Uiteenlopende mening: Amerika of Nederland? Bedrijvigheid in Y.S. neemt thans weer toe Laat voorjaar drukt de veehandel Kerkdiensten Leiden en omgeving Oude erkenningen van tuinders vervallen Productie in Europa gedaald Opt Nieuwe regeling afgekondigd CHALET KAAS iïï§!t KARREWIEL Geleerden zijn het oneens LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 MAART 1962 (Van onze financiële medewerker) Het heeft de effectenbeurzen deze week niet aan nieuws ontbro ken. De omzetten, zowel in New York als in Amsterdam zijn daaraan niet evenredig geweest en ook van een bewuste richting in het koersverloop van de aandelenmarkten kan niet worden gesproken. Wel kan worden gezegd, dat het aanbod van kapitaal in ons land nog altijd ruim is en dat dit thans ook van de New- yorkse beurs geldt, hetgeen uiteraard aan het niveau van de markt een voortdurende steun biedt. Het is echter opmerkelijk dat de in uitzicht gestelde nieuwe hausse op de Newyorkse beurs tot dusver uitblijft. Het algemeen indexcijfer schoms melt om een cijfer van 720, hetgeen, zoals we vroeger opmerkten, historisch hoog is, maar blijkbaar geen reden wordt geacht waarom niet een verdere koersstijging zou kunnen intreden. ging in de weg staan. De conjunc- lUllSMlG tuurtest van het C.B.S. over februari heeft overigens dat algemeen gespro ken in die maand de arbeidersbezet ting in lichte mate kon toenemen en de gemiddelde dagelijkse bedrijvig heid een stijgende tendentie vertoont, terwijl ook in de orderontvangst een verbetering Intrad. Een feit is dat het optimisme ten aanzien van de conjunctuurontwik keling in de V.S. de laatste tyd toe neemt en dat daarvoor ook wel aan wijzingen zjjn. Het afgelopen jaar heeft voor het vierde kwartaal een aanmerkelijke verbetering gebracht, zoals blijkt uit de winstcijfers van 530 ondernemingen. Hieronder zijn 445 uit de industriële sector, die e-t zamen een winst hebben behaald van 3 miljard dollar tegen 2% mil jard dollar in die periode van 1960. Bij de elektrotechnische en elektro nische industrie was de vooruitgang 81 bij de chemische industrie 5.3, bij de automobielindustrie 36 en bij de staalfabrieken 50 Neemt men hierbij in aanmerking dat in de laat ste drie maanden van 1961 niet meer dan goed 70 van de capaciteit in produktie was, dan blijkt dat de be drijf srentabiliteit als gevolg van de vooral tijdens de jongste recessie toe gepaste bedrijfsefficiëncy aanmerke lijk is gstegen. In haar verslag over 1961 heeft de Robeco op dat verschijnsel met na druk gewezen en hierin, zomede in het feit dat de niet volledig benutte produktie capaciteit een verbetering van de winst mogelijk maakt, heeft zij aanleiding gevonden om haar be lang bij het Amerikaanse bedrijfsle ven van 29 tot 41 van het totaal belegde vermogen te vergroten. Ook de Interunie heeft eenzelfde wijzi ging in haar effectenportefeuille aangebracht, waardoor het belang by de V.S. van 27.7 tot 32.9 is toe genomen, terwijl dat bij de Neder landse fondsen van 51.3 tot 43.3 terugging, voornamelijk door ver mindering van het belang bij de in ternationale fondsen. Opmerkelijk is in dit verband dat een ander beleg gingsdepot, de Amsterdamsche Be legging Maatschappij heeft medege deeld aan belegging in Nederlandse aandelen de voorkeur te geven, waaruit al weer blijkt dat de geleer den het ook op dit punt niet altijd eens zijn. Wij lazen het trouwens on langs kernachtig uitgedrukt: twee economen, drie meningen. Verbetering De industriële produktie in de V.S. voor februari laat intussen weer een verbetering zien en beweegt zich nu op de recordstand van december. De teruggang van het aantal werklozen, zomede de voortdurende stijging van het particuliere inkomen worden als veelbelovende aanwijzingen be schouwd voor een verdere toeneming van de bedrijfswinsten in het eerste kwartaal. Dat de staalfabrieken, on danks een onvolledig benutte capaci teit, redelijke winsten maken zal de onderhandelingen met de werk nemers zeker niet vergemakkelijken. Ook de spoorwegen staan voor nieuwe looneisen, waartegen zij ver moedelijk minder goed opgewas sen zjjn dan de staalfabrieken, hoe wel ook zij hun winsten in het vierde kw artaal met 30 hebben zien stij gen. Wat Europa betreft is het, zoals ook de directie van de Robeco op merkt, een gevoelig knelpunt dat de industriële produktiecapaciteit door een genomen volledig is bezet en met name in West-Duitsland en ons land een verdere produktiestyging door een tekort aan personeel wordt be lemmerd. Niettemin zijn de Neder landse produktiecijfers van 1961 meegevallen. Van f 37.4 miljard in 1960 stegen ze tot f 38.8 miljard, een vooruitgang die echter geheel op re kening komt van de afzet in het bin nenland. Uit het feit dat het index cijfer voor de personeelsbezetting van 112 tot 115, die van de produktie van 157 tot 159 steeg, blijkt dat de produktie per werknemer is terugge gaan, wat dus wil zeggen dat de stij ging van de produktiviteit als gevolg van mechanisering en automatise ring van het produktieapparaat het nadeel van de verkorte werkweek niet heeft kunnen opheffen. Uiteenlopende winsten De bjj vele uiteenlopende onderne mingen gedaalde winsten in het af gelopen jaar vormen daarvan trou wens het bewijs. Zelfs een concern als Philips, dat de mogelijkheden tot verdere bedrijfsefficiëncy tenvolle uitbuit, heeft bij een Iets grotere om zet zijn winst niet onbelangrijk zien dalen. Dat in 1962 een nog groter bedrag dan In 1961 (ca. fbOO miljoen tegen f472 miljoen) voor aanschaf fing en vernieuwing zal worden uit gegeven, wijst er op dat vooral in deze richting wordt gepoogd de ren tabiliteit van het bedrijf te vergro ten. Voor heel de Neder' indse industrie is dit trouwens een dringende nood zakelijkheid, nu hogere Ionen, ver korte werkweek en tekort aan perso neel aan een lonende produktiestjj- In hoeverre de bedrijfswinsten daarvan een gunstige invloed zullen ondergaan, is echter onzekerder dan ooit, omdat de wijziging in de doua netarieven binnen de EEG en ook ten aanzien van andere landen met name Amerika en Engelad, voor eerst een factor van grote onzeker heid bljjft. Dat de Nederlandse ex port nu reeds enkele maanden ach tereen geen stijging meer te zien geeft in tegenstelling met de invoer, die nog voortdurend toeneemt, is een verschijnsel dat niet al te lang mag duren, zal de Nederlandse betalings balans een redelijk evenwicht kun nen behouden. Op de Amsterdamse beurs hebben de publikaties van Philips niet tot een verdere koersstijging van de aandelen kunnen leiden. Als een di rectie meent dat de financiële uit komsten van het lopende jaar onge veer gelijk zullen zijn aan die van het vorige, zit er, althans voor de speculatie, ook weinig „muziek" in de aandelen, hoewel op langere termijn van een concern als Philips een ver dere expansie mag worden verwacht. Met name voor de elektrotechnische en elektronische industrie zijn er nog grote mogelijkheden, waar dan nog bij komt dat Philips zijn produktie- patroon voortdurend verbreedt. Dat Philips binnen afzienbare tijd met een openbare emissie zal komen aandelen of converteerbare obli gaties en met de aanvraag om notering aan de Newyorkse beurs vorderingen worden gemaakt zal on getwijfeld tot een verlevendiging van de handel in dit fonds bijdragen. Aandelen Koninklijke hebben wat geleden onder de dividenduitkering, die ditmaal niet van een bonus in aandelen vergezeld gaat, de betere cijfers over 1961 van de Amerikaan se dochtermij. de Shell Union, heb ben echter aan de koers steun ver leend. Overigens kan men thans in ons land constateren dat de financiële resultaten van de Nederlandse on dernemingen over 1961 nog al uit eenlopen. Terwijl handelmijen als Hagemeijer en Jean Heijbroek met grotere winsten uitkomen en het di vidend verhogen, hebben Kempkes en de Noordelijke Industrie voor Ve zelbewerking het dividend moeten verlagen. Ook de meeste scheepvaartmjjen doen dit. De H.A.L. altjjd een slechte dividendbetaler, acht dit in het be lang van aandeelhouders, maar als men ziet dat niet minder dan 85 van de winst wordt ingehouden, kan men zich voorstellen dat aandeel houders voor een dergelijke bescher ming van hun belangen geen groot enthousiasme kunnen opbrengen. De bedrijfsvoorwaarden van scheep vaart en scheepsbouw zjjn inderdaad niet bepaald gunstig, maar als men naar intrinsieke waarde zoekt, kan men bjj de aandelen van die onder nemingen terecht. Rond de Veemarkt (Van een deskundige medewerker) Gezien de vrijwel onveranderde toestand in de weersgesteldheid ligt het voor de hand, dat er ook gedu rende de afgelopen week nog maar weinig opleving was in de veehandel. „Nog maar weinig opleving" moeten we wel opmerken, want de tijd gaat door en al is momenteel de natuur op zjjn minst 14 dagen achter, het moet al snel verbeteren of het is wel 3 weken. Het welland ziet er nog dor en kaal uit en zelfs de schapen kunnen er geen plukje groen afhalen. Intussen stjjgen de aanvoeren op elke markt en komt het ons, toch voor, dat er in het algemeen zowel voor het gebruiksvee als voor het magere weidevee een tikje meer kooplust aan de dag werd gelegd. Maar daar bljjft het dan ook bij! Dinsdag te Rotterdam waren de omzetten vooral voor kalfdragende en goede weidebeesten wat ruimer, doch voor hogere prjjzen was er geen interesse, zodat de afloop uiteinde lijk weer moeilijk prijshoudend was. Woensdag te Den Bosch was er een bijzonder groot aanbod, doch in ver houding niet zoveel mager weidevee. Melk- en kalfkoeien werden bij even levendiger handel prijshoudend, maar vooral niet duurder verhan deld, terwijl de weidekoeien in hoofd zaak lui en duur werden omgezet, althans wat de goede jonge exem plaren betreft. Voor de minder ge schikte klasse liep het minder goed af. Eenzelfde gang van zaken kon den we ook op de Utrechtse markt van donderdag noteren. Op de Leidse markt was er in melk- en varekoeien wat ruimer aanvoer, met kalme handel en voor al niet duurder. De vraag bljjft nog gering. Slachtvee werd er deze week ook weer ruim voldoende aangeboden. Hierbij kwam een betrekkelijk klein aantal uit Denemarken en Engeland aan de slachthuizen. De beste en goede kwaliteiten wer den bij matige handel prijshoudend opgenomen, doch de 3de kwaliteiten zeer stroef en niet of nauwelijks tegen de vorige weekse noteringen. Besteed werd voor zeer goede jon ge beesten tussen f3.15—f3.30 en voor extra beste boven notering. Voorts de oudere koeien en lichte vaarzen tussen f2.70 en f3.10 per kg geslacht gewicht, naar gelang de kwaliteit. Op de Leidse markt was een iets ruimere aanvoer van slachtvee, dat goed prijshoudend werd opgenomen. Hoewel er op de vette kalveren- markt in het algemeen ook zeer wei nig verandering was in verhouding tot de vorige week, kon men de zware kalveren heel moeilijk afzetten, doch dit ging nu beter. De prjjzen zijn echter de laatste weken sterk ge drukt. Onze noteringen liggen nu tussen de f 2 en f 2.60 per kg levend gewicht. Slechts een enkele topkwa liteit boven notering. Geruchten dat Italië weer kalfsvlees en levende vet te kalveren zal gaan afnemen, ble ven nog steeds geruchten. Het laat ste „gerucht" dat ons ter ore kwam is. dat een contingentering in EEG- verband van plm. 800 stuks per week op komst is. Dit zou slechts 1/5 deel zijn van hetgeen er vorig jaar weke lijks naar toe ging. Wel neemt Italië momenteel een flink kwantum var kensvlees af. Leiden toonde voor de vette kal veren een slechte handel met lagere Zondag 25 maart Leiden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. H. Bouter. Hooglandse kerk: 10.30 uur ds. H. J. v. Achterberg. Marekerk: 1U.30 uur ds. M, Otte- vanger; 7 uur dr. P. L. Schoonheim Ibjjz. kerkdienst). Oosterkerk: 10 uur ds. J. de Wit; 7 uur ds. P. Kloek. Bethlehemkerk; 10 uur ds. D. J. Vossers (H.A.), Maranathakerk: 10.30 ds. P, Kloek. Bevrijdingskerk: 9 uur dr. P. L. Schoonheim. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 uur dr. K. E. H. Oppenhelmer; 7 uur dhr. H. J. Ruls, leer vicaris, voor ds. Vos sers. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. A. J. Lamping. Ver. van Vrjjz. Hervormden (Leidse Volkshuls)10.30 uur dhr. J. P. Huls bos te Sassenhelm. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. M. Charensol. Acad. Ziekenhuis: 10 uur dhr. Hui gen. Dlaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. H. Koppers te Oegstgeest. Jeugdkerk (Aula Gymnasium)10 uur mr. A. W. Kist. Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 uur ds. De Boer; 5 uur ds. Haverkamp. Petrakerk, Surinamestraat10 uur ds. Haverkamp; 5 uur ds. Maaskant. Kerk Oude Ve6t: 10 uur ds. Rot huizen; 5 uur dr. Dronkert; 7 uur ds. De Boer. Maranathakerk: 9 uur ds. Heule; 5 uur ds. Rothuizen. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 10.30 uur ds. Maaskant; 5 uur ds. Heule. Groenhoven: 10 uur ds. G. W. J. Bleek, te Woubrugge. Evangelisatie-samenkomst „De Mirt" (Lage Rijndijk 64)10.30 uur de heer Bakker Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. Ver loochening en berouw» en 5 uur (ond. Wat heb lk aan mijn doop?) dr. Ve- lema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie. Evang Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3): 10 en 5 uur dhr. Th. Dikkes; dinsdag 8 uur bijbelstudie. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur de heer H. Schouten Jr.; vrjjdag 8 uur bidstond. x Oud Kath. Kerk (Zoeterw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; woensdag 7.30 uur Avondmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Leger des Hells: 10 uur helliglngs- dienst; 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje, 7.30 uur opwekkingssamen komst (alle bileenkomsten o.l.v. kapi tein Van Engelen). Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur dr. C. J. Munter te Groningen. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge RIJndilk 24): 9 45 en 4 uur kerkdienst (donderdag 7.45 uur Idem). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. M. H. Boogert; 7 uur vie. B. J. Bannlnk te Voorburg. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alplien aan den Rj|n Herv. Gem.: Jullanastraat: 10 uur ds. Joh. Ste- houwer (Bevestiging ds. W. VerweiJ); 3 uur ds. W. VerweiJ (Intrede). Aula Immanuelschool: wegens bevestiging ds. VerweiJ geen dienst. Gebouw Jonathan: 10 uur de heer L. Schipper te Lelden. Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. G. Moen. Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. Breure. Oudshoornseweg10 uur ds G. Cadèe. Martha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. P. J. Mackaaij te Oegstgeest. Geref. Kerk, Maranathakerk. Raadhuis straat: 10 uur ds. K. H. Schuring; 6.30 uur ds. W Wil ma. Savatorlkerk. W. de Zwllgerlaan: 10 uur ds. W. Wjjma; 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrljgem.)10 en 5 uur ds Th. Hoff te Voorthuizen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur dhr J van leeuwen te Schevenlncen Oud Geref Gem 1 9.30 en 4 uur leesdienst. Rem. Geref G°m.: 7 uur ds. A. Hoff-Visscher Bantlsten- ecmeente. IJsclubcebouw: 10 uur Ere dienst: 6.30 uur ds. M Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds W. A S. Laurense: 6 uur dhr. J. Henzen te Leiden. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. den Hartogli; 6.30 uur ds. J. Kooien to Reeuwijk. Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Herv. Evang.: 10.30 uur ds. J. v. d. Berg te Leiden; 7 uur ds. J. H. Mulder te Rotterdam. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. J. Tlssink. Nleuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Geref. Kerk (vrljgem.) 9.30 uur leesdienst: 3 uur ds. Th. Hoff te Voorthulzen. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst (dinsdag 7.15 uur ds. Molenaar te Moerkapelle). Ev. Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense. Ev. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur Jb. Klein Ha- neveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. W. L. Heij- m,ans. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Hengeveld te Gouda. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J, de Bruiln. Geref. Gem.: 9.30 cn 6 uur leesdienst. Rem, Geref. Gem.: 10 uur ds. A. Hoff-Visscher. Ifazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. N. W. v. d. Hout; 6.30 uur ds. Fllnterman te Den Haag. Hillegom Herv. Gem 10 uur ds. F. Brouwer; 7 uur ds. H. v. d. Loos te Haarlem (Jeugddienst) Geref. Kerk; 10 en 5 urn dr. J. C. Gilhuis te Water graafsmeer (zendingszondag). Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur prof W. Kre- mer te Apeldoorn. Ned Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatiesamenkom sten (Gebouw Haven 50)3 uur spr. evangelist J. van Veelen. Rotterdam. (Donderdag evang. J. van Veelen. Rot terdam, 8 uurZaterdagavond van De kansel van de hervormde gemeente te Hillegom. (Foto Will Eiselln) half acht tot acht uur Interkerkelijk avondgebed ln de Chr .Geref. Kerk. Hongmade Herv. Gem.: 10 uur ds. G. F. Overgaauw te Woubrugge; 7 uur ds. J. H. de Vree (Jeugddienst). Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 uur ds. W. R. Tukker te Katwijk aan Zee; 6 uur ds. A. Makkenze. Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur vie. J. Voor- douw. Gymnastieklokaal school Narcis straat: 10.30 uur ds. A Makkenze. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. K. Smit te Voorschoten. Katwjjk aan Zee Herv. Gem, Oude Kerk: 9 uur kand. Koppenhol te Rijswijk; 10.30 uur ds. Offerlnga (Openbare belijdenis); 6 uur ds. Tuk ker. Kapel: 10 en 5 uur ds. Moeren hout. Gr. v. Prlnstererschool10 uur ds. Bouinan; 6 uur ds. Offerlnga. Aula Nieuwe Begr.plaats: 10 uur ds. Da Vos. Zeehospitium: 6.45 uur ds. A. Langeler te Valkenburg Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds W. Baas te Rotterdam. Chr Geref. Kerk: 10 cn 5 uur ds. De Jong Geref Kerk (vrljgem): 8 30 en 3 uur ds. J. Meester te Amsterdam; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. prijzen De nuchtere kalveren bleven deze week ook op het oude prijspeil van f 1.15—f 1.45 gemiddeld per kg levend gewicht. De varkensprjjzen stegen nog een fractie deze week, doch bjj ruimer aanbod aan beurs en slachthuizen stopte de verhoging toch weer af. De wolveeafdeling is op het mo ment vrjj stil. Het aanbod van vette schapen en overhouders is zowel kwantitatief als kwalitatief zeer klein. Wat goed is kan voor export een beste prijs opbrengen en voor de rest is de markt gedrukt. Er komen wat ooien met lamme ren, waarvoor indien er bij een goede ooi 2 goede lammeren zjjn ruim 200 gulden tot ongeveer 230 gulden wordt betaald. Een goede ooi met 1 lam rond f 160. De paarden waren weer zeer duur. Jonge slachters deden tussen f 2.60 en f2.80 en ouder inlandse paarden f 2.20—f 2.50 gemiddeld per kg ge slacht gewicht. Ingevoerde paarden van f 2.15f 2.50 pere kg geslacht gewicht. Werkpaarden f 850—f 1100. Luxe paarden f 1100 tot f 1300 per stuk. Koudekerk aan den Rjjn Herv Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman Geref. Kerk: 10 uur ds. Fllnterman te Den Haag: 7 uur ds. Van den Hout te Hazerswoude. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef; 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Kerkzaal6.30 uur ds. J. P. Honnef. Gebouw: 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: 10 uur ds. Minnema; 6.30 uur ds. Banga. Kerkzaal: 10.30 uur ds. Banga; 5 uur ds. Minnema. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. W. de Jong te Voorhout; 7 uur ds. D. C. van Wijngaarden te Hoofd dorp. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds K Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst. Geref. Kerk (Vrljgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdiensten. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. H. J. Achterberg te Leiden (Jeugduienst) Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. A. Krabbe te Hillegom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. A. K. Krab be te Hillegom. Chr. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. G. Paarde- kooper (Gezlnsdlenst). Nieuw Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest Be- thelkapel: 9.45 uur ds. Bodaan (vloct- pred.): 6.45 uur ds. Smets te Rijk. Noordwjjk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9 30, 5 en (11 uur v. d. Bergh- stichting) ds. W. Dekker. Noordwjjk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. W. Hoekstra; 5 uur ds. N. J. Cupédo. Sole Mlo: 10 uur ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda. Herv. Geref. Ev.: 10 en 5 uur dhr. D. v. Vliet te Kolham. Noordwjjkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Fokkema te Kaag; 7 uur ds. A. H. Smits (Leerdlenst). Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Wlllibrordkerk: 10.30 uur ds. G. Pettlnga te Lisse. Pauluskerk: 10 uur ds. H. L. Boonstra te Warmond; 7 uur dr. G. F. Callenbach. Ver. v. Vrijz. Herv.: W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek Geref. Kerk, Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Meijer. Geref. Kerk (vrljgem W. de Zwijger- kerk: 8.30 uur drs. R. Brands; 3 uur ds. J. J. Verleur te Lisse. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: geen opgave ontvangen. Rjjnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart: 7 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. L. Klelsen te Utrecht. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. H. Baks te Kapelle a/d IJssel (Jeugddienst). Be- thelkerk: 10 uur ds. M. C. Groene- woud; 5 uur ds. H. van Gosliga. Geref. Kerk, Rapenburg: 9.30 uur ds. J. Végh te Boechout (België); 5 uur ds. J. BiJ- leveld. Petrakerk: 9.30 uur ds. A. Lan geler te Valkenburg; 5 uur ds. J. Végh. Maranathakerk: 9.30 uur ds. J. Bi)le- veld; 5 uur ds. A. Langeler. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 5 uur ds. J. Mansvelt te Glesen Oudekerk. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kui per; 5 uur ds. H. van den Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dhr. H. de Nle te Haarlem. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur dhr. D. Bouman uit Katwijk aan Zee: 6.30 uur ds. J. W. van der Linden uit Den Haag. Geref. Kerk: 10 en 5 uur kand. A. Dekker te Kampen. Geref. Kerk (vrljgem,): 10.15 en 5 uur drs. R. Brands. Voorbout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Voorschoten Saraber; In gisteren verschenen Staatsbla den zjjn de op de Wet Erkenningen Tuinbouw gebaseerde algemene maatregelen van bestuur afgekon digd, die nadere regelen stellen voor de toelating van ondernemers tot de teelt van tuinbouwprodukten, i.e. de groenteteelt, de bloementeelt, de bloembollenteelt en de boomteelt. De nieuwe regelingen treden 1 april ln werking en vervangen de zgn. er- kenningsrcglementen voor de betref fende bedrijfssectoren van de tuin bouw. De minister van Landbouw en Visserjj zal volgende week de pro- dukten bekendmaken, waarvan de teelt onderworpen is aan de regelen van de thans in de Staatsbladen ge publiceerde koninkljjke besluiten. Voor de teelt van fruit, anders dan onder glas, acht de minister van Landbouw en Visserjj een er kenningsregeling niet noodzakelijk, omdat hij niet vreest voor een specu latieve uitbreiding van de produktie door eventuele niet-vakbekwame te lers. De toelating tot de teelt van fruit onder glas, zoals bv. druiven en perziken, wordt geregeld door de Er kenningsregeling voor de groente teelt. In het algemeen stellen de regelen, dat het bedrijfsmatig uitoefenen van de desbetreffende tak van tuinbouw gebonden is aan een vergunning van het landbouwschap. Groenteteelt op grond van een contract tussen teler en verwerkende industrie kan zon der vergunning worden uitge oefend, evenals de teelt van groen- teprodukten, die bestemd zijn te wor den verbruikt of verwerkt in de on- Herv. Gem.: 10 uur 7 uur ds. Hoek6tra Rjjndijk: 10 uur vic. Hammings. Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. D. J. Modderaar. Geref. Kerk (vrjj- gem.): 10 en 5 uur ds. I. de Wolff le Enschede. Waddlnxveen Herv. Gem 9.30 uur dhr. W. S. Cuperus (kand.); 6.30 uur ds. J. R Cuperus. Esdoornlaan: 9 30 uur ds. J R. Cuperus; 6.30 uur ds. Joh. Verwellus. Stationsstraat; 9.30 2 LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM ALTIJD VERS I Imp. J.C.N. Boering Amsterdam derneming waarin het bedrjjf wordt uitgeoefend. Tot een nader 'te bepa len tijdstip gelden deze vrijstellingen niet voor de teelt van witte kool. De vergunning wordt in het alge meen slechts verleend indien men in het bezit is van een vakdiploma voor de desbetreffende bedrijfssector van de tuinbouw. Bij enkele diploma's wordt tevens aanvullende praktische ervaring verlangd. Zij die ouder zijn dan 40 jaar kunnen onder bepaalde voorwaarden voor een vergunning in aanmerking komen uitsluitend op grond van door hen verkregen prak tijkervaring. De regelen voorzien tevens in de mogelijkheid voor gevestigde telers, toegang tot een andere sector van de tuinbouw te krijgen door het volgen van een nog nader in te stellen bij zondere cursus. Aan hen, die op het tijdstip van" inwerkingtreding van de nieuwe re geling de tuinbouw al rechtmatig uit oefenden, wordt zonder nader onder-' zoek de vereiste schriftelijke vergun ning ingevolge de nieuwe wet ver leend. Alle bestaande erkenningen op het gebied van de groente-, bloemen-, bollen- en boomteelt, die in het ver leden door het Produktschap voor groenten en fruit en het produkt schap voor siergewassen werden ver leend dienen dus door het Landbouw schap te worden vervangen. Aange zien hiervoor enige tijd nodig is. zul len de oude erkenningen worden be schouwd als „voorlopige vergunnin gen" in de zin van dé nieuwe wet. De vervanging geschiedt automa tisch aan de hand van het verkre gen adressenmateriaal van de boven genoemde produktschappen. In de nieuwe vergunningen van het land bouwschap wordt tot combinatie van de verschillende oude erkennin gen overgegaan. Iemand die bijvoor beeld in het verleden erkend werd als groenteteler door het Produktschap voor groenten en fruit en als bloe- menteler door het Produktschap voor siergewassen, zal in de loop van 1962 van het Landbouwschap een vergun ningsbewijs ontvangen waarin aan gegeven staat, dat het geldig is voor de uitoefening van groenteteelt en bloementeelt. Wie zich als ondernemer wil vestigen kan van 1 april 1962 af een vergunning tot uitoefenjng van een groente-, bloemen-, bollen-, of boom- teeltbedrijf aanvragen bjj de secre taris van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in zjjn provin cie. uur ds. E. H. Kalkman; 7 uur Passie- dienst o.l.v. ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. D. Koers te Den Haag. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. B. C. Visser uit Oegstgeest; 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkse; 7 uur ds. J. Vuijst te Voorburg (Jeugddienst). Klevlet- kerk: 9 uur Jeugdkerk; 10 uur ds. J. T. Wiersma. Deylerhuis: 10.15 uur dr. E. Emmen, scriba Gen. Synode. Dorps centrum: 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk. Bloemcamplaan: 10 en 5 uur ds. E. Pijlman. Zjjllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos Ned. Prot Bond, Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. Zuurdeeg. NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem., Jo- hannahuls: 10.30 uur ds. E. J. Kuiper te Dordrecht. Soefibeweging, Waldeck Pyrmontlaan 6: 11 uur universele ere dienst. Herv. Evang., Dorpshuis: 10 en 5 uur J, A. Kruithof te Monster. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G, W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur kand Zonneveld, vlc. te Oost-Voorne. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. C. van Reenen te Hilversum. Zneterwoude Herv. Gem vlc. J Voordouw te Katwijk aan den Ri]n 7 uur ds. J. R. H. Heidema te Hoogvliet (jeugddienst). Zwaninierdani Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref j Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. 1 Grapje van Prins Philip De Daily Express meldt, dat Prins Philip zijn opmerking dat dit blad „bloody awfult" was, als grap had bedoeld. Tegenover de correspondent van de Dailly Express in Buenos Aires zou de prins hebben verklaard, dat ziin gewraakte uitlating een reactie was geweest op de verklaring van de correspondent van de Daily Express in Rio de Janeiro, dat het blad een goede krant was. „Natuurlijk wist hij dat het een grap was. maar Bra ziliaanse verslaggevers vingen de opmerking op", aldus Prins Philip- ONZE KEUKEN wint dageljjks aan BEKENDHEID Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal, voor Uw receptie-, zaken- en vfV huweJjjlutiTner/

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4