KVP gaat (in Tweede Kamer) tot de tegenaanval over AUTO VIER SLIPT; DODEN V.N.-kringen verheugd over het „vooroverleg" i flmtOM [ff] WINTER IN ROME 6%- Socialisten zullen geen motie indienen Zou komende week reeds beginnen WEERBERICHT CONCRETE PROBLEMEN EN PRESTIGE-SPOKEN STAAN AKKOORD NOG IN DE WEG Sjah verdeelt landerijen ,teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 MAART 1962 No. 30604 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van LHshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Sin*el Uiden Glro 110 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer r 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Drs. Bogaers, directeur van het Wetenschappelijk Bureau van de K.A.B. heeft gistermiddag in de Tweede Kamer op het loon politieke terrein een tegenaanval ingezet na het offensief van drs. D. Roemers. Drs. Bogaers verweet de socialisten, dat zij een aanval hadden onder nomen op het welvaartsbeleid van het kabinet-De Quay, dat hun houding „niet loyaal" was en dat het N.V.V. ondemocratische neigingen vertoonde 'door zich niet te willen houden aan de op 2 maart door de regering uit gevaardigde loonpolitieke aanwijzing. De woordvoerder van de K.V.P. wilde duidelijk stellen, dat de opposi tionele krachten volledig verantwoordelijk zouden zijn voor een eventuele mibuiging van het welvaartsbeleid als gevolg van hun acties. loonpolitiek" als zodanig. De regering zal gaarne spoedig het advies over de Daarentegen kreeg staatssecretaris toolvink van de heer Bogaers bijzon- Ier vriendelijke woorden te horen. Hij loemde hem een „waardig verte- enwoordiger van de beste tradities an de Anti-Revolutionaire Partij". Waarschijnlijk had de bewindsman Beze lofprijzing te danken aan zijn ipmerking tegen de heer Roemers, die lad gepleit voor het hooghouden van iet overheidsgezag. „Dit doet mijn (talvinistisch hart goed", had de Staatssecretaris gezegd. Overigens zal het dinsdag begon- len loondebat, dat ook vandaag nog ou worden voortgezet, eindigen zon- ler motie van de PvdA. Volgens drs. toemers willen de socialisten geen ltspraak van de Tweede Kamer vra- en, omdat een verworpen motie toch iets aan de crisis in de loonpolitiek ou veranderen. „Bovendien verliezen moties hoe inger hoe meer hun betekenis. Als worden aangenomen, voert de re- ering ze toch niet uit", merkte-hij rat verbitterd op. Teleurstellend De heer Roemers vond het ant- oordt van minister Veldkamp op Ijn interpellatie „in politiek opzicht ileurstellend" en staatssecretaris oolvink kreeg te horen, dat hij ïdanks al zijn loontechnische be- raamheid weinig politieke tact be et. De socialistische woordvoerder wnde zich vooral geprikkeld over de iscussiemethoden van staatssecreta- isRoolvink, die o.m. had opgemerkt lar drs. Roemers zo'n veel „voor- amere" opleiding had genoten dan ijzelf. Hiermede werden de tegen- ellingen volgens drs. Roemers in ft persoonlijke vlak getrokken. Zoals gisteren nog in een gedeelte n onze oplage gemeld, had minis- r Veldkamp in zijn antwoord la- n weten, dat de regering er niet m denkt de gegeven aanwijzing in trekken. De bewindsman pleitte voor een samenlijke actie tegen de zwarte inen. De ervaringen hebben geleerd, it indien de ontwikkeling ook maar Is uit de hand loopt, dit ernstige volgen kan hebben voor werkgele- nheid, prijspeil en betalingsbalans. :n te hoog uitschieten van de lo in slaat tenslotte op de werkne- ers zelf terug. De regering zal er ch tot het uiterste tegen verzetten, it zich een ontwikkeling herhaalt, uitloopt op een drastische beste- ngsbeperking. Het is volgens dr. Veldkamp niet ogelijk ten aanzien van de „zwarte i" een gemiddelde afwijking van t officiële peil aan te geven. In mmige sectoren is er een afwijking n 5,4 procent, maar het is niet 1st, dat de lonen gemiddeld ook zo el boven de loonsom uitgaan, tarte lonen zijn een verschijnsel m de gespannen arbeidsmarkt. Het een misverstand, dat de loonstruc- ur onder de geleide loonvorming et gedifferentieerd was. Hoewel be- eurenswaardig. zijn de zwakte lo- geen gevolg van de „vrijere loonpolitieke spelregels ontvangen. Maar de degelijkheid van het advies zal niet onder spoed mogen leiden. Speculeren Het zou volgens de minister van een onverantwoord optimisme ge tuigen, indien er thans reeds op zou worden gespeculeerd, dat met het einde van dit jaar ook de overeen gekomen matiging een einde kan ne men. Evenmin mag reeds thans wor den bepaald, dat de matiging in het volgende jaar voortgang zal vinden. Volgens de bewindsman vergeet drs. Roemers, dat de spelregels van de loonpolitiek dienstbaar moeten zijn aan de sociaalpolitieke doelstellingen. Indien men de boog te strak wil spannen en te weinig zelfdiscipline in acht neemt is elk systeem gedoemd tot mislukken. In tegenstelling tot drs. Roemers, was de minister ervan overtuigd, dat het stelsel van spel regels aan het bedrijfsleven meer mogelijkheden bood en nog biedt; In de afgelopen twee jaar zijn de lonen aanzienlijk gestegen bij vrijwel ge lijkblijvende kosten van levensonder houd. Indien de ionen echter nog ver der zouden zijn gestegen, zou een ze kere prijsstijging wel onvermijdelijk zijn geweest. Wat de „aanwijzing" van 2 maart betreft, merkte staatssecretaris Rool- vink op, dat de Stichting van de Arbeid had „gesmeekt" om een be slissing van de regering. Voor het College van Rijksbemiddelaars is het immers geen doen als er steeds ver deelde adviezen uit de Stichting ko men. Het bedrijfsleven behoort zich uit te spreken over de loonvorming. Maar dan moet er wel overeenstem ming binnen het bedrijfsleven zelf bestaan. De regering heeft bij haar beslis sing o.m. het gevaar van inflatie en de positie van de betalingsbalans voor ogen gehad. In 1962 moet matiging in de loonpolitiek worden betracht. Er is echter geen sprake van een nieuwe spelregel. De staatssecretaris noemde de toe stand op loonpolitiek gebied thans ernstig, maar hij hoopte dat er mo gelijkheden zouden bestaan de ver antwoordelijkheden gezamenlijk te dragen. Slot pag 2 Gasten bij zilveren huwelijksfeest De hertogin van Kent, Prin ses Marina, en haar dochter Prinses Alexandra hebben een uitnodiging aanvaard om het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bern- hard bij te wonen, aldus is in Londen bekendgemaakt. De Engelse gasten zullen op 1 mei naar Amsterdam vliegen. Zoals bekend, hebben Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh eveneens een uit nodiging hiertoe aanvaard. Ongeveer een kilometer voor de afrit naar Veenendaal heeft gisteravond op de rijksweg Utrecht-Arnhem een verkeersongeval plaats gehad, .lat aan vier mensen het leven heeft gekost. Een Volkswagen, die tijdens een hevige sneeuwbui om streeks half zeven slipte, kwam via de middenberm op de andere weg helft terecht, waar hij in de flank ;verd gegrepen door een uit de richting Arnhem komende perso nenauto. bestuurd door de 45- jarige heer B. Iswaard uit Amster. dam. De heer Iswaard werd op slag ge dood. Haastig toegeschoten auto> mobilisten troffen in de Volkswa gen vier gewonden aan, de be stuurder, de 25-jarige J. Volkes uit MATIGE VORST tot De Bilt verwacht van heden- forgenavond: Vannacht en in de vroege ochtend: "®ig bewolking, zwakke wind. hier daar mist en op vele plaatsen ma- vorst Later op de dag: toene- ende bewolking, in hoofdzaak in 1 zuiden en zuidwesten van het ld, waarschijnlijk geen neerslag, Kkke tot matige oostelijke wind. rPeratuur oplopend tot enkele kden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 maart 0op: 6.54 uur; onder: 18.45 uur. op- 13.49 uur: onder: 4.53 uur. "ogwater te Katwijk te 0.03 en 12.39 laagwater te 7.45 en 20.33 uur. ''tnammer bestaat uit 16 pagina's In diplomatieke V.N.-kringen toonde men zich gisteren ver heugd over de aanvaarding door president Soekarno van de Amerikaanse voorstellen voor geheime voorbesprekingen met Nederland, welke aanvaarding wij in een gedeelte onzer vorige oplage nog konden vermelden. In dit verband werd zowel hulde gebracht aan de waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, als aan de Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, voor het effenen van de paden voor deze ontwikkeling. Amerikaanse officiële kringen onthouden zich nog van commentaar op de Indonesische aanvaarding van de Amerikaanse voorstellen omdat het officiële antwoord van de Indonesische regering nog niet is ontvangen. Als het bericht van Radio-Djakarta bevestigd wordtzo wordt echter in genoemde kringen opgemerkt, zou dit een belangrijke vooruitgang bete kenen inzake de regeling van het geschil. Wordt Malik vertegen i voord iger Onze meldt: Amerikaanse correspondent In Washington krygt men de in druk dat er nu schot begint te komen in het organiseren van een contact tussen Nederland en Indonesië. Men verwacht dat het vooroverleg reeds volgende week in Amerika kan be- vooroverleg. Amerika heeft echter aan Nederland en Indonesië een voorstel gedaan, waarin plaats, tijd en naam van de bijzitter genoemd zjjn en dit voorstel is thans door bei de landen aanvaard. Dr. Van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Washington, zal, zo als men weet, Nederland vertegen woordigen, zowel bij het vooroverleg als bij de officiële onderhandelingen. Waar laatstgenoemde onderhande lingen eventueel gehouden zullen worden, staat nog niet vast maar in Nederlandse kring gevoelt men nog altijd het meest voor het VN-milieu te New York Voorbereidingen tot aanval De commandant van de „bevry- dingsoperaties voor West-Irian", ge- neraal-majoor Soeharto, is gisteren in Djakarta aangekomen om verslag uit te brengen over de voorbereidin gen die in Oost-Indonesië worden genomen met betrekking tot een eventuele aanval op Westelijk Nieuw- Guinea. In militaire kringen wordt vernomen dat de aankomst van Soe harto in Djakarta verband houdt met het bezoek, dat de Indonesische ginnen, zoals wij reeds meldden zo veel mogelyk in het geheim en op "r„£uamtSZalebd/p,ïïenfl,eit "KuSi Defensi,. Sen„aal Na- Er zijn sterke aanwijzingen dat Malik, de Indonesische ambassadeur in Moskou, zal optreden als vertegen woordiger bij de besprekingen. Malik heeft enige tijd geleden in opdracht van Soekarno contact gezocht met de Nederlandse ambassadeur in Londen. Het is nog niet bekend wie de Amerikaanse bijzitter zal zijn bij het Enschede, alsmede de 32-jarige A. van der Meiden en zijn 25-jarige echtgenote en hun zesjarig doch tertje, dat licht gewond werd, allen uit Enschede. gewonden werden naar het Julia - naziekenhuis te Veenendaal over- "cbracht, waar de beide manne lijke slachtoffers en mevrouw Van j der Meiden later aan hun verwon- dingen overleden. De auto's werden '.waar beschadigd. Tengevolge van plaatselijke glad- heid is gisteravond omstreeks half acht ook op de rijksweg Den Bosch-Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen levensgevaarlijk werden gewond. Twee auto's slipten ach ter elkaar en kwamen in de mid denberm terecht. De 38-jarige J. Bruynes, die vlakbij woont, zou even helpen de auto's weer op de weg te krijgen. Op dat moment slipte een derde auto. Hij reed op de ploeterende mensen in. Hierbij werd de 38-jarige bestuurster van een van de auto's, mevrouw Vos -Van Leeuwen uit Den Bosch en de heer Bruynes levensgevaarlijk gewond. Het gevaarlijke kruispunt Laan van Beek en Royen - Arnhemse Bovenweg te Zeist heeft gister middag opnieuw een slachtoffer geëist; de 81-jarige heer W. A. Horst uit Zeist. De heer Horst, die het kruispunt kort na 2 uur per fiets wilde oversteken, ver- leende^.geen voorrang aan een zandauto. De bejaarde heer werd met een linkeronderbeenfractuur, een armbreuk en een zware her senschudding naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij tegen de avond is overleden. De 18-jarige studente E. C. M. Widdershoven uit Heerlen reed gisteren per rijwiel over de Aker straat in Heerlen met haar 13- jarig zusje achterop. Toen een autobus passeerde begon mej. Widdershoven te slingeren, waar op haar zusje van de fiets sprong. De studente viel en sloeg, nadat ze even met de achterzijde van de autobus in aanraking was ge weest, met het hoofd tegen het wegdek. Kort na aankomst in het „St-Jozef Ziekenhuis" overleed zy. Bij een Inhaalmanoeuvre op de rijksweg onder Deil (Gld) is gis teren de 30-jarige A. van Waar denburg, papiergrossier uit Gor- kum, verongelukt. Hij reed met zyn bestelauto in een file. Plotse, ling ging hij inhalen. Tijdens het passeren botste hij op een met 14 ton stenen geladen vrachtauto, die van de andere kant kwam. De heer Van Waardenburg werd uit de wagen geslingerd. Hy overleed in het ziekenhuis. Onderhandelingen in Evian (Van onze reisredacteur) W. L. Brugsma) Hoewel president De Gaulle zyn aankondiging van een staken van het vuren in Algerije al voor de ra- oor. rw* i dio en de te,evisie heeft laten vast- npJii Ml h!r«Iïn °ost'Ind°-i leggen, wacht hij nog steeds op een brengen. teken van zyn onderhandelaar in Volgens de Indonesische radio Evian, Louis Joxe, dat de uitzending heeft de Indonesische minister voor I kan beginnen. Nadat de Fransen Maritieme verbindingen, Abdoel I hardnekkig eerst dinsdag en vervol- Moetalib, gisteren verklaard, dat bin- I gens woensdag als ondertekenings nenkort 14 door de Indonesische re- datum voor een Frans-Algeryns ak- gering bestelde schepen (10 uit Zuid- koord hadden aangegeven blijk- Slavië en 4 uit Polen) in Indonesië baar in de hoop, dat het dan ook zullen aankomen. Gisteren heeft in Amsterdam de voorzitter van de Centrale M edische Bloedtransfusiecom missiedr. J. C. P. A. Roovers. de 150.000ste Landsteinerpen- ning uitgereikt aan de Amster damse kleuterschoolonder wijze- tes mej. Schopman. Bij deze ge legenheid waren ook de eerste donorde heer A. Verhoeven uit Rotterdam en de 100.000ste donor, de heer A. Drijver uit Wolvega aanwezig Van uriks naar rechts de heer Verhoever de heer Drijver, mej. Schopn en dr. Roovers. wel automatisch zou gebeuren is het nog steeds niet zover. De Franse drang om op de aan gegeven tijd gereed te komen heeft de onderhandelingspositie van de FLN-delegatie uiteraard versterkt. :De Algerijnse premier, Ben Khedda, jlaat zijn radiotechnici nog steeds op de plaats rust houden en dus kun nen zyn afgevaardigden in Evian gerust zeggen, dat men nog best een jpaar dagen kan uittrekken, wanneer het gaat om een zo belangrijke zaak als het vastleggen van de omstan digheden, waaronder hun onafhan kelijke republiek het licht zal zien. Men zou de Algerijnen van licht zinnigheid beschuldigen, wanneer men het deed voorkomen alsof zij bij het scheiden van de markt al leen nog maar wat concessies in de wacht wilden slepen. Het gaat om voor hen zeer belangrijke zaken. De definitieve samenstelling byvoor- beeld van het voorlopige uitvoerende gezag in de overgangsperiode, de be voegdheden van de Franse hoge commissaris (als ernstige kandidaat is genoemd generaal Pierre Billotte, een linkse gaullist), de taakverde ling van de Algerynse ordetroepen en de Franse leger- en politie-een- heden, de hergroepering van de Franse strijdkrachten en de guerril la's van de FLN, het recht van de honderdduizenden Algerijnse refu- gie's om naar hun haardsteden te rug te keren. Allemaal zaken, die, wanneer zij niet nauwkeurig geregeld worden, tot nieuwe bloedbaden kunnen leiden. En met de zekerheid van een wan hopige OAS-actie in het verschiet is het zaak de andere risico's tot het "iterste te beperken. Naast die voor beide partijen be- angryke concrete problemen staan »ok nog prestige-spoken een snel skkoord in de weg. Door verschil lende procedure-praktijken wil De Gaullc bet doen voorkomen, dat het Franse leger een overwinning heeft behaald, dat hij niet met de rebel- lenorganisatie heeft onderhandeld, maar de FLN slechts heeft gecon sulteerd en dat het veeleer Frank- ryks grootmoedigheid is dan wel de bittere noodzaak tot het opgeven van de strijd, die hem aan Algerije on afhankelijkheid doet verlenen. Gezien de oppositie van rechts kan met De Gaulles taktiek begrij pen, hoewel het een doorzichtig spel blijft. Maar de FLN is na zeven jaar bloedige stryd waarin het Al- gerynse volk na ontzaglijk lyden een nieuwe eenheid heeft, gevonden niet bereid om op de drempel der onafhankelijkheid een laatste verne dering te ondergaan. Het wil als ge lijkwaardige partner of tegenstander erkend worden. En zo leveren, na die zeven jaar strijd, deze dagen to taal uitgeputte onderhandelaars aan beide zijden voor het laatst slag aan de groene tafel in Evian. Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Utrechtse Jaarbeurs. De voorzit ter van de Raad van Beheer, dr. G. van der Wal bood haar een elektrisch koffiezetapparaat aan. De Sjah van Perzië heeft gisteren landerijen die tot dusverre het bezit waren van grootgrondbezitters in het noorden van het land verdeeld onder de boeren van het dorp Varjui. Volgens de nieuwe landher- vormingswet zullen de boeren gedu rende 15 jaar voor het land betalen, terwyl de vroegere landeigenaren gedurende 10 jaar een compensatie zullen krygen voor het verlies van hun bezit. Tydens een plechtigheid juichten duizenden boeren de Sjah toe toen hem een onderscheiding werd uitge reikt voor zyn inspanningen op het gebied van de landhervorming. Advertentie grote doos 58 ctreuzendoos 115 ct Met gratis Pipo masker zondag 18 maart Ned. Kampioensch. Tafeltennis te Nijmegen Eurovisie: Finale Songfestival te Luxemburg In Rome is gisteren voor het eerst sinds het begin van dit jaar sneeuw gevallen. Er waait een ijskoude stormachtige wind. Ook in Milaan sneeuwde het gisteren. In de Apenijnen heersen vsneeuwstormen en in verscheidene streken zijn wol ven en wilde zwijnen waargenomen. In de streek van Florence staat een zware stormdie beschadigin gen aan elektriciteitskabels heeft aangericht. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Maart 1862: Donderdag avond had de Nieuwe Rijn alhier het too- nczl van een groot ongeluk kunnen zijn. Eensklaps stort- te de :aper van den heer Reyst, Apotheker alhier, van een aanmerkelijke hoogte naar beneden. Het liep zon der ongelukken af en de oor zaak is nog onbekend.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1