Leids Papyrologiscli Instituut beheert een unieke bibliotheek Feestplannen van de O.V. in Oegstgeest Dependance van U.B. geopend Bijna acht miljoen voor bouwrijpmaken van terreinen „Verkiezingen" in Rusland BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 MAART 19fi2 In Leiden bevindt zich de meest omvattende bibliotheek op het gebied van de Grieks-Egyptische papyrologie ter wereld. Deze was tot dusver, als onderdeel van de Leidse Universiteitsbiblio theek, in het gebouw van deze bibliotheek ondergebracht. Gistermiddag werd een nieuwe behuizing voor deze collectie geschriften en papyri in gebruik genomen als dependance van de Universiteitsbibliotheek maar tevens als Papyrologisch Studie centrum, waar zich voldoende ruimte bevindt voor het geven van colleges en het ongestoord wetenschappelijk bewerken van de schat van gegevens uit deze verzameling. Dit Paryrologisch Instituut is thans gevestigd in enige vertrekken van het pand .Breestraat 155A. Bij de in gebruik neming werd onder meer het woord gevoerd door prof. dr. B. A. van Groningen die de toespraak van de door ïiekte verhinderde emeritus-hoogleraar prof. mr. J. C. van Oven voorlas, door dezelfde spreker als een van de belangrijkste weten schappelijke medewerkers van het instituut, en door prof. dr. M. David als zijn hoogleraar-collega-medewerker, beiden tevens namens litteraire en juridische faculteit. Kostelijk beeld van millenium De Grieks-Egyptische papyrologie omvat, als vrij jonge, nog geen eeuw oudé wetenschap, de kennis ontleend aan de teksten, die op papyrus, op potscherven, op hout en dergelijke materialen overgeleverd zijn uit de tijd van ongeveer 300 voor tot 700 na het begin van onze jaartelling. Langs het Nyidal in Egypte zijn zeer vele teksten van deze aard gevonden, doordat zij hier goed geconserveerd zijn gebleven. Vooral de papyri bleven hier goed bewaard. Deze schriftelijke getuigenissen van een zeer vroege cultuur worden door vocht zeer snel aangetast en vernie tigd. Doordat de vruchtbare gronden in het vroegere Egypte ten zuiden van de Nyldelta vrijwel tot de laatste vierkante meter als landbouwgrond gebruikt werden, werd gewoond op de rand van de woestijn, waar een door de eeuwen heen zeer droog kli maat heerst. Door dit droge klimaat zijn de papyrusresten in die woon streken hier als nergens anders ter wereld behouden gebleven. Voorts zijn er vindplaatsen van geschriften b.v. in graven, en ook wel op de voor ons oordeel meest onverwachte plaatsen als krokodillen-kerkhoven. Deze heilige dieren werden indertijd gemummificeerd en daarbij van een vulsel voorzien van oude beschreven papyri, die daardoor uitstekend be waard zijn gebleven. Ook andere toe. vallige gunstige omstandigheden hebben veel materiaal bewaard doen blijven uit de tijd, dat de Griekse cultuur en letterkunde een grote In vloed in Egypte uitoefenden. Gegevens waardevoller dan originelen De papyrologie als wetenschap omvat het opsporen, het ontcijferen en het interpreteren van deze tek sten, die uiteenlopen van wat wjj zouden noemen lijsten van de bur gerlijke stand en regeringsdecreten, tot vriendschappelijke briefjes, bur gerlijke rechtstractaten, koopover eenkomsten, adres-labels en ook literaire werken en juridische ver handelingen en theologisch waarde volle beschouwingen en opmerkin gen. In Leiden bevindt zich, zoals ge zegd. de omvangrijkste bibliotheek op dit gebied, doch bepaald niet de omvangrijkste verzameling van authentieke papyri. Op zichzelf is voor de papyrologie echter de volle digheid van de gegevens belangrijker dan het bezit van de originelen. Nieuw onderkomen Tot dusver was de Leidse biblio theek op dit gebied ondergebracht in het gebouw van de Universiteitsbi bliotheek. Daar was echter geleide lijk aan geen plaats meer voor stu- diegelegenheld, voor een overzichte lijk en bruikbaar indelingssysteem en andere aspecten, die voor de weten schappelijke studie onontbeerlijk moeten worden geacht. Derhalve heeft men er toe besloten, de ruim ten in het pand Breestraat 155 A in gebruik te nemen als speciaal voor deze wetenschap ingerichte depen dance van de Universiteitsbiblio theek. Zoals gezegd is de hier bijeen ge brachte litteratuur als verzameling uniek in de wereld, en in Nederland kan men ook alleen hier terecht om tegenwoordigd zijn. zich te verdiepen in de papyrologie in het kader van de universitaire vorming. De ruimten in het nieuwe dependance-instituut zijn bescheiden zo bescheiden zelfs dat slechts een beperking van het aantal studenten voor de colleges in deze vertrekken uitkomst kan bieden. Maar de orga nisatoren zyn er meer dan tevreden mee. Publikaties Het Papyrologisch Instituut heeft in de afgelopen decennia, toen het nog niet over eigen werkruimten be schikte, reeds een groot aantal publi caties het licht doen zien, en van dit instituut uit is ook een papyrologisch leerboek verschenen, dat alom in de wereld gebruikt wordt ln universi taire centra. De reeds genoemde hoogleraren Van Groningen en Da vid zjjn hiervan de initiatiefnemers en auteurs. Er staan nieuwe uitgaven op stapel, die de faam van Leiden op dit gebied zullen bevestigen. Het belang van het instituut ligt zowel op het terrein van de beoefe naren van de klassieke talen, als de juristen en theologen. Over het al gemeen gaat men er van uit, dat in de leidinggevende teams van de ver schillende activiteiten van het insti tuut zowel classici als juristen ver- Doodstraf geëist tegen Nederlander De rechtbank in Gabes heeft gis teren een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen een Nederlander, die beschuldigd wordt van moord, in 1958, op de onderwij zer Georges Desmaroux uit Djerba. De rechtbank willigde een verzoek van zün verdediger om verdachte aan een psychiatrisch onderzoek te doen onderwerpen in, en bepaalde de ver deze behandeling van de zaak op 22 juni a.s. Verdachte was begin mei 1958 in Tunesië gekomen, vergezeld van zijn vrouw en een vriend. In Djerba maakte het drietal kennis met Des maroux. Volgens de tenlastelegging zou verdachte, die tot de ontdekking was gekomen dat Desmaroux veel geld bij zich had, deze hebben voor gesteld samen naar Gabes te gaan, om dit geld te wisselen in buitenland se valuta. Op de terugweg zou hy zfjn slachtoffer door het voorhoofd hebben geschoten en hem, toen bleek dat hij nog niet dood was, hebben gewurgd. Het stoffelijk overschot wierp hij in een riool. Teruggekeerd bij zijn reisgenoten, stelde hij hun voor, onder het voorwendsel dat er ernstige gebeurtenissen op til waren, het land te verlaten in de auto van zijn slachtoffer. Hij en zijn vrouw werden later in Alexandrië gearresteerd en de vriend in Tripoli. Alle drie werden zij eerst naar Tunis en later naar Gabes overgebracht. De openbare aanklager heeft tegen verdachte de doodstraf geëist. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 maart, gronete- en fruitveiling kroten, gekookt 355< Leidse Coöp. Snijbonen 5A0 spinazie 90111, komkommers 108 114. witlof 106—154. Per 100 stuks: komkommers A 40'60.' sla A 2732, radijs 2543. AALSMEER, 19 maart Seringen: Mad. Stepman 4 kop 80-140, ld. 2 kop 60-83, Marie Legray 4 kop 70-90, ld. 2 kop 40-61. Prunus triloba 45-73, id. serulate 180-295, Forsythia 45-75, Sneeuwballen 80-145, Gerbera 55-95, Calla 35-62 per .tak,- Amaryllis 30-57 per kelk. Fresia 150-240, Cyclamen 100- 205, Iris 500-740, Asp. plumosus 85-145, Tulpen 150-230, Narcissen 85-145, La thyrus 125-185, Anemonen 75-125, Hya cinten 50-90 per bos, Anjers: rood 30- 44, roze 35-57, wit 30-54, Rozen: Rose-' landia 30-53, Parel van Aalsmeer 35- 64. Geh. Dulsberg 35-53, Pechtold 30- 52, Towny Gold 25-40, Mad. Ofman 25-46, Baccarat 75-100, Montezuma 35- 57, Stokman 30-49, Florlade 40-62, New Yorker 25-40, Carroll 30-48, Pink Sen sation 40-85 per stuk. BODEGRAVEN, 20 maart. Kaas markt. Aanvoer 15 partijen. Notering 2.112.35. Handiel kalm. ROTTERDAM, 20 maart. Veemarkt. Totale aanvoer 3837. Week aanvoer 5102. Vette koelen en ossen 250. Ge- bruiksvee 772. Vette kalveren 420. Graskalveren 236. Nuohtere kalveren 1951. Paarden 48. Veulens 2. Schapen of lammeren 126. Weide/zulglammeren 17 Bokken of geiten 15. Prijzen; Vette koelen per kg. Ie kw. 300330. 2e kW. 270295. 3e kw. 250 —270; vette kalveren per kg. 260270. 250260, 220250, graskalveren per stuk 440, 340, 240; nuchtere kalveren per stuk 150, 130, 110; slachtpaarden per kg. 275. 245, 230; schapen per stuk 135, 100. 90; lammeren 135. 100. 8ü: kalf- en melkkoeien per stuk 1250. 1100. 950; vare koeien 840 700 600; vaarzen pe rstuk 920. 720, 620; pinken per st.uk 600 500, 425. Aanvoer: vette koelen Iets kleiner, handel matig, prijzen onverandrd. Vet te kalveren even kleiner, goed, wat vaster in prijs, enkele prima's boven notering. Graskalveren iets ruimer, ta melijk, prijshoudend. Nuchtere kalve ren iets meer. kalm, gedrukt in prijs Slachtpaarden als vorige week, .lui, ongew(izlgd Schapen en lammeren ge woon, redelijk, goed prijshoudend. Kalf- en melkkoeien tamelijk, kalm, ongewijzigd. Vare koelen gewoon, rede lijk, goed prijshoudend. Vaarzen en nlnlfovi mnt|«T «fropf pis vorlo'P WO»lf In omgeving van Churchilllaan Ter verkrijging van bouwterreinen in het zuidwestelijke stadsdeel, voor zover gelegen ten zuiden van de Vijf Meilaan, ten westen van de Churchill laan en ten noorden van de Voorschoterweg hebben B. en W. een plan doen ontwerpen tot het bouwTljp maken van in dit gebied gelegen terreinen. De bedoelde terreinen zijn bestemd voor de bouw van complexen arbeiders- en middenstandswoningen, villa's, winkels, een garagebedrijf en diverse openbare en bijzondere gebouwen. Met de realisering van dit plan zal de gehele Fortuinwljk bouwrijp zijn. niet uitzondering van het wljkpark en het sportveld nabij de Voorschoterweg. In het plan voor bouwrijp maken i8 mede opgenomen de aanleg van het weggedeelte tussen het wijkpark en het sportveld met aansluiting aan de Voorschoterweg (provinciale weg), alsmede een verbreding en plaatselijke verlegging van het rijwielpad langs de Voorschoterweg en de aanleg van een voetpad langs deze weg van de Churchilllaan tot de Korte Vliet. Het plan bevat voorts het leggen van een gedeelte stamriool ten be hoeve van het ln een later stadium bouwrijp maken van gronden, gele gen in de gemeente Voorschoten, tussen de Leidseweg en het tracé van rijksweg 4b (Noord-Hoflandse polder en Stèvenhof jespolder)in verband hiermede wordt een ander gedeelte riolering verzwaard. De hieruit voort vloeiende extra-kosten worden be groot op f. 215.000,Deze aangele genheid wordt met het gemeentebe stuur van Voorschoten geregeld in het kader van de aansluiting van de riolering dier gemeente aan de riool waterzuiveringsinrichting Zuidwest. Het stamriool van het bouwrijp te maken gebied (Fortuinwljk) zal vla het verlengde van de Brahmslaan naar de genoemde rioolwaterzuive ringsinrichting worden geleid en bij de Voorschoterweg in verbinding worden gebracht met het stamriool, dat van de westelijke oever van de Trekvliet, nabij de Trekvlietbrug, langs de noordzijde van de Voorscho terweg zal worden gelegd. WIJKVERBINDINGSWEGEN De wljkverbindingswegen, namelijk het wegedeelte in het verlengde van de Brahmslaan tot de aansluiting op de Voorschoterweg en het weggedeel te van de Churchilllaan af in weste lijke richting in het verlengde van de De Bazelstraat, zijn als gefundeerde asfaltwegen ontworpen; de overige wegen zullen als klinkerwegen wor den aangelegd. Wegens de slechte bodemgesteldheid ter plaatse is in het weggedeelte tussen de Brahms laan en de Voorschoterweg (nabij het wijkpark) een onderheide gewapend betonbrug opgenomen. In de gepro jecteerde wandelpaden bevinden zich een vijftal voetbruggen. De kosten van uitvoering van het plan komen voor rekening van het grondbedrijf. Deze kosten worden, met inbegrip van het vorengenoemde bedrag f. 215.000,voor het leg gen van een gedeelte stamriool enz. voor het bouwrijp maken van gron den, gelegen in de gemeente Voor schoten Voor de uitvoering van het plan zal 432.400 m2 grond, welke bij het grondbedrijf is ingebracht, in ge bruik worden genomen. Hiervan is globaal 190.000 m2 bestemd voor de aanleg van strateh en wegen, met ln- becrio van plnntc/vnen en welke oppervlakte grond uit het grondbedrijf moet worden genomen. Ingevolge artikel 9 van de verorde ning op het beheer van het Grond bedrijf geschiedt de ultname om-niet. Voor bouwterrein blijft derhalve be schikbaar 242.400 m2. Gevonden voorwerpen In de maand februari zijn de vol gende voorwerpen gevonden: dames polshorloge, sleutelbos, handschoe nen, wollen wanten, tasje, pantalon, regenbroek, aktentas, contactsleutels dames- en kinderschoenen, autostep, zaklantaarn, boek, herenbrll, pan toffeltje, zegelring, herenpolshorloge, bedelketting, muntbiljetten, badhand doeken, portemonnee, coupon stof, gymschoen, bankbiljetten, paraplu, glassnijder, regenjas, sjaal, diploma- tentas, zakmesje ln étui, scooter- reservewiel, manchetknoop, rozen krans, damesbril, zakboekje in étui, scooterdeken, zakradio, vulpen, bont. muts, Bijstandlot, schoudertas, trouw ring, tomadorek, weekeindtas, broches vogelkooi, overhemd, damesonderkle- ding, armband. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woensdag middag tussen 2 en 4 uur. Telefoni sche inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Onder de talloze gelukstele grammen, welke werden besteld in het huis van Sjoukje Dijkstra in Amstelveen, bevindt zich ook een gelukwens van Koningin Juliana. Sjoukjes broer Jan leest de stapel telegrammen door. De kandidaten voor de Unieraad en de Nationaliteitenraad, de twee Kamers van de Opperste Sowjet, hebben bij de verkiezingen die zon dag in Rusland zijn gehouden, respec. 99,43 en 99,14 procent van de uitge brachte stemmen gekregen. Er was slechts één kandidatenlijst: die van de Sowjetrussische communistische partij. Volgens het persbureau Tass heb ben de verkiezingen in de 1.443.distric ten een normaal verloop gehad. Byna 140 miljoen kiesgerechtigden brach ten ln 2.600 stembureaus hun stem uit. De einduitslag van de verkiezin gen zal morgenochtend worden be kendgemaakt. Premier Chroesjtsjow was een van de 1.429 kandidaten voor een zetel in de Opperste Sow jet, waarin hy reeds zitting had. Chroesjtsjow en de in ongenade gevallen voormalige minister van Buitenlandse Zaken Molotow hebben zondag, met een tussenpoos van een half uur, hun stem ln het zelfde, ln Moskou gevestigde stembureau uitge- racht. Chroesjtsjow werd toegejuicht toen hy kwam stemmen. De aanwe zigheid van Molotow werd byna niet opgemerkt. Internationale vechtpartij (Van onze Haagse correspondent) In de Lange Houtstraat te Den Haag is het ln de nacht van zater dag op zondag om drie uur tot een vechtpartij gekomen, waarbij niet minder dan vjjf nationaliteiten be trokken waren. Het begon in een nachtclub, waar de eigenaar van een nachtclub, ruzie kreeg over een geldkwestie met een 24-jarige Hon gaarse barkeeper, die de nachtclub bezocht in gezelschap van een 23-ja- rige Hongaarse kelner, een 21-jarige Nederlandse kelner en een 15-jarige Nederlandse varensgezel. De nachtclubeigenaar werd door de twee Hongaren mishandeld, waarna het hele gezelschap op straat werd gezet. Daar passeerde juist een 30-ja- rige Italiaan, die werd aangevallen evenals een 29-jarlge Spanjaard, die een klap met een fles op het hoofd kreeg. Twee Duitse danseressen, die óók passeerden, konden het niet aan zien en maakten over de vechtparty een opmerking, waarna één van haar, een 23-jarig meisje, twee tanden uit de mond werden geslagen. Inmiddels was de politie opgebeld, die met twee jeeps verscheen. De vechtersbazen werden ingerekend. Al le gewonden werden naar het zieken huis aan de Zuidwal gebracht en be handeld. De Italiaan, die een oogver wonding had, werd naar het Ooglij- dersinstituut in de Tasmanstraat ver voerd. Jeugd en oecumene De Katholieke Jeugdraad voor Nederland heeft in 's Hertogenbosch een studiebijeenkomst gewijd aan allerlei vraagstukken rond de oecu mene. Aan deze druk bezocht bij eenkomst nam een groot aantal di ocesane en nationale bestuursleden uit het katholieke jeugdwerk deel. Aanwezig waren o.a. de voorzitter en de secretaris van de landelijke Oecumenische Jeugdraad, enige gasten en vertegenwoordigers van enkele katholieke organisaties. Prof. dr. J. Groot voorzitter van de „St. Willebrordus Vereniging", Mr. J. W. Walkate buiten vervolging (Van onze Haagse correspondent) Het Gerechtshof in Den Haag heeft mr. J. W. Walkate, die destijds de regionale schrootver- eveningskas van de Europese Kolen en Staalgemeenschap heeft beheerd, buiten vervolging gesteld. Zoals bekend, was tegen hem een aanklacht we gens meineed tijdens de behan deling van de schrootaffaire ingediend door de Haagse schroothandelaar Louis Worms. De Haagse Rechtbank heeft aanvankelijk afwijzend beschikt op een door mr. Walkate inge diend bezwaarschrift tegen de dagvaarding en de Zaak naar de zitting verwezen. In hoger beroep heeft het Hof deze be slissing vernietigd en de heer Walkate buiten vervolging ge steld. Kardinalen worden tot bisschop verheven De Paus, die gisteren in het Latyn de kardinalen van de benoeming der tien nieuwe leden van het college op de hoogte stelde, sprak ln zyn toe spraak zyn bezorgdheid uit over de „beproevingen, offers en gedwongen beperkingen van elementaire mense- lyke en christeiyke vryheden waar aan talloze mensen en weinige ge meenschappen ln de wereld onder worpen biyven". Voorts kondigde hy aan, dat het ln zyn bedoeling ligt om alle kardinalen tot bisschop te ver heffen. Twee van de nieuwbenoemd- den (pater Browne en abt Albereda) en tien van de oude kardinalen zyn nog geen bisschop. De Paus zal hen op 19 april ln de Sint Jan van Late ra nen, zijn eigen bisschopskerk in Rome, tot bisschop wyden. PiJN IN DE RUG NA VAL YAN 11 METER (Van onze Haagse col-respondent) Zaterdagmorgen om acht uur, ter- wyl zyn ouders nog sliepen, opende een 5-jarig jongetje in de voorkamer van zijn huls aan de Melis Stokelaan in Den Haag op de derde verdieping het raam en viel eruit. Na een val van elf meter kwam hy in de rozen struiken terecht. Wonderlijk genoeg klaagde hij al leen over pyn in de rug. Hij werd ter observatie in het ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. Zyn toestand is uitstekend. RECORDINKOMSTEN SHELL OIL CY De Shell Oil Company heeft be kendgemaakt dat haar bruto-inkom- sten over 1961 hoger waren dan ooit tevoren, maar dat haar nettowinst iets is gedaald. Het Jaarverslag van de maatschap- py over 1961 vermeldt een geconso lideerd nettoresultaat na aftrek van belastingen - van 140.4 miljoen dollar, of 2.32 dollar per aandeel, op basis van 60.579.768 op 31 december uitstaande aandelen. Het nettoresul taat over 1960 was 144.6 miljoen dol lar, wat overeenkwam met 2 39 dollar per aandeel, berekend over hetzelfde aantal aandelen. In 1961 werd aan dividend 1.10 dol lar p^r aandeel uitgekeerd tot een totaalbedrag van 66.6 miljoen dollar, geiyk aan dat van 1960. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Gerrlt A., zn van G. van der Zwan en J. W. Spies: Pedrlta C., dr van B. K. Scheffer en M. C. Mollis; Bote H., zn van K. Kuperus en C. A. van Houwellngen. Getrouwd: J. de Lange, 31 Jr en N. van Steenbergen. 21 Jr. Overleden: A. J. de Kraauw, 83 Jr. De Bosjesmannen van Zuid-Angola „Onder de Kung-Bosjesmannen van Zuid-Angola". Over dit onder werp sprak gisteravond ln het met vry veel leden van K. en O. gevul de St. Antonlus Clubhuls dr. Paul Julien, die onlangs is teruggekeerd van zyn 23ste Afrika-expeditie. In tegenstelling tot hun rasge noten van de Kalahari-woestyn zyn de Bosjesmannen van Angola ze danken hun naam aan het feit, dat het haar zich in bosjes op het hoofd bevindt slechts weinig be kend. Nog steeds leiden de zwerven de Bosjesmannen er een eenzaam bestaan. Ze leven vrijwel uitsluitend van de jacht, terwijl de vrouwen zich voornameiyk bezig houden met het zoeken van voedsel De meeste Bosjesmannen overnachten in de openlucht om de volgende dag weer verder te trekken. Alleen in die streken waar het voor sommige Bos jesmannen de moeite waard is eni ge tyd te vertoeven ontstaat hut vorming. De Bosjesmannen hebben een gemiddelde lengte van 1.57 me ter, hun vrouwen zijn ongeveer tien centimeter kleiner. Ze zyn erg rank en licht gebouwd. Opvallend is voorts de puntige kin. de uitsteken de jukbeenderen, de oorlelloze oren en de schedel, die van boven plat ls. De zg. mongolenplooi bij de ogen is dikwijls aanwezig. De Bosjesman nen hebben moreel besef. Ze vinden doden, stelen en liegen slecht en overspel komt bij hen niet voor. De dia's die werden vertoond waren op z'n minst even interessant als de le zing van de vermaarde anthropo- loog. WARMOND Steeds Vooruit II kampioen Ongeslagen heeft het tweede he renteam van Steeds Vooruit beslag gelegd op het kampioenschap van de vierde klasse. In de laatste wed- stryd tegen concurrent ATTC 5, dat zyn kansen had verspeeld door onlangs van Baronie te verliezen, lieten de Warmond er geen twyfel over bestaan wie de sterkste van de afdeling was. Met 8-2 ging ATTC in eigen huis ten onder. Voorzitter R. Ritzen sprak zijn team na de wed- stryd woorden van gelukwens toe. In de nu volgende promotiewed strijden moet Steeds Vooruit 2 trachten een plaats in de derde klasse te veroveren. De uitslagen: ATTC 5Steeds Vooruit 2 2-8, VVV 2-teeds Voor uit 1 7-3, Baronie 3-Steeds Vooruit 1 (dames) 4-6, Sparkler 1-Steeds Vooruit 1 6-4 (junioren). Van Kerken tot Kerk De oproep van .,de achttien" waarmee achttien hervormde en gereformeerde predikanten worden bedoeld, die hebben uitgesproken dat de scheiding tussen beide kerken niet langer kan worden geduld, heeft ook in Warmond weerklank gevonden. Vrydagavond 30 maart zal in 't Trefpunt een by eenkomst wor den gehouden, waarop een of meer gesprekskringen kunnen worden ge vormd ter voorbereiding van het op 26 mei in Utrecht te houden Her vormd Gereformeerd congres. Ge bruik zal worden gemaakt van het bekende boekje „Van Kerken tot Kerk", dat de achttien hebben sa mengesteld om richting te geven aan de gesprekskringen. hield een inleiding over „Oecumene en jeugd". Dat de oecumene de jeugd in haar greep heeft, is een feit, constateerde spreker, en dat de jeugd een grote gevoeligheid heeft voor alles wat oecumenisch is, kun nen we allerwege constateren, meende hy. Uitvoerig ging prof. Groot in op het wezeniyk christe- ïyk element in de oecumene, Na- drukkelyk sprak hy over de nood zaak van een juiste opvatting van het begrip „oecumenische mentali teit". Na de inleiding van prof Groot volgde een uitvoerige discussie waar toe een forum was samengesteld. Aan het einde van de discussie gaf mr. M. I. P. G. van Thiel, de voorzitter van de Katholieke Jeugd raad, een samenvatting van de ta ken die er voor de 1 Katholieke Jeugdraad liggen: het bevorderen van de inter-menselyke contacten door jongeren van onderscheiden confessie, door gesprekken, door het samen dienen, door het samen doen. Het nagaan van mogeiykheden om te komen tot» de oprichting van een Nederlands jeugdgesprekcentrum in de zin misschien van hét „Neder lands Gesprekcentrum". Deelneming aan een gezamenlyke organisatie van de landelyke oecumenische jeugdwerkconferentie, zoals de Oecumenische Jeugdraad die reeds enige jaren organiseert, gezamen- ïyk door de Oecumenische Jeugd raad voor Nederland en de Katho lieke Jeugdraad voor Nederland. BEURSOVERZICHT Ken. Olie gevraagd, Philips aangebeden Amsterdam, 20 maart. Het marktbeeld heeft zich vanmid dag gekenmerkt door een licht ver deelde stemming voor de internatio nale waarden. Hierby lag Philips aangeboden terwyi voor Kon. Olie wederom vraag aanwezig was. Voor al het buitenland nam de olie-aan delen uit de markt op f. 138,40. De slotkoers van gisteren was f. 137,70. Nadat even f. 138,20 was gedaan liep de koers als gevolg van aanhoudende buitenlandse vraag, op tot f. 139.00. Hiermede lagen de olie-aandelen een paar dubbeltjes boven pariteit New York. In Wall Street bleven ook gis teren aandelen Kon. Olie de aan dacht vragen, waardoor de koers al daar iets kon oplopen. Philips stelde vanmiddag met een koersdaling van circa 12 punten op 1017 teleur. De beurs vond de teruggang voor Philips geforceerd. Aku min 4 pun ten op 398. Unilever circa f. 1 lager op f 189,90. Voor Hoogovens werd 4 punten lager genoteerd op 813, na 811. Kon. Olie verliet de beurs op vrijwel het hoogste peil van de dag. In de scheepvaarthoek werden aandelen Oostzee een viertal punten lager op 168 verhandeld. Later liep de koers terug tot 165. De overige waarden in deze afdeling gaven frac- tionele koersverliezen te zien. In de cultuursector werd het onveranderde dividend van f. 8.van Deli voor kennisgeving aangenomen. De prijs voor de certificaten Deli opende 20 cent hoger op f. 165.20. Staatsfondsen ongeanimeerd. De dividendverhoging van Hage- meyer tot 25%, waarvan 15% ln aan delen gehonoreerd met een koerssty- ging van minstens 20 punten. De koers werd geadviseerd op 400 eerder bieden (380)Kempkes' Meubelfabrie ken kregen een lagere advieskoers op de dividendverlaging van 8 tot 6%. WISSELKOERSEN Amsterdam 20 maart Londen 10.16%—10.17, New York 3.60! I— 3.61tV Montreal 3,43^—3-434. Parijs 73.65%—73.70%, Brussel 7.25—7.25'2, Frankfort 90.24—90.29, Stockholm 70.11V2—170.16%, ZUrich 83 13 83.18%, Milaan 58.13%—58 18%Ko penhagen 52.4852.53, Oslo 50 67 50.72, Wenen 13.98%—13.99%, Lissa bon 12.67%—12.69. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Caroline Irene, dar. van L. v. d. Wel en U. K. I. Beunen; Jozef Maximiliaan zn. van J. M van Zeljl en M. M. H. Kantere; Willem, zn. van W. v. d. Gugten en K. Maat; Matthijs, zn. van M Mulder en A. D. Marijt; Josephine Angellne, dr. van N. A. Hermans en J. H. Hesdal; Petrus Johannes, zn. van P. J. Slewe en J. M. de Mooy; Rober- tus Johannes Gerarüius, zn. van G. A. Spek en C. W. A. Helvensteyn; Plet-er Hans, zn. van H. Eveleln en J. H. Bouma; Robert Gerardus Jozef, zn. van G. J. Siebelt en C. J. de Winter; Marlies Joanne, dr. van A. J. te Rijdt en E. de Beukelaar; Petronella Peter, dr van H. Vergeer en E. Guly; Leen- dert Johannes, zn. van J. Plug en G. D v. d. Linden; Teunls, zn van T. van Delft en P. H. Schipper; Leen- dert, zn. van G. Vlieland en L. J. Sip; Engel, zn. van G. Vlieland en L. J Sip; Cornelia Carol Maartje, dr. van J G Bouw en K. M. E. van Ereemen: Matthijs, zn. van L. Tegelanr en C. E Sloos; Trijntje, c'-r. van D. Vletter en E W. C. ten Donkelaar; Christlaan, zn van D. K. v. d, Bent en J. Nasveld; Klaas. zn. van A. Borsjes en M. IJzer man; Monique Maria, dr van J. A va Kesteren en M. J. Langeveld; Ma ria Victoria, dr. van J. W. van Beek '•'1 a m v puewrmoion De Oranjevereniging hield gister avond haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in het Witte Huis onder voorzitterschap van de heer N. van Weizen. Na het uitbrengen van de gebrui- kelyke jaarverslagen was de be stuursverkiezing aan de orde. Het aftredend lid, de heer G. v. d. Horst, werd herbenoemd. De heer Jac. J. Vos, die zeer lange tyd op buitenge- OVERLEDEN J. W .S. van der Endt, 1 dag, zoon; R Hageman, 2 dagen, zoon; C. H, Gorree, 86 jaar, wed. van A. Vis; H Buitendijk, 76 Jaar, echtgen. van F. Arnoldus, A. van der Vlis, 82 jaar, wed. van P de Bruljn; J M Boom, 77 jaar, echtgen, van J Neuteboom: H. Doorneveld, 77 jaar, echtgen. van J. Zitman; A. Lambreehts, 84 jaar, echtgen. van P. J. v. d. Zanden; M. H. Hoogakker, 96 jaar, wed. van P. J. van Efveren; H. F. Bouwman. 63 Jaar, echt- cran. v«r\ H T. ,T. v. d AkV-er woon actieve wijze als bestuurslid werkzaam is geweest had te kennen gegeven te willen aftreden. Hij wordt opgevolgd door jhr. J. W. H. Teding van Berkhout.. Bij de bespreking van de feestelijk heden werd van de bestuurstafel meegedeeld, dalt na de aubade voor het gemeentehuis in de loop van de ochtend een kinderoptocht zal wor den gehouden. Op het ASC-terrein zal het middagfeest worden gehou den. Daaraan wordt medewerking verleend door een boerendansgroep uit Vorden, aangevuld met een attractatief nummer op het gebied van acrobatiek op de fiets. Gedurende de gehele dag zal in het Wilhelminapark het feestelyk markt terrein geopend zyn met tal van attracties. Voor de jeugd wordem kindervoorstellingen georganiseerd. De feestdag zal worden besloten met een vuurwerk op een nog nader vast te steller» plants. Dinsdag 20 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 102 101% Ned '59 4% 102 101% Ned '60-1 4% 102 101% Ned '60 n 4% 102 101% Ned '59 41/4 100% 100% Ned '60 4V» 100A 100% Ned '61 4Vj 100 A 100% Ned '53 3% 97 96% Ned Gb obi 3% 81% 81% Ned '47 3% 92 IS 92% Ned '51 3% 97% 97% Ned '53 I-Il 3% 95% 95% Ned '56 3% 95% 95% Ned '48 3V4 89% 89% Ned bel cert 3V4 89% 88 Ned '50 I-II 3V4 90 89% Ned '54 I-Il 3V4 90% 90% Ned '55 I 3V4 90% 90% Ned '55 II 3 V4 92% 92% Ned •37 3 91% 91% Ned G b obi '46 3 92 92% Ned dol In '47 3 92%GB 92% Ned Inv cert 3 99 A. GB 991 s GB Ned 62-64 3 99% 99 Indië *37 3 98% 98% indië '37 t. 3 94% 94 A Ned won b.l '57 6 109 10811 Ned w b.l '58 4% 101% 101A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver HVA-my A.KU Deli My eert Hoogovens eert Philips gem bez Unilever cert Dordtse Petr P f20) Holl Amer iyn Java China Pak KL.M Kon Ned St boot Kon Paket My Stoom My Ned Nlev Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd N Scheepv Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem leningen A dam 47 (3%) 3 117% 117% 136% 136 GB 402 396% 165 GB 165.20 817 GB 811 GB 1029% 1016 190.90 189.80 64311 GB 652% 137.80 139 GB 146% 146 V4 150% 72 71.90 169 166 151% 151 167 GL 164 GB 144% 143 326 322 150 GL 149% 150% 149 %GB idem 48 (3%) 96% 96 R'dam '52-1 (4%) 100 id *37 I-II (3%) 95% 95% Z - Holl '55 4% 100% Bankwezen Bb N Gem 58 5V4 104% 104% id NWB'62 (4% t 100% 100 A BVG rspbr f 600 196% 196% BVG rspbr '52 144 143 Industr. Obligaties Philip* Dn1T *1 97V Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12% A'dam '56 12%.. A'dam '56 II 2% A'dam '50 III 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '52 1 2% Idem II 2% R'dam '62 1 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z-Holl 1957 2% Zuld-Hoil '59 2% Vorige Slotkoers koers v heden 106 86% 87 86 Va 86% 92% 92 MA 91A 83% 83% 84% 91% 95 95 B 92% 92% 93 L 92 L 90 90% 98 97% 92 L 89 L 104% 105 NIET ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert Ned Handeimy Rott Bank Twentsehe Bank Senembah 257 407% 36 230 385 399% 348 exd 410 B 256.50 409% 35% 229 332*4 397 347 411 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat Borsumy- Webry Calvé Delft eert Electralasmy K Pap v Gelder K Ned Orofsm Holl Crtnstructle Ing our v B nil Internatlo Int Kunstst Ind v Kemp en Beg Leidse Wolsp ry Mullet en Co N B Ned Kabeltabr Phtltps pret Rutt Uroogd My Sikken? Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Werntnk's Betmy Wilton Feijenoord v Wijk Heringa 740 735 307 305 79 78' 925 922 389 380 380 375 189 180 441% 246 245 221 222 75 75 157 156- 555% 555' 492 497 593 585 307 307 559 559 952% 952 414 414 106 104 y. 233 340 343' 95 95 145 143 Vl(jnbouw en petroleum tinton 2de r Kon Petr (f20) 509 135.10 508\ 137 Pacihc R Nickel Amerik fondsen Canad Intern \nacnnrta ht-hietiem Steel Jilies Service lenerai Motors 'Sennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific 25% 25% 81 »/4 81% 50% 50% 41H 42% 57 56% 56% 561} 82 82 57% 56% 40% 40% 32% 32 A

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9