-EN TRANSPORT fOOJJAARSBEUR Rechtspraak op koude hoek van Papengracht Meisje vluchtte uit Rekkense inrichting VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Scholeiibouwkimdige planning welhaast hachelijke zaak AMSTERDAMSCHE BANK Met behulp van broer en zuster; via de ijskoude Berkel terug Reconstructie Baarnse moord Opgericht 1 maart I860 Dinsdag 13 maart 1962 Tweede blad no. 30602 Dat onze Nederlandse rechtspraak ook in kleine zaken groot is, bleek gisteren weer eens zonneklaar in de zaak tegen een 56-jarige assuradeur uit Leiden. Omstreeks vijf uur sloot de kantonrechter, mr. W. de Koning, de zitting van het Kantongerecht en begaf zich daarna vergezeld van de officier en de griffier naar het kruispunt Langebrug-Papengracht om daar ,,de zitting te heropenen om een nader onderzoek te kunnen instellen op de plaats waar verdachte de hem ten laste gelegde verkeersovertredingen zou hebben begaan. Deze ..open-lucht" zitting van de Leidse magistratuur behoort niet tot de dagelijkse Leidse gebeurtenissen en trok dan ook de nodige publieke belangstelling. De assuradeur was ten laste ge legd, dat hy op 12 december met zijn auto niet alleen verzuimd had op de Papengracht te stoppen vóór het voorrangskruispunt, doch tevens geen voorrang had verleend aan ver balisant, die vanaf de Langebrug met de fiets het kruispunt opreed. Hoewel de verdachte zijn auto direct tot stilstand bracht geschiedde dit midden op het kruispunt en kon de verbalisant een aanrijding voorko men door een snelle uitwijkmanoeu vre. Verdachte ontkende een en an der ten stelligste. Zelf kijken HU had, aldus zyn verklaring, wel degelijk de voorgeschreven „stop" in acht genomen en was pas doorgere den nadat hy zich ervan had over tuigd, dat het kruispunt vrij was. Op het moment dat zijn auto weer ln beweging kwam zag hij de politie agent naderen en stopte toen voor de tweede maal. om hem voorrang te verlenen. Uit het feit, dat hij van- Af het punt waar hij voor de eerste maal stilhield de politieman niet had zien aankomen, kon hy z.i. het be wijs putten, dat deze onmogelijk kon hebben geconstateerd of hij de voor geschreven „stop" wel of niet in acht had genomen. De politieman beves tigde uiteraard zijn reeds in het pro ces-verbaal vastgelegde verklaring, dat hij wel degelijk had gezien dat verdachte was doorgereden en eerst stopte toen hij, de verbalisant, mid den op het kruispunt reed. Verdach te had onvoldoende naar links uitge keken was, toen hij verbalisant zag, hevig geschrokken en had gevraagd sinds wanneer hij voor een wielrij der moest stoppen. Daar de verkla ringen van de verdachte en de ver balisant lijnrecht tegenover elkaar stonden, besloot de kantonrechter tot bovenvermelde „zitting" in de open lucht. Het geheel werd nog eens ge reconstrueerd. Toen bleek dat ver dachte niet vlak vóór doch enige de cimeters over de stopstreep was ge stopt, hetgeen overigens niet straf baar is, maar waaruit wel kon wor den afgeleid, dat beide partijen el kaar mogelijk „niet voldoende had den kunnen observeren". In de rechts zaal teruggekeerd, heropende de kan tonrechter de „normale zitting" en kregen beide partijen wederom de gelegenheid hun verklaringen te be vestigen. In zijn requisitoir hield de officier, mr. C. Sluyk, zich aan het proces-verbaal. Hij eiste f15 boete subs. 3 dagen voor het overtreden van het stopverbod en f20 subs. 4 dagen t.a.v. het niet verlenen van de voorrang. In „zijn laatste woord" bleef verdachte bij zijn verklaring en kondigde reeds bij voorbaat aan ho ger beroep te zullen aantekenen. Gezien de mogelijkheid, dat ver dachte inderdaad was gestopt, zonder dat dit door verbalisant was gezien, achtte de kantonrechter op dit punt de tenlastelegging niet voldoende be wezen en sprak verdachte hiervan dus vrij. Het niet verlenen van voor rang achtte hij wel bewezen doch in het onderhavige geval een dermate geringe overtreding, dat hij vonniste met f 11 boete subs. 2 dagen, met welk boetebedrag verdachte de gele genheid werd geboden hoger beroep aan te tekenen. „Duistere" zaak In tegenstelling tot de voorafgaan de droeg de zaak tegen een 56-jarige vertegenwoordiger uit Heemstede een zeer ernstig karakter. Uit het onder zoek bleek dat verdachte op 31 augustus omstreeks 11 uur 's avonds met zyn auto op de provinciale weg onder Katwyk was gaan keren en wel op het moment dat een achter hem rijdende auto zeer dicht was ge naderd. De bestuurder kreeg de schrik van zijn leven toen hij verdachtes auto plotseling dwars voor zich op de weg zag staan. Hoewel hij „op de rem ging staan" kon hij een botsing niet meer voorkomen. Verdachtes auto schoot de wegberm in. Even later vonden hij en zijn met gezel verdachte in bewusteloze toe stand op de weg liggen als gevolg van het feit, dat het portier van de auto opengevlogen was. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij zich slechts vaag herinnerde, dat hy in Leiden, na een bezoek aan een kapper, in zijn auto was gestapt, doch wist niet meer in welke richting hij daarna was gereden. „U haalde daar een levensgevaarlijke manoeu vre uit, die al met al nog betrekkelijk goed afliep", aldus de officier. Hoe wel hij gezien de ernst van het feit een gevoelige correctie terdege op haar plaats achtte, wilde hij reke ning houden met de gevolgen die ver dachte reeds van zijn fout had on dervonden en beperkte hij zijn eis dus tot f 50 boete subs. 10 dagen. De kantonrechter bleek minder mild te zyn omdat het hier z.i. niet alleen een zeer ernstige, doch ook een nogal „vreemde" zaak betrof, waarin enke le voorname details „in duister gehuld" waren gebleven. Het vonnis luidde f 75 boete subs 15 dagen. Oud-Bruin „Die flesjes waren niet voor de verkoop bestemd. Wij gaven ze weg aan onze leden, die vele avonden achtereen hard werkten aan onze nieuwe lichtinstallatie". Aldus ver dedigde zich een 59-jarige voorzitter van een Leidse voetbalvereniging, die terecht stond omdat de politie in de kantine van zijn vereniging 66 flesjes bier had aangetroffen, hetgeen in strijd was met het afgegeven verlof B. „Alleen het in voorraad hebben is in uw geval al strafbaar", maakte de kantonrechter hem duidelijk. Daar naast het z.g. schikkingsbedrag van f30 ook nog alle flesjes in be slag waren genomen, vond verdachte, dat zijn vereniging wel wat al te zwaar ges traft was en vroeg alsnog teruggave van het „in beslag geno men goed". „Wat gaat U er dan mee doen?" wilde de kantonrechter graag weten. „Oh die komen wel te pas op onze bestuursvergaderingen", aldus verdachte. De officier bleek wel be reid te zyn de teruggave van de flesjes te vorderen, doch in dit geval bepaalde hij de boete op f40 subs 8 dagen c.q. f 10 meer dan het schik kingsbedrag. „Ik hoop voor u dat het bier na die 5 maanden nog te drin ken is", aldus de kantom-echter, die uiteindelijk vonniste met f25 boete subs 5 dagen en opheffing van het beslag. 11 dagen voordat ik bekeurd werd", motiveerde hij zijn bezwaar. Daar bij een nadere beschouwing bleek, dat verbalisant inderdaad de door verdachte genoemde „blunder" had gemaakt, gingen de magistraten wel aan diens „waarnemingsvermogen" twijfelen en werd snel vonnis gewe zen. „Schuldig verklaard zonder op legging van straf", was de mening van de officier. „Neen" zei verdachte. „Ik ben niet schuldig". „Vrijspraak", besliste de kanton rechter en wel op grond van het feit, dat hij geen vertrouwen had in de notities van de verbalisant. N.Z.H.V.M. houdt vervoersoiulerzoek Naar wensen van reizigers De NZHVM gaat de vervoersbe hoeften van haar publiek peilen door het houden van een enquête. Op donderdag 22 maart begint dit on derzoek op de trajecten Lisse-Leiden en Lisse-Noordwijkerhout. De direc tie wil een inzicht verwerven in wen sen van haar reizigers. Een dergelijk onderzoek is van tijd tot tijd nodig, aldus de directie, om te zien of het uit gewoonte gegroeide lijnennet nog voldoende is afgestemd op de behoeften van het reizende publiek. De streek groeit immers en de plaatsen worden steeds groter. De directie acht het nodig dat het vervoersnet zich daarbij aanpast. Op de enquêtedagen gaan met elke autobus tussen 's ochtends zes 's middag vier uur een teller en een enqueteur mee. De enquête wordt gehouden op donderdag 22 maart, dindag 27 maart, donderdag 29 maart, dinsdag 3 april en donderdag 5 april. De dinsdagen en donderdagen zijn ge kozen omdat op die dagen het ver voer het minst wordt beïnvloed door buitengewone factoren. De enquête wordt gehouden door werkstudenten uit Leiden en Den Haag. Men denkt dat er in totaal 60.000 enquête-formulieren zullen worden ingevuld. Vrolijke noot Voor de vrolijke noot zorgde dit maal een 22-jarige loodgieter uit Lei den, die op 14 oktober 1961 een be keuring had gekregen omdat het achterlicht van zijn bromfiets niet brandde. „Die agent heeft niet goed gekeken want het brandde wel", pro testeerde verdachte. „Dan zullen we de zaak uitstellen om de verbali sant ook te kunnen horen", stelde de kantonrechter voor. Daar verdachte twee weken geleden al een vergeefse reis had gemaakt omdat door een administratieve fout zijn zaak toen niet op de rol stond, maakte hij tegen een derde tocht naar het kantonge recht wel enig bezwaar. „U kunt van mij gerust aannemen, dat het ach terlicht wel brandde en dat er aan de opmerkingsgaven van die agent wel een en ander mankeert, want hij Leids inspecteur run het onderwijs In de gisteren te Utrecht geopende Voorjaarsbeurs is weer een uitge breide expositie aanwezig van meubilairmateriaal en werktuigen ten behoeve van de schoolinrichting. In het kader van deze inzending zullen elke beursdag lezingen worden gehouden over leermiddelen en schoolinrichting. De eerste inleiding in deze serie werd gistermorgen gehouden door onze stadgenoot, de heer B. Zwanenburg, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, die het onderwerp „Scholenbouw bij het lager onderwijsbehandelde. Hij noemde de scholenbouw een moeilijk probleem, omdat men gedwon gen is, in snel tempo zeer veel scholen te bouwen op een moment, dat het onderwijs nog in beweging is en duidelijk pedagogische eisen nog allerminst vastliggen. Bovendien is de bevolking in de grote steden zo weinig stabiel, en verouderen nieuwe wijken in een dermate snel tempo, dat scholenbouwkundige planning een welhaast hachelijke zaak lijkt. Zijn nog maar aan het experimenteren toe Als men de school alleen maar ziet als een gebouw waarin de kin deren les krijgen, zijn de problemen niet zo groot. Het wordt echter heel wat moeilijker, als men de school beschouwt als een instituut waar de kinderen worden gevormd in de ruimste betekenis van het woord. In dit verband merkte de heer Swa- nenburg op, dat hij het gevoel heeft, dat men eigenlijk nog aan het ex perimenteren is en dat het stadium nog niet is bereikt, waarin de op leiding leerkrachten aflevert, die met een modern gebouw raad weten. Als voorbeeld noemde hij het speel werklokaal voor de jongste leerlin gen van de lagere scholen. Het is voor de heer Swanenburg namelyk de vraag, of het gebruik, dat thans in de regel van deze lokalen wordt gemaakt, bij de huidige didactiek ook werkelijk verantwoord is als het gaat om de vorming van de kleuter. Bij het lager onderwijs begint men, als er een school moet worden ont worpen, volgens de heer Swanen burg, veel te weinig met een pro gramma van eisen. Hij zei, dat het nijverheidsonderwijs in dit opzicht veel verder is. Daar begint men met een lokalenplan, waaruit de school als het ware wordt geconstrueerd. De heer Swanenburg meent, dat men bij het lager onderwjjs in omgekeer- heeft nota bene opgegeven, dat ik op I de richting werkt: men zet een 3 oktober 1961 geboren ben. Dat is school op voor een bepaald aantal Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekkér. v. d. WATER,. Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Astrid Pranclsca, dr van F. J. Ment- zlj en E. van der Steen, Irene Petro- iiella, dr van B. W. Belt en E. A. Kok, Cornelia Theodora Maria, dr van C. J. Noordover en T. W. Dongelmans, Wou ter Paul, zn van P. A. Kulvenhoven en H. van Leeuwen, Hendricus, zn van W. G. Verkade en H. Seelbach, Max Rei- nier, zn van R. Pet en J. E. Koet, Abra ham Petrus Casper Cornells, zn van C. Nonkes en G. Beij, Sonla, dr van D. Oudshoorn en H. J. Kluivers, Domini - cus Franclscus Johannes, zn van J. M. Bernsen en W. J. M. Blonk, Lena, dr van J. H. de Mooij en D. van Dijk, Mo nica Helena Joanna, dr van P. M. de Boer en C. H. v. d. Berg, Mirjam, dr van C. L. Meyer en A. C. L. Bakker, Geertrulda Maria, dr van A. Zwaan en A. G. van Geffen, Nlcollne, dr van N. Hoppers en C. Kromhout, Maria Lena Johanna, dr van D. S. Severln en B. C. Broer, Hendrlkus Chrlstoffel, zn van P. Korsuize en A. M. Mink, Huig Leen- dert. zn van L. Aandewiel en J. Pluim- graaff. Gerarda Wllhelmina, dr van J. w. Blote en L. A. Duijverman, Petrus Reinler Cornells Franclscus, zn van A. M. de Vlaam en V. I. M. Vlsscher. OVERLEDEN J. Neuteboom, 61 Jaar, man, M. E. C. Winter, 53 Jaar, echtgen. van H. J. Brüggeman. J. J. Somerwll, 75 Jaar, man. leerlingen en wat men in de loka len gaat doen komt nauwelyks ter sprake. Bouw van goede scholen wordt belemmerd De bouw van goede scholen wordt ook belemmerd door de overspan nen bouwmarkt. De minimumeisen van het bouwbesluit, worden door de overheid maar al te vaak als het maximaal toelaatbare gehanteerd, aldus de heer Swanenburg. De ge volgen hiervan mag men, volgens hem. niet onderschatten. Hij merkte op, dat het wel eens zo zou kunnen zijn, dat wy in deze tijd van wel vaart worden opgescheept met schoolgebouwen waarvan de na ons komende generatie zich af moet vragen hoe men in deze tyd zo on verantwoord zuinig heeft kunnen bouwen. Ingevolge een ministeriële circulaire moet bijvoorbeeld 53 pro cent van het bruto-oppervlak voor „nuttige ruimte" worden besteed. De heer Swanenburg meent, dat het onder deze straffe beperkingen bij na niet mogelijk is, een schoolgebouw te ontwerpen dat aan redelijke eisen voldoet. Kijkkasten Over de bouwkundig-architectoni sche eisen van het bouwbesluit, waarin onder meer wordt bepaald dat het licht door twee wanden moet vallen, zei de heer Swanenburg, dat men door deze eisen zover is ge gaan, dat sommige moderne scholen de naam van kijkkasten hebben ge kregen. Hij gelooft, dat hier teveel van het goede wordt geboden. De kinderen zitten vaak met hun ogen tc knipperen en vragen of de gor dijnen niet dicht mogen. Aan de openheid is bovendien het nadeel verbonden, dat het gevoel van veiligheid en geborgenheid ver loren dreigt te gaan. een bezwaar, dat naar het oordeel van de heer Swanenburg zwaarder gaat wegen naarmate het kind jonger is. Aan de hygiënische eisen wordt, volgens hem, gelukkig alle aandacht besteed. Met betrekking tot de plaats van de school merkte de heer Swanen burg tenslotte nog op, dat het er naar uitziet, dat in bepaalde be trekkelijk nieuwe wijken van som mige grote en middelgrote steden, mede doordat de geboorteplek door de lagere school is heengeschoven, een teveel aan schoollokalen gaat ontstaan. Hy meent dat een wijk binnen tien jaar reeds zodanig ver ouderd kan zijn, dat er aanzienlijk minder kinderen in de leerplichtige leeftijd vallen dan toen de wijk voor het eerst werd bevolkt. Of hier een aanleiding kan liggen, iets krapper permanent te bouwen en de aan vankelijke toeloop met noodlokalen op te vangen, durfde de heer Swa nenburg echter niet zonder meer te zeggen. Gisteren, op de eerste dag van de Voorjaarsbeurs in Utrecht, hadden de bezoekers buiten de deuren bepaald niet de indruk, dat de lente al in het zicht was. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteiten zijn benoemd of herbenoemd: mevr. E. S. AlbanTroost, tot weten schappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst by de farmacie, voor het tijdvak van 1 september 1961 tot 1 september 1962; mevr. M. C. S. Alexander—De Jager, tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de criminologie, voor het tijdvak van 1 februari 1962 tot 1 februari '63; H. J. M. van Beek, tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de natuurkunde, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; E. F. Führhop, wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst by de cardiologie, tot weten schappelijk ambtenaar le-klasse, in tijdelijke dienst; D. H. Grunwald, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de kindergeneeskunde; B. J. Hoff, tot wetenschappelijk amb tenaar le-klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte, voor het tydvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; mej. M. Hofman, tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst by de anorganische chemie, voor het tijdvak van 1 oktober 1961 tot 1 oktober 1962; M. Jacobs, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij het Rijksherbarium, voor het tydvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; dr. P. W. Leen- houts, wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelyke dienst bij het Rijksherbarium, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst; B. Leigh, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de radio- pathologie en stralenbescherming mej. L. C. Levy, wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelyke dienst bij de kindergeneeskunde, tot wetenschappelijk ambtenaar le- klasse in vaste dienst; dr. L. C. van der Marei, wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst bij de natuurkunde, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst; C. Mulder, tot wetenschappelijk amb tenaar le-klasse in tijdelijke dienst bij de toegepaste enzymologie en radiobiologie, voor het tijdvak van 1 februari 1962 tot 1 februari 1963; dr. H. Muller, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst bij de heelkunde, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; mr. P. W. Pestman, tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst by de faculteit der rechtsge leerdheid; dr. D. Ruiter, tot weten schappelijk hoofdambtenaar in tyde lijke dienst bij de inwendige genees kunde; H. M. Smits, tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de farmacie, voor het tydvak van 15 februari 1962 tot 15 februari 1963; mej. C. M. J. van Staay, tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst by de faculteit der letteren en wijsbegeerte; H. J. Stol, tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der genees kunde, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; E. Talman, wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de organische chemie, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst; dr. H. Willemsen, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de verloskunde, voor het tijdvak van 1 maart 1962 tot 1 maart 1963. Gouden jubileum N. Blansjaar Gisteren herdacht de heer N. Blansjaar zyn 50-jarig dienstverband bij de N.V. P. Clos en Leembruggen alhier. De Jubilaris, die baas is op de afdeling vleugel-spinnerij, werd door mr. C. J. Leembruggen namens de directie toegesproken. Spreker prees de kwaliteiten van de jubilaris en noemde hem een goed voorbeeld voor de anderen. Naast het gebruike lijke geschenk onder couvert, over handigde de bedrijfsleider, de heer Sap, hem tevens namens de directie een elektrisch scheerapparaat en dankte hem voor de goede samen werking die hij tal van jaren met hem mocht hebben. Hierna ontving de jubilaris nog vele mondelinge en stoffelijke blyken van waardering van collegae, het personeel van zijn af deling, de ondernemingsraad en het jubileumfonds. De heer Blansjaar dankte tenslotte, mede namens zijn echtgenote, voor de gebrachte hulde. Straatschennersduo aangehouden De Leidse politie heeft dezer da gen twee knapen gearresteerd, die de laatste maanden de Sleutelstad on veilig maakten. Met grote straat klinkers hebben de jongens, daarbij waarschijnlijk bewonderd door een viertal meelopers of toekijkers, de ramen van Sociëteit Minerva aan de Breestraat en van een huis aan de Papengracht laten sneuvelen. Op het Rapenburg hebben ze vier fietsen over de kant gezet en in de natte diepte laten verdwijnen. Hetzelfde „huzarenstukje" haalden ze uit met twee fietsen op de Oude Singel. De bekroning van hun werk was wel het te water laten van een bromfiets. Verder maakten zij zich schuldig aan joy-riding op scooters en brom fietsen. De twee daders zijn een 14-jarige jongen zonder beroep (waarschijnlijk de leider) en een 22-jarige los werkman. Er zal pro ces-verbaal tegen het duo opgemaakt worden. Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door financierings maatschappij MAHUKOv Voor privé-doeleinden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING is de mo derne vorm van een verantwoorde credietverlening, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Inlichtingen bij de Mahuko vestigingen In alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren in Nederland Mislukte poging (Van onze correspondent) Een poging tot doodslag, vlucht via de ijskoude Berkel, aan houding op Duits gebied, terugkeer via Glanerbrug naar de poli tiepost te Eibergen en opsluiting in het Huis van Bewaring te Zutphen ziedaar in enkele woorden de ernstige consequenties van een mislukte poging, welke een 30-jarige Amsterdamse en haar 18-jarige broer hebben ondernomen om hun 19-jarige zuster, die in de Rekkense inrichtingen wordt verpleegd, mee terug te nemen naar Amsterdam. De Amsterdamse en haar broer waren zondag naar de Rekkense in richtingen gereisd om er een perio diek bezoek aan hun zuster te bren gen. die terbeschikking van de rege ring is gesteld, 's Middags werden zij toegelaten. Een uur lang hebben zij geanimeerd met elkaar gepraat. Toen de bezoektijd was afgelopen maakte het 19-jarige meisje aan- bus te brengen. Later is gebleken stalten om de familieleden naar de dat het de schriftelijk voorbereide opzet was, om op die manier samen terug te reizen naar Amsterdam. Een assistent van de Rekkense inrichtin gen doorzag het spelletje en bood aan de beide gasten naar de bus te zullen vergezellen. Op dat moment brak de 30-jarige Amsterdamse in woede uit, griste uit haar handtasje een broodmes en zwaaide daarmee angstwekkend in de richting van de employé van de inrichtingen. Van de ontstane ver warring maakte toen het drietal ge bruik om het paviljoen te verlaten en de benen te nemen Zo moeilyk is dat overigens niet, want de terrei nen van de Rekkense inrichtingen zijn niet omheind. Het drietal vlucht te in de richting van de Duitse grens. Toen zij na een paar kilometer bij de Berkel kwamen, die daar tevens de Nederlands-Duitse grens vormt, verschenen er ook mannen van de Rijkspolitie te Eibergen en Rekken, die door de directie van de inrich tingen waren gealarmeerd. Op hun sommatie te blijven staan, sprongen de broer en de jongste zuster de Berkel in en waadden naar de over kant. Hun oudste zuster vond het water blijkbaar te koud. Zij werd ter plaatse aangehouden. De beide anderen, doornat en ijs koud waren door het Berkelbad ken nelijk zo afgekoeld, dat zij zich aan de overzijde rustig door de Duitse douane lieten meenemen. Door be middeling van Duitse politie-autori- teiten zijn zij 's avonds via de grens post Glanerbrug naar Eibergen teruggebracht. Daar was de oudste zuster al in een cel opgesloten. ZU is gis teren overgebracht naar het Huis van Bewaring te Zutphen. De broer werd, na de nacht in een politiecel te hebben doorgebracht, in de loop van maandag op vrye voeten ge steld. Hij is alleen naar Amsterdam teruggereisd. Het 19-jarige meisje heeft de politie zondagavond reeds weer onder de hoede van de Rekken se inrichtingen gebracht. Lezers schrijven Tentoonstelling „Samen op de kiek" Naar aanleiding van „Samen op de kiek", verschenen in het Leidsch Dagblad van 10-3-62, merk ik op dat de uitvinder van de fotografie is Ni- céphore Niepce, geboren in Chalon- sur-Saóne in 1765, alwaar een stand beeld van hem staat en tevens op de autoweg in de buurt, een groot stuk rechthoekig steen, waarop het feit is vermeld. Hij stierf in 1833. Hij werkte met gepolijst roodkoperen platen, be dekt met een hars. Waar in de ca mera licht geworpen werd, ontstond een laagje hars, dat niet meer met een bepaaldee soort olie kon worden weggewassen, dus een beeld. Louis Jacques Mandé Daguerre, ge boren in 1789 in Cormeilles <S n O) was eigenlijk kunstschilder en schil derde diorama's. Hij werkte samen met Niepce, voerde de zilverzouten in, wist de onbelichte zilverzouten weg te nemen door oplossing in het fixeer- bad en veranderde dusdoende de ge hele werkwijze. Hij stierf in 1851 De zoon van Niepce en de weduwe van Daguerre hebben een rente van Frankrijk gekregen. Over de werkplaats in Parijs kan men nog lezen op een schild op de linker zygevel van de grote kazerne op de Place de la République. Kiek woonde aan de Rijnsburger- singel tussen de Maredijk en het Schuttersveld. De plattegrond van het „atelier" en de donkere kamer van Kiek was ontworpen door de archi tect H. J. Jesse, die daartoe eersteen bezoek bracht bij Goedeljee op de Hogewoerd en er zijn „portrait" liet maken teneinde meteen een Indruk te verkrijgen van het „atelier" van een fotograaf. Zou het afgedrukte „portrait" dat van George Sand kunnen zijn? Met dank voor de plaatsing, J. Jesse. Dubbel succes voor „VIVACE" Voor de tweede maal in haar 2 %- jarig bestaan heeft de Leidse jeugd- accordeonvereniging „VIVACE" een prachtig succes geboekt. Dit gebeur de tijdens het zaterdag gehouden concours te Gouda, waar de vereni ging beslag legde op de eerste plaats met 359 punten. Met 353 sleepte het musette-sextet van de vereniging, „De Accordiana's", eveneens een eerste plaats in de wacht. „De Ac cordiana's" speelden onder leding van Peter Slingerland en „VIVACE" onder leiding van Joop Lancel. Bij Kon. besluit is prof. dr. J. H. Oort, directeur van de Leidse Sterre- wacht, herbenoemd tot lid van het college van curatoren van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Vanmorgen omstreeks tien uur is een begin gemaakt met de reconstructie van de Baarnse moordzaak bij de villa „Can- toni" in Baarn, de ouderlijke woning van twee verdachten broers in deze zaak. Daar arriveerde een aantal auto's in één waarvan mr. Bronkhorst, de rechter-commissaris was geze ten. Hij heeft de leiding van het onderzoek in deze zaak. Voordat hy en de leden van hel parket arriveerden, hadden gemeen tewerkers de zogenaamde stapelpul. waarin de overblijfselen van de ver moorde Theo IVIastwyk uit Soest zijn gevonden, weer opengegraven. Een van degenen die aan het on derzoek deelnemen is rechercheur Pit uit Baarn, die een werkzaam aandeel had in de oplossing van deze zaak By de reconstructie maakt de politic- gebruik van speurhonden. De lanen rond de villa worden zorgvuldig be- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Gouda (vac. P. P. J. Monster) J. de Lange, director van de Geref. Zendlngsbond te Utrecht. Be noemd tot pred -dir. van het Dlacones- senhuls „De Wijk" te Gouda dr. Gerg. Huls. predikant aldaar, die deze be noeming aannam. Aangenomen naar Hemmen (toez.) W. B. A. Smits te Rot- terdam-Feyenoord. GEREF. KERKEN Beroepen te Amemulden, Ommen (vac. J. C. Baumfalk) en te Rotterdam Lombardyen J. Nlemantsverdrlet te Nleuwerkerk aan de IJssel te Nleu- wolda P. van Loo, kand. te Sneek te Utrecht-Zuid (vac. J. van Reeven) J. Nawijn te Schiedam. Aangenomen naar Willemstad (N.-Br.) J. van Eljk, kand. te Emmen die bedankte voor Edam en voor Wierum (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle J. Brons te Bun schoten. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oosteriand L. Gebraad te St-Phlllpsland. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Amsterdam C. J. A. Hamers te Zwolle. Kerk en politiek in Oc.t-Duitsland Op een bijeenkomst van de synode dei Evangelische Kerk in Oost'-Ber- lijn heeft deken Figur, een vooraan staande autoriteit in de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland, gisteren verklaard, dat de kerk geen mede werking kan verlenen aan bijvalbe- tuigingen voor politieke gebeurtenis sen. In de laatste maanden is er een toenemende gedragslijn by officiële en politieke organen te bespeuren om van de kerk byvalbetuigingen voor politieke gebeurtenissen te verlangen. Dergelijke verklaringen zijn funda menteel onmogelijk voor de kerk. zo ze: hij. .en wy zullen ons met alle kracht ertegen verzetten om in poli tiek- ideologische conflicten tussen wereldmachten te worden be trokken" De muur tussen Oost- en West-Berlyn heeft de kerk geschei den. doch wij behoren by elkaar, al dus deken Figur. waakt door politiepersoneel in bur ger. De oudste van de broers, 3-ja- rige Boudewyn. en de der er- dachte in deze zaak zyn ze reconstructie betrokken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3