Nieuw Leids initiatief gericht op bescherming van het gezin m ROZEB0ÏÏEI HUIGBRUG (MARESINGEL) moet worden afgebroken Door vrouwen aan vrouwen één op vijf VYD-leden zien politiek cabaret O», v Beleefdheid in de bioscoop rouwenveremgingen slaan handen ineen MET V D - LEIDEN HET VOORJAAR TEGEMOET VEEL VARIATIES IN MODEBEELD Middeiistandsbezwareii moeten wijken voor sleehte toestand waarin brug verkeert Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 maart 1962 Tweede blad no. 306C9 Voorzover de leden van de afde ling Leiden van de Volksparty voor Vrijheid en Democratie het nog niet wisten: bij de komende verkiezingen moeten ze weer het VVD-hokje rood maken. Het werd hun gisteravond in het St.-Antonius Clubhuis uitvoerig voor gehouden door Rijk de Gooijer, Phyl lis Lane en Katja Bergers. Dit drie tal schotelde de aanwezigen een po litiek cabaret voor. Rijk de Gooijer j trad in een kostelijke pantomime (op als het mannetje, dat in het hoog- seizoen pogingen doet om een bad te nemen in de Noordzee. Phyllis Lane, de cabaretière, die enkele seizoenen bij Toon Hermans optrad, legde in krom, gebroken Nederlands uit hoe ingewikkeld zij het Nederlandse par- i tijstelsel wel vond. Een vondst was de parodie, die Katja Bergers en Phyllis Lane opvoerden als de ..Koe- Bel-Girls". Voor de muzikale bege- j leiding bij het geheel zorgde pianist Wim Bosch. Voordat het eigenlijke cabaret be gon hield de voorzitter van de afde ling Leiden, prof. mr. J. E. Jonkers een korte inleiding. Na hem voerde mr. J. Wilkens het woord, die na drukkelijk wees op het belang van de provinciale staten. Spreker hield een pleidooi voor meer woningbouw i in de vrije sector en voor de deni- vellering van de ambtenarensalaris sen. De laatste spreker was de heer I H. Olthuis uit Voorschoten. Deze zei, dat er behoefte bestaat aan artsen j in de provinciale staten. Voorts zei i spreker het toe te juichen indien de gezondheidszorg geheel overgelaten i werd aan het particulier initiatief. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Zo'n avondje naar de film is een gezellig- vermaak. Heb is niet zo heel erg als U een beetje later komt. Maar dan wèl vlug op Uw plaats gaan zitten: dat uitzicht-belemmerend jas- uittrekken kan wel op een gunstiger moment! Veel mensen vinden het genoeglijk om in de bioscoop een snoepje te verschalken. U ook? En doet U dat dan ook uit zo'n „knetterend" bonbonzakje? Néé toch! Zo, dat was dan ditmaal eens iets over hoffelijk- heid in de bioscoop. O ja, weet U wat ook zo hoffelijk is? Gladstone sigaretten presen teren. Want Gladstone is, met of zonder filter, de sigaret die iedereen voldoening schenkt. I Aan onze abonnees I Na overleg met het Ministerie j f van Economische Zaken is be- i i sloten de abonnementsprijzen j f van ons blad met ingang van 1 april a.s. te verhogen. I a Kwartaalabonnementen wor- a den f. 8,25, maandabonnementen f. 2,80, weekabonnementen f. 0.65 I Deze verhoging is noodzakelyk I f geworden door de sterk gestegen f kosten, welke met de verbetering van de redactionele inhoud ge- j) paard gingen. i De Directie KING A SIZE In Leiden is met deze voorlichting thans ook een begin gemaakt. Reeds tnkele malen kwam in de gastvrije woning van Leidens eerste burgeres, mevr. J. M. van Kinschot-Dorhout Mees, een aantal dames byeen. Ve len kenden elkaar reeds uit ontmoe tingen van het Leids Vrouwencon tact In ieder geval zyn zü represen tatief voor de vele vrouwenvereni- {ingen, welke Leiden telt. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in afie pry zen. Vertegenwoordigsters van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, de Ned. Chr. Vrouwenbond, het Kath. Vrouwen gilde, de vrouwengroep van de PvdA, de VVD en de CHU, de vrouwen bond van het NVV en de KAB, de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, de Herv. Vrou wendienst, de Ned. Ver. van vrouwen met een acad. opleiding en de Leidse Soroptimistenclub wonen deze huis kamerbijeenkomsten bij. De dames ontvangen voorlichting van mevr. M. C. Korthals-Hamming, die indertijd als echtgenote van de minister van Verkeer en Waterstaat een samen komst bywoonde, waarop de minis tersvrouwen voorlichting ontvingen. Mevr. Korthals was destyds zo door het nut van deze byeenkomsten ge- Het is in onze samenleving gelukkig nog zo, dat de huisvrouw bij haar vele omvangrijke werkzaamheden, primair ziet de zorg voor haar gezin. Dat gezin moet gevoed en geleid, gekleed en in tijden van ziekte verzorgd worden. Temidden van de vele ge varen, waarin wij dagelijks verkeren, moet dat gezin ook be schermd worden. Uitvindingen, welke ons het leven vergemak kelijken en veraangenamen, leveren immers bij verkeerd gebruik grote gevaren, zelfs levensgevaar, op. Neem b.v. het gebruik van gas en elektriciteit in de woning, om nog maar niet te spreken van het gevaar langs de weg. In de loop der jaren heeft men geleerd om met gas en elektriciteit om te gaan en onqelukken te vermijden. Wij zouden deze technische hulpmiddelen nu niet meer kunnen en willen missen. Wie zijn vingers in het stopcontact steekt of via de waterleiding contact maakt met de aardstroom krijgt een ongeluk en wie de gaskraan open laat staan kan daarmee de dood ver oorzaken. En toch zegt niemand, la ten wij gas en elektriciteit maar af schaffen. Het verkeer eist slachtof fers, wanneer men zich niet houdt aan de verkeersregels. Men zegt dan niet: weg met het verkeer, maar: leer de verkeersregels en pas ze toe! Wy kennen de gevaren, welke eraan ver bonden zijn en wij weten hoe ze ver meden moeten worden. Daarom zyn wij er ook niet bang meer voor. Met het bruikbaar maken van de atoomenergie is de mensheid een nieuw tijdperk ingegaan. De atoom kracht en de daarmee gepaard gaan de radioactieve straling zyn een ze gen voor de mensheid, indien ze goed gehanteerd worden en tot heil van de mensen worden gebruikt. In han den van kwaadwillenden kan de uit werking vernietigend zijn en het grootste onheil veroorzaken. Zolang de zekerheid er niet is, dat atoom energie uitsluitend tot heil van de mensen zal worden gebruikt, zolang hebben wij de plicht ons van de ge varen op de hoogte te stellen en ons te verdiepen in de mogelyke be- schermings- en beveiligingsmaatre gelen. die de schadelijke gevolgen kunnen beperken. Door vrouwen aan vrouwen Met dit doel voor ogen is door- de Stichting Federatie voor Vrouwelyke Hulpverlening de actie „Door vrou wen aan vrouwen één op vyf" ge organiseerd. Een actie, welke het mo gelyk maakt, dat een aantal vrou wen men denkt aan één op vyf tijdens een z.g. huiskamerbijeen komst van een door de overheid be- voegdverklaarde voorlichtster voor lichting (drie maal IV2 uur) ontvangt over de beschermingsmaatregelen, welke in ieder gezin genomen kun nen worden. In deze bespreking wordt o.a. op eenvoudige wijze uitge legd hoe men de gevolgen van een atoomexplosie of een „fall out" kan beperken. De vrouw, aldus redeneert men, die weet hoe zy onder bepaal de omstandigheden moet handelen, zal het hoofd koel weten te houden en daardoor een morele steun zyn voor haar gehele omgeving. Bij mevr. Van Kinschot thuis troffen, dat zy tezamen met de na mes De Quay en Toxopeus een oplei ding voor voorlichtster volgde. Het is de bedoeling, dat ook uit deze Leidse huiskamerbyeenkomsten weer voor lichtsters worden aangetrokken, zo dat hier sprake is van een soort „sneeuwbalsysteem". Terwijl leden van bovengenoemde verenigingen by haar contactpersoon voor inlichtingen over deze byeen komsten terecht kunnen, bestaat Leidse huisvrouwen in de ..College-banken" (Foto L.D./Holvast) voor niet-aangeslotenen deze ge legenheid by mevr. A. C. Kriest-De Haan, Tesselschadestraat 12a alhier. Eén op vijf vrouwen, zo is het oordeel van de Federatie, moet zich hiervoor weten te interesseren. Van donderdag 4 t/m zondag i 14 oktober zal ln het nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam de tentoonstel ling „Idee '62 - apparatuur voor het moderne huis" worden gehouden. I uw natuurlijke vitaminebron SLECHTS (Van een bijzondere medewerkster Aan de nieuwe mode zal het niet liggen wanneer de vrouw er deze zomer niet charmant gekleed uitziet. Al is er van een nieuwe lijn geen sprake, er zijn zoveel moderne details aanwezig, zoals garneringen van franje, ruches, het aanbrengen van horizontale stiksels en niet te vergeten de twistrok, dat er voor ieder volop keuze is. Ook de kleuren spreken een groot woord in het modebeeld mee. De tinten, welke dit seizoen worden gedragen zijn geel, oranje in velerlei nuances van zalmkleurig tot mandarijn, bleu, groen rood, marine en zwart, veelal gecombineerd met wit. Deze mode werd gistermorgen en tweemaal 's middags door V. en D. gebracht, waar vier mannequins op charmante wyze de nieuwe voor jaarmodellen toonden. De pakjes na men in deze show een ruime plaats in. Het materiaal dat hiervoor ge bruikt wordt, is onuitputtelijk. Voor het sportpakje linnen, flanel cf tweed en voor het geklede genre tri cot. kamgaren of alpacca. De jasjes zijn recht en losvallend tot even over de taille, wat kwiek en jeugdig staat. Soms is de taille alleen aan de voor kant aangesloten. De twist-lijn in de rok dit zijn meestal vier openspringende stolp plooien. welke plm. 25 cm onder de taille zijn aangebracht overheerst bij deze kostuums. De rechte rok wordt evenwel ook nog veel gebracht, soms loopt deze even gerend uit. Voor het jonge meisje was een wit wollen Shetland pakje met uit waaiende plooien, geheel afgebiesd met marine biais en bijpassende ma rine-jumper, allerliefst. De mantels waren vervaardigd uit linnen, kamgaren, wollen Shetland of grof zomertweed. De modellen zijn flauw getailleerd en voorzien van kleine kragen en vaak mouwen tot over de elleboog. De meeste variatie wordt in de rok aangebracht, die soms gerend is. of voorzien van uit springende plooien, wat een zwierig effect geeft. Heel jeugdig was een zalmkleurige wollen mantel, waar van het cape-vormige rugpand over ging in mouwen. Voor de rypere vrouw zagen wy enkele chique complets. Byzonder modieus was een beige japon met 3/4 jas, voorzien van een horizontale biais en gérende rok. Zeer modieus was bij de japonnen een gele linnen chemisier met laag ingezette waaiervormige plooien. Een marine japon, met dubbele matro zenkraag, waarvan de rok was voor zien van vier stiksels, de z.g. lucifers- doosrok. zoals Dior dit brengt, was heel apart. Voor de teeners zagen wij leuke, uit Zweden geimporteerde japonnen in een fyn groen of rood streepje. Voor het strand cape-vormige pon cho's in felle kleurencombinaties met helanca pantalons. Van de gepresenteerde cocktailja ponnen is de zwarte, uit Spanje ge- importeerde japon van nylon cloqué, die geheel uit stroken was vervaar digd, vermeldenswaard. Het zeer kor te bruidstoilet van satin duchesse met bolero had een capevormige sleep. Na deze bruidsstoet verschenen de mannequins nog eens in reiskostuum. De smaakvolle accessoires zoals hoe den, colliers, paraplu's en tassen ga ven de finishing touch aan deze mo dieuze show. Het materiaal van de hoeden was grof of fyn stro. Soms waren het kleine pilloxs, maar ook de grote bretons, in talloze variaties met kleine, effen of bewerkte ran den en bloemgarnering, hadden ieders bewondering. De Huigbrug, welke in 1925 in afwachting van de bouw van een definitieve brug als nood- of hulpbrug over de Maresingel werd gebouwd ter verbinding van het stadscentrum met het noordelijke stadsdeel, staat vanwege haar geringe doorvaart- wijdte. welke 8 m. bedraagt, veelvuldig bloot aan aanvaringen. Ondanks de voorzieningen, welke in de loop der jaren aan de brug zijn getroffen, heeft de houten onderbouw, welke van lichte constructie is, sterk van weersinvloeden te lijden gehad. Dienten gevolge is de toestand thans zo geworden, dat reeds bij een geringe aanvaarding met een der vele voor de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Elektriciteit bestemde kolenschepen, die de brug passeren en een breedte van 7.508 m. hebben, groot gevaar van instorten bestaat, hetgeen zeer ernstige gevolgen zal kunnen hebben. Aangezien herstel van de brug, waarvan de houten palen en onder- steuningsjukken op de waterlijn volledig zijn ingerot, om technische redenen onmogelijk is, heeft het College van B. en W. het noodzake lijk geacht, dat de brug onverwijld wordt gesloopt. In verband hier mede dient de brug met opritten met toepassing van de Wegenwet aan het openbaar verkeer te worden onttrokken. Het is gewenst hierbij tevens het aansluitende gedeelte van de Huigstraat, waaraan geen bebouwing is gelegen, te betrekken. Bezwaren uit midde nstandskring Een voorstel tot het onttrekken van de brug c.a. aan het openbaar verkeer heeft, ter voldoening aan het bepaalde by artikel 10 der Wegen- wet, met ingang van 1 september 1961 tot en met 14 september d.a.v. ter gemeente-secretarie voor belangheb benden ter inzage gelegen. Tegen de voorgenomen onttrekking aan het openbaar verkeer is binnen de daar voor gestelde termyn by de raad een bezwaarschrift ingekomen van H. Bijl en anderen. Verder heeft de Leidse Middenstands-Centrale een adres aan de raad gericht. Wat be treft het adres van de Leidse Mid denstands-Centrale merken B. en W. op, dat deze niet als belanghebbende kan worden aangemerkt en derhalve in haar verzoek niet ontvankelijk behoort te worden verklaard. Adressanten H. Bijl en anderen hebben er bezwaar tegen, dat dege nen, die regelmatig van de brug ge bruik maken, in de toekomst via de Herenpoortsbrug zullen moeten gaan, waardoor het verkeer op deze brug h.i. zal worden overbelast, hetgeen gevaar zal opleveren. Ook zyn zy be vreesd, dat enige in de omgeving gevestigde neringdoenden gedupeerd zullen worden als gevolg van een vermindering van hun omzet. Verder zyn zij van gevoelen, dat hoofdza- kelyk om financiële redenen tot slo ping zal worden overgegaan. Ten aanzien van de geuite bezwa ren merken B. en W. op, dat tenge volge van de verwijdering van de brug het rijwiel- en voetgangersver keer inderdaad zijn route enigszins zal moeten wijzigen. Dit, overigens geringe, verkeer zal over de onge veer 200 m verder gelegen Heren poortsbrug moeten gaan. Zoals be kend, is de Huigbrug voor het overige verkeer gesloten verklaard. De me ning, dat het intensievere gebruik van de Herenpoortsbrug, als gevolg van het wegvallen van de Huigbrug, de veiligheid van het verkeer in ge vaar zou brengen, kunnen B. en W. gezien de aard en de te verwachten mate van de toeneming, niet delen. Dit bezwaar achten zij dan ook on gegrond. In het kader van de verwezenlij king van de noord-zuidverbinding zal in de toekomst ter plaatse een nieuwe brug moeten worden gebouwd. Het is echter niet mogelyk hiertoe thans reeds over te gaan. Het bou- 1 wen van een nieuwe tijdelijke brug, 1 ten behoeve van wielrijders en voet- gangers, in afwachting van de tot- jstandkoming van de definitieve brug, achten B. en W. niet verantwoord, aangezien ook deze wederom beweeg- 1 baar zou moeten worden gemaakt en derhalve als tijdelijke voorziening te kostbaar zou zijn. In verband met de gevreesde om- zetderving van enkele winkeliers vraagt de Leidse Middenstands-Cen trale in haar schrijven zodanige voorzieningen aan de brug te treffen, dat deze in het belang van deze ne ringdoenden gehandhaafd kan blij ven. De brug verkeert echter in te slechte staat om vernieuwing van de onderbouw technisch mogelyk te ma ken. B. en W. merken nog op, dat de Kamer van Koophandel en Fa- Ondanks bezwaren van midden standszijde moet de Huigbrug worden gesloopt. (Foto L.D./Holvast) brieken voor Rijnland zich in een schryven tot het College heeft ge wend, eveneens met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat met de belangen van de betrokken mid denstanders zoveel mogelyk rekening wordt gehouden. Slechts geringe omzetvermindering Met betrekking tot dit punt delen B. en W. mede, dat de mogelijkheid inderdaad niet geheel is uitgesloten, dat sommige neringdoenden enig om zetverlies van het verwyderen van de brug kunnen ondervinden. Het komt B. en W. echter voor, dat de omzet vermindering niet van zodanige om vang kan zyn, dat op grond daar van de uit veiligheidsoogpunt nood zakelijke verwijdering van de brug achterwege zou kunnen blijven. B. en W. hebben nog overwogen, of na het slopen van de Huigbrug tussen de Huigstraat en de Maresin gel tydelyk een overzetveer in be- dryf zou kunnen worden gesteld. Het is evenwel gebleken, dat, nog afge zien van andere moeilykheden, de uitgaven, die met het treffen van een dergelyke voorziening zouden zyn gemoeid, in geen redelyke ver houding zouden staan tot de daar mede te dienen belangen. Mitsdien geven B. en W. de raad in overweging om in bovenstaande geest een besluit te nemen. Wereldgezondheidsdag Ter gelegenheid van wereldge zondheidsdag 1962 zal prof. dr. M. C. Colenbrander, hoogleraar in de oog heelkunde aan de Leidse Universi teit, op dinsdag 10 april 's avonds om kwart over acht in Leiden een voor dracht houden over „het voorkomen van blindheid". Dit is ook het thema dat de wereldgezondheidsorganisatie heeft vastgesteld voor het wereldge- zondheidsjaar 1962. De voordracht, die wordt gehouden in het Acade misch Ziekenhuis, zal worden ge ïllustreerd met lichtbeelden. Kol. P. W. van Schendel garnizoenscommandant Op zijn verzoek is aan de kolonel der Infanterie J. Postma eervol ont slag verleend als garnizoenscomman dant te 's-Gravenhage, onder wiens commando ook de te Leiden geleger de onderdelen ressorteren. Dit ont slag houdt verband met het feit. dat aan kolonel Postma in NAVO-v^r- band een functie is aangeboden. Tot zyn opvolger is benoemd de kolonel der Infanterie P. W. van Schendel.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3