BACHS' JOHANNES PASSION IN HAZERSWOUDE: UNIEK Laatste nieuws Protest confessionele College Wordt uitvoering traditie? BEURS VAN AMSTERDAM Krachtmetinghij A.K.U. Zuicl-Afrika vreest aanval andere Afrikaanse landen LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 13 MAART 1962 „Leids Kamerkoorzong: pe Culturele Commissie van Hazerswoude had het „Leids Kamerkoor" Uitgenodigd om zijn „Johannes Passion" ook daar ten gehore te brengen en pjiks met het orkest van zijn keuze: het Residentie Kamerorkest. Van de ges vocale solisten waren er drie, wier vak het is in het openbaar te zingen, tn drie voor wie dit niet het geval is. Er is voor deze Hazerswoudse uit kering echter geen generale repetitie geweest, de plaatselijke middelen pelen dat niet toe. Dus is deze uitvoering een compromis geworden tussen Ideaal en mogelijkheid. Zo beschouwd was hier sprake van een in de hoofd- gaken zeer wel geslaagde vertolking van een berucht moeilijk werk, moeilijker dan de Matthaus-Passion. Koor en orkest, de evangelist Chris bn Woerkom en de Christus-reci- Eot Herman Schey hadden wel aan fen eerdere generale deelgenomen. Jij deze allen klopte alles wonderwel pt in het laatste detail. De alt Rijkje yolleswinkel heeft haar beide aria's let een perfect altgeluid, met boei- {ode voordracht en gave techniek tzongen, in opperste eendracht met [Tobligaat-hobo's en de gamba-so- fet. hetgeen het geheel zeer ten goede Km, aangezien de tweede aria „Es fc vollbracht" een keerpunt in de fession betekent en psychologisch En groot belang is. De tenor-aria „Ach mein Sinn" is Lr Jan Koot gezongen. Hil woont b de Koudekerkse grens en is onge ler een plaatsgenoot. Voor zijn me ewerking heeft ongetwijfeld al- neen interesse bestaan. Hij heeft zonder bezwaar ingevoegd en bewijs gegeven van fraai Jioold gebruik van de mooie stem rover hij beschikt. Dat de ama- kenbaar was, wie zal het euvel den? (Het moeten missen van een gene- j is echter voor de sopraan Leny [evens en voor de bas Aart de Jong jdege een handicap geweest, gelet b hun zware opgave. Hun verdienste pt, dat zij het niettemin hebben igedurfd, evenals de tenor boven- i belangeloos. Hadden zij dit niet dan zou (zo als wij het be- ftjpen) deze Hazerswoudse Passion 'rmoedeiyk niet hebben kunnen iats vinden. Enkele steekjes vielen fen in de baszang was het tempo niet zodanig geregeld, als ge- ware. i, gaf zU al de eraan toekomende Igheid mee. Aart de Jong had ihtige momenten, waarin tech- stemglans en voordracht elkaar •drongen, terwijl van zijn Pilatus tag kon uitgaan. [Over orkest, evangelist en Chrls- 5-party kunnen we kort zijn: het inschap is bij hen allen wei onovertrefbaar en het arti- lleke vermogen beantwoordt daar- Dat het amper twee jaar oude <elds Kamerkoor" op zo sublieme en transparante, elastische en feil loze wijze opgewassen blijkt tegen al dc ongehoorde moeilijkheden in de grote koren en tegen de eisen op het stuk van klankkleuring in de kora len, is een uniek iets. Er staat dan ook ongewoon intelligent materiaal in dit koor, maar de pedagogische kwaliteiten van de dirigent Willem Mizée waren uiteraard de beslissen de factor. Een klavecimbel is niet gebruikt, in de plaats stond een Hammond orgel opgesteld, waarvan Bram Mar- tijn met een dusdanig bescheiden, maar fijn timbre gebruik maakte, dat STADSNIEUWS Interscholaire wedstrijden Meisjes HBS won twee wisseibekers Leerlingen van verscheidene Leid- middelbare scholen hielden gis- ravond onder auspiciën van de In- rscholaire Contactcommissie een ilturele ontmoetingsavond, waarin wedijverd werd op literair en mu iaal terrein. De opzet van deze ont- loeting is naar de mening der Jury den in tegenstelling tot het enigs- ns povere resultaat van het vorig ar geheel geslaagd. De muzikale prestaties, die ook op oegere ontmoetingen op een zeer led peil stonden, hebben ook deze 'ond een grote hoogte kunnen be ken. Daarentegen had de te waar- iren keuze van de meeste deelne- ers aan de declamatie te lijden on- een minder goede voordracht. Bij de declamatie juniores ging de iste prijs naar Agaat Flipse, Oran- •Nassau-ulo voor haar voordracht ffl „Muskiete-jag"; de tweede prijs on Amandi Teeuw (Sted. Gym- isium) met „De Tijd" van M. Vasa- i. Marja Brouwer van de Meisjes BS, werd hier de derde met het tdichtje „Geen dag is zo begonnen" »n Jacques van Hattem. Met „Frederika" van Godfried Bo- lans won Fenneke Fokkema An sae (MMS) bij de senioren zeer idiend de eerste prijs. De tweede rijs in deze categorie was voor Han- ilft Tramper (Chr. Kweekschool). Harro Ruysenaars van het Bona- atura-lyceum werd eerste op mu- teal gebied met de vertolking van *t Allegro Appasionata van Saint pl oor cello. Els Bongers (Chr. yceum) werd tweede met het viool- ®cert 3/4 in G. gr. Terts, deel 1 llegro, van Jos. Haydn. BEKERS De beker voor muziek en declama- t. van de gemeente Leiden, twee ar in het bezit van het Rembrandt- ceum, ging ditmaal naar de Meisjes S. De beker voor declamatie van en O. werd eveneens .aan deze toool toegekend. Een zuil, beschik bar gesteld door de Leidse Jeugd- t pie, ging naar het Bonaventura-ly- >tom voor de beste muziekprestatie. Tijdens het beraad der jury werd tor oud-leerlingen van het Bona- totura-lyceum een uitstekend ca- teret opgevoerd onder de naam t fe&aramouche". Hieraan werkten "ito Hans van Zijl als conferencier, toes Peterse, Annelies v. d. Zalm, «rt Peters en Arthur Linnarts. PROPAGANDAFILM VEILIGHEIDSGORDELS Een aantal belangstellenden was steravond aanwezig in het St.-An- tousclubhuis om daar de films te to, die vertoond werden door het «tonische handels- en adviesbureau tort in samenwerking met de im- Weurs van de Zweedse Safe vei- toeidsgordels. Er werden drie films ftoond, die alle bijzonder bij het "bliek in de smaak vielen. Vooral eiefilmde demonstratie van de be tode rallye-rijder Rob Slotemaker ■to veel succes. - De tas met toneelattributen. de heer A. J. Hasselbach het J^S-bestuur zaterdagmiddag tij- tos de receptie ter gelegenheid van vijftigjarig bestaan van de ver ding aanbood, was een geschenk 'to de Kon. Ver. „Litteris Sacrum". Hersenschudding bij botsing Een 53-jarige bromfietser moest gistermiddag omstreeks kwart voor zes naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd worden. De man had een hersenschudding en een hoofdwond opgelopen, toen hij op het kruispunt Zeemanlaan-Lammenschansweg door een autobus van de NZH aangereden was. De bromfietser had verzuimd de bus voorrang te geven. PROJECTIEWERSTRIJD IN „DE DOELEN" Het bestuur van de Leidse Ama teur-Fotografenvereniging slaagt er steeds weer opnieuw in de veertien daagse bijeenkomsten in de boven zaal van Restaurant „De Doelen" door middel van de nodige variaties in de te behandelen onderwerpen aantrekkelijk te houden. In het kader van deze bestuurs- activiteit werd gisteravond een on derlinge projectiewedstrijd gehouden tussen vier leden met als inzet een prijsje in de vorm van een kleuren film. In deze projectiewedstrijd een novum in amateur-fotografen kringen fungeerde aanwezigen als juryleden, die hun beoordeling door middel van „stembriefjes" ken baar maakten. In deze onderlinge strijd werden niet alleen de prestaties, die de mede dingers op het gebied van de kleu rendia in de loop der jaren hadden geleverd kritisch beoordeeld, doch eveneens de wijze waarop zij hun „praatje bij een plaatje" wisten in te kleden. De heren G. L. van der "Berg, J. Lubbers, P. Hoogwerff Eikelen boom en W. Oudshoorn behoorden tot degenen, die over de „sprekers drempel" waren heen gestapt en het bewijs leverden, dat de LAFV ook op het gebied van het „redenaars-ta- lent" verborgen krachten telt. Na af loop bleek, dat de jury de hoogste lof had toegekend aan de heer Lubbers,, die niet alleen zijn vacantietocht door Bretagne via de kleurendia liet herleven, doch eveneens veel succes oogstte met zijn „reisverhaal". De woorden van lof, die de voorzitter, de heer J. G. Gompelman bij de prijs uitreiking tot de winnaar richtte, werden met een welverdiend applaus onderstreept. Ten slotte besprak de voorzitter nog een tweetal bondscol- lecties, die door de afdelingen Eind hoven en Rotterdam ter beoordeling' aan de LAFV waren toegezonden. In de eerste grote motorcross 1962, welke in Raalte is verreden, be haalde onze stadgenoot L. S. de Wit bij de seniores in de klasse 250 cc op ESA de eerste prijs en J. Delmeer in de bromfietsklasse de vijfde. de minder gunstige toonvorming die de elektronische uitrusting meebrengt vrijwel niet opviel. De Herv. Kerk was volgestroomd en 500 tot 600 toehoorders moeten dan ook present zijn geweest. V/ij wensen de Culturele Commissie ge luk met dit goede loon voor hun ini tiatief. Wij hoorden al de woorden „traditie maken" uitspreken V. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Ondertrouwd: A. Th. Zwetsloot, 28 jr en C. J. G. M. Hoogeveen. 23 jr. B. van der Vecht, 59 Jr en C. de Roode, 49 jr. OEGSTGEEST Aartsbisschop van Russisch Orth. kerk komt spreken Aartsbisschop Johan Wendler van de Russisch Orthodoxe Kerk in Midden-Europa komt donderdag avond 8 uur in de Pauluskerk te Oegstgeest spreken over het onder werp De Orthodoxe Kerk in Sowjet- Rusland in de tegenwoordige tijd. De in het Duits uit te spreken rede van de aartsbisschop zal vertaald worden door prof. dr. A. J. Rasker. Met zijn secretaris, de heer Kla- nowski, en pro. Sjiskin, hoogleraar aan de Theologische Academie te Le ningrad, heeft aartsbisschop Wendler het afgelopen weekeinde in het con ferentieoord Kerk en Wereld te Drie bergen de conferentie van de Werk groep Nederland van de Praagse Chr. Vredesconferentie bijgewoond. Wanneer de mogelijkheid daarvoor in het kerkgebouw aanwezig is zal aartsbisschop Wendler zijn lezing toelichten met dia's. De toegang is vrij. Kandidatenlijst P. v. d. A. De definitieve kandidatenlijst van de Partij van de Arbeid, afdeling Oegstgeest, voor de gemeenteraads verkiezingen ziet er als volgt uit: 1. P. J. G. Kapteyn, 2. C. A. C. van Uythoven, 3. mevr. O. J. Samkalden Meijers, 4. J. W. de Graaf, 5. mevi R. W. BoesjesHommes. 6. J. H. M Reijs, 7. H. Medendorp, 8. P. G J de Boer, 9. P. van der Valk, 10. G. W. van Driesten, 11. C. J. Lagas, 12. A. Grondsma, 13. H. P. Wolvekamp, 14. mej. C. P. van der Valk, 15. H. Wolthaus. Nog geen openbaar Jebat Nieuw-Guinea Prof. De Quay heeft in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het landsbe lang op het ogenblik niet toe staat een openbaar debat inzake de kwestie Nieuw-Guinea te houden. Zodra een openbaar debat weer mogelijk is, zal de regering uiteraard daartoe alle medewerking verlenen. De regering hoopt en verwacht bij de Kamer begrip te vinden voor dit uitstel van de gedachtenwisseling, al dus de minister-president. (Van onze Utrechtse correspondent) De acht confessionele werknemers bonden, die buiten de Algemene Be drijfsgroepen Centrale (A.B.C.) van de partij waren bij de CAQ-onder- handelingen bij de A.K.U. te Arn hem, hebben in een brief aan het College van Rijksbemiddelaars ge protesteerd tegen de houding van de A.K.U.-directie. Deze heeft het Col lege om een bindende loonregeling gevraagd, in het kader van de laatste regeringsaanwijzing. De A.K.U.-directie ging hiertoe over, nadat de A.B.C., die tengevolge van het besluit van het N.V.V. geen C.A.O.'s op basis van de jongste re geringsaanwijzing wil afsluiten, had gedreigd te zullen gaan staken, als de A.K.U.-directie alleen met de con fessionele bonden een contract zou aangaan. De acht ondertekenaars van de brief menen, dat het niet aangaat, dat de A.K.U. eenzijdig het College om een bindende loonregeling vraagt. Zij passeert daarbij, zo wordt in de brief gesteld, werknemersorganisa ties, waarmee zij langer dan 28 jaar arbeidsovereenkomsten heeft gehad. De centrales verzetten zich tegen deze „bevoogding" van de werkgever. I.C.I.'s poging Courtaulds over te nemen, mislukt De I.C.I. (Int. Chem. Indus tries) heeft gisteren toegegeven, dat de poging om Courtaulds over te ne men is mislukt. Nadat I.C.I.'s aan bod aan de aandeelhouders met en kele dagen was verlengd, trok deze verlenging slechts minder dan 1 procent van de Courtauldsaandelen aan. De I.C.I. besloot gisteren er definitief een punt achter te zetten. In totaal is het aanbod door bezit ters van 37,4 procent van de Cour- taulds-aandelen aanvaard, inplaats van de noodzakelijke 1 procent. De strijd heeft twaalf weken ge duurd, gedurende welke I.C.I.'s aanbod van 180 miljoen pond tot 230 miljoen pond werd opgevoerd, het hoogste Britse bod bij een der gelijke transactie. Voor Courtaulds betekent dit een grote overwinning, maar de vreugde wordt getemperd doordat de I.C.I. nu waarschijnlijk Courtaulds' grootste aandeelhouder zal worden. In het Courtaulds-ge- bouw in de City werden gisteren de vlaggen gehesen en 's avonds vloeide er champagne. Paul Chambers, de directeur-ge neraal van de I.C.I. bepleitte gis teren nog eens opnieuw de noodzaak van centralisatie van de vervaardi ging van kunstvezels. Hij zei op een lunch dat hij „erg gelukkig" is. Waarschijnlijk omdat I.C.I.'s in vloed op Courtaulds in de naaste toekomst zeer groot zal zijn. Cour taulds beweert echter, dat de I.C.I. geen wettelijk recht bezit om com missarissen bij Courtaulds te benoe men. De onverkwikkelijke strijd tussen de I.C.I. en Courtaulds heeft ech ter ontegenzeglijk afbreuk gedaan aan de goede naam van de nationa le concerns. Het wordt betreurd dat er indien samengaan van ondernemingen ob jectief gesproken noodzakelijk is voor dc Britse economie, op deze primitieve wijze wordt omgespron gen met de industrie, waarbij boven dien honderdduizenden ponden aan propaganda en tegen-propaganda zijn verspild. De campagne heeft Courtaulds een kwart miljoen pond gekost! In de Britse vliegtuigindustrie kwam daarentegen de gewenste con centratie op geruisloze manier tot stand, waarbü de regering het hele proces op tactvolle wijze leidde. VOORSCHOTEN Haastige spoed Omdat hij haast had en een ver keersopstopping zich liet gelden, had een handelaar in Voorschoten met zyn auto over het rijwielpad gereden, teneinde de rij auto's te passeren. Volgens verdachte wilde hij op die manier een zijweg inrijden. Wegens het in gevaar brengen van de veiligheid voor het verkeer eiste de officier van Justitie tegen ver dachte f. 200 boete benevens intrek ken van het rijbewijs gedurende zes maanden. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot f. 300 boete benevens intrekken van het rijbewijs gedurende 3 maanden. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Anton H zn van H. B. de Roest en A. A. P. Pik, Johannes W. F. zn van W. J. Vogels en M J. M. Schra- mn. Ondertrouwd: L. H. van Oljen (Rot terdam) en A. van den Berg, A. de Vries en J. H. C. Donkers. Getrouwd: J den Hartog en N. L. Westerhof, R. Goverse en M. J. van >!.1k.,C J. M Brederode en H. M. T. M. in Elck H T. van den Velden en J. van Wilgenburg, J. van Pelt en E. "ïnos. Overleden W. J. Bosma, 9 maanden. W P. J. Wiesman. 72 Jaar, L Wesselo 8G jaar. J. M. G Numans. 76 Jaar. J. M Grasmayer, 67 jaar. H. Vergif), 65 Jaar, J. Zuurmond, 58 jaar. In wezen is de kwestie een prestige- strljd. De confessionele bonden, die samen ongeveer evenveel werkne mers hebben georganiseerd als de A.B.C.voelen zich gegriefd. Zij waren bereid met de directie -onder de N.V.V. een C.A.O. af te sluiten, welke dan eventueel door het College algemeen verbindend zou kunnen worden verklaard. De A.K.U.-directie woog echter de stakingsdreiging zwaarder dan het ongenoegen van de acht centrales. En, zeggen de confessionele bon den, wat de directie aan het College vraagt, heeft materieel dezelfde in houd als de C.A.O., die wij wilden afsluiten. De krachtmeting bij de A.K.U. is belangrijk. Zij is het eerste gevolg van het besluit van het N.V.V., de jongste regeringsaanwijzing naast zich neer te leggen. Dr. W. H. van den Berge naar de West en V.S. De staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, zal zich op 18 maart naar de Ned. Antillen begeven en daar met de ministers van Financiën van Suriname en de Ned. Antillen besprekingen voeren over het tot stand komen yan een rijkswet over belastingvraagstukken, die zich in Koninkrijksverband voor doen. Na het overleg op Curasao zal de heer Van den Berge te Washington met de Amerikaanse autoriteiten overleg plegen over een wijziging van het op 29 april 1948 tussen Nederland en de V.S. gesloten verdrag ter voor koming van dubbele belasting. Dit overleg zal aanvangen op 27 maart a s. Het voorstel tot deze wijziging is afkomstig van Nederland. Het heeft in het bijzonder betrekking op de be lastingheffing van naar het buiten land betaalde dividenden. Scholieren als inbrekers Er is licht gebracht in een serie in braken, die in de afgelopen maan den in centraal Nederland is ge pleegd. Twee 20-jarige middelbare scholieren uit Zeist werden in de nacht van vrijdag op zaterdag op heterdaad betrapt aan de Hoogstraat te Wageningen. Een buurvrouw had de politie ge waarschuwd, toen zy de jongeman nen in de buurt van de winkel zag rondscharrelen. Beste leerlingen van de Zeister H.B.S. waren zij kenne lijk niet (20 jaar oud en nog op school), maar in het inbrekersvak waren zij reeds ver gevorderd. Het is vast komen te staan, dat zij o.m. in Zeist, Soest en Amers foort, Harderwijk, Apeldoorn, Utrecht en Bussum hebben ingebro ken. In de ouderlijke woning van een der jongens trof de politie een vrachtwagen vol bult aan. De scho lieren die uit gegoede milieus af komstig zijn, opereerde per auto. In deze auto vond de Wageningse po litie, behalve inbrekerswerktuigen een hoeveelheid goederen, die zij zich bij vorige inbraken hadden toegeëigend. Hotel in Wijk aan Zee afgebrand Een te heet gestookt kacheltje op een der kamers van de gasten was er vanmorgen oorzaak van dat in Wijk aan Zee hotel „Berg en Dal" aan de Bosweg, met een capaciteit van 24 bedden, voor een groot deel in as is gelegd. Kort na halfelf werd de brandweer gealarmeerd. Toen deze bij het afge legen hotel aankwam, sloegen de vlammen reeds uit de bovenverdie ping. Met zes stralen werd het vuur, dat zich snel verbreidde in het vele houtwerk van het 50 jaar oude ge bouw, bestreden. Van de bovenver diepingen viel niets meer te redden. Men slaagde er echter in de bene denverdieping, waarin het café-res taurant gevestigd is. te behouden. Met het oog op het seizoen was het gehele gebouw juist opgeknapt. Bij het uitbreken van de brand waren er zes gasten, die al hun be zittingen hebben verloren. Voor het komende seizoen was het hotel ge heel volgeboekt. Gistermiddag is het 6-jarige jongetje P. Snip te Alkmaar toen hij bij het spelen de Ommering over stak overreden door een bestelauto. Het kind was op slag dood. De heren Burger en Bakker vragen openbaarheid De heer Burger (Arb.) protesteerde tegen de mededeling van prof. De Quay inzake het openbare debat over Nieuw-Guinea men zie elders. Hij zou in elk geval in algemene zin met de regering willen praten. De heer Bakker (CPN) noemde de brief een „mooi gaullistisch stukje werk". De regering is bereid inlich tingen te geven, maar doet het niet. Vandaag is ook Doornroosje ont waakt bij de P.v.d.A. Spr. vroeg een ihterpellat.ie aan en had geen ver trouwen in de nieuwe houding van de regering. Deze doet denken aan „grootvaders schrijfbureau" met de helft van de laadjes geheim en de andere helft met dubbele bodem. De voorzitter deelde mede, dat morgenochtend om elf uur de com missies van Buitenlandse Zaken en van Defensie met de minister-presi dent en minister Luns bijeen zullen komen. De heer Burger bleef het onaan vaard noemen, dat prof. De Quay verslag aan de pers uitbracht en weigert een verklaring in de Kamer af te leggen. Hij aanvaardde de be slotenheid van de commissie niet en wenste openbaarheid. De heer Tilanus (CHU) aanvaard de het commissoriaal overleg. De heer Oud (VVD) wilde zich bij de gang van zaken neerleggen. De heer De Kort (KVP) meende op het woord van de minister-presi dent dat een openbaar debat onge wenst is, te moeten vertrouwen. De heer Bruins Slot (A.R.) bleek dezelfde mening toegedaan. De heer Burger (Arb.) zeide vast te houden aan zijn mening. „Het is te waanzinnig om over te denken, het is te gek om los te lopen, dat de pers inlichtingen krijgt en de Kamer zwijgen moet, zo zeide hij. Als het kabinet ons vertelt, dat we over de meest vitale dingen moeten zwijgen, dan neigt het tot halve dictatuur", aldus de heer Burger. Burger diende een motie in, waarin de minister-president wordt uitgeno digd in de Kamer te verschijnen. MOTIE-BURGER VERWORPEN De motie van mr. Burger (PvdA), waarin wordt gevraagd of de minis ter-president in de Kamer wil ver schijnen om inlichtingen te geven over de jongste ontwikkelingen in de zaak Nieuw-Guinea is verworpen met 77 tegen 39 stemmen. Vóór wa ren alleen de fracties der PvdA en CPN. De brief van prof. De Quay is daarna voor kennisgeving aangeno men. De voorzitter kon nog geen voorste! doen een datum vast te stellen voor de interpellatie Bakker (CPN) over de zaak Nieuw-Guinea. MATIGE DRUKTE OP VEILING NOORDELOOS Het liep vanmorgen niet storm op de veiling in Emporium te. Rotter dam, van de enorme voorraden goe deren van Neerlands grootste postor derbedrijf ..Noordeloos" NV. Er wa ren naar schatting een 200 kopers en belangstellenden. Het ging vlot met de verkoop van een goede hon derd nummers plastic artikelen en een 400 partijen korsetten. Vermoe delijk is het vanmiddag wel drukker geweest bij de verkoop van grammo foonplaten, harmonika's, platenspe lers en platenwisselaars. In een goed half uur had de Alkmaarse afslager Klaas Verwer er vanmorgen ruim 100 partijen plastic artikelen doorgeha- merd. In zeven dagen tot en met 22 maart zullen in totaal 10852 nummers (waarvan verscheidene in combinatie) moeten zijn afgeslagen. Dit is het 32.000 ton me-enige andere schepen van de tende Amerikaanse vliegdekschip Amerikaanse Marine een bezoek „Wasp", dat deze week met Izal brengen aan Rotterdam. F rans- Alger ij ns akkoord morgen? (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) De ondertekening van het Frans- Algerijnse akkoord zal vermoedelijk morgen in Evian plaats hebben. Hoe wel sommige optimistisch gestemde waarnemers het sluiten vandaag al verwachtten, bleek de Algerijnse mi nister van Voorlichting, Mohammed Jazid, vanochtend van mening, dat er toch nog wel tenminste 24 uur nodig zouden zijn om de laatste openstaande punten grondig te rege len. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 12 maart. Seringen: Mad. Stepman 4 kop per tak 75-125, 2 kop 40-69. Marie Legray 4 kop 50-81. 2 kop 35-53, Prunus triloba 45-72, id. serrulate 120-250. Forsythia 40-60, Sneeuwballen 75-135. ROTTERDAM. 13 maart. Vee markt.. Totale aanvoer 4051, weekaan- voer 5386, vette koelen en ossen 285, gebruiksvee 1047, vette kalveren 480, graskalveren 177. paarden 45. veulens 8. schapen of lammeren 97, bokken of gelten 21. Prijzen: vette koelen le kw. f3.00- 3.30, 2e kwal. f 2.70-2.95, 3e kwal. f2.50 2.70. per kg. vette kalveren f 2.60- 2.70. f 2.40-2.60. f 2.10-2.40. per kg.. graskalveren per stuk f4.40 3.40 2.40, nuchtere kalveren f 160 130 120. per st. slachtpaarden per kg f 2.75 2.45 2.30, f»er kg, schapen per stuk 130 100 90. ammeren 130 100 85, kalf- en melk koeien 1250 1100 950. vare koeien 830 700 600, vaarzen 920 720 620, pinken 600 500 425. Aanvoer: vette koeien als vorige week. handel: flauw, prijzen: als giste ren. vette kalveren Iets ruimer, stroef, le kw. onv. 2e en 3e kwal. niet geheel prijsh., graskaveren wat groter, redelijk erijshoudend, nuchtere kalveren korter alm, als vorige week. slachtpaarden matig, tamelijk, goed prilsh., schapen en lammeren kort. redelijk, stabiel, kalf- en melkkoeien Iets minder stil ongewijzigd, vare koelen even meer, stroef als vorige, week. vaarzen en pin ken tamelijk stug constant. BEURSOVERZICHT KRACHTIG HERSTEL VOOR PHILIPS Amsterdam, 13 maart De Philipsaandelen hebben van middag een krachtig koersherstel te zien gegeven als antwoord op de forse verliezen van de voorgaande beurs- dagen. De 18% lagere netto winst van het Philipsconcern over 1961, ten op zichte van 1960. bleek reeds veruit in de koers te zijn verdisconteerd. De officiële beurs opende vanmid dag op 1028. De handel was uiter mate kalm. Het buitenland voelde er niets voor op genoemde prijs de aan delen uit de markt te nemen. Van die zijde kwam eerder wat aanbod los, waardoor de koers inzakte tot 1020. Dit betekende altijd nog een herstel van circa 20 punten vergeleken met de vorige slotkoers. Kon. Olies lagen vast op f 140.50 (f 139.20). Deze stukken noteerden boven pariteit Amerika. De handel in deze hoek verliep regelmatig. Aku's schoten 6 punten omhoog tot 397%. Hoogovens een paar punten beter op 828. terwijl Unilevers een paar dub beltjes hoger werden verhandeld op f 186,10. In de Scheepvaarthoek werd het eerste beurskwartier druk gehandeld. De stemming was er doorelkaar goed prijshoudend. Scheepvaartunie lag op 153% gevraagd in de markt. Van de leidende cultures ontmoetten Amster dam Rubbers en HVA behoorlijke be langstelling. In de Staatsfondsenhoek lag de nieuwste 4% lening hoger op 98%. Aandelen Van Nelle werden hoger op 251 (244) geadviseerd op de divi dendverhoging van 8 tot 9%. WISSELKOERSEN Londen 10.17—10.17%, New York Amsterdam, 13 maart 3.61—3.61 V4. Montreal 3.44%—3.44%, Parijs 73.78%—73.83%, Brussel 7.25V4 7.25%, Frankfort 90.24%—90.29%. Stockholm 70.0&—70.13, Zürich 83 24 —83.29, Milaan 58.15%—58.20'4, Oslo 50.69—50.74, Wenen 13.98%—13.99%, Lissabon 12.67%—12.69y4. Dinsdag 13 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101H Ned '59 4% 102 101J* Ned '60-1 4% 102 101H Ned '60 11 4% 102 102 Ned '59 4M» 100 A loo y4 Ned '60 4% 100 A 100% Ned '61 4y4 100,V 100% Ned '53 3% 97% 97fi Ned Gb obi 3% 82% 82%GB Ned '47 3% 93% 93 A Ned *51 3% 98% B 98H Ned *53 i-n 3% 96% 96 96% Ned '56 3% 95% Ned '48 3% 90% 90 y4 Ned bel cert 3% 89A Ned '50 I-II 3% 90% 90% Ned *54 i-n 3% 91% 9i y4 Ned •55 13% 91% 91% Ned '55 II 3% 92% 92% Ned •37 3 92% 92% Ned G.b obi '46 3 92% 92% Ned dol In '47 3 93 93 Ned Inv cert 3 99% GB 99% Ned 62-64 3 99AGL 99% Indië *37 3 99% 99% Indië *37 e. 3 94% 947/g Ned. won. bJ. '57 6 108% 108% Ned. w. b.l. '58 4% 101% 101% RIJ VERKEER: Geet vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen De Zuidafrlkaanse minister van Defensie, Jacobus Fouché, heeft gis teren in de Senaat verklaard dat een aantal Afrikaanse landen hei melijk een militaire actie tegen Zuid Afrika voorbereidt. Geoefende communisten waren in vele Afrikaanse staten doorgedron gen. Deze penetratie zal volgens mi nister Fouché worden gevolgd door economische, technische en militai re hulpverlening. In het afgelopen jaar was aan zeven Afrikaanse sta ten militaire uitrusting geleverd w o. straaljagers, bommenwerpers voor de lange afstand, tanks, artillerie on zelfs oorlogsschepen. Zuid-Afrika neemt maatregelen om aan een eventuele aanval het hoofd te kunnen bieden. De mili taire opleiding wordt verbeterd en de uitrusting wordt gemoderniseerd. ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117 118% Ver. HVA-mij 139 139% A.K.U. 391% 397% Deli Mij eert. 166.80 L 167.60 Hoogovens eert. 829% 826% Philips gem bez 1002% 1019% Unilever cert 185.80 186.20 Dordtse Petr645% 652 •*"«n P <50 A f 20> 139 80 140.— Holl Amer lijn 146% 146y4 Java China Pak 150% 152% KLM 70 70.— Kon Ned St.boot 177 176% Kon Paket Mi) 151 152 Stoom My Ned 172% 174% Niev Goudr eert 145% 145y4 v Ommeren eert 333% 333 Kon. Rott Lloyd 149% 153 N Scheepv Unie 151 153% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96 y8 Idem 48 (3%) 96% 96% R'dani '52-1 (4%) 100% Id "37 I-n (3%) 96% 96% Z - Holl *55 4% 100% 'tank wezen 3D N Gem 58 5 V 104 104% a NWB '52 <4% 99% 99% 3VG rspbr f 501) 196% 196% 3VG rspbr '52 144% 144% Industr Obligaties Philips Doll. '51 94% 95 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden 107 107 86 86% 86% 86% 91% 91% 91% 91% 84% 84% 84% 92 L 91 I 94 93% 93% i 101 B 98L 90 90 97 B 96% 92% 91 1 105% 105% 255 256.— 409% 410 35% 35 222% 224 376 378 339% 387 356 356 410 B 410B A'dam '53 3 A'dam '51 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 fl 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag *5212% Idem n 2% R'dam '52 1 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holl '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco Amst Bank Cultuurbank Hol] Bank U eert Ned Handelmy Rott Bank Twentsche Bank Senembah Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat. Borsumy-Wehry Calvè Delft eert. ElectralasmfJ K. Pap v Gelder K Ned Grofsm Holl Constructie Ing bur v BJiy Internatio Int. Kunstst Ind v Kemp en Beg Leidse Wolspry Millier en Co NB Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd My Sikkens Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Wernlnk's BetJny Wilton Feyenoord v Wyk - Heringa ao-2 Zaalberg 146% Mijnbouw en petroleum Biiiton 2de c Kon Petr (f20) Amerik fondsen Canaa Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 735 736 313% 314 83% 83% 905 902 389 i 394 390 197 192% 445 i 248 253% 225% 227 77 76% 156 155 556% 556 500 L 496 609 609 296 302 1 561 560 965 958 400 410 105 106 236 242% 335% 336 93% 94% 146% 147 510 504 138 139.90 24Aexd 24« 79 A 80% 49 A 49f| 41%exd. 42 56% 57 56H 82 81% 58 58% 39% 39% 32% 32 H 72% 73%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9