Verwarrende berichten over bevrijding Waigeo Den Haag: Propaganda is misleidend' Twee patrouilleboten voor Indonesië WAALSE SOCIALISTEN VRAGEN FEDERALISME Noordsyriërs wensen weer unie met Egypte WIN! jemnhalvezHtiw! ÉW Qïïeuws 1 WEERBERICHT In Amsterdamse haven Zeer merkwaardige situatie Vijf doden bij vuurgevecht Rustige zondag in Algerije Opgericht 1 maart 1S60 MAANDAG 2 APRIL 1962 No. 30619 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f2.8 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Radio-Djakarta maakte gistermiddag bekend, dat het eiland Waigeo ten westen van Nieuw-Guinea bevrijd was van de Nederlanders, maar korte tijd daarna verklaarde de chef afdeling inlichtingen van de Indonesische strijdkrachten, kolonel Soejarjo, dat hij geen berichten over een verovering van het eiland had ontvangen. Volgens radio Djakarta was Waigeo „geheel en al onder controle van de bevolking in haar vaderlandslievend verzet tegen het Nederlandse bewind". Kolonel Soejarjo zei voorts dat de Indonesische strijdkrachten geen landingsacties hadden onder nomen. Een woordvoerder in Den Haag noemde liet radiobericht typisch misleidende propaganda"Op Wai geo zijn wel Indonesische infiltran ten gesignaleerd. Reeds eerder ii gemeld, dat een hardnekkige jacht op deze infiltranten is ingezet. Volgens de woordvoerder hadden de Indonesiërs al op 29 maart om geroepen, dat op 21/ maart de Pasoekan Gerilja" het eiland Gaigeo had veroverd. „Als dat in derdaad het geval geweest zou zijn aldus de woordvoerder, hadden de Indonesiërs dit wapenfeit niet vijf dagen verzwegen" Wellicht heeft de zware interna tionale druk, waaronder Indonesië sinds enige dagen staat om het overleg met Nederland te hervatten, Soekarno bewogen om bij gebrek aan werkelijke militaire successen dan maar veroveringente ver zinnen. In officiële Indonesische kringen onthoudt men zich van commentaar over de berichten omtrent de „be vrijding" van Waigeo en dat de Nederlandse strijdkrachten daar verjaagd zouden zijn. In ieder geval blijven de berichten inzake de be vrijding van Waigeo verwarrend. Militaire actie onvermijtleijk' Intussen heeft de Indonesische ambassadeur in Parijs, Tamzil sultan Narajau, zaterdag in Parijs ver klaard. dat de Indonesiërs ervan overtuigd zyn dat een militaire ope ratie ter „herovering van West- Irian" onvermijdelijk is. In een ver klaring zeide de ambassadeur voorts geen mogelijkheid te zien voor her vatting van het overleg tussen Ne derland en Indonesië. Hij merkte op, dat Nederland thans in West-Irian „krachtiger voorbereidingen treft voor het uitroepen van een onafhan kelijke Papoea-staat". Het wordt voor Indonesië moeilijk het te doen voorkomen alsof er bij het overleg vorderingen zijn ge maakt, terwijl Nederland in feite zijn politiek van „nimmer overdracht van Westelijk-Nieuw-Guinea aan Indonesië" voortzet", aldus de te Parijs uitgegeven verklaring. Groot rijsttekort President SoeKarno heeft nog geen antwoord verzonden aan pre sident Kennedy over hervatting van het overleg. Hij had zaterdag een bespreking van zes uur met een aan tal van zyn voornaamste adviseurs voer de uiterst benarde rijstsituatie in Indonesië, sedert verleden jaar een droogte, welke negen maanden duurde, een deel van de grond op Java deed verdrogen. Minister Soe- bandrio deelde na afloop van de bij eenkomst mede, dat de president „nieuwe grondslagen heeft gelegd voor de bijecnzameling van rijst in het binnenland, de aankoop van rjjst uit het buitenland en de bin nenlandse distributie". M.T.B.'s ontsnapt? De chef-staf van de marine, kolo nel Eibers te Hollandia heeft ver klaard dat het mogelijk is. dat de Indonesische motortorpedoboten, die ingesloten waren, ontsnapt zijn, daar de Macc Cluergolf een breedte heeft van 80 mijl. Vier verkenningsvlieg tuigen zouden onafgebroken in de lucht moeten zijn om de toegang „waterdicht" af te sluiten. In ieder geval is een poging van de MTB's om troepen aan land te -zetten blijk baar verijdeld, aangezien tot op dit ogenblik geen enkele melding van de bevolking of politie hierover is bin nengekomen, zo zei hij. VEEL WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Over het alge meen iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 ArRIL Zon op: 6.12 uur; onder: 19.16 uur. Maan op: 5.59 uur; onder: 17.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.02 en 14.24 uur, laagwater te 10.54 en 23.20 uur. Breng offers' Tijdens een overzicht van de ge beurtenissen herhaalde kolonel Ei bers, dat de Indonesiërs in één week over een breed front van Waigeo tot Kokonao hebben getracht, landingen uit te voeren. Over de aanval van een Mitchell- bommenwerper op een Nederlands marinevaartuig zei de kolonel, dat een Nederlands toestel de Indonesiër had waargenomen en hem op de vlucht had gedreven. De Nederland se vlieger was de bommenwerper echter kwijt geraakt. Toen het Ne derlandse vliegtuig was verdwenen, was het Indonesische toestel terug gekomen en had het vaartuig ge bombardeerd. Over de schoener, die bij Vlakke Hoek door een Nederlands vliegtuig was aangevallen zei de ko lonel: „We hebben later een schip uit Kaimana naar de plaats van het incident gezonden, maar de beman ning heeft niets meer van de schoe ner gevonden". Noodlanding transportvliegtuig Van de commandant strijdkrach ten in Westelijk Nieuw-Guinea is vernomen dat een transportvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht, dat alleen een lading vervoerde, zater dagmiddag door de weersomstandig heden gedurende lange tijd niet kon landen, op het vliegveld Jefman bij I lijk Nieuw-Guinea" dit Jaar, Sorong. Het vliegtuig maakte om- generaal Nasoetion. streeks half drie wegens brandstof- gebrek een noodlanding op zee na bij Kaap Dore, ca 35 km ten noord oosten van Sorong. Om half zes meldde een vliegtuig dat b\j de reddingsactie betrokken was, dat vliegtuigen de bemanning van zes leden in goede welstand aan wal zagen. Het vliegtuig moet als verloren worden beschouwd. Gevangenen naar Madioen De Indonesische regering heeft zes politieke gevangenen, die voor heen een leidende rol hebben ge speeld, laten overbrengen van Djakarta naar Madioen. Het zijn de voormalige minister-president Soe- tan Sjahrir en ae voormalige minis ters van Buitenlandse Zaken Anak Agoeng en Mohamad Roem. Verder sultan Hamid van Pontianak, de vroegere secretaris-generaal van de ontbonden Masjoemi Prawoto Mang- koesesmito, en Bagio Sastrosatomo, vroeger secretaris-generaal van de eveneens ontbonden socialistische partij. Nasoetion: Gespannen betrekkingen tussen India en China In een zaterdag in Nieuw-Delhi door het Indiase ministerie van Bui tenlandse Zaken uitgegeven over zicht over 1961 wordt verklaard dat „de reeds gespannen betrekkingen met de Chinese Volksrepubliek in het afgelopen jaar de neiging ver toonden nog slechter te worden". Hieraan wordt toegevoegd: „Ter wijl de communistisch-Chinese pro paganda de indruk poogt te vestigen dat het Indiaas-Chinese grensgeschil als een familiezaak moet worden be schouwd, die door onderhandelingen kan worden geregeld, namen de Chi- Opening waterski-seizoen een week uitgesteld In verband met de lage tempera tuur is de opening van het waterski seizoen, welke gisteren nabij Pavil joen „De Brasem" zou plaats vinden, een week uitgesteld. Het vorige jaar had de opening reeds in begin maart plaats! nese militaire voorbereidingen in het grensgebied in het afgelopen jaar toe, zulks ondanks de plechtige ver zekering van de autoriteiten in Pe king". n De Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion, heeft I gisteren in een rede aan de universi teit van Bandoeng verklaard, dat In donesië zich thans veel beter dan voorheen kan concentreren op de „bevrijding" van westelijk Nieuw- Guinea dankzij de volledige rust die op het ogenblik in het land heerst. Hij betoogde voorts, dat zich, in dien men zou overgaan tot een op lossing met militaire middelen van de kwestie-Nieuw-Guinea, in Weste. lijk Nieuw-Guinea „een guirilla en alle vormen van volksverzet zouden gaan ontwikkelen". Hij verklaarde van mening te zijn, dat de Neder landse „koppigheid" maar weinig (Van onze Amsterdamse correspondent) In de entrepot-haven in het oostelijk havengebied van Amster dam kan men twee gloednieuwe motorpatrouilleboten zien, die op het punt staan naar Indonesië te worden vervoerd. De schepen zijn de eerste van een serie van twaalf, die op een werf in Bremen zijn gebouwd. Dat deze patrouilleschepen zo on- Naschrift van de Redactie Bij gestoord in de Amsterdamse haven huidige gespannen politieke toe kunnen verblijven, is mogelijk door dat zij op het voordek staan van het m.s. „Dusseldorf" van de Duitse scheepvaartmaatschappij Hamburg— Amerika Linie. De „Dusseldorf" komt evenals de andere schepen van deze maatschappij, van tijd tot tijd in Amsterdam, om lading in te nemen voor Singapore en Indonesië. De „Dusseldorf", die met de pa trouilleboten aan boord nogal wat bekijks trok, toen hij gistermiddag in de hoofdstad aankwam, ligt afge meerd aan de Borneokade bij de eta blissementen van de maatschappij „Oceaan", wier zustermaatschappij Meyer en Co. de Duitse rederij in ons land vertegenwoordigt. De motorpatrouilleboten ruimte laat voor 'n oplossing langs ?en ,enSte Yan 28 meter en politieke weg. Het Indonesische volk I v,n 7f f moet zich voorbereiden op het bren gen van offers met het oog op de „strijd om de bevrijding van Weste - Ialdus. hebben een breedte van 5 meter. Zij zijn niet be wapend, doch kunnen op eenvoudige wijze van lichte bewapening worden voorzien. De „Dusseldorf" hoopt in de loop van morgen de Amsterdamse haven te verlaten. Congres aanvaardt resolutie niet algemene stemmen stand doet het wel bijzonder vreemd aan, dat momenteel in de Amster damse haven Indonesische marine vaartuigen liggen, welke wellicht straks zullen deelnemen aan infiltra tie-pogingen in het gebied van Ned. Nieuw-Guinea. We begrijpen vol komen, dat daartegen niets te doen is, maar ergerlijk en aanstootgevend is het wèl! (Van onze Brusselse correspondent) Tijdens een congres van de Waalse federatie van de Belgische Socialistische Partij, bijgewoond door partijvoorzitter Collard. is met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, die verklaart dat alleen het federalisme de rechtmatige verlangens van Wallonië kan bevredigen. De resolutie legt verder de nadruk op de nood zakelijkheid, dat de deelstaten en Brussel over zeer vergaande bevoegdheden zullen moeten beschikken, zulks ook in verband met de groeiende expansie van de E.E.G. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Op economisch gebied zullen de deelstaten het recht moeten krijgen structuurhervormingen in te voeren, tot gewestelijke planning over te gaan, tot herziening van het eigen domsstatuut en het grondrecht, enz. De resolutie heeft ook een para graaf. die betrekking heeft op het overgangstijdperk. De Waalse socia listen willen daarin eerst een ak koord over de verdeling van de zetels in de Senaat op paritaire grondslag, of op een andere grondslag, die kan helpen te vermijden dat Wallonië er een minderheidspositie zal innemen Op cultureel gebied eist het con gres een volkomen autonomie, de op richting van een Hoge Waalse Raad voor opvoeding en cultuur en een universitair centrum voor Henegou wen. Op sociaal-economisch gebied wenst het een paritaire vertegen woordiging voor alle organen met een sociale of economische taak en bovendien een politiek van decentra. lisatie. Als basis van de besprekingen diende een verslag over de grondbe ginselen voor een federaal statuut,1 dat dateert van september van het vorige jaar. Dat verslag aanvaardde het behoud van de monarchie. Het parlement zou bestaan uit een Ka mer, samengesteld volgens de hui dige formule, en een Senaat, be staande uit 81 Vlamingen. 81 Walen en 18 inwoners van Brussel (hans i ongeveer 51 procent Vlamingen, 39 procent Walen en 10 procent Brus selaars). Collard, de voorzitter van de BSP, zei in zijn slotrede, dat hij geen par tij wilde kiezen. Maar hij herinnerde eraan, dat de regering het plan heeft een commissie van wijze mannen te benoemen, die een oplossing zal zoeken voor het geheel van de Waals-Vlaamse probleemstellingen. Die commissie zal, zo zei Collard, natuurlijk wel rekening houden met de resoluties van het congres. Koningin-moeder Elizabeth van België heeft gisteren een rondvaart door de Amsterdamse grachten gemaakt tijdens een kort verblijf in ons land. „Israël gereed voor een aanval" In noord-Syrië schijnt een op' standige beweging actief te zijn. Het radio-station van de Noord- syrische stad Aleppo riep van ochtend vroeg een bekendma king om van Syrische „vrije officieren", waarin deze zich uitspraken voor de totstand koming van een Syrisch-Egyp- tische unie. Korte tijd later werd een tweede bekendmaking om geroepen, waarin de noodtoe stand voor noord-Syrië werd afgekondigd. Er werd ook een beroep gedaan op de Syrische autoriteiten om gevolg te geven aan de lastgevingen van de lei ding der troepen in noord-Syrië. De uitzendingen van het station hebben in Syrië en de buurlan den grote opschudding veroor zaakt. Volgens Libanese bladen zijn er zaterdag bij gevechten te Horns in Syrië twee officieren en drie man schappen van het Syrische leger om gekomen, toen daar betogingen wer den gehouden ten gunste van presi dent Nasser van de „Verenigde Ara bische Republiek". De betogers droe gen vlaggen mee van de VAR, alsme de portretten van Nasser. Bij een re geringsgebouw trachtten zy de vlag- Algerije heeft gisteren de rustigste dag sinds vele maanden beleefd. Er vielen zondag in geheel Algerije i slechts drie doden, terwijl de vorige dag nog twintig personen als gevolg van terreurdaden het leven hadden verloren. van wie zes in Algiers. Over deze sinds lange tijd ongekend rusti ge zondag in het anders zo onrustige Algerije vindt u elders in dit num mer een reportage van onze reisre- dacteur. Veiligheidstroepen hebben in zuid west-Frankrijk 46 personen geares- teerd die zouden oehoren tot een net. werk van de AS in deze streek. De leider is nog op vrije voeten. Een der arrestanten is een officier van de valschermtroepen. Franse politieke gevangenen in de Paryse Santé-gevangenis, onder wie drie generaals, hebben gisteren een hongerstaking gehouden uit protest tegen het doodvonnis dat vrij dag over twee leden van de OAS is geveld. De gevangenen noemden de ze doodvonnissen „een schreeuwend onrecht, gezien het feit dat de mo hammedaanse gevangenen, die de doodstraf verdienen, amnestie kry- gen". gen te hijsen, hetgeen door het leger verhinderd werd. By het daarop vol gend gevecht vielen de vijf hierbo ven genoemde slachtoffers. Radio-Damascus drong er gisteren bij de Syrische bevolking op aan ver enigd achter het leger te staan. De zender die na de staatsgreep van woensdag langzamerhand weer tot de gewone programma's was terug gekeerd. zond zondag alleen oproepen tot eenheid en marsmuziek uit. Vol gens de oproepen trekt Israël troepen samen bij de grenzen ter voorberei ding van een nieuwe aanval en dient het volk bereid te zijn de wapens op te nemen ter verdediging van het land. Radio-Damascus deed een beroep op de Syrische bevolking „het gebied van de Eufraat tot de Nyl te maken tot een kerkhof voor Israëliërs en im perialisten die Israël steunen". Het Syrische leger en volk staan gereed om by Israëlische agressie de les van de gevechten aan de oever van het meer van Galilea, de vorige maand, te herhalen, aldus de radio. Vanochtend maakte de Syri sche legerleiding bekend, dat alle grenzen van het land zijn gesloten. Voor het gehele land is een uitgaansverbod afgekon digd voor de uren tussen acht uur 's avonds en vijf uur s morgens plaatselijke tijd. In het gehele land schijnt een toestand van verwarring te heersen. Prins Bernhard is zaterdag van Schiphol naar Mexico ver trokken. In de deur van het toe stel scheen hij de achterblijvers nog iets met klem op het hart te willen drukken. Advertentie N.V. Tabaksfabriek' J. Gruno Nijkerk Advertentie TERLENKA PANTALONS nieuwe zomercollectie in ge garandeerde P&C kwaliteiten Jongens 12 laar 19.75 Junior IS |aar 22.75 Heren 39 78 - 29.75 itimmmmm m n— l Uit het Leidsch Dagblad van 2 April 1862: Nog is het tijd, om in het nabij gelegen Noordioijk het verrukkelijk gezigt te genie ten, dat de bloembollenteelt aldaar aanbiedt. De vriende lijke Konijnenburg in het lo gement Het Hof van Hol land" wil wél den weg en ge legenheid aanwijzen. Een Spaansch werktuig kundige heeft naar de Lon- dense tentoonstelling een hand gezonden, die volgens mechanische regelen zooda- j nig bewerkt is, dat hij, die er J gebruik van maakt, ze naar goedvinden openen en sluiten kan.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1