„Warmond Fanfare in t Trefpunt Beeldhouwkunst in Wassenaar BLOK AAN HET BEEN VAN VELE KAPPERSBEDIENDEN Uitvoering volledig succes Er zullen voor 1980 in Z.H. nog 300.000 Imizen nodig zijn R.K. Bibliotheek Wassenaar wijzigt de statuten BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 MAART 1962 Verplichte sluiting Zoals in zovele bedrijven heeft ook in het kappersbedrijf het af sluiten van een nieuwe CAO veel voeten in de aarde. Is het in de nieeste bedrijven zo, dat het z.g. ak koord van „Oud-Wassenaar" hierbij de meeste m oeilijkheden oplevert, in het kappersbedryf zyn er geheel andere oorzaken. In een communiqué heeft een woordvoerder van de drie centrale werknemers-organisaties hierover het nodige reeds gezegd. Gisteravond waren de leden van de drie plaatselijke afdelingen der kappersbedienden uitgenodigd om hierover iets te horen, terwyi de be sturen tevens de meningen van hun leden wilden peilen. De opkomst in een der zalen van „In den Vergulden Turk" was zeer goed: In de CAO is de bepaling op genomen, dat de vakantie kan wor den opgenomen in onderling over leg t-ussen de werknemer en de werkgever. In Leiden is dit plaatselijk gere geld door de verplichte sluiting van het bedrijf gedurende één week. Beender-visserij voor Zeeuwsekust De leden van de Kon. Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, afd. Leiden, die gisteravond de koude hebben getrotseerd teneinde de maandelijkse ledenbijeenkomst in het Rijksherbarium te kunnen bij wonen, kunnen terugzien op een leerzame en interressante avond. De heer J. Moerkerken bleek een unieke vondst te hebben meegebracht in de vorm van een door hem zelf geprepa reerde „grote jager", een aan onze kusten zeer zeldzaam voorkomende vogel. Als vogelkenner wist de heer Moerkerken enkele interessante bij zonderheden over deze „grote jager" te vertellen. Mej. dr. A. S. Timmer mans deed na de recente Noorder- storm eveneens een vondst, enige goudkleurige eikapsels van de vleet rog ,een roggesoort, dat praktisch alleen maar in het Noordelijk gedeel te van de Atlantische Oceaan voor komt. Zowel deze eikapsels als de door haar gevonden eikapsels van de z.g. hondshaai, gaven mej. Timmermans aanleiding enige interessante wetens waardigheden over beide oceaanbe woners te vertellen. Na de pauze was het woord aan de vice-voorzitter, de heer G. Korten- bout van der Sluys, die een aandach tig en zeer belangstellend gehoor vond voor zijn praatje over een voor ons land unieke visserij naar fossie len-beenderen van pre-historische diersoorten. Daar de heer Korten- bout van der Sluys met zijn collega geoloog, de heer C. J. Overweel, vorig jaar de voor dit wetenschappelijk doel beschikbaar gestelde „Kon. Shell-prijs" door de Hollandse Mij. der Wetenschappen kregen toegewe zen, hebben beide geologen vorig jaar juni de gehele maand voor de Zeeuw se kust deze visserij bedreven. De visserij leverde een respectabel aantal kisten met studiemateriaal op voor het Leids Oudheidkundig mu seumbot slot van zijn zeer leerzaam „vissers-verhaal" vertelde de heer Kortenbout van der Sluys nog een en ander over de wijze, waarop de moderne wetenschap o.m. door mid del van röntgenfoto's, de ouderdom van genoemde vondsten tamelijk nauwkeurig kan schatten. Demonstratie voor de Leidse huisvrouwen De afdeling Leiden van de Ned. Ver van Huisvrouwen kwam gister middag in „De Hoeksteen" bijeen. Daar had nl. een demonstratie plaats van huishoudelijke apparaten van Electrolux. Een demonstratrice wees op de voordelen die de door deze firma in de handel gebrachte stof zuigers. wasmachines er centrifuges bieden. Ook de garantiebepalingen werden aan de orde gesteld, terwijl ei- folders beschikbaar waren. Het was een gezellige voorlichtingsmiddag, die geleid werd. door mevrouw H. A. van HerwaardenWildeboer en waarvan de huisvrouwen veel hebben kunnen opsteken. De heer J. van Tongeren, afde lingsvoorzitter van „St. Cosmas" behandelde in vogelvlucht het ont staan dezer regeling en somde de grote bezwaren op. Een enquete hierover onder het personeel had aan het licht gebracht dat vrijwel iedere bediende regen de regeling is, daar de patroon de datum van de sluiting bepaalt dus ook de vakantie van het personeel. Ook de heer Th. Starkenboom, voorzitter van de Alg. Kath. Bon noemde deze regelin geen „onding" en tegen de CAO maar ook tegen de belangen van de bedienden. Uit de discussie bleek wel dat de leden unaniem tegen de verplichte sluiting waren. Met spanning wordt dan ook het onderhoud van belanghebbenden met wethouder S. Menken in de loop van de volgende week afge wacht. Over de CAO en de vijfdaagse werkweek sprak de heer G. P. Uit den Bosch, de secretaris van de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale over de goede wil van de werkne mers en de afwijzende standpunten van de patroons. Vernielingen door debiele man (Van onzeHaagse correspondent) De Haagse politie heeft een 31- jarige geestelijk onvolwaardige man, die een grote aversie tegen alles wat aan de oorlog hierinnert blijkt te hebben aangehouden. Hij heeft twee weken geleden een stuk afgeslagen van de marmeren gedenkplaat die op de Haagse Parallelweg herinnert aan de fusillering van twaalf Nederlan ders. Bovendien blijkt hij in de nacht van 5 op 6 maart j.l. het monument voor land- en zeemacht aan de Sche- veningse boulevard te hebben be schadigd. Hij brak van het stand beeld vande soldaat de bajonet af. Daar de man debiel is werd hij op genomen in een zenuwinrichting. Geen staking Hoewel een staking in deze ge compliceerde bedrijfstak ni et moge lijk is, vielen er toch wel dreigende woorden, zoals het verbreken van de samenwerking met de werkgevers in paritair samengestelde organen o.a. de vakopleiding, vakraad, e.d. en zelfs in overweging te nemen lonen met meer aan diploma's te koppe- Onder leiding van dirigent C. J. Hondong gaf Warmonds Fanfare gis teren in de intieme zaal 't Trefpunt de halfjaarlijkse uitvoering, waarvan ons is opgevallen, dat de prestaties van dit korps zich in sterk stijgende lijn begeven. Dit zal het vrij talrijke publiek waaronder de burgemeester en leden van andere muziekvereni gingen, zoals Sint Matthias, War mond, „De Harp", Noordwijkerhout en het Leidse politiemuziekgezelschap ook gevonden hebben, getuige het gulle applaus. Als wij onze meest naar voren springende indrukken neerschrijven, dan is daar de vooruitgang in klank gehalte. Dat men bij de nieuwe in strumenten overgegaan is op de z.g. lage stemming, is een gelukkige greep. Dit was reeds te constateren in de openingsmars, waarin het koper goed klonk en meer nog in de veeleisende ouverture Brunehaut van Paul An- dré, waar tevens een grote vaardig heid gedemonstreerd werd bij de moeilijke passages voor de bugels. Met dit nummer hoopt men op een concours te Noordwijk, deze zomer de goede indrukken, die het verplichte nummer waarschijnlijk wel zal ma ken, nog te versterken. Dit laatste, lorenzo, door de Engelse componist Thomas Keighly nader aangeduid als „symphonisch" gedicht voor fanfare, maakt het de spelers niet gemakke lijk zich in de ere-afdeling te hand haven. De basisinstrumenten hebben het er zeer moeilijk, maar bewonderens waardig waren de resultaten. Als men de resterende tjjd met de zelfde ijver benut, als waarmee deze uitvoe ring moet zijn voorbereid, dan is het succes voor Warmonds Fanfare en de heer Hondong verzekerd! Het or kest produceerde meermalen een fraaie klank met de werkelijk mooie instrumenten. Kleine oneffenheden waren zo gering, dat onze uitgespro ken verwachting voor deze zomer, gerechtvaardigd moet blijken te zijn. Het programma werd verder ge sierd door uitstekend geblazen mar sen, als de Mars der Medici, een leuk stuk en tevens een goede nieuwe aanwinst voor onze fanfares, de Hud son Mars en de Punjaub. Voorts een populaire potpourri uit Lehars „Lus tige Witwe". Deze uitvoering werd tot een vol ledig succes. Na de pauze werd door leden van de vereniging nog een vlot blijspel ten tonele gebracht. AD. INT. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 maart. Kaasmarkt. Aangevoerd 3 partijen Goudse kaas en geen Leidse kaas. Noteringen: Goudse ie kwal. tot f2.25. Handel: kalm. LEIDEN, 16 maart. Veemarkt. Aanvoer: stieren 4, prijzen: f 5.00-8.00 per kg schoon gewicht, geen, melk koeien 90, f 900-1150 per stuk, rustig, vette koeien 260, f 2.65-3.45 per kg. schoon gewicht, willig, vare koelen 35, f 565-985 per stuk, rustig, pinken 17, f 325-525 per stuk, kalm, vette kalve- raa 43, f 1.80-2.45 per kg levend gew., traag, nuchtere kalveren 316, f 1.00- 1 40 per kg levend gewicht, redelijk, vette schapen 35, f 90-125 per stuk, stug, vette lammeren 508, f 100-140 per stuk, stug. geiten 1, zuig- en weide lammeren 25, Totaal 1335. KATWIJK AAN DEN RIJN, 15 maart Groenteveiling: waspeen per kist Al 15.40—17.20, A2 4.40-12.00, BI 15.40- 16.80, B2 4.80-6.40, Cl 8.70-10.00, C2 6.70, boerenkool 54.00, groene kool 26,00-23.00. prei A2 101.00-105.00, B2 70 00, kroten per kist 3.30-5.60. Aanvoer waspeen 92.000 kg, waarvan 59.000 kg voor export en 5.000 kg voor de industrie werd verkocht. LISSE, 16 maart. De aanvoer van gladiolen bestond uitsluitend uit res tanten, waarin de maat 14-op veel voorkwam, terwijl zeker het dubbele kwantum van de vorige veiling aange boden werd. Alles ging vlot weg en tot het eind toe bleef de vraag goed. GLADIOLEN 14-op 12/14: Are de Triomph 8.10 6.60, Atlantic 5.60 5.30, Bloemfontein 6.50 5.40, Dr. Fleming 7.50 7.20, Flower Dream 8.60 7.50, Flo wer Song 9.65 7.80, Gold Dust 7.80 7.10, Han van Meegeren 7.80 7.30, Hap py End 6.50 5.90, Hawaii 5.50 4.40, Hop- man's Glory 7.85 6.90, Johann Strauss 5.10 4.50, Johan van Konijnenburg 5.80 5.60, Jo Wagenaar 5.50 5.40, Leeuwen horst 7.80 6/70, Lustige Witwe 5.50 4.70 Mansoer 5.80 4.90, Maria Goretti 6.80 5.70, Montgomery 5.35 4.80, Morning Kiss 6.40 5.30, Nieuw Europa 5.60 5.50, Pactolus 7.— 6.50, Palet 7.90 6.65, Red Fox 5.4.60, Sans Souci 5.60 5. Sneeuwprinses 7.10 6.Spotlight 9.40 7.30, Uncle Tom 5.10 4.40, Van Zan- ten's Glory 5.20 4.30. RIJNSBURG, 15 maart. Hycinten 75-95, Blauwe Druifjes 45-53 per bos, Anemonen 13.00-17.00 per 100, Narcis sen (koude bak) Carlton 125-130, King Alfred 115-125, Semper Avanti 110-120, Tulpen: Apeldoorn 190-210, Oxford 210 Golden Harvest 155-165, Edith Eddy 95-115, Hisperos 215-220, Andus 170- 175, Elisabeth 2 170, Queen of the Night 210-215, Electra 95, Dubbel Ge mengd 100-125, Bandoeng 155-1Q0, Co losseum 160-165, Lustige Witwe 140- 150, Carara 160, Kansas 160, Sweet Harmony 220-235, White Sail 145-150, Saphier 210. WASSENAAR Contactavond van Katholiek Thuisfront De afdeling Wassenaar van het Katholiek Thuisfront heeft woens dagavond in de foyer van het vereni gingsgebouw een contactavond voor a.s. militairen georganiseerd, die door een verheugend groot aantal jonge mannen werd bezocht. Na een inleidend woord door aal moezenier Lagerberg vertelde de heer J. Hoogeveen, secretaris van de plaatselijke afdeling, een en ander van het werk van Thuisfront. Daar na werd een door het ministerie van Defensie beschikbaar gestelde film „Soldatenkaleidoscoop" vertoond. In de pauze werd gesproken over het retraitewerk. De aandacht werd ge vestigd op de retraite voor a.s. dienst plichtigen, die van 30 maart tot 1 april te Noordwijkerhout gehouden wordt. Na de pauze was het woord aan aalmoezenier W. Vroom, die een bij zonder geestig praatje hield over het militaire leven, over het waarom van de militaire dienst enz. Met twee films, resp. over een Luurdesbede- vaart en over de opleidingen bij de Koninklijke Luchtmacht, werd deze bijzonder geslaagde contactavond be sloten. VVD hiekl openbare vergadering Tijdens de openbare vergadering van de VVD, die donderdagavond in de recreatiezaal van flatgebouw „De Burcht" gehouden werk, heeft lui tenant-generaal J. H. Couzy, lid van de Tweede Kamer gesproken over enkele actuele politieke kwesties. Genraal Couzy begon zijn beschou wing met enkele opmerkingen over het huidige kabinet, waarvan de op positie beweert, dat het zwak en be sluiteloos is. maar dat gedurende drie jaren al heel wat besluit en genomen heeft over zaken, die door vorige kabinetten in de ijskast wer den bewaard. Daar was bijvoorbeeld de kwestie van de ambtenarensalarissen, die door de huidige minister van Bin nenlandse Zaken uit de ijskast te voorschijn is gehaald. Spr. noemde de kritiek op het beleid van de mi nister niet altijd redelijk. Minister Toxopeus is de eerste minister, die bereid gebleken is een bedrag van f270. miljoen, dat later zal uitgroei en tot 500 miljoen gulden, te beste den aan verbetering van de ambte narensalarissen. Voor de leden van de buurtver eniging Deyleroord en omgeving te Wassenaar wordt op woensdag 21 maart 's avonds C uur in het Deyler- huis een toneelavond georganiseerd. De toneelgroep „De Vriendenkring uit Voorschoten" zal het blijspel „O die oom Albert toch" opvoeren. De afdeling Wassenaar van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen organiseert op maandag 26 maart a.s. een excursie naar een Haags juweliersbedrijf. Er zal daar o.m. een causerie over juwelen wor den gehouden en een show, waarbij byoux zullen worden getoond. Op 20 maart is er een contactochtend in Auberge de Kieviet. Voor april staat o.m. een bezoek aan de Louise- hal in het Dierenpark Wassenaar op het programma. Duiurell-veldloop Hondertwintig atleten hebben zich gemeld voor de wedstrijden om de Zuidhollandse veldlocpkampioen- schappen, die onder de naam „Duin- rell Boskoop" a.s. zaterdag 17 maart op het landgoed Duinrel1 door de sportvereniging WIK zullen worden georganiseerd. Voor fhet seniorenkampioenschap over 6000 meter schreven o.m. in Verkade, Mulders, W. Verkade en J. Smits van AAV '36. P. de Haas J. van Leeuwen, P. Selier, A. v. d. Brink, G. Hoope en P. van Pr oosdij van Holland, Kooiman, Peterse, C. v. d. Pool, Til. Stolk, J. Vergeer, W. van ijk en J. Zijderlaan van Gou da en voorts D. de Bruyn (Minerva), J. Evers (Celebes), P. Klos (LDA L. Broer en Sj. Koster (Trekvogels) en K. Frtjters (Siomo. Kampioen-1961 was P. de Haas van het Leidse Hol land. Voor het kampioenschap bij de ju nioren (3000 meter) schreven o.m. atleten in van Sparta, Fortuna, Spartaan, AAV'36. Holland en Bata ven. De kampioen van vorig jaar H. Smit van Fortuna komt nu bij de senioren uit. Tenslotte is er een wedstrijd om het dameskampioenschap over 1000 meter. Het is nog niet zeker of de winnares van vorig jaar, Gerda Kraan, van de partij zal zijn. Het bijprogramma vermeldt wedstrijden 1000 en 2000 meter voor resp. C- en B-junioren en een 3000 meter veld loop voor C- en D-klassers. HISWA/ Goed Kamp Onder grote belangstelling heeft de Amsterdamse burgemeester, mr. G. van Hall, vanmorgen de internatio nale watersport-, kampeer- en cara vantentoonstelling HISWAGoed/- kamp in het Amsterdamse RAI-ge- bouw geopend. Hij merkte onder meer op dat er steeds meer mensen zijn, die behoefte voelen de stenen beslotenheid van de stad voor tijd en wijle te verwisselen voor de wijd heid van het Hollandse landschap, om in de vrije natuur nieuwe krach ten op te doen voor de dag van morgen. De tentoonstelling, alnus de burgemeester, geeft als combinatie van de in vorige jaren gehouden ten toonstellingen HISWA en Goekamp van de verschillende recreatie mogelijkheden op het water en te land een samenvattend beeld. „Wij kunnen constateren dat het kamperen en caravantoerisme de korte broek al heel lang zijn ont groeid", aldus de waarnemend voor zitter van de ANWB, de heer P. F. Zimmerman. De heer S. Joosten, voorzitter van de HISWA, zei tijdens de openings plechtigheid, dat in 1958 de belang stelling van de Nederlandse jacht bouw zich nog grotendeels op het bui tenland richtte en met name op de Verenigde Staten, waar sinds onge veer 1950 een belangrijk afzetgebied is ontstaan. Daarnaast is echter een toenemen de binnenlandse vraag, terwijl de laatste tijd de belangstelling van de Verenigde Staten ietwat tanende is. Dr. A. Compton overleden Dr. Arthur Compton, de Ameri kaanse natuurkundige die pioniers werk voor de vervaardiging van de kernbom heeft verricht, is gisteren te Berkeley in Californië aan een hersenbloeding overleden. Hij was 69 jaar. Dr. Compton leidde de onderzoe kingen welke de eerste atoomkern- reactie opleverden. In 1927 ontving hij de Nobelprijs voor natuurkunde. EERSTE DRUIVEN F. 17,90 PER KILO Op de groente- en fruitveiling te Honselersdijk, gemeente Naaldwijk, zyn vanmorgen de eerste druiven in dit seizoen aangevoerd door de tuin der de heer H. C. Jansen uit Hon selersdijk. Deze primeur twee kilo ging van de hand voor een prijs van f 17.90 per kilo. Eigenaar werd de commissionair in groente de heer J. Valstar eveneens uit Honselersdijk. DIRECTEUR VAN HET K.W.F. OVERLEDEN In Amsterdam is vannacht plotse ling overleden de directeur van de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding, de heer P. C. Besanger. Hij heeft de leeftijd van 63 jaar bereikt. De heer Besanger is directeur van het KWF geweest sinds de oprichting in 1949. Hij wordt als een van de bezielende figuren van de kanker bestrijding in Nederland beschouwd. Om de beeldhouwkunst zo dicht mogelijk onder het publiek te bren gen, heeft de groep „Zuidhollandse beeldhouwers" een programma opge steld. waarvan de eerste uiting zal zijn een groepstentoonstelling. Voor deze expositie in 't Dierenpark Was senaar in de maanden juni en juli zullen de 27 leden van de groep 140 werker bijeen brengen. In het najaar zal een twaalftal beel- Medische Diensten Leiderdorp dokter Blaauwen- draad, Hogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714-208. Oegstgeest dokter Reterink, tel. 20394. Voorschoten dokter Van Schaik, Juliana van Stolberglaan 62, tel. 3344. Voor wijkverpleging Gezondheidscen trum, tel. 2177. Warmond dokter Walenkamp, tel. 01711-220; zuster Muilerman, He renweg 57, tel. 01711-879 (b.g.g. 206). Wassenaar dokter J. A. J. Pau- lides, Van Zuylen van Nijeveltstr. 42, tel. 4561 en H. S. Boogaart, Storm van 's Gravesandeweg 1, tel. 4466. Apothekersdienst: Wassenaarse Apo theek, Schouwweg 32, tel. 2402. den worden opgesteld In de voor het publi-olk opengestelde tuin van het raadhuis in Wassenaar Verder zal in de zomer van 1963 eer reizende tentoonstelling worden ingericht, die ruimte heeft voor 40 plastieken. Tenslotte wil de groep een permanent beeldenpark stichten. „Wij willen trachten, de mensen op een zodanige wijze met onze beelden in contact te brengen, dat deze in hun dagelijkse gedachten worden op genomen". aldus de leden van de groep. „Niet in de eerste olaats door hier en daar een enkel beeld tussen grote groepen huizen of in een parti culiere tuin te plaatsen, maar door verscheidene beelden bijeen op te stellen op voor het publiek toegan kelijke plaatsen, zoals zwembaden, markben en speelweiden. KUNSTRIJDEN Wendy Griner op de tweede plaats De wereldkampioenschappen kunst rijden zijn hedenmorgen in Praag voortgezet met het derde en vierde verplichte figuur voor de dames. De stand is thans: 1. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 782.2 pnt; 2. Wendy Griner (Canada) 757.6 pnt; 3. Regina Heitzer (Oosten, rijk) 746.5 pnt; 4. Barbara Ann Purs- ley Roles (VS) 735.5 pnt; 5. Nicole Hassler (Fr) 722.4 pnt; 6. Karin Frohner (Oostenrijk) 721.4 pnt. D. v. d. Kwaak in Oegstgeest Onder voorzitterschap van de heer M. v. d. Voet vergaderde gisteravond in het Witte Huis de Christelijk His torische Kiesvereniging. Nadat de voorzitter de aanwezigen had opge wekt om deel te nemen aan de CHU- toogdag te Arnhem op a.s. zaterdag en tot bijwoning van de propaganda, vergadering van 23 maart te Leiden, waar de Unie-voorzitter zal spreken verleende hü het woord aan de heer D. v. d. Kwaak, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. De heer v. d. Kwaak besprak aller eerst de reacties van de televisie-uit zending, welke door de CHU was ver zorgd. In het bijzonder van de zijde van jongeren waren tal van hoop gevende reacties binnengekomen. Spreker constateerde dat de algeme ne belangstelling voor de Provinciale Staten gering was. De wereldpolitie. ke problemen spreken meer aan. Toch achtte de heer v. d. Kwaak de 28e maart, de verkiezingsdatum, be langrijk genoeg om er bij stil te staan. De CHU staat volgens spreker ten enenmale sterk afwijzend tegen (Deze pagina is ongecorrigeerd) Inleiding tot namvere samenwerking De R.K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek Wassenaar heeft gister avond een korte vergadering gewjjd aan een belangrijk punt, dat enige weken geleden al eerder aan de or de werd gesteld, maar waarover toen geen besluit kon genomen worden: een wijziging in de statuten, die in feite neerkomt op het wegnemen van enkele beletselen, die een nau were samenwerking met de Algeme ne en de Christelijke OLB's in de weg kunnen staan. Mr. C. P. M. van Beek, voorzit ter van de vereniging, herinnerde eraan, dat in 1958 de R.K. Vereni ging toetrad tot de Openbare Lees zaal en Bibliotheek-federatie, die tot dan toe bestaan had uit een algeme ne en een christelijke vereniging. Door de kerkelijke overheid werden echter aan deze samenwerking be paalde voorwaarden verbonden. Zo moesten er een afzonderlijke lees zaal, uitleenbureau en catalogus zijn. En het zou de leden der RK Vere niging niet zijn toegestaan boeken te lezen uit de collecties van de al gemene en de christelijke OLB vere nigingen. Deze voorwaarden werden indertijd vastgelegd in de statuten. In de rooms katholieke wereld zijn de opvattingen over de ver antwoordelijkheid voor bijvoorbeeld goede lectuur aan het veranderen, er is een tendens om die verant woordelijkheid te verleggen naar de individu zelf. Als er echter een mogelijkheid komt voor nauwere samenwerking met de beide andere partners in de federatie, dan zouden de bewuste be palingen in de statuten als belem meringen kunnen werken. Boven dien is het bestuur van mening, dat deze bepalingen uitvoeringsbepalin gen zijn, die meer in het huishoude lijk reglement dan in de statuten thuishoren. Voorgesteld werd daar om deze bepalingen over de aparte leeszaal enzovoorts te schrappen. De vergadering ging daarmee gaarne ak koord. In feite verandert daardoor niets aan de thans bestaande toestand, die gebaseerd is op de bisschoppelijke richtlijnen. Het bestuur heeft con tact opgenomen met de bisschop om over de mogelijkheden van een nau were samenwerking van gedachten te wisselen. In de praktijk blijkt, dat er van de aparte R.-K. leeszaal slechts een zeer sporadisch gebruik gemaakt wordt. Wat het lenen van boc'-.en der leden van de RK. Vereniging be treft doen zich soms moeilijkheden voor. Aan een lid van de RK Ver eniging mag n.l. geen boek worden uitgeleend dat niet in de r.k. boekerij of in de centrale boekerij van de fe deratie voorkomt. Het aanwezig zijn van een boek in de boekerij van de algemene en de christelijke vereni gingen betekent uiteraard niet, dat dat boek niet geschikt zou zijn voor katholieke lezers. Wellicht zal binnen afzienbare tijd een andere regeling voor de le den van de r.k. vereniging mogelijk zyn. staatsalmacht, mens-vergoding en party-discipline. Daarom toonde hij bezorgdheid voor de principeloze massa onder invloed van volksmen ners. Uitgangspunt van de CHU is o.m. om vanuit het Evangelie zijn naaste te dienen. Dit is geen verkie zingsleuze, doch een streven dat reeds lang naar voren is gebracht. Onder de nieuwe Provinciewet zullen de Staten in Zuid-Holland 83 leden hebben. Hy hoopt dat de CHU-verte- genwoordiging groter zal worden dan de huidige 8 zetels, hetgeen als ge volg heeft de veiligstelling van 2 le den in de Eerste Kamer. Spr. ging uitvoerig na welk een enorme be stuurstaak de Prov. Staten in onze provincie hebben. Behalve polders en waterschappen telt Zuid - Holland 168 gemeenten. Vele daarvan liggen in de randstad Holland, zeer dicht bevolkt en met grote behoefte aan woningbouw, recreatie e.d. Er zullen voor 1980 nog 300.000 woningen nodig zyn. Bedroeg de provinciale begro ting in 1850 slechts f. 250.000, dit be drag is nu 40 miljoen. Uit het oog punt van de bescherming van het landschap, het maken van streek plannen, het verlenen van subsidies, wordt er zeer belangrijk werk ge daan, dat algemeen een grotere be langstelling behoort te bestaan dan nu het geval is. Aan G.S. worden circa 30.000 raads besluiten per jaar ter goedkeuring voorgelegd. De goedkeuring wordt onthouden aan 60 70 besluiten. Het kon sprekers instemming niet heb ben dat zo vele gemeenten streven naar een zo groot mogelyk aantal inwoners. Z.i. is de gemeenschaps vorming veel belangryker. Als daar onvoldoende aandacht aan wordt ge schonken kan men de vestiging van nieuwe inwoners beschouwen als een .dropping' in niemandsland. Spreker ging uitvoerig in op het gevoerde woningbeleid van deze regering. Hy achtte de aanval daarop van de zyde van de PvdA weinig sportief. Immers iedere minister zou gebonden zijn aan het bestaande arbeidspotentieel. Bovendien is er naast de woning bouw nog zoveel te doen, zoals bouw van scholen, gymnastieklokalen, zwembaden, schouwburgen e.d. Als men straks zyn stem uitbrengt dient men te beseffen dat we 'n bijbels fundament nodig hebben. Bij de CHU gaat het erom zich te scharen achter de kruisbanier en het dienen van heel het volk. Er werd na de pauze gebruik ge maakt van de gelegenheid tot vra genstellen en discussie. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Johannes T„ zn van T. C. Roeleveld en J. M. Outshoorn, Stanley G„ zn van P. Zoutewelle en H. G. Knij- nenburg. Helena J. H., dr van J. G. Wensveen en T. V. Gardien. Ondertrouwd: J. J. Brouwer en M. M. Bunnlk, A. W. J. de Haan en M. J. A, Coster. Getrouwd: A. J. van der Leek en A. H Oudt. M. Koolhoven en A. Joustra, P J. F. van Leeuwen en M. A H. van der Ham, N, A. Nap en A. B. Brackel. C. Knijnenburg en E. van der Zwart, C. J. M. Bremer en P. A. Knijnenburg, R Weeteling en G. D Vermeire. Overleden: J. L. Ruijgrok, 67 jaar, C. B. Desmet, 88 Jaar, E. J. Steenbeek, 71 Jaar, A. B. Berkhout, 41 Jaar, M. Dub- beld, 67 Jaar, F. W. Bies, 23 Jaar. De dirigent Paul Pella, die volgende week dinsdag zijn zeventigste verjaardag hoopt te vieren. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Jolanda, dr van G. C. van Delft en N. van Egmond. Ondertrouwd: J. M. van 't Noorden- de, 22 jr en K. A. van der Wiel, 21 jr H. Pie, 31 jr en L. Rosa, 23 jr W. J. Delleman, 50 jr en M. E. van Diemen de Jel, 28 Jr. Getrouwd: J. T. Bast, 26 Jr en O. A. J. Fasting, 24 Jr. Overleden: A. Tuinstra, 85 Jaar, w.v. van J. Werkhoven, M. E. Dros, 76 Jaar, w.v. F. J. Broers. EEURSOVERZICHT KON. OLIE FLAUW Amsterdam. 16 maart. Slechts in één hoek van de hoofd fondsen is vanmiddag op het Dam rak flink gehandeld. Dit was de hoek van de aandelen Kon. Olie. Deze stukken werden by de opening op f. 136,60 bij grote posten uit de markt genomen door zowel het buitenland als van de lokale speculatieve zijde, j De vraag had verreweg de overhand waardoor de prijs snel opliep tot I f. 137,50. De voorgaande slotkoers was f. 142.50. Een koersverlies derhalve van circa f. 5,ofwel 25 punten op de oude omrekeningsbasis. Dit koers- I verlies was hoofdzakelijk het gevolg I van het gisteren nabeurs bekendge- maakte dividendvoorstel van de Kon. 1 Shellgroep van f. 5,25 over 1961, tegen f. 5,25 plus 10% in agio-aande- len over I960. De beurs werd door ge noemd dividendvoorstel onprettig verrast. Men had op meer gerekend. De redenen waarom op het sterk ver laagde niveau de olie-aandelen van middag grif werden genomen zijn o.m. het rendement en het feit dat aandelen Kon. Olie op dit niveau de goedkoopste aandelen zijn van de grootste olieconcerns ter wereld De aandelen noteerden vandaag een paar gulden beneden pariteit New York, Nu de maatschappij geen stockdividend uitkeert behoeft men. aldus de beurs, ook géén druk op de koers te vrezen, wegens het aanbod van stockdividenden. Philips hield zich zeer goed. De koers steeg van 1022 tot 1027, tegen gisteren als slotkoers 1019%. Aku was nauwelijks prijshoudend. Unilevers liepen op van f 190.20 tot f 190.90 (f 190.80). Hoogovens verbeterden van 822 tot 825 (824%). Certificaten Deli en HVA noteer den een weinig lager, Amsterdam Rubbers op 118 onveranderd. Van de scheepvaartwaarden werden aande len Maatschappy Nederland op 168 ex 8 dividend verhandeld, tegen gisteren 175% cum dividend. Meren deels lagen de scheepvaartaandelen vanmiddag een fractie beneden het vorige slotniveau. Staatsfondsen on veranderd. Vrydag 16 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 3% Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned, '60-1 4% Ned. '60 II 4% Ned. '59 4y4 Ned '60 4% Ned. '61 4% Ned. '53 3% Ned. Gb obi Ned '47 3% Ned. '51 3% Ned. '53 I-II 3% Ned '56 3% Ned '48 3% Ned bel cert 3y4 Ned '50 I-II 3y4 Ned '54 I-II 3% Ned. '55 13% Ned. '55 n 3% Ned. *37 3 Ned. G.b obi '46 3 Ned dol In '47 3 Ned Inv cert 3 Ned. 62-64 3 Indië «37 3 Indië "37 t. 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. w. b.l. '58 4% 101% lOlli 101% 101% 100% 100% 100% 97% 82 92% 98% 95% 95% 90% 89% 90% 91ft 91% 92% 92 92% 99% 94% 108% 101% 102% 102% 102% 102 100% 100% 100% B 97 82 L 92%GB 97% 95% 90% 90% 91 91% 92% 92 92% 99ft 94% 108R 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-my A.K U Deli My cert Hoogovens cert. Philips gem bez Unilever cert Dordtse Petr von P <50 f 20) Holl Amer lyn Java China Pak K.LM Kon Ned Stboot Kon Paket Mij Stoom My Ned Niev Goudr cert v Ommeren cert Kon Rott Lloyd N Scheepv Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96y4 96 Idem 48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 99% ld "37 MI (3%) 95% Z - Holl '55 4% 100% Bankwezen Bb N Gem 58 5% 104% 104% ld NWB'52 (4V4 99% 100% BVG rspbr f 500 196% 196% BVG rspbr '52 ..144 Industr. Obligaties Philips Doll. *51 94% 97% 118 GB 118 GB 139% 137% 408% 406% 167.20 166.90 824% 823% 1019% 1026 190.80 190.85 661% 632 142.50 136.95 146% 146 151% 71.90 72 GB 173% 71% 154 151% 175% 167% 144% 326 325 152% 151% 153% 150H Premieleningen Vorige Slotkoers koers v heden A'dam '53 3 107 A'dam '51 12% 87 87% A'dam '56 I 2% 86% 86% A'dam '56 II 2% 91% 91ft A'dam '56 III 2% 92 91ft Eindhoven '54 82% 83% Enschede '54 2% 84 Den Haag'5212% 91% 91% Idem II 2% 95% 95 B R'dam '52 I 2% 92% 82% Idem II 2% 93 Idem '57 2% 90% 90% Utrecht '52 2% 96% 96: Z.-Holl 1957 2% 92ft Zuid-Holl '59 2% 105ft 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco256.50 Amst Bank 415 413 Cultuurbank 36 36 Holl Bank eert 230 230 Ned Handelmy 377 380 Rott Bank 399% 398% Twentsche Bank 360 362 Senembah 410 410 ts Industrie Ondernemingen Albert Heyn 730 Berkei's Pat 310 Borsumy-Wehry 82 78% CaJvè Delft eert 918% Electraiasmy 309 K Pap v Gelder 376 380 K Ned Grofsm 193 190 Holl Constructie 444% 441% Ing our v Bny 247 247 Internatio 224 222 Int Kunstst Ind 76 76% v Kemp en Beg 153 Leidse Wolsp ry 556 556 Miiller en Co N B 438 490 Ned Kabelfabr 596 600 Philips pref 304 310 Rott Uroogd My 562 560 Sikkens Groep 965 Ver Touwfabr 410 414 Walvisvaart 107 106 Wernink's Bet.mij 238% 235 Wilton Feijenoord 335% 337% v WUk - Heringa 95 94% Zaalberg 146 146 Mijnbouw en petroleum 3iliton 2de r 509% Kon Petr (f20) 141 134.— Amerik fondsen Canad Pacific R 24{j 25 Intern Nickel 81 £lft Anaconda 50% 49ft Bethlehem Steel 42% 41% Cities- Service 56% •11emi Motors 56'. 56tt 'enneentt 81% 81 Republic Steel 53% 57% Shell Oil40 40 Union Pacific 32% Un. States Steel 74ft 73%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7