RAI ZONDAG GEMISTE KANS OP ZEER VROEGE PASEN Droog brood door feilloos radaroog in de nieuwe 16 t/m 25 maart Onvolkomenheid van de uit 1582 daterende Gregoriaanse kalendei 19 Niet dagen maar momenten Britse scheepvaartmaatschappijen mogen Amerikaanse commissie niet inlichten XX A d b e CaliiU Pap? 8c mart. femid, Luc? EuangcÜft?. dup. NOG NIET Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 maart 1962 Derde blad no. 30609 mmmMmmmwwMmmmmmmmmmmmm hiswa internationale watersport-, AMSTERDAM geopend van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur zondags van 10 tot 18 uur toegangsprijs f 2.- Volle maan na begin lente maar toch (Van een onzer redacteuren) Dit jaar lopen wij een bijzonder vroege Pasen mis en krijgen we er een heel late voor in de plaats. Nu is dat niet zo heel erg, want de afgelopen weken hebben we een winterweer gehad dat meer aan Kerstmis deed denken dan aan de toch meestal lente-achtige Pasen, maar toch is het een merkwaardige zaak. Wij willen daarop wijzen op deze dag, dat officieel de lente begint, waardoor de dag van vandaag een be langrijke rol speelt in de bepaling van de paasdatum. We hebben het allemaal wel eens geleerd: paaszondag is de eerste zondag na de eerste volle maan na het begin van de lente. Op grond van deze eenvoudige stelregel zou het Wanneer wij ons eerst tot het verschijnsel van de gemiste kans op een zeer vroege Pasen bepalen, dan moet om te beginnen een hardnekkig mis verstand uit de wereld worden geholpen: de lente begint niet de gehele dag van de 21ste maart en de volle maan duurt niet een heel etmaal. Zou dit wel het geval zijn geweest, dan zou men kunnen volhouden dat de eerste volle maan NA het begin van de lente nooit op maar altijd NA 21 maart zou moeten vallen. Beide gebeurtenissen, het begin van de lente en de volle maan, spelen zich (elk op hun eigen tijd) op één bepaald ondeelbaar klein moment af. Wan neer gezegd wordt dat op 21 maart de lente begint, wordt hiermee bedoeld dat de lente op één bepaald tijdstip in de loop van de dag begint, en dit is het moment waarop de zon gaat door het snijpunt van de hemelequator en de ecliptica. zondag aanstaande, de 25ste maart, paaszon dag moeten zijn. Maar paaszondag valt volgens de geldende Gregoriaanse kalender dit jaar op 22 april. We beleven dit jaar dus een van de zeer sporadische uitzonderingen op de algemene regel, die geldt voor het vaststellen van de paasdatum. De vroegst mogelijke paasdatum is 22 maart, waarop voor het laatst in 1818 paaszondag viel en voor het eerst in het jaar 2285 weer vallen zal. De laatst mogelijke datum is 25 april het geen ons (onopgemerkt door de omstandig heden) in 1943 is overkomen, de enige weer in deze eeuw. jaar telkens op een andere weekdag valt, maar veel weerklank hebben die laatste pogingen niet gevonden. On der meer prof. v. d. Bergh, die de laatste tijd nog al eens van zich liet horen als strijdbaar tegenstan der van de bemande ruimtevaart, heeft een ingenieus nieuw kalender systeem ontworpen, maar verder dan het stadium van plan is dit niet ge komen. Dit alles betekent eigenlijk een hulde aan de ontwerpers van de gel dende kalender, die door de invoer ring van schrikkeldagen en het weg laten van deze dagen op bepaalde eeuwverjaringen een sluitend systeem voor heel lange tijd omvat. In dit systeem bleef de bepaling van de paasdatum moeilijk omdat kerkelijke gebruiken geëerbiedigd dienden te worden. Zo kon men niet een vaste paasdatum invoeren, zoals reeds lange tijd een vaste kerstda tum bestond. De berekeningen van Lilius en de daarnaar opgestelde tabellen kloppen in enkele gevallen niet geheel met de hemelverschijnselen. Van een derge lijk afwijking tussen werkelijk heid en berekening zijn wij dit jaar i paasvollemanen maar liefst twee et- getuige. Er komen zelfs gevallen voor, waarin de data van de werkelijke malen met de door Lilius gehanteerde data verschillen „maar hinderlijk is dit in geen enkel opzicht, en de bruikbaarheid van de kalender wordt er in het geheel niet door aan getast. De grote sterrenkundige Keppler heeft deze onvolkomenheden in de overeenstemming tussen kalender en hemelverschijnselen eens als volgt terzijde gelegd: „Pasen is een feest en geen ster". Waarmee hij betogen wilde dat de kalender niet een astro nomisch hulpmiddel wil zijn, maar een schema van vaststelling der feestdagen. Indertijd had de kalender in sterke mate deze functie, omdat de heili gendagen der rooms katholieke kerk in de kalender waren vastge legd. Thans is de kalender in hoofd zaak een maatschappelijk hulpmid del, dat uitstekend correspondeert Beroep Ned. zeeman verworpen Het hof van de Lord Chief Justice in Londen heeft gisteren het beroep verworpen van de Nederlandse zee man die op 26 oktober in Chester tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld wegens moord op de 21- jarige Margaret Hughes die als dienstmeisje werkte bij een arts in het plaatsje Menai Bridge in Wales. De rechtbank deelde mee dat de re den van deze beslissine eerst later zal worden gegeven. Vanwege het belang van de zaken die partijen naar voren hebben ge bracht, zal het hof de redenen van zijn beslissing op schrift stellen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Verkeer heeft giste ren bevestigd dat de minister van Vervoer, Marples, acht Britse scheepvaartondernemingen heeft opgedragen niet de documenten te overleggen, waarom de Amerikaan se commissie voor de scheepvaart heeft gevraagd ten behoeve van een onderzoek naar de praktijken van de North Atlantic Westbound Freight Association. De lijnen van deze vereniging va ren vanuit Britse en Ierse havens op havens aan de Atlantische kust van de Verenigde Staten. Volgens de minister zou overlegging van de do cumenten in strijd zijn met het Britse algemeen belang. De Amerikaanse commissie pro» beert schriftelijk inlichtingen te krijgen over betaalde commissies en berekende tarieven. In Washington zei een woordvoer» der van de Amerikaanse commissie voor de scheepvaart dat hij geen commentaar kon geven op de in structies van minister Marples. Aangenomen wordt dat in de op dracht van de minister de vastbe radenheid van Groot-Brittannië tot uitdrukking komt om zich te weer te stellen tegen wat wordt be schouwd als een eenzijdige inmen ging van de Verenigde Staten in da zaken van Britse scheepvaartonder nemingen. Ruim vijf uur In minder technische termen komt het er op neer, dat de lente vandaag om precies half vier in de ochtend is begonnen. De eerst volle maan trad nadien op, toen de maan van de aar de uit gezien recht tegenover de zon stond en dit ondeelbaar korte tijdstip van „volle maan" viel op vier minu ten voor negen hedenochtend, dus bijna vijf en een half uur na het officiële begin van de lente. n Dit was dus eigenlijk de Paas-vol- lemaan, en dus hoort volgens de een voudige regel aanstaande zondag Paaszondag te zijn. Maar de Grego riaanse kalender bedenkt ons dit jaar pas 22 april Pasen toe. Wanneer er dan al deining- ont staan is over het feit, dat de komen de gemeenteraadsverkiezingen op de dag voor Hemelvaartsdag vallen, kan de regering (die deze ongelukkige sa menloop van omstandigheden niet tijdig heeft voorzien) zich altijd ver schuilen achter de fout, die de op stellers van de Gregoriaanse kalen der bijna vier eeuwen geleden maak ten. Hadden zij zich aan de eenvou dige paasregel gehouden en waren zij nauwkeurig te werk gegaan, dan zou er geen vuiltje aan de lucht zijn ge weest, want dan was Hemelvaarts dag dit jaar als gevolg van de vroege Pasen op 3 mei gevallen en niet op 31 mei zoals nu het geval is. Niet zó eenvoudig Overigens is het niet zo, dat de Gregoriaanse tijdrekening in principe uitging van de eenvoudige regel: Pa sen is de eerste zondag na de eerste volle maan na de lente-evening. Het kwam er wel op neer, maar het eigenlijke systeem van de kalender indeling en het bepalen van de paas datum berust op zeer ingewikkelde tabellen met eeuwigdurende cycli van zondagsletters, epacten, gulden getallen en lunaties. Uit deze zeer in gewikkelde tabellen is een kalender opgesteld waarin de paasdagen tot het jaar 28400 zijn vastgelegd, maar er zijn daarbij enkele fouten opge treden. Waarom is dit zo ingewikkeld ge maakt? In de Middeleeuwen had men in verschillende landen uiteenlopen de tijdrekeningen en jaarindelingen. „v, tvarhttpn epn 70 Een afbeelding van Paus Gre- gorius XIII, wiens wereldlijke naam Hugo Buoncompagno luid de. en die leefde van 1502 tot 1585. De afbeelding is gemaakt naar een penning, die geslagen werd naar aanleiding van de ka lenderhervorming. goed mogelijke overeenstemming te bereiken tussen de kalender en de jaargetijden, maar er liep van alles mis omdat de kalenders geba seerd waren op onvoldoende kennis van de hemelverschijnselen en bo vendien op allerlei traditionele in hoofdzaak kerkelijke motieven, die met de hemelverschijnselen bitter weinig van doen hadden. Aloigi Giglio Ten tijde van Paus Gregorius XIII werd in Rome opdracht gegeven aan een commissie, een betere kalender te ontwerpen, die aansloot bij de he melverschijnselen, met name de zon nestand, doch die tevens bepaalde kerkelijke tradities en normen zou eerbiedigen. Vooral deze laatste eis heeft het ingewikkelde systeem van de bepaling van de paasdatum ver oorzaakt. In 1577 werd het ontwerp voor deze nieuwe kalender opgesteld, voorna melijk dank zij de energieke en ver nuftige arbeid van de Italiaan Aloigi Giglio, in het latijn Lilius genaamd. Over zijn leven is weinig bekend. Men weet wel dat zij afkomstig was uit Calabrië en in 1552 lector werd in de medische wetenschap in Perugia. Nog voordat hij zijn ontwerp aan Paus Gregorius kon toezenden, over leed hij op vrij jeugdige leeftijd. Het ontwerp werd daarna aangeboden door zijn broer Antonio. Wij willen niet op allerlei techni sche bijzonderheden ingaan, maar alleen constateren dat Lilius er in slaagde een kloppend geheel te ont werpen dat vermoedelijk nog duizen den jaren gehandhaafd kan worden. Weliswaar zijn er de laatste tijd en kele pogingen ondernomen om we derom tot een kalenderhervorming te komen, waardoor bv. het verschil in de lengte der maanden zou kunnen worden opgeheven en het ongemak zou kunnen worden voorkomen dat pen hcnaaldp datum van jaar tot Cicto detfE- pattc dclTan- nodcüa cor- Tetione 1*82. Let tere Dni- cali Gior nidel racfc O TTO BR E. Alqual mancano diecc giof niper cagione dclla corret tione dell'anno folare. xxij xxj xix Vlij V1J vj V üij b e A c d xvij 16 xvj 17 XV IJ xiiij Reimgij Epiicopi Öc Conref rancitci Confef.dup. Ion vlij, Ruftici,& Eleuthe- rij mart, femid. cum com. S. Marei Pap? 8c confef.8c SS. Sergij, Bachi, Marcclli* 8c Apiueij marty. met ue zonneverschijnseien en dus de jaargetijden. Invoering had veel voeten in de aarde De invoering van de Gregoriaanse kalender heeft indertijd heel wat voeten in de aarde gehad. In 1582 werd de Pauselijke bul uitgevaardigd, waarin deze kalender van kracht werd verklaard. Daarbij werd be paald, dat, om zekere afwijkingen tussen de lopende kalender en de he melverschijnselen op te heffen, tien dagen in de maand oktober van het jaar 1582 dienden te vervallen en wel de data van 5 tot en met 14 oktober. Een oud kalenderblad uit dat jaar hebben wij bij dit artikel gedeelte lijk gereproduceerd. Men ziet daarop de datum van 4 op 15 oktober over springen. In de Nederlanden, die toen juist in hun bittere vrijheidsstrijd waren gewikkeld mede op grond van gods dienststrijd, heeft vanzelfsprekend de invoering van de door Rome gedecre teerde kalender heel wat tegenwer king ondervonden. Officieel vond de invoering hier pas in het begin van de achttiende eeuw plaats. In Frank rijk nam men de kalender reeds in het jaar 1582 over, in Duitsland duurde het in vele staten nog tot de zeventiende eeuw. Engeland, dat steeds weinig ge neigd is geweest om mee te doen aan internationale regelingen nog steeds werkt men daar met eigen in- houds- en lengtematen, andere gewichten en een twaalftallig munt stelsel, terwijl het verkeer er links houdt ging pas in 1752 tot invoe ring van de Gregoriaanse kalender over. In dit land moesten in dat jaar op een gegeven moment elf dagen in de kalender worden overgeslagen, om bij te komen bij de rest van de we reld. In verschillende steden ontston den toen ernstige onlusten, waarbij veel bloed vloeide, omdat vele geloof den dat zij door deze kwestie van elf levensdagen, van elf dagen loon en van de vrije tijd in die dagen be roofd werden. Overigens begint het belastingjaar in Engeland nog steeds op 6 april, hetgeen een overblijfsel is van de vroeger in Engeland gel dende kalenderindeling. Zo hebben zich ook in andere lan den vele moeilijkheden bij de invoe ring van de Gregoriaanse kalender voorgedaan en herinneren ook daar nog allerlei gebruiken aan de voor dien geldende kalenderindeling. Vroeg en laat Eerder zeide wij reeds, dat de vroegst mogelijke paasdatum, 22 maart, in deze eeuw niet voorkomt, en dat de laatst mogelijke. 25 april deze eeuw alleen in 1943 voorkwam Wij hebben dit jaar 25 maart als vroege datum gemist. Deze datum kwam wel voor in 1951. Bovendien viel Pasen in 1940 nog vroeger, na melijk op 24 maart en in 1913 zelfs op 23 maart. Verder heeft deze eeuw het met latere paasdata moeten doen. Een gedeelte van een kalender blad uit 1582, waarin wij de op elkaar volgende data van 4 en 15 oktober ter verduidelijking hebben omlijnd. Hier moesten tien dagen worden overgeslagen om de nieuwe kalender geheel volgens de opzet te doen aan sluiten bij de hemelverschijnselen Een zeer late Pasen hebben wy dit jaar op 22 april. Op diezelfde datum zal Pasen nog vallen in 1973 en 1984, maar later wordt het niet deze eeuw. Het is wel later geweest: in 1905 en 1916 viel Pasen op 23 april, en het eerste jaar van de nieuwe eeuw iof is het toch het laatste van de huidi ge?». het jaar 2000, geeft ons ander maal een paaszondag op 23 april. Nog later was het als gezegd in 19431 25 april. Opmerkelijk is, dat de datum van 24 april deze eeuw niet voorkomt. Voor de laatste maal viel paaszondag op 24 april in 1859, en voor de eerste maal zal dit weer het geval zijn in het jaar 2011. Schupoin het nauiv Aloigi Giglio of Lilius. aan wiens arbeid de bijzonder knappe hedendaagse kalender-1 indeling te danken is geweest. Waarschijn, ijk dit niet -~n eigentijds, maar een veel later vervaardigd portret. Het is nog niet zover, dat er voor de verkeerspolitie van Neu-Ulm, de .Schupo", geen droog brood meer te verdienen valt, maar, mochten de experi menten slagen, dan zal het er binnenkort toch van komen. In de voorstad van Ulm aan de Donau neemt men op het ogen blik proeven met een door het alziende radaroog bestuurde volautomatische signaalinrich ting voor de verkeersregeling. Neu-Ulm is het laboratorium ge worden voor de Westduitse verkeers- experts. Mocht bet experiment inder daad slagen en daar is alle kans toe dan zal het nieuwe systeem in alle grote steden van de Bondsrepu bliek toegepast worden Voorlopig houdt de verkeerspolitie de taak om te controleren of het systeem goed werkt en vooral gedurende de eerste maanden zal er nog wel eens een foutje insluipen, dat dan onmiddellijk door de politieman gecorrigeerd moet worden. Het systeem berust op de doeltref fende samenwerking tussen radar en het elektronische brein. De proefne mingen worden genomen op het drukste verkeersplein van Neu-Ulm. Op de vier aanvoerwegen van het plein zijn radarschermen aange bracht die elk naderend voertuig af zonderlijk registreren. Het aantal voertuigen wordt, gescheiden naar vier inritten, geteld. Het. elektronisch brein verwerkt deze telling automa tisch, constateert uit welke richting op een bepaald ogenblik de grootste verkeersstroom nadert en kiest ver volgens eveneens automatisch dat schakelritme in de kleuren groen, geel en rood dat het gun stigste verkeersverloop garandeert. Zo krijgt de grootste verkeersstroom de langste tijd het groene signaal. Ook het in- en uitschakelen van de installatie geschiedt, geheel automa tisch. Een schakelklok zorgt ervoor, dat gedurende de nachtelijke uren met weinig verkeer alleen de gele knipperlichten bij alle verkeerslichten van de ..radarkruising" werken. Wat gebeurt er nu met de ver- keerspolitieman. die binnenkort uit geschakeld dreigt te worden? Hij heeft de (schrale) voldoening, dat een waar wonder van techniek gevon den moest worden om hem te vervan gen. Bovendien kan hij zich troosten met de gedachte, dat bij een even tueel uitvallen van de radarinstallatie AFRIKAANSE OPDRACHT VOOR PHILIPS Philips heeft uit Sierra Leone een opdracht ontvangen voor de levering van een uitgebreid straalzenderpro ject met telex- en telefoonverbindin gen. Er zullen in Freetown en an dere steden volautomatische tele fooncentrales worden geinstalleerd, die erop berekend zijn gedurende de eerstkomende jaren aan alle aanvra gen voor aansluiting te kunnen vol doen. In dit project is een uitbrei dingsmogelijkheid voorzien voor de behoefte gedurende de komende 20 jaar. Valencia. Advertentie Ver koudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekentt protektie tegen infektie iets wat zeker mogelijk is er toch weer een politieman nodig zal zyn om het verkeer verder te regelen. Voorzichtigheidshalve werden bij de proefinstallatie televisiecamera's bij de radarschermen ingebouwd, om op een eventueel weigeren van de instal latie voorbereid te zijn. Her, verkeer kan dan vanuit de politiecentrale ge regeld worden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9