Meisjes uit Leiden en omgeving dit jaar naar een nieuwe h.b.s. Er komt een centraal communicatiesysteem, verder radio en tv. ONHOUDBARE SITUATIE OP DE GARENMARKT snelÏF^sérvice KAMSTEEG'S Bouwkosten: SV2 miljoen Dubbel feest bij opening Leidse Ambachtsschool reikt 107 diploma's uit Zó is het wordt het Gesehiedenis meisjes-hbs Avondcursus „Don Bosco*' telt vele gediplomeerden Gero-casselfe Opgericht 1 maart 1860 Tweede blad no. 30618 AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. De bouw van de nieuwe ge meentelijke h.b.s. voor meisjes aan de nog door te trekken Kagerstraat nadert zo lang zamerhand zijn voltooiing. Lag het aanvankelijk in de bedoe ling om de opening van het fraaie schoolgebouw bij de aan vang van het cursusjaar in september a.s. te doen plaats hebben, nu ziet het er naar uit. dat de meisjes pas tegen het eind van 1962 enkele maan den later dus zullen verhui zen. Met de ingebruikneming van deze h.b.s.. waarvan de bouw inclusief de grond en de inrichting een bedrag van 7>Yl miljoen vergt, wordt een be langrijk probleem, namelijk dat van het gebrek aan ruimte, ein delijk opgelost. Dat de school aan de Garenmarkt. die van 1883 dateert al geruime tijd overbevolkt is, is algemeen be kend. Het tegenwoordige aan tal meisjes bedraagt niet minder dan 464, een getal, dat nog steeds groeit. Uitbreiding mogelijk Het nieuwe gebouw, dat uit twee vleugels bestaat, biedt plaats aan on. geveer 500 leerlingen, terwyl in de bouwplannen van ir. T. K. J. Koch rekening is gehouden met de moge lijkheid van uitbreiding met nog drie leslokalen, alsmede een tweede gymnastieklokaal. Het aantal vak lokalen bedraagt voorlopig 27. Twee vleugels In de z.g. technische vleugel, die aan de aldaar geprojecteerde Swei- landlaan in skeletbouw verrijst, be vinden zich onder meer een schei kundelokaal. een natuurkundelokaal, een biologielokaal, een handwerk lokaal en twee aardrijkskundelokalen. De andere vakken, zoals Engels. Frans. Duits en Nederlands, worden gegeven in de z.g. algemene vleugel, die uit baksteen is opgetrokken en drie verdiepingen telt. Op de boven ste verdieping treft men ook een muzieklokaal aan met bijzonder akoestische voorzieningen, in welk lokaal bovendien les gegeven kan worden in kunstgeschiedenis. Er is ook een ruim tekenlokaal, bij de bouw waarvan rekening is gehouden met het binnenvallende licht. Onder dit tekenlokaal, dat zich in een uit stekend gedeelte van de bakstenen vleugel bevindt, is de docentenkamer. Dit vertrek grenst aan de kamer van de adjunct-directrice. Instructiebad en gymnastieklokaal Wat de technische vleugel betreft deze eindigt in een ruimte voor het Instructiebad, waarvan de afmetin gen negen bij twintig bedragen, met daarboven het gymnastieklokaal. Zo wel bij het instructiebad, dat een aparte ingang heeft, als bij het gym nastieklokaal zijn douches, bij het gymnastieklokaal alleen al zestien. Behalve de leerlingen van de meis- jes-h.b..s. zullen er ongetwijfeld ook tal van andere jongeluimet na druk zij er nogmaals op gewezen, dat het bad in organisatorisch op zicht géén deel van de school uit maakt druk gebruik van maken. Het §ousterrain blijft evenmin onge bruikt, want daar worden onder meer een handwerklokaal en een typelokaal ingericht. Zoals bekend is het vak machineschryven op de m.m.s. facultatief. In het plan is ook een ruimte voor medisch onderzoek ontworpen; zy omvat een dokters kamer en een verpleegstersvertrek. Burgemeester enkele maanden afwezig In verband met gezondheidstoestand Naar wij van de zijde van het gemeentebestuur vernemen heeft de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, zich in verband met zijn gezondheidstoestand genoodzaakt gezien zijn werk zaamheden voor enkele maan den te onderbreken. Als loco-burgemeester zal in eerste instantie optreden de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. Bibliotheek Verder is er in dit gedeelte van het gebouw een schoolbibliotheek te vinden. In een ander gedeelte n.l. in het sousterrain, dat zich op de hoek van de Kagerstraat en de Sweiland- laan bevindt, komt. althans wan neer de gemeenteraad er zyn goed keuring aan hecht, een filiaal van de openbare leeszaal en bibliotheek Reuvens. Deze bibliotheek is evenals dat bij het instructiebad het geval is een aparte ingang te bereiken. Het spreekt vanzelf dat de opening van de nieuioe meis- jes-h.b.s. met enige feestelijk heden gepaard gaattemeer daar het 80-jarig bestaan van deze school het vorige jaar niet is gevierd. Er komt dus eigenlijk een dubbel feest. Aan de samenstelling van het programma wordt al druk ge werkt. Het ligt in de bedoe ling om in het kader van de feestviering een tentoonstel ling over het meisjesonder wijs in het algemeen te hou den, terwijl er verder plannen zijn om een aantal opvoerin gen te geven van een bepaald stuk, waarvan men de titel liever nog enige tijd geheim wil houden. Voorts staat er op het voorlopige programma een ontvangst voor de oud leerlingen vermeld en een di ner voor de docenten en oud docenten. Indien mogelijk begeven de leerlingen zich op de dag van ingebruikne ming in optocht van de Ga renmarkt naar de nieuioe school, waar hun een feest wordt aangeboden. Aan 107 leerlingen, die met gunstig gevolg de A- resp. B-cursus van de vak-avondschool van de Leidse Ambachtsschool hebben gevolgd, is gister avond een diploma uitgereikt. En nu verder Trappenhuis De schoolmeisjes komen, nadat zij haar fiets in de kelder van de bak stenen verdieping hebben gestald, in het trappenhuis, in de onmiddellijke omgeving waarvan een garderobe is. Deze biedt de leerlingen gelegenheid om zich op te maken, zei het dan in bescheiden mate. „Het is per slot van rekening een meisjesschool", zegt de gemeente-architect met enige trots in zijn stem, wanneer hij al degenen die bij de bouw van de h.b.s. geïnteresseerd zijn, rondleidt. Overblijflokaal De grote hal geeft behalve tot de verschillende leslokalen ook toegang tot het overblijflokaal, dat boven dien geschikt is om als clublokaal te fungeren. Leerlingen die een artistie ke aanleg hebben kunnen hier eventueel zelf wandschilderingen aanbrengen, zo werd ons toe ver. trouwd. Dit lokaal wordt behalve van modern meubilair, voorzien van een groot buffet, waardoor de meisjes die overblijven een derde van het aantal leerlingen komt van buiten in de gelegenheid zijn om bij het meegebrachte brood een kopje koffie te drinken. Pronkstuk Een pronkstuk van het gehele project is zonder enige twijfel de Alvorens de voorzitter van het be stuur, ir. J. J. G. van Hoek, hiertoe overging, sprak hy er zijn vreugde over uit, dat ook ditmaal de belang stelling voor dit voortgezette onder wijs zo groot was. Voor de A-cur sus, dat is de 3-jarige cursus van onze Vakavondschool, die bestemd is, voor leerlingen zonder ambachts. schoolopleiding, slaagden 55 cursis ten. Het is de bedoeling, dat de leer lingen met een A-diploma daarna de 2-jarige vervolgcursus B zullen be zoeken. waarna hun eigenlijke oplei ding voorlopig is afgesloten. Het aantal gediplomeerden van de B- cursus bedraagt 52. Echter, ook met het diploma B is de studie nog niet geëindigd. De vakavondschool, aldus spreker, biedt nog voldoende gele genheid tot voortgezette studie, o.a. gezel-timmeren, gezel-gasfitter, ge- zel-waterfitter. gezel-loodgieter, het diploma Vakbekwaamheid en Vesti gingseisen voor het Meubel, en wo- ningstoffeerdersbedrijf. sterkstroom- hulpmonteur. monteur V.E.V., hulp- 2e. en le monteur in het automobiel bedrijf. het M.V.L.-diploma uitgege ven door de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek. Voorts is er ook nog de Machinistenavondschool, die voor het voorlopig diploma scheeps- werktuigkundige opleidt. Ir. Van Hoek was dankbaar voor de samenwerking met de werkgevers- en werknemersorganisaties en met de verschillende organisaties, die de leerlingopleidingen in het bedrijf verzorgen. Voordat spreker overging tot het uitreiken van de diploma's, wenste hij de cursisten geluk „met de be haalde overwinning". Jullie hebben getoond de capaciteiten en het door zettingsvermogen te bezitten om de eindstreep te halen. Wij weten, aldus ir. Van Hoek, dat het niet altyd mee valt om 4 avonden per week door weer en wind naar school te gaan, vooral voor degenen die buiten Lei den wonen. Tenslotte hebben jullie als je hier komt al een normale dag- taak achter de rug. Spreker had de overtuiging, dat deze moeite beloond zal worden en sprak het vertrouwen uit, dat derge lijke jongens een waardevolle plaats in de maatschappij zullen veroveren. Tenslotte dankte spreker het perso- i neel van de school, dat in goede sa- i menwerking zyn taak met geestdrift I verricht in het belang niet alleen van de leerlingen, doch ook aan de maaschappij. Geslaagden Hierna reikte ir. Van Hoek het diploma A uit aan de volgende gedi plomeerden: Timmeren: J. C. M. van Boheemen A. Ju; R. Kooistra; D. Rietveld; H. C. Velthuyzen; K. van Winkel; metselen: H. P. G. Burgy; A. Koks- i hoorn: A. A. J. Leuven; H. W. M. Rozier; G. P. M. Strijk; metaalbe- werken: W. P. L. Broers; G. Dekker; J. J. Hartevelt; G. de Kier; M. Kup- pel; J. P. van Leeuwen: P. Pecht; P. de Reede; A. J. Rotteveel; elek trotechniek: N. v. d. Hoed; C. H. Kasteel; F. J. A. Koet; J. van Leeuwen; J. J. Planje; J. J. Riet kerken; J. de Ruyter; H. P. Ver- stoege; G. H. M. Warmerdam; autoherstellenW. M. Allaart; E. Bootsma; J. G. van Haaften; Th. J. Schuchard: H. Spaargaren: koper- lood- en zinkbewerken: H. J. M. Borsboom; J. v. d. Linden: P. Meeu- wissen; H. G. N. Ouwersloot; C. v. d. Reyden; H. Tromp; G. N. Pennen- burg; schilderen: C. H. Bader; B. P. Esderts; W. de la Rie; D. A. van 't Riet; stofferen: W. B. Angevaare; F. J. M. Devilé: C. W. J. Suyten: G. A. C. Vermeulen: D. Florijn; textiel- cursus: P. M. Feiten; M. P. M. Hocks; B. H. Otto; J. G. v. d. We tering; G. van Woudenberg. Het diploma B werd ter hand ge steld aan: timmeren: G. Vons: met selen: E. Hulsbos: J. H. M. Strijk: J. J. M. Zuidhoek; metaalbewerken: R. de Boer; K. J. J. Boers; C. de Bruin: H. Collé; B. de Graaf; A. B. Hoexum: G. Hoogstad; G. Jansen; L. de Jonge; L. de Ju; J. Lagas; J. v. d. Marei; P. J. Madern; J. Raap horst; P. J. M. Roeleven; F. Rom- bout: M. B. Rijnbeek: J. Rijnsbur ger; C. J. Schaap: W. J. van Staden; H. van Tol; C. H. de Vries; Auto- herstellen: H. W. Kamerling: P. van Duyn: F. J. van Duivenvoorde; P. C. van Giezen; S. Ottenhof; H. R. Po- lane: R. R. R. Pommée; D. de Vries N. Weeber: J. Zwaan: elektrotech niek: P. Botermans; W. A. van Dijk: L. F. Hermans; J. W. de Jong; F. Kotte; R. Kuivenhoven; J. H. van Leeuwen: J. van Leeuwen; G. S. Ossevoort; J. F. van Veen: W. H. Slokker; D. Biben; meubeltekenen: H. Maarsseveen: L. v.d. Niet; J. Neuteboom; D. A. J. Peschier. EXTRA ONDERSCHEIDING De onderscheiding van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel viel ditmaal ten deel aan K. J. J. Boers (afdeling metaalbewer ken), die zich gedurende zijn school periode had onderscheiden door zijn correct gedrag en de ijver, waarmee hij zijn studie volgde, hetgeen zijn vorderingen ten goede is gekomen. Advertentie aula. die boven het overblijflokaal is gelegen. Deze aula biedt, wanneer men de brede omloop of zo men wil het balkon meerekent, ruimte aan enkele honderden jongelui, die daar hun feestavonden op allerprettigste wijze kunnen doorbrengen. Op het podium is plaats genoeg voor het geven van op- of uitvoerin gen en verder zijn er in de onmid dellijke omgeving hiervan enkele kleedkamers gebouwd. De aula telt twee buffetten, één beneden in de zaal en één boven op de omloop. Zij biedt ruimte genoeg om te dansen, zodat het (financiële) probleem van balavonden voor een belangrijk deel is opgelost. De kamer van de directrice is vlak bij deze aula, zij ziet uit op het uit gestrekte schoolplein en is dus zeer gunstig gelegen. De directrice heeft de beschikking over een centraal communicatie systeem. Het ligt voorts in de be doeling bij het onderwijs, dat in de nieuwe school gegeven wordt, audio visuele hulpmiddelen te gebruiken: bijvoorbeeld radio en televisie. In dezelfde omgeving treft men nog een administratielokaal aan.. Behalve het sèhoolplein is in het complex ook een sportterreintje als mede een "parkeerplaats voor auto's opgenomen. Er wordt ook een con ciërgewoning gebouwd. Overigens is de ligging van de school wel bijzon der gunstig, ook wat de trein- en busverbindingen betreft. Van de Licht en ruimte zijn de voor naamste kenmerken van de nieuwe meisjes-h.b.s. (Foto LD./Holvast) botanische tuin in het Heempark en de sportvelden in de Kikkerpol der kan ook de nieuwe h.b.s als ge meenteschool profiteren. Scholencentrum Zij maakt deel uit van een scho lencentrum voor opgroeiende jeugd aan de periferie van de Sleutelstad, in welks centrum men onder meer aantreft het r.-k. St.. Bonaventura- lyceum, het Chr. Lyceum, de Chr. Kweekschool, de Chr. Ulo, de r.-k. Ambachtsschool Don Bosco en in de toekomst het St. Agnes-lyceum, een lagere landbouwschool, een tech nische school en een r.-k. b.l.o.- school. Dat zowel de leerlingen als de 42 docenten, die aan deze school ver bonden zyn, op het feest van de opening een zucht van verlichting zullen slaken, daar behoeft gezien de huidige situatie werkelijk niet aan getwijfeld te worden. De gemeentelijke h.b.s. voor meisjes werd in 1881 opgericht met 46 leerlingen. Zij vonden een voorlopig onderkomen in een la gere school aan de Botermarkt, in afwachting van de opening van het schoolgebouw aan de Garenmarkt. De ingebruikne ming van dit gebouw, dat be doeld was voor honderd!leer lingen had plaats in 1883. In het jaar 1922 kwam de afdeling h.b.s.-B tot stand en zes jaar la ter telde de school al 85 leerlin gen. Tijdens het directoraat van mej. drs. J. L. van Hoorn (1928 1954) en van mej. drs. H. van der Vliet (19541959) nam het aantal leerlingen voortdurend toe. Verschillende uitbreidingen en verbouwingen waren hiervan het gevolg. Zo werd er een zij vleugel aan de Raamsteeg ge bouwd. kwam er een tweede ver dieping bij en verrezen er twee noodlokalen op de binnenplaats. Twee jaar geleden nam de hui dige directrice, mevrouw H. A. M. Nijweide-Vintges, de leiding op zich. Vraagt demonstratie aan: MEERPOEL'S Naatmachinebedryf Breestraat 171 Leiden Telefoon 01710—24815 Niet alleen 'n de Ambachtsschool aan de Haagweg, doch ook in de R.-K. Technische School „Don Bosco" aan de Boerhaavelaan, heerste gis teravond een opgewekte stemming. Ook hier werden aan leerlingen, die de avondcursus 1961/1962 met een gunstige afloop volgden, diploma's uit gereikt. Het diploma A werd uitgereikt aan: Timmerman: L. W. v. Amsterdam, Roelof arendsveen; B. G. Boeker, Roelof arendsveen; H. J. Droogh, Lis- se; Th. van Grieken. Warmond; A. N. Meijer, Leiden; M. J. van Wijk, Hazerswoude. Scheepsbouwer: P. van Denzen, Noordwijkerhout. Machinebankwerker: W. H. F. Hoogkamer. Noordwijkerhout; A. P. v. d. Klugt, Noordwijkerhout; J. A. Lenting, Leiden; J. L. van der Meer, Oude Wetering; I. Oudshoorn, Rijpwetering; C. J. M. Witjes, Roe- lofarendsveen; J. A. S. de Zwart, Sas- senheim. Autohersteller: Th. J. M. v. d. Mey, Sassenheim; L. G. P. Meiland, Noordwijkerhout; J. A. J. A. M. Ny- huis, Leiden; G. C. Oudshoorn, Stomp wijk. Elektricien: C. A. Borst, Noordwijk aan Zee; L. P. M. v. d. Klugt, Noord- wykerhout; A. C. J. Olsthoorn, Zoe- termeer. Schilder: J. G. M. van Fulpen Lei den; T. J. G. Lisse; J. L. N. Lieverse, Lisse; G. H. C. Pielaet, Lei den; J. Struive, Nieuwe Wetering; J. v. d. Waal (keramiek), Leiden; S. A. Winnubst, Wassenaar; H. Zwetsloot, Haarlemmermeer. Reclameschilder: G. P. Hoek, Lei den; G. H. F. Kennis, Warmond. Het diploma B ontvingen: Scheepsbouwer: J. N. Berg, Sas senheim; J. A. M. van Diest. Lisse; G. J. A. Hilgersom, Stompwyk; F. J. Hoebert, Oegstgeest; J. G. J. den Hollander. Voorschoten: J. H. Th. van Hulst, Den Haag; J. E. v. d. Lans. Haarlemmermeer; C. Ma- rijt, Leiden; H. P. Meershoek, Lei den: H. Nagtegaal, Leiden; C. G. Oostdam, Zoeterwoude; A. A. G. M. Wolvers, Woubrugge; N. Zuidema, Leiden. Machinebankwerker: J. Beekman, Leiden; C. M. A. van Bemmelen, Zoeterwoude; W. M. de Haas, Leiden; M. J. W. van Hage, Sassenheim; C. C. J. van Klink, Zoeterwoude; J. Th. van Klink. Roelofarendsveen; P. A. W. Ober, Oegstgeest; N. Reyken, Lei den; J. H. P. Uphoff, Sassenheim; J. B. M. Vogelezang, Leiden; C. A. N. Ivan Vliet, Wassenaar. Schilder: L. Kettenls, Leldenj P. G. Ransdorp, Lisse; F. G. C. Veld hoven, Lisse; H. J. Wessels, Lisse. Reclameschilder: L. T. M. Vogelaar, Zoeterwoude. Elektrisch lassen voor beginners, onder toezicht van de N.V.L.: D J. Corel, Wassenaar; Th. H. den Dek ker, Leiden; W. J. M. Hilgersom, Stompwyk; F. P. Hoogenboom. Roe lofarendsveen; J. W. J. Hogenboom, Roelofarendsveen; J. P. van Kam pen, Oud Ade; C. Lagendijk, Leiden; H. H. J. L. M. Oostdam, Katwijk a. d. Rijn; J. J. Reijerkerk, Noord- wijk; S. Teunissen, Leiden; J. v. d. Vos, Leiden; Th. J. M. Zwetsloot, Haarlemmermeer; Elektrisch lassen voor gevorderden, onder toezicht van de N.V.L.: G. H. M. de Boer, War mond; G. S. v. d. Heiden, Hazers woude; W. H. J. Kompier, Hazers woude; A. M. A. Zuijdwijk, Koude kerk a. d. Rijn; J. A. M. M. Zwartjes Koudekerk a.d. Rijn; J. N. Zwartjes, Hazerswoude; Autogeen lassen voor beginners, onder toezicht van de C.O.C.A3L: L. G. J. v. d. Berg, Rijp wetering; C. M. van Diemen. Oegst geest; G. M. Hoogenboom, Leiden; J. F. Duivenvoorden, Noordwijkerhout; W. H. J. Kompier, Hazerswoude; A. G. Langerlaan. Voorhout; C. Nieboer, Leiden; H. H. J. L. M. Oostdam, Katwijk/Rijn; H. A. M. Schouten, Roelofarendsveen; W. G. C. Wendel- gelst. Voorschoten; J. N. Zwartjes, Hazerswoude; Autogeen lassen voor gevorderden, onder toezicht van de C.O.C.A.M.: C. Th. van Haastregt, Rijpwetering en J. Pijnacker, Leiden. De leerling P. A. W. Ober uit Oegstgeest ontving voor zijn bijzon dere verdiensten de ere-penning met oorkonde, beschikbaar gesteld door de Ned. My. voor Handel en Nijver heid. Advertentie Zoekt U een van f40.— of f400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero_specialist.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3