OPSTAND FRANSEN IN ALGIERS BEDWONGEN Beslist GOEDE sfeer tijdens geheim overleg NOORDSE LANDEN WERKEN SAMEN Adolf Eichmann heeft zichzelf veroordeeld De Gaulle gaf bevel: Breek het gewapend verzet meedogenloos" Stemming: afwachten en waakzaam zijn (9«d WEERBERICHT Overeenkomst in Helsinki BANANEN teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 MAART 1962 No. 30612 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f 0.59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.8 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nadat president De Gaulle bevel had gegeven tot „meedogenloze onderdrukking" van de op stand van Europeanen in Algiers, heeft het Franse leger gisteren gebruik gemaakt van straaljagers en pantserauto's bij een groot scheepse aanval op de wijk Bab-el-Oued, het bolwerk van de OAS in de Algerijnse hoofd stad. Na een zware strijd die aan tenminste twintig militairen en vijftig burgers het leven heeft gekost, terwijl ruim 150 mensen werden gewond slaagde men er vannacht in sterke eenheden veiligheidstroepen in Bab-el-Oued samen te trekken. Volgens officiële kringen zou deze wijk vandaag stelselmatig worden door zocht. De strijd om Bab-el-Oued begon gisterochtend, toen mannen van de OAS hadden geschoten op een patrouille van het Franse leger. Zes soldaten kwamen by deze onverhoed se aanval om het leven en twaalf werden gewond. Toen militairen de Minister van Staat mr. Van Scliaik —80— overleden Te zijnen huize in Den Haag op 80-jarige leeftijd overleden mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat. De heer Van Schaik was weer ongeveer een maand thuis, nadat hij in het ziekenhuis aan het Westeinde verpleegd was geweest voor een been breuk. De begrafenis is vastgesteld op dinsdag op de r.-k. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. Aan de begrafenis gaat een uitvaartdienst vooraf de Sint Paschaliskerk. Josephus Roberbus Hendricus van Schaik werd 31 januari 1882 te Bre da geboren. Hy kreeg in 1917 zitting in de Tweede Kamer voor de Alg. Bond van r.k. kiesverenigingen. In 1929 werd hij voorzitter van de Tweede Kamer welke functie hij be kleedde tot 1933. In het tweede ka binet Colijn (1933-1935* en het der de kabinet Colijn (1935—1937* was hij minister van Justitie. Daarna werd hij wederom lid van de Twee de Kamer, waarvan hij andermaal tot voorzitter werd benoemd. Na de oorlog trad hij weer als zo danig op en wel tot de verkiezin gen van 1948. Hij werd in dat jaar belast met de kabinetsformatie. Van het door hem gevormde kabinet werd dr. W. Drees ministerpresi dent, terwijl de heer Van Schaik net vice-presidentschap - op zich nam, echter zonder portefeuille. Na zijn aftreden in 1951 verkreeg hij de ti tel van Minister van Staat en werd hij tevens benoemd tot. lid van de Raad van State. Mr. Van Schaik was Comman deur in de Orde van de Nederlandse Leeuw en drager van het Grootkruis Tan de orde van de H. Silvester. 'S NACHTS LICHTS VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: In de komende nacht wordt een sterke uitstraling verwacht, waardoor op de meeste plaatsen lichte vorst zal voorkomen. Overdag zijn zon nige nerioden te verwachten met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. In de noordelijke provincies is later kans op toenemende bewol- ing. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 MAART. Zon op: 6.33 uur; onder: 19.00 uur. Maan op: 23.27 uur; onder: 8.35 u. Hoogwater te Katwijk te 543 en 17.57 uur. laagwater te 1.30 en 13 52 uur. (26/3 hoogwater te 6.13 en 18.33 Uur. laagwater te 1.59 en 14.23 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel wijk binnentrokken om de straten te zuiveren van de OAS, boden de be woners verzet met bazoeka's, mitrail leurs en granaatwerpers. De strijd duurde vier uur in de middag. Toen gebleken was, dat de wijk in een staat van algemene opstand was, gaf de bevelvoerende generaal zijn troe pen bevel zich terug te trekken en liet hij pantserwagens, gesteund door straaljagers, aanvallen doen. Twee jagers vlogen laag over Bab- el-Oued en schoten met machinege weren op sluipschutters op de daken. Zes andere jagers cirkelden boven de wijk en bleven in de lucht, toen de pantserwagens langzaam oprukten. Mannen van de OAS beschoten de colonne vanuit ramen en vanachter schoorstenen. Over het gevechtster rein hingen rook en wolken stof. De straten lagen bezaaid met glasscher ven, brokken steen uit muren en door granaten vernielde auto's. Gewonden konden niet snel worden weggevoerd, omdat de OAS ambulance-auto's die de wijk trachtten binnen te rijden, onder vuur nam. Met vurende kanonnen en mitrail leurs baanden de pantserwagens zich een weg naar het centrum van Bab- el-Oued, gevolgd door soldaten. Het geratel van snelvuurwapens en de ontploffingen van handgranaten waren niet van de lucht. Omstreeks kwart voor acht nam het vuren af, maar twee uur later laaide de strijd weer op. Er ontplof ten weer handgranaten in de volsla gen donkere straten van Bab-el- Oued. Gisteravond gebruikte het leger voor het eerst tanks in de stryd. Vannacht waren volgens een officiële mededeling de strijd krachten de situatie in Bab-el-Oued meester. Terwijl in Algiers Fransen tegen Fransen streden, hebben mannen van de OAS een overval ondernomen op een bank in Oran die hun een buit van zeventien miljoen gulden aan franken opleverde. Bij andere inci denten in Algiers en Oran is gisteren een tiental moslims om het leven ge komen. Alle middelen In een gisteren gehouden kabinets vergadering verklaarde De Gaulle, dat het gewapende verzet in Algerije met alle middelen waarover de rege ring kan beschikken, moest worden gebroken. Bovendien gaf De Gaulle in een brief aan premier Debré het bevel alles te doen om de „terroristi sche benden in Algiers en Oran te onderdrukken en te straffen". De Gaulle sprak zijn volle vertrouwen uit in Debré, de nieuwe hoge com missaris Fouchet en generaal Char les Ailleret, de opperbevelhebber in Algerije bij de uitvoering van dit be vel. Fouchet, die gisteravond met De Gaulle en Debré overleg heeft ge pleegd, is nog dezelfde avond naar Algiers vertrokken. De minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, heeft in dezelfde kabi netsvergadering gezegd, dat het op Algiers en Oran na overal rustig is in Algerije. Volgens hem was het Geheime Leger pijnlijk verrast door het feit, dat de moslims, ondanks de provocaties van de OAS, niet tot massabetogingen zijn overgegaan. Het officiële persbureau van de Algerijnse voorlopige regering heeft gisteravond in commentaar op de ge vechten in Algiers verklaard, dat de Franse troepen, die zeven jaar de Algerijnse verzetsbeweging hebben bestreden, zich nu verbroederen met hun voormalige tegenstanders en „vijanden van de kolonialistische fascisten" zijn geworden. Het bureau constateerde voorts, dat de moham medaanse bevolking van Algerije zich ondanks moordende provocaties houdt aan de instructies van de voor lopige regering en haar zelfbeheer sing bewaart. Bij gevechten tussen Algerijnse verzetsstrijders van de FLN en har- kis mohammedaanse hulptroepen van het Franse leger), die sinds het vorige weekeinde te Saint-Denis du Sig in West-Algerije zijn geleverd, zijn ruim 100 moslims om het leven gekomen, zo hebben Franse functio narissen gisteren in Algiers meege deeld. De actie van de harkis was een persoonlijke wraakneming. Prinses Beatrix, die gisteren een bezoek aan de Hiswa heeft gebrachtaan boord van een luxe-motorjacht dat zij met gro te belangstelling bekeek. De vergadering van de ministerraad is gistermiddag in de Trèves-zaal te Den Haag voortgezet zonder dat dit geleid heeft tot enig officieel commentaar. In de middagvergadering waren alle ministers aanwezig. Minister Luns verliet omstreeks half vijf de vergadering. De veronderstelling lag dus voor de hand, dat toen de bespreking van het voornaamste agendapunt: Nieuw-Guinea was beëindigd. Dat de heer Malik thans overleg wenst met Soekarno kan een vinger wijzing zijn, dat vooralsnog het „geheim overleg" door redelijkheid van beide kanten werd gekenmerkt. Het resultaat van het overleg wordt met grote spanning afgewacht, zonder dat de aandacht op andere facetten van het probleem ook maar in het minst verslapt", zo noteerden wij uit de mond van een ingewijde, die in regeringskringen groot gezag heeft. Optimisme en pessimisme Onze correspondent te Washing ton meldt: Het voorzichtig optimisme dat bij de onderbreking van het vooroverleg tussen Indonesië en Nederland aan Nederlandse zijde geconstateerd kon worden, bleek gisteren nog versterkt. De stemming aan Indonesische kant daarentegen hebben wy donderdag gekenschetst als „niet bepaald opti mistisch". Gisteren bleek die stem ming zelfs bepaald niet optimistisch te zijn en gemengd met een flinke dosis scepticisme. Tactiek Het is mogelijk dat het optimis me der Nederlanders en het scep ticisme der Indonesiërs tendele tac tisch van aard zijn. Op die manier zou men zich enigszins kunnen dek ken tegen het risico van een onder breking. Wanneer men in Nederland een zeker optimisme in de hand werkt op het moment, waarop Soe karno of vitaminen of roet in het eten kan gooien, dan zal de publie ke opinie ongetwijfeld aan Soekar no de schuld geven, indien er roet uit zijn bus komt. Maar evenzeer kan het scepticisme der Indonesiërs een tactisch aspect hebben. Wanneer zij bijv. de indruk wekken dat Neder land star vasthoudt aan de essen tie van het plan-Luns, dan hebben zij. mocht Soekarno verder overleg zinloos vinden, hun thuisfront al enigszins voorbereid en zullen zij de blaam van een mislukking des te ge makkelijker op de starheid der Ne derlanders kunnen schuiven. De heer Van der Putten arri veert met de weduwe van de vermoorde vaandrig Aernout en haar zoon bij het Ambtenaren gerecht te Arnhem, waar giste ren zijn ontslagkwestie behan deld werd. dat een deel van hun land, althans tijdelijk, aan hen zou worden ont nomen. Nog moor een begin Dat men uit beide kampen tij dens de pauze in het voorover leg zulke diametraal tegengestelde opinies hoort, bewyst uat men zich nog maar niet teveel vast moet klampen aan de hoop, doch nuchter moet beseffen dat dit een typisch beginstadium is. Dat beide lan den voor dit stadium de juiste on derhandelaars hebben gekozen, stemt tot voldoening. Over één ding zijn de partijen het namelijk abso luut eens: de sfeer gedurende deze eerste dagen was beslist goed. Contacten met de Euromarkt De Noordse Raad, een advi serend lichaam waarin parle mentsleden voor alle politieke partijen van Zweden, Noorwe gen, Denemarken, Finland en IJsland zitting hebben, heeft gisteren in de Finse hoofdstad Helsinki een verdrag tot samen werking op economisch, sociaal en cultureel gebied tussen deze vijf landen goedgekeurd. De overeenstemming zal nu ter ratificatie aan de parlementen van de vijf landen worden voor gelegd. Openbare aanklager in Jeruzalem De openbare aanklager Gideon Hausner heeft gisteren voor het Israëlische Hooggerechtshof in Jeruzalem verklaard, dat ..Eich mann zichzelf door zijn eigen woorden heeft veroordeeld". Hij bracht in herinnering dat de beklaagde voor de districtsrechtbank had gezegd: „Ja, vanuit menselijke standpunt gezien ben ik schul dig." Met stemverheffing vervolgde Hausner: „Nu Eichmann zich gesteld ziet tegenover de verantwoordelijkheid voor misda den van een ongekende afgrijselijkheid, zegt hij dat zijn hoop op gerechtigheid niet is vervuld." Hausner vocht ook het argument van Servatius, Eichmanns verdedi ger, aan dat Israël niet bevoegd was om recht te spreken over Eichmann. Dat nog vele andere oorlogsmisda digers nooit voor hun rechters zijn gekomen, achtte Hausner ook geen argument. „Wat wil de verdediger eigenlijk? Moet Eichmann soms worden vrij gesproken, omdat hy de enige was In Argentinië: bemiddeling van ARAMBURU Wat doet Soekarno Hoe optimistisch men zich ook uit aan Nederlandse kant, men beseft wel, dat er weinig kans is op een harmonische afloop indien mocht blijken dat Soekarno slechts op twee manieren kan worden tevreden ge steld: ofwel door een militaire zege, ofwel door een éclatante diplomatie ke overwinning, die zou inhouden dat de administratie snel aan Indo nesië zou worden overgedragen. Zou Soekarno alleen te vinden zijn voor zulke oplossingen, dan zou het Ne derlandse optimisme inzake een vreedzame regeling spoedig verdwij nen. Maar de Indonesiërs betogen van hun kant dat Nederland een situatie wil scheppen waarin Nieuw-Guinea, dat zy als een deel van hun land beschouwen, officieel los wordt ge maakt van Indonesië «zij het niet meer onder Nederlands bewind» De Papoea's zouden er dan te zijner tijd over kunnen beslissen of zij zich al dan niet bij Indonesië willen aan- sluiten. De Indonesiërs achten deze kendgemaakt, dat de christen-de- oplossing in feite gebaseerd op het mocra-at Rodolfo Marinez minister plan-Luns en verklaren dat zy dit van Defensie wordt, terwijl Jorge plan nooit zullen aanvaarden, omdat Iwehbe het ministerie van Econo- dit voor hun gevoel zou betekenen mlsche Zaken zal gaan leiden. Ex-president Aramhuru van Ar gentinië zal op verzoek van het hui dige staatshoofd, Frondizi, trachten te bemiddelen in de crisis, die is ont staan door het succes \an de Pero nisten in de zondag gehouden ver kiezingen. Hij verklaarde gister avond na afloop van een onder houd met president Frondizi dat hy besprekingen zou voeren met ver tegenwoordigers van de politieke partijen, de zakenwereld en de strijdkrachten. Desgevraagd verklaarde Arambu- ru een week tot tien dagen nodig te hebben voor dit overleg. Hy begon deze besprekingen met een gedach- tenwisseling met de drie ministers van de strijdkrachten. Inmiddels zijn de namen bekend gemaakt van enige leden van de nieuwe regering, welke de president vormt. Dr Hugo Vacca Navaja een lid van Frondizio party krijgt de portefeuille van Binnenlandse Za ken, terwijl de dissidente christen democraat Oscar Puiggros minister van Arbeid wordt. Voorts werd be- op wie de hand kan worden gelegd en omdat er ook anderen zyn die als schuldig moeten worden be schouwd?" aldus Hausner. De open bare aanklager besloot met te ver klaren dat Eichmann niets kan aan voeren om een beroep op de Ver enigde Naties te doen. Dr. Servatius heeft donderdag verklaard dat hy dit van plan was. Servatius kwam gisteren na het hof meer dan zes uur te hebben toe gesproken, met zijn uiteenzetting ge reed. Daarna kwam Hausner aan het woord. Aan het slot van zyn plei dooi verklaarde dr. Servatius na drukkelijk, dat Eichmann onder dwang had gehandeld. Hij zei, dat Eichmann in zijn Israëlische gevan genschap een dagboek had bijgehou den. „Ik verzoek het hof dit dag boek als bewijsmateriaal te aanvaar den. Er blijkt uit dat Eichmann al- tyd ten prooi was aan een gevoel van schuld. Er zou tevens uit blij ken hoe mijn cliënt heeft gepoogd met zijn geweten in het reine te ko men". Hy deed een beroep op het hof „om wijziging te brengen in het over Eichmann gevelde doodvonnis". De zitting van het Israëlische Hooggerechtshof is tot maandagoch tend verdaagd. Nog steeds „groeipijnen maar 99 President Novotny van Tsjecho- Slowakije heeft gisteren in een toe spraak te Most gezegd, dat het land op het ogenblik te kampen heeft met moeilijkheden en tekortkomingen, a! ontwikkelt het zich met grote schreden voorwaarts. Veel van de moeilijkheden zijn volgens hem groeipijnen" Volgens hem dient de bureaucratie in de leiding van de economie plaats te maken voor wer kelijke doelmatigheid. Hij drong in het bijzonder aan op vergroting van de landbouwproduktie om een ein de te maken aan de tekorten aan levensmiddelen. Wat de economische samenwerking betreft voorzien de bepalingen van de overeenkomst in de verwijdering van handelsbelemmeringen en wordt erop aangedrongen dat er bij vraag stukken over de internationale han delspolitiek rekening wordt gehouden met de belangen van de Noordse lan den. De overeenkomst geeft de inwo ners van de vijf staten in elk der landen recht op dezelfde sociale voordelen als zij in hun eigen land genieten. Zy beveelt de ontwikke ling van een vrije arbeidsmarkt in de Noordse landen aan met samen smelting der arbeidsbeurzen. Het initiatief voor de overeenkomst werd bijna een jaar geleden geno men. Men was toen van mening dat de Noordse landen tot samenwerking dienden te komen en een economi sche eenheid dienden te vormen op dat zij hun kracht zouden kunnen vergroten bij eventuele onderhande lingen met de Europese Economische Gemeenschap (EEG*. Sedertdien heeft Denemarken een aanvraag in te dienen voor volledig lidmaatschap van de E.E.G., heeft Noorwegen be sloten een aanvraag in te dienen voor volledig lidmaatschap en heeft Zwe den besloten een aanvraag in te die nen voor geassicieerd lidmaatschap. Overwinning van Labour bij Leeds Bij een tussentijdse verkiezing in Pontefract bij Leeds heeft Labour donderdag een grote overwinning behaald. De uitslag van de verkie zing luidt als volgt-: Joseph Harper (kandidaat van de Labourpartij) 26.461 stemmen, Paul Dean (kandi daat van de conservatieven 6.633 stemmen en Russell Eek ley (kandi daat voor de onafhankelyken 1.146 stemmen. De kandidaat van Labour kreeg dus 19.828 stemmen meer dan de kandidaat van de conservatieven bij de algemene verkiezingen. In\ at 1959 bedroeg dit verschil 24.310 stem men ten gunste van Labour. La bour behoudt de zetel in het parle ment. QvWOjiJ' Uit het Leidsch Dagblad van 25 Maart 1862; Men verneemt uit 's-Gra- venhage van een doorgaans goed onderrigte zijde, dat er bij het departement van Fi- nantièn een nieuwe zegelwet in bewerking is, waarbij als beginsel wordt aangenomen de afschaffing van het zegel op de dagbladen. Op 21 en 22 Mrt. had al hier het vergelijkend examen i plaats van sollicitanten naar de betrekking van hoofdon- i derwijzer aan de openbare school 2e klasse. No. 1 op de voordracht is geplaatst J. D. van Wijk hoofdonderwijzer aan een bijzondere school te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1