Brief van Kennedy aan Soekarno: Hervat overleg Leider neo-nazi „partij' zes jaar gevangenis in vf km Koninklijk paar bij opening boekenweek HELFT UITVOERENDE MACHT DOOR F.L.N. OVERGENOMEN Dringende aanmaning Volgende week nieuw kabinet in Argentinië? Joodse gra ven geschonden op Hitlers verjaardag in 1957 Wèg die vlek met vlekkenpasta Verzoenende rede van Fares BANANEN (Sac/ ^)Tte fc.5Tor li"::T teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 31 MAART 1962 No. 30618 LEIDSCH DAGBLAD Directe uiA van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOUk EN OMSTREKEN WltteSulgel l-Lelden Olro 110 570M 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Wirjopranoto, vaste afge vaardigde bij de V.N., en mr. Soedjarwo Tjondronegoro, speciale afgevaardigde van president Soekar no. Daarna had hij een onderhoud met de heer Schürmann, de Neder landse vaste afgevaardigde by de V.N. De heer Soedjarwo was reeds eerder dit jaar te New York voor besprekingen met Oe Thant. Hij keerde naar Djakarta terug, Het be richt van gisteravond, dat hij een President Kennedy heeft een brief over de kwestie Nieuw- Guinea aan president Soekarno gezonden. De inhoud van de brief is niet bekendgemaakt, maar de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, zei na een onderhoud van twee uur met president Soekarno: „Er bestaat een vurige wens van de zijde van de V.S. voor een her vatting van de geheime besprekingen en een vreedzame regeling van de kwestie West-Irian. Maar het valt ons moeilijkde kardjo Ti eer Adam Malik (de Indonesische ambassadeur in Moskou die bij het vooroverleg met Nederland aanwe zig was) naar de V.S. terug te stu ren als zich geen nieuwe ontwikke lingen voordoen. De brief werd gisteren aan -presi dent Soekarno overhandigd door de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Howard Jones. Soekarno ont bood later minister Soebandrio naar het presidentiële paleis voor overleg hierover. Dr. Soebandrio zei nog, dat Malik volledig mandaat had ontvangen voor het zoeken naar een voor beide partijen aanvaardbare formule. Hij voegde daaraan toe: „Tot dusver hebben de Nederlanders onze formu le niet willen bespreken, en er zijn geen aanwijzingen dat zij dit zullen doen". Minister Soebandrio verklaarde, dat president Soekarno de Ameri kaanse president zal antwoorden en tevens een antwoordboodschap zal sturen aan Ellsworth Bunker, de „derde man" bij de geheime voorbe sprekingen. De hinderpaal President Soekarno zal ook een boodschap aan de waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, sturen. Volgens minister Soebandrio zal de Indonesische president in zijn bood schappen uiteen zetten dat Indonesië bereid is, de besprekingen met Ne derland voort te zetten, maar de Ne derlandse weigering om in beginsel de overdracht van Westelijk Nieuw- Guinea goed te keuren als de voor naamste hinderpaal hiervoor be schouwt. Soedjarwo iveer in New York Ook de secretaris-generaal van de V.N. de heer Oe Thant heeft gister- bezoek bracht aan Oe Thant, was de eerste officiële aanduiding, dat hij weer te New York is. Steeds sterker aandrang De boodschap, die Kennedy aan Soekarno heeft gezonden is een zeer duidelijk bewys van Amerika's energiek streven om het Nieuw- Guinea-conflict in der minne te regelen. Sedert de wereldreis van Robert Kennedy is Amerika's be moeienis steeds sterker aan het licht gekomen. Deze aandrang van het machtige Amerika, zal in Djakarta nu wel zwaarder gaan wegen. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta. Jones, heeft het onder houd, waarby hy aan Soekarno De nieuwe president van Argenti nië, Guido, is volgens welingelichte kringen besprekingen begonnen met de leiders van politieke partyen over de vorming van een nationale rege ring. Hy heeft de ministers, die hun noemd en dat duidt al niet op een ontslag hebben ingediend, verzocht botte afwyzing. jn funcjje je foijjven tot de volgen de week. Dan zal waarschijnlijk een nieuwe regering worden benoemd. vrijwilligers Guido is gisteren als president ge- installeerd. Toen de nieuwe president de officiële akte had ondertekend, applaudisseerden de aanwezigen. Ook werd de kreet „Leve Frondizi" gehoord. Intussen schijnt een reor- dan deed, zouden binnenkort noe j}anjsatle ,n de mlli,aire leiding gelijk gemeld bevredigend ge- Weer 15000 Volgens een mededeling, die kolo nel Soekawati, „inspecteur-generaal van het volksverzet" gisteren te Me 15.000 vrijwilligers uit Java, Suraa tra en Celebes worden gezonden naar de aan Nieuw Guinea grenzende eilanden. Te Djakarta verklaarde J. Dimara, een pro-Indonesische Papoea, dat de Papoea's die in Indonesië verblijven, verzocht hebben om bescherming ter zee en in de lucht, opdat zij naar Kennedy's boodschap overbracht Nieuw Guinea kunnen terugkeren. DRIE WESTDUITSERS VEROORDEELD Zowel wegens het schenden van joodse graven als op grond van hun streven tot oprichting van een „geheime en misdadige organisatie" zijn gisteren drie neo-nazi's door het federale West- duitse gerechtshof in Karlsruhe tot zware straffen veroordeeld. Günter Sonneman, de leider van het groepje Duitsers dat in de Bondsrepubliek het nationaal-socialisme wilde doen herleven, kreeg zes jaar gevangenisstraf. Zijn twee medewerkers, Edelmut Dietze en Bernd-Dreef Ebert, gaan respectievelijk voor twee- eneenhalf en één jaar de gevangenis in. Sonneman en Dietze hadden te zamen met een andere, inmiddels overleden Westduitser en een Syriër in de nacht van de twintigste uvvi april (Hitiers verjaardag!) 78 graf- avond* ee'rT"poging'g'ëdaan "om de be- i zerken op de joodse begraafplaats sprekingen over de kwestie Nieuw- „Jammertal" omver geworpen. Zy Guinea weer op gang te brengen. hadden voorts aan een houten kruis een stropop opgehangen, met om de Oe Thant sprak eerst met de Indo- ha|s een pjak^aat met de woorden: nesische vertegenwoordigers Soe- tjDeutschland erwache Israël ver- recke". Ook een grafzuil, die was op gericht ter nagedachtenis van in concentratiekampen vermoorde joden, hadden zy vernield. „Jammertal" ligt nabij Salzgitter- Lebenst-edt, in Neder-Saksen. Ebert. die destijds zeventien jaar was. had niet meegedaan aan het omver wer pen van de grafzerken. De graf- schenners werden pas vier jaar na het bedrijven van hun wandaad ge arresteerd en wel als gevole van een onderzoek dat de Westduit.se veilig heidspolitie naar Sonnemans neo- nazistische activiteiten had ingesteld Bij Sonneman thuis werd onder meer een borstbeeld van Hitier aan getroffen De drie veroordeelden had den een „Preikorps Gross Deutsch- land" willen stichten om met behulp hiervan weer een nationaal-socialis- tische dictatuur in Duitsland te ves tigen. Een duur bed is geen socialisme O De regeringsgezinde „Gha- nian Times" meldt dat de Ghanese minister voor Indus trie, Krobo Edusei, zijn vrouw heeft aangeraden het bed, dat zij kortgeleden in Londen voor bijna 32.000 gulden heeft gekocht, maar naar de ma kers terug te sturen. „Het is onze -plicht een nieuw Ghana op te bouwen, dit is geen tijd voor buiten sporigheden. Wat mijn vrouw, naar gemeld is, heeft gedaan, brengt mij in grote verlegen heid. Ik sta ten volle achter president Nkroema en ik ge loof in het socialisme. Een bed van bijna 32.000 gulden is geen socialisme", aldus minis ter Edusei tegenover verslag gevers. Britse bladen berichtten in het afgelopen weekeinde dat mevrouw Edusei in Londen een dergelijk bed had ge kocht. WEERBERICHT Moordplannen De voornaamste verdachte. Sonne man. liet zich ook tijdens het proces als een overtuigde nazi kennen. Hij had. tezamen met Dietze en Ebert, moordaanslagen op leidende figuren en aanslagen met springstoffen over wogen teneinde de aandacht op zijn nationaal-socialistische groep te ves tigen. Onder degenen die eventueel vermoord hadden moeten worden, be vonden zich de p!v. socialistische par tijleider Herbert Wehner en de pro- Aflvertentie WISSELEND tot De Bilt verwacht, van heden, morgenavond: Er zullen zich opklaringen voor doen maai' er kunnen zich ook en kele buien ontwikkelen 's Nachts zal de temperatuur tot dicht bii het vriespunt dalen, overdag blijven de temperaturen beneden normaal voor de tijd van het jaar In geheel We9t-Europa wordt de warmte teruggedrongen omdat on dei- and ere de depressie-activiteit af neemt. (Opgemaakt te 10 uur) 1 APRIL Zon op: 6.17 uur; onder: 19.12 uur. Maan op: 4.56 uur; order: 14.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.06 en 12.40 uur, laagwater te 7.51 en 20.46 uur, (2/4 hoogwater te 1.15 en 13.35 uur, laagwater te 9.09 en 21.43 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel 75ct cureur-generaal vajn Frankfort. Fritz Bauer. Dietze en Ebert, hebben tij- geduurd. beweerd dat zij Sonnemans plannen niet als ernstig gemeend hadden beschouwd. Sonneman had echter nog verder willen gaan. Voor het gerechtshof vertelde hy. dat ook gesproken was over het uit de weg ruimen van Westduitse regeringsleiders en over een plan om het gedenkteken op te blazen dat is opgericht op de plaats waar zich het beruchte concentratie kamp Bergen-Belsen heeft bevonden. De anderen hadden hier echter niet mee ingestemd. „Organisatie" Sonneman verklaarde, dat. zijn „nationale organisatie", die was ge baseerd op het partijprogramma van de voormalige NSDAP. „een einde wilde maken aan de heksenjacht, die in de Bondsrepubliek op voormalige gaande te zijn, als gevolg van kri tiek op de rol van de strijdkrach ten in de crisis. Hoewel de crisis nu voorbij schijnt te zijn, blijft de oor zaak ervan het succes van de pe ronisten by de jongste verkiezingen nog bestaan. Waarnemers vre zen, dat het hoogtepunt van het con flict wellicht op 1 mei zal komen, als de gekozen peronisten hun func tie moeten aanvaarden. Peronisti- sche vakbonden hebben al laten we ten, dat zij een algemene staking zullen uitroepen als de rechten van het kiezerkorps niet worden geëer biedigd. De gouverneurs van vijftien Argen tijnse provincies hebben zich giste ren op een beraadslaging in Buenos Aires voor de afgezette president Frondizi uitgesproken. Zij noemden de afzetting een zeer ernstige schen ding van de grondwet en eisten her stel van Frondizi in zijn functie. Ook de parlementsfractie van de partij der intransigente liberalen heeft haar solidariteit met Frondizi be tuigd. den". Zijn „organisatie" telde drie leden namelijk hijzelf en zijn twee medebeklaagden. en vijf aspirant- leden. De voorzitter van het Westduitse Hooggerechtshof wees erop, dat bet hof nog nooit een dergelijke zaak te behandelen heeft gekregen zolang het bestaat Hij noemde Sonneman een fanatieke nazi die er niet voor terug zou deinzen om zijn doeleinden met terreurdaden na te streven. „Het hof In tegenwoordigheid van Koningin Juliana, Prins Bernhard, zes mi nisters en vele andere Belgische en Nederlandse autoriteiten heeft de Belgische gevolmachtigd minister Juliën Kuypers gisteren in de Am sterdamse Stadsschouwburg de tra- is van menine dat het de verdachten ditionele gala-avond „Het boek en nimmer mogelijk zou zijn geweest het de muzen" geopend ter inleiding van nationaal-socialisme in Duitsland de 27ste boekenweek, die echter voor weer ingang te doen vinden. Doch al- de eerste maal een Vlaams-Neder- dens het proces, dat drie dagen heeft nationaal-socialisten wordt gehou- leen reeds het streven hiernaar, da nog met gebruikmaking van op terreur berustende handelwijzen, ver dient de scherpste veroordeling", al dus de voorzitter van het hof. (Van onze reisredacteur. W. L. Brugsma) Algiers Wat het miljoen Fransen van Algerije zeven jaar voor onmogelijk had gehouden, is gisteren gebeurd* de FLN heeft de helft van de uitvoeren de macht in Algerije in handen genomen. En wat iedereen heeft verbaasd, is dat dit begin van het einde door de OAS met niet meer is beantwoord dan hel normale aantal aanslagen: een serie kneedbommen en veertien op straat neergeschoten moslims. Die gedeeltelyke machtsovername was niet spectaculair. De vyf FLN- leden van het „voorlopig uitvoerend orgaan", dat Algerye gedurende de overgangsperiode tot aan het refe rendum moet besturen, kwamen gis teren aan in het nieuwe administra tieve centrum Rocher Noir, op 50 kilometer ten oosten van Algiers. Die FLN'ers men mag ze gerust als voorlopige ministers betitelen volgden in dc voetsporen van de president van deze voorlopige execu tieve, Abder Rahman Farès, in feite ook lid van de FLN die eergisteren al arriveerde. Fars hield gisteravond een radio rede tot zyn „Algerijnse medebur gers". waarmee hy zowel de Fran sen als de moslims op het oog had. Het werd een verzoenend woord, hij prees de moslims voor hun zelfbe heersing, hij riep de Fransen op zich niet door de OAS in het ongeluk te laten storten. Dat waren geen loze woorden, wy spraken in Rocher Noir gistermiddag met een der officiële afgevaardigden van de FLN in deze voorlopige rege ring, dr. Hamidou, een arts die lang als consul van de FLN in Marokko heeft gefungeerd. Hy verzekerde my, dat de FLN-afgevaardigden strikte opdracht hebben de akkoor den van Evian naar letter en geest te respecteren Hy zei dat het hand haven van openbare orde in Algerye de belangrijkste, maar tevens een onzegbaar moeilyke taak voor de voorlopige executie zal zyn. De sleu tel daartoe, zo zei hy, is het vinden van geruststellende woorden voor de Europese bevolking, die buiten zin nen is van angst en wanhoop en die zich gedraagt als een massa, die aan vervolgingswaan ïydt. Dat de gedeeltelyke machtsoverna me van de FLN in Algerye voorlo pig slechts formeel is, werd duide lijk voor een ieder die de aankomst van zijn afgevaardigden in Rocher Noir bijwoonde. Dit administratieve centrum is een zwaar bewaakt com plex van witte, nog maar half ge reedgekomen gebouwen achter dikke prikkeldraadversperringen. Men kan ook zeggen, dat het een concentratiekamp is, waar de rege ring voor de verandering zelf haar intrek heeft genomen. Het is nog volslagen duister hoe de voorlopige executieve in de drie maanden die Algerye scheiden van de Franse raadpleging die het onaf hankelijk zal maken, zelfs maar een begin kan maken met de oplossing van de problemen, die een redelijk normaal verloop i n de weg staan. Het is niet erg, dat de voorlopige mi nisters slechts een kaal kamertje met een bed ter beschikking hebben. Het is wel erg, dat. twee Franse telefo nisten gisterochtend weigerden pre sident Farès door te verbinden. Zy krygen op staande voet ontslag. De voorlopige regeerders van de FLN voelden zich gisteren als kat ten in een vreemd pakhuis. Eén mo ment herinnerde hen aan de komen de werkelijkheid. Bij zonsondergang streken vyf Franse soldaten en een sergeant de Franse vlag bij Rocher Noir. Over enkele maanden komt de dag, dat die niet meer gehesen zal worden, dat hy plaats moet maken voor een groen-wit dundoek met een rode baan en sterren erop, de vlag van de FLN. In feite heeft de voor lopige executieve slechts één taak: het onvermydelyke bloedvergieten in die drie maanden tot een minimum te beperken. lands karakter draagt om het be wustzyn te verstevigen, dat Neder landers en Vlamingen in één taalge bied wonen. Het gezelschap van de Koninkiyke Nederlandse Schouwburg in Antwer pen bracht de Nederlandse première van „De fluitketel", het jongste stuk van de nestor van de Vlaamse to- neelschryvers, de 83-jarige Herman Teirlinck. Het spel behandelt het no zemprobleem. Tijdens de pauze wer den in de grote foyer een aantal Vlaamse en Nederlandse auteurs en hoofdrolspelers aan het koninklyk paar voorgesteld. Uittocht Na afloop der voorstelling sloeg het Koninklyk paar vanaf het balkon van de grote foyer het vertrek gade van een groot aantal Vlaamse en Nederlandse auteurs met hun dames op een drietal door tractoren, waar op Bengaals vuur brandde, getrok ken praalwagens naar 's lands eerste muziektempel, het Concertgebouw. Daar werd het traditionele schrij- versbal gegeven in de verschillende, door Metten Koornstra, op de meest bizarre wyze versierde zalen. Het was voor Koornstra de 15de keer, dat hy De uitkijktoren van de Sche- veningse pier waarvan zich bij heldere dagen een schit terend panorama aan de bezoe ker ontrolt. w~ Koningin en Prins wisselen enkele vertrouwelijkheden tijdens de pauze van de galavoorstelling bij de opening van de boeken week. zich van deze taak had gekweten. De stoet werd geopend door het mu ziekcorps uit Tuindorp Oostzaan, waarachter kranig een peloton van de Koninkiyke Studenten Schietver eniging marcheerde. Daarna kwam een calèche met de senaat van het Amsterdams Studentencorps en de praalwagens, begeleid door studenten vormden het slot van deze literair- studententikoze cavalcade. „Plukverbod" Tot grote verrassing van de orga nisatoren en de bezoekers ging het Koninklyk paar ook naar het Con certgebouw. En terwijl het feest een aanvang nam en de Jazz-bands luid schetterden, maakten Koningin en Prins een rondgang door de ver sierde zalen en gangen. Voor de hoge gasten omstreeks half één vertrok ken haalde de heer W. Schouten penningmeester van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandseboek ondanks het strenge sloopverbod tot drie uur een groot masker van een der wan den, dat hy het koninklyk paar mee gaf voor de Prinsessen. Na drie uur had een ieder vrij spel om iets van zyn of haar ga ding te veroveren en als boekenweek trofee mee naar huis te tronen. In de kleine zaal werd driemaal een voorstelling gegeven van de originele Parijse grand guignol „De beest mens" van Charles Méré onder re gie van Ko van Dyk, die zelf ook meespeelde. De andere medewerken den waren: Wim Sonneveld, Char lotte Kohier, Wim Hoddes en Geor gette Rejewsky. Sas? Uit het Leidsch Dagblad van 1 april 1862: (Advertentie) - Verloren! een Dames-Boa (Marter) Zon dagavond 8 uur, gaande van de Breedestraat door de Pie- terskerk-Choorsteeg naar het Rapenburg. De vinder geniet een beloning van f 3.- voor de bezorging aan het Bur. v. het L. Dagblad. Zondag 30 Mrt. is 's avonds te halftien ure buiten de Hee renpoort in den Singel als l\jk opgehaald Isaac Leemans, oud 32 jaar. Ingeroepen ge neeskundige hulp verleend door Doctor Kist bleek vruch teloos te zijn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1