Aandrang in Senaat: Buig loonbeleid om' f226.- f329.- NOG 3 WEKEN! NOg 3 ioqq eet- i*rin 25, MARGARINE 'ioL. Minister krijgt wettelijk wapen om Ned. economie te beschermen HALVE PR'JS ^■KAWcb^ DE GRUYTER'S TEST-TOERNOOI HALEN KYP: resultaat boven systeem Kamer akkoord in- uitvoerwet \In\ SIEMENS strijkdroog In 2 minuten 2^2 kg wasgoed strijkdroog Vraag Uw handelaar onze brochures. Haarlemmerstraat 215-217-219 telefoon 24827 Adverteert in het Leidsch Dagblad met dik 'n half miljoen FORMULIER NO. 10 GRATIS in elke De Gruyter-wlnkel WEEKRECLAME GOUDSE KAAS VOLVET-VOORDEEL wimjmi K Elk 3e pakje Pot BIJEN HONING j(||#iUi iÜ Elk 2e pakje GRIES PUDDING LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 MAART 1962 (Van onze parlementaire redacteur) De loonpolitiek van de regering is opnieuw het voorwerp ge weest van een uitvoerige gedachtenwisseling. Na de recente interpellatie-Roemers in de Tweede Kamer, waarbij minister Veldkamp de kritiek niet bespaard en de waardering niet onthou den werd, werden er gisteravond in de Eerste Kamer door vele sprekers aan dit probleem diepzinnige beschouwingen gewijd, tegen de achtergrond van de aanwijzing van de regering inzake het „Akkoord van Oud-Wassenaar". Prof. De Gaay Fortman (AR) meende, dat het tijd werd over te gaan op een systeem, waarbij de loonvorming in principe vrü is en de regering slechts bevoegd is tot globaal ingrijpen. Prof. Witteveen (VVD) vroeg zich af, of de door de matiging opgeroepen spanningen niet een te hoge prys zyn voor het voorkomen van een loonstijging van, naar hij meende, pet. voor een klein deel van het bedrijfsleven. Uit de mond van de socialist Van Wingerden kwam zelfs het woord „loonanarchie". De K.V.P.-er Middelhuis daarente gen, viel zijn minister-partijgenoot niet af: voor de werknemers gaat. het meer om het resultaat van de loonpolitiek dan om het systeem. En dat resultaat was niet slecht meen de hij. „Moet niet worden gevreesd, dat het overleg ernstig in gevaar komt., nu één partij CNVV) de aan wijzing van de regering naast zich heeft neergelegd?" vroeg de heer Middelhuis. „Proef. De Gaay Fortman beet het spits af. Wanneer we zien hoe over fracties van procenten gestreden wordt, denk ik aan de woorden van wijlen pirof. Gerbrandy: „Het schone doel is bezig te verschrompelen on der de koude adem van de staat huishoudkunde", zo zei hij o.m. Waar blijven de adviezen van de S.E.R. over de maatstaven van de loonpolitiek en de arbeidsvoorwaar- denwet? H ij kon niet inzien dat het advies ove.r de arbeidsvoorwaarden- wet zou moeten wachten op het ad vies over de loonmaatstaven. Wordt er voldoende aandacht ge schonken aan de maatschappelijk zwaksten? Doen wij genoeg voor langdurig en chronisch zieken, gees telijk en lichamelijk gehandicapte kinderen Ook deze vragen welden op in het sociaal-bewogen gemoed van de professor. Ook vroeg hij om verhoging van de toeslagen van de invaliditeitswet, vooruitlopend op de ir.terimregeling. Ombouwen Een andere hoogleraar, prof. Wit teveen (V.V.D.), stelde, dat het hui dige systeem van de loonvorming, dat de verdienste heeft de verstar ring van voor 1959 te hebben door broken, thans omgebouwd moet wor den om beter aan de eisen te vol doen. Ook hij pleitte voor het snel uitbrengen door de S.E.R. van het advies over de loonmaatstaven, waarna de regering dan dit najaar het huidige systeem op de helling kan zetten. Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de rege ring tot een dogmatische hantering van de spelregels is gekomen. Tegen de rustige betogen van de heren De Gaay Fortman en Witte veen stak de oppositionele taal van de heer Van Wingerden fel af. Hij kreeg de lachers, zijn sarcasme prikkelde tot tegenspraak, vooral daar waar het ging om de komende huurverhoging. De heren Witteveen en Middelhuis dienden hem dan ook graag van repliek. Hij deed tenslot te een beroep op de bewindslieden, leiding te geven aan de loonpolitiek en te bewerkstelligen dat wat na de oorlog is opgebouwd niet wordt af gebroken. De heer Middelhuis (K.V.P.) wil de de minister niet verhelen, dat de uitkeringen krachtens de AOW in de toekomst zo hoog zullen worden, dat bedrijfspensioenen nog slechts aanvullend behoeven te werken. Van de wenselijkheid van de fluoridering van het drinkwater waren de sena toren over het algemeen wel over tuigd. Minister Veldkamp en staatssecre taris Roolvink zouden vandaag hun visie op het loonprobleem geven. Algiers en Oran: bijna normaal In de Algerijnse hoofdstad Algiers en ook in Oran begon het stadscen trum vanochtend zijn normale acti viteit te hervatten. Er verschenen weer taxi's op straat en ook enige stadsbussen deden weer dienst, ter wijl velen zich te voet naar hun v/erk haastten. Verwacht werd, dat vanmiddag de eerste kranten sinds achtenveertig uur zouden uitkomen. Ook in de haven is het werk her vat. Op het vliegveld echter duurt de staking nog voort, evenals bij de pompstations. „Hiswa - Goed Kamp" Zoontje had lieel „goede neus" De „HISWA-Goed Kamp"-ten- toonstelling kon gisteravond om streeks half negen in het Amster damse RAI-gebouw haar 100.000ste bezoeker verwelkomen. Dit betekent een record aantal op- de vijfde dag van de tentoonstelling die tot 26 maart duurt. De vorige expositie van de HISWA trok in tien dagen 75.000, die van „Goed Kamp" in vijf dagen 60.000 bezoekers. De heer en mevrouw Duffels-Stein uit de hoofdstad ontvingen als 100.000ste uit handen van de voorzitter van de tentoonstellings-commissie de heer G. de Vries Lentsch Jr. een bon ter- waarde van f 1000, te besteden op „HISWA-Goed Kamp". Het echtpaar was juist vanavond naar de tentoonstelling gegaan om dat hun zoontje meende dat zij wei eens zo gelukkig konden zjjn de 100.000ste te worden. DE KAREL DOORMAN UIT LAGUARIA Het vliegkampschip „Karei Door man" heeft van 16 tot 19 maart een bezoek gebracht aan Laguaria in Venezuela. In verband met dit vlootbezoek had de Nederlandse ko lonie in Venezuela een vlootcomité gevormd, dat voor de opvarenden een uitgebreid ontspanningsprogram ma had opgesteld. Het officiële gedeelte van dit vlootbezoek bestond onder meer uit het wisselen van saluutschoten en bezoeken van en aan de comman dant van de oorlogsbodem. Voor de recreatie van de opvaienden zijn sportwedstrijden gehouden alsmede een ontspanningsavond in de „Cara cas Sports Club", waarbij „De Ka- rel Doormanband" de muziek ver zorgde. Een mariniersfanfare uit Curasao verzorgde bij taptoe's en sportwed- s l ijden de muziek. Zaterdagmorgen lr.id bij het graf van Simon Boli var te Caracas een kranslegging plaats door de commandant van Hr. Ms. „Karei Doorman", kapitein ter zee R. W. baron van Lynden. Twee gewapende pelotons vormden hierbij de erewacht. Het schip is inmiddels uit de ha ven van Laguaria vertrokken. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gis teren zonder hoofdelijke stemming verenigd met een ontwerp in- en uit voerwet, dat ten doel heeft, de cen trale overheid de bevoegdheid te ver lenen om bij algemene maatregel van bestuur regels te stellen voor de ln- en uitvoer van goederen. Deze maatregelen kunnen onder meer hierin bestaan, dat de in- of uitvoer aan vergunningen wordt gebonden of aan heffingen wordt onderworpen. Deze heffingen, die niet het karak ter van invoerrechten hebben, zijn bedoeld als middel om het beleid op korte termijn te kunnen aanpassen aan veranderingen in de internatio nale economische toestand. De be voegdheid tot het opleggen van hef fingen, die al bestaat in de land bouwsector, is nieuw voor industriële goederen. De regering denkt hiermee een doeltreffend middel te krijgen ter bestrijding van dumping. Het doel van het wetsontwerp is ook meer eenheid te brengen in de bestaande wetgeving, die nogal ver brokkeld is. Een aantal bepalingen, dat nu verspreid is over zes wetten worden onder één wettelijk dak ge bracht. Kwetsbaar De minister van Economische Za ken, drs. J. W. de Pous, zei gisteren in de Tweede Kamer, dat er geen land ter wereld is waar in- en uit voer zo'n belangrijke plaats innemen als in Nederland. De economische openheid van ons land heeft echter ook een keerzijde, nl. een grote eco- Zeer plaatselijk Niet-kwaadaardige griep steekt kop op Een niet kwaadaardige griep heeft in Nederland de kop opgestoken. Door het uitblijven van de lente, waardoor de besmetting wat langer kan doorzetten dan anders, zijn ver schillende plaatsen in ons land (b.v. Hengelo) gehandicapt met een groter aantal zieken dan in andere jaren. Enkele bedrijven hebben moeite met het arbeidsproces, maar de algehele toestand is niet in het minst veront rustend: de griep (of al datgene dat in de volksmond voor griep doorgaat) is van een goedaardig karakter en bovendien zeer plaatselijk. Hoewel een globaal overzicht nog ontbreekt, kan gezegd worden dat de huidige griep in enkele plaatsen meer mensen het bed doet houden, dan in andere jaren. Van een griepepidemie is echter geen sprake. Stemmenwinst van links in Columbië Bij de algemene verkiezingen welke zondag in Columbië zijn gehouden, heeft ruim de helft van de stemge rechtigden verstek laten gaan. De uiterst linkse „Liberale Revolu tionaire Beweging", die linkse libe ralen en communisten omvat, boekte een grote stemmenwinst. Zij kreeg eep derde van de stemmen die op liberale groeperingen werden uitge bracht. Men verwacht echter dat de regeringscoalitie van orthodoxe libe ralen en unionistische conservatieven zowel in het huis van afgevaardigden als in de Senaat over een meerder heid van twee derden zal kunnen be. schikken. Zoals gemeld bepaalt de Colum- biaanse grondwet, dat de gekozen vertegenwoordigers van de liberale en de conservatieve partijen onder el kaar de zetels en de ministersporte feuilles verdelen. nomische kwetsbaarheid. Hiertegen moeten wij ons zo goed mogelijk wa penen. Wij worden steeds gevoeliger voor maatregelen in het buitenland die hetzij onze export ongunstig kun nen beinvloeden, hetzij de import kunstmatig kunnen aanwakkeren. Onder vooropstelling van het be ginsel van zoveel mogelijk vrijheid in het internationale goederenverkeer opent het wetsontwerp daarom de mogelijkheid van bescherming tegen eenzijdige acties van het buitenland. We blijven er intussen naar streven, aldus minister De Pous, om door zo veel mogelijk internationale regelin gen zo min mogelijk nationale be voegdheden te gebruiken. Het wetsontwerp bepaalt, dat een invoer- of uitvoerbesluit niet eerder in werking treedt dan twee maanden na de uitgifte van het staatsblad waarin het wordt geplaatst. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming nog een amen dement-Van der Mei (CH) aanvaard, waarin wordt bepaald, dat een in voer- of uitvoerbesluit vervalt be houdens eerdere intrekking drie jaar na de inwerkingtreding, tenzjj bij nadere wet anders wordt bepaald. Alimentatie De Tweede Kamer heeft zich gis teren zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard, met een verdrag betreffende alimentatieverplichtin gen jegens kinderen. Mr. B. P. van der Veen (VVD), die zich met de uit gangspunten van het verdrag niet kon verenigen, vroeg aantekening, dat hij geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. Het verdrag, dat reeds in 1956 te 's-Gravenhage is on dertekend, verklaart voor vorderin gen terzake van levensonderhoud toepasselijk het recht van het land, waar het kind zijn werkelijke ver blijfplaats heeft. Jonkvrouwe Wtte- waall van Stoetwegen (CH) en mr. Meulink (AR) achtten het verdrag een verbetering van de positie van het al dan niet wettige kind, wiens vader in het buitenland verblijft. Voor bepaalde vaders zal het nu moeilijker worden zich te onttrekken aan hun onderhoudsverplichtingen. ■2 minuten type WSE1 Inhoud 21/2 leg (drog» wat) Daarvoor zorgt da razendsnelle drooglrommel van de Siemens wascentrlfuge (2800 omwentelingen per minuut). De kegelvormige trommel komt ge leidelijk op topsnelheid dus géén overdadige trekkracht op het Ingelegde wasgoed.^Het^prac- tlsche formaat (hoogte slechts 58 cm) Is een uitkomst, vooral in kleine woningen. Prijs Siemens wascentrifuge WS 41 De Ideale centrifuge voor grotere gezinnen. In de extra ruime trommel gaat ongeveer 4-5 kg droge was dat Is net zo veel els 15 overhemden. Deze wascentrifuge Is uiterst veilig en stabiel. De automatisch vergrendelde deksel voorkomt leder risico. Prijs slechts wasgoed. Het prac- St veilig en stable SIEMENS TOONZALEN 's-Gravenhage-Huygenspark38-39 telefoon 183850 Amsterdam-N.Z. Voorburgwal 312 telefoon 220545 Deventer - Keizerstraat 35 telefoon 6772 t I C H T P A I I I -A; geldig van 21 t/m 27 maart 1962. 500 gr. extra belegen f 1/49 500 gr. belegen U-réfr f 1/39 jonge Ut45" f 1/29 Super- of Tafel- van f 1,35 voor

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4