Rijnsburgs bloemen corso op zaterdag 4 aug. Medewerking van Rijk l)ij verbouw pastorie tot gemeentehuis Zeven miljoen aan spaargelden bereikt Het motto is dit jaar Ambacht en Bloemen K. W. 167 Michielaanwinst voor Katwijkse vissersvloot Verricht minister Marijnen de opening Raad van Valkenburg Geen bezwaar tegen ILSY Moderne mensen kiezen Edet Mej. Qualm kreeg fiets Wanneer alles meeloopt word schip vrijdag overgedragen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 maart 1962 Vierde blad no. 30609 Wanneer de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, in augustus in ons land vertoeft zal hij het Rijnsburgse bloemencorso, dat zaterdag 4 augustus gehouden wordt, openen. Dat deelde de voorzitter van het corso-comité, de heer C. Leeuwenburg, dins dagavond mede tijdens de teke ningen-show in een van de zalen van het veilinggebouw Flora. De minister had dit, zei de heer Leeuwenburg, aan burgemeester Koomans toegezegd. Het corso 1962 zal als motto hebben „Ambacht en Bloemen". Deze bijeenkomst werd namens het gemeentebestuur bijgewoond door burgemeester B. H. Koomans wethouder K. Zandbergen. De wethouders J. C. van Schaik en A. Jongeleen van Leiden, de direc teur van de Leidse V.V.V. de heer J. Harteloh, en de artistiek-adviseur de heer G. J. Kiersch. In zyn openingswoord zei de heer Leeuwenburg, dat het corsocomité dit jaar vroeg met de voorbereidin gen is gestart om de bloemenweek die maandag 30 juli begint en za terdag 4 augustus besloten wordt met het corso, tot een eclatant suc ces te maken. Omdat als eis gesteld wordt eerste klas wagens en werk zal als sluitingsdatum voor de praal wagens worden aangehouden 15 april. Tijdens een contactavcnd met de besturen van de buurtverenigin gen. zei de voorzitter, was opge merkt, dat enige verenigingen in verband met de minder gunstige financiële toestand dit jaar niet kunnen deelnemen. Hy hoopte, dat daarvoor alsnog een weg ge vonden zal worden. Kiersch daarna een beoordeling ge geven. Er waren prachtige ontwer pen bij. Na deze uiteenzetting werden de aanwezigen in de gelegenheid ge steld een keuze uit de ontwerpen te maken. Daarvan maakten dertien aanwezigen gebruik: buurtvereniging Smidstraat (scheepsbouwer), Coöp. Raiffeisenbank (kunstschilder) buurtvereniging 't Centrum (kwe ker) (buurtvereniging Brouwerstraat (hovenier), veiling Flora (Mandema- ker), kwekers Noordwijkerhout <ko- Een van de zeventien ontwer pen, die men dinsdagavond kon bewonderen tijdens de show van het Rijnsburgse bloemencorso- comité. (Foto L.D./Holvast) perslager), padvinders (wagemaker) kwekers Oegstgeest (Pottebakker), Vereniging Kleinhandelaren (corso ontwerper). buurtvereniging Sandt- laan (bakken, buurtvereniging Lan- gevaart (metselaar) en personeels vereniging Flora (bloemsierkunste- naar). Aan het einde van deze avond, tijdens welke de in kleuren opgeno men film van het corso 1961 werd vertoond, sprak de heer Leeuwen burg de hoop uit, dat ook dit jaar het corso weer zal mogen slagen en dat het een succes zal worden. Wanneer de andere partyen de vereiste goedkeuringen zullen ont vangen zal spoedig met de aankoop en verbouwing van de pastorie tot raadhuis kunnen worden begonnen. Van het Rijk is reeds de toezegging ontvangen, dat voor dit doel een be drag van f 162.000 beschikbaar zal worden gesteld. Deze verheugende mededeling deed burgemeester M. A. v. d. Have in de dinsdagavond ge houden vergadering van de gemeen teraad van Valkenburg op een vraag van de heer Th. v. d. Mey of het juist was dat de door de vroede va deren genomen besluiten met be trekking tot het nieuwe gemeente huis door de verschillende bij dit Proefvaart door technische moeilijkheden uitgesteld plan betrokken instanties waren ver daagd. Begrijpelijk t-oonde ie eerste bur ger zich verheugd over ae toezegging van dit bedrag door het Rijk. Wet houder Ouwersloot gaf nog een uit voerige toelichting op de plannen en zei. dat dit bedrag niet voor andere doeleinden gebruikt zal mogen wor den. In deze vergadering werd het, in de door vertrek van de heer Van den Berg ontstane vacature, benoemde nieuwe raadslid, de heer B. Imthom. na het- afleggen van de vereiste eden beëdigd en geinstalleerd. De burge meester sprak de wens uit, dat de heer Imthom zich spoedig thuis zal mogen voelen in de raad en dat hem wijsheid geschonken zal worden om zyn arbeid in het belang van de ge meente te verrichten. Hierna besloot de raad gunstig te beschikken op aanvragen om voor schotten op de onderwijsvergoedin- gen van de Vereniging voor Chris telijk Onderwijs en de Stichting Christelijke Kleuterschool. Enige bewoners van de woningwet- of premiewoningen hadden bij het college van B. en W. geinformeerd naar de mogelijkheid de door hen bewoonde woningen in eigendom te verkrijgen. Deze mogelijkheid is thans geschapen, doch de verkoop zal alleen aan de bewoners kunnen geschieden. Zij zullen in staat moe ten zijn de lasten te dragen en minstens tien procent als eigen ka pitaal in de woning moeten investe ren. De koopprijs zal bepaald worden aan de hand van een taxatie door een deskundige. In de overdrachts akte zal worden opgenomen, dat de eigenaar de woning zelf zal moeten bewonen en dat de gemeente 't recht heeft de woning weer in eigendom over te nemen, wanneer de eigenaar zich van zijn bezit wenst te ontdoen. Ter oriëntatie werd nog medege deeld. dat het woningbedrijf in de afgelopen jaren een winst heeft ge maakt van f 113.019,46. Do winst over het boekjaar 19601961 bedroeg f 18.733.08. Deze winst leverden hoofdzakelijk de complexen her bouw. en financieringswoningen. De raad gaf zyn fiat aan het voorstel eri machtigde B. en IV. de huizen te verkopen aan huurders, die daar voor In aanmerking komen. Minister Korthals: De minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. H. A. Korthals, heeft gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Visch (K.V.P.) over de in ternationale luchtvaartvertoning ILSY, die op 11 juni op Ypenburg gehouden zou worden. De minister deelt in zijn antwoord onder meer mede. dat het- nu de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart heeft besloten van de vertoning af te zien niet meer opportuun is of hy bereid is met de minister van Defensie en de K.N.V.V.L. overleg te plegen over de aanwijzing van een ander vliegveld voor het houden van deze lucht- vaartschouw. Mede in verband met de ervarin gen. die zyn opgedaan met de zes vorige ILSY-luchtvaartvertoningen, meent de minister in het algemeen te kunnen stellen, dat er in de toe komst uit een oogpunt van veilig heid geen bezwaar behoeft te be staan tegen het houden van deze Russische verkiezingen Volgens de definitieve uitslagen van de verkiezingen die zondag in de Sowjet-Unie zijn gehouden voor de twee Kamers van de Opperste Sowjet (parlement) hebben de kan didaten voor de Unieraad en de Na tionaliteitenraad respectievelijk 99,47 en 99,60 procent van de uitgebrachte stemmen gekregen. Dit meldt het persbureau Tass. Ruim 746.000 stemmen werden te gen de kandidaten der eenheidslijst van de Unieraad uitgebracht en ruim 800 stembiljetten waren ongel dig. Voor de Nationaliteitenraad wa ren deze aantallen ruim 564.000 en ruim 700. Volgens een Amerikaanse levens verzekeringsmaatschappij lijden veer tien van de duizend Amerikanen aan maagzweren. Drie van de vier lijders aan deze ziekte zf]n mannen. luchtvaartvertoningen. Uiteraard, zo deelt de minister verder mee, zullen daarby voorwaarden en bepalingen worden gesteld in verband met de veiligheid zowel in de lucht als op de grond. Overigens had minister Korthals nog geen toestemming had gegeven voor het houden van dit vliegfeest. Coöp. Boerenleenbank Hazersivoude e.o. Dat is Edet toiletpapier, het zachtste dat er is! Zachter en daarom béter. Beter voor een goede persoonlijke verzorging, voor frisheid en hygiëne in huis. Kies daarom Uw toiletpapier even zorgzaam als Uw toiletartikelen. Vraag voortaan Edet, produkt van het moderne Zweden voor moderne Nederlanders die weten hoe het hoort De zeven miljoen aan spaargelden is by de Coöperatieve Boerenleen bank HazerswoudeKoudekerk be reikt. Het was mejuffrouw Marry Qualm Cd. die als vijfduizendste spaarster dit bedrag volmaakte. Na mens het bestuur van de bank over handigde de voorzitter, de heer J. Wesselingh, haar als aandenken een sportrywiel. De heer Wesselingh wees erop, dat mevrouw C. Qualm-Van Driel vorige week woensdag een spaarbankboekje had genomen voor haar dochter. Zy was daarmede de vijfduizendste spaarster en tevens werd de zeven miljoen gulden aan spaargelden vol- gemaakt. Hy noemde het een ver heugend verschijnsel, dat een moe der haar kinderen spaarzin bij brengt. De voorzitter overhandigde mej. Qualm daarna het rijwiel. De voorat- Me/. M. Qualm Cd. maakte de zeven miljoen aan spaargel den vol bij de Coöp. Boerenleen bank HazerswoudeKoudekerk. De voorzitter van de bank, de heer J. Wesselingh. overhandig de haar een fiets. V.l.n.r. mevr. C. Qualm-van Driel, mej. M. Qualm Cd. en de heer Wesse- lingh. (Foto Leidsch Dagblad) ter van de. raad van toezicht bood mevrouw Qualm een fraaie ruiker aan. De heer L. M. de Boer gaf als kas sier nog een overzicht over de groei van het spaartegoed by de bank: in 1958 werd de vier miljoen overschre den, in 1959 de vijf miljoen en in 1960 de zes miljoen. Aan het slot van dit officiële sa menzijn bleef men nog enige tijd in gezellige sfeer bijeen om onderling nog eens uitvoerig over het bereiken van deze mijlpaal in de geschiedenis van de bank te spreken. Het corso-comité is niet voor re clame. doch acht een bescheiden naamsaanduiding niet bezwaarlijk. De heer Leeuwenburg wees er ten slotte op. dat met de Leidse V.V.V. worden onderhandeld over het programma van de bloemenweek en dat de jury zal bestaan uit drie le den, die reeds eerder de wagens be oordeeld hebben, en zes nieuwe le den. Ook het publiek zal in de ge legenheid worden gesteld zijn oor deel uit te spreken. De technisch adviseur, de heer G. J. Kiersch, vertelde, dat het motto was ontstaan door zijn bewondering voor de ambachtslieden. Hij zou het betreuren als enkele buurtverenigin gen dit jaar verstek lieten gaan, niet omdat dit het doorgaan van het cor so in gevaar zou brengen, maar om dat er in de loop der jaren een band is ontstaan tussen de deelne mers en allen, die aan het corso meewerken. Aan de hand van de zeventien in gezonden tekeningen heeft de heer Te veel vloeken in liet leger In een order van het korps lucht machtstaf wordt medegedeeld, dat bet de staatssecretaris van Defensie Is opgevallen, dat zoveel militairen zich bezondigen aan het vloeken en het bezigen van ruwe taal. Afgezien van het feit, dat dit voor militairen verboden is op grond van artikel 22 en artikel 27 van het reg lement betreffende de krijgstucht, geeft speciaal het vloeken blijk van een gebrek aan innerlijke beschaving en aan respect voor de overtuiging van anderen. Alle militairen, aldus de staats secretaris, zijn bij hun woordkeuze derhalve gebonden hiermee rekening Ie houden, terwijl alle meerderen verplicht zijn het vloeken en bezigen van ruwe taal door hun onderge schikten tegen te gaan. (Van een onzer redacteuren) en van de motorenfabriek de laat dagen bezig geweest het mankemi i I ir vi7-ii i te herstellen. Dergelijke omstand In de Koningin Wilhelmina haven te Vlaardingen ligt al bijna een week de motorlogger K.W. 167 „Michiel", die de nieuwste aanwinst gaat worden van de Katwijkse vissersvloot. Het schip werd in opdracht van de Rederij en Haringhandel M. Parlevliet te Katwijk aan Zee gebouwd door D. en Jh. Boot N.V. Scheepsbouwwerf De Industrie te Alphen aan den Rijn. De KW 167 zou vorige week vrij dag reeds zijn officiële proefvaart gemaakt hebben en aan de redery worden overgedragen. Dat kon door onverwachts optredende storingen in de motor toen niet geschieden. Wan neer zich geen onvoorziene omstan digheden voordoen zal het schip don derdag zijn technische proefvaart maken en vrijdag de offioiële. Met man en macht zijn deskundi gen van de Scheepswerf De Industrie en van de motorenfabriek de laatste dagen bezig geweest het mankement te herstellen. Dergelijke omstandig heden, zo werd ons verzekerd, doen zich meer voor en het is vaak heel moeilijk reeds ver van tevoren de of ficiële Droefvaart vast te stellen. Het is een prachtig schip, dat door zijn lijn wel bijzonder afsteekt bij de schepen van de Vlaardingse vloot, die in de haven liggen. Walschipper Eimen Wapenaar van de NV Dog germaatschappij was er tenminste weg van en met hem talrijke bejaar de Vlaardingse vissers, die men nog dagelijks langs de havenkant kan vinden en die steeds bijzondere in teresse tonen voor nieuwe schepen, die voor de wal liggen. En dat komt in Vlaardingen nogal eens voor. want meestal maken de voor Katwijk be stemde nieuwe kotters, loggers en treilers hun proefvaart vanuit deze haven. De KW 167 „Michiel" is een mo torlogger. die men ook gebruiken kan voor de treil visser ij. Daar is met de uitrusting rekening mee gehouden. Vast staat echter, dat men in hoofd zaak met de vleet zal gaan vissen. Het schip heeft een lengte van 34.25 me ter, een breedte van 6.85 meter en een holte van 3.65 meter en is uitge- Dit is de nieuwe aanwinst van de Katwijkse vissersvloot, de K.W. 167 Michiel', die in op dracht van Rederij en Haring- handel M. Parlevliet werd ge bouwd bij D. en Joh. Boot N.V. Scheepswerf De Industrie te Alphen aan den Rijn. (Foto Leidsch Dagblad) rust met een Bolnes V.C. motor met een vermogen van 430 pk. Ook is er een M.A.N.-hulpmotor van 37 pk. in geplaatst. Er is geen radar aan boord, maar wel een Decca inrichting met zoeker. Een nieuwigheid is het boegstraal- roer met schottelpropeller, die hy draulisch wordt aangedreven. Dit roer gebruikt men wanneer het schip op de visgronden achteruit vaart. Ook de netrol wordt ondermeer hy draulisch aangedreven. Aan boord is een accommodatie voor vyftien bemanningsleden. De hutten zijn zeer modern ingericht, evenals het gemeenschappelijke ver blijf en de kombuis. Het is de bedoeling, dat de KW 167 begin volgende week naar de visgron den vertrekt. Zeker mag dit schip een belangrijke aanwinst genoemd wor den voor de Katwijkse vloot, die de laatste tyd reeds vele nieuwe sche pen zag en in de toekomst nog zal zien komen. De christelijke zangvereniging Ad- vendo kreeg voor het jaar 1962 een subsidie van f 250 met de bepaling, dat getracht zal worden donateurs te werven. De heer G. Slootweg zal een bijdrage van 50 procent ontvan gen in de door hem te maken kos ten voor de aanleg van een elektri citeitskabel naar zijn bedrijf aan de Broekweg. Voor het aanbrengen van verlichting van de achterpaden tus sen Burgemeester Lotsystraat en de Marinus Poststraat werd een kre diet van f 430 gevoteerd. Aan de leer plichtige jeugd zal tergelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk paar een jubileum beker worden aangeboden. De kosten daarvan zyn begroot op f 456. Nadat enkele begrotingswijzigingen waren behandeld informeerde de heer Th. v. d. Mey of by het ma ken van de plannen tot aankoop en verbouwing van de pastorie tot ge meentehuis reeds contact was opge nomen met prof. Wieger Bruin, ar chitect en stedebouwkundige te Am sterdam. Hierop antwoordde burge meester M. A. v. d. Have. dat dit nog niet het geval is geweest, maar dat het spoedig zal geschieden. Daarna ging de raad over in besloten zit ting. Utrechtse Jaarbeurs In Utrecht is gisteravond de inter nationale voorjaarsbeurs afgesloten. De directeur van de jaarbeurs, drs. J. II. D. van der Kwast, noemde de resultaten die op de jaarbeurs zyn geboekt, redelijk tot goed. In bepaalde sectoren, zo zei hij, zijn echter symptomen van een ver gaande conjunctuur te bespeuren. Er werd zelfs een matiging bii de aan kopen geconstateerd, hetgeen zich. naar zijn mening, ook hü de detail handel voordoet. Het bezoek aan deze voorjaars beurs is zeer bevredigend geweest. Het bezoek lag ongeveer 25% hoger dan het vorige jaar. Kwalitatief was het bezoek ook van zeer behoorlijk gehalte, zij het dan dat in enkele technische sectoren men bepaalde industriële- en overheidsrelaties heeft gemist. Edet King Size (alleen in witbevat ca. 500 vel per rol - bijna 4 x zoveel als een rol gewoon toiletpapier. Edet, in wit, rose, geel of groen, bevat ca. 350 vel per rol - bijna 3 x zoveel als een rol gewoon toiletpapier.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11