Varen fijner dan u denkt Grote keus caravans Mits met boot van juiste keuze Gemak dient de mens Dit jaar 3000 meer op de weg Toeren in rust en ontspanning Bromnozems op liet water 5P0RTHUIS Wilms floei Visitekaartje GOVERNOR kampeerienSen Spcr'vnend WOUT BERGERS Grootste toeristische expositie in Europa WALKER TENTEN HISWA - Goed kamp'62 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 maart 1962 Derde blad no. 30604 Een overzicht van de Europa hal waar men druk doende is om de tentoonstelling op tijd klaar te krijgen. Reeds als schoolknaapje was een bezoek aan de HISWA voor ons een feest. En boot een geheel nieuwe documenta dat is het gebleven al hebben wij ons bij het bedrijven van de watersport moeten bedienen van een zelfgebouwde kano en later een tweedehands zeilsioep, waarin het lozen van het lekwater een steeds terugkerende bezigheid was. Kijken op de HISWA het moet een feest zijn voor ieder rechtgeaard bewoner van ons water rijke land. Tienduizenden zullen de komende dagen de trapjes beklimmen om via een patrijspoort te kijken in een luxueus jacht, staan watertanden bij de naar nieuwe lak geurende motorboot, dromen bij de ranke wedstrijdzeiiboot en cijferen bij het zien van een plastic roeivletje. Krengen van dingen zo betitelde de zaalwachter van de RAI. die zijn vrije dagen in een visbootje op de Vinkenveense Plassen pleegt door te brengen, de gestroomlijnde Runa bouts met felgekleurde aanhangmo- toren, die bij tientallen het RAI-ge- bouw zijn binnengebracht. Ach. vele watersporters, aan het roer van hun scheepje genietend van de rust en het natuurschoon, zullen soortgelijke en wellicht nog kern achtige benamingen hebben voor de ze herriemakers en snelheidsduivels, die hun plaats op onze binnenwate ren hebben opgeëist, al dan niet stoe re kerels op waterski's voortslepen. Het snelle motorbootje heeft en kele jaren geleden zijn intrede ge daan in ons land en heeft sindsdien een stormachtige ontwikkeling door- I gemaakt. Een ontwikkeling, die de rust op plassen en kanalen niet ten goede komt, maar die nu eenmaal I niet valt te stuiten. En helaas zijn er naast de sportieve gebruikers van j deze boten, die overlast aan andere pleziervaarders proberen te voorko men of beperken, er velen, die beho- ren tot de categorie der bromnozems, I die in financieel opzicht de brom- I fiets zyn ontgroeid. I De meeste boten voor deze snel- I heidsduivels zijn uit plastics vervaar- digd. Belangrijker en vaak duur der dan de boten zyn de voor deze sport noodzakelijke buitenboord motoren in sterkte van drie tot 100 i paardekrachten en in modellen, waarop de industriële vormgevers hun wildste fantasieën in de vaak meest schreeuwende kleuren hebben uitgeleefd. De fabrikanten en importeurs van deze snelle motorboten en motoren zullen ongetwijfeld met deze typische welvaartsprodukten goede zaken doen de vraag is groot, hoev/el het varen met deze scheepjes zowel I in ons land als in het buitenland op vele wateren aan een ver- I gunningsstelsel is gebonden en dik wijls zelfs geheel verboden is. Advertentie VOORDAT U EEN BESLISSING NEEMT by de aanschaf van een KAMPEERUITRUSTING, bekijkt U vryblyvend onze collectie van de wereldbekende RACLET BUNGALOWTENTEN. Vraagt vrijblijvend kleurenfolder bij Importeur RACLET HAARLEMMERSTRAAT 182—184 TELEFOON 24872 Thermosffessen De traditionele tncrmosfles heeft in een Amerikaans fabrikaat belangrijke v<-rbeteringen gekregen. Hete dranken blijven er 24 uur hun warmte in behouden; koude dranken blijven twee etmalen koud. Het materiaal: onverwoestbaar poly propylene voor de buiter.fles. waarin de binnenfles met een rubber schok- breker steunt. Keuken/bagagekist Twee kisten van polyester, waarvan de ene naast speciaal passende stoelen ruimte b;edt voor vrijwel de gehele kam peeruitrusting. De andere kist heeft een geraffineerde indeling voor keu keninventaris, een butagasapparaat en een watertank van 25 liter. De afneembare deksels van beide kisten vormen één grote of twee kleine ta fels. De kisten zijn gemaakt om op de imperiaal van de auto te worden vervoerd. Brandblusser Onmisbaar voor motorbooteigenaren en wenselijk voor automobilisten. De nieuwe brandblusser ..Automax" heeft de afmeting van een normale thermos fles en blust met droogpoeder. dat een bluskraoht heeft, die vier- tot vijfmaal zo groot moet zijn als van andere apparaten van dezelfde af metingen. Varen is fijner dan u denkt, zeg gen de mensen van ervaring Dwa lend tussen die 300 grote en kleine schepen in de Europahal kan men hen slechts gelijk geven. En mis schien zijn degenen, die besluiten weekeinden en vakantie in het ver volg op het water door te brengen in plaats van met een auto door Europa te jagen op zoek naar rust en ontspanning, wel de verstandig ste kopers op deze HISWA-Goed Kamp. Die rust en ontspanning zijn op het water nog volop te vinden. Voor een deel is dat echter te dan ken aan het feit, dat varen niet al leen fyner, maar vaak ook duurder is dan men denkt. Zo er al buitenlanders de HISWA/Goed Kamp komen be zoeken dan zal hun belangstel ling voornamelijk het water sport-gedeelte betreffen. Het aantal schepen, dat in de Europahal van de RAI is ge- exposeerd komt overeen met dat van de beroemde Londense Boat Show, maar het geheel heeft een eigen karakter. Dat karakter wordt in de eerste plaats be paald door de uitgebalanceerde ontwerpen en jachten en de degelijke afwerking, maar daar naast toch ook door het veel vuldig toepassen van polyester bij de grotere boott.vpen. In buitenlandse jachtbouw- kringen volgt men deze ontwik keling met grote interesse. Tot dusver hebben alleen de Neder landse werven het aangedurfd om schepen van tien meter en langer uit polyester te vervaar digen. Van de 300 schepen in de R.A.I. zijn er 130 van „plastic" gemaakt. Plastic heeft het voor deel, dat het niet kan roesten, niet kan rotten, niet kan lekken en dat het een lichte en toch solide constructie mogelijk maakt. Polyester schepen moe ten echter in serie worden ver vaardigd de bouw van één plastic schip zou geen zin heb ben, omdat het maken van een mal zeer kostbaar is. Dat Ne derland met de toepassing van plastics in de jachtbouw voorligt op het buitenland is mogelijk geworden door de grote afzet van de werven. De nieuwe HISWA-tentoonstelling is er een bewijs van dat men straks ook op de Europese markt een dui delijk woordje mee .wil spreken. 21/4 procent van de verzekerde schoots wordt beantwoord. Wij doe- waarde aanhouden. Onderdelen voor len hier op de auto-toerist, die graag tuigage e.d. hebben veel van weer een lichtgewicht, bootje cp weekeind en wind te lijden en moeten van of vakantiereis meeneemt. Hij vindt goede kwaliteit zijn dat wil zeg- iop de HISWA tientallen typen en gen niet goedkoop. De wedstrijdzei- merken, alsmede constructies o:n Ier. wiens boot in uitstekende con- [zo'n scheepje te vervoeren. Belang - ditie moet blijven, zal extra diep in rijk is te weten, dat niet ieder auto- de buidel moeten tasten. Een stel j dak een gewicht van 50 of 100 kilo nieuwe zeilen kost hem f30 a f35 kan dragen en dat het vaak geen per vierkante meter oppervlak. I sinecure is om een boot op of van zo'n dak te tillen. Dan liever een Nuchtere zack 1 aanhangwageritje aangeschaft. Som- imige typen kunnen worden vervoerd In de enorme verscheidenheid van op uitklapbare tentwagentjes, persoonlijke wensen en mogelijkhe- De A.N.W.B. heeft voor deze nieu- tie opgebouwd, onder andere ten aanzien van de plaatsen waar men zo'n scheepje gemakkelijk te water kan laten en waar men wel en niet mag varen. Daarom: voor de aan koop naar het bureau voor water toerisme. Achertentle De gehele collectie 1962 van 's werelds meest verkochte tent vindt U bij de dealer voor Leiden en omstreken. Haarlemmerstraat 232 Rijnsburgerweg 121, Leiden Op deze pagina neemt onze Amsterdamse redacteur, Fred van Sluis, U mee naar het RAI-gebouw, waar morgen de HISWA/Goed Kamp wordt geopend, de gecombineerde tentoonstelling op het ge bied van watersport, caravans en kamperen. De HISWA/Goed Kamp is de grootste toeristische expositie, die ooit in Europa is gehouden. In de 240 stands is voor zeven miljoen gulden aan schepen, kampeerwagens en tenten bijeengebracht. De grote Europahal is ingeruimd voor de watersport: men kan er ruim 300 schepen bewonderen, van zeiljolletjes van twee meter tot motor kruisers en zeiljachten van 20 meter lengte. De zuidhal bevat een 200-tal verschillende typen caravans en uitklapbare kampeerwagens, in de noord- en oosthal staan meer dan 500 modellen tenten op gesteld en op de galerijen vindt men tientallen stands met kam peer- en watersportbenodigdheden. Met deze gecombineerde expositie is een zo volledig mogelijk marktoverzicht gecreëerd. De bezoeker zal misschien merken, dat hij door het bos de bomen niet meer kan zien. Gelukkig voor hem echter heeft de ANWB een grote stand ingericht, waar de aspirant koper wegwijs kan worden gemaakt en waar hij veertien deskun digen aantreft, die objectieve voorlichting over de geëxposeerde artikelen kunnen geven. HISWA/Goed Kamp wordt gehouden van 16 maart tot en met 25 maart en is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur; zondags van 10 tot 18 uur. Wat kost varen Goed: u besluit te breken met alle traditionele vakantiebesteding als het huisje-in-Egmond en de busreis- naar-Tirol en uw spaarcentjes te be leggen in een boot. De belangrijkste factor by de keuze van die boot is jje omvang van die spaarpot ge 'int namelijk kiezen tussen de ka- van f 160 en het diesel-motor- J®cht „Caravelle" van f 450.000 en lussen die prijzen in uit een veelheid n types. U moet dus ook weten of u. wilt zeilen, roeien of motorisch *ilt varen, of u met echtgenote of Bezin in de boot wilt slapen, of u uitsluitend wilt toeren of misschien jok aan wedstrijden wilt meedoen, "aar ook dat zult u reeds met u- ®lf hebben uitgemaakt. Het is bij ue aankoop van een boot goed te beseffen, dat men er met de koop prijs niét is. Meestal komen er ex tra kosten bij voor inventaris, hulp- ®otor, dekzeilen enz. En dan zijn er de steeds weer terugkerende on kosten voor zomerligging en winter- berging. verzekering, onderhoud en reparatie en vervanging van onder- beien als schoten, vallen, landvasten euz. Voor zomerligging en winterber- Bing moet men rekenen op een jaar- bjkse uitgave van f 10 a f 20 per ïrerkante meter oppervlakte groot ste lengte maal grootste breedte). Yoor de verzekeringspremie kan men den en de veelheid van typen en prijsklassen is het onmogelijk in dit bestek in details af te dalen Aspi rant-kopers doen er goed aan de stand van het bureau voor water toerisme op te zoeken en de keuze van de boot met steun van een A.N.W.B.-deskundige te doen. Hij zal dan ervaren, dat niet iedere boot, die zeewaardig wordt genoemd, ge schikt is voor Zeeuwse stromen of IJsselmeer en dat sommige strijk- bare masten zo'n uitgebreide behan deling vragen, dat men beter kan wachten tot de brug wordt geopend. De watersport met zijn vele aan trekkelijkheden verleidt ons gemak kelijk tot dromen en romantiseren. Vergeet echter nooit, dat de aan koop van een boot een nuchtere zaak is, die meer overleg en advies vraagt dan de aankoop \an bijvoor beeld een auto. Van de 300 schepen en scheepjes in het R.A.I.-gebouw zyn er 130 ver vaardigd van plastics. Een pastic- boot is vaak voordeliger, maar de vaak gehoorde stelling, dat zij geen onderhoud behoeven, is beslist on juist. Tal van onderdelen dienen pe riodiek te worden vernieuwd. De des kundige kan u voorts vertellen, dat goed plastic voor een boot beter is dan het slechtste hout. En he'c is voor een leek uitermate moeilijk vast te stellen of hij met een goede of slechtere plastic te maken heeft. Nieuwe klassen Wat de watersporter en adspirant- watersporter behalve het bekijken van de droomjachten niet mag ver geten is te zoeken naar de boot van de nieuwe schakelklasse, die met zijn 12 vierkante meter zeiloppervlak een schakel moet vormen tussen de jeugdboten en de duurdere wed- strijdklasse. soloklasse een goedkope eenmansboot, die ook op Nederlandse wedstrijden wordt toegelaten en de Spankerklasse, een gemakkelijk te bouwen hechthouten midzwaardboot met 16 vierkante me ter zeiloppervlak. Voor de doe-het- zelvers is er op deze HISWA een grotere keus dan ooit tevoren: de nieuwe Spankerklasse, de Schakel klasse, de Top en de Flitsklasse en ook het kajuitjacht Primaat kunnen als bouwpakket worden geleverd, waarmee honderden guldens op de aankoop worden bespaard. Naast de rasechte watersporters is er de laatste jaren een categorie wa tersportbeoefenaren ontstaan, wier vraag door de scheepsbouwers ruim- ve vorm van reizen met auto en Investering van tien miljoen gulden In 1929 haakte de heer Haus- brand een eigengebouwd ka mertje op wielen achter zijn autootje, en ging met vakantie. kocht. Men verwacht, dat het er dit jaar minstens 3000 zul len zijn. Drieduizend mensen staan op het Hij was de eerste Nederlander, Punt om samen. tian miljoen gulden aan caravans te besteden. Duizen- Zo vol is het soms op cara vanterreinen. En het belooft nog drukker te worden. Verder is er de Engelse die met een kampeerwagen op den anderen komen zich op de RAI baar" met 8.4 vierkante meter, j wea verscheen en korte tiid I oriënteren om ja, misschien vol-a?."ter me eenmansboot. die ook veracnecii ra none nju „nenhof op,-, I hij er echter wel bedenken, dat hij een wagen koopt, die slechts „vervoer- is. Haakt hy het gevaarte een sterke auto en maakt i j t. j- igend jaar tot de aanschaf van een I*1!) er grote reizen mee, bijv. later ook de eerste, die in ons kampeerwagen over te gaan. Geen naar Zuid-Europa en de bergen, dan land caravans in de handel wonder, dat de industrie haar best kan verzekerd zijn van ernstige bracht. Na de tweede wereld- 'z«n" hffgp oorlog kreeg de caravan-in- deze ijver een bezwaar: hij moet nu ",A orA rhmfrif «»rWr pninp hf>t(>kf>Tiis 'een keus doen uit 90 merken, die een austne eenter enige DeteKenis kleine 200 verschlllende typen en langer niet berekend. Enkele van deze caravans zijn en breder dan in Nederland en sinds 1950 kan men zelfs 'modellen presenteren. De RAI laat Iwettelijk is toegestaan, zodat spreken van een stormachtige dit jaar zelfs 50 primeurs zien! Dit ^dereefu?ëw'^n'lïw «li rtanT T J ,3 geeft nogal wat verwarring, temeer, efn aergenjKe wagen naar een stana- ontwikkehng. In dat jaar telde daar de Nederlandse caravan-indu- Nederland 750 caravans. Thans 'strie voortreffelijke produkten afle- zijn er werden 15.000. Verleden jaar er 2500 wagens ge- De Waterland-kruiser is een vakantie, die veel aftrek vindt gezinsboot voor weekeind en De prijs bedraagt ca. f 22.500. vert en de meeste buitenlandse wa gens eveneens de toets der kritiek kunnen doorstaan, de keuze uit de werkelijk goede caravans blijft dus groot Kolossen Een vluchtige blik in de zuidhal van de RAI zal menigeen verbaasd doen constateren, dat er grote com fortabele en luxueus ingerichte ca ravans te koop zyn voor dezelfde pryzen, die andere exposanten vra gen voor kleine, zeer eenvoudige ca ravans. By nader onderzoek is dit alleszins logisch: er is een duidelijk verschil tussen de toer-caravan en de caravan voor gebruik op een vas te standplaats. En hier kan men al direct het potlood pakken om de ca tegorie, die men niet wenst, uit de catalogus te schrappen. De man, die slechts enkele vaste standplaatsen per jaar wil innemen, j behoeft zich niet zo te bekommeren om goede ryeigenschappen. Hy kan zich bepalen tot de naar verhouding van hun omvang goedkope „living vans" compleet met apart keukentje j er, toilet, soms een douchecel en in de gehele wagen stahoogte. Hij moet I plaats te vervoeren. Tour-caravans De meeste Nederlandse autotoeris ten maken graag lange reizen naar zonnige streken. Voor hen dus geen livingvan, maar een toer-caravan, die zich bij een snelheid van pak weg 80 a 90 km. achter de auto nog netjes gedraagt. Ook voor hem is er dubbeldaks - combinatie- en bungalowtenten. Keuze uit 20 modellen, waarvan wij U gaarne geheel vryblyvend folder toezenden. SPORTHUIS VAN DER STAAY HAARLEMMERSTRAAT 287 Telefoon 31780 Verhuur tenten - luchtbedden, enz. in de RAI keuze te over, maar toch moet hij beginnen met van het lyst- je te schrappen, namelijk alle typen, die niet by zyn auto passen. Voor sterke trekauto's zyn er weinig pro blemen, maar Nederland is een land van kleine en middelgrote auto's en men doet het beste bij de ANWB te informeren wat een bepaald merk auto presteert als trekwagen. Men is dergelijke vragen gewend per jaar worden ruim 5000 caravanadviezen verstrekt. Als grove norm kan men aanhou den. dat het eigen-gewicht van de kampeerwagen ongeveer de helft van het gewicst van de trekauto moet bedragen om tot een vlotrydende combinatie te komen. Laat u zich door de vaak omvangrijke caravans niet onmiddellijk afschrikken zy zijn vrijwel alle uit zeer lichte ma terialen vervaardigd en lijken vaak zwaarder dan zy zijn. De stroom- lijnvorm is van ondergeschikt be lang. Men koopt een caravan niet om mee te jakkeren, maar om er in te kunnen kamperen. Caravans worden gebouwd van triplex, board, polyester of alumini um en als het materiaal van goede kwaliteit is en op de juiste wyze is verwerkt doen de eindprodukten niet voor elkaar onder. Koop een kampeerwagen niet te groot. Overweeg of het aanbeveling verdient om de kinderen in een tentje naast de kampeerwagen te la ten slapen. Een vierpersoons cara van is namelyk pas gerieflijk als er twee mensen in slapen. Overdag kan men dan gerust met- zes personen aan tafel schuiven. Bedenk voorts, dat een kampeerwagen bij goed on derhoud wel vijftien jaar meegaat en dat het daarom van weinig nut is om bij de aanschaf op enkele hon derden guldens te kijken. Keukenkastje Het aantal op* klapbare keukenkastjes is vermeer* óerd met een Frans prodiukt, da$ binnen enkele minuten gereed is voor gebruik: een kast met 2 deuren (mell vhegengaas). een legplank, pannen- rekjes aan beide kanten, ruimte voor een gaskomfoor en een groot wind scherm. De afmetingen zijn inge klapt slechts 10 x 72 x 40 chl, do prijs is f69.50. Gaskomfoor Gaskomfoors zijn op deze Hiswa'Goed Kamp in veler lei soorten aanwezig. Aantrekkelijk is een Frans twee-pits-gaskomfoortje van geringe afmetingen, uit één stuk gefabriceerd. Het kan worden aange sloten op butaan-, propaan- of stadsgas. Het vier centimeter hoge geëmailleerde kookapparaat is met f.37.50 laag geprijsd. Hondebed Voor verwende kam peerders zijn op de tentoonstelling alle denkbare accessoires te zien. Een van de standhouders heeft echter ook aan verwende hondjes gedacht. Hij heeft voor deze dieren een opvouw baar hondebed te koop. ScheerapparaatPhilips introdu ceert voor de buitensporter naast een grote collectie transistorradio's een nieuw droogscheerapparaat. Het is verpakt in een mooie cassette, die tevens batterijhouder is en die ook een scheerspiegel bevat. Het snoer wordt door een veermechanisme na gebruik automatisch opgerold. Vouwboot Onder de naam Fol- bow is een nieuwe vouwboot ten toongesteld. vervaardigd van hecht- hout. Deze bootjes kunnen worden opgevouwen door enkele spantjes to verwijderen en de zijkanten óp do bodem te klappen. Het geheel is dan een plat pakket van 7 cm dik, dat op de auto kan worden vervoerd. Het in elkaar zetten duurt ca. V/2 minuut. De boot is verkrijgbaar als roei-, zeil- en motorboot. Bed-ligstoel Wij zagen twee fraaie bedden, die ook als ligstoel kunnen worden gebruikt. De één heeft een teddy bontkleding, de an der heeft een spiraalmatras met een laag schuimplastic. Driepits-kooktoestel De serie Vapa-produkten is uitgebreid met een driepits-gaskomfoor, dat direct op de 40 en 60 uurs gasflessen kan worden geplaatst, maar ook met een slang kan worden aangesloten. Het apparaat is in gesloten toestand een koffer. Vouwwagentje Een demontabel strand wagentje kan tevens worden gebruikt voor het transport voor bo ten. buitenboordmotoren en kam peeruitrustingen. Het geheel kan in. de bagageruimte van een auto wor den meegenomen en neemt dan een ruimte in beslag van 10 x 20 x 100 cm. Stofzuiger Voor kampeerders en bezitters van boten of caravans, die van netheid houden, is er een vol waardige stofzuiger van 12 of 24 Volt. Het apparaat bewijst tevens diensten bij het opblazen van rub berboten en luchtbedden. Chemische toiletten De collec tie chemische toiletten voor cara vantoeristen en op comfort gestelde kampeerders is uitgebreid met een plastic apparaat met klemdeksel en een handige grondbevestiging. Vouwwagens Er zijn automobilisten, die erg op zien tegen het rjjden „met zo'n bak beest". Zij bezitten echter geen ca ravan. Zou dat wel het geval zijn dan zouden zij hebben bemerkt, dat een caravan na een uurtje ryden al wordt „vergeten". Wel is enige oefeni-- in het manoeuvreren achteruitrijden wenselijk. Naast de caravan is de laatste Ja ren de vouwwagen populair gewor den. Het is een vorm van kampe ren, die comfortabeler is dan die met een tent en die vergeleken met de traditionele caravan enige be langrijke voordelen heeft: de prijs is belangrijk lager, het gewicht is ge ringer. de lage bouw heeft goed ach teruitzicht, de luchtweerstand is ge ring en er isw einig stallingsruimte nodig. Er zijn ook belangrijke nadelen: de uitrusting moet bij vertrek en aankomst in- en uitgepakt worden en goed gestouwd, de wagen is on derweg niet voor gebruik gereed, is meestal niet tochtvrij, is moeilijk te verwarmen, terwijl de tent 's mor gens veelal nat verpakt wordt en dan spoedig dient te worden ge droogd. s De fabrikanten blijken zeer vin dingrijk te zijn by het ontwerpen van het praktische vouwwagentje. Enkele jaren geleden waren hun pro dukten niet altijd een succes. De goede merken blyken inmiddels de kinderziekten te hebben overwonnen. 1 Watersport- en bootartikelen, §j p Roestvrij staaldraad voor want H enz. H Nylon koord en gevlochten katoen voor schoten. H Manillatouw, ook speciaal manillatouw voor jachten- Staaldraad. H Watersport regenkleding, zuidwesters en laarzen, Vlaggen en wimpels. HET OUDSTE ADRES IN I LEIDEN Sinds 1876. J. DE LA BIJE (D. Bergman) KORTE MARE 26. f 1 LEIDEN TEL. 20781 1 Verbeteringen Over caravans Is veel te vertel- len en het is ondoenlijk alle 50 pri meurs, die in de RAI zyn te zien te bespreken Wel willen wij wyzen op de tendens bij de fabrikanten om hun produkten aan te passen aan de eisen, die het groot-toerisme stelt. Er komen steeds weer nieuwe typen, die geschikt zyn om door klei ne auto's te worden getrokken. De bestaande typen worden verbeterd door toepassing van onafhankelijk geveerde wielen, het aanbrengen van schokbrekers, het lager plaatsen van voor- en achterraam ter verkrijging van doorzicht van de trekauto en het vervangen van de bekende op- looprem door een hydraulisch rem- systeem. De grootste en duurste caravan, die wordt geëxposeerd, is de Taurus, die 13 meter lang is en f 19.500.- kost. De kleinste caravans zijn ca. 2.30 meter en kosten ongeveer f 2500- Daartussen treft men een grote verscheidenheid in modellen en pryzen waarbij we willen wyzen op een opmerkelijke constructie by een van de caravans, die 2.12 meter breed is. maar kan worden inge schoven tot een breedte van 1.40 me-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9