Franse gendarmes slaags met O.A.S.-leden in Oran Zaak-Eichmannhoger beroep heden begonnen fimilirod Erliard ongerust over economische toestand van de Bondsrepubliek Soldaten in Bab-el-Oued zijn na vrijdag middernachtvogelvrij FELLE STRIJD Geheim overleg duurt voort FRANSE POLITIE GRIJPT VIJF KUNSTFALSARISSEN (Ê)ud Qliëuws Voor het eerst sinds afkondiging van bestand WEERBERICHT Verzivakte concnrrentiepositie Volk moet eisen matigen PI PO-masker Opgericht I maart 1860 DONDERDAG 22 MAART 1962 No. 30610 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR ^EIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0 59 per week M.i.v. 1 april 1962; f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voor het eerst sinds de totstandkoming van het bestand is het gisteren in Algerije tot een groot scheeps treffen gekomen tussen Franse gendarmes en leden van het Geheime Leger. In het centrum van Oran, waar de OAS zich gedraagt alsof zij de lakens voor het uitdelen heeft, leverden de gendarmes een hevig vuurgevecht met Europese terroristen, waarbij volgens de laatste gegevens twaalf personen zijn gedood en tientallen gewond. Haast De strijd, die enkele ui duurde, begon, toen gendarmes een gebouw betraden om te zoe ken naar een illegale zender. Zij raakten slaags met schutters van de OAS en de vechtpartijen sloe gen al spoedig over naar de om liggende straten. Het hagelde ko gels van OAS-mannen die zich achter ramen en op balkons had den genesteld. De gendarmes, die Jjlings versterkingen hadden laten aanrukken, vochten fel terug van af legervoertuigen, bewapend met 50-millimeter mitrailleurs. Men hoorde ook ontploffingen van granaten. Verschrikte voorbijgangers zochten snel dekking, toen de gendarmerie, in een pogng om de straten schoon te vegen, in de lucht begon te schieten. BoVen de straten waar gevochten werd, hing een dichte damp. Tegen het einde van de middag werd het schieten minder en tenslotte trokken de gendarmes zich terug, zonder ove- Gisteren hebben gelijk ge meld de Nederlandse en de Indonesische diplomaten hun be sprekingen in de V.S. over Nieuw-Guinea voortgezet. Zij gaan voort met besprekingen op niet-officiele basis, die dins dag zijn begonnen op een ge heim gehouden plaats, op onge veer 50 kilometer van Washing ton. Maar noch uit Indonesische noch uit Nederlandse bron wa ren gegevens te verkrijgen waar uit zou kunnen worden opge maakt, of bij dit geheime overleg vorderingen zouden zijn ge maakt. Samenwerking in ruimte onderzoek en ontwapening Chroesjtsjow heeft in antwoord op de voorstellen van Kennedy tot sa menwerking tussen Rusland en Ame rika op bepaalde punten van het ruimteonderzoek en de ruimtevaart verklaard, dat de Russische vertegen woordigers in de commissie voor de ruimtevaart der VN opdracht zullen krijgen met hun Amerikaanse colle ga's over de praktische vraagstukken hiervan te overleggen. Hii noemde als mogelijkheden dezelfde onderde len van het vreedzaam gebruik van de ruimte waarover ook Kenne dy had gesproken. Chroesjtsjow stelde echter nadruk kelijk. dat deze samenwerking af hangt van de oplossing van het ont- wapeningsvraagstuk. Dit heeft in sterke mate de voldoening in Ameri ka over de overigens gunstige reactie van Rusland getemperd. MEER BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking met plaat selijk wat neerslag. Minder koude nacht, overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Zwak ke tot matige wind. aanvankelijk tuid westelijk, later tussen noord en Uoordoor-t. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 MAART. Zon op: 6 38 uur; onder: 18.57 uur. Maan op: 2114 uur: onder: 7.48 u. Hoogwater te Katwijk te |4.42 en 1653 uur laagwater te 0.34 en 12.55 u. Dit blad bestaat uit 20 pagina's rigens de geheime zender te hebben gevonden. De OAS in Oran had weer aan het langste eind getrokken In Mostaganem, in de omgeving van Oran, sneuvelden negen leden van de FLN die het vuur hadden ge opend op Europeanen die bezig waren met een verhuizing. De zes mortier granaten die dinsdag op de Place du Gouvernement in Algiers in een me nigte moslims terechtkwamen, blij ken aan 24 Algerijnen het leven te hebben gekost, terwijl 59 personen werden gewond. Vlugschriften In Algiers was het gisteren weer bijzonder onrustig. Bij verschillende incidenten werden elf moslims en een Europeaan gedood. In de wijk Bab- el-Oued, waar de OAS veel aanhan gers heeft, werden vlugschriften ver spreid met de tekst: „Vanaf vrijdag middernacht zal iedere Franse sol daat in Bab-el-Oued als lid van een vijandelijk leger worden beschouwd en worden doodgeschoten". Als tegen maatregel stelde de politie een sper tijd vanaf acht uur 's avonds in. De Europeanen in Bab-el-Oued stoorden zich echter niet aan de spertijd en verschenen later op de avond op straat. De politie zette hierop de wijk onmiddellijk af. Gisteravond laat klonk in vrijwel elke wijk van Algiers het geluid van schoten en ontploffende kneedbom- men en granaten. Naar de strategi sche punten, vooral naar het hoofd postkantoor. werden met spoed ver sterkingen voor de veiligheidstroepen gezonden. Op straat zag men vrijwel alleen vrachtauto's met militairen. In geheel Algerije zijn gisteren tenmin ste veertig doden gevallen. Het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, heeft besloten de pro cedure van de aflossing van de wacht in Algerije te verhaasten. De pas be noemde hoge commissaris, Christian Fouchet, zal nog deze week naar Al giers vertrekken. Men verwacht ver der, dat de benoeming van de twaalf leden van het voorlopige Frans-Alge rijnse uitvoerende orgaan nu ook spoedig zal afkomen. Men behoeft niet lang te gissen, wanneer men naar de redenen zoekt van de haast, die Parijs nu achter de verdere ontwikkeling van de gebeur tenissen in Algerije zet. De berichten uit Algerijnse steden over nieuwe wandaden en plannen van de OAS geven immers ruimschoots voedsel aan de gerechtvaardigde vrees, dat de huidige burgerlijke en militaire ge zagsdragers steeds minder tegen de moeilijkheden zullen zijn opgewassen. De debatten in de Nationale Ver gadering over Algerije zijn gistermid dag zonder stemming besloten, nadat minister Joxe ongeveer dertig spre kers had geantwoord. Het was de laatste zitting die het Franse parle ment dat waarschijnlijk onmid dellijk na het referendum op 8 april zal worden ontbonden heeft mo gen houden. De Algerijnse voorlopige regering zou vandaag in Rabat voor de eerste maal in voltallige zitting by een- komen. Het Hooggerechtshof in Teru- I het Hooggerechtshof het doodvonnis i li hevMMnt. nrwr trrofio lriinnpn vrfltrpr» zalem is vanochtend begonnen met de behandeling van het be roep van Adolf Eichmann tegen zijn terdoodveroordeling wegens misdaden tegen het joodse volk. De vroegere kolonel van de Gesta po werd vorig jaar december door een rechtbank in Jeruzalem veroor deeld tot de doodstraf. Eichmann, die drie dagen geleden 56 jaar is gewor den, nam vanmorgen wederom plaats in de met kogelvrij glas beschermde beklaagdenbank, waar hij tijdens zijn proces van vorig jaar reeds 410 uur heeft doorgebracht. Het hof is samengesteld uit vyf rechters in plaats van drie, zoals ge woonlijk het geval is. Op grond hier van is cassatie volgens de Israëlische wet dan niet meer mogelijk. Eich mann zou echter, wanneer althans bevestigt, nog gratie kunnen vragen aan de president van de staat, Ben Zwi. De zitting werd geopend door rech ter Olsjan, die de verdediger van Eichmann, Servatius, verzocht zijn pleidooi te beginnen. Deze verwees direct naar zijn verzoek om toelating van nieuw bewijsmateriaal. Vervol gens behandelde Servatius de naar zijn oordeel onjuiste handelwijze van de districtsrechtbank, die het ver weer van de verdediging dat de Is raëlische rechtbank niet bevoegd zou zijn de zaak tegen Eichmann te be handelen, had afgewezen. „Niet bevoegd' Servatius behandelde voorts de ontvoering van Eichmann uit Argen tinië op grond waarvan hij de be voegdheid van het gerechtshof be streed. Hij zei, dat het geschil tussen BEN BELLA de vrijgelaten Algerijnse opstan delingenleider. heeft na vele jaren in Marokko de premier van de voorlopige Algerijnse regering Ben Khedda (links) weer ontmoet. Argentinië en Israël over de ontvoe ring van Eichmann nog steeds be staat en hij verzocht het hof de mi nisters van Justitie van Israël en van Argentinië hierover te horen. Servatius verklaarde voorts, dat de Westduitse regering niet om uitleve ring van de beklaagde had verzocht en dat het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken een verozek van Eichmann om voor hem te interve niëren had afgewezen. Tegen deze afwijzing zal echter bij een West duitse rechtbank beroep worden aan getekend, aldus Servatius, en indien dit wordt geweigerd zal Eichmann een beroep doen op de Verenigde Na ties, op grond van artikel 25 van het handvest inzake de rechten van de mens. Globke Servatius verzocht voorts dr. Hans Globke, raadsman van Bondskanse lier Adenauer, als getuige-deskundige op te roepen. Tijdens het vorig jaar tegen Eich mann gevoerde proces dementeerde het bureau van de Westduitse Bonds kanselier Eichmanns verklaring, dat de uitbreiding van zyn bureau ge deeltelijk het gevolg zou zijn geweest van initiatieven van dr. Globke, die sedert de oorlog een omstreden fi guur is, wegens zyn officiële functie bij het Duitse ministerie van Buiten landse Zaken gedurende het nazibe wind. Vorig jaar maart verklaarde Adenauer nog dat hij ..onbeperkt vertrouwen" - Gisteren is de Tweede Kamer I van de Mammoetwet. Minister I gesprek met prof. Oud en mevty begonnen met de behandeling Ca/s achter de regeringstafel in Van Someren-Downer, Kritiek van de socialisten (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Er- hard, maakt zjch bezorgd over de economische toestand. Gister avond deed hij voor de televisie een beroep op de bevolking maat te houden bij haar looneisen. De steeds groeiende wens naar betere verdeling van de natio nale economie, aldus Erhard, volgens wie het de hoogste tijd is om tot rede te komen. De Bondsrepubliek is steeds nauwer verbonden met andere markten. Thans dreigt het gevaar dat de Westduitse produkten binnen de Europese Economie Gemeen schap door kosteninflatie nau welijks meer zullen kunnen con curreren met produkten uit an dere landen. In 1959 waren onze Ionen al de hoogste van alle EEG-landen. Sinds dien zijn deze ook door de arbeids- verkorting gestegen met 21 tegen 6 tot 13 in andere landen gens hem onder het nazibestuur op zjjn post was gebleven om „oog te houden op wat zij uitvoerden en hen zoveel mogelijk tegen te werken". Globke werd na de oorlog herhaal delijk aangevallen wegens zijn offi ciële commentaren onder de nazi's op de rassenwetten, die tegen de jo in Globke had, die vol- den waren gericht. Doeken geschilderd door een begaa fde oud-leerling van Fernand Leger In een hotelkamer vervaardigde hij dan zijn doek in de gewenste stijl en zette er vervolgens de handteke ning van de begeerde meester onder. Aan het schilderij werd dan ook nog een bewijs van echtheid verbonden, getekend door dezelfde hand. Een dikke honderd schilderijen wa ren zo tegen de courante prijzen tussen de f 10.000 en f 100 000 in de loop der laatste maanden van de hand gegaan, om in tal van musea en kunstzalen, zo mag men aanne men, de liefhebbers veel kunstgenot te schenken. Tenslotte zijn de oplichters als ge volg van een eigen fout door de mand gevallen. In een speelhol moe ten de falsarissen enkele weken gele den ruzie met elkaar hebben gemaakt, waarbij een der heren zieh een onvoorzichtig woord liet ontval len. Schacroun heeft voor zijn aan vechtbare praktijken het gebruike- galerijen en collectioneurs te leggen lijke excuus opgegeven. „Het stuitte en te onderhouden. Zodra een der mij zelf tegen de borst" zo verklaar- leden van de staf in Londen, Genèvc de hij de politie," mij met ander- of elders ter ore was gekomen, dat mans veren te tooien, maar wanneer iemand uitkeek naar een Picasso, een ik onder mijn eigen naam een van Braque of zelfs een avant-gardist myn schilderyen probeerde te ver als Hartung en Pollock, gaf hij on- kopen, dan werd ik door iedere middellijk een seintje aan Schacroun kunsthandelaar stelselmatig en met in Parijs. Ihoon van de deur gejaagd". Bekeml excuus (Van onze Parijse correspondent) De Franse politie heeft na een langdurige enquête gisteren een flin ke greep gedaan door vijf jonge lie den te arresteren, die zich sedert maanden hebben schuldig gemaakt aan de vervaardiging en de verkoop van valse „meesterwerken". De doeken werden geschilderd door de 33-jarige kunstenaar Jean-Pierre Schacroun (een blijkbaar zeer be gaafde oud-leerling van de beroem de schilder Fernand Leger) die ook nog vele andere stijlen en technieken beheerst. De vier overige leden van het cri mineel-schilderkunstige genootschap plachten zich te belasten met de commerciële zyde van het bedrijf, door in Frankrijk en ook in het bui tenland contacten met musea, kunst van de Euromarkt. Het welvarende Duitse volk is weinig geneigd zich de waarheid te laten zeggen, aldus Er- hard, maar het is nu op een punt aangeland, dat het maar moet voelen als het niet horen wil. In andere landen heeft men de les, waartoe een overspannen welvaarts idee kan leiden, geleerd en heeft men matiging betracht. Ook in Duitsland wordt het nu tijd dat het traditionele gebrek aan maat door zelfdiscipline wordt overwonnen. ProfErhard deed daartoe een beroep op elke Westduit ser, onafhankelijk van zijn partij richting, als staatsburger en verant woordelijk mens. De socialistische partij heeft op Erhards woorden onmiddellijk gerea geerd met de verklaring, dat Erhard de schuld van de moeilijke situatie kennelijk wil geven aan de werkne mer. Hij liep echter voorbij aan het feit, dat zijn economische politiek tot de huidige toestand heeft geleid, al dus de socialisten. Een weerslag van gratis bij PELI wrijfwas en zelfglanzende was Zolang de voorraad strekt Uw ontbijt, uw lunch... elke broodmaaltijd lekkerder dan ooit met diepdoorbakken let op dit stempel Import uit Finland: bruin of wit veredeld knackebród de economische situatie was al te be merken bij de onderhandelingen in Bad Nauheim tussen de minister van Binnenlandse Zaken. Höcherl en de vakverenigingen van transportarbei ders en employé's. De besprekingen voor hogere lonen voor de ongeveer 1.2. miljoen leden van deze vakver enigingen hebben geen resultaat ge had, omdat minister Höcherl voet bij stuk hield en zei dat de looneise niet verantwoord zijn Höcherl nam. de tariefonderhandeling overigens al over van de ministers Erhard en Starke, die ook geen overeenstem ming hadden kunnen bereiken. In Bonn besloot de Bondsregering alle wensen om hogere uitgaven af te wimpelen, omdat de bodem van da schatkist in zicht is! KENNEDY niet ontmoedigd over Geneefs overleg Ondanks de bewering, dat de be sprekingen over ontwapening in Ge- nève in het slop zouden zijn geraakt na de ontmoeting tussen Rusk en Gromiko, toonde president Kennedy zich gisteren op zyn persconferen tie niet ontmoedigd. Het zou fout zijn, zo verklaarde hij, te geloven, dat er geen vooruitzichten meer zijn voor het beraad in Genève. De pre sident was overigens van mening, dat er „een zeer fundamenteel ver schil" tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten schijnt te bestaan ten aanzien van controle by een verdrag tot stopzetting van kern proeven. Amerika acht inspectie no dig, omdat het niet altijd mogelijk is kernexplosies en aardbevingen te onderscheiden. Welingelichte kringen in Genève verklaarden gisteren, dat de contac ten tussen de Amerikaanse, Britse en Russische minister van Buiten landse Zaken in de afgelopen tien dagen geen noemenswaardige vorde ringen hebben opgeleverd wat be treft de kwesties-Berlijn, -kern proefverbod en -ontwapening. Niet temin zullen de besprekingen wor den voortgezet. Aan Westelijke zij de zou men, in een nieuwe poging om de impasse over het verdrag tot het staken van kernproeven te door breken, mogelijk bereid zijn in te stemmen met inspectiegroepen, die uitsluitend uit vertegenwoordigers van neutrale landen zouden bestaan. De Russen, aldus genoemde krin gen verder, blijven echter aanvoeren dat er. al mogen er dan neutrale lan den zijn, geen neutrale mensen be staan. (Men zie verder de beschouwing van onze reisredacteur, elders in dit nummer) Uit het Leidsch Dagblad van 22 Maart 1862: Men verzekert, dat Ds. D. Chantepie de la Sanssaye al hier Zondag 4 Mei zijn af scheidsrede, bij zijn vertrek naar Rotterdam, houden zal. (Advertentie) - Oprigtersvan de Soc. Concordia zijn voor nemens aan te besteden: Het afbreken en wederopbouwen tot Societeitszaal van het huis staande te Leyden aan de Hoogewoerd toijk III no. 419b. Inschrijvingsbiljetten in te leveren bij den heer J. Zandvliet, op de Hoogewoerd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1