OOK TIENERS WILLEN WONEN De halbstarken zijn vermoeid KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Eigen kamertje een belangrijk bezit voor jongeren Wat Amerikaanse tieners lezen Blue Diamonds moeten dienen j Duitse jeugd doet Duits degelijk Zaterdag 17 maart 1962 Een modern divanbed geeft.de kamer van een tiener een gezellige sfeer. Dit meubel kan tegelijk als zit- en rustbank worden gebruikt. De Blue Diamonds moeten volgende maand in militaire dienst. Zij hebben van hun fans al vast afscheid genomen in het Roxy-theater in Am sterdam, waar zij (onder ste foto) foto's van zich zelf gesierd met hun handtekeningen uitdeel den, terwijl buiten (bo venste foto) twaalf poli- tie-agenten de grootste moeite hadden een bele gering door tieners de baas te blijven. De Diamonds vinden het ..helemaal niet erg" om in dienst te gaan, ..dan kunnen we tenmin ste wat uitrusten", zegt Riem, een van de twee broers, ..want die tour» nees waren erg ver moeiend". Zij hopen wel dat ze in hun diensttijd voorstellingen voor 0iil$ tairen mogen verzotten. Metalen wandrekjes zijn erg goedkoop en de tieners kunnen door sparen er zo nu en dan zelf een onderdeel bij kopen. door vuil worden en beschadiging wordt voorkomen. Op de bank ko men een paar kleurige kapokkus sens, die niet alleen het zitten wat comfortabeler maken, maar die tevens zorgen voor een aardig ef fect. Werkhoek Zo'n kamertje moet natuurlek ook een werkhoekje hebben. Dit kan een leuke schryfklep, maar ook n Washington is onlangs een on derzoek ingesteld naar de leesge woonten van de tieners in de Amerikaanse hoofdstad en haar voorsteden. Onder de tien boeken waarnaar in openbare bibliothe ken het meest wordt gevraagd, bleken zich aan de top twee wer ken van de schrijver J. D. Salin ger te bevinden, namelijk „The catcher in the rye" en „Franny and Zooey". ,The catcher in the rye", reeds Ja renlang geliefde lectuur by de jeugd, beschrijft de ontwikkeling van een jongen die van school is weggelopen. In „Franny and Zooey", Salingers nieuwste boek, wordt verteld van de religieuze en emotionele crisis in het leven van Franny Glass en hoe haar broer haar bij de oplossing van haar moeilijkheden tracht te helpen. Andere boeken op de lijst van het uitverkoren tiental zijn: Georgf Orwells „1984", Thor Heyerdahk „Kon Tiki" en „Aku Aku", „The rise and fall of the Third Reich' van William L. Shirer en werken van H. G. Wells en Edgar Allen Poe. Nee, Paul Anka huilde niet. Wel had de beroemde Ameri kaanse crooner een pijnlijke Waring, toen hij onlangs een milkshake wilde drinken in een melksalon te Kopenhagen. Hij werd door opgetogen aanbid sters zo enthousiast begroet, dat het hem bijna een oog kostte. Een van de meisjes drukte in haar geestdrift name lijk haar vinger in een van Pauls beroemde kijkers. Van daar die zakdoek ir Studenten van de universiteit in Jeruzalem hebben een zeg-het- met-bloemen-dienst georgani seerd die door de abonnees tele fonisch ontboden kan worden voor het verversen van de bloe men-versieringen in huis of kantoor. een stevige keukentafel zijn. Dit is afhankelijk van het doel. Gaat het om een jongen die een verwoed knutselaar is, dan is een mooi wandrekje met schrijfklep alleen maar lastig en zal een keukentafel meer voldoening geven. Betreft het een meisje dat graag brieven schrijft, gedichten maakt en van wie het huiswerk heel belangrijk is, dan is een klein bureautje of een schrijfklep Ideaal. Het voordeel van een wandrek is, dat eenvoudig kan worden begon nen met een paar muurstrips, een schrijfblad en een paar boeken planken en dat deze begincombina tie later kan worden uitgebreid. Vooral de metalen wandrekjes zijn voor dit doel bijzonder geschikt omdat de onderdelen daarvan zo goedkoop zijn, dat kinderen door sparen zo nu en dan iets kunnen bijkopen. En jongens en meisjes die in de vakanties gewoon zijn om te werken, kunnen met be hulp van deze rekken in korte tijd een indrukwekkende wand- combinatie maken. „Carrière-stijl" nen, maar bovendien krijgen dezen daardoor belangstelling voor wo ninginrichting. Dit laatste is toch wel belangrijk want als we er van uitgaan, dat het normaal is dat jongens en meisjes gaan trouwen: dan komen ze dus een keer voor de opgave te staan zelf een huis in te richten. Belangstelling kweekt kennis en dit laatste hebben ze zeker nodig als het zover is, want het gaat dan om grote bedragen. Als vloerbedekking komen in aanmerking: een vast tapjjtje van fjjn geweven kokos, linoleum en goedkope twistedmatting. Het kie zen van kleuren is een gevoelskwes tie en daarom kan men dit beter geheel aan de tieners zelf overlaten, ook al schrikt men misschien van de uitbundige combinatie die ze op het oog hebben. Trouwens, men moet eigenlijk al les aan hen overlaten en alleen een oogje houden op de financiële kant van de zaak. Want wat voor last hebben de ouders er eigenlijk van, als het gordijntje op de kamer van hun zoon of dochter nu rood, groen -of geel is en of er stippen, strepen of wilde abstracte motieven op zijn gedrukt. Natuurlijk vraagt men zich nu af wat het verbeteren of inrichten van zo'n kamertje wel kost. Dit ligt voor elk ge val anders, maar meestal kost het aanzienlijk minder dan wat ouderen per jaar aan allerlei genotmiddelen in welke zin dan ook plegen uit te geven. Het is trouwens ook moge lijk elk jaar wat te doen. En laten de ouders niet vergeten, dat zoon of dochter zo nu en dan jarig zijn. EP SIMONS. DE halbstarken zijn ver moeid". zo schrijven de Duitse bladen en daarmee bedoelen zij dan. dat het nozemprobleem in de Bonds republiek zijn scherpe kan tjes heeft verloren. Van de aardbodem verdwenen is de Duitse nozem nog niet. Er zijn nog dragers van leren wambui zen. Er zijn nog jongeren die op snelbrommers zonder geluiddem per door stille straatjes knette ren. Er worden nog steeds auto's „geleend". Maar opstootjes en vechtpartijen zoals die in vroege re jaren aan de orde van de dag waren, zjjn nu zeldzaam gewor den. De „halbstarke" is een en keling geworden. De Duitser is er de man niet naar om zo'n ontwikkeling zonder meer te accepteren. Er is dus een „gründlich" onderzoek ingesteld Een van de resultaten is een de finitie van de halbstarken-van- toen: „Zij wilden protesteren te gen de volwassenen, tegen de ge hele maatschappelijke orde. Zij voelden zich onbegrepen. Daarom zochten zij naar een uitlaat. Om dat zij geen andere mogelijkheid hadden*ontaardden hun han delingen en gleden zij vaak af naar het misdadige vlak". En heeft de Duitse jeugd er nu ineens geen behoefte meer aan om te protesteren? Integendeel. „Nog steeds nemen de jongeren jegens de wereld der volwassenen een protesterende houding aan", aldus de jeugdzorg-ambtenaar van een grote stad in het Roer gebied. „Maar hun protesten zijn zwakker geworden. Zij winnen meer inlichtingen in dan vroeger, zy weten beter hoe de wereld in elkaar zit en wie er hun stempel op drukken". Volgens deze ambtenaar een van de velen die door de onder zoekers werden geinterviewd is deze ulterlyke verandering ver oorzaakt door een andere „aan pak" van de jeugd door de in dustrie en de buitenwereld. De jongeren in de zogenaamde ge vaarlijke leeftyd zyn „gepromo veerd" tot pseudo-volwassenen. De verkoopleider in een groot wa renhuis bevestigde dit. „Wij rich ten vandaag onze reclame bewust op de jongeren. Wij weten dat de jeugd al op zeer jonge leeftijd deel uitmaakt van het economi sche leven, dat zij al veel verdient en onze grootste klantenkring is". Zo ontst-ond in de textielindustrie de „carrière-stijl", een kleding- mode waarbij de jongeren als het ware wordt ingeënt: „Wanneer je gekleed gaat zoals wij voorstel len, dan maak je carrière". Een psycholoog voegde eraan toe: „De jongens en meisjes hebben dat begrepen. Zij dragen geen le ren jacks meer. omdat men dat niet meer „doet". En wanneer men een broek met een plooi draagt en een modieus jasje, dan past daarby niet dat men meisjes op straat lastig valt of by elke gelegenheid vecht". Geen tijd Een beroepskeuze-adviseur in Düs- seldorf ziet nog een andere oor zaak van de verandering: „Onze jeugd is veel zakeiyker en nuch terder geworden. Al by de keuze van het beroep weet men precies wat men wil. Doorslaggevend zyn de verdiensten, de sociale stan ding en de promotiekansen. De mogelykheden in de industrie zijn voor de jeugd groter gewor den. Men heeft eenvoudigweg geen tyd meer voor relletjes". De „harde halbstarke" is een zeld zaam exemplaar geworden, aldus de conclusie van de onderzoekers. En ter illustratie geven zy het volgende voorbeeld. Een bar in Duisburg. Gedempt kaarslicht. Zachte muziek. De eigenaar ver telde: „Vroeger was het hier wel anders. Rock 'n roll en cha-cha- cha en hoe dat allemaal heet. Hier werd gestampt dat de stuk ken er af vlogen. Ik heb een jon gen naar de twist gevraagd. Zijn antwoord: ach, da's toch alleen wat voor de halve-garen van de film". Vroeger wilden de jongeren uit de band springen, waren woeste feesten voor hen een noodzaak, aldus nog steeds de onderzoekers. De rock was daarom zeer wel kom. Zy hadden minder geld en konden zich slechts goedkoop amusement veroorloven. Vandaag verdienen de meeste jon geren goed, zo goed zelfs dat ook de bromfiets niet meer voldoende is voor het sociale aanzien. Typi sche staaltjes van minder ge slaagde vryetydsbesteding be staan echter nog steeds", zo be sluiten de enqueteurs, „zoals het op hoeken van straten staan. Al leen merken we het niet meer zo. Want de hoek draagt tegenwoor dig een dak en heet dan espres so-bar. En een espresso-bar be hoort tot de goede toon...." "irELE ouderen leven in de veronderstelling, dat jongens en meisjes tussen de tien en twintig alleen maar belangstelling hebben voor snelbrommers, draagbare radiootjes, kelder feesten en flirtations. U en wij weten natuurlijk wel beter. Maar ja, een snelbrommer doet nu eenmaal meer stof opwaaien dan een in 'n onstuimige gemoedsbeweging neergeschreven gedichtje. Dit neemt niet we'g, dat een groot deel van de jeugd buitenshuis haar vertier zoekt en niet altijd vertier in de beste zin van het woord. Psychologen, pedagogen en sociologen kunnen heel diepzinnige verklaringen geven van de uithuizigheid en ongeremde levensdrang van de jeugd. Maar als wij zoiets lezen, schiet ons altijd weer de uitspraak van een bekende Franse schrijver te binnen, dat hij pas begon te leven toen hij een eigen kamertje kreeg. Hoeveel jongeren zullen er zijn die helemaal geen eigen kamer hebbenf Of een kamertje dat alleen maar geschikt is om erin te slapen en totaal geen eigen sfeer heeft? Deze groep is groter dan men gewoonlijk aanneemt, omdat veel ouders menen, dat de woonkamer de meest aangewezen plaats is voor opgroeiende kinde ren om er hun vrije uren thuis door te brengen. Wy zullen de laatsten zyn die de waarde van een goed en hecht ge zinsleven betwisten. Maar daar staat tegenover, dat elke jongen en elk meisje en de een meer dan de ander er weieens behoefte aan beeft om alleen te zyn. Alleen met zichzelf In een eigen sfeer. Een sfeer waarin elté .detail vertrouwen wekt en past brj het karakter van de kamerbewoner. Kortom, een sfeer waarin een tiener kan leven enwonen. In deze zin kunnen we rustig beweren, dat ook tieners willen wonen, net als volwassenen. Ouderen zullen verschillend rea geren, als zoon- of dochterlief vraagt een kamertje voor zichzelf te mogen inrichten. De een zal het allemaal onzin vinden, de an der ziet er zelfs kwaad in en een derde vindt het leven toch al duur genoeg en een nieuw vloerkleed in de huiskamer minstens zo belang- ryk. Op* zo'n kamer moet natuurlijk een bed aanwezig zyn. Neem geen opklap-, kantel-, wentel- of wat voor soort kleppende of klappende bedden er ook mogen zyn, maar gewoon een divanbed met daarop een schuimrubber- of schuimplas- ticmatras. Leg over de dekens een goed wasbare lap gordynstof en het bed kan tevens als rust- en zit bank worden gebruikt. Voor het bed een laag tafeltje en een paar leuke rotanfauteuils. Boven de bank kunnen een paar laag han gende glaskelken zorgen voor een gezellige verlichting. De wand achter de bank kan met plasticleer of met plastic op papierbasis worden beplakt waar- Vier studenten in Londen maken aanspraak op een nieuw wereld record nonstop-bridge. Zy heb ben negentig uur achtereen ge kaart voor een liefdadig doel. Aan het nakaarten kwamen ze niet toe. ■fr Nadat enkele kinderen in Beers- jeba (Israël) Byzantynse bron zen en zilveren munten hadden gevonden, is er een ware „mun ten jacht" onder de kinderen ont staan, als gevolg waarvan reeds een honderdtal oude munten bij het plaatseiyk museum is inge leverd. Tips Laten we hopen, dat er heel veel ouders ztfn die het wèl met ons eens zyn en voor deze groep gaan we nu een paar tips geven. Maar vooraf nog dit: de ouders doen na- tuurlijk niets op eigen houtje. Het gaat om de kamer waarin een jon gen of meisje moet leven en wo nen en daarom moeten de ouders samen met hem of haar een plan netje maken. Laat de grotere kin deren zelf maar eens iets bedenken om een prettige sfeer te maken. Zy zyn vaak orgineler dan de ouders omdat ze gewend zyn te breken met sleur en gewoonte. Kennis Op deze wijze geven de ouders hun kinderen niet alleen een ka mertje waarin ze echt kunnen wo-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15