Adviezen geven in V.S. gemakkelijker dan hier Ie verkoopster hulpverkoopsfers Kerkdiensten Leiden en omgeving Stroom jaarverslagen begint te vloeien WEER RUSTIG IN SYRIË Afschaffing weeldebelasting MODEHUIS DE GROOT .J VAKSCHOOL VOOR MEISJES CHAUFFEUR ASS. VOORMAN HANDZETTER Accountantskantoor W. J. Koppenol enige assistenten LEIDS LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 MAART 1962 De telefonische, telegraaf- en luchtverbindlngen tussen Syrië en andere landen zijn weer hersteld. Zy waren drie dagen geleden, na de militaire staatsgreep die zich in het land heeft voltrokken, verbroken. De opperbevelhebber van het Syrische leger, generaal Abdel Karim Zahred- din, heeft gisteren meegedeeld dat er geen wijziging zal komen in de op neutraliteit berustende Syrische bui tenlandse politiek. Blijkens een ander. In Amman ontvangen bericht van een oogge tuige. was het gisteren heel rustig in Damascus. Er waren nog wel hier en daar pantserwagens in de straten opgesteld, terwijl regeringsgebouwen en installaties van het leger scherp werden bewaakt. De Syrische legerleiding heeft be sloten dat alle ..agenten en samen zweerders tegen de binnen- en bui tenlandse veiliehetd van de staat", voor een volkstribunaal zullen moe ten verschijnen. Volgens doorgaans betrouwbare krineen in Beiroet is ex-president Koedsi van Svrië naar zijn woon plaats Aleppo teruggekeerd nadat hij korte tijd in Damascus was vastge houden. Alle leden van de voorma lige regering, op de minister van De fensie na, staan onder arrest, teza men met. een groot aantal afgevaar digden van de constituerende ver gadering. Zondag 1 april Leiden Hervormde Kerk. Pieters kerk: 10 uur ds. P. Kloek, 7 uur dr. P. L. Schoonheim. .De Kerk zingt". Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. A. J. Lamping. Jeugddienst. Marekerk: 10.30 uur ds. W. H. Wal- vaart te Sassenhelm, 5 uur ds. J. M. D. van den Berg. Onderw.: „Een boef, die een bidder werd". Oosterkerk: 10 uur ds. J Groot. Bethlehemkerk: 10 uur dr. G. P. H. Locher te Oegstgeest. Maranthakerk: 10.30 uur ds. H. J. van Achterberg. Bevrijdingskerk: 9 en 7 uur ds. H. Bouter. De Bergrede. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula School. Marnixstraat10 uur ds. A. J. Kret. voor ds. Ottevanger. Ver. van Vrijz. Hervormden Leidse Volkshuis: 10.30 uur ds. C. J. Rasch te Den Helder. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. R. G. H. Boiten te Amsterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dr. P. L. Schoonheim. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Zuiderkerk: 3.00 uur Kerkdienst v. doven. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur dr. Westerink. 5 uur ds. Heule. Petra kerk, Surfnamestraat10 uur dr. D. K, Wielenga te Wassenaar. 5 u. dr. Dronkert. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dron kert, 5 uur ds. de Boer, 7 uur ds. A. C. van Nood te Velsen. 5 uur dr. D. K. Wielenga. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 10.30 uur ds. de Boer, 5 uur ds. A. C. van Nood. Groenhoven: 10 uur ds. Heule. Evangelisatie samenkomst „De Mirt" (Lage Rijndijk 64): 10.30 uur de heer Van Hilten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. H. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst woensdag 7.30 uur ds. A. Hofman te Zeist. Geref. Kerk (Vrijgem..): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. P. M. Lu,ca te Amsterdam. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3): 10 en 5 uur dhr. Th. Dikkes. Baptistengemeente: 10 uur (H.A.) en 5.30 uur dhr H. Schouten jr. dins dag 8 uur bijbelstudie, vrijdag 8 uur bidstond. Oud Kath Kerk (Zoeterw. Singel 50)9.45 uur Hoogmis: woensdag 9 uur H. Mis, 7.30- uur lijdensmeditatie. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Leger des Heils: 10 uur helligings- dienst; 6.45 uur openluchtsamenkomst (alle tjijeenkomsten o.l.v. kapitein Van Engelen). Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. De Vries (Ikor) te Hilversum. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.45 en 4 uur kerkdienst donderdag 7.45 uur idem. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u. ds. M. H. Boogert. 7 uur ds. D. Lek- kerkerker te Valkenburg; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. W. J. van Hoek. 7 uur ds. G. W. van Bleek te Woubrugge; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 6.45 uur ds. L. S. den Boer te Sassenheim. Alphen aau den Rifn Herv. Gem. Julianastraat: 9.30 uur ds. J. H. Bo- gers, 6.30 uur ds. M. Hanemaaijer; Aula Immanuelschool Anna van Bu- renlaan: 9.30 uur ds. M. Hanemaaijer; Gebouw Jonathan: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber: Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. M. Ottevanger te Leiden. 6.30 uur ds. H. Talsma te Den Haag; Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadee; Martha-Stichting: 10.30 uur ds J. Veen; Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat: 10 uur dr. B. Riet veld 13 Den Haag. 6.30 uur ds. W. Wljms; Salvatorikerk W. de Zwijger laan: 10 uur ds. W Wijma. 6.30 uur dr. B. Rietveld: Hooftstraat: 10 en 6 30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 uur leesdienst, 5 u. ds. H. Scholte: Chr. Geref. Kerk Jeru- zalemkerk Grijpensteinstraat: 9.30 en 5 uur ds. P. Dijkstra, em. pred. te Klundert: Oud Geref. Gem. Van Man- dersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst, Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. W. Knop pers te Utrecht; Baptistengemeente IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst. 6 u. mevr. De Koch-Frlezema en mej. Goed hart. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds .W. A. S. Laurense; Geref; Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. B. Meijndert te Waarder, 6.30 uur ds. A. den Hartogh; Nieuwerbrug: 10 uur ds. A den Hartogh, 6.30 uur ds. A. O. Zijlstra te Amersfoort: Herv. Evang.: 9 uur ds. F. D. Emous te Den Haag, 7 uur ds. Joh. Poort te Ooster beek; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman: Nieuwerbrug: 9 30 en 6.30 u. ds. C. J Tissink.Ger, Kerk( Vrijgem. 9.30 uur leesdienst, 3 uur ds. H. Schol- te; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst Ev. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. A. Jense; Ev. Kring: 10 uur Eredienst, 7 uur Jb Klein Haneveld. Boskoop Herv, Gem.: 9.30 uur ds. W. L. Heijmans. 6.30 uur ds. A. de Leeuw; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. Oosterhof te Sliedrecht: Chr. Ger Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazersxvoude Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 uur ds. Van Bart; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Bouma te Noord- wijk aan Zee. 6.30 uur ds. Ferwerda te Noordwijk aan Zee. Hillegoni Herv. Gem.: 10 uur ds J. Veenendaal. 7 uur ds. F. Brouwer; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds A. Bikker te Utrecht: Ned. Prot. Bond (Nutsgebouw)10 uur prof. Oos- terbaan te Haarlem; Evangelisatie- samenkomst 3 uur en donderdagavond 8 uur in Gebouw Haven 50 (Ev. J. v. d. Brink te Gorinchem; Maranatha- samenkomst Nutsgebouw woensdag avond 8 uur ev. Esmeijer te Alphen a. d. Ryn. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Kat wijk aan den Kijn Herv. Gem. 10 uur ds. A. Makkenze, 6 uur vie. J. Voordouw; Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur vie. J. Voordouw; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk; Interk. dienst in gymnastieklokaal school Nar cisstraat: 10.30 uur ds. O. Veening, vlootpredikant te Rotterdam. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Oude Kerk: 9 uur ds. Tukker. 10.30 uur ds. Hagen (H.D.). 6 uur ds. Bouman. (Openb. Bel.); Kapel: 10 uur ds. J. M. D. v. d. Berg te Leiden, 5 uur ds. Ha gen; Gr. v. Prlnstererschool10 uur ds. Offeringa, 6 uur ds. Offeringa; Aula Nieuwe begraafpl.: 10 uur kand. W. S. Kuperus te Waddinxveen; Zeehospi tium: 6.45 u. ds. Pijlman; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Kamferbeek te Heemse, 5 uur ds. Pijlman; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur Os. de Jong; Geref. Kerk (Vrijgem.): 8.30 en 3 uur ds. J. Bos, 10.30 en 5 uur ds, Breen; Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst; Ger. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk aan den Kijn Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zelle te Leeuwarden. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef; 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Zijlkwartier: 10.30 uur dhr. j. v. d. Hoek. Gebouw: 10 uur Jeugd dienst. Geref. Kerk: 10 uur ds. Banga (Openbare belijdenis des geloofs); 6.30 uur cis. Minnema. Zijlkwartier: 9 uur ds. Minnema; 5 uur ds. Banga. LeimuLden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Pniël: 7 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 uur prof. J. Waterink te Amsterdam; 7 uur ds. H. J. Koffrie. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (HJD.) ds. G. Pettinga; 7 uur ds. A. J. Flink te Den Haag (Jeugddienst). Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. Iz. Meijer te Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref, Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur mej. ds. C. Soutendijk te Haarlem. Noordwijk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (Geloofsbelijde nis) ds. W. Dekker. V. d. Berghstich- ting: 11 uur ds. Dekker. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. C. Brinkerink te Oostvoorne. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. N J. Cupédo. Geref. Kerk: 10 uur ds. T. Ferwerda; 5 uur ds. B. Bouma. Herv. Geref. Evang.: 10 uur ds J J. Timmer te Woerden; 3.30 uur ds. P. Westland te Groot Ammers. N'oorrtwijkerliout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits; 7 uux ds. A. Th. Rothfusen te Vlissingen. De Zilk De Hooglandse kerk te Leiden, die momenteel wordt gerestau reerd. (Foto Will Eiselln) (aula R.-K. Meisjesschool): 7 uur ds. A. K. Smits. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. M. Ottevanger te Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. K. H. Schuring te Alphen a d Rijn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem,: 10 uur ds. M. Koster. Nieuw Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. W. Sepmeyer, vloot predikant; 7 uur ds. J. C. H. Jörg te Apeldoorn (jeugddienst). Bethelkapel: 9.45 uur ds. J. C. J. Bronsgeest. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willibrordkerk10.30 uur J. Vink te Katwijk aan Zee (Jeugddienst-; 7 uur ds. J. Irik. Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach |HD.|. Ver. v. Vryz. Herv., W. de Zwijgerkerk: 10 30 uur ds. H de Nie (A'dam). Geref. Kerk: Mau- ritslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers. Ge ref. Kerk (Vrijgem.): W de Zwijger- kerk: 8.30 en 3 uur ds R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem.- 9.30 en 7 uur ds. A. M. Knottnerus Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kor net. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. J. Breukink. Rünsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart; 7 uur ds. J. H. de Vree te Hoogmade Chr. Geref. Kerk: 9 30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur ds. J. Kampman te Rijnsburg. Rj|nsl)urg Herv. Gem.: 10 uur ds M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosliga. Bethelkerk: 10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk. Rapenburg: 9 30 uur ds. L v. d. Linde; 5 uur ds. H. Post. Petra- kerk: 9.30 uur ds J. Bijleveld; 5 uur ds. L. v. d. Linde. Maranathakerk: 9.30 uur ds H. Post; 5 uur ds. J. Bij leveld. Geref. Kerk (Vrijgem 10 en 5 uur ds. J Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds J. de Vos te Katwijk aan Zee; 5 uur ds. W. H. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. van den Berg; 5 uur ds. P. D. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker; 6.30 uur ds Boo gert te Aarlanderveen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgem.) 10.15 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. Voorhout Herv. Gem 10 uur ds. De Jong; 7 uur ds. J. J. Buskes te Amsterdam. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Zijlstra; 7 uur vic. Hammlnga (af scheid). Rijndijk: 10 uur ds. Meijertng. Hulp en Heli: 10 uur ds. Saraber. Ge ref. Kerk: 9. 10 30 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 5 uur ds. G. A, Hoekstra te Utrecht. Waddinxveen Herv. Gem 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6 30 uur ds. Joh. Verwellus, Esdoornlaan: 9.30 uur ds. Joh. Verwellus; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Stationsstraat: 9 30 uur ds. F. Brouwer te Hillegom; 7 uur ds J. van Heerden te Schevenlngen (Ot>en- deur dienst mm.v. The Surinam Gos- pelsirigersi. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. .T. Snoeli. Rem. Geref. Gem 10 uur ds Roslnpi-» te Oeestgeest. Chr. Afeesch. Gem.: 9 30 en 5 uur ds. A. P. VerlooD. Warmond Herv. Gem.: 10 uur (HD.) en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv Gem.: 10 uur dr Th. C. Fredertkse. 7 uur ds. J. T. Wiersma: Klevietkerk9 uur jeugd- kerk. 10 uur ds. J. T. Wiersma: Dey- lerhuis: 10.15 uur ds. H. Beker; Dorps centrum: 10 uur jeugdkerk: Geref. Kerk Bloemcamolaan10 en 5 uur ds. E. Pijlmau; Ziillaan- 10 en 5 uur ds. A Vos: Ned Prot. Bond Lange Kerlc- dam: 10.35 uur ds. H W. Meihulzen te D°n Hn»": NPR R°m ©ent./ DoonpToz. Gem Joh*onahui'=10.30 u. ds J. Nooter 'Dgz) te Den Haag: Soe- flbeweelng Wald Pvrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst; Herv. Evang. Dorpshuis: 10 en 5 uur de heer K. As- mus te Zwijndrecht: Ziekenhuizen Dorestad: 10 uur; St Ursulakliniek 11 uur ds. P. de Jong te Den Haag. Twee kerkeiiike figuren ksno'idesol voer Nobelprijs Twee kerkelijke figuren van inter nationale bekendheid zijn benoemd tot kandidaten vcor de Nobelprijs voor de Vrede. Dit is geschied door de Zweedse parlementsleden, die het recht hebben om kandidaten vcord e prijs aan te bevelen bij de Noorse Nobelcommissie i overeenkomstig de laatste wil van de Zweedse geleerde en uitvinder Alfred Nobel gekozen door het Noorse parlement en belast met het toekennen van de vredes prijzen; de Nobelprijzen voor fysica, chemie, fysiologie, medicijnen of lite ratuur worden toegekend door daar toe benoemde Zweedse instanties). Een van de kandidaten is de we reldberoemde zendingsman en evan gelist Stanley Jones, andere bis schop Rajah B. Manikam van de Tamil Kerk in India. Pccdvindersseüferentie leid? tot eendysies De twee-jaarlijkse Europese pad- vin werkconferentie met als thema „Plicht tegenover God", die van deze week in het conferentieoord „Woud- schoten" te Zeist is gehouden en waaraan vijftig padvindersleiders uit tien landen deelnamen, heeft gister avond haar bevindingen neergelegd in enkele conclusies en aanbevelingen. Een der conclusies is. dat in de trai ning van de padvinders, de verant woordelijkheid altijd bij de leider blijft berusten. Wa-ar predikanten worden aangesteld is het hun taak de leider te helpen in en voor diens werk met de jongens. De geestelijke en godsdienstige vor ming is ongetwijfeld een moeilijke zaak, aldus een andere conclusie, in dien de leider die negeert of bagatel liseert schiet hij tegenover de jon gens tekort juist op het punt, waar op zij doeltreffend geholpen kunnen worden. (Van onze financiële medewerker) De beleggingsadviseurs in de V.S. hebben het heel wat gemakkelijker dan die in ons land. Niet alleen gelden daar strenge voorschriften ten aanzien van de wijze, waarop jaarlijks de balans en winst- en verliesrekening moe ten worden opgemaakt en gepubliceerd, waardoor een veel grotere unifor miteit ontstaat, maar ook in andere opzichten worden voor het verkrijgen van de officiële notering op de Newyorkse beurs uitvoerige gegevens verlangd over de financiële positie van de onderneming. Dit blijkt telkens als Nederlandse concerns hun aandelen aan de Newyorkse beurs willen doen verhandelen. Zo deelde Philips op de jongste jaarvergadering mee dat men met de voorbereiding van de officiële notering der aandelen te New York „ongeveer halverwege was gevorderd". En Philips is toch op het stuk van de publiciteit in ons land waarlijk niet de minste! Dat de beleggingsadviseurs het in de V.S. zc'Vc-i gemakkelijker hebben dan ten onzent is niet in de laatste plaats een gevolg van de daar ge volgde goede gewoonte de financiële resultaten elk kwartaal bekend te maken, waarbij dan doorgaans ook het dividend over die periode wordt betaald. In ons vorig artikel konden de bearijfsuitkomsten over het vierde kwartaal van 1961 reeds voor 530 on dernemingen worden vermeld en in de kwartaalcijfers ligt veelal een vrij duidelijke aanwijzing voor de rich ting waarin de gang van zaken zich beweegt. Publikaties Ten onzent zijn het als bekend slechts enkele concerns, die het Ame rikaanse voorbeeld volgen en men is hier al blij als tussentijds enkele va ge mededelingen over het bedrijf worden verstrekt en het jaarverslag in het eerste kwartaal van het nieu we jaar wordt gepubliceerd. Vele on dernemingen komen eerst vele maan den na het verstrijken van het boek jaar met hun verslag, waarin dan soms niets cf heel weinig over de bedrijfsontwikkeling in het lopende jaar wordt medegedeeld. Het bezwaar tegen een algemene i vroegtijdige publikatie van het jaar verslag is dat de beleggingsadviseurs met hun beoordeling van de jaarcij fers de stroom van verslagen niet of nauwelijks kunnen bijhouden en dat sommige ondernemingen een z.g. ge broken boekjaar 'niet samenvallend met het kalenderjaar) hebben, is in deze een gelukkige omstandigheid. De stroom van jaarverslagen be gint in maart en april doorgaans sneller te vloeien cn zo zjjn er ook in de afgelopen periode weer tal van verslagen uitgekomen en dividenden, over 1961 aangekondigd of betaal baar gesteld. In het algemeen kan worden gezegd dat deze laatste niet tegenvallen, want het was bekend dat in vele bedrijven nog wel de omzetten zijn gestegen, maar de winsten b\j die van 1960 zijn achtergebleven. Ook dient bij de beoordeling van vele di videnden in aanmerking te worden genomen dat ze over een vergroot kapitaal moeten worden uitgekeerd, dikwijls als gevolg van de gedeelte lijke uitkering van het dividend over 1960 in aandelen, al dan niet uit de agioreserve. Is het percentage dan gelijk, dan ontvangen aandeelhou ders, die hun stockdividend aan hun bezit hebben toegevoegd, toch een hoger dividend dan het vorig jaar. Zwanunerdani Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. R. A, Flinter man te Den Haag: Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. J. G. Paardekooper te Nieuw koop. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 7.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. vr - Bleek'. Zevenhoven Herv. Gem 9.30 en 7 ..a, Klusener te Nieuwveen (H.A. en Daenkz.); Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. W. Genult. Gem.: 10 uur Ambtenarenzaken in G.O. behandeld De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken heeft gisteren ten aanzien van een tweetal van regeringszijde geda ne voorstellen tw een verbetering van de overwerkvergoedingen en de invoering van een vergoedingsrege ling voor verschuivingen in de dienstroosters besloten deze aan gelegenheden verder in een techni sche afdeling van de commissie te behandelen. Wel werd overeenstemming ver kregen over een verbetering van de huidige vergoedingen voor de ploe gen- en onregelmatige dienst (arti kel 22/a en 22b van het bezoldi- dingsbesluit). Over een voorstel van de regering tot verbetering van het vakantiever lof inhoudende het terbeschik- kingstellen van twee (tot nog toe een dag) verplichte snipperdagen en tct verlenging van de vakantie met twee resp. vier dagen voor ambtena ren van 35 jaar en ouder, resp. 45 jaar en ouder kon geen overeen stemming worden bereikt. Uitkeringen in aandelen Opmerkelijk Is het dat ook over 1961 tal van ondernemingen het di vidend voor een deel irj aandelen beschikbaar stellen. De meeste aan deelhouders waarderen dit, omdat zy ook het in aandelen betaalbaar ge stelde dividend tegen de beurskoers van de aandelen voor de berekening van het rendement meetellen, hoewel dit strikt genomen niet juist is. Maar vooral bij ondernemingen waar nog groei in zit, wordt het koersverlies, dat door de uitkering van dividend in aandelen ontstaat, in korte tijd in gehaald. soms zelfs reeds voor de be taalbaarstelling door een koersstij ging geneutraliseerd. Doen de directies met de gedeelte lijke uitkering van dividend in aan delen en met name als dit ten laste van de agioreserve geschiedt, aan deelhouders een plezier, voor de on derneming betekent zij een vermin derde aanslag op de liquiditeit, die men voor de bedrijfsvoering of de voorgenomen expansie, dan wel de noodzakelijke diepte-investeringen nodig heeft. Deze laatste zijn nood zakelijk als een middel om de winst marges op peil te houden en aan een prijsverhoging van het produkt te ontkomen. Ook dooi- concentratie en fusie poogt men dat te doen, zoals deze week weer is gebleken uit het sa mentrekken van de produktie-afde lingen van Frans Smulders en Stork- Jaffa in Utrecht, twee dochteronder nemingen van de Vereenigde Machi nefabrieken. waardoor een deel van het personeel overcompleet is gewor den. De VMF heeft het als gevolg van de verkorte werkweek en de scherpe concurrentie blijkbaar niet gemakkelijk, zoals ook In haar appèl op het personeel tot harder werken in haar personeelsblad tot uitdruk king is gekomen. Zij zal echter de enige niet zijn. die met dit euvel kampt en in dit opzicht blijft de naaste toekomst voor de Nederland se bedrijven onzeker, vooral nu men zich in het kader van de uitgebreide Euromarkt meer en meer bij het prijs- en loonpeil in het buitenland moet aanpassen. Niet het minst met het oog daarop zou het van belang zijn als een groter aantal onderne mingen er toe zou willen overgaan op zijn minst halfjaarsresultaten be kend te maken. Een verrassing was deze week de wijziging van de omzetbelasting voor een aantal goederen, die o.m. voor koelkasten, meubelen van teakhout en dergelijke houtsoorten, fotografie- en filmapparatuur, gouden en zilve ren horloges, verzilverde en vergulde voorwerpen, e.d. een vermindering van 18 tot 5 pet. betekent en waar door de fiscus ca. f 15 miljoen „ter beschikking stelt". De regering be schouwt de aanschaf van die artike len terecht niet meer als luxe en be oogt er ongetwijfeld een verlaging van de kosten van levensonderhoud mee, ook als tegenhanger van de prijsverhoging, die straks allicht voor enkele andere goederen of artikelen aioodzakelijk zal zijn. Geen grote verschillen De Amsterdamse beurs, die ook de ze week In het algemeen geen grote koersverschillen te zien gaf, heeft genoemde opheffing van de weelde belasting niettemin gehonoreerd met een hogere waardering van aandelen Van Kempen en Begeer en Eduard Goudsmit (verzilverde voorwerpen, zilveren schepwerk) hoewel de koers winst' niet meer dan enkele procenten bedraagt. De meubelindustrie heeft het in ons land thans blijkbaar niet ge makkelijk. Kempkes, die haar divi dend van 8 tot 6 pet. heeft moeten verlagen, deelt in haar verslag mede dat het verschil tussen export en import vaat houten meubelen in 1960 nog een voordelig saldo van flVa miljoen opleverde, in 1961 echter een nadelig saldo van f 6 miljoen. Het huidig loonbeleid, zo zegt zij. ont neemt aan de werknemers alle sti mulans om bij te dragen tot een verhoging van de arbeidsproduktivi- teit. Deze uitspraak komt overeen met het oordeel van de VMF en als dit een algemeen verschijnsel wordt, staat het met de vooruitzichten van het Nederlandse bedrijfsleven niet zo best. Koersen op peil Veel gang zit er daarom in de aandelenmarkt te Amsterdam ook niet, hoewel mede door de kapitaal ruimte de omzetten niet onbevredi gend zyn en de koersen zich op peil weten te houden. Van New York gaat niet de minste stimulans uit, nu ondanks de goede berichten over de Amerikaanse conjunctuur, de koersen daar blijven dalen. Ander zijds kan de discontoverlaging in Engeland tot 5 (de derde sinds korte tijd) en die in België van 4 1/4 tot 4 als een aanwijzing worden beschouwd door de sterkere mone taire positie van die landen, welke met name die van Engeland van belang is voor de ontwikkeling van de conjunctuur in ons wereld deel. Breesfraat 113 vraagt Leiden voor direct een en Bekend met de bonneterie en damesconfectie. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Modehuis de Groot. Bij de Mechanische Administratie van 's-Rijks- Belastingen van het Ministerie van Financiën te 's-Gravenhage kunnen terstond worden geplaatst a. MANNELIJKE KRACHTEN (leeftijd 18—50 jaar) voor het controleren/co^atione- ren van fiscale gegevens. Vereist: b.vJc. mulo-diploma. Kosteloze opleiding voor hogere rangen. b. VROUWELIJKE KRACHTEN (leeftijd 15—20 jaar), die als leerlingponskaarten- typiste te werk zullen worden gesteld In een moderne gemechaniseerde administratie. Tijdens opleiding vol ledig salaris. Korte werktijd. Zaterdags vrij. Schrift, soil, onder no. 2-595/1063 (in linker bovenhoek brief en env.) met vermelding van de gewenste functie, aan het bureau Personeelsvoorziening v. d. Rijksover heid, Prins Mauritslaan 1, te 's-Gravenhage of mon deling solliciteren na tel. afspraak (tel. no. 399970). LEIDEN RAPENBURG 23 TELEFOON 25720 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN vanaf 1 APRIL op maandag en woensdag van 24 en dinsdagavond van 7—8 uur voort EENJARIGE HUISHOUDELIJKE VORMINGSKLAS. Vereiste vooropl.: m.u.l.o.-diploma of overgang van III naar IV m.o. of v.h.o. TWEEJARIGE OPL. TOT ASSISTENTE IN DE HUISHOUDING Vereiste vooropl.: 2 jaar u.l.o., m.o. of vh.o. EENJARIGE OPL. TOT KINDERVERZORGSTER. Vereiste vooropl. diploma assistente in de huish. TWEEJARIGE OPL. TOT KINDERVERZORGSTER IN KOLONIEHUIZEN. Leeftijd 17 jaar vóór 1 januari. Vereiste vooropl.: diploma assistente in de huish. of vormingsklas. TWEEJARIGE OPL. TOT INRICHTINGSASSISTENTE. Vereiste vooropl.: diploma assistente in de huish. EEN- OF TWEEJARIGE VOOROPL. TOT LEERLING-VERPLEEGSTER. Leeftijd 16 en 17 jaar. Vereiste vooropl.: m.u.l.o.-diploma of overgang van III naar IV m.o. of vh.o. EENJARIGE OPL. TOT LEERLING-VERKOOPSTER. Vereiste vooropl.: getuigschrift tweejarige primaire opleiding. EENJARIGE OPL. TOT ASSISTENTE IN DE HUISHOUDING. Vereiste vooropl.: getuigschrift tweejarige primaire opleiding. EENJARIGE OPL. TOT ASS. i/d HUISH. MET OVERWEGEND NAALDVAKKEN. Vereiste vooropl.; getuigschrift tweejarige primaire opleiding. EENJARIGE OPL. TOT COSTUMIÈKE. Vereiste vooropl.: diploma naaister. TWEEJARIGE PRIMAIRE DAGOPLEIDING. Vereiste vooropl.: 6 jaar l.o. MIDDAGOPLEIDING. Koken, naaien, stofversieren, kinderverzorging en handenarbeid. TWEEJARIGE OPL TOT BEJAARDENHELPSTER. Lessen: 1 a 2 maal per week. AVONDCURSUSSEN in koken, naaien en kinderverzorging. De directrice: Mejuffrouw H. H. F. HENDERSON. Gevraagd: bij A. PLUIMGRAAFF Bier-, Limonade-, Wijnhandel Zuidstraat 42, Katwijk-Zee, Telef. 0 1718—2463. VALKENBURG KOOPPRIJS f22.000.—. HYPOTHEEK: f7.000.—. Speciaal voor gezinnen en alleenreizenden. Voor de prijs vanf 87.50 p. p. i/cainiin/- zeven en acht geheel verzorgde vakantiedagen met drie dagtochten VALKENBURG 0.a. BELGIË. DUITSLAND, FRANKRIJK en LUXEMBURG en als speciale attractie een AFSCHEIDSAVONDJE MET WIJNFEEST in het romantische Ahrdal. Verzorging en huisvesting in le klas hotels, vanaf f125. Voor beide arrangementen geldtvan Uw woonplaats gehaald en gebrach\ Inlichtingen: LE BON VOYAGEUR, Valkenburg. Tot 1 mei p.a. Soetendaalseweg 29B Rotterdam, telefoon 01045860 en voor LEIDEN en omgeving Reisbureau WOLTERS, Vismarkt 1, Leiden, telefoon 24862. voor onze afdeling handzetterij met zeer gevarieerde opdrachten, die aan de kwali teitseisen moeten voldoen, zoeken wij een prima vakman als ASSISTENT van onze VOORMAN. Brieven onder no. 47049 aan het bureau van dit blad. STORM r. 's-GRAVESANDEWEG 90 te WASSENAAR. heeft plaats voor j Brieven met vermelding van referenties te richten aan voormeld adres.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11