Argentijnse verkiezingen deels ongeldig verklaard Fouchet hoge commissaris Geheime overleg over N.-GUINEA begonnen Vijf provincies nu federaal beheerd Nieuwe dreiging van Soekarno verontrust Nederlandse regering PRINSES GRACIA gaat weer filmen onder Alfred Hitchcock Stilte voor de storm in Algerije (§uc/ zïlièuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 MAART 1962 No. 30608 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Uishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een verrassende stembusoverwinning van de aanhangers van de voormalige dictator Juan D. Peron die in 1955 door het leger werd afgezet en de campagne van zijn volgelingen persoonlijk van Madrid uit leidde schokte de Argentijnse regering gisteren in sterke mate. Om een financiële paniek te vermijden werden de beurzen gesloten. Onder druk van de militairen, die de uitslag van de verkiezingen van zondag, waarbij de communisten krach tige steun verleenden aan de Peronisten, niet wilden erkennen, besloot de regering-Frondizi voorts de uitslagen van de provin cies Buenos Aires, Chaco, Santiago del Estero, Tucuan en Rio Negro ongeldig te verklaren. Bovendien besloot Frondizi deze provincies, waar Peronisten en communisten de overwinning had den behaald, rechtstreeks onder het federale gezag te plaatsen. Minister Fleitas en onderminister afgetreden Een ander gevolg van het ingrijpen van de regering was, dat het staats hoofd het ontslag aanvaardde van de minister van Binnenlandse Zaken Alfredo Vitolo en diens onderminis ter Victor Hugo Fleitas. Vitolo was de man die had doorgezet, dat de Peronisten aan de verkiezingen mochten deelnemen. Zyn verwach ting dat president Frondizi een grote overwinning zou behalen, werd niet bewaarheid. De minister van Defen sie, dr. Justo Villar, zal voorlopig de'portefeuille van Binnenlandse Za ken beheren. In het regeringsdecreet, waarin de ongeldigverklaring van de verkiezin gen in de vijf provincies werd be kendgemaakt, werd gezegd, dat de maatregel noodzakelijk was „ter ver dediging van het bedreigde republi keinse stelsel". In een inleiding tot het decreet verklaarde president Frondizi, dat hij er naar gestreefd had dat de verkiezingen plaats von den in „een sfeer van recht, vrede en vrijheid". De volksraadpleging had echter symptomen opgeleverd van een klimaat van ondermijning van en minachting voor de essentiele waarden van de democratie", waar door het land in enkele uren tijd aan de rand van een crisis was gebracht. Inmiddels heeft de president rege ringscommissarissen benoemd in de vijf betrokken provincies. De afge treden onderminister van Binnen landse Zaken, Fleitas, komt aan het hoofd te staan van de provincie Cha co De overige vier commissarissen zijn dr. Jorge Bermudez Emparan- za (provincie Buenos Aires), dr. Eduardo Calaretto (Tucuman), Adol- fa Schilingo (Santiago del Estero) en dr. Francisco Munoz (Rio Negro). Later zal worden bepaald wanneer er in de vijf provincies opnieuw zal wor den gestemd. Geen opschorting ontslag v.tl. Putten In antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Bak ker (CPN) zegt minister Visser niet bereid te zijn, hangende het onder zoek van de ter zake benoemde com missie uit de Tweede Kamer, het aan de heer Van der Putten verleende ontslag op te schorten. De minister bevestigt, dat de verdediging voor het ambtenarengerecht van het aan de heer Van der Putten gegeven ont slag wordt gevoerd op basis van de zelfde feiten en motieven, welke zyn uiteengezet, resp. vermeld in de nota betreffende „De zaak-Van der Put ten" (in het bijzonder in hoofdstuk 15 van de nota). Overigens is de minister van me ning. dat het de taak van het amb tenarengerecht als onafhankelijke rechter is om de aan het ten grond slag liggende feiten en motieven ge heel zelfstandig te onderzoeken en op grond van het resultaat van dit onderzoek te beslissen of het tegen het ontslagbesluit ingestelde beroep al of niet gegrond is. Aangezien het voorts aan de Tweede Kamer is. te beslissen, of, hoe en wanneer zij ter beoordeling van het. door de mi nister gevoerde beleid bovenbe doelde feiten fin motieven ook harer zijds aan een onderzoek zal onder werpen, komt het hem prematuur voor. zich te begeven 'n een beoor deling van de door de heer Bakker veronderstelde mogelijkheid, dat de argumentatie van het ambtenarenge recht en van de minister door het Kameronderzoek ondeugdelijk wordt bevonden. WEERBERICHT VANNACHT MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of natte sneeuw daarna gevolgd door opkla ringen. Tot matig of vrij krachtig toenemende \yind uit westelijke rich tingen. later draaiend naar noord tot noordoost. Minder koude nacht Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 MAART Zon op: 6.42 uur; onder: 18.54 uur. Maan op: 19.04 uur; onder: 7.07 u. Hoogwater te Katwijk te 3.43 en 15.56 uur. Laagwater te 11.48 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het ligt voor de hand, dat het in vloedrijke. door Peronisten geleide vakverbond geprotesteerd heeft te gen deze „ontkenning van de ver kiezingsuitslagen" en zelfs de voor zitter van „Frondizi's partij. Senator Alfredo Carcia, betoogde, dat „de wil van de kiezers moet worden geëerbie digd". Het vakverbond heeft met een algemene staking in het gehele land gedreigd. Tegenover deze protesten dient opgemerkt te worden, dat de artikelen 5 en 6 van de Argentijnse grondwet militaire maatregelen te gen een herleving van het Peronis- me mogelyk maken: men kan de N.S. zoeken nieuwe machinisten In het eigen bedrijf (Van onze correspondent) Het tekort aan machinisten by de N.S. is langzamerhand zo nijpend geworden, dat de spoorwegen inten sief gaan zoeken naar geschikte per sonen voor deze functie onder an dere categorieën spoorwegpersoneel. In de eerste plaats denkt men aan de leerling-conducteurs, die dezelfde vooropleiding by de Spoorwegen heb ben gehad als de machinisten, maar daarnaast onderzoekt men ook de mogelijkheid om mensen van buiten de sector rydend personeel aan te trekken. Voorwaarde hiervoor is in elk ge val het diploma L.T.S. (ambacht school). De leeftijdsgrenzen zijn van 21 tot 35 jaar. Gegadigden dienen een omscholingscursus te volgen en onvoorwaardelijk bereid te zijn elke standplaats te accepteren. De mogelijkheden tot rekrutering van nieuwe machinisten in het eigen bedrijf zijn echter niet groot. Ook buiten de sector rijdend personeel is er een tekort aan arbeidskrachten. Men is echter wel gedwongen iets te ondernemen om de dienstuitvoe ring en de verlofregeling van het huidige machinistenkorps niet in ge vaar te brengen. verkiezingsresultaten ongeldig ver klaren en voorkomen, dat de Pero nisten hun zetels in de provinciale en federale volksvertegenwoordigin gen gaan bekleden. Ex-president Peron, de man die het land aan de rand van de afgrond voerde, zal dus weinig plezier beleven van de overwinning van zijn aan hangers en de communisten. Giste ren verklaarde hij trots in Madrid: „Ik behoef niets te zeggen. Het Ar gentijnse volk heeft zich uitgespro- ken. Onze overweldigende zege is de victorie geweest van het. volk, dat zijn politieke rijpheid heeft bewezen", aldus liet hij via zijn secretaris aan de pers weten. Binnenkort zal de Keukenhof zijn poorten weer openstellen voor het publiek. Thans is men bezig, zoals deze foto toont, de beeldenserie op te stellen. Bejaarde Gouwenaar door gas gestikt (Van onze correspondent) In zyn woning in de Walestraat te Gouda is de alleenwonende 77- jarige heer H. L. Groeneweg door gasverstikking om het leven geko men. De woning was niet op het gasnet aangesloten, maar had vroeger wel een aansluiting gehad. Toen de gas meter destijds werd weggehaald, werd de gasbuis dichtgemaakt. Gelei delijk is de leiding, die achter het behang zat, gaan roesten, waardoor er een gat in kwam. Het daaruit ontsnappende gas heeft de bewoner verrast. (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering heeft gisteren de huidige ambassadeur in Kopen hagen en president van de commis sie voor de politieke organisatie van Europa, Christian Fouchet, benoemd tot hoge commissaris in Algiers. Fou chet, die staat aangeschreven ais een links-georiënteerde gaullist en inder tijd onder Pierre Mendès-France het ministerie voor Noordafrikaanse Za ken beheerde, zal dezer dagen naar Algiers vertrekken1 om de huidige al gemene vertegenwoordiger, Jean Mo rin, af te lossen. Fouchet zal, geassisteerd door de voorlopige uitvoerende raad van Christian Fouchet, de Franse ambassadeur in Dene markendie benoemd is tot hoge commissaris van Frankrijk in Al gerije. twaalf leden, de zware verantwoor delijkheid voor de orde in Algerije te dragen krijgen tot het moment dat een onafhankelijke Algerijnse re gering officieel in functie kan tre den. Die overgangsperiode kan min stens drie en hoogstens zes maanden duren. De voorlopige raad zal worden voorgezeten door de Algerijnse na tionalist Fares, die gisteravond het vochtige stro van de Parijse Santé- gevangenis, waar hij de laatste maanden wegens zijn financiële ac ties ten bate van de FLN zat opge sloten, voor een meer confortabele behuizing heeft mogen verwisselen. Fares was vroeger president van de Algerijnse raad, een adviserend li chaam, dat de Franse autoriteiten in Algiers ter zijde stond. In Parijs is gisteren, na de verga dering van de ministerraad, ook nog bekendgemaakt, dat het staatshoofd volgende week maandag zich op nieuw via radio en televisie tot het Franse volk zal richten, in verband met het referendum dat, naar men nu algemeen aanneemt, op 8 april a.s. wordt gehouden. De woordvoerder van de regering, minister Terrenoire, heeft tegenover de pers tenslotte ook nog verklaard, dat de bijzondere krijgsraden, die zaterdag in Algiers en Oran werden opgericht, zullen worden opgeheven, zodra de huidige wacht in Algiers wordt afgelost. Gisteren is het in Algerije opval lend om niet te zeggen onrustba rend rustig gebleven (er waren „slechts" twee doden en zeven gewon den), een kalmte waarvan men zich dan ook nog altyd afvraagt of ze niet aan de spreekwoordelijke nieuwe storm vooraf zal gaan. Een vraag die men alleen maar bevestigend kan beantwoorden, wanneer men zich houdt aan de nieuwe instructies van ex-generaal Salan aan de OAS, die de Franse autoriteiten in handen zyn gevallen. Salan kondigde aan, dat enkele dagen na de ondertekening van de Frans-Algerijnse akkoorden door hem het sein zal worden gegeven voor een verscherpte terreur-actie. Dat offensief zal dan tegen de moslims in het algemeen en de FLN in het bijzonder worden gericht, met het doel een situatie te scheppen, waarin het Franse leger verplicht wordt in te grijpen. Hoewel deze richtlijnen van het OAS-opperbevel dus weinig nieuws bevatten, blijkt er anderzijds toch wel uit, dat Salan zijn sinistere plan nen nog steeds niet heeft opgegeven. Ergens aan de Amerikaanse oostkust is vandaag het geheime, informele voor overleg tussen Nederland en Indonesië begonnen, om te komen tot een basis voor officiële onderhandelingen over het geschil inzake Westelijk Nieuw-Guinea. Van Indonesische zijde wordt het overleg geleid door Adam Malik, de ambassadeur in Moskou, terwijl Nederland vertegen woordigd is door dr. J. H. van Roijen, de ambassadeur in Wash ington. Het gesprek zal als getuige worden bijgewoond door de voormalige Amerikaanse ambassadeur in India Ellsworth Bunker. In diplomatieke kringen in Washington meent men dat het overleg ongeveer een week zal duren. In een communiqué van het Ne derlandse ministerie van Algemene Zaken wordt verklaard: „De Neder landse regering heeft met verontrus ting kennis genomen van de nog steeds voortgaande openlijke bedrei gingen met geweld tegen Nieuw- Guinea van Indonesische zijde, laat stelijk op 18 dezer bij monde van president Soekarno. Zy betr.eurt zulks temeer, waar dit geschiedde aan de vooravond van preliminaire besprekingen, waaruit de regering de hoop had geput, dat thans een begin zou kunnen worden gemaakt met het gezamenlijk zoeken naar een vreedzame oplossing. De re gering blijft ernstig streven naar het vinden van een oplossing door mid del van bedoelde besprekingen. Ge confronteerd evenwel met 'n nieuwe openlijke bedreiging met agressie, is zy genoodzaakt, gezien haar verant woordelijkheid voor de inwoners van het gebied, zich op korte termijn te beraden", aldus het communiqué. Nasoetian inspecteert Indonesië blijft met zijn „oorlogs voorbereidingen" voortgaan. De Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion, is gister morgen vertrokken voor èen inspec tiereis door de gebieden die grenzen aan Nieuw-Guinea. De reis zal twee weken duren. Na soetion heeft van president Soekar no van Indonesië een mandaat ge kregen om ter plaatse beslissingen te nemen indien hij dit nodig acht. In Makassar zal generaal-majoor Soeharto, de bevelhebber over ope raties tegen West-Irian, zich bij het gezelschap van Nasoetion voegen. Prinses Gracia van Monaco zal zeker nog eenmaal Grace Kelly worden. In de nazomer van dit jaar zal zy namelyk weer filmen onder Al fred Hitchcock, met wie zij vroeger al drie films heeft gemaakt. Vanzelfsprekend wordt het weer een thriller, men kan van deze be faamde regisseur van Britse afkomst moeilyk anders verwachten. Het gegeven is ontleend aan de novelle „Marnie" van de eveneens Britse auteur Winston Graham. Voor Prinses Gracia is in deze film de rol van een jonge dievegge ge reserveerd. Dit verrassende nieuws werd gisteren bekend gemaakt door het kabi. net van Prins Rainier van Monaco. Overigens schynt het besluit de Monegaskische hofkrin gen niet overvallen te hebben. ,Het is niet plotseling gekomen", zei een woordvoerder. ..Hit chcock heeft Hare Hoog heid vaak bezocht. En het is een publiek ge- heim, dat vele producers haar scenario's hebben toegezonden Anderen beweren, dat de Prinses bij haar huwelijk met Rainier in 195C de contractuele verplichting had „meegebracht" om voor Hitch cock ten minste nog één film te ma ken. Het was hun echter niet bekend of haar salaris in dat contract al was opgenomen. Indien dit niet ge val is zal haar geldelijke aandeel in de film gezien haar huidige status in vele en hoge cijfers kunnen wor den geschreven. Overigens werd categorisch ont kend, dat het aanzienlijke bedrag, dat ongetwijfeld geïncasseerd zal worden, iets met het genomen besluit te maken zou hebben gehad. „Geld heeft geen rol gespeeld. Prins en Prinses zijn pertinent niet krap bij kas. Beslist niet!" Kameraadschap Vrienden van Rainier en Gracia zeggen, dat de Prinses uit kameraad, schap had toegestemd om deze film te maken en niet de bedoeling had om haar carrière weer op te vatten. Zoals gezegd heeft Prinses Gracia. toen ze nog Grace was, drie films met Hitchcock gemaakt: „Dial M for Murder". „Rear window" en „To catch a thief". Het werden goede kasstukken. Grace Kelly's naam prijkte daarnaast nog op affiches voor verschillende andere films, zo als „Mogambo". „High Noon", „The Swan" en tenslotte ..High Society" Prins Ralnier heeft nog getracht deze laatste film uit de circulatie te nemen, toen hij de Amerikaanse mil- ionairsdochter huwde. Het lukte hem niet. Overigens schijnt hij till geen bezwaren te hebben tegen de plannen van zijn gemalin. De woord voerder van zijn kabinet zei, dat de Prins wellicht een gedeelte van de opnamen in Hollywood of andere Amerikaanse steden zal bijwonen. Zei f moordbrigade Het negende militaire commando op Borneo heeft bekendgemaakt, dat vrijwilligers voor een „zelfmoord brigade" opgeleid zullen worden voor de strijd om Nieuw-Guinea, aldus is door 'iet persbureau Pia in een be richt uit Samarinde gemeld. Een woordvoerder van het com mando zou verklaard hebben, dat deze eenheid de naam zou krijgen van „de dood trotserende troep" en zich tot in de dood in zou zetten in de strijd tegen de Nederlanders. Jon geren uit de verschillende stammen in het binnenland zouden zich reeds als vrijwilliger voor deze brigade hebben opgegeven. Auto met lading bont weer terug De bestelauto, waarin een party bontvellen en bontstroken aanwezig was ter waarde van f25.000,-, die vrijdagavond uit de Generaal Jou- bertstraat in Haarlem verdween, is gevonden. Gisteravond om 8 uur kreeg de Haarlemse politie melding, dat de wagen in de Eksterstraat in Haar lem-Noord was aangetroffen. De gehele partij bont was in de auto aanwezig. De kilometerteller toonde aan, dat er sinds vrijdagavond 100 km. met de auto was gereden. Aan gezien niets van de partij bont wordt vermist, neemt de politie aan, dat de auto alleen maar is gebruikt om er een plezierritje mee te ma ken. Vaandelhulde aan Koninklijk Paar Het Oranje Comité Amsterdam dat de rytoer organiseert die Konin gin Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun 25-jarig huwe lijksfeest op 30 april door de hoofd stad zullen maken, deelt mede dat aan deze rytoer een rijdende recep tie zal zyn verbonden. Verschillen de geüniformeerde groepen uit het Amsterdamse leven zullen op vooraf vastgestelde plaatsen in de gelegen heid worden gesteld voor het zil veren bruidspaar te defileren. Deze groepen zyn van uiteenlopende aard rechters. advocaten, ambtenaren, predikanten, geestelyken, verpleeg sters, modinettes, sportverenigingen, verzetsgroepen enz. Vertegenwoordigingen van vereni gingen in uniform zullen tijdens dit défilé een vaandelhulde brengen. Uit het Leidsch Dagblad van 20 Maart 1862: Wij vernemen, dat de heer E. Douwes Dekker, schrijver van „Max Havelaar" voorne mens is, bij genoegzame deel naming, ook hier een lezing te komen houden. Vrijdag 28 Mrt. aanstaande zal door den boekhandelaar Gebr. van den Hoek te Leiden worden verkocht een belang rijke verzameling -portretten, romeinsche oudheden enz., nagelaten door wijlen den hoogl. N. C. Kist en bibliothe ken o.a. van wijlen Mr. C. J. Luzac.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1