RAI KRUISWOORDRAADSEL Kerkdiensten Leiden en omgeving AANDELEN HANDHAVEN ZICH OP EEN VRIJ HOOG NIVEAU in de nieuwe 16 t/m25 maart Drang naar concentratie en samenwerking spreekt thans STENCILWERK P. C. BEUGELSDIJK LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 MAART 1962 Advertentie mzmmwMm/jmmzMr/mwwmwmmwmBmmm hiswa goed kamp internationale watersport-, kampeer- en caravantentoonstelling kampeer- en caravantentoonstelling AMSTER DAM geopend van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur zondags van 10 tot 18 uur toegangsprijs f2.- Beroep van Ilse Koch afgewezen De ..Europese commissie voor de rechten van de mens" in Straatsburg heeft een beroep van de tot levens lang veroordeelde voormalige com mandante van het concentratiekamp Buchenwald Ilse Koch afgewezen. De in Aichbach (Beieren) gevangen zit tende vrouw had het vonnis onrecht matig genoemd en om stappen van de commissie bij de Westduitse justitie verzocht. De commissie verklaarde dat het kennelijk een misbruik van instellingen voor waarborging van de vrijheid van de persoon was, dat Ilse Koch zich tot de commissie wendde! Het beroep gold de veroordeling door een Duitse rechtbank in Augsburg in 1951 wegens aanzetting tot moord, die in 1952 door het hof te Karlsruhe werd bevestigd. Reeds in 1947 was Ilse Koch wegens inbreuk op het oorlogsrecht door een Amerikaans tribunaal tot levenslang veroordeeld maar in 1949 weer op vrije voeten gesteld. Zij en haar man hadden van 1937 tot. 1942 de leiding van het kamp Buchenwald en stonden voor het eerst in 1944 terecht. Karl Koch werd toen wegens moord ter dood veroor deeld. Ilse bij gebrek aan bewijs vrij gesproken. Zondag 18 maart Lelden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. P. Kloek. 7 uur i J. de Wit. Dienst voor oud en Jong. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. A. Eeekhof. Marekerk: 10.30 uur ds. J. M. D. van den Berg. Onderwerp: Jezus en de boef: 7 uur ds. H. Bouter. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Bethlehemkerk: 10 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop. Maranathakerk: 10.30 uur ds. H. J. ian Achterberg. (H.A.), 7 uur ds. H. J. Tan Achterberg. Wijkdlenst.- Bevrijdlngskerk: 9 uur ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 9 en ).30 uur ds. D. J. Vossers. (H.A.). Aula School, Marnlxstraat: 10 uur M. Ottevanger. Ver. van Vrljz. Hervormden. Leldse Volkshuls: 10.30 uur ds. W. H. Hubeek. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. Frank le Cornu te Utrecht. Academisch Ziekenhuis: 10.30 uur ds. J. Maaskant. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Jeugdkerk. Aula Gymnasium: 10 uur A. J. Lamping. Zulderkerk: 3 uur kerkdienst voor doven. Geref. Zulderkerk: 10 uur dr. Wes terink, 5 uur dr. Dronkert. Petrakerk. Surinamestraat: 10 uur ds. Haverkamp, 5 uur ds. Heule. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dron kert, 5 uur ds. Haverkamp, 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 9 uur ds. Heule, 5 uur ds. A. Vos te Wassenaar. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 10.30 uur ds. A. Vos, 5 uur ds. B. J. A. Streefkerk, te Den Haag. Groenhoven: 10 uur ds. B. J. A. Streefkerk. Evangelisatie samenkomst „De Mirt" (Lage Rijndijk 64): 10.30 uur de heer De Die. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. Wat moet ik met de sacramenten?) en 5 u. uur (ond. Jezus' zwijgen) dr. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 8 30 uur ds. J. J. Verleur te Lisse, 5 uur ds. R. "rands te Oegstgeest. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. Rosingh te Sommelsdijk. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3)10 en 5 uur dhr Th. Dik tes; dinsdag 8 uur bijbelstudie. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur de heer H. Schouten Jr.; dinsdag 8 uur bijbelstudie, vrijdag 8 uur bidstond. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. Singel 50)9.45 uur Hoogmis; woensdag 7.30 uur Avondmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): 1030 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Leger des Hells: 10 uur heiliglngs- dlenst; 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje. 7.30 uur opwekkingssamen komst (alle bijeenkomsten o.l.v. kapi tein Van Engelen). Evang. Lutn. Gem.: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree te Hoogmade, 7 uur ds. M. H. Boogert; Geref. Kerk: 9.30 en 1 uur ds. W. Wijma te Alphen aan den Rijn; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Diénst des Woords, 6.45 uur ds. D. H. Biesma te Llsse. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Julianastraat: 10 uur ds. M. Hane- maaijer, 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Aula Immanuelschool Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. J. H. Bogers. 5 uur ds. P. A. Lefeber; Gebouw Jonathan: -10 uur ds. Van den Akker te Gouda; Kapel Gouwsluis: 6.30 .uur dr. G. Huls te Gouda; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 turds. A. Breure; Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée; Martha-Stichting: 10.30 uur ds. J. Veen; Geref. Kerk Ma ranathakerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. K. H. Schuring, 6.30 uur ds. F. de Jong te Lichtenvoorde; Salvatorlkerk W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. F. de Jong, 6.30 uur ds. K. H. Schuring; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 u. kesdienst. 5 uur ds. H. Scholte; Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grljpen- stelnstraat: 9.30 en 5 uur de heer J. ran Leeuwen te Scheveningen; Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 530 en 4 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. J G. Paardekooper te Nieuwkoop; Baptistengemeente IJsclubgebouw: 10 dur Eredienst, 6 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur d». W. A. S. Laurense, 5 uur dhr Hen- ten te Lelden; Geref. Gemeente: 9.30 »n 6 uur: leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur J. Zwijnenburg te Oudewater; 6.30 Jur ds. A. den Hartogh. Nieuwerbrug: |30 uur ds. W. Balke te Langerak. Herv. Evangelisatie: 10.30 uur ds. J. A. Beters te Den Haag; 7 uur ds. M. C. Hoole te Den Haag. Geref. Kerk: 10 en 630 uur ds L. Loosman. Nieuwerbrug: '30 en 6.30 uur ds. C. J. Tissink. Geref. Kerk (vrijgem.)9 uur lees dienst; 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst Evang Buth. Kerk: 9 u. ds. A. Jense. Ev.Kring 10 uur Eredienst; 7 uur Jb. Klein Ha- develd. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J Haltsma te Woerden, 6.30 uur ds. A. wet te Lelden (zendingszondag); Ger. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. G. Leene (afscheid); Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds P. J. de Bruijn; Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur leesdienst; Ver. Vrijz. Herv.: 7 uur ds. J. P. van Mul- lem. Hillegnm Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer, 5 uur ds. J. Veenendaal, Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10 uur Dienst des Woords. 7.15 uur ds. C. den Hertog te Den Haag; Ned. Prot. Bond: 10 uur (Nutsgebouw) lr. H. de Nie te Haarlem; Evang.-samenkomst 3 uur (gebouw Haven 50). Spr. ev. J. Alt te Wassenaar; Maranatha -bijeenkomst woensdag 8 uur ln het Nutsgebouw. v. d. Endelaan 52. Spr. evangelist br. N. Esmeijer te Alphen aan den Rijn. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. M. H. Boogert te Aarlanderveen. Katwijk aan den lt(jn Herv. Gem.: 10 uur ds. A. Makkenze. 6 uur ds. H. van Gosliga te Rijnsburg: Kapel Nieu we Duinweg: 10 uur ds. Jac. de Vos te Katwijk aan Zee (H.D.); Gymnastiek lokaal school Narcisstraat: 10.30 uur dhr. C. Stroo te Koudekerk aan den Rijn; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. de Valk, 5 uur ds. A. Langeler te Valken burg (Z.-H.) Katwijk aan Zee Herv. Gem. Oude Kerk: 9 uur ds. Moerenhout, 10.30 uur ds. D. Bouman (H.D.), 6 uur ds. J. v. d. Linden te Den Haag; Kapel: 10 uur kand. A. Schipper te Ede, 5 uur ds. Ha gen; Groen van Pr. school: 10 uur ds. Tukker; 6 uur ds. de Vos; Aula Nieu we Begraafplaats: 10 uur ds Hagen; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Bouman; Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Pijl man (H.A.); 5 uur ds. I. Meyer te Oegstgeest. (H.A. en Dankz.); Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)8.30 en 3 uur ds. K. D. Gerber te Hengelo; 10 30 en 5 u. ds. Breen; Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst: Geref. Gemeente in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman: Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Kappers te Oegstgeest. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr J. v. d. Hoek. 6.30 uur ds. J. P. Honnef: Kerkzaal Zyikwartier: 9 uur ds. J. P. Honnef: Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Banga. 6 30 uur ds. F. Mlnnema; Kerkzaal Zijlkwartier: 10 30 ds. F. Mln nema, 5 uur ds. J. Banga; Ver. Vrijz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur ds. J. Hoftljzer. Lelniuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. (Bidstond voor Ge was). Pnlël: 7 uur ds. D H. Gijsbers; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. J. Koffrle, 7 uur ds. G. W. J. van Bleek te Wou- brugge. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga. 7 uur ds. H L. Boon stra te Warmond. Jeugddienst; Geref. Kerk: 9 en 7 uur (ln Chr. Geref. Kerk) ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gem 10 en 4 uur ds. H. van Gilst; Geref. Kerk (Vrijgem): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 3 uur leesdlensten; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. H. J. Mulder te Lelden. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Stehouwer te Alphen aan den Rijn, 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. C. L. Ruben te Rijswijk; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht; Rem. Geref. Gem.: 7 uur dr. J. van Goudoever te Hilver sum. Nieuw Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. H. Brons: 6.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest Bethelkapel: 9.45 uur ds. Alma te Amsterdam. Noord wijk Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. Breukelman te Simonshaven (jeugddienst); 7 uur ds. P. Kloek te Leiden. Geref. Kerk: 9.30, 5 en (11 uur Berghstichtlng) ds. W. Dekker. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur da. A. Bouw meester te Den Haag. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupédo; 5 uur ds. Smit te Noordwijkerhout; 7 uur ds. W. Hoekstra (Jeugddienst); 10 uur Sole Mio ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. B. Bouma. Herv. Geref. Evangelisatie: 10 uur dhr. C. Wild schut te Rotterdam; 5 uur dr. C. Graafland te Woerden. Noordwykerliout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits, 7 uur ds. G. J. van Embden te Zoeterwoude. Jeugd dienst. Oegstgeest Herv. Gem.: Groene- of Willlbrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callenbach. Pauluskerk: 10 uur dr. En klaar; 7 uur ds. B. C. Visser. Ver. van Vrijz. Herv., W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur dr. Faber te Wassenaar. Geref. Kerk. Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. G. Th. Rothuizen te Leiden. Geref. Kerk (vrijgem.): W de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A M. Knottnerus, 3 uur ds. Hol te Uithoorn. Jeugddienst; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kor net; Rem. Geref. Gem.: geen opgave ontvangen. Rijnsaterwoude Herv Gem.: 10 u. ds C. J. Baart. 7 uur ds. G. Overgaauw te Woubrugge; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.15 uur ds. C. den Hertog te Den Haag. RUnsburg Herv. Gem. Grote Kerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur Doe dit tot Mijne gedachtenis (Foto Will Eiselin) ds. A. Makkenze te Katwijk a, d Rijn. Bethelkerk: 10 uur ds. D. Lekkerker- ker te Valkenburg; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk. Petrakerk: 9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. Bljleveld. Rapenburgkerk9.30 uur ds. Bljleveld: 5 uur ds. v. d. Linde Maranathakerk: 9.30 uur ds. v. d Linde: 5 uur ds. Post. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. Kampman. Geref Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. J. Douma. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart. 12 uur dhr A. de Haan. Jeugddienst, 5 uur ds. G. Pettinga te Lisse: Geref. Kerk: 9.30 u. ds. H. van den Berg, 5 uur ds. P. D. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem 9.30 en 6.30 uur ds. Lindenburg; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Koers te Den Haag. Valkenburg Herv. Gern 10 uur ds. H. van Goslinga te Rijnsburg; 6 30 uur ds. D. Lekkerkerker Geref. K«»rk: 10 u. ds. Langeler; 5 u. ds. H. de Valk te Katwijk a d Rijn. Geref Kerk (vrij gemaakt) 10.15 ds. R. Brands; 3 uur ds. C. J. Breen. Voorhout Herv. Gem, 10 uur ds. J. W. de Jong; 7 uur ds. Fokkema van Kaag. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur vic. Hamminga; 7 uur ds. Meljering. Rijndijk: 10 uur ds. Meljering. Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (vrycem 8.30 en 3 uur ds. Douma te Rijnsburg. Baddinxveen Herv. Gem.: 9 30 u. ds. J. R. Cuperus. 6.30 uur ds. J. Ver- welius; Wijkgebouw Esdoornlaan: 9.30 uur ds. J. Verwelius, 6.30 uur ds. D. van de Ent Braat te Monster; Stations straat: 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalk man; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoet); Rem. Gem.: 10 u. da. A. 't Hoff Visser; Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop; woensdag 7 u. ds. A. P. Verloop; Oud Geref. Gem.: 7 uur ds. Wilting te Doetinohem. Barmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra (Biddag voor Gewas en Arbeid); 7 uur prof. dr. H. Berkhof. Wassenaar Herv .Gem.: 10 uur drs. H. B. de Roest; 7 uur ds. J. T. Wiersma. Klevietkerk: 9 uur Jeugd kerk: 10 uur dr. P. Roest te Voorburg; 7.30 uur drs. De Roest. Jeugddienst. Geref. Kerk: Bloemcamplaan: 10 en 5 uur dr. J. M. Vlijm te Voorburg. Zijl laan: 10 en 5 uur ds. K. Welbedacht te Den Haag. Ned. Prot. Bond, Lange Kerkdam: 10.35 uur mej. ds. G. Weste- rouen van Meeteren (Rem) Rotter dam. NPB Rem. Gem./Doopsgez. Gem., Johannahuis: 10.30 uur ds. G. J. W. den Herder (Dgz) Den Haag. Soefi beweging, Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst. Herv. Evang., Doroshuls: 10 uur J Grlsniqt to Rot terdam; 7 uur de heer A. Kruithof te Monster; Dorestad: 10 u. St. Ursula- kllnlek: 11 uur ds. P. de Jong te Den Haag. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. F. Overgaauw: 6.30 uur ds. Hei|- mans te Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. G. W. J. van Blok. Ned, Prot. Bond: 7 uur ds. J. G. Ja cobs te 's-Hage. Zevenhoven Herv. Gem.: 2 uur ds. W. Verweij. Afscheldsdlenst; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. W. Genult. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur vie. D. Verheef te Kedlchem. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Geref. Gem.: 7 uur da. A. Hoff- Vlssclier. (Na afloop ledenvergadering). Financiering met „vreemde" gelden (Van onze financiële medewerker) Ook al is er alle reden om in de ontwikkeling van de commerciële bedrij vigheid in de V.S. en in Europa vertrouwen te stellen, zo kunnen toch de koersen van de aandelen der industriële ondernemingen niet blijven stijgen. In de V.S. is men zich daarvan blijkbaar ook bewust, want hoewel de recente gegevens omtrent het Amerikaanse bedrijfsleven eerder gunstig dan ongun stig zijn vooral de gedaalde werkloosheid heeft de aandacht getrokken blijft de Newyorkse beurs in één doen, vandaag iets beter, morgen iets minder. Met een indexcijfer voor industriële aandelen van boven 700 ligt de beurs op een niveau, dat hoger is dan ooit tevoren, hetgeen tot uitdruk king komt in de merendeels zeer lage rendementen en de hoge cijfers voor de koers/winstverhouding. Ook in West-Duitsland zijn de koersen van de aandelen, ook na de daling die in de tweede helft van 1961 heeft plaats gevonden, nog allesbehalve laag, hetgeen uiteraard de belegger tot voorzichtigheid noopt. De West- Duitse economie geeft zeker geen reden tot grote bezorgdheid, maar de gang is er toch wat uit, zoals uit de recente exportcijfers blijkt. Hetzelfde kan ongeveer van ons land worden gezegd. bedrijfsleven wint de overtuiging veld dat bundeling van krachten nodig zal zijn om aan de concurrentie in en buiten de EEG het hoofd te kun nen bieden. Het feit dat de positie van de tot dusver zelfstandige ondernemingen daardoor wordt versterkt en bij open. bare fusies dikwijls vermoede en on vermoede reserves aan de dag treden, kan als een van de redenen worden genoemd waarom de aandelenmarkt haar vaste stemming handhaaft.. Af en toe treedt voor een bepaald fonds soms een scherpe daling in als de betrokken onderneming (Palthe) slechte resultaten over 1961 aankon digt, in de meeste gevallen stellen de cijfers en de dividenden over het af gelopen jaar niet teleur. Zo werd deze week door Mosa. Van Nelle, Han delscompagnie. Krasnapolsky, Woon- en Winkelhuizen, een hoger dividend aangekondigd, terwijl vele andere het op het peil van 1960 kunnen hand haven. Wat de internationale fondsen be treft, heeft de Koninklijke, zoals men weet bij een ca. f 100 miljoen hogere winst voor het concern, het dividend gehandhaafd, terwijl ook Philips weer 16 in kas en 5 in aandelen uit de agioreserve uitkeert. De deze week bekend geworden cijfers over 1961 worden in zoverre moedgevend be schouwd dat de omzet in het vierde kwartaal die van dezelfde periode in 1960 heeft overtroffen, als was dan de winst 13 lager. Hieruit blijkt dat ook een concern als Philips de stijgende kosten niet door een gro tere produktiviteit kan dekken en er dus 0" uit moet zijn door nieuwe in vesteringen de bedrijfskosten te ver lagen. In 1961 werd bijna f mil- Nienne nonnen Men heeft het gevoel in een soort overgangsperiode te verkeren, niet alleen als gevolg van een grote on zekerheid ten aanzien van de lonen en salarissen, die in 1962 zullen gel den, maar ook in verband met de uit bouw van de EEG, die met name voor de buitenlandse handel nieuwe normen stelt, waarbij de bedrijven zich moeten aanpassen. Mr. H. Al- berda, voorzitter van het Centraal Orgaan voor de Econ. betrekkingen met het buitenland heeft er onlangs op gewezen dat weliswaar de afzet mogelijkheden in Europa groter zullen worden, maar dat nog moet worden afgewacht in hoeverre de onderschei dene bedrijfstakken daarvan zullen kunnen profiteren. Wel kan er op worden gerekend dat de grote concerns in ons werelddeel in een expanderende economie een voorsprong hebben op de kleinere, zelfstandige ondernemingen. Niet al leen door hun geperfectioneerde „research", marktonderzoek, etc., maar ook door hun min of meer on beperkte financiële potenties, die hen in staat stellen ten aanzien van de vernieuwing en de automatisering van de bedrijfsapparatuur volkomen by de tijd te blijven. Dit is de reden waarom ook in ons land concentratie en fusie van ondernemingen aan de orde is en op tal van jaarvergaderin gen door het bestuur wordt medege deeld dat men voor een dergelijke samenwerking open staat. In de textielsector is dit proces reeds lange tijd gaande, maar ook in andere delen van het Nederlandse jard geïnvesteerd en in 1962 zal het bedrag nog hoger zijn. Nu als gevolg van lagere winsten de zelffinanciering minder radicaal kan worden toegepast laat het zich aanzien dat voor de financiering van die investeringen een beroep op de kapitaalmarkt zal moeten worden gedaan, gelijk trouwens by enkele ondernemingen reeds het geval is. Gelden van derden In dit verband verdient het de aan. dacht dat men in het algemeen voor een vergroting van het eigen kapitaal beducht is en er de voorkeur aan geeft gelden van derden aan te trek ken, vooral nu deze tegen een be trekkelijk lage rente te krijgen zijn. Op de vergadering van De Wit's Tex tiel, die een converteerbare obligatie lening heeft uitgegeven, motiveerde de voorzitter deze wijze van finan- eieren met de niet of minder renda bele exploitatie der nieuwe aanschaf fingen tijdens de aanloopperiode en dezelfde overweging zit voor bij de A.K.U., die f70 miljoen 4^% con verteerbare obligaties uitgeeft, daar door haar geldmiddelen na de ver wisseling van de oude tegen de nieuwe obligaties met f 62 miljoen versterkt, doch haar eigen kapitaal slechts met f 12 miljoen ziet toe nemen. Het is altyd een goede regel ge weest dat industriële en handels ondernemingen. die in hun bedrijf aan de wisselingen van de conjunc tuur onderworpen zijn met het aan trekken van vreemde middelen, waar over een vaste rente moet worden betaald, voorzichtig moeten zyn en dit in sommige gevallen niet. in andere slechts in zeer beperkte mate mogen doen. Prof. Goudeket heeft in een vergadering van Philips echter als zijn mening uitgesproken dat naar mate de basis van een bedrijf ver breed en verdiept wordt, de bezwa ren tegen de financiering met geleend geld minder groot worden. Bij Philips behoeft, men er niet aan te twijfelen dat rente en aflossing van geleende gelden in gevaar komen, by kleinere ondernemingen mag men zij het met grote bedachtzaamheid reke ning houden met de waarschijnlijk heid dat de conjunctuurschommelin gen in deze tijd minder groot zullen zijn dan vroeger wel het geval was. Uit de recente cRfers van de spaar banken en die van de handelsbanken blijkt dat aan deze instellingen nog altijd grote bedragen toevloeien en de besparingen in ons land zich op een hoog niveau handhaven. Nu blykt dat het voor de Nederlandse bedryven als gevolg van de loonsver hogingen en de verkorte werkweek moeilijk wordt de winstmarges op een redelijk peil te houden, is het ook voor aandeelhouders een gelukkige omstandigheid dat nieuwe investe ringen mogelijk zyn zonder dat de exploitatierekening zwaar belast en het dividendniveau in gevaar ge bracht wordt. 1. deel van gebit. 4. insekt. 9. huishoudelijk artikel. 12. vuil. 14. zwarte substantie. 15. voorzetsel 17. bijwoord. 19. brok. 21. timmermanswerktuig. 22. bergplaats. 23. deel van gelaat. 25. centrale deel. 27. plaats. 28. dierenverblijf. 29. zonder uitzondering. 31. tot het totaal komen. 33. straat. 34. rang in theater. 36. tegenstanders. 39. communicatiesysteem. 40. muil. 42. betaalmiddel. 43. deel van een mast. 45. familielid. 46. leven schenken. 48. vervoersorganisatie. 49. nummer. 50. beroep. 51. overleven. 52. zwaargebouwd. 53. voorzetsel. 54. let wel. 55. kweker. 56. rivier. 58. persoonlijk voornaamwoord. 59. eiland bij Nieuw Guinea. 61. veel. 62. bindmiddel. 64. langzame dieren. 67. waaruit woorden bestaan. 69. gewicht. 70. zeediertje. 73. groente. 74. voorgestelde prijs. 75. uitroep. 76. bevlieging. 78. koud. 80. voorzetsel. 81. sport. 83. echtgenoot. 85. lidwoord. 86. houding. 87. aanwijzend voornaamwoord. 89. benedenwaarts. 91. echter. 92. met slechte uitkomst. 93. toegang. 1. by na koud. 2. landbouwwerktuig. 3. rekenopgave. 4. niet helder. 5. antwoord betaald. 6. huishoudelijk artikel. 7. persoonlijk voornaamwoord. 8. nijdig. 9. op grote afstand. 10. voertuig. 11. langzaam dier. 13. eveneens. 16. lor. 18. oeverbegroeiing. 20. versiering op kleding. 21. landbouwer. 22. afgesloten afdeling. 24. laag by de gronds. 26. nationaliteitsteken. 27. voorzetsel. 28. dapper iemand. 30. slag. 32. niet mee laten doen. 33. zwaar werktuig. 34. eetgerei. 35. belangrijk deel van vrachtauto. 37. mede-leider. 38. op geen enkele plaats. 40. hoofddeksel. 41. huishoudelijk artikel. 44. voorzetsel. 46. stomp. 47. dwaas. 49. totnutoe. 54. helemaal niets. 57. deuk. 59. verbinding. 60 .sport. 62. bepaalde wijze van lopen. 63. vragend voornaamwoord. 65. vermoeiend. verdedigingsorganisatie. 67. van geringe hoogte. 68. overval. 71. muzieknoot. 72. voertuig. 74. hoge plant. 75. ongebonden. 77. plaats in Gelderland. 79. gelooide huid. 81. duw. 82. vragend voornaamwoord. 84. gelofte. 86. familielid. 87. van de datum. 88. lengtemaat. 90. muzieknoot. Oplossingen onder het motto „kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prys van f. 5 en twee prijzen van f. 2,50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. grondbeginsel; 8. minister; 9. amoebe; 11. kater; 12. soda; 13. serum; 15. kopen; 16. ca dans; 17. kring; 18. horde; 20. lasso; 21. rel; 22. soort; 24. rib; 25. ver keerd; 27. tentoonstellen. Verticaal: 1. geheimschrift; 2. naam; 3. dank; 4. bastion; 5. gui taar; 6. naar; 7. landingsboten; 12. sponsor; 14. mand; 15. kerel; 19. barkas; 22. sereen; 23. taart; 25. vete; 26. ideaal. De eerste prys van f. 5,werd toegekend aan men. M. Stravers, Jacob Catslaan 52 te Leiden, de twee prijzen van f. 2,50 aan de heer W. A. Mathlener, Hoofdstraat 135 te Jongetjes sjouwen mortiergranaten Drie mortiergranaten heeft de Haagse politie uit handen van kleine jongens weten te krijgen Een negen jarig kind toonde op school een 25 centimeter lange granaat aan ande re kinderen uit zijn klas. De onder wijzer kwam hier iets van te weten en hij waarschuwde onmiddellijk de politie. Het bleek, dat het jongetje de granaat op het militaire schiet- terrein op de Waalsdorpervlakte had gevonden en eerst thuis nog met een hamer had bewerkt. Gelukkig is het projectiel hierbij niet ontploft. Een dertienjarige jongen liet aan zijn oom twee granaten zien, die hij van een vriendje had gekregen. De oom was zo verstandig het kind met een naar de politie te sturen. Dr. B. Sajet (75) uit Amsterdamse raad Dr. Benedictus Herschel Sajet, die vandaag in alle stilte zyn 75-ste ver jaardag viert, keert na de aanstaan de gemeenteraadsverkiezingen niet in de Amsterdamse raad terug In 1923 kwam hij al voor de SDAP in de raad. waarvan hy sinds 1945 nestor is De bekende Amsterdamse arts respecteert hiermee de wens van zijn jartij om de raadsfractie een ver jonging te doen ondergaan. Dr. Sajet is het hiermee volledig eens, hoewel hij eigenlijk zijn veertigjarig jubi leum als raadslid wel had willen be leven. Valkenburg ven aan de heer A. A. I Verhoef, Haagweg 162 te Leiden. I De pryzen worden de winnaars I toegezonden. COPIEERINRICHTING Telefoon (0 1710) 34419 Middelstegr. 1 (hk. Nwe Rijn) Leiden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9