Kerkelijk Leven BEURS VAN AMSTERDAM BANK LEIDEN-OEGSTGEEST KRIJGT MEER BIJKANTOREN „IJselijke" maand maart LinMij Towelmaster LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 MAART 1962 Coöp. Raiffeisetibank Df Coöperatieve Raiffeiscnbank ,.Leideu-Oegstgecst" hield gister avond de 73ste algemene ledenver gadering in „Het Gulden Vlies". Voorzitter P. J. Kolderman, ver welkomde in het bijzonder de voor zitter van de Coöp. Groenteveiling» de heer B. v. Vliet. Een algemeen overzicht werd ge geven omtrent de groei der brj de Centrale Bank te Utrecht aangeslo ten banken. De middelen namen met f 389 mil joen toe. terwijl de uitzettingen met f 260 miljoen stegen. De resultaten van de agrarische bedrijven zijn in 1961 bevredigend geweest, wat tot uiting kwam in een vergroting van de veiling-omzetten met f 55 miljoen tot een totaal van f 742 miljoen. Ook de exportcijfers geven ondanks de revaluatie een gunstig beeld te zien. D- uitvoer van land- en tu inbouw- produkten vormt ruim een vierde deel van de totale Nederlandse ex port. De werkzaamheden van de E E.G. worden met aandacht ge volgd. Zij zullen de afzet van de agrarische produkten over een gro ter gebied mogelijk maken. De plan nen der bank voor de nieuwbouw van het kantoor te Oegstgeest zijn gereed, doch wachten op de officiële goedkeuirngen. Ook In Leiden-Zuid- West zal op korte termijn een bij kantoor worden gevestigd. Gewezen werd op de verschillende mogelijkheden voor kredietverlening. De kassier, de heer A. Jansen, lichtte de cijfers van de plaatselijke •bank toe. Het spaarsaldo overschreed in 1961 de grens van f 10.000.000. De uitzettingen vertoonden een toe name van f 1 miljoen. Van het ba lanstotaal ad f 11.901.077.89, afgeslo- A. Miedema leraar Chr. Lyceum De heer Arjen Miedema te Rotter dam, is per 1 september benoemd tot leraar Frans aan het Christelijk Lyceum alhier. De heer Miedema, die o.m. bekend is geworden door zijn roman „Gesprekken met Gabriel" is nu leraar Frans aan de Chr. H.B.S. aan het Henegouwenplein in Rotter dam, voordien was hij hoofd van de school met de bijbel, te Meeden (Gr.) NED. IIERV. KERK Beroepen te St. Annaland (toez.) C. van Bart. Ter Aa (U.)Aangenomen naar Avereerst T. Feenstra, Wons (Fr.) Bedankt voor Bergambacht R. W. Steur, Doornspijk. Ds. P. N. Kruyswijk 40 jaar predikant Maandag 26 maart is het veertig jaar geleden, dat ds. P. N. Kruyswijk uit Bloemendaal werd bevestigd als predikant in de Geref. Kerken in Nederland. Ds. Kruyswijk werd op 24 septem ber 1896 te Kollum in Friesland ge boren en studeerde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1921 zijn kandidaatsexamen theolo gie aflegde. Nadat de heer Kruyswijk kort daarna door de classis Amersfoort beroepbaar was ver klaard werd hy op 26 maart van het daaropvolgend jaar (1922) door zijn schoonvader, wijlen ds. A. Schouten uit Aalten bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Voorschoten. Daarna diende de jubilaris nog de Gereformeerde Kerk van Vlissingen, Hilversum, Amsterdam, Ouderkerk aan den Amstel en op 16 juni van het vorige jaar werd hij door ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal be vestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk van Bloemendaal. Ds. Kruyswijk neemt in de Gere formeerde Kerken in Nederland een vooraanstaande plaats in en heeft in de loop der Jaren vele bestuursfunc ties en deputaatschappen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Hij werd van 1933 tot 1958 bij herhaling afgevaardigd naar de particuliere synode van Noord- Holland en sinds 1946 werd hij ook regelmatig afgevaardigd naar de ge nerale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Van zijn hand verscheen een boek „De woonstede Gods" en een bro chure „Het Verbond". Ds. Kruyswijk zal zaterdagmiddag 24 maart van 35 uur in een samen komst in de kerk aan de Vijverweg te Bloemendaal zijn veertig-jarig ambtsjubileum als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland herdenken. Na afloop wordt een re ceptie gehouden. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 20 maart Seringen: Mad. Stepman 4 kop 80-145, ld. 2 kop 65-90, Marie Legray 4 kop 60-85, id. 2 kop 40-57, Prunus triloba 75-100, id. serrulate 190-305, Forsythia 65-95, Sneeuwballen 90-100, Óalla 40-61 per tak, Amaryllis 35-53 per kelk, Fresia 150-220, Cyclamen 175-210, Iris 500- 820, Lathyrus 150-185, Anemonen 75- 110 per bos, Rozen: Roselandia 30-47, Parel van Aalsmeer 35-56, Geh. Duis- berg 30-51, -Pechtold 30-48, Towny Gold 25-38, Mad. Ofman 35-49, Bacca rat 60-90, Montezuma 30-45. Stokman 30-45. Floriade 30-49, New Yorker 30- 52, Carroll 25-47, Pink Sensation 50- 80. Sweetheart 25-41 per stuk. WOERDEN. 21 maart Kaasmarkt: BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Henriëtte, dr van H. J. Middelkoop en C. Koning: Rudolf Gerrit Frederik, zn van G. F. Kuljvenhoven en M. Oudshoorn; Lols Diederieke. dr van H. van Gemerden en G. C. H. Hooge- vecn; - Gljsbert Willem, zn van A. J. de Meljier en A. H. A. Boers; Beatrix Adriana Clasina Geertje, dr van A. van Veen en M. Francken: Caroline, dr van J. Devllee en M. v. d. Meij; Maria Elisabeth, dr van J. R. v. d. Broek en A. G. J. Bosch. GETROUWD J. W. van Staden en J. J. E. de Groot; J. T. Vissers en W. F. M. Koek; J. M. de Graaff en J. de Lange; N. Heljboer en A. H N. H. Kampman; B. Ebbink en N. M Leget: H. L. Lan- gendoen en M. C. Koree. OVERLEDEN A. van der Flicr, 85 jaar, man; J. A. van Smorenburg, 70 jr, man; W. M. van Wissen, 80 jr, e.v. G. A. Niersman. ten met een winstcijfer van f 18.630.29 werd ruim f 5 miljoen uitgezet in voorschotten en kredieten; f750.000 in effecten belegd terwijl resteert aan liquide middelen f 5.300.000. Door bijschrijving van de winst op de reserverekening bereikte dit fonds een saldo van f 275.000. Er wordt naar gestreefd het spaarsaldo, dat in 1962 f 11 miljoen heeft bereikt, op te voe ren .teneinde aan alle kredietaan vragen te kunnen voldoen. Door nieuwbouw te Oegstgeest en de vestiging van een kantoor in Lei den Zuid-West zal de bank nader bij het publiek worden gebracht en haar dienstbetoon worden uitgebreid. Lezers schrijven Is Leiden achterlijk „Waarom draait men hier in Lei den ook op de spitsuren de bruggen open om schepen door te laten en neemt men geen voorbeeld aan de meeste andere steden zoals Amster dam, Rotterdam enz. waar de brug gen op de spitsuren voor de schepen gesloten zijn? Weliswaar is Leiden maar een kleine stad, doch men is hiermee toch wel jaren achter ver geleken met de rest van het land. Hoogachtend, L. J. Temminck Maresingel 71, Leiden Naschrift van de redactie. Sinds reeds vele jaren worden de bruggen in de belangrijkste scheepvaartroute door Leiden: Galgewater-Haven, tij dens de spitsuren niet geopend. Voor de Blauwpoortsbrug is dit b.v. van 8.15-9.00. 12.00-12.45, 13.45-14.20 en 17.00-18.00 uur. Ernstig tekort aan volkstuincomplexen Er moet rekening mee worden ge houden, dat in 1962 eventueel com plexen ontruimd worden in verband met de realisering van de gemeente lijke uitbreidingsplannen, o.a. aan de Nachtegaallaan, voor het wegen schema; aan de Slaagh. voor de uit breiding van de Universiteit; in de Professorenwijk, door het verplaat sen van een speeltuin op het volks tuincomplex. Op een zeker tijdstip zullen deze corfiplexen ontruimd moeten worden. Deze sombere mededeling, vastgelegd in het jaarverslag van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen, doet de belangrijke vraag op de voor grond treden; kan de gemeente vroegtijdig nieuwe gronden toewijzen, met een nodige uitbreiding van het volkstuin-areaal Verder maakt het jaarverslag mel ding aan een ernstig tekort aan volkstuingrond, dat 26 ha bedraagt. Het volkstuinareaal Is in de na-oór- logse Jaren schrikbarend teruggelo pen. Het areaal omvatte in 1945 80 ha. in 1953 40 ha. in 1959 26 ha en in 1962 zal het areaal niet groter dan 20 ha zijn. De KLM krijgt er op de lijn naar Zuid-Afrika. die zij noodgedwongen met Electra's onderhoudt, een concur rent bij: in mei a.s. zal de Lufthansa tweemaal per week met de veel snel lere Boeing 720b van Frankfort naar Johannesburg en terug gaan vliegen. De Duitse maatschappij kondigt aan, dat deze straalmachines, die plaats bieden aan 106 tot 149 passagiers, de afstand van circa 10.000 km ln 15% uur afleggen (inclusief de tijd der tussenlandingen te Khartoem, Nairobi en Salisbury). In het Zuldafrikaanse parlement is gisteren een wetsontwerp ingediend waarin onder de huidige wet op de bevolkingsregistratie een nieuwe defi nitie wordt voorgesteld voor de bepa ling of iemand blank is. Het voorstel zegt, dat iemand blank is, wanneer hij een blank uiterlijk heeft en algemeen niet als kleurling wordt beschouwd, of wanneer hij hoewel zonder blanke huid toch algemeen als blanke wordt ge accepteerd. Na het sluiten van de Frans- Algerijnse wapenstilstand is de Algerijnse leider Ben Bella, die jaren in Franse gevangenschap heeft doorgebracht, weer op vrije voeten gesteld. Hier is hij ge fotografeerd bij het hoofd kwartier van de Algerijnse dele gatie in Zwitserland. Twee arbeiders zwaar gewond Lift viel 9 meter (Speciale berichtgeving) In een in aanbouw zijnde flat aan de Spinozaweg te Rotterdam is een materialenlift van ongeveer 9 meter omlaag gestort. Er stonden twee ar beiders, de 43-jarige opperman C. P. van der Waal uit Rotterdam en zijn 55-jarige coliega G. H. Bergkotte uit Schiedam op. Met vrij ernstige ver wondingen werden zij naar het Zui derziekenhuis gebracht. Het ongeluk ontstond vermoedelijk door het losra ken van een bout, waardoor het automatische beveiligingssysteem on klaar zou zijn geraakt. OEGSTGEEST Mr. dr. K. de Vries sprak voor N.C.V.B. Voor de afdeling Oegstgeest van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft mr. dr. K. de Vries, directeur van de Chr. Kweekschool te Leiden, gesproken over Jeugd en historie. Hij beant woordde daarbij in het bijzonder de vraag: Wat hebben onze kinderen van ongeveer 9 tot 18 jaar aan ge schiedenisles en wat is voor verant woorde onderwijzing in dit opzicht nodig? Er moet, zei hij, een kritische in stelling zijn waardoor de zaken niet eenzijdig worden belicht en men geen chauvinisme kweekt, maar een gezonde kijk krijgt op het hele we reldgebeuren. Daarom is openheid voor de volle gevarieerdheid van het leven en eerbied voor het leven, dat zich ontwikkelt volgens Gods plan naar Zijn voleinding nodi. Mr. dr. De Vries stelde, dat lezing van het boek „De zin der geschiedenis" van prof. dr. H. Berkhof bijzonder aan te be velen is. Na de pauze volgde een ge animeerde bespreking. De presidente, mevrouw J. C. K. van Veen-Den Ouden, had de leiding van deze bijeenkomst. Zij hield aan het begin een lijdensmeditatie naar aanleiding van Mattheus 25 en 26. VOORSCHOTEN —De heer J. G. A. Smorenburg alhier is benoemd tot Rijksgecom mitteerde bij de in 1962 te houden examens ter verkrijging van het di ploma Kleutergymnastiek. Kernbewapening en machtsevenwicht Nederland bezorgd De Nederlandse regering is van mening, dat een afzonderlijke en al leenstaande overeenkomst over de stationering en opslag van kernwa pens in zgn. niet-nucleaire landen een ernstige inbreuk zou maken in het bestaande machtsevenwicht in Europa daar het eenzijdig militair voordeel zou verschaffen aan de landen die lid zijn van het Pact van Warschau. Dit heeft minister Luns geschre ven aan de waarnemend secretaris generaal van de V.N. Oe Thant, naar aanleiding van diens brief in verband met de op 4 december 1961 door de algemene vergadering van de VN aangenomen resolutie over het ontwapeningsvraagstuk. In deze resolutie worden maatregelen gesug gereerd die er toe zouden kunnen leiden, dat niet-nucleaire landen zich verbinden geen kernwapens te maken en deze ook niet op eigen Bert Haanstra naar Mar (lel Plata De Nederlandse cineast Bert Haan stra is gistermiddag van Schiphol naar Mar del Plata in Argentinië vertrokken, waar van 21 tot 31 maart het internationale filmfes tival gehouden zal worden. Bert Haanstra zal bij dit festival als jury-Hd optreden. „Aanvankelijk lag het in de bedoe ling mijn film Delta Phase I op het festival te laten meedingen, maar nu ik in de jury zit is de film teruggetrokken. Op voorstel van de organisatoren echter wordt er een hele avond uitgetrokken voor het vertonen van mijn films. Het is helemaal niet vervelend, dat Delta Phase I nu niet in de prijzen ka nvallen, want het gaat er om dat de film vertoond wordt. Er komen nog festivals genoeg waar hij kan worden vertoond", vertelde Haanstra bij zijn vertrek van Schiphol. Delta Phase I is een documentaire over de afsluiting van het Veerse Gat. Het werkje ging deze week in Den Haag in besloten voorstelling in première. Het werd zeer enthou siast ontvangen. Over zijn plannen voor de komende zomer kon hij slechts zeggen, dat er wel films op het programma staan, maar dat hij nog geen vast omlijnde plannen had. Öp 3 of 4 april hoopt hij in ons land terug te keren. Wereldraad verleent hulp aan Algerije De Wereldraad van Kerken heeft een oproep doen uitgaan voor hulp aan Algerije. Hoewel nog niet te overzien is hoe de toestand zich daar zal ontwikkelen, meent de raad dat het wel duidelijk is, dat de kerken geroepen zijn tot gezamenlijke dienst en getuigenis. Hulp is bijvoorbeeld nodig voor de Algerijnen in de zogenaamde „centres de regroupement", die een nieuw bestaan moeten opbouwen. Hun aantal wordt geschat op 2.400.000. Verder zijn er in de ste den ongeveer 600.000 vluchtelingen van het platteland, terwijl er boven dien in Frankrijk en Algerije naar schatting 55.000 politieke en andere gevangenen zullen worden vrijgela ten. De Wereldraad verwacht, dat de kerken hiervoor 1.400.000 dollar bij een zullen brengen. Het is niet in de eerste plaats de bedoeling, hulp van buiten in Al gerije te brengen, maar de mensen te leren zichzelf te helpen. Ook moet het, volgens de raad, duidelijk zijn. dat de christenen willen dienen en dat het niet de bedoeling is be keerlingen te maken. De Wereldraad meent, dat de re gering in Algerije in deze tijd van ontwikkeling en opbouw buitenland se deskundigen nodig zal hebben. De raad vraagt daarom niet alleen geld- giro 5261 van de Stichting Oecume nische Hulp in Utrecht maar ook doktoren, verpleegsters, landbou wers, technici en vaklieden die Frans spreken. Degenen die zich voor minstens een jaar beschik baar willen stellen, kunnen zich schriftelijk melden bij de Stichting Oecumenische Hulp, Achter Sint Pieter 14 in Utrecht. Hartelijke hulde aan Paul Pella (Van onze correspondent) De artistiek directeur van het ope ragezelschap Forum te Enschede, de heer Paul Pella, is gisteravond op buitengewoon hartelijke wyze gehul digd ter gelegenheid van zyn 70ste verjaardag. Pella werd toegesproken door de staatssecretaris van O.K. en W.mr. Y. Scholten, die de heer Pella dank zegde voor hetgeen hij heeft gedaan voor de verbreiding van de operacultuur. „Wy zyn er trots op te zien dat Forum op deze wijze door u is geschapen en gemaakt. De taak die Forum op zich heeft genomen is geslaagd", aldus de staatssecretaris. Pella en Forum vor men een twee-eenheid. Hij hoopte dat deze nog lang zal blijven be staan. Als huldeblijk van de Neder landse regering bood mr. Scholten de jarige een buitenlandse reis aan. De burgemeester van Enschede, de heer W, Thomassen, overhandigde een enveloppe met inhoud. De zake lijke leider van Forum, de heer Chris Burgers eveneens. Tenslotte deed wethouder D. J. Bout, voorzitter van het huldigingscomité mededeling van de Stichting van een Paul Pella- fonds, dat ten doel heeft de sociale positie van de leden van het opera gezelschap te versterken. Wethouder Bout kondigde voorts aan dat ten behoeve van de artistieke leiding van Forum, een ambtswoning met mu- ziekstudio zal worden gebouwd in het bungalowdorp, „Het Stokhorst" by Enschede. grondgebied ten behoeve van een ander land op te slaan. De Nederlandse regering is zeer bezorgd over het vooruitzicht van een toekomstige toeneming van het aan tal landen met een onafhankelijk nucleair vermogen. Het blyft de dringende wens van de Nederlandse regering, dat in de toekomst het aantal landen, dat kernwapens on der eigen politieke controle heeft, noch ln Europa noch ergens anders in de wereld zal toenemen. De eerste 20 dagen van maart heb ben zich gekenmerkt door bijzonder lage temperaturen. De maximum temperatuur is niet boven de 10 gra den geweest. Nog steeds blijft het ab normaal koud en het einde is nog niet in zicht. J Vergelijken wij deze koude maand maart met dezelfde maand van het vorige jaar dan is het verschil wer- kclyk frappant. Toen bijna zomerse temperaturen, nu winterse! Toen regende het „warm water", nu sneeuwt het bijna dag aan dag! Ontsnapping van Franse generaals verijdeld Men heeft een plan weten te ver ijdelen om de ex-generaals Maurice Challe en André Zeiler te laten ont snappen uit de gevangenis in Tulle, waar zij opgesloten zitten wegens hun aandeel in de „putsch van de gene raals". Dit ls vandaag meegedeeld in kringen van het Franse ministerie van Justitie. Het plan was opgesteld door ex-kolonel De la Chapelle, die met de ex-generaals gevangen zat. De ex-kolonel is naar een gevangenis in Marseille overgebracht. Zoals gemeld zijn Challe en Zeiler maandag voor 48 uur ln hongerstaking gegaan uit protest tegen „het prijsgeven van Al gerije door de Franse regering". GUATEMALA ACHT ZICH BEDREIGD DOOK CUBA Guatemala zal om een spoedby- eenkomst van de Veiligheidsraad verzoeken, omdat het zich bedreigd acht door een aanval van buiten het Amerikaanse vasteland, zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken Murillo bekendgemaakt. „Sedert Cu ba een communistische satelliet is geworden, moet elke agressie van dat eiland tegen een Amerikaanse staat beschouwd worden als komen de van buiten het Amerikaanse con tinent". aldus de minister. Volgens hem kan Guatemala be wijzen overleggen van Cubaanse po gingen om de rust in het land te verstoren. Murillo zei in dit ver band, dat de jongste incidenten in de stad Guatemala geleid en gefi nancierd waren door het bewind van Fidel Castro. Intussen is in 22 departementen het begin van het uitgaansverbod, dat sinds vorige week woensdag van kracht is, van 20 naar 24 uur ver schoven. In de stad Guatemala en het gebied langs de oostkust, waar guerrilla-strijders zouden optreden, moet de bevolking echter om acht uur 's avonds binnen zijn. Eeuwenoude eik aan oppervlakte (Van onze correspondent) Werklieden van de baggermaat- schappij „Paes" te Stevensioeer (L) keken elkaar gistermorgen verwonderd aan, toen de bakken van de baggermolen ineens zon der aanwijsbare oorzaak leeg aan de oppervlakte kwamen. Toen een onderzoek werd ingesteld, was het raadsel echter snel opgelost. De molen was gestoten op een oude eik, die op een diepte van acht meter tussen de grindlagen lag verankerd. Om het obstakel te verwijderen, werd de hulp inge roepen van een drijvende kraan. Deze moest het echter, ondanks een hijsvermogen van 40 ton, tegen de eik afleggen. Toen de boom uit het water zou worden gelicht, week deze geen duim breed van zijn plaats. De kraan daarentegen, helde gevaarlijk over. Er moesten schepen en vrachtauto's aan te pas komen om de kolossale boom op de kant te krijgen. Toen men de kolos ging opmeten, bleek deze een omtrek te hebben van niet minder dan 61/2 meter, de middellijn haalt 2.20 m. Naar men aanneemt moet de boom een leeftijd hebben bereikt van verscheidene eeuwen. De tijd dat hij onder water heeft gelegen, ivordt geschat op minstens 600 jaar. De bagger maatschappij zal proberen een zoet prijsje voor de eik te bedingen. De kwaliteit van het hout zou nog prima zijn. ZOMERZEGELS 1962 Op 27 april zullen de zomerzegels 1962, met toeslag ten bate van Ne derlandse instellingen, werkzaam op het terrein van de volksgezondheid, het maatschappelijk werk en ten bate van culturele fondsen, worden uitgegeven. Het thema van deze serie is geïn spireerd op het Internationale con gres van museumdeskundigen, dat van 4 juli t/m 11 juli 1962 onder auspiciën van de ICOM (Internatio nal Council of Museums) in Neder land wordt gehouden. De zegels zijn vervaardigd naar foto's van Cor van Weele te Amster. dam, die ook het woord „Nederland" en de waarde-aanduidingen op de zegels tekende. Op de zegels zijn voorwerpen uit Nederlands museumbezit afgebeeld. De waarden, voorstellingen en kleu ren van de zegels zijn als volgt: 4 4 ct., Romaans beeld, groen; 6 4 ct., fossiel ammoniet, grijs; 8 4 ct., slingerklok naar Chr. Huygens, donkerviolet; 12 8 ct., schegbeeld, brons: 30 10 ct., frag ment van schuttersstuk van Frans Hals „Maaltijd officieren van de Sint-Jorisdoelen", Indigo. Birkelbach sprak met P. v. d. A.-kamerleden (Van onze Haagse correspondent) De voorzitter van de socialistische fractie in het Europese parlement, de heer W. Birkelbach, maakt een rondreis door de zes landen van de E.E.G., waar hy besprekingen voert met de parlementaire fracties van de socialistische partyen. Gisteren was hy in ons land. In het gebouw van de Tweede Kamer heeft de heer Birkelbach vergaderd met de fracties van de P.v.d A. uit de Eerste en Tweede Kamer. Verschillende onderwerpen kwamen daarbij aan de orde, o.a. de aansluiting van Engeland bij de Europese Gemeenschappen, de asso ciatie-kwestie, de problemen rond een eventueel toetreden van Israel, van Spanje, enz. De besprekingen hadden een twee zijdig karakter: de Nederlandse par lementariërs werden ingelicht over het werk van de socialistische frac tie in het Europese parlement en ae heer Birkelbach werd door de socialistische leden van de Eerste en Tweede Kamer geïnformeerd. Het was de eerste maal, dat op deze wijze het contact tussen de na tionale fracties en de bovennationa le fractie tot stand kwam. Illegale invoer van sterke drank Zeven ondernemingen, waaronder een Nederlandse distilleerderij, en vier personen zijn in New York aan geklaagd, omdat zij sinds 1953 be trokken zouden zyn by de invoer van een hoeveelheid sterke drank ter waarde van in totaal 20,5 miljoen dollar, die valselijk zou zyn aange geven als Schotse whisky. Tegen de vier particulieren is een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd. Drie van de aangeklaagde ondernemingen zijn in Londen ge vestigd. Volgens de landsadvocaat Mor- genthau was de sterke drank in Nederland gemaakt en per schip uit Rotterdam naar de VS. vervoerd. Door valse papieren hadden de be trokkenen het doen voorkomen, als of de drank in Schotland was ge distilleerd en uit Glasgow verzon den. Het ging in totaal om ongeveer 3,7 miljoen liter. Vlagyerfoon in Mexico (Van onze Haagse correspondent) Mexico heeft de Nederlandse rege ring doen weten, dat toestemming gegeven is voor meerdaags vlagver toon in de haven van Mansanillo met de onderzeeboten „Dolfijn" en „Zeeleeuw". De onderzeeboten zullen aan het eind van deze week in Man sanillo binnenlopen. Voor de onderzeebootjagers, de „Limburg" en de „Groningen" die 31 maart in Victoria op Vancouver Is land worden verwacht is van de Ca nadese regering nog geen toestem ming binnengekomen, zo werd ons door de Marine-voorlichtingsdienst gezegd. Ook was nog geen toestem ming binnen voor een bezoek aan de Amerikaanse haven San Diego in Californië. Advertentie Maandagavond zijn aan boord van het Poolse schip „Jaroslaw Da- browski", toen het de haven van Lon den aandeed, drie Poolse verstekelin gen ontdekt. Zij hadden zich op 16 maart toen het schip In Gdynia lag in een luchtkoker verborgen. Zij zul len door de Britse immigratieautori- teiten worden ondervraagd. BEURSOVERZICHT PHILIPS FLAUW Amsterdam, 21 maart. De beurs gaf vandaag direct bij opening een flauwe tendentie voor Philips te zien. Over het waarom, kon men geen vast omlijnd antwoord geven. Van de zijde van het publiek waren wat stukken aan de markt, waartegenover bijna geen vraag aan wezig was. Het gevolg was dat door dit middenkoersaanbod laag werd ge opend. Zonder slag of stoot werd meteen beneden de 1000 gedaan op 996, tegen een voorgaande slotkoers van 1017. Hierna werd nog even 995 tot stand gebracht. Hierdoor daalde de koers van Philips in twee beurs- dagen ruim 30 punten. Op het sterk verlaagde niveau kwam er vraag uit het buitenland, waardoor de koers steeg tot 1006. De stemming voor de overige internationale waarden was bij opening merendeels prijshoudend. Kon. Olie, welk fonds gisteren op de Newyorkse beurs wederom iets ho ger sloot, lag op f 139.10 onveranderd. Hoogovens liepen op van 809 tot 811 (812). Aku onveranderd op 397. Uni levers trokken aan van f 190.00 tot f 190.40 (f 189.90). Ook voor dit fonds bestond enige buitenlandse belang stelling. De scheepvaartwaarden openden fractioneel beneden het vorige slot- niveau. Later konden de koersen zich verbeteren. Holland Amerika Lijn werd ex 7% dividend verhandeld. Het onveranderde dividend van de Delimaatschappij heeft blijkbaar geen goede indruk gemaakt. De prijs voor deze stukken werd circa f3.lager op f 162.30 geadviseerd. HVA's werden verhandeld van 132 tot 134+ (136). Amsterdam Rubber bijna een punt lager op 117. De ondertoon voor Staatsfondsen was iets beter. Aandelen Grootban ken waren iets vriendelijker. Ook de Heer Rekenaar, uw nauwkeurige boekhouder, zegt 'de LlnMij-Towelmaster Is efficient en daardoor beslist niet duurder' Hancien wassen handen afdrogen. Waaraan? Aan die kletsnatte, groezelige, smoezelige handdoek, die daarzo'n hele dag hangt. Bron van ergernis, bron van infectie! Vervang die handdoek door de LinMij -Towelmaster. Hygiënisch en lekkerfris. teder trekt zijn schone, droge stukje handdoek uit het apparaat. Modern: hedendaagse bedrljfshyglSne vraagt om deze voorziening. Economisch: geen Investering appa raat ontvangt u in bruikleen. Alleen een luttel bedrag per week voor de gebruikte rollen, afgehaald door de LinMij-Towel- master servlcedienst Geïnteresseerd? Vraag omgaand Informatie aan r- I Aan LlnMIi-Towelmaster I Herengracht 586 Amsterdam zend mij voorwaarden O kom demonstreren I firmanaam: adres: uwmnlaale» I telefoon: I vragen naar: I HERENGRACHT 586 - AMSTERDAM TELEFOON 24 26 64 24 20 M WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 maart Londen 10.161210.17; New York 3.60%— 3 6114Montreal 3.44'4—3.44liParijs 73.66—73.71; Brussel 7.25—7.25%; Frankfort 90.27—90.32; Stockholm 70.12 70.1714; Zürlch 83.19%— 83.24+; Milaan 58.1214—58.1714Ko penhagen 52.48—52.53; Oslo 50.67-. 50.72; Wenen 12.98%—13.99% j Lissa bon 12.6714—12.69. Woensdag 21 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101% Ned '59 4% 101% 101% Ned '60-1 4% 101% 101% Ned '60 II 4% 101% 101% Ned '59 4% 100% 100% Ned '60 4% 100% 100% Ned '61 4% 100% 100% Ned '53 3% 96% 96% Ned Gb obi 3% 81% 82 Ned '47 3% 92% 92% Ned '51 3% 97% 97+. Ned '53 i-n 3% 95% 95* Ned *56 3% 95% 95 Ned '48 3% 89% 89% Ned bel cert 3% 88 Ned '50 I-II 3% 89% 89% Ned '54 i-n 3% 90% 90% Ned '55 13% 90% 90% Ned '55 II 3% 92% 92% Ned '37 3 91% 91% Ned G b obi '46 3 92% 92 GB Ned dol In '47 3 92% 92 Ned Inv cert 3 99 GB 99*GL Ned 62-64 3 99 99% Indie '37 3 98% 98% Indië *37 3 94 ,V 94* Ned won. b.l. '57 6 108 H 108+ Ned. w.bJ. '58 4% 101ft 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117% 11614GB Ver. HVA-mlj. 136 GB 134 A.K.U 39614 396% Deli My cert. 165.20 162 Hoogovens cert. 812 80914 Philips gem. bez. 1016 100414 Unilever cert. 189.80 190.20 Dordtse Petr652% 649% Kon P (50 f 20) 139 GB 139 10 Holl Amer iyn 146% 142^ Java China Pak 150+ 150% K-L-M 71.90 71.50 Kon Ned. St.boot 166 170% Kon Paket Mij 151 154 Stoom. My Ned 164 GB 168 Niev Goudr eert 143 143'^ v Ommeren eert 322 323 Kon Rott Lloyd 149+ 149 N Scheepv Unie 149 GB 151% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (314) 3 96 96 idem 48 (314) 96 96% R'dam '52-1 (414100 ld '37 I-II (3 95% 95% Z-HolJ '55 414 100% Bankwezen Bb N Gem 58 5V4 104% 104% idl NWB'52 (4V4> 100* 100% BVG rspbi t 500 196% 197 BVG rspbr '52 143 143 Industr Obligaties Philips Doll. *51 97% 9414 Premieleningen Vorige Slotkoer» koers v. heden A'dam *53 3 106 A'dam '51 1 214 87 86% A'dam '56 12%.. 86% 86% A'dam '56 II 2% 92 91% A'dam '56 UI 2% 91* 91* Eindhoven '54 83% 83 h Enschede '54 2% 84% Den Haag'5212% 91% 91B Idem II 2% 95 B 95 R'dam '52 I 2% 92% Idem II 2% 92L 90% Idem '57 2% 90% 90% Utrecht '52 2% 97% 97 Z.-Holl. 1957 2% 89 L 86 Zuid-Holl '59 2% 105 J NIET-ACTIEVE AANDELEN 1 Bank- en Credletinstellingen Robeco256.50 255 Amst. Bank 409% 412 Cultuur bank 35% 34% Holl Bank U eert. 229 226 Ned. Handelmy. 382% 383 Rott. Bank397 400 Twentsche Bank 347 345 Senembah 411 410 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 735 730 Berkei's Pat. 305 302 Borsumy-Wehry 78% 7814 Calvè Delft eert. 922 926 Electralasmy 380 382 K. Pap. v. Gelder 375 375 K. Ned. Grofsm. 180 175% Holl. Constructie 441% Ing. bur v. Bmy. 245 246 Internatio 222 220 Int. Kunstst. Ind. 75 75 f' -fem?„e,n B.e.g' 156^ 159*4 Leidse Wolspj-y 555 y 555a, Muiier en Co NB, 497 407 4 Ned. Kabelfabr. 585 *81 Philips pref 30? Rott Droogd My. 559 555 Sikkens Groep 952% 950 Ver Touwfabr 414 413% Walvisvaart 104% 105 Wernink's Betmy 236 230% Wilton Feyenoord 343% 341 v wyk Heringa 95 96 Zaalberg 143 145 Mynbouw en petroleum Biliton 2de r Kon Petr (f 20) 508% 137 Amerik. fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 505 138.50 25% 25 81% 79% 50% 49* 42% 42% 56+- 56% 5613 56* exd. 82 82% 56% 56% 40% 41 32 32% 72% 71 exd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5