SJOUKJE bracht „storm" over Schiphol en Amstelveen Ernst Crone eredoctor Onafzienbare stroom van cadeaus Volleybal prognoses SNELFIX een mensenleven lang l voorop in watersport Bekroning van gerijpte jeugdliefde LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 MAART 1962 note mee in de blijdschap van de wereldkampioene en barstten uit in een ovatie toen Sjoukje rechtop in haar auto ging staan. „Nee, ze zeggen nu wel, dat ieder een veel moet opofferen wil hy de top bereiken, maar voor wie van zijn sport houdt, zoals ik van kunst- rijden, zijn het feitelijk geen opoffe ringen", vertelt ze en op de vraag hoe ze de ontvangst op Schiphol vond, i antwoordt ze: ..Oh. heerlijk, heerlijk, ik heb nog nooit zoveel mensen ge zien". In het leven van Sjoukje is dezer dagen zoveel gebeurd, dat ze het nieuws uit Nederland nog helemaal niet had gehoord. Van de enorme stroom post en telegrammen wist ze nog niets, zelfs niet. dat er een tele gram van de Koningin was gekomen. Haar Zwitserse trainer, Arnold Gerschwiler, onder wiens leiding al zes meisjes de wereldtitel heb ben behaald, glimlachte veelbete kenend, toen hij opmerkte: „Ik heb aldoor verwacht dat Sjoukje wereldkampioen zou worden, dat kan ik nu wel zeggen. Voor de strijd begon, mocht ik dat niet doen. Dat zou het concentratie vermogen en de wil tot winnen van Sjoukje nadelig hebben kun nen beïnvloeden" „Denkt U dat ze nu nog beter kan ivorden dan ze al is?" „Door intensieve training kan men zijn prestaties altijd opvoe ren", aldus Gerschwiler. Na de persconferentie dineerde Sjoukje met haar familie in de spe ciale ontvangstkamer voor zeer be langrijke passagiers, maar buiten ble ven de bewonderaars staan wachten op het vertrek naar Amstelveen. Dat geschiedde toen het duister juist was ingevallen: tegen half acht. Een lange stoet van auto's, voorafgegaan en geëscorteerd door motorpolitie, reed de Schipholpoort uit en zette langs de Ringvaart koers naar de Schipholweg. Gezeten op de achter bank van een open witte sportauto en badend in het feitelijk voor haar zelf wel wat hinderlijke felle licht van twee op de voorruit bevestigde schijn werpers. verliet Sjoukje Dijkstra de luchthaven en begon haar triomfale intocht in Amstelveen. Amstelveen Na de uitbundige huldiging op Schiphol bezorgde schaatslievend Ne derland Sjoukje Dijkstra in haar woonplaats Amstelveen een nog over weldigender welkom. To ende stoet de buitenwijken van Amstelveen binnen reed stonden daar duizenden langs de weg. die onze wereldkampioene hartstochtelijk toejuichten. Als een ijsvorstin reed Sjoukje langs de dichte hagen jubelende mensen (de po litie schat enige tienduizenden). Het deed even denken aan de triomfan telijke intocht van Fanny Blankers— Koen in 1948. Het middelpunt van deze bijna Zuidamerikaans aandoende huldiging was een stralende Sjoukje, die later bij de huldiging voor en in de feest zaal „De Boschrand" de verrassing van haar leven kreeg. „Fantastisch" was het enige, dat de wereldkampioene kon uitbrengen toen haar door de DAF-fabriek een splinternieuwe auto met open dak werd aangeboden. Sprakeloos stond Sjoukje naar deze prachtige aanwinst te kijken. Zij kon het maar niet ge loven, dat deze auto nu helemaal van haar was. Met een blos van opwin ding op de wangen streelde de ge lukkige Amstelveense dit prachtige geschenk en pas toen zij werd uitge nodigd om de „zit" van deze wagen eens te proberen keerde zij enigszins tot de werkelijkheid terug. Maar Sjoukje was nog zo zenuwachtig, dat zij ternauwernood de sleutel in het contact kon krijgen. De duizenden, die zich rond h«*t podium voor de feestzaal, waar dit alles zich afspeelde, verdrongen, ge- Geschenken Het was niet bij dit geschenk ge bleven. Gezeten in een arreslee had de Amstelveense een stroom van toe spraken en cadeautjes ondergaan. Van een Friese rijwielfabriek kreeg zij een splinternieuwe damesfiets, van een Amstelveense winkeliersvereni ging een cassette met zilver eetgerei, van het „Comité Sjoukje", dat deze huldiging had voorbereid, een platina ring met 5 briljanten, een zilveren miniatuur ar van het Arresleemuseum in Driebergen, een enveloppe met in houd uit handen van Klaas Boot, ere- brigadier van de M-brigade, een zil veren ketting met breidoppen van de Friese dansgroep uit Sneek, die het feest met dansen opluisterde, fruit manden, een sortering kaassoorten en nog tal van kleinere geschenkjes. Een ander hoogtepunt van het feest was toen Sjoukje zich tot grote vreug- van het publiek in de kring van de Friese dansers begaf en een echte „Schotse trije" meedanste. Men kreeg er ondanks de lichte sneeuw en de re gen geen genoeg van en slechts node nam men afscheid van de wereld kampioene, die binnen in de feestzaal opnieuw het middelpunt werd van een enthousiaste schare-vrienden en bekenden. Daar kwamen onder meer de wereldkampioen der amateur stayers Leen van der Meulen, oud- schaatskampioen Henk van der Grift en zijn verloofde Reyka van Zeytveld en de zwemsters Ada den Haan en Ria van Velsen Sjoukje feliciteren. De wereldkampioene had bijna geen handen genoeg om alle gelukwensen in ontvangst te nemen, maar het was een stralende wereldkampioene, die onvermoeidbaar leek. Tegen tien uur kwam dan toch het einde, want Sjoukje moet immers vandaag op de HOKY weer haar Nederlandse titel verdedigen. Maar voorlopig ging zy nog niet naar huls, want daar ston den heel laat nog honderden te wach ten om maar een glimp van de be roemde Amstelveense op te vangen Het programma voor de Leldse ploegen luidt deze week: Dames: zaterdag. Den Haag, DES Kangeroes. 19 uur. Heren, donderdag. Rotterdam: Hou StandPW 2, 21 uur. Vrijdag gymnasium, Kangeroes— MVC. 21 uur. Zaterdag, Rotterdam. Concordia HVL, 20 uur; Rotterdam SVC VVS. 20 uur. Alleen de dames van Kangeroes wacht deze week een zware strijd, na. melijk tegen het Haagse DES. Theo retisch hebben Suus Verhoekx c.s. no? een kans op het kampioenschap. Voor DES geldt dit ongeveer hetzelfde. Kangeroes kan wellicht in Den Haae tot 'n zege komen, al zal het er wel op spannen. Veel krachtsverschil bestaat er niet tussen beide forma ties, Kangeroes is verdedigend ster ker, DES aanvallend. De mentale kracht zal hier waarschijnlijk de doorslag geven. Prognose: 3—1 voor Kangeroes. HVL krijgt in Rotterdam de kans het magere puntentotaal wat omhoog te brengen. Thuis werd des tijds gemakkelijk van Concordia ge wonnen. Sindsdien echter is het team van de roodbaadjes vooral in men taal opzicht sterk teruggelopen in kracht. Toch blijven we optimistisch. Prognose: 31 voor HVL. VVS zal het SVC wel duidelijk ma ken dat er niet voor niet zo'n groot verschil tussen beide ploegen op de ranglijst is. Technisch is VVS aan zienlijk sterker. Prognose: 31 voor VVS. PW 2 heeft, in de afgelopen weken zeer behoorlijke wedstrijden gespeeld. De puntenverdeling tegen Delta spreekt in dit opzicht voor zich. Hou Stand verkeert in degradatie-gevaar en katten in nood kunnen vreemde sprongen maken. Vandaar onze prog nose; 22 Kampioen Kangeroes is het aan rang en stand verplicht MVC te verslaan: Dat zal dan ook wel ge beuren. Prognose: 30 voor Kange roes. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen luiden: Charlotte-Six-prljs: 1. Agfa (J. Wa genaar jr.) (1.33.1); 2. Anna Scotchj 3. Zlgane. Tot.: wi. f3. pl. 1.30, 1.30, 1.40, koppel 3.70, cov. 4.10. Charlotte V-prijs. Ie 6erle: 1. Win ston Hanover (W. Leeuwenkamp) (1.24.9); 2. Victrlx V: 3. Ugoldman K. Tot.: wi. f 1.80 (stalverband), pl. 2.70, 2.10, koppel 5,90, cov. 5. 2e serie: 1. Upper Ten (B. Leeuwen kamp) (1.26.3); 2. Moutonnet; 3. Cur lew. Tot.: wi. f2.80, pl. 1.20, 1.50, kop pel 3.30, cov. 4.30. Charmante Batavus-prijs: 1. Zoo Doorloper S (W. Leeuwenkamp) (1.28.3); 2. Zee; 3. Zelda's Happiness. Tot.: wi. f3.50. pl. 1.40, 1.20, 1.60, kop pel 6.70, cov. 3.90. Charmeuse Mac-prlls: 1. Vaut Mleu* K (H. J. Pools) (1.29.-); 2. Yllnotte; 3. Vink S. Tot.: wi. f 10.30, pl. 3.80, 1.70. cov. 3.40, koppel 21.90. Cheery Silk-B-prijs: 1. Zeeadelaar 3 (M Vergay) (1.275); 2. Zoon van Kievit; 3. Xeres. Tot.: wi f2.10. pL 1.30. 1.40. 1.70. cov. 3.50. koppel 3. Finale Charlotte V-prijs: 1. Winston Hanover (W. Leeuwenkamp) (1.26.6)j 2. Victrlx V; 3. Upper Ten. Tot.: wi. f150 (stal), pl. 1 40, 1.20, 1.40, cov, 3.50. koppel 3 20. Totale omzet f 87.362.50. het voorzitterschap van de nationale comité's. die in 1938 het Koninklijk Paar als huwelijksgeschenk de „Piet Hein" en in 1957 Kroonprinses Bea trix het jacht „De groene draak" aanboden. Het was de heer Crone. die als voorzitter van deze comité's deze geschenken namens het Nederlandse volk aan het Koninklijk Paar en Prinses Beatrix mocht aanbieden. Publikaties De vrucht van zijn wetenschappe lijke arbeid legde Ernst Crone vast in verschillende publikaties. In het zeevaartkundig tijdschrift „De Zee", een vakblad voor de koopvaardij, verscheen menig artikel van zijn hand. Ten behoe%'e van de watersport schreef hij een klein werkje „Plaats bepaling op zee" en in 1925 schreef hij een gedenkboek ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de zeil vereniging „Het IJ": „Bladzijden uit de geschiedenis der jachthavens en van de zeilsport te Amsterdam". Van meer wetenschappelijke aard was zijn in 1941 verschenen ge schrift „Leven en werk van Cornelis Douwes", de 18de eeuwse wis- en sterrenkundige, die aan het hoofd stond van de in 1747 gestichte zee vaartschool te Amsterdam en die een beroemd geworden werk schreef over „Zeemanstaferelen", dat in verschil* lende talen werd overgezet. Tenslotte werkte Ernst Crone mee aan de vertaling in modern Engels van het omvangrijke werk van Si mon Stevin, een standaardwerk in vijf delen, uitgegeven op initiatief van de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen. Stevin was een beroemd wiskunstenaar, die in het midden van de 16e eeuw in Brugge werd geboren en in 1620 overleed. HU was de leermeester van Prins Maurits, die hem benoemde tot ingenieur van de waterstaat. In dit standaardwerk, waarvan de eerste twee delen gaan over mechanica en wiskunde, de laatste twee delen over krygskunde en algemene technische onderwerpen namen prof. A. Panne- koek (astronomie) en Ernst Crone het derde deel voor hun rekening, laatstgenoemde het gedeelte over de navigatie. Naast de oorspronkelijke 16de eeuwse tekst van Stevin is in die werk bladzyde naast bladzijde de vertaling in modem Engels af gedrukt. Men kan veilig aannnemen. dat het aandeel, dat Ernst Crone in de totstandkoming van dit omvangrijke wetenschappelijk werk had voor het curatorium van de Universiteit van Amsterdam aanleiding werd hein het eredoctoraat in de wiskunde en de na tuurwetenschappen te verlenen. De eredoctor kan er de bekroning in zien van zijn wetenschappelijke stu die, die zijn oorsprong vond in zyn jeugdliefde voor de watersport. Met armen vol bloemen, telkens een traantje wegpinkend dat van trots en blijdschap over zo'n triomfale ontvangst over haar wangen rolde, is Sjoukje Dijkstra, Nederlands 20-jarige wereld kampioene kunstrijden, gisteravond door een juichend Schiphol binnengehaald. blijkbaar of dit de voetjes zijn die de „weelde' moeten dragen. Het blonde meisje daalde om half zes stralend van vreugde de trap af van het KLM-lijnvlieg- tuig, dat haar naar vaderlandse bodem had teruggebracht. Op het platform stond een menigte journalisten, persfotografen, re porters en cameralieden van radio en t.v., zo groot als deze slecht voor wereldberoemde personen naar Schiphol trekt. Bovendien was daar uiteraard het huldigings-comité uit Amstelveen, de I loco-burgemeester H. N. Hazes, de 1 vice-voorzitter van de KNSB, de heer i H. Wesselo, de secretaresse van de kunstrijclub Amsterdam, mevr. Rita Broekhuizen, de broer van Sjoukje, Jan Dijkstra met zijn verloofde en nog enkele andere bevoorrechte, die het afgezette deel mochten betreden. Daarbuiten stonden achter ijzeren hekken in dichte rijen talloze be langstellenden van Schiphol zelf en dan ver op de achtergrond, hoog bo ven op de ballustrade. stonden Sjouk- jes plaatsgenoten dicht opeengepakt haar aankomst gade te slaan. „Opgeslokt" Het duurde even voor Sjoukje de lange trap afgedaald was, want tel kens riepen fotografen haar toe nog even te poseren. Eenmaal beneden werd de wereldkampioene terstond door de menigte opgeslokt, doch met veel moeite door politie en mare chaussee althans tijdelijk enigszins ontzet. Haar armen werden vol met bloemen gedrukt en alle officiële per sonen schenen haar om strijd te wil len omhelzen. Om de beurt poogden enkelen van hen nog even enkele officiële wel komstwoorden toe te voegen, die in de algemene chaos echter voor vrij wel iedereen verloren gingen. Het deed er ook niet toe. Iedereen scheen blij, gelukkig en trots op het frisse Nederlandse meisje, dat zich "in Praag onder de allergrootsten op het ys een klasse apart had getoond. Ter wijl de heren N. M. A. ter Wolbeek en F. Fritschy, respectievelijk voorzit ter en secretaris van het huldigings comité, Sjoukje flankeerde, zette de opgetogen menigte zich vervolgens enigszins moeizaam in'bew'eging. De geüniformeerde politieman nen en marechaussee vormden eenklaps een nieuiv soort en nog nimmer vertoond kordon. Zij ga ven elkaar een hand en vormden in de trant van vinger in de hoed", wie er mee doet" een wijde kring, waarin zich aanvankelijk alleen Sjoukje als een overigens vrolijke gevangene bevond. Temidden van de rondrennende persfotografen, cameralieden en de vele tientallen andere belangstellen den laVeerden deze politiemannen, van wie de helft zich dus achteruit lopend een weg over het dichtbezette platform baande. Sjoukje moeizaam naar het stationsgebouw. Af en toe kraakte de kring uiteraard onder de druk der menigte, maar het dient ge zegd. zij hield stand, al glipten er dan enkele der officiële personen door naar binnen, die het laatste deel van het parcours trots als pauwen, ge riefelijk en in veel ruimte naast Sjoukje voortstappend aflegden. „Rust" Tien minuten kreeg Sjoukje toen betrekkelijke rust: in de ontvangst kamer met alleen haar ouders en haar trainer Arnold Gerschwiler die samen met haar in het vliegtuig aan kwamen en met de officiële personen, werd verder geen enkele buitenstaan der toegelaten. Intussen verzamelden de vertegenwoordigers van de pers, ra dio en t.v. zich in de nieuwe confe- (Van onze Alkmaarse correspondent) SJOUKJE DIJKSTRA Eén en al lach na een week spanning in Praag rentiekamer, die voor deze enorme toeloop veel te klein bleek. Toen iedereen zo goed en zo kwaad als dat ging een plaatsje had inge nomen kwam Sjoukje binnen en nam plaats aan het hoofd van de lange tafel. „Ja, ik geloof inderdaad dat ik in Praag de kür aan het slot beter heb gereden dan ooit tevoren", bevestigde ze. „Ik was tevoren een beetje ner veus, maar toen ik het ijs op kwam ging het meteen al goed". Van rust komt voorlopig nog niets. Morgen reeds gaat ze even het Nederlands kampioenschap behalen, donderdag vertrekt ze naar Londen, zaterdag rydt ze in Keulen en zon dag in Amsterdam. Dinsdag daarop geeft ze demonstarties in Düsseldorf, woensdag in Dortmund en dan vliegt ze al weer naar Boston in Amerika waar ze vrijdag, zaterdag en zondag uit zal komen. Amateur Natuurlyk heeft ze allerlei aanbie dingen gekregen, maar ze spreekt daar liever niet over en zegt met na druk, dat ze nog amateur wenst te blyven, zeker tot aan de Olympische Spelen van 1964. Aan de 70-jarige Ernst Crone, die sedert 1958 in een riante villa aan de Buerweg te Bergen woont, zal op 28 mei aanstaande het ere-doctoraat in de wiskunde en natuurweten schappen worden verleend door de Lniversiteit van Amsterdam, zulks in verband met zyn studie van de navigatie; een studie waartoe hy in zyn jeugd door zyn grote liefde voor j de watersport is gekomen. I „Van jongsaf had ik plezier in de watersport en interesseerde ik my voor de geschiedenis van de naviga- I tie", vertelde hij ons. „Een halve eeuw lang verzamelde ik allerlei boeken over dit onder- j werp". Met een handgebaar wyst hy op de vele boeken, waarmee de wand kasten in zyn werkkamer gevuld zUn. Ernst Crone vervulde een mensen leven lang een rol in de watersport, een sport, die hy zelf hartstochtelyk beoefende. Elke zomer, 33 jaren ach tereen, ging hy met zijn zeewaardig jacht- de Noordzee op. Hij kent de kusten van Engeland en Noorwegen als zUn broekzak. Hij kent de Noorse fjorden en zeilde over de Oostzee. Van 1934 tot 1957 was Ernst Crone voorzitter van het Koninklyk Neder lands Verbond van Watersportver enigingen. Hij legde die functie neer, toen hij in 1957 zUn jacht aan kant deed en zich dus niet meer actief met de watersport bezig hield. Geen nietsdoen Ernst Crone is Amsterdammer van geboorte. Daar liep hij de vijfjarige HBS door, waarna hij op kantoor kwam bij de Koninklijke Hollandse Lloyd. Toen de eerste wereldoorlog de scheepvaart lam legde, was ook Ernst Crone tot nietsdoen gedoemd. Maar mets-doen lag niet in zUn aard. Hy zette zich aai de studie voor de akte middelbaar wis- en zee vaartkunde. Crone moest daar privé- les voor nemen, want. een instituut voor opleiding tot deze akte bestond er toen nog niet. Nu wél. mede dank zij Ernst Crone. Want hij was me deoprichter van de vereniging „Cor nelis Douwes". die de Kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam stichtte, die voor de akte middelbaar zeevaartkunde opleidt. Vele jaren was hy de secretaris van deze vereniging en van 1937 af is hij voorzitter. Naast deze functie vervult Ernst Crone al van 1932 af de functie van bibliothe- met de cartografie, die ook zijn by- caris van het Koninklijk Nederlands zondere belangstelling had. Aardrijkskundig Genootschap, welk Zyn vooraanstaande positie in de werk hem in nauwe relatie bracht1 watersportwereld bezorgde hem ook Een lid van de Friese dansgroep, waarmee Sjoukje de „Schotse trije" danste, onderzoekt hier

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13