Na de stiltestorm van gewelddaden in Algerije Centrum Buenos Aires is „militair gebied" In Genève hervatting overleg kernproeven Moslims slaags met moslims en OAS-ledentenminste 77 doden Regering treedt af om plaats te maken voor coalitiebewind Syrië-Israel komt in Y-raad WEERBERICHT Gasteti bij Koninklijk l lintei ijksfeest Gromiko dineert met Britse en Amerikaanse collega's (f)ua Qlieuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 MAART 1962 No. 30609 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A, E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f 0.59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na de stilte op de eerste dag van het bestand is gisteren in Algerije een storm van geweld daden losgebarsten, waarin tenminste 77 men sen het leven hebben verloren. Volgens officieuze berichten zouden zelfs meer dan honderd doden zijn gevallen. In enkele steden kwam het tot openlijke strijd tussen moslims en leden van de OAS, terwijl het Franse leger niet of op het laatste moment ingreep. In het plaatsje St. Denis du Sig, 56 km ten oosten van Oran, kwamen gistermorgen bijna vijftig moslims om het leven tijdens een treffen tussen Algerijnen en harkis (mohammedaanse hulp troepen van het Franse leger). Het betrof hier een wraakneming van de harkis. De dag tevoren hadden moslims gezinsleden van deze militairen vermoord. De terreur van de OAS laaide gisteren weer in alle hevigheid op. In Algiers zaaiden gister middag zes mortiergranaten dood en verderf op de Place du Gouvernement. De granaten, afgevuurd in de door de OAS beheerste wijk Bab-el-Oued, kwamen op enige afstand van de ingang van de kasba neer, temidden van een menigte mos lims. Het officiële dodencijfer is zes, maar volgens de FLN wer den 25 Algerijnen gedood en honderd gewond. Een verslaggever van UPI vertel de, dat het plaveisel rood van het bloed zag. De doden en gewonden werden zonder veel plichtplegingen in militaire vrachtauto's geladen. Vele gewonden zouden wel spoedig sterven. Een officier van het Franse leger Syrië heeft gisteren een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad ge vraagd naar aanleiding van de jong ste gevechten met Israël. Naar van welingelichte zfjde wordt vernomen, zal de raad ongetwijfeld volgende week woensdag de Syrische klacht in behandeling nemen. Overigens is de situatie aan de Syrisch-Israëlische grens nog steeds gespannen. Een Israëlische woord voerder zei, dat Syrische vliegtui gen gistermorgen en gisteravond het Israëlische luchtruim hebben ge schonden. De toestellen werden door Israëlische jachtvliegtuigen verdre ven. Verder zouden twee Israëlische politiemannen zijn gewond, toen Sy rische kustbatterïjen gisterochtend het vuur opende op een Israëlisch patrouillevaartuig op het Meer van Galilea. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Nabije Oosten en Zuid-Azië, Phillips Talbot, heeft gistermorgen bij de Is raëlische ambassadeur en gistermid dag bij de Syrische zaakgelastigde de Amerikaanse bezorgdheid over de incidenten bij het Meer van Galilea uitgesproken. De wapenstilstandscommissie van de VN zal op Syrisch gebied nog een waarnemingspost installeren, ten oosten van het Meer van Galilea. GEEN TALENT Evenals president Eisen- f 1 hower en de Britse oud-pre- f 1 mier Winston Churchill, heeft f 1 ook president Kennedy' zich f 1 enige tijd met de schilder- f 1 kunst bezig gehouden. Hij be- f j gon ermee in 1955 tijdens her- f stel van een ziekte en kreeg f 1 les van zijn vrouw. Na een 1 tiental werkjes kwam, Ken- 1 nedy echter tot het besef over J 1 geen talent te beschikken en 1 legde hij het palet voorgoed J neer. Het eerste produkt van hem dat ooit aan de open- J baarheid wérd prijsgegeven, een landschap aan de Rivièra. was deze loeek opgenomen in het Amerikaanse damesblad McCall'si WEER NACHTVORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk opklarin gen met vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, mor gen overdag geleidelijk meer bewol king maar op de meeste plaatsen droog, Zwakke tot matige noordoos telijke wind en ongeveer dezelfde middag tempera turen (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 MAART Zon op: 6.40 uur, onder: 18.55 uur, Maan op: 20.09 uur, onder: 7.28 uur, Hoogwater te Katwijk: 4.14 uur en 16.26 uur. Laagwater te 0.04 en 12.23 uur. zei, dat het aan de agenten van de FLN in de kasba te danken was, dat niet onmiddellijk duizenden moslims I de Europese wijk Bab-el-Oued bin nendrongen om wraak te nemen. Een FLN-agent verklaarde later tegen verslaggevers: „Onze orders zijn zeer beslist. Wij mogen niet toe staan dat de bevolking van de kasba gaat demonstreeren, wat de omstan digheden ook mogen zijn. De toe komst van Algerije is te belangrijk'. De kasba werd na de explosies on middellijk afgezet, maar „wanneer wij de moslims niet in bedwang had den gehouden, zouden zij allang 500 Europeanen hebben gelyncht voor de troepen kwamen". Brutaal Eerder waren er reeds op verschei dene plaatsen in Algiers schietpar tijen geweest, waarbij tenminste vier J Man profiteerde J van zijn „dood" De Newyorkse politie heeft de 35-jarige Peter Sherry aange houden, die zich acht jaar gele den door vervalsing van 'n ver klaring van overlijden „dood had verklaard" en sindsdien van de baten van zijn overlijden leefde. Het bleek dat Sherry voor zijn „dood" enige levensverzekerin gen had afgesloten op naam van een zekere heer Bachulis, onder wiens naam hij de uitkeringen later zelf kwam incasseren. Een andere bron van inkomsten was het pensioen, dat zijn „weduwe" ontving. In totaal zou het echt paar ruim 40.000 dollar hebben ontvangen. doden zijn gevallen. Bij incidenten en aanslagen in Bóne werden 16 per sonen gewond. Het brutaalst trad de OAS echter op in Oran, waar veer tien personen, o.w. drie Europeanen, werden gedood en zeventien gewond. Europeanen begonnen gisteren van hun daken te vuren op de nabijge legen huizen van de nieuwe moham medaanse wijk in Oran, waarop de moslims een uitval deden. Daarna ontstond een zwaar vuurgevecht tus sen Fransen en Algerijnen. Jongelie den met armbanden van de OAS tra den bij de gevechten als organisators van de Europese schutters op. Aan vankelijk zag de gendarmerie werk loos toe. Pas na vier uur strijd greep zij in, waarbij zij zich wel vooral tegen de moslims keerde en de OAS- leden vrijwel ongemoeid liet. De OAS heeft trouwens in Oran in tegenstelling tot Algiers, waar de politie zonder aanzien des persoons optreedt vry spel. Luidspreker wagens van het Geheime Leger zon den gisteren herhalingen uit van de toespraak van Salan. Veiligheidstroepen die zich in de nabijheid bevonden, grepen niet in, toen OAS-patrouilles het verkeer te- Winkelsluiting op 30 april De samenwerkende organisaties van winkelpersoneel, te weten de Alg. Bond Mercurius (N.V.V.), de H.K.YV. (K.A.B.) en de N.C.B.B. (C.N.V.) hebben aan de centrale werkgevers organisaties in de detailhandel ver zocht, de ondernemers in het winkel bedrijf dringend te adviseren, hun zaken op 30 april a.s. de gehele dag gesloten te houden. Dit opdat ook het winkelpersoneel de verjaardag van H.M. de Koningin en de herden king van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar kan meevieren. genhielden. Het centrum van Oran zou nu geheel door de OAS worden beheerst en gecontroleerd. Men schat dat alleen al in Oran het Geheime Leger de beschikking heeft over 30.000 vuurwapens, waaronder mi trailleurs. Boodschap In nauwelijks verhulde termen heeft de Franse president, De Gaulle, in een boodschap gericht tot de Natio nale Vergadering gisteren aangekon digd, dat hij het Franse volk bjj het referendum op 8 april ook om nieuwe en onbeperkte bevoegdheden zal vra gen, ten einde de uitvoering van de overeenkomst met de FLN te kunnen garanderen. Het voornemen van De Gaulle om zijn reeds zeer beduidende macht verder uit te breiden is door de Assemblee niet zonder gemengde gevoelens ontvangen. Terwijl de Kamervoorzitter, Cha- ban-Delmas, de boodschap van de president voorlas, verhieven alle par- lementsledens zich van hun zetels, uitgezonderd drie leden die hiermee hun anti-gaullistische houding wil den demonstreren. Later, bij de de batten over Algerije, deed zich nog een incident voor, toen rechtse ultra's na een pleidooi voor een Frans Al gerije de Marseillaise aanhieven. Na een korte aarzeling verhieven de meeste leden, inclusief de Kamer voorzitter, zich van hun zetels om het volkslied mee te zingen. De com munisten en socialisten bleven ech ter zitten en zwegen. Nadat premier Debré de overeen komst van Evian uitvoerig van com mentaar had voorzien, liet een veer tigtal sprekers zich voor de debatten inschrijven. Maar dit leverde althans gistermiddag nauwelijks nieuwe ge zichtspunten op. In de Franse Staatscourant van gisteren is een decreet afgedrukt, dat gaat over het bestuur in Algerije tij dens de overgangsperiode. De orde troepen zullen ongeveer 60.000 man sterk zijn. Abdel Rahman Fares zal inderdaad aan het hoofd komen te staan van het voorlopige uitvoerende orgaan, dat Algerije zal besturen tot de volkstemming. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden heb ben zoals bekend het voornemen op 1 en 2 mei 1962 tezamen met een aantal familieleden en vrien den het 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Tot de gasten die de uitnodi ging aanvaard hebben behoren tot dusver: de Koning en Konin gin der Belgen, de Koning en Koningin van Denemarken, H.M. de Koningin van Groot- Brittannië en Noord-Ierland en Prins Philip, hertog van Edin burgh, de Groothertogin van Luxemburg en Prins Felix van Luxemburg, de erfgroothertog van Luxemburg en de erfgroot- hertogin van Luxemburg, Prins Charles van Luxemburg, Prins Bertil van Zweden, Prinses Margaretha van Zweden en graaf Bertil Bernadotte. Bejaarde Katwijker bij botsing gedood De 78-jarige Katwijker P. Parle- vliet is gistermiddag bij een botsing in Noordwijk om het leven gekomen. De bejaarde Katwijker reed op een bromfiets en kwam op het kruispunt ZwartewegHerenweg in botsing met een autobus van de NZHVM. Met een schedelbasisfractuur werd het slacht offer naar het Academisch Zieken huis in Leiden overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Contact tussen Zweden en Polen Amerika, Engeland en de Sowjet-Unie hebben vandaag hun besprekingen hervat over een verdrag inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens. Dit overleg, dat geschiedt in een subcommissie van de 17-mogendhedenconfe- rentie over ontwapening in Genève, heeft ten doel de onder handelingen, die drie jaar ge leden begonnen, weer op gang te brengen. Zeven weken ge leden waren de besprekingen vastgelopen, omdat men het niet eens kon worden over de kwestie van internationale in spectie. Vanavond zou de Sowjetrussische afgevaardigde Gromiko zijn Britse collega van Buitenlandse Zaken, Lord Home, een diner aanbieden. Gister avond bood hij z'n Amerikaanse ambt genoot Dean Rusk eveneens een diner aan, waarbij de kwestie-Berlijn en het ontwapeningsvraagstuk aan de orde kwamen. Volgens Rusk leverde deze ontmoeting geen nieuwe gezichtspun ten op, maar de pogingen om een op lossing voor Berlijn te vinden, „zul len doorgaan", aldus Rusk. Gromiko begeleidde de Amerikaanse minister en diens drie topadviseurs na afloop naar hun auto en duwde journalisten op zij om Rusk te kunnen nawui ven De Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Unden, trad gister avond eveneens als gastheer op aan een diner, dat hij zijn collega's van Engeland, de Ver. Arabische Repu bliek en Polen aanbood, resp. Lord Home, Mahmoed Fawzi en Rapacki. De ministers bespraken o.m. het Pool se plan voor een atoomvrije zone, be kend als het plan-Rapacki. Minister Unden heeft gisteren op de ontwapeningsconferentie voorge steld, dat de grote mogendheden geen kernproeven doen zolang men tot een akkoord tracht te komen. De Indiase minister van Defensie, Krisjna Menon. beeft gisteren ge tracht een oplossing te vinden voor de Russische onwil om de internatio nale inspectie te aanvaarden, die het Westen noodzakelijk acht. Hij sugge reerde de oprichting van een serie luisterstations in de neutrale landen. Die zouden het controlesysteem ver volmaken en tevens een morele af schrikking vormen voor eventuele overtreders van een testverbod. Zij zouden volgens Menon ook het op richten van permanente controlepos ten op het gebied der atoommogend- heden overbodig maken. Maar Menon was nauwelijks uitgesproken, of reeds deed Rusk een proclamatie aan de pers uitgaan, die stelde dat een gron dige internationale inspectie op een testverbod een absolute voorwaarde is voor het bereiken van een akkoord. De Russen liepen evenmin warm voor Menons voorstel. En de Britten lieten weten, dat, hoewel zij bereid zijn „een minimum aan inspectie" te aanvaar den, Menons suggestie niet aan de eisen voldeed. PRINS BERNHARD IN PORTO ERCOLE Prins Bernhard is gisteren aange komen in het zomerverblijf van de Koninklijke familie in Porto Ercole. Zijn bezoek dat duurt tot morgen, houdt, verband met verbouwingen aan de Koninklijke, villa. Met Spaanse geestdrift" is\de politie-commissaris van Nieu- Sjoukje Dijkstraonze kersverse wer-Amstel Sjoukje een corsage wereldkampioene kunstrijden, op op. De zegetocht kon beginnen. Schiphol ingehaald. Hier speldt Stilzwijgende steun van V.S. De Argentijnse regering heeft gisteravond het grootste deel van het centrum van Buenos Aires tot militair gebied ver klaard. In dit gebied liggen be langrijke gebouwen als het Casa Rosada (het presidentiële paleis), het hoofdpostkantoor, de ministeries van Oorlog en Slot pap-. 2 Nieuw Tweede Kamerlid De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer heeft in verband met het feit, dat mej. G. A. M. Wintermans haar be noeming niet aanneemt, de heer P. M. H. van Boven te Breda benoemd verklaard tot lid van de Tweede Ka mer. Marine en het Congresgebouw. Deze maatregel is een gevolg van de spanning na de veront rustende Peronistische verkie zingsoverwinningen van zon dag j.l. Intussen zijn alle ministers afgetreden. President Frondizi is reeds begonnen met bespre kingen over de vorming van een coalitiebewind. De militaire leiders hebben daarmee inge stemd. De nieuwe regering zou moeten bestaan uit burgers en militairen, die de president ter zijde moeten staan in zijn pogin gen het Peronisme te bedwin gen. De aartsbisschop van Buenos Aires en primaat van Argentinië, mgr. Antonio Caggiano, heeft gisteravond, in een rede voor de televisie, aange drongen op „redelijkheid en voorzich tigheid". Hij richtte zijn boodschap speciaal tot de militaire leiders, die zich zijns inziens in hun actie tegen het Peronisme en hun streven om een einde te maken aan het bewind van president Frondizi, zouden moe ten matigen. Vanochtend zou de aartsbisschop vertegenwoordigers van het Peronistische vakverbond te woord staan. De regering van de Verenigde Sta ten heeft gisteren haar stilzwijgende steun gegeven aan de regering van president Frondizi in diens strijd tegen de aanhang van ex-dictator Peron. Hooggeplaatste Amerikaanse rege ringsfunctionarissen zeiden dat pre sident Frondizi's maatregelen waren ingegeven door de vrees, dat de democratie in zjjn land onder de voet zou worden gelopen. President Kennedy heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Argentinië tegenover vooraanstaande figuren uit het Amerikaanse Congres verklaard, dat haast dient te worden gemaakt met het uitvoeren van hervormingen in Latijns-Amerika. Minstens 100 doden bij gasontploffing De aardgasontploffing, die zich vorige week donderdag in oost-Paki- stan heeft voorgedaan, heeft vol gens de laatste 'berichten minstens 100 doden en 100 zwaargewonden geëist. Tot deze laatsten behoorden vele mensen, die na de ontploffing in het water van een nabij gelegen rivier sprongen dat echter als ge volg van de explosie tot het kook punt was verhit. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Zij deed zich voor tijdens het aanleggen van een pijp leiding bij een nieuw aangeboorde olieput. Advertentie EEN PRODUKT VAK De Zwitserse regering heeft de delegatieleden van de ontwa peningsconferentie een receptie aangeboden, die een wat genoeg lijker sfeer bracht dan de kille stemming aan de conferentie tafel. Gromiko (links) en zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk (midden) konden tenminste lachen om een grapje, dat door een van de delegatieleden ver teld werd. DE SIKKENS GROEP Modehuis Dior moet St. Laurent betalen Een rechtbank in Parijs heeft gisteren het Parijse modehuis Dior gelast een bedrag gelijk aan twee jaar salaris uit te betalen aan zijn vroegere ontwerper, Yves Saint Laurent. Volgens de rechtbank moet Dior, in afwachting van vaststel ling van het juiste bedrag door een deskundige, alvast 120.000 nieuwe franken aan St. Laurent betalen. De 25-jarige Sai?it Laurent was twee jaar geleden, toen hij in mi litaire dienst moest, bij Dior ver vangen door een andere ontwer per. Toen hij echter na drie maanden diensttijd wegens een zenuivinzinking werd ontslagen, ivilde de firma Dior hem niet zijn functie als eerste ontwerper te ruggaven. De advocaten van Dior ver klaarden dat hun cliënt tegen de uitspraak beroep zal aantekenen. f Uit het Leidsch Dagblad van 21 Maart 1862: Men verneemt nog, dat Z.M. tot officier der orde van de Eikenkroon heeft benoemd 1 Mr. J. T. Bodel Nijenhuis, af- getreden secretaris der Ne- derl. maatsch. van Letter- kwide te Leiden. Te Winschoten heeft we der een executie plaats ge- had wegens niet betaling van j den hoofdei, omslag over 1861. Juist de meest gegoeden wei geren deze belasting te vol doen. Ter gelegenheid van den laatsten verkoop had de geexecuteerde vlaggen uitge stoken, om het tafereel leven digheid bij te zetten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1