CONTROLE DE STEEN DES AANSTOOTS IN GENEVE SOLEX-«o Plannen hebben dit gemeen: ze zijn wederzijds onaanvaardbaar Ontwapeningsvoorstellen KARPETTEN Hetzelfde dividend Koninklijke 5.25 Ernstige bezwaren tegen huurverhoging RAI BUTLER BELAST MET MHODESIE i'ti''t.. n */f ft» rt. PLASTI COLOR RUSSEN HERNEMEN HET INITIATIEF GEFAALD mi. W. J. ZIRKZEE Ditmaal geen bonusuitkering Vooral bij P. v. d. A. en KVP 16t/m 25 maart i tri «V/ r t H.Walenkamp Zn. Opgcicht 1 maart 1860 Vrijdag 16 maart 1962 Vierde blad no. 30605 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genèva De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben gisteren, op de eerste werkdag van da ontwapeningsconferentie der zeventien landen, hun voorstellen op tafel gelegd. Gromiko Introduceerde met een korte rede twee documenten, een memorandum van 20 en een ontwerpverdrag van 27 pagina's. Wat men ook van de inhoud van het Russische voorstel moge denken, het heeft in de vorm een grote verdienste. Het geeft een compleet antwoord op de opdracht, die de V.N.-Assemblee aan de hier zetelende ontwapeningscommissie verstrek te: algemene en volledige ontwapening onder internationale controle. Het voorziet in alle details, in volledige, wereldwijde ontwapening in drie stadia over een periode van vier jaar, met nauwkeurige specificatie van de controle middelen daarop, alsmede vorming van een internationale politiemacht. Daartegenover heb ben de Amerikaanse voorstellen de verdienste van grotere soepelheid, bescheidenheid en realisme. Maar in de vormgeving heeft de Amerikaanse diplomatie bitterlijk ge faald. De voorstellen zijn niet volle dig, geven geen duidelijke samenhang tn zullen voor het oog der neutrale wereld en dat oog kijkt hier in Genève toe de indruk wekken, dat het Westen niet een werkelijke ont wapening wil. slechts een gedeelte lijke ontmanteling van de allerge- Taarlijkste wapenmacht, vooral die van de tegenpartij. De Russische en Amerikaanse voor ttellen hebben overigens één ding werkelijk gemeen: zij zyn wederzijds volstrekt onaanvaardbaar. In feite bevatten zij in de grote lijn niets anders dan hetgeen reeds verworpen ls. Beide partijen hebben haar oude voorstellen op smaak willen brengen met een garnituur van details. Bij de Russen, die voor het eerst met een compleet ontwerpverdrag komen, is dat zelfs in een zo ontstellende hoe veelheid het geval, dat er een pagina nodig zou zijn om ze alle op te som men. Hoewel geen van beide partijen werkelijk gelooft haar ontwapenings voorstellen ooit in praktijk te hoeven jrengen. heeft men voor alle zeker heid toch de sterkste wapens van f de tegenstanders de prioriteit voor de vernietiging gegeven. De Amerikanen willen de Russische intercontinenta le raketten zo snel mogelijk van de aardbol zien verdwijnen. De Russen willen in de eerste fase het Ameri kaanse net van militaire bases en M Polaris-duikboten, dat hen omsingelt, ontmantelen. Obstakel Het heeft weinig zin in details te treden over de zones van overeen stemming en van disakkoord in de twee plannen, die elkaar soms over kappen en soms zeer neutraal tegen over elkaar staan. Er is namelijk één steen des aanstoots, die op zich- lielf genoeg is om de hele discussie ^onmiddellijk te doen struikelen: de 0" controle op de ontwapening. lllx Het Russische voorstel handhaaft onverkort Moskou's principe: éérst ontwapenen, dan die ontwapening ha Terifiëren. Engelsen en Amerikanen p« Terwerpen dit. Zij eisen vastbesloten njjdat de verificatie niet alleen de ont wapening, maar ook de resterende be- T: i;ejj wapening en zelfs de mogelijk in het (eheim elders plaatsgrijpende her- ewapening. Dit obstakel is met een eenvoudig iófJvoorbeeld te illustreren. Stel dat bei- :t« de blokken overeenkomen hun ma- vrl riniers te demilitariseren. De Sow jet- Unie nodigt dan het internationale .controle-orgaan naar Leningrad om >rde orxtwapeningsceremonie bij te wo- eu( nen. Daar treden 200.000 mariniers ied'j aan, die hun geweren weggooien, hun ir Uniformen uittrekken en vervolgens ïf. In blauwe overalls aan het werk r s gaan in een fabriek van landbouw- ?t i werktuigen. Nu wordt echter de te- ka ttedenheid van de coratrole-commissa- rlisen, voor zover zij nog niet door bet aansluitende wodka-feest bene- Teld zijn, verstoord door het bericht, dat er in Wladiwostok zojuist een half miljoen nieuwe mariniers onder de wapenen is geroepen. De commissie n^j vraagt om vervoer naar Wladiwostok, maar krijgt dan het vriendelijke, doch besliste antwoord, dat dit bui ten haar competentie ligt. Geen dwang Voor alle zekerheid heeft de Sow- Jet-Unie ook nog voorgesteld, dat het controle-orgaan slechts mag verifië ren en publiceren, maar zelf geen dwang mag uitoefenen wanneer een land in gebreke blijft zyn verplich tingen na te komen. Dat zou de Vei ligheidsraad moeten- doen. En in de Veiligheidsraad heeft de Sowjet-Unie uiteraard een veto. De Westelijke lf" mogelijkheden achten, niet zonder reden, zo'n controlesysteem volstrekt onaanvaardbaar. Voordat men de Russische voor in stellen echter als pure huichelarij af doet, moge men wel bedenken dat (1) het Westen dezelfde mogelijkheden sal krijgen tot ontduiking of veto als de Sowjet-Unie en dat (2) een Werkelijk waterdichte controle op al gehele ontwapening eenvoudig tech nische waanzin is. Iedere controle ïd op iedere ontwapening zal zich in kerkelijkheid moeten baseren op steekproeven en meer nog op het «morele contract" der verdragslui- A tende partijen. Iedere mogenheid die betrapt wordt „met zijn hand in de ton-pot" van een werkelijke ontdui king van het verbod op moordwapens, ttordt de risée van de wereld. Maar zelfs de laatste mogelijkheid zonder eerst de voor hem gevaarlijke werd gistermiddag in de grond ge boord, toen de Russische afgevaardig de in het zich al jaren voortslepende overleg over het stopzetten van de kernproeven, Tsarapkin, nog eens duidelijk stelde, dat de Sowjet-Unie alleen bereid zal zijn een akkoord te sluiten over het stopzetten van de kernproeven wanneer het principe van iedere internationale inspectie achterwege blijft. De Russen zullen uiteraard op die Amerikaanse proeven met eigen atoomproeven antwoorden. Of met een, of na enige tijd orn eerst nog wat te profiteren van de storm van verontwaardiging die zeker tegen de Verenigde Staten zal opsteken. In beide gevallen zal de angst van de wereld, die vooral geen proeven wil, zich manifesteren. En wel via de druk van de Geneefse conferentie op de staatshoofden om zelf naar Ge nève te komen. Dan heeft Chroesj- tsjow de „top" die hij wilde hebben, weg van wederzijdse concessies in te slaan, gevaarlijk omdat hij dan door Communist in de CUBAANSE legerleiding De voormalige republikeinse gene raal uit de Spaanse burgeroorlog. Enrique Lister, is benoemd tot plaatsvervangend chef van de gene rale staf van het Cubaanse leger, aldus welingelichte kringen op Cu ba. Hij is tien maanden geleden op Cuba aangekomen, toen het Cubaan se leger begon aan een reorganisatie. Deze reorganisatie was noodzakelijk geworden door de aankomst van het gemotoriseerde legermateriaal, dat Din/miirffi'/) Cuba in grote hoeveelheden van Sowjet-Rusland heeft ontvangen. In zijn rang zou Lister onder de bevelen worden geplaatst van de chef van de Cubaanse generale staf, Sergio del Valle, die thans ondermi nister is van de strijdkrachten, en van de legercommandant, Almeyda, de stalinisten onmiddellijk voor ver rader zou worden uitgekreten. Hoe men het keert of wendt, de Russische diplomatie heeft haar kaarten onder de gegeven omstan digheden meesterlijk geprepareerd. Zij heeft in september een voorschot op de verontwaardiging genomen die deze functie echter reeds ver met een serie proeven die door het mensdom alweer zo goed als verge ten is. Zij heeft de Amerikanen in een dwangpositie gemanoeuvreerd, waarin die midden in een ont wapeningsconferentie nota bene tot het hervatten van kernproeven moeten overgaan. En dat, terwijl de Sowjet-Unie een volledig ontwa peningsprogram op tafel heeft ge legd. Maar de controle, zal men zeg gen. Welnu, het mensdom heeft ma ling aan controle. Alleen verantwoor delijke regeerders willen controle. Het mensdom wil voorraden atoombom men en raketten in de zee zien ver dwijnen. Waarom houdt de Sowjet- Unie meer rekening met de publieke wereldopnie dan het democratische Westen? De vier nieuwe voorstellen die de VS gisteren bij monde van minis ter Rusk op de ontwapeningsconfe rentie in Genève hebben ingediend, zijn: Een besnoeiing van 30 procent op voertuigen die kernwapens vervoe ren (raketten) en op de voor naamste conventionele bewapening tijdens de eerste fase van het programma aan het begin van de eerste fase moet de produktie van splijtstof voor kernwapens worden stopge zet-, daarna moeten de VS en Rus land elk 50.000 kilogram splijt baar U-235 voor vreedzame doel einden bestemmen; het snel nemen van stappen om een oorlog door toeval te verhinderen; waarborgen op de naleving van de verplichting tot vermindering van de kernbewapening. De drie andere Westelijke deelne mers aan de conferentie Enge land. Canada en Italië gaan vol ledig' akkoord met de nieuwe Ameri kaanse voorstellen. Het door de Sowjet-Unie inge diende plan voorziet in ontwapening in drie termijnen over een periode van vier jaar. Voorgesteld wordt een organisatie in te stellen waarin vertegenwoordigers van het Westen, het Oosten en de neutralen zitting hebben in het kader van de VN, welke toezicht zal houden op de uitvoering van alle ontwape ningsmaatregelen. De eerste fase zal zes maanden i het in werking treden van het verdrag moeten beginnen en 15 maanden duren. In dit stadium moeten de deelnemende landen „ge lijktijdig alle atoomraketten en hun militaire bases in het buitenland af schaffen en alle troepen daarvan te rugtrekken" en verder o.m. hun con ventionele bewapening verminderen. Tijdens de tweede termijn <15 maanden) zal men de kernwapens en andere vernietigingswapens af schaffen en de conventionele bewa pening opnieuw verminderen. De krachten zullen dan een miljoen manschappen mogen tellen. De derde en laatste fase zal een jaar duren. Hierin zullen alle strijd krachten en de gehele oorlogsmacni- nerie van de landen worden afge schaft. De staten zullen slechts poli- tie-eenheden behouden om de bin nenlandse orde te handhaven, waar onder eenheden die ter beschikking van de VN zullen staan te handha ving van de internationale vrede en veiligheid. De Indiase regering heeft een compromis-ontwapeningsplan in voorbereiding. Nehroe zou het zelf in april in Genève willen indienen, als het verloop van de conferentie daartoe aanleiding geeft. Nehroe houdt zich de laatste tyd intensief met het ontwapeningsprobleem be zig. Hij heeft een commissie in het leven gerooepen om alle aspecten ervan te onderzoeken. Persvrijheid in Israël in de verdrukking De buitenlandse-persvereniging in Israël heeft gisteren kritiek geoefend op een wetsvoorstel inzake smaad, dat door het Israëlische parlement in een eerste lezing is behandeld. Volgens een resolutie van genoemde vereniging maakt het ontwerp een eerlijke en waarheidsgetrouwe be richtgeving uit Israël onmogelijk. Vooral wordt bezwaar gemaakt tegen de bepaling dat een buitenlandse correspondent wegens „smaad tegen de staat" tot een jaar gevangenis straf kan worden veroordeeld. Ook met de bepaling dat een rechtbank een dergelijke zaak met gesloten deuren mag behandelen, kan de bui tenlandse - persvereniging niet ak koord gaan. Advertentie TRAP- EN GANGLOPERS 50 en 70 breed, moderne klassieke dessins. Grote keuze Textielhandel en Woninginrichting VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A, MIDZA TELEFOON 24610 scheidene maanden niet meer zou uitoefenen. Want hoewel Almeyda een oude strijdmakker uit de revolu tie is van Fidel Castro, werd hij niet bekwaam en ervaren genoeg geacht om het commando te voeren over een modern leger, dat met inbegrip van de dienstplichtigen, 200.000 man telt. Generaal Lister daarentegen heeft een militaire ervaring, welke die van beide genoemde militairen verre over- Advertentle treft. Tijdens de Spaanse burgeroor log was hij commandant van een regiment, dat een soort scholings centrum was voor communistische officieren. Ook heeft hij gestudeerd aan de militaire academie „Funze" in Moskou. In de oorlog van 1939- 1945 was hij generaal in het Rus sische leger. Advertentie ■tfaqe/wrt! 'tv product van VEVEO - Schiedam Teleurstelling (Van onze financiële medewerker) Na de bekendmaking van de voorlopige cijfers over 1961, die een stijging van de netto-winst met circa 10 miljoen pond aan toonden. zijn de thans gepubliceerde definitieve resultaten van de Koninklijke/Shell wat tegengevallen. De aandelen Koninklijke, die reeds enige tijd ook in het buiten land meer vraag ontmoetten, hebben er dan ook met een koers daling op gereageerd. Dat ditmaal weliswaar eenzelfde dividend in contanten wordt uitbetaald, namelijk f. 5.25 per aandeel van f. 20.dat is 26]/$%, maar een bonus van 10% in aandelen zoals het vorig jaar werd uitgekeerd thans achterwege blijft, heeft de teleurstelling nog groter gemaakt. Het blijkt dat de eigenlijke bedrijfs resultaten van de Koninklijke Shell na aftrek van de bedrijfskosten en de afschrijvingen nog iets lager zijn geweest dan in 1960, namelijk 302 miljoen pond tegen 308 miljoen pond en dat alleen als gevolg van een gro ter bedrag aan ontvangen dividenden en een kleinere reservering voor be lastingen de netto-winst 187 miljoen pond heeft bedragen tegen 177mil joen pond in het voorgaande jaar. Overigens is het wel enigszins be grijpelijk. dat de Koninklijke Shell met de uitkering van bonus-aandelen niet voortgaat. De uitkering van 10 aandelen over 1960 heeft het benodigde bedrag voor het dividend van 63 1/4 miljoen pond tot 71% mil joen pond doen stijgen. En alleen in een periode van toenemende bedrijfs resultaten mag er op worden gere kend, dat het dividend op een groter kapitaal kan wordeoi gehandhaafd. Noopt uitdeling van bonus aan delen tot een lager dividend, dan hebben aandeelhouders er weinig voordeel van. Overigens mag het toch niet on bevredigend worden genoemd, dat de Koninklijke Shell in een slecht olie- jaar haar verkopen kon uitbreiden en de stijging van de bedrijfskosten tot circa 4 heeft kunnen beperken. En dat van de winst over 1961 c.rca 60 in het bedrijf blijft bewijst dat de directie op de innerlijke verster king van het concern bedacht blijft. KONINGIN BEZOCHT STUDENTENSANATORIUM (Van onze correspondent) Koningin Juliana heeft gistermid dag een particulier bezoek gebracht aan het Ned. Studentensanatorium in Laren (N.-H.). Zij maakte deel uit van een gezelschap oud-studie genoten, dat zich op de hoogte wenste te stellen van de nieuwe we gen, die het sanatorium is ingesla gen. Anderhalf uur lang vertoefde het damesgezelschap gistermiddag in het sanatorium. Het werd rondgeleid door de geneesheer-directeur dr. R. B. Spanjaard en de directeur voor het onderwijs van het sanatorium, de heer M. H. F. Witteveen. Voor sommige bewoners van het sanato rium bleef de aanwezigheid van de vorstin onopgemerkt. Ze hoorden hiervan pas toen de hoge bezoekster reeds was vertrokken. Advertentie in de nieuwe AMSTERDAM geopend van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur zondags van 10 tot 18 uur toegangsprijs f 2.- (Van onze Londense correspondent) (de federatie, namelijk Noord-Rhode- sië en Njassaland, nog rechtstreeks Om de onoplosbare puzzel van de onder Londen vallende protectora- Federatle ten zijn. De inheemsen hebben tot Centraal-Afrikaanse (Noord- en Zuid-Rhodesië en Njas saland) iets minder ingewikkeld te maken, heeft premier Macmillan het nogal opzienbarende besluit geno men, om de neutrale Butler, de vi- ce-premier en minister van Binnen landse Zaken met de verantwoorde lijkheid voor dit vraagstuk te belas ten. Tot dusver werd deze gedeeld door Duncan Sandys, de Gemene best-minister, en Maudling, de nieu we minister van Koloniën. De moeilijkheid is dat de zelfbe- sturende federatie een Gemenebest aangelegenheid is, maar dat twee der drie samenstellende delen van f 7 ;e Prognose t." f.v'f 't' ri< Uv r I f CF t V 2- 1 1 f T t Men kan behaald niet zeggen dat 4® stemming in Genève na deze rerste confrontatie rooskleurig is. Maar dat valt niemand tegen, omdat "•«mand rozenkleur had verwacht. In conferentiekringen neigt men nu •ot de volgende prognose. De Ameri kanen zullen eind april hun atoom- Pfoeven in de atmosfeer hervatten. zyn daartoe zo vastbesloten, dat van e sfarf van rujm fweedui- teMiS ÏX zend deelnemers aan een ski- Deze luchtfoto geeft een beeld wedstrijd over 75 km in noorden van Zweden. het De socialistische leden van de Tweede Kamer zijn niet de enigen, die bezwaren maken tegen de voorgestelde huurver hoging. Blijkens het verschenen voorlopig verslag kan ook de KVP weinig enthousiasme voor het wetsvoorstel opbrengen. PvdA-fractie heeft gesteld, dat een aantal uitgangspunten in onder linge samenhang aan het huurbe leid ten grondslag moeten liggen. Toetsing van het wetsontwerp aan haar daardoor verkregen normen doet deze leden tegen dit ontwerp ernstig bezwaar maken. Zij betreurt het in het bijzonder, dat de regering het advies van de in dit opzicht eens- zinde vakbeweging zonder meer heeft afgewezen. Maar ook de KVP komt met flinke bezwaren. De katholieke Kamerleden weigeren zich nu al uit te spreken over het percentage van 10, 11 of 12 procent. Zij willen uitdrukkelijk voor opstellen, dat hun standpunt mede zal worden bepaald door de ontwik keling van de algemene economische en sociale situatie. En zy willen zich evenmin vastleggen op percentages en data van verdere huurverhogin gen. De toekomstige sociaal-economi sche ontwikkeling van ons land zal in sterke mate mede bepalend zijn voor de mogelijkheid van verdere huurverhogingen. Deze ontwikkeling is niet met zekerheid te voorspellen. Het in de toekomst te voeren huur beleid hangt daarenboven belangrijk af van het beeld, dat de bouw- en grondkosten van de in de komende jaren te bouwen woningen te zien zullen geven. De stijging van de grond- en bouwkosten is voortdurend zo ge weest, dat de betekenis van elke huurprijsverhoging als middel tot het doel, dat de regering nastreeft, er bijna geheel illusoir door is gemaakt. Bestaat er correlatie tussen huur prijsverhogingen en stijging van de .bouwprijzen? Het betreft hier een érnstig probleem, dat het huurbeleid volgens de KVP in het hart raakt. Mede gezien het sinds het uitbren gen van het rapport van de SER op nieuw te constateren ongunstig ver loop van de bouwkosten, verklaren de KVP-ers twijfel te koesteren ten aanzien van de juistheid van de voorgestelde huurverhoging, zolang niet vaststaat, dat deze ontwikkeling in gunstige zin wordt omgebogen. Hoewel er bij de andere partijen ook vragen waren gerezen, konden zy zich in het algemeen wel vereni gen met het huurbeleid. Advertentie In 2 uitvoeringen f375.— en f399.— (excl. accessoires) TURFMARKT 5 - LEIDEN TELEFOON 0 1710—20050 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdijk, dr. C. Graafland te Woerden. Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle L. Kievit te Put ten te Geldrop (toez.) W. C. van Dam, luohtmachtpredlkant te Rijen (N.Br.) te Hattem (3de pred. pl.) G. J. van de Bogerd te Huizum (Fr.). Bedankt voor Aagtekerke R. Hengst- mangers, vlc. te Vlaardlngen. Beroep baar ds. F. van der Grift, em. pre dikant en bijstand ln het pastoraat te Someren en Asten, stelt zich beroep- CHR. GLREF. KERKEN VERVEN MET WAARBORG PI ETER SCHOEN VERFCHEMIE GEKEF. KERKEN Beroepen te NiJverdal (vac. G. Heijer- man)) G. Hengeveld te Schoonebeek. Benoemd tot evang. pred. te Noord- wolde (Fr.) F. Slomp, a s. em. pred. te Hoorn, die deze benoeming ook aan nam. Eredoctoraat voor rabbijn dr. J. Soetendorp „Theologische achtergronden heb ben er zorg voor gedragen, dat de con tacten tussen christenen en joden in Nederland hecht verankerd zijn. De samenwerking in Nederland is gro ter dan in enig ander land". Dit ver klaarde rabbyn dr. J. Soetendorp gis teravond op Schiphol na zijn terug keer uit de Verenigde Staten, waar hij op uitnodiging van het bestuur van de World union for progressie ve Judaisme een serie lezingen heeft gehouden over de problemen en de situatie van het Europese jodendom en de samenwerking in Europa tus sen christenen en joden. Rabbijn Soetendorp is voorzitter van de Euro pese afdeling van dit wereldverbond. Als eerste Nederlander heeft hij van het grote seminarium voor progres sieve rabbynen. het Hebrew Union College in New York en Cincinnati, een eredoctoraat in de godgeleerd heid ontvangen. Bij de erepromotie dusver de Britse regering in vele ge vallen als hun natuurlijke bescher mer tegen de blanke kolonisten be schouwd. Macmillan gaf de verzeke ring dat de Afrikanen in de tegen woordige overgangsperiode op de speciale bescherming van Londen kunnen blijven rekenen. Butlers be noeming betekent niet, dat de Brit se politiek veranderd is, zei Macmil lan, die veel heil verwacht van de nieuwe administratieve vereenvoudi ging. De mededeling van de premier kwam echter als een schok voor het onrustige Lagerhuis. De opposi tie ontving Macmillans verklaring met hoongelach en rumoerige inter rupties. Ook de conservatieven wa ren verre van op hun gemak. Mac millans besluit inzake de Centraal- Afrikaanse Federatie scheen inder- I daad een onmiskenbare bevestiging van het alom bekende feit, dat er onenigheid in het kabinet over Noord-Rhodesië heerst, speciaal tus sen de twee ministers die er tot nu toe het nauwst by betrokken waren. Dat is mogelyk de reden dat de weerspannige Sir Roy Welensky met lege handen naar huis is gestuurd. Oppositieleider Gaitskell achtte Butlers nieuwe benoeming onzinnig. In plaats van „dit gehannes met ministeriële verantwoordelijkheden", dient de regering, zo zei hij. wat Centraal-Afrika betreft eindelijk de knoop door te hakken. Macmillans verrassende besluit om Butler te belasten met de ministerië le verantwoordelijkheid voor de fe deratie van Rhodesië en Njassaland wordt in de federatie algemeen toe gejuicht. Sir Edgar Whitehead, de premier van Zuid-Rhodesië, zag in Butlers benoeming een bewijs, dat de Brit se regering vastbesloten is om een einde te maken aan de tegenwoordi ge onzekerheid ln de federatie. Vragen van (le lieer Burger Het lid van de Tweede Kamer de heer Burger (PvdA) heeft aan de minister-president de volgende vra gen schriftelijk gesteld: „Is het waar, dat zowel Nederland als Indonesië een voorstel hebben aanvaard tot het plegen van gemeenschappelijk voor overleg met betrekking tot onderhan delingen over Nieuw-Guinea en dat dit overleg zeer binnenkort zal plaats vinden? EUROPEES-OECUMENISCHE PADVINDERSCONFERENTIE welke door "radio én tclevüie werd Vta'de''caribi^SSeKn uitgezonden, ontving rabbijn Soeten- aan de AmS-ikaanseWestkustcè dorp de doctorsbul uit handen van de j reed bliiven voor eventueel onsto archeoloog prod. dr. Nelson Glueck. nTa^ Nieuw-Gutaea? P Indien de vragen 1 en 2 bevesti gend worden beantwoord is de mi nister-president dan niet van oordeel. Van 26—30 maart wordt in Zeist dat een gebaar tot militaire verster- een Europees-oecumenische padvin- kingen, als vervat in de tweede vraag derconferentie gehouden, met 45 niet bevorderlijk is voor de succes deelnemers uit België, Denemarken, kansen van het overleg bedoeld in West-Duitsland, Groot-Brittannië, vraag 1? Finland, Frankrijk, Zweden. Zwit- Is de minister-president bereid toe seriand en Nederland. te zeggen, dat niet tot militaire ver- Thema van deze conferentie is sterking van Nieuw-Guinea zal wor- .Plicht tegenover God", een van de den overgegaan dan na vooroverleg essentiële hoofdpunten van de inter- met de Tweede Kamer der Staten- nationale padvindersbelofte. Generaal?

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11