VEERTIG JAAR KANTKLOSSEN BRABANT BAKERMAT™ BARBARA'S „uilvinding" in het Leidsche m Volkshuis Zonder BLOUSE is geen garderobe compleet Parfumerie !uringar GEHOORBEENTJES ALS OORBELLEN Ingemaakte groente Moeilijker Trofeeën LUIERS ALS GORDIJN Gezellig STOPT! Uit gerust Hoed voor hem beauty products TOMADO HAARDROGER tafelmodei Zaterdag 17 maart 1962 Pagina 3 FOTO'S HOLVAST 4 LS u een kantklosster aan het werk zag, hebt u dan ook wel eens gedacht: dat zou mij nooit lukken? Het zou u erg meevalleniedere vrouw kan het leren, je hebt er alleen wat geduld voor nodig". Mevrouw C. M. A. SwaanDe Bruin weet waarover ze praat: al veertig jaar geeft ze lessen in kantklossen in het I Leidsche Volkshuis. Twaalf leerlingen zitten daar elke maandagavond om haar 1 heen, vlijtig klossend en pratend. Mevrouw Swaan is er een beetje trots op. dat er in Leiden nog zoveel belangstelling bestaat i voor de „koningin der handwerken". Vroeger, toen een huis- vrouw nog niet zoveel afleiding had, waren er natuurlijk nog meer cursisten. I Vroeger, dat is voor mevrouw Swaan de t(jd na de eerste wereld oorlog. Daaraan zijn jaren van studie voorafgegaan, want zo vlot als mevrouw Swaan haar leerlingen nu. onderwijst, heeft zij zelf het kantklossen niet geleerd. Het is een doe-het-zelf-verhaal uit de jaren twintig, zoals mevrouw Swaan vertelt: „Myn man, die in een boekhandel werkte, bracht op een dag een boekje over kantklos sen mee naar huis. „Dat kan ik niet", zei ik, „maar toen ik later ergens in een serre een kantkussen zag staan, ben ik naar binnen gestapt en heb gevraagd of ik het zonder lerares zou kunnen leren". „De eigenares van het kussen ried mij aan een boekje te ko pen, maar dat had ik al. Klos jes kon ik nergens krijgen en toen heeft mijn man ze voor me laten draaien. Ik heb vreselijk zitten prutsen, maar ik heb net zo lang gesukkeld, tot ik het een beetje kon. Dat is nu onge veer even zienzo'n 46 jaar geleden". „Vlak voor mijn dochter werd ge boren, kwam er een dame in Leiden, die een paar lessen in kantklossen gaf in het Volkshuis. Zij vroeg mijn klosjes te leen en in ruil daarvoor heb ik haar een paar lessen ge vraagd, want ik wist niet of ik het goed deed, Zy heeft mij toen ge leerd duchesse-kant te maken; dat is eigenlijk nog moeilijker dan ge wone kant". „Voor die tijd had ik naailessen gegeven, ook in het Leidscjie Volks huis, waar mijn man voor de biblio theek zorgde. Na die korte duchesse- cursus was ik wel zover dat ik kant- haar handwerk demonstreerde. Z heeft dan ook mappen vol krante knipsels en andere herinneringe; bewaard. „De meeste mensen op zo'n ten toonstelling zijn aardig, maar er ziji ook öngename, zoals die man, d' tegen me zei: „Zo Opoe!" Ik ant woordde: Ik kan me niet herinne ren, dat u een kleinzoon van m- bent". (Mevrouw Swaan is Amster damse van geboorte). De kamer aan het Utrechtse Veer, waar mevrouw Swaan woont, hangt niet vol met kleedjes en kantwerk jes, zoals we eigenlijk hadden ver wacht. Een rand langs de vitrages is het enige kant, dat te zien is. Maar in een la liggen de trofeeën van veertig jaren geduldwerk: kleed jes met grote en met kleine kantjes, het eerste kleedje en het laatste, kragen van prachtige duchesse- kant en een lief geklost kleedje van natuurzijde. Mevrouw Swaan is bereid het kantklossen tegen iedereen te verdedigen: „Het is beslist geen priegelwerk, zoals vaak wordt gedacht. Je wordt er niet zenuw achtig van, het werk eerder kal merend. Maar wat je in de eerste plaats nodig hebt, is geduld", zegt mevrouw Swaan. Ze lacht i vriendelijk en klost verder. Volgens een Oostduits blad is er in Oost-Duitsland een groot tekort aan luiers. De vrouwen gebruiken ze name lijk niet alleen voor de baby's, maar maken er ook hoofd doeken en gordijnen van. Om dit tegen te gaan zijn de luiers nu alleen nog te koop voor vrouwen, die kunnen be wijzen, dat zij kleine kinderen hebben. Advertentie WAARSCHIJNLIJK, vertelt mevrouw Swaan, vindt het kantklossen zijn oorsprong in het knopen van visnetten. Sporen van dit werk zijn het eerst gevonden in Venetië en Genua, maar toch is men van mening, dat de Vlaamse en Brabantse kan ten van vroegere datum zijn. Het kantklossen zou naar Italië zijn gebracht door een Brabantse. lessen kon geven en daar ben ik toen dus mee begonnen". Veertig jaar heeft mevrouw Swaan dat volgehouden, met uitzondering van de oorlogsjaren, toen er geen materiaal te krijgen was. Ze is nu 81 en nog niet van plan er mee op te houden. Het is gezellig op die maan dagavond-club. „Er komen vrou wen van zestig en meisjes van zestien" zegt mevrouw Swaan. „Als U een beetje gevoel hebt voor handwerken, hebt U aan twaalf lessen genoeg. U kent dan de beginselen van het kant klossen en kunt zelf verder stu deren. Want dat laatste hoort er echt jvel bij. Niemand is ooit vol leerd". Zelf gaat mevrouw Swaan vaak naar musea om kantiverk op beroemde schilde rijen te bekijken. Heel prettige herinneringen heeft ze aan tentoonstellingen, waar zij EEN dergelijke opvatting vindt men ook terug in de geschie denis van Barbara Ullman, die in 1514 te Annaberg in het Ertsge bergte werd geboren. Zij wordt in die streek beschouwd als de uit vindster van het kantklossen. Ruim 250 jaar na haar dood werd een steen op haar graf geplaatst, waar op stond te lezen: „Een werkzame geest, een vaardige hand, zij brengen de zegen in 't vaderland". De kroniekschrijvers menen ech ter, dat zy niet de uitvindster is Advertentie Altijd wéér Mevrouw Swaan in een zelf gekloste blouse van Duchesse-kant. Natte wegen en verblin dende koplampen I Als Bij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar Bem een goede maal tijd en een goede nacht- rustwachten. Dat is véél verstandiger! Ongezellig voor u, me vrouw, maar wat het Zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héél zwaar. LONDEN, maart 1962 Zonder blouse is dit jaar geen garderobe compleet. En met blouse bedoelen we niet zomaar een bloesje, in de lingeriezaak gekocht omdat het leuk en voordelig was en wel bij die Schotse en die grijze rok zal passen, maar een echte, modieuze blouse die deel is van een ensemble. Het blousegegeven is namelijk een belangrijk punt in de Franse voorjaars- en zomermode. Het gevolg daarvan is: blouses in alle soorten ter aanvulling van het mantelpak en ter vervanging van het tailleurjasje maar ook heeft het (zoals trouwens in vroe gere fases van de vergankelijke mode) menige lijn, menig silhouet gekarakteriseerd: bloezende Japon- lijfjes. zelfs bloezende rokken en tuniekeffecten zijn er te over. De simpele japon van Guy Laroche (figuur 1) en de hoogst elegante van Yves St.-Laurent (figuur 2) zijn voorbeelden van die laatste. Het bloezende lijfje in Laroches uiterst simpele creatie (1) is een verre van revolutionair detail in een allesbehalve revolutionair model Het geheel echter (hier uitgevoerd in een diagonaal gestreepte, pastel- kleurige zijde) is alleszins draag baar, aantrekkelijk enkopieer- baar, terwijl het helemaal niet uit gesloten is, dat u momenteel in de confectiewinkel iets vindt dat er heel veel op lijkt, al was het dan ook niet op dit jurkje, maar op een ander van verleden jaar geïnspi reerd. Yves Saint-Laurent, D.ors jeug dige ex-opvolger, die dit jaar een huis onder eigen naam geopend heeft, geeft tweemaal een bloezend detail aan de prachtige zwarte cloquc japon van figuur 2, één keer in het lijfje en één keer laag in de rok. Een zwart satijnen lint cein tuur eindigt aan de voorkant in een vrij grote strik. Zwarte handschoe nen en een grote zwarte hoed zijn de accessoires bij deze mooie gele genheidsjapon. De mantelpakblouse is in de jong ste haute-couture creaties het jasje vaak ontgroeid; hy wil, zelfs onder dat jasje, zichtbaar zijn en kruipt er dus van boven èn van onderen uit. Bijvoorbeeld in een zwart pakje van Maggy Rouff figuur 3 Welis waar is de blouse hier niet in de ruime halsopening van de tailleur zichtbaar, doch het gefronste schootje, dat over de gehele lengte onder een bolero-achtig jasje te zien De kantklos-club in het Leidsche Volkshuis nijver aan het werk. mevrouw Swaan zit aan het hoofd van de tafel. Aan de lin- - kerkant van de tafel ziet u naast het gewone ronde kantkussen, twee Saksi sche modellen. Hierbij Ts het patroon op een rol gespeld, zodat het niet steeds behoeft te worden verlegd. van het kantklossen, maar van de kanthandel. Er wordt n.l. verteld, dat een Brabantse vluchtelinge in het huis van Barbara's vader onderdak vond en dat deze vrouw het meisje kant klossen leerde. IN Barbara's jeugd was Annaberg een welvarende stad met een bloeiende mijnindustrie. Lang zamerhand echter raakten de mij nen uitgeput. Door haar huwelijk met Ullman was Barbara welgesteld geworden. Zy verbond zich met andere gegoede dames uit het stadje en kocht materiaal voor het klossen van kant, dat aan de arme mijn werkersvrouwen werd uitgereikt. Dezen maakten de kantwerken, die door de zakelijke dames tegen een goede prijs werden verkocht. Soms hadden zij 900 passement- werksters in dienst, Ook wordt ver teld, dat Barbara Brabantse kant werksters naar Annaberg liet komen als leraressen aan de door haar ge stichte kantschool. Ook hier wordt dus Brabant als bakermat van kant genoemd. Advertentie Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 LEADEN TELEFOON 23401 Verpleegsters van het Nottingham Ziekenhuis in Londen zien er geer, been in om menselijk been als sieraad te gebruiken. In het zie kenhuis is grote vraag naar ge- hoorbeentjes uit het menselijk oor. „Je kunt er mooie oorbellen van maken" zei een verpleegster, „de beentjes hebben zo'n fascine rende vorm". Een der chirurgen van de oorheel kundige afdeling vertelde, dat een van zijn collega's de beentjes placht te geven aan de verpleeg sters van de operatiezaal. „Het verwondert me niet te horen, dat ze later gedragen worden als oor bellen, want ze zijn lelijk noch griezelig". De mogelijkheid, dat de een of andere patiënt in een sieraad een deel van zichzelf herkent, is uit gesloten, want, zo zeggen de ver pleegsters, „wij mogen geen oor bellen dragen als wij dienst heb ben". komt, maakt dit „tekort" ruim schoots goed. De blouse is, even als het bijbehorende, gedrapeerde hoedje, van een wit en zwart Zijden imprimé. Van Saint-Laurents olijf groene blouse (figuur 4) is onder het mantelpakjasje veel minder te zien en de lijn van de blouse breekt het silhouet van de tailleur niet. Het pakje is van grys en wit geruite stof en de kraagloze halsopening wordt opgevuld met de kraag van de groene, zijden blouse. IN Nederland werd het kantklos sen ingevoerd door vrouwen, die na de val van Antwerpen in 1585 waren uitgeweken. Op de eerste kantwerken waren voorstellingen van de Blijde Bood schap aangebracht: deengel Gabriël naast de lelietak in een vaas, staan de voor de maagd Maria. Lang zamerhand verdwenen engel, maagd en lelietak en behield men alleen de vaas als symbool voor de Annun ciatie. In verscheidene oude kerken in Brabant bewaart men nog altijd zeer kostbare kantwerken, o.a. uit de tijd van de Bourgondische vor sten. i 100% nylon-2onder rubber j <g 'l MENU VAN DE WEEK w jOOP.AL nu de schoonmaaktijd y aanbreekt, komen we nog wel eens in de verleiding een blikje open te trekken of een pak diepvriesgroente te halen. Het hangt echter van allerlei omstandigheden af, hoe de voe dingswaarde van deze ingemaakte groente is. Fabrieksconserven van goede kwaliteit in blik of glas. waaraan voor en tydens het inmaken de nodige zorg Is besteed, kunnen vrij wel gelijk staan met verse gekookte groenten. Huishoudelijke inmaak in glas of blik is minder waard. Voor een keer is eten uit blik niet erg, maar in de regel kunnen we beter de voorkeur geven aan verse groen ten. De inmaak in zout, die ook nog wel wordt toegepast, kunnen we uit voedingsoogpunt in geen geval aan bevelen. Door het zouten en afko ken gaan n.l. de belangrijkste voe- dingszouten en vitamines uit de groente verloren. Dit is niet het ge val met zuurkool, daar deze in veel minder zout wordt ingemaakt en niet ontzouten behoeft te worden De voedingswaarde van zuurkool is dan ook bijna gelijk aan die van verse kool. Voor bevroren en gedroogde groente geldt hetzelfde als voor de in de industrie in blik of glas in gemaakte. Ook hier hebben we te maken met verschil in behandeling en dus in voedingswaarde. In het algemeen kan men zeggen, dat hier bij een goede kwaliteit, goed ver zorgd uiterlijk en een goede smaak samengaan met een hoge voedings waarde. MAANDAG: x aardappelen, savooiekool, rest vlees, wentelteefjes. DINSDAG: aardappelpuree, knolsederij, ei, watergruwel. WOENSDAG: aardappelen, bieten, bruine-bonen- hachee, appel of ander fruit. DONDERDAG:v aardappelen, andijviesla, gehakt, rijst met boter of margarine en suiker. VRIJDAG: aardappelen, wortelen, gestoofde vis, griesmeelpudding. ZATERDAG: stoofschotel van aardappelen, knolraap en blokjes kaas, appel of ander fruit. ZONDAG: groentesoep, aardappelen, witlof, stoofperen, vlees, custardvla met bitterkoekjes. OesinoorJ witlof VA kg witlof, zout, ongeveer 50 g boter of margarine, 15 g (2A eet lepel) bloem (nootmuskaat). Het witlof schoonmaken door do buitenste bladeren zo nodig af te schrappen of weg te snijden, het uiteinde van de stronk af te snyden en het merg er uit te verwijderen. De groente wassen in ongeveer 2 cm. lange stukken snijden. De boter of margarine laten smelten en het lof met wat zout er door roeren. Daarna de pan sluiten en onder af en toe omleggen de grocnie zachtjes gaarsmoren in ongeveer 20 minuten. De bloem over het :>f stroo.en en even laten doorkoc^n strooien en even laten doorkoken met nootmuskaat. De nieuwe manier van haardrogen Van de laatste twee blouses is de eerste (figuur 5) bestemd om het tailleurjasje te vervangen, terwijl de andere (figuur 6) op meer klassieke wijze een mantelpak completeert. De eerste is een creatie van Dior en gemaakt van dunne, grijs en wit ge streepte wollen stofhet model bloest over een laag geplaatste cein tuur en heeft een plat schootje. Bij de korte mouwen: handschoenen tot boven de elleboog. Maggy Rouff's blouse (6) Is van zwart zijde, voor zien van korte mouwtjes en een gedrapeerde, sjaalachtige kraag; hij is het klassieke complement van een bleekróze, wollen pakje, dat voorts gecompleteerd wordt met zwarte handschoenen en een tamelijk om vangrijke zwarte hoed. J. V. Nu rustig achter uw toilettafel uw haar drogen en tegelijkertijd uw uiterlijk verzorgen dat is de nieuwe, ideale manier, die het u veel makkelijker maakt. En uw man of verloofde hoeft niet meer zo lang te wachten dus... hij ook blij! warme en matig warme lucht geen onderhoud kan ook worden opgehangen (vaste plaats) haardroogkap wasbaar In lauw water een jaar schriftelijke garantie

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17