HEDEN AFKONDIGING BESTAND IN ALGERIJE „ONAANTASTBARE RAKET" IN SOWJET-UNIE VERVAARDIGD? Politie vervroegt de avondklok in Oran Vooroverleg kan dinsdag ergens in Amerika" beginnen m (Ave/ 9ï~u WEERBERICHT Kinderzegels brengen bijna 3 miljoen op VOORBEREIDING THANS GEREED ONBEMANDE RUSSISCHE KUNSTMAAN GELANCEERD Sht ALLEN SAMEN Tsarapkin erkent echter het overwicht van de Ver. Staten 'BANANEN Wèg die vlek met 75ct vlekkenpasta teuws Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 17 MAART 1962 No. 30606 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f0 59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zowel Fransen als Algerijnen verwachtten gisteravond, dat het bestand in de loop van vandaag zou worden afgekondigd. Van Franse zijde zou dit vanavond om 8 uur in een radiorede van president De Gaulle geschieden. De vice-premier van de „voor lopige Algerijnse regering" Ben Bella, die in Franse gevangen schap vertoeft, zou zaterdagnacht, samen met zijn medegevange nen, vrijgelaten worden en per vliegtuig naar de Marokkaanse hoofdstad Abat vertrekken. Ben Joessef, de premier van de Algerijnse opstandelingenregering, zou in Tunis het bestand tegelijk met president De Gaulle afkondigen. Gisteravond werd van militaire zijde in Algiers medegedeeld, dat na het opmaken van de balans van de gisteren in Algerije gepleegde aan slagen, het dodencijfer vierentwintig bedraagt. Tweeëntwintig personen werden gewond. Onder de slachtof fers bevonden zich zestien Algery- nen. De politieprefect van Oran heeft gisteren de avondklok vervroegd van 9 uur tot half acht. Dit besluit is genomen na het optreden van de OAS op donderdag in het cen trum van Oran. Donderdagavond hebben in een van de hoofdstraten van Oran 15 in militaire uniformen gestoken OAS-mannen het verkeer gecontroleerd. De papieren van de automobilisten kregen het stempel „OAS, zone 3, controle". Een van de aangehouden wagens was een mili tair voertuig. Drie automatische pis. tolen gingen in handen van de OAS over. Niemand legde deze „con troleurs" een stroobreed in de weg In Algiers waren de straten ver laten door een serie stakingen. De garages en benzinepompen bleven gesloten uit protest tegen de ver dwijning van een Europese auto monteur, waardoor het verkeer ont wricht werd, terwijl de advocaten staakten uit protest tegen een don derdag op een collega gepleegde moord. Ook de loodsen in de haven van Algiers zijn in staking. Voorts waren de scholen in de hoofdstad gesloten, als rouw over het neerschie ten van zes maatschappelijke wer kers door de O.A.S. Een Franse eenheid heeft gisteren een groep opstandelingen in de om geving van Tlemcen omsingeld. Er ontstond een vuurgevecht dat aan drie rebellen het leven kostte, terwijl er twee gevangen werden ge nomen. De militairen maakten drie vuurwapens en documenten buit. Chroesjtsjow: geen uiterste datum voor Duitsland Premier Chroesjtsjow heeft giste ren in een verkiezingstoespraak ge zegd, dat zijn regering geen uiterste datum stelt voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. „Dit belangrijke probleem moet echter wel worden opgelost", zei hij. De oprichting van de muur in Ber lijn stelde de communistische landen in staat „hun strijd voor een Duits vredesverdrag te voeren vanuit een versterkte positie", aldus beweerde de rode leider. Vermist vliegtuig nog niet gevonden Van het Amerikaanse vliegtuig, dat met 107 inzittenden tussen het eiland Guam, in de Grote Oceaan, en de Philippijnen wordt vermist, is nog geen spoor gevonden ondanks uitge breide nasporingen van vliegtuigen en schepen. Marine-autoriteiten vre- zen dat het toestel in de Grote Oceaan is gezonden. Het vliegtuig, een Super-Constel- lation, was door het Amerikaanse le ger van de luchtvaartmaatschappij .Flying Tigers" gehuurd. Aan boord bevinden zich 93 Amerikaanse en drie Zuidvietnamese militairen en elf be- I manningsleden. De luchtvaartmaatschappij werd I ln 1944 opgericht door twaalf vete ranen van de beroemde „Flying Ti gers", een groep Amerikaanse vliegers, die boven China tegen de Japanners I vochten voordat de*V.S. aan de twee- de wereldoorlog gingen meedoen. De maatschappij heeft als devies, dat zij I „alles op elk ogenblik overal heen" wil vervoeren. VOORTDUREND KOUD Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI in De Bilt om 10 uur ver strekte komt er maar weinig veran dering in de algemene luchtdrukver- 1 deling. Op de Oceaan bevinden zich wel enkele storingsgebieden, doch deze komen vooralsnog niet onze richting uit. Aan de toestand met koud weer zal dan ook de eerste paar dagen nog steeds geen einde komen, 's Nachts enkele graden vorst, overdag door de krachtige zonnestraling weer enige graden boven nul. 18 MAALT Zon op: 6.49 uur; onder: 18.48 uur. Maan op: 15.53 uur; onder: 5.58 uur Hoogwater te Katwijk te 2.04 en 14.18 Uurlaagwater te 9.51 en 22.21 uur. '19/3 hoogwater te 2.41 en 14.53 uur, laagwater te 10.33 en 22.58 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel Aan de hand van deze documenten werden nog vier F.L.N.-militairen opgespoord, die in een gevecht wer den gedood. De Franse militairen verloren één man. Beschermers in kasbah De laatste dagen zjjn driehonderd agenten van de FLN ais „bescher mers" naar de kasbah van Algiers gegaan om massa-demonstraties te gen provocaties van het geheime le ger (OAS) in de hand te houden. In de mohammedaanse wijk van Oran zjjn 200 agenten van deze be weging aangekomen. De meeste van hen komen uit de FLN-afdelingen in het gebied rond Algiers en het Kabylisch gebergte. Het uitblijven van de bestands overeenkomst en de door de OAS gepleegde moorden veroorzaken groeiende onrust, vooral onder de jongere mohammedanen. In de kas bah verschijnt geen krant in de Ara bische taal en de uitzendingen van Radio-Tunis en Cairo komen niet altijd verstaanbaar door. De men sen hebben daarom geen idee van wat er omgaat. Het enige, dat be grepen wordt, is dat er nog steeds geen bestand is. De agenten van de FLN-liederen en de verkoop van de van de vredesbesprekingen in Evian uit en leggen er bij de mohamme danen de nadruk op, dat demon straties tot bloedvergieten leiden en de onderhandelingen ongunstig kun nen beinvloeden. Het zingen van FLN-liedere en de verkoop van de groen-witte FLN-vlag is door de lei. ders verboden. Een lid van de FLN zei dat alle agenten bewapend zijn. „Wanneer de OAS een massale aanval wil ont ketenen, vooral in de boven-kasbah, om de zaak in de brand te steken, zoals ze zo dikwijls gedreigd hebben, staan de beschermers klaar. Wij ver trouwen er niet al te veel op dat. het Franse leger op leden van de OAS zal vuren om alleen maar moham medanen te beschermen". De kinderpostzegelactie 1961 heeft f. 2.900.000,netto opgebracht, dit is f. 400.000,meer dan de actie een jaar tevoren. In totaal werden bijna 25,5 miljoen zegels verkocht, onder meer door 550.000 leerlingen van ruim 7.500 scholen. De prijs van de zakjes kinderpost zegels was verleden jaar voor het eerst twee gulden (de winst bedroeg 88 cent per zakje), maar desondanks werden er niet minder dan 1.900.000 van ..omgezet". Bovendien werden er 1.250.000 mapjes kaarten verkocht. Dit betekent dat ieder Nederlands gezin gemiddeld óf een zakje zegels, óf een mapje prentbriefkaarten kocht. De schoolkinderen zorgden voor ongeveer tachtig procent van de „omzet" de plaatselijke comité's voor de overige twintig procent. 'f G! Welingelichte kringen in Washing ton geloven, dat de voorbereidingen thans gereed zijn, zodat dinsdag a.s. het vooroverleg tussen Indonesië en Nederland kan beginnen in aanwe zigheid van de 67-jarige Amerikaan se ex-diplomaat Ellsworth Bunker. I Men voegt er aan toe, dat deze over- De plaats van samenkomst wordt dracht voor Indonesië een „absolute angstvallig geheim gehouden. Men. I voorafgaande voorwaarde" is voor weet slechts, dat het een plaats aan alle officiële onderhandelingen met de oostkust van de Verenigde Staten Nederland. Eerste sinds zeven maanden Rusland heeft gisteren een onbemande kunstmaan gelanceerd, die volgens officiële mededelingen en volgens waarnemingen van radioseinen in het Westen in een baan om de aarde is gekomen. Dit is de .eerste Russische kunstsatelliet sinds de vlucht van de door Gherman Titow bemande kunstmaan Wostok II. die zeven tien rondjes om de aarde beschreef op 6 augustus van het vorige jaar. Er is van Russische zijde zeer weinig bekend gemaakt over de nieuwe kunstipaan. ven de aarde varieert van 217 tot 980 km., dat de omlooptijd 96 minuten bedraagt en dat een apparatuur wordt meegevoerd voor het onderzoek van de bovenste lagen van de atmosfeer en de kosmische straling. Ook werd in een communiqué meegedeeld, dat in de loop van dit jaar nog een serie satellieten zal worden gelanceerd. Het eerste bericht over de nieuwe satelliet werd door Chroesjtsjow per soonlijk gegeven tijdens een bijeen komst in het Kremlin in het kader van een verkiezingsactie. Geen spektakelstuk Meestal zijn de Russische ruimte lanceringen opzienbarende spektakel stukken geweest, waarover in over treffende trappen kon worden ge schreven. Ditmaal is er niet bekend gemaakt, dat de satelliet weer zwaar der is dan voorgaande, nieuwe doelen nastreeft of andere bijzonder opwin dende ruimteprimeurs zou brengen. Alleen is gezegd, dat de satelliet een baan bereikte waarvan de hoogte bo- f* JfVfSsMK njjf DOEN KUNNEN WE ALLES MAAR DAN OÖN ALLEEN buiten Washington betreft. De Indonesische delegatie zal uit drie personen bestaan: Soedjarwo Tjondronegoro, het hoofd van de af deling Europese aangelegenheden van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken en Adam Malik, de Indonesische ambassadeur in Moskou, die tot gisteren voor over leg met zijn regering in Djakarta was, zijn reeds op weg naar Amerika. Daar zal Zairin Zain. de Indone sische ambassadeur in Washington zich bij hen voegen. Overigens schijnt de stemming in Djakarta niet optimistisch te zijn. Volgens het Franse persbureau AFP wordt er in de Indonesische hoofd stad op gewezen, dat Nederland we liswaar heeft ingestemd met onder handelingen, maar niet de minste aanwijzing heeft gegeven betreffen de de vraag of de onmiddellijke overdracht van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea, die door Indonesië wordt geëist, zal worden toegestaan. Voor Nederland zullen dr. J. H. van Roijen, onze ambassadeur in de Ver enigde Staten en mr. C. W. A. Schürmann, onze ambassadeur bij de Verenigde Naties, aan het voor overleg deelnemen. Dit verklaarde minister mr. M. A. H. Luns gister avond in het Kurhaus te Schevenin- gen, waar hij een lezing bijwoonde. Minister Soebandrio heeft gisteren gezegd, dat het Nederlandse besluit, waarvan berichten uit Den Haag melding maakten, om nieuwe oor logsschepen te zenden naar gebied bij westelijk Nieuw-Guinea, slechts het Indonesische vertrouwen in de oprechtheid van het door Nederland geuite verlangen naar een vreed zame oplossing, zou verminderen. „Wij zullen zeer spoedig zien of de Nederlanders bij de onderhandelin gen, die wij gaan voeren, zullen gaan in de richting van een vreedzame oplossing van het vraagstuk of dat deze onderhandelingen voor hen slechts een soort van tactiek zijn" Jongen (12) steekt jongen (14) neer Een 14-jarige Hengelose jongen is gistermiddag door een 12-jarige met een dolkmes in de rug gestoken. De jongen werd gewond aan een der longen. Hij is overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis in Hengelo. De steekpartij was de nasleep van een ruzie, welke twee jongetjes van negen jaar 's ochtends op school met elkaar gekregen hebben. De ruzie Dit is de in oranje en olijf- groen uitgevoerde tegel van tien bij twintig cm., die zal worden verkocht ten bate van het natio naal geschenk aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het ontwerp is van de Maastrichtse kunstenaar Edmond Betlefroid. „Genève" maakt pas op de plaats (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Premier Chroesjtsjow heeft gisteren in een verkiezingstoe spraak in Moskou meegedeeld, dat Russische geleerden erin ge slaagd zijn een raket te vervaar digen, die onaantastbaar is voor afweerraketten. Alle afweer- installaties in Amerika zijn nu waardeloos geworden, beweer de de Russische premier. Het Amerikaanse grondgebied kan op elk gewenst punt worden aangevallen. Ondanks deze ver klaring van Chroesjtsjow gaf de Sowjetrussische afgevaardigde op de conferentie in Genève over het staken van de proeven met kernwapens, Tsarapkin, gisteren op een persconferentie toe, dat de Amerikanen nog steeds een overwicht in kern wapens bezitten. In Amerikaanse regeringskringen wilde men gisteren geen commentaar leveren op de bekendmaking van Chroestjtsjow over de nieuwe raket. In militaire kringen verwonderde men zich erover, dat Chroestjtsjow zijn dreigement aan het adres van de Verenigde Staten doet op het mo ment dat men in Genève zoekt naar een voor beide partijen aanvaardbare formule voor een ontwapening. Tsarapkin, een kleine, beminne lijke man en de favoriete Russische diplomaat van de Westelijke pers, gaf verder te verstaan, dat de Sow- jet-Unie geen internationale con trole van kernproeven zal dulden, waarvoor hij zowel argumenten van politieke als technische aard aan voerde. Volgens de Rus zijn de wetenschap pelijke methodes voor het vaststel len van kernexplosies zó ver gevor derd, dat elke nucleaire ontplof fing in de atmosfeer of de stratos feer, onder water of ondergronds, door de Russen en de Amerikanen in het eigen land geregistreerd kan worden. Iedereen is dat met hem eens, behalve waar het de onder grondse proeven betreft. Toch zei Tsarapkin dat de Amerikanen niet alleen achter alle gegevens van de Sowjetrussische proeven in de vorige herfst zijn gekomen, maar dat de Russen ook precies op de hoogte zijn van alle recente Amerikaanse onder grondse proeven. De Russische afwijzing van inter nationale controle, die de Amerika nen als noodzakelijk en de Russen als spionage beschouwen, heeft ook politieke achtergronden. In 1958 was de Sowjet-Unie bereid het principe van beperkte internationale controle te aanvaarden, aldus Tsarapkin, omdat zij in een snel akkoord hier over de kans zag een keerpunt in de internationale betrekkingen te be. werkstelligen. Helaas zijn die betrek kingen daarna van kwaad tot erger geraakt het U-2 incident en de mislukte topconferentie in Parijs en in 1961 heeft de Sowjet-Unie blootgestaan aan bedreigingen met een nucleaire raketoorlog. Onder deze omstandigheden is de Sowjet- Unie niet bereid Westelijke agenten op haar territoir toe te laten, die daar zij geen enkel noodzakeliik doel dienen slechts als spionnen be schouwd moeten worden. Menon: gematigd Uit de vorige redevoeringen ver dient die van de Indiër Menon ver melding. Op voorstel van Menon anders de verpersoonlijking van de onrust, nu de verzoeningsgezinde matiging zelve besloot de conferentie vol gende week alle middagen aan in formeel overleg te gaan besteden. Tot ieders verbazing verwierp Menon ook nog het Russische plan tot het instellen van atoomvrye zones. Tot nog groter verbazing werd het door de Braziliaanse delegatie zeer harte lijk onthaald. Met een gesprek tussen minister Rusk en de Pool Rapacki èn een diner, dat Gromiko aan de neutralen aanbood, sloot gisteravond het eerste deel van de nog steeds pas-op-de-plaats-makende conferen tie. Van de week-eind-rust zal de Brit Lord Home gebruik maken om premier Macmillan in te lichten. In Hengelo GRIEP ontwricht het normale leven Vele inwoners van Hengelo liggen met griep in bed. In sommige klassen heeft de ziekte het leerlingen tal ge halveerd. Sommige bedrijven moeten opdrachten weigeren omdat zij ern stig met gebrek aan personeel te kampen hebben. De Hengelose melk fabriek heeft vele inwoners zelfs per circulaire laten weten, dat in bepaal- Israëls luchtmacht valt Syrische stellingen aan Het Israëlische leger heeft bekend gemaakt dat de luchtmacht vandaag Syrische artilleriestellingen ten oos ten van het Meer van Galilea heeft gebombardeerd. Eerder was van Israëlische zijde meegedeeld dat Israëlische strijd krachten een nachtelijke strafactie hadden ondernomen op Syrische stellingen ten oosten van het Meer van Galilea. Volgens de eerste Israëlische berichten leden de Syriërs zware verliezen. Er zijn geen berich ten over Israëlische verliezen. Na de strafactie ontstond in de vroege ochtenduren van vandaag een artillerieduel. Syrisch geschut be schoot het Israëlische dorp Ein Gev aan de oever van het meer, waarop de Israëlische artillerie het vuur be antwoordde. Dit duel heeft drie uur geduurd. Naar schatting stond de helft van de bevolking van Tiberias aan de oever om te kijken naar het flitsen van het geschut en de licht bundels van de schijnwerpers, die het wateroppervlak afzochten. Van Israëlische zijde is meegedeeld, dat de Israëlische troepen die tot taak hadden Syrische voorposten ten noorden van El Noekeib te vernielen, hun opdracht hebben uitgevoerd. Vanuit deze stellingen waren gisteren Israëlische vaartuigen beschoten, iets wat volgens de Israëliërs in de afgelopen weken herhaaldelijk is ge beurd. Radio-Damascus deelde mee, dat de Israëliërs vier tanks en acht andere voertuigen die getroffen wer den, hebben moeten achterlaten bij een Israëlische aanval op Ein Gev. „Syrische vliegtuigen die meester zijn in de lucht, hebben twee Israëlische jachtvliegtuigen verdreven". De woordvoerder van de Verenigde Naties in Jeruzalem, Grand, heeft Koning Leopold en Prinses Liliane de Rethy gefotografeerd toen zij gisteren op doorreis van Amerika naar Brussel enige tijd op Schiphol vertoefden. was zo hoog opgelopen, dat ze beslo ten 's middags „versterking" te laten, aanrukken Een van de jongens bracht zijn 14-jarige broer mee. de ander twee vrienden van 11 en 13 jaar. Vlak bij het politiebureau op de Marskant raakten de jongens aan heb vechten. De 12-jarige knaap haalde plotseling een dolkmes te voorschijn, waarmee hij de 14-jarige in de rug stak. De jongen wist het politiebu reau te bereiken waar men hem ijlings naar het ziekenhuis liet ver voeren. De dader werd in de loop van de middag aangehouden. Advertentie zijn vitaminenrijk de wijken de komende dagen geen me- edeeld dat de Verenigde Naties melk aan hus kan worden bezorgd, leen staken van het vuren hebben omdat de griep flink heeft huisgehou- kunnen bewerkstelligen, dat vanoch- den onder de bezorgers. Men moet nu tend om zeven uur plaatselijke t(jd op bepaalde tijdstippen de melk van (zes uur Nederlandse tijd) is inge- centrale punten halen I gaan. Uit het Leidsch Dagblad van i 18 Maart 1862: Een kleedermaker te Wee tien heeft bekend gemaakt, dat hij het in zijn vak zoo ver gebragt heeft, dat hij voortaan de maat niet meer 1 behoeft te nemen, mits hem slechts een photographisch portret toegezonden wordt. Bij de op heden Maandag door H.H. Burgem. en Weth. op het Raadhuis gehouden aanbesteding is het metsel- J werk enz. aan de Bostelbrug aangenomen door den metse laar A. Verhoog voor de som van f 9590.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1