Zaak v. d. Putten voor het Ambtenarengerecht NU TER DAN OOIT! Minister Klompé motiveerde in Leiden haar kritiek op mr. Burger Timdelerclub bracht „moeilijke" thriller h/etfafam. Sprake van omissie HGEEEBaïSSi „Op zoek naar de wijsheid Argumenten pro en contra Oppositie niet erg constructief POTTER SJ „LINIA"^ Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 24 maart 1962 Derde blad no. 30612 leer goed spel van Herman Asselman De christelijke toneelvereniging Timdelerclub" heeft gisteravond de rote reeks van blijspelen, die het nabeurtoneel de laatste jaren op 't programma heeft staan, door nken. Met „Ik huurde deze kamer" i Wim Bischot, introduceerde men i thriller, die weliswaar van niet te zwaar kaliber was. maar de >ed bezette zaal spanning en een ?u?je humor bracht, ,.lk huurde deze kamer" ls beslist -en brillant stuk. In een artiesten- aision is een beroemde clown onder ngszins merkwaardige omstandig- eden om het leven gekomen. De jlitie kon niets verdachts vinden, aar de verzekeringsmaatschappij, e een fors bedrag aan de nabe- aande moet uitkeren, wil er iets ter van weten en stuurt een speur- j. „vermomd" als artiest naar het nsion om de ware toedracht uit vinden. In etappes, die niet altijd gisch op elkaar aansluiten, slaagt Speurder er in het „hoe en waar- i" te ontdekken. De gehele pro- [emstelling is nogal gezocht en dat tót al evenzeer voor de oplossing. dialoog munt niet erg uit aan berpte en daar zou dit stuk het ch eigenlijk van moeten hebben maar bevat hier en daar wel een is. humoristisch nootje. Timdelerclub heeft aan dit zeker ft feilloos in elkaar zittende stuk n behoorlijke uitvoering gegeven, e spanning bleef er steeds goed in dat is altijd een heel belangrijk uit waar Timdelerclub, naar onze me ng, echter niet helemaal in is ge- jagd, is de juiste uitbeelding van et milieu waarin het stuk speelt, it bestaat uitsluitend uit artiesten i dat vond men wel in de kleding rug, maar te weinig in woord, allu- en expressie. Wij geven direct toe t een artiest niet steevast iemand jet zijn met een St Germain des és-blik in de ogen: het artiest- in kan ook op andere wijze tot ting wrorden gebracht. Daaraan bben de Timdelers o.i. wat te wei- aandacht besteed. Riet Krispijn Wolf toonde als Vera Weber op tffende wijze het „onberekenbare de vrouw", maar de „artieste" ram er toch niet helemaal uit. reetje Schuttev. d. Vegte was n alleroharmantste. prille Jessy terhazy. in wie echter niemand n gewiekst slangenbezweerster zal bben gezien! Datzelfde gold voor Schutte, die de door in haar jn geplaagde Bep v. d. Wijngaard De Vries verving, in de rol van igéle Clebert. Nel van Hoorn eel als Suzctte du Pré, bracht al ts van de allure van een artieste, m vain Hoorn, die Peter Deladuce stal te moest geven, had het wel el moeilijk omdat hij vooral als loens minnaar een vrij zwakke tab achter zich had. Tony v. d. ijjdeo—Bveleens, Agues Öuwer- UW HAAR CORRECT IN MODEL Dwang en vrijheid in de opvoeding De voor iedereen aanvaardbare de- itie voor „vrijheid" is: het los zijn banden die wezensvreemd zijn het gebonden zijn door de ban- die by het wezen horen. Tot deze ipraak kwam gisteravond prof. dr. /aterink tijdens een vergadering Het Gulden Vlies van de Vereni- if voor Pedagogiek. De bekende pedagoog sprak over onderwerp „Dwang en vrijheid in opvoeding". finderen, aldus prof. Waterink, niet alleen vrij wanneer ze maar Br de kamers kunnen hollen. Het id is alleen dan vrij, wanneer het !?ene doet. wat bij het wezen van 'kind past. Een zekere leiding in vrijheid is noodzakelijk. Het kind ift daar zelf ook behoefte aan, om- het nog niet in staat is het sche- van zijn eigen leven te borduren het stramien van de omstandig- ien. Ken moet ook rekening houden het feit, dat het kind het niet tierig vindt uit de groep te sprin- i Het na schooltijd om vier uur huis gaan, voelt het kind niet een dwang maar als een vrijheid. Iet opvoeden noemde spreker een Igerichte activiteit. De ouder pro- rt door de opvoeding, het kind te tngen naar een doel. dat hij het te voor zijn kind acht. Vaak is er dwangmiddel nodig om het kind dit doel te brengen, zoals de ooi. Maar ook bij het toepassen dwangmiddelen moet de oudere fysieke en psychisch overwicht het kind niet misbruiken. Zo wordt opvoeden een samenspel van lief- en gezag, zo besloot prof. Wate- t zijn lezing, die door een groot belangstellenden beluisterd Ha de pauze werden de jaarversla- van de vereniging behan- i. Het ledental is gestegen van in 1960 tot 507 in 1961. Er was nadelig saldo van f208.31. Aan onze abonnees Na overleg met het Ministerie 'an Economische Zaken is be sloten de abonnementsprijzen 'an ons blad met ingang van april a.s. te verhogen. Kwartaalabonnementen wor- kn f. 8,25, maandabonnementen '•2,80. weekabonnementen f. 0,65 Deze verhoging is noodzakelijk (morden door de sterk gestegen kosten, welke met de verbetering 'an de redactionele inhoud ge hard gingen. De Directie. kerkv. d. Blij en Nico van Leeu- den haalden uit hun rollen wat er in zat. De man, die dit stuk maakte, er „vorm" aan gaf, was Herman Assel man in de rol van de speurder. Na een wat zoekend begin vond hij dc goede toon en kroop toen „hele maal" in de huid van de speurder. Reeds in „Geld te geef" hadden we hem gesignaleerd als een zeer kor daat en slagvaardig inspecteur (bij rol) en nu als speurder in een hoofdrol toonde hü pas goed de ta lenten waarover hij zeer beslist be schikt". Gelukt, het regisseur Kees Schutte een wat zwieriger schildering voor het artiestenmilieu te brengen dan kan men zeker een aanzienlijk „ho ger peil" nog behalen. In elk geval is het een verheugend verschijnsel dat de Timdelerclub de lang niet ge makkelijke staip naar de „thriller" heeft aangedurfd. Advertentie (Van onze correspondent) Uitputtend heeft het ambtenarengerecht te Arnhem, onder voor zitterschap van mr. W. F. Leemans gelijk in een gedeelte van onze vorige oplage reeds vermeld de zaak-Van der Putten behandeld. Begonnen omstreeks 10 uur in de morgen, eindigde de voorzitter de procedure 's avonds omstreeks 8 uur met de mededeling dat over 3 weken het Ambtenarengerecht uitspraak zal doen. Objectief concluderend, mag worden geconstateerd dat er sterke argumenten kunnen worden aangevoerd, om de heer Van der Putten gelijk te geven: er moet een groep officieren zijn geweest, wie het erom te doen was zich ten koste van het vader land te verrijken. Maar even sterke argumenten staan tegenover deze conclusie. Mogen we de tegenstanders van de beklaagde partij geloven, dan is de heer Van der Putten een man, die maar raak insinueert en die geen enkel concreet bewijs kan aanvoeren ter ondersteuning van de suggestie, dat in het v.m. Ned.-Indië een groep officieren een ,,gang" vormden en in Nederland al samenwerkend voortgingen met ten eigen bate de militaire ge meenschap te benadelen. Een zware taak voor het Ambtenaren gerecht tussen beide standpunten de weg der wijsheid te vinden. geitjesverklaring" was geschrapt en de ambtenaren rapporteerden aan de minister, dat de ontslagen ambtenaar de beschuldigingen niet nader wilde preciseren. Voorsprong 's Morgens nam de heer Van der Putten een voorsprong op zijn te genstaan ders. De beide ambtenaren van het Departement, de heer G. H. J. M. Peynenburg en mr. E. E. N. Krans, die met de ontslagen tech nisch ambtenaar van het departe ment van Defensie een onderhoud hebben gehad op 6 november jl. waren verre van positief in hun ver- kiaringen; zij spraken elkaar op ver scheidene punten tegen. Het kriterium van dit onderhoud, dat vooraf ging aan het besluit, van de minister de heer Van der Putten op te dragen nu eens klaar en dui delijk te zeggen waar, wanneer en door welke officieren was geknoeid, was, dat klager zich zou moeten con formeren met een artikel van 30 september in het Algemeen Dagblad, dat officieren in Nederlands-Indië zich aan hoogverraad zouden hebben schuldig gemaakt. De heer Van der Putten zei zich uitdrukkelijk van dit artikel te willen distantiëren. Op de uitnodiging van de ambtenaren, om een verklaring te ondertekenen, dat er van onre gelmatigheden geen sprake was ge weest, wilde klager niet ingaan. Een punt, waarover de partijen kennelijk langs elkaar heen spraken, was het feit, dat minister Visser het oog had op officieren die thans nog vitale posities bij de Ned. Landmacht bezetten en dat de heer Van der Put ten sprak over onregelmatigheden in het algemeen. Tenslotte tekende kla ger een verklaring, wadrin de „En- Tegenstrijdig Later en dat was een belang rijke fase in de procedure voegden de ambtenaren aan de verklaring toe, dat het alleen maar ging om officie ren, die in Ned.-Indië hadden ge knoeid en die thans nog ergens in functie waren in vitale functies. „Het was een omissie", aldus de ambtena ren, veroorzaakt doordat ze zo haas tig hadden moeten werken, dat zij dat niet terstond in de verklaring hadden neergelegd. Zeer langdurig was er gesproken, aldus deze ambtenaren. De heer Pey nenburg zei, dat het onmogelijk was een formulering te vinden voor de verklaring, die de heer Van der Put ten kon bevredigen. Of er namen zijn genoemd tijdens dit onderhoud, blijft een dubieuze zaak. De heer Peynen burg wist het niet meer precies en de heer Krans zei positief van niet, om later zelf enige namen te noe men. die tijdens het gesprek waren gevallen. De heer Van der Putten verklaar de. dat hij de opdracht van de mi nister namen te noemen van colla borateurs aanvankelijk prettig had gevonden. Eindelijk gaat de minister de zaak onderzoeken, meende hij. Toch kon hij zich niet aan de ge dachte onttrekken, dat men het ar tikel in het Algemeen Dagblad wilde aangrijpen om hem eruit te zetten. De heer Van der Putten lichtte het Ambtenarengerecht in over de tekst van zijn memorandum aan de mi nister ten aanzien van knoeierijen in Ned.-Indië. Hij releveerde de toe leg van verantwoordelijke officieren Rijksgoederen op voor de beheerders meest voordelige manier te beheren en zei. dat er wel nu en dan een onderzoek was begonnen doch nim mer doorgezet. Ergens was wel een belanghebbende officier die het on derzoek tegenhield. Verdediging De raadsman van klager, mr. A. L. Geleijnse, ging nader in op de rela tie tussen de heer Van der Putten en het Algemeen Dagblad. Twee re dacteuren van dit blad hadden klager benaderd met de bedoeling het mo nopolie te verkrijgen van zijn zaak. De heer Van der Putten was er niet op ingegaan, zich beroepend op een belofte aan minister Staf destijds ge daan, geen'mededelingen aan de pers te verstrekken. Aan de inhoud van het artikel in het A D. van 30 septem ber had volgens pleiter zijn cliënt part noch deel. Hierin wordt gesproken van hoog verraad door Nederlandse officie ren aan de Japanners voor de be zetting en dat is heel wat anders dan wat de heer Van der Putten aan bepaalde officieren verwijt, na melijk onregelmatigheden. Pleiter vond het zeer juist dat klager de ver klaring die de twee ambtenaren hem voorlegden niet had willen tekenen. Er is een essentieel verschil tussen hoogverraad en knoeierij en het was voor klager nu eenmaal onmogelijk te bevestigen dat er helemaal niet was geknoeid. Over het artikel in het A.D. heeft mr. Geleijnse een klacht ingediend bij deraad voor de journalistiek, welke klacht hangende deze proce dure is opgeschort. In strijd met recht De raadsman noemde het in strijd met alle recht en regel, dat zijn cliënt tussen twee ambtenaren in de tang was genomen. Kennelijk was het de minister er om te doert, om zo argeloos moge lijk Van der Putten te benaderen. Later, in de Tweede Kamer en tij dens een persconferentie, sprak de minister over een „verhoor" door een commissie van hoofdambtena ren, en over „ter verantwoording roepen" en over „een langdurig ver hoor". En toch was de bespreking ingeleid als een „onderonsje", waar bij geen raadsman aanwezig hoefde te zijn. Toen de heer Van der Putten ln zijn memorandum feiten en namen had genoemd sprak minister Visser van een „wonderlijke stunt", om een einde te maken aan de zaak Van der Putten. Niets bleek toen van „de onderste steen boven" en van het serieuze onderzoek, dat klager mocht vèrwachten. Tenslotte noemde pleiter het ont slag in strijd met alle recht, recht vaardigheid en billijkheid en ver zocht het Ambtenarengerecht het ongedaan te maken, omdat het ont slagbesluit in strijd is met het des betreffende artikel van het ambte narenreglement. Niet aan opdracht voldaan De raadsvrouwe van de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, mej. M. Wiggers, nam stelling tegen de 11 jaar lang gepropageerde overtui ging van de heer Van der Putten dat de krijgsmacht een broeinest van corruptie zou zijn. Als hij dan eindelijk de kans krijgt zijn verha len over knoeierijen te bewijzen, komt hij met uiteenzettingen die niet aan de opdracht voldoen. Noch cijfers noch namen heeft hij genoemd, maar wel heeft hij zaken aan de or de gesteld ten aanzien van officie ren van het KNIL, die in het er- leden al zijn onderzocht en die ac tiviteiten memoreren van officieren die niet meer in actieve dienst zijn. „Het hele betoog van de heer Van der Putten stortte als een pudding in elkaar", aldus de raadsvrouwe, en de minister restte slechts een maatregel, verwijdering uit het ap paraat dat de heer Van der Puten ten onrechte had beklad. Merkwaar dig was het volgens mr. Wiggers, dat klager niet heeft geprotesteerd tegen de formulering ln de ontslagbrief dat hy was uitgenodigd te rappor teren over officieren die ln Indië hadden geknoeid en thansnog in actieve dienst waren. Ongeschikt Dat de heer Van der Putten niet verantwoordelijk zou zijn voor de publikatie in het Algemeen Dag blad, noemde de raadsvrouwe twij felachtig. Taal en terminologie wa ren het Departement bekend en ook dat klager te pas en vooral te on pas repte over knoeiers bij KNIL en KL. Hij distantierde zich maar hij hield vol dat de officieren in kwestie nog vitale posten in Neder land zouden bekleden. Dat de heer Van der Putten onrechtvaardig en onbillijk behandeld zou zijn, wees pleitster van de hand. Het is daar entegen onrechtvaardig dat een ambtenaar maar voort gaat officie ren ongemotiveerd te betichten van wandaden. Een man met een derge lijke mentaliteit is volgens mej. Wig gers ongeschikt een ambt te bekle den. Het pleidooi van mr. Geleens* nam twee uur in beslag en dat van mej. Wiggers een uur. Tenslotte ging nog meer dan een uur heen met re- en dupliek. De heer Van der Putten maakte van de gelegenheid van het laatste woord gebruik nog een om vangrijke zaak toe te lichten om te bewijzen, hoe onvolkomen onderzoe kingen kunnen zijn. Uitspraak ove* drie weken. KVP-Statenkring in Burcht bijeen De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, is in een toespraak voor de Statenkring Leiden van de KVP in Den Burcht gisteravond nader ingegaan op de schriftelijke vragen die het Tweede Kamerlid Burger haar had gesteld (in haar kwaliteit van minister) over haar betoog op het 3 maart in Hen gelo gehouden Overijssels appél van de KVP. In haar schriftelijk ant woord op deze vragen was mej. Klompé op staatsrechtelijke gronden niet ingegaan op alle vragen die de heer Burger had gesteld. Met name heeft dr. Klompé nu een motivering gegeven van haar op merking, dat zü de kritiek van de PvdA op de regering, op uitzonderin gen na, nauwelijks constructief kon vinden. In haar Leidse toespraak zei de minister hierbij allereerst te denken aan de 36 moties, die de Tweede- Kamerfractie van de PvdA, sinds zij in de oppositie was, indiende. Van deze moties zijn er 27 verworpen, drie aangenomen en zes ingetrokken. „Vele daarvan werden verworpen omdat de moties iets vroegen wat door de regering reeds werd toege zegd", aldus mej. Klompé, die daar aan toevoegde dat er ook moties wa ren waarin teveel werd gevraagd, zoals de motie Berger c.s. bij het debat over de kinderbijslag. Mej. Klompé releveerde voorts de houding van de Tweede-Kamerfrac tie van de PvdA in het totodebat. Blijkens de gegeven stemverklaring stemden de PvdA-leden tegen het toto-ontwerp op politieke gronden, aldus spreekster. Ook zeide zij geen waardering te hebben voor het standpunt van de PvdA in de loon politiek, waarbij zij vaststelde dat, blijkens de interpellatie Roemers in de Tweede Kamer en de uitspraak van de heer Van Wingerden in de Eerste Kamer, de PvdA zich achter het NW stelde in de jongste ont wikkeling in verband met de han tering van de „formule van Oud- Wassenaar". De bijeenkomst werd geleid door de voorzitter van de Statenkring Leiden. Mr. H. W. van Doorn, landelijk voorzitter van de KVP, belichtte uit voerig de landelijke politiek. Over het provinciale beleid sprak burge meester E. J. M. Kolfschoten van Alkemade. MENTHOL PELLETS Tedcn hoest en Keelpijn Uitwerking frappant Achttien leerlingen van de op leidingsschool van een Engelse vliegtuigfabriek hebben een één persoons Hovercraft ontworpen en gebouwd, die zeer goed schijnt te voldoen. Een van de bouwers maakt een tochtje met het merkwaardige voertuig. „Gruiiiiegerlaaiid" zag boeiende films In de vrij goed bezette bovenzaal van Café-Restaurant „In den Ver gulden Turk" presenteerde de Shell Nederland Filmcentrale de Leidse Groningers gisteren een aantrekkelijk filmprogramma. Na een kort inlei dend woord van de heer de Jong, vertegenwoordiger van de Shell, weraen voor de pauze vertoond „Qa tar, land van de dauw' en „De Lage Landen". In de eerste film kregen de aan wezigen een indruk van een olie boring bij het schiereiland Qatar in de Perzische Golf. De tweede reeds alom bekende film van George Sluizer schetst de klassieke strijd der Nederlanders tegen hun vriend en vijand, het water. Na de pauze werd besloten met de bekroonde film van Bert Haanstra „Strijd zonder einde", die de verdel ging van insekten behandelt. George Sluizer over Nederlandse documentaires Voor de Filmstudiekring van K. en O. sprak gisteravond in de filmzaal George Sluizer over „De Nederlandse documentaire". Na onderscheid ge maakt te hebben tussen vrije en op drachtfilms onderstreepte de heer Sluizer, dat objectieve benadering van het onderwerp in feite onmoge lijk is, ook als het „alleen maar" om vaststaande feiten en cijfers gaat De cineast is verantwoordelijk voor het overbrengen van een be paalde suggestie. Zelf heeft spr. dit probleem in zijn film „De Lage Lan den" opgelost door het toevoegen van subjectieve elementen, die als zo danig voor de toeschouwer herken baar zijn, waardoor deze vrij blijft in zijn reacties. Na deze inleiding werd een vijf tal Nederlandse documentaires ge draaid Tussenspel bij kaarslicht, van Charles Huguenot van der Lin den (een film over de poppen van Harry van Tussenbroek», Uitzicht op de hemel, van Frans Dupont (de ra men in de Goudse kerkOs Mun- di, door Hattum Hoving <de toepas sing van het magnetisme), Erasmus, De nieuwe bisschop van Bre da mgr. G. H. de Vetgefoto grafeerd tegen de achtergrond van de K.M.A. VEBO- PAASVEETENTOONSTELL1NG Dinsdag a.s. tussen 12.20 en 12.30 uur is er voor de Hilversumse zender een uitzending van de Rijksvoorlich tingsdienst, waarin de Leidse Vee markt en in het bijzonder de komende paasveetentoonstelling van 6 april a.s. zullen worden besproken. VOETGANGERS: Het ls verbode" binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken de stem van de rede, door Jan Huls- ker. en te-slotte De Lage Landen, door G?o:ge Sluizer. een werkje, dat al sterk de aandacht heeft getrok ken tijdens de recente vertoning in Nederlandse bioscopen. „Wordt Milva of Luva thuis" Nieuwe uniformen Leger en luchtmacht rullen bin* nenkort een grootscheepse wervings campagne beginnen onder meisjes van 18 jaar en ouder voor een nlen* we mogelijkheid tot militaire dienst verrichting, ml. die van „regionaal Milva of Luva". Het grote verschil met de huidige situatie Is, dat deze nieuwe Milva's of Luva'e na haar opleidingstijd bfj hun ouders of fa* milie kunnen bltyven wonen en dut niet meer in een kampement. De wervingscampagne zal dan ook als motto krijgen i „Wordt Milva Luva thuis". De militaire autoriteiten hopen met deze nieuwe mogelijkheid de vrouwenafdeling van land. en lucht* macht belangrijk te kunnen uitbrei den. Een ander nieuwtje met betrekking tot. de meisjes in uniform is, dat de Milva's binnenkort in een andere kleur gekleed zullen gaan. Het kaki wordt vervangen door een bruin- blauwkleurig uniform, dat in tint nog maar weinig verschilt met het grijs blauw van het Luva-uniform. Het dagelijks tenue zal de snit behouden, die het thans heeft, met zwarte ba- iet, bruine handschoenen, schoenen en schoudertas, doch het uitgaanste- nue wordt een modieus mantelpakje met een bruin rond hoedje, dat aan een stewardess doet denken, een tas in enveloppe-model en een blouse van een lichte kleur, waarop geen das wordt gedragen maar een sier lijke broche. „Onzuinige" Schot! Eert vierjarig meisje van wie de ouders afkomstig zijn uit Barne- veld en dat in Hieuw-Zeeland woont, Jasmin Winters, heeft tij dens een vakantietocht met haar moeder naar Nederland in dit na jaar van een onbekende oude heer uit Schotland f5000 cadeau ge- kregen zonder dat zijzelf en haar ouders daar iets van hebben ge merkt. Toen haar vader, de heer Ri chard Winters, één van onze Pool se bevrijders die na de oorlog in Barneveld is gaan wonen, dezer dagen de vakantiesouvenirs van zijn vrouw en dochter eens goed ging bekijken vond hij een cheque van 500 pond sterling. De Schot had het kind tijdens de reis op haar verjaardag een met lin ten versierde kaart gegeven. Mevrouw Winters had daarbij ook de cheque wel opgemerkt, maar zy dacht dat het „maar een grapje" was. De plaatselijke bank in de woon plaats van de familie Winters, Pal- merstone, heeft de cheque in betaling aangenomeneen onderzoek wees na melijk uit dat deze echt was De vierjarige Jasmin zal als zij 21 is over een bedrag en de rente die er dan is bijgekomen, kufcnen beschik ken. Dank zij de Schotse heer. die de nationale „zuinigheid" blijkbaar on trouw was geworden. De familie Winters heeft zijn adres I opgespoord en hem een uitbundige 1 bedankbrief geschreven l

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5