VERSTERKINGEN NIEUW-GUINEA Vredesoverleg in Evian in laatste stadium DRIE UUR TOUWTREKKEN IN GENEVE ZONDER RESULTAAT uMits geen actie van Indonesië te wachten Eensgezind regeringsbesluit: Geheime voorbesprekingen zullen aanvaard worden WEERBERICHT WITTE KRUIS Alle belangrijke geschillen al geregeld OAS-leden in België gepakt Moskou wil informatie over fabricage atoomwapens aan derde landen onthouden Ook Rapacki aangekomen Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 MAART 1962 No. 30602 „Er zullen geen versterkingen naar Indonesië worden gezon- len", zo zei minister-president De Quay gisteravond op een lersconferentie, na afloop van de Kabinetszitting, die de gehele g in beslag had genomen. „De mogelijkheid blijft echter be- ian, dat dit alsnog geschiedt, indien van Indonesische zijde geen nde wordt gemaakt aan de scherpe taal aan het adres van Nederland en ook de militaire voorbereidingen rond het gebied Nieuw-Guinea niet worden beëindigd". De Nederlandse regering staat op het standpunt dat er ernstig moet I \corden gestreefd naar en alle medewerking moet worden verleend aan verwezenlijking van de van Amerikaanse zijde voorgestelde gedachte van Fa^et- houden van geheime voorbesprekingen. Er blijven slechts drie punten rg.pier, waaromtrent nog moet worden beslist: de plaats en het tijdstip L syaarop die besprekingen gehouden moeten worden en de personen die de nabesprekingen moeten voeren. Het is nog niet bepaald, wie van Nederlandse zyde aan de besprekin gen zal of zullen deelnemen. Acht uur bijeen Naar aanleiding van de lange duur van de kabinetsvergadering in totaal is men ruim acht uur bij een geweest zei prof. De Quay, dat bewindslieden aan de besprekin gen hebben deelgenomen en de zaak te belangrijk is om vlug af te han delen. Het is mogelijk dat ook de toe stand op Nieuw-Guinea zelf aanlei ding geeft om versterkingen te zenden ter beveiliging van de 20.000 Nederlanders, die zich op Nieuw- Guinea bevinden. Omtrent evacuatie van de bevol king is wel gesproken, maar een be sluit is nog niet genomen. Uit officiële publikaties van Indo nesische zyde valt af te leiden zo zei prof. De Quay desgevraagd dat een hernieuwde invasiepoging in derdaad te verwachten is. Papoea's bij vooroverleg Er is nog niet besloten of de re gering het Parlement zal inlichten. Prof. De Quay meende te kunnen zeggen, dat de regering op een standpunt staat, dat de Papoea's van Nederlandse zijde betrokken moeten worden bij het vooroverleg. Als het van Nederland afhangt zullen zij ook aan de conferentietafel kunnen plaatsnemen. Behalve minister Marijnen, die ziek was. hebben alle ministers aan het beraad deelgenomen. De Staats secretarissen van Oorlog, van Ma rine, van Buitenlandse Zaken en van Binnenlandse Zaken waren eveneens aanwezig. In de loop van de middag heeft Staatssecretaris Van Houten (Buitenlandse Zaken) de vergadering wegens ongesteldheid verlaten. Vervolg op pag. 2 Nog geen mening van Indonesië Het is niet waarschijnlijk, dat de Indonesische regering onmid dellijk haar mening kenbaar zal maken over het voorstel van een geheim voor-overleg voor rege ling van de kwestie-Nieuw- Guinea. Dit heeft de officiële woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buiten landse Zaken, Ganis Harsono, gisteren te Djakarta medege deeld. Hij zeide, dat wat premier De Quay op zijn persconferentie gisteren heeft gezegd, vanmor gen ter kennis is gebracht van minister Soebandrio. Doch diens afspraken wettigen de veronder stelling, dat hij niet in de gele genheid zal zijn er onmiddellijk zijn mening over kenbaar te maken. Ook hebben, naar verluidt, de V.S. de Indonesische regering verzocht, voorzichtigheid te be trachten in haar commentaren over de vooruitzichten van onderhandelingen over West- Papoea. f! Onderhandelaren 1 Nederland en Indonesië kunnen jelf hun onderhandelaren aanwijzen, nitrent de persoon in wiens aan wezigheid deze voorbesprekingen lehouden zullen worden kunnen par- wen suggesties naar voren brengen. Aangezien nog slechts omtrent de- s drie punten beslist moet worden, pn worden aangenomen, dat Indo- de preconditie van bestuurs- rerdracht over Nieuw-Guinea aan ^donesië heeft losgelaten. Dit be- ïkent echter niet dat dit het geval zijn bij de daarna hopelijk te louden definitieve onderhandelin- |en. jDe minister-president deelde me- ®)e, dat het Kabinet een uitvoerig jerslag van minister Luns heeft ge degen over zijn reis naar de V.S. a zijn besprekingen met zijn Ame- ianse ambtgenoot Dean Rusk, lent Kennedy en andere Ame- lanse figuren, in het bijzonder het Amerikaanse ministerie van uitenlandse Zaken, i Hieromtrent is uitvoerig van ge- gewisseld. Naar aanleiding i deze besprekingen heeft de Ne- regering gemeend op het nt te moeten blijven staan, 1 zy er naar streeft een gesprek Indonesi in aanwezigheid van derde te beginnen. Bezorgdheid het kabinet is echter ook be naar voren gekomen ten- van redevoeringen en uit- van Indonesische zyde, taal aan het adres wordt gebezigd. Ook militaire voorbereidingen van Soekarno in het gebied Nieuw-Guinea dragen tot die by. de regering ertoe ge- gistermiddag de luitenant-ad- H. H. L. Pröpper, voorzitter het Comité van de Verenigde van Staven, en vice-admiraal Brouwer, bevelhebber der zee een gedeelte van de van het kabinet te laten wij- teneinde hun inzichten te over de „feitelijkheden". >pen, dat de voorbereiding voor een gesprek worden ertoe zullen leiden, dat de maatregelen zullen aldus de minis- president. „Voortzetting ervan het totstandkomen van zulk een esprek niet vergemakkelijken. Ook open wij, dat, indien de besprekfn- eenmaal op gang gekomen zijn, nit het probleem, dat ons allen zeer bezighoudt, zullen komen". De besprekingen hebben in het kabinet geleid tot een^ eensgezinde kpvatting. Geen limiet De drie punten waaromtrent thans Dog gesproken moet worden, gelden I—voor zover de Nederlandse rege ling is ingelicht ook voor Indo nesië. Een limiet voor het tijdstip AANHOUDEND KOUD l De Bilt verwacht van heden- tot norgenavond Zonnige perioden maar ook hier en 'aar een sneeuwbui. Vanavond, van- iacht en in de vroege ochtend lichte ot matige vorst, middagtemperatu- en even boven het vriespunt. Zwak- tot matige wind uit noordelijke ichtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 MAART nop 6.59 uur; onder: 18.41 uur. ian op: 11.59 uur; onder: 3 20 uur I Hoogwater te Katwijk te 9.36 en f2-22 uur; laagwater te 4.48 en 17.32 is niet gesteld. De Nederlandse re gering dringt er wel met kracht op aan de besprekingen zo spoedig mo gelijk te laten beginnen. Er zijn reeds verschillende figu ren genoemd, die de voorbespre kingen zouden kunnen bijwonen als derde. Een beslissing hieromtrent is echter nog niet genomen. Nederland zal loyaal medewerken aan het samenstellen van een agen da voor definitieve besprekingen voor de opstelling waarvan het voor gesprek bedoeld is. Hoewel er by de Nederlandse re gering voorkeur bestaat voor de plaats waar het voorgesprek zal wor den gehouden, zal de keuze daarvan voor Nederland niet van beslissende betekenis zyn. Van Indonesische zijde gaat de voorkeur uit naar een Amerikaan als figuur in wiens aan wezigheid de voorbespreking zal plaatshebben. Advertentie v de ecnie x p.jnTFTTler tegel1 hoofdpijn: kiespijn, Kfiepi ri lunuiische pijnen etc. Brits vorstenpaar komt 1—3 mei (Van onze Londense correspondent) Het bezoek van Koningin Elisabeth en Prins Philip aan Nederland, dat half-privé wordt genoemd, zal van 1 tot 3 mei duren. Het Britse Koninklijke paar zal de reis per vliegtuig maken. Vandaag of morgen zullen de Frans-Algerijnse besprekingen worden afgesloten en beide partijen hun handtekening zetten onder een wapenstilstandsovereenkomst, zo is in Evian vernomen. Ondanks de terughouding die van officiële zyde in acht wordt genomen, geloven waarnemers in Evian dat alle belangrijke geschillen gisteren zijn geregeld. Volgens Franse zegslieden is het overleg vandaag zijn laatste stadium ingegaan, nadat gisteren meer dan acht uur byra onafgebroken was vergaderd. Men achtte het echter mogelijk dat de besprekingen ook morgen zouden worden voortgezet. In Parijs is gisteren een staking van een half uur gehouden uit pro test tegen de laffe bomaanslag van de OAS in de Parijse voorstad Issy- les-Moulineauk. De ondergrondse treinen en de bussen reden niet. In honderden fabrieken en kantoren lag het werk stil. Op sommige ministe ries werd de telefoon niet aangeno men. Het Franse persbureau AFP onderbrak de nieuwsvoorziening. Verscheidene honderden studenten verzamelden zich bij de Sorbonne en Automatisch telefoneren van Londen met Parijs (Van onze Londense correspondent) De Engelse telefoondienst bereidt volautomatische verbindingen met de hoofdsteden van het Europese vaste land voor, te beginnen met Parijs. In 1964 zal het systeem voltooid zijn, naar men hoopt. Dit is de op lossing voor de vertragingen in het internationale telefoonverkeer, welke het gevolg zijn van personeelstekort Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn op het ogenblik reeds halfauto- matisch met Londen verbonden, hetgeen wil zeggen, dat de Londen se telefooncentrale rechtstreeks de abonné's in deze steden kan draai- eisten de vrijlating van Algerijnse gevangenen en het ontslag van de Parijse politieprefect. Nadat de stu denten naar toespraken hadden ge luisterd waarin de OAS werd veroor deeld, gingen zij uiteen zonder dat zich incidenten hadden voorgedaan. De staking was uitgeroepen door de voornaamste vakbondsorganisaties. Gisteren zyn in Parijs vier perso nen die waren gearresteerd toen zij kneedbommen vervoerden, tot gevan genisstraffen van drie tot vyf jaar veroordeeld. Algerije: 29 doden In Algerije zijn gisteren 42 aansla gen gepleegd, die aan 29 personen het leven hebben gekost, terwijl er 32 werden gewond. In het afgelopen weekeinde is het in de kustplaats Arzew, bij Oran, tot een schietpartij gekomen tussen Algerijnen en Franse soldaten, waarbij vijftien moslims werden gedood en één Fransman werd gewond. Het gevecht ontstond, doordat Algerijnen vanaf daken van huizen een Franse patrouille bescho ten. De televisiezender van Oran is gis teren gestolen door tien leden van de OAS. De zender was in het geheim gedemonteerd om hem naar een vei liger plaats, eventueel een militair centrum over te brengen. De instal latie was op een vrachtauto geplaatst voor het t.v.-station in het hartje van Oran, toen de overvallers zich van de auto meester maakten. De Franse minister van Financiën heeft gisteren op een persconferentie in Parijs verklaard dat Frankrijk zijn financiële hulp aan Algerije ook na de totstandkoming van een bestand aldaar zal voortzetten. Hij zei ook dat een wapenstilstand in Algerije dit jaar en het volgende geen grote wij zigingen zal veroorzaken in de Franse militaire uitgaven of in het bedrag van 675 miljoen gulden, dat presi dent De Gaulle bestemd heeft voor de industriële en economische ont wikkeling van Algerije en beoogde de maatschappelijke vooruitgane in dit land. Slot pag. 2 (Van onze Brusselse correspondent) Nadat vorige week de Brusselse op ticien Jean Thiriart werd gearres teerd als verdacht van hulp aan de OAS, zijn nog twee andere figuren gedurende het weekeinde aangehou den De ene is een Franse officier, die zich enige maanden geleden in Brussel had gevestigd, de ander een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze laatste heeft 250 blanco pas poorten gestolen in een der bureaus van het ministerie en een deel daar van heeft hij verkocht aan de Fran se officier. Ook bij Thiriart die een van de vooraanstaande figuren is van de MAC (Mouvement d'action Minister Luns, minister Klom- pé en staatssecretaris Bot op weg naar de bijeenkomst van de ministerraad, tijdens welke na urenlange besprekingen besloten werd het Amerikaanse voorstel tot vooroverleg met Indonesië te aanvaarden. Civique), werden van deze blanco paspoorten gevonden. Aan de Frans-Belgische grens by Quiévrain heeft de Belgische grens politie twee Fransen gearresteerd, die in het bezit bleken van Belgische identiteitsbewijzen. Zij hadden er ieder één op zak en in 't portier van een auto waren er nog 50 verborgen. Deze bewijzen van een model, dat niet meer geldig is, waren in januari gestolen in het raadhuis van Asse, een plaatsje ten noordwesten van Brussel. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De praeses van de Utrechts Studentenweerbaarheid, de heet N. de Voogd (midden) bood gisteren aan het in Arnhem ge legerde 'iwaaljde bataljon üiu - dejagers een havik als mascotte aan. Links de commandant van het bataljon, luitenant-kolonel L. H Mi leribtet 1 cclits de jager-scherpschutter Vogelaar, die de nieuwe mascotte op de hand draagt. i. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Eindeloze en goeddeels nut teloze bijeenkomsten achter ge sloten deuren hebben gisteren de tweede dag in beslag geno men van het Oost-West-overleg te Genève, dat aan de woensdag beginnende ontwapeningsconfe rentie voorafgaat. De belang rijkste was de drie uren duren de lunch-conferentie, die de Amerikaan Rusk en de Sowjet- russische minister Gromiko met elkaar hadden. Tevergeefs pro beerden de twee vertegenwoor digers de r gigantische tegen standers in Gromiko's „Villa Rose" elkaar van hun standpun ten af te wrikken over de hoofd punten: Berlijn, Duitsland en een akkoord over het staken van de kernproeven. Na afloop van het gesprek zei Gromiko: „Of ik optimistisch ben? Zover zou ik niet willen gaan". Ame rikaanse zegslieden zeiden het na af loop wat kernachtiger: „Geen stap vooruit". Wat Rusk deed was in feite het voortzetten van wat de Ameri kaanse ambassadeur Thompson in Moskou al vyf keer tevergeefs gepro beerd heeft: uit te vinden op welke basis een redelijk akkoord over Ber lijn te vinden is. Voor het eerst waag de Rusk zich werkelijk op het moei lijke gebied van de inhoud van zo'n akkoord Ook vergeefs, ondanks alle schijnbewegingen en schermutse lingen, bleven de rootste twee op hun uitgangspunten. De Amerikanen leken een beetje gepikeerd over het feit, dat Gromiko zelfs niet de moeite had genomen Rusk in te lichten over het voorstel van zyn regering aan de secretaris generaal van de V.N., Oe Thant, in zake de kernproeven. Het Russische voorstel; de atoommogendheden (in clusief Frankrijk) zien af van het nemen van kernproeven en zullen geen technische inlichtingen over de fabricage van atoomwapens aan der de mogendheden geven (lees ook: aan Rood-China). Het Amerikaanse com mentaar in Genève: niets nieuws. In derdaad, de Russen repten niet van de zozeer door de Amerikanen be geerde controle. Amerikanen en Britten beweren inmiddels tot een gezamenlijk stand punt inzake de kernproeven te zyn gekomen. Het compromis zou luiden: j geen nieuwe voorstellen, zolang de Sowjet-Unie het beginsel van in- j spectie verwerpt. Daaruit valt na- tuurlijk te concluderen, dat als de Sowjet-Unie dat principieel wel aan- I vaardt, het Westen bereid zou zyn zyn inspectie-eisen aanzienlijk te ver minderen en aan te passen aan de Russische spionagevrees. Nog steeds actueel Niet alleen de aankomst van de Poolse minister Rapacki maar ook andere aanwijzingen doen vermoeden dat het Oostblok opnieuw het plan- Rapacki voor een atoomvrye zone in Centraal-Europa ter tafel zal bren gen. Rapacki verklaarde op het vlieg veld, dat zijn plan nog steeds actueel is als een poging om althans een be gin van ontspanning teweeg te brengen Het is nooit uitgesloten.dat de Russen bereid zouden zyn tot een redelijke regeling in Berlyn, in ruil voor het „ont-kernwapenen" van West-Duitsland via het plan-Ra- packi, hoewel de meerderheid der Westelijke Kremlinexperts daar niet in gelooft. N Dat was de balans van een dag Oost-West-diplomatie die er buiten gewoon somber uit zou zien, ware het niet dat men nauwelijks kon ver wachten dat de grote mogendheden al op de eerste dag van hun stand punten zouden afstappen. De agenda omvatte verder een voorbereiding van de strategie op de ontwapeningsconferentie zelf tussen de Westelijke deelnemers. Amerika, Engeland, Canada en Italië. De Ita lianen voelden zich al een klein beetje grote mogendheid. Zy nemen immers als enige Westeuropese vastelands- mogendheid in feite de stoel van het afwezige Frankrijk in. Vanavond zou de beurt aan Lord Home zijn om by een diner zijn tan den op de taaie Gromiko te scher pen. Morgen beginnen de afgevaar digden der 17 landen, die de helft van de aardbodem en tweederde van de wereldbevolking vertegenwoordi gen aan de conferentie waarop zy allen in een openingsverklaring de ontwapening naderbij zullen wensen om vervolgens zo goed als zeker te stranden in het moeras waarin al zoveel goede bedoelingen en zoveel hoop tenonder zijn gegaan. Advertentie vrijetïjdsverf kwaliteitsverf EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP (9uc/ teuws Uit het Leidsch Dagblad van 13 Maart 1862: Bij de opening der stem briefjes ter verkiezing van een lid van den Gemeente raad van Leiden zijn van de stembriefjes 334 op den heer B. W. Wttewaal uitgebracht, zoodat deze is benoemd. (Advertentie) Neêrlands Kof- fijhuis, voorheen ,J)e twee ko lommen", Haarlemmerstraat, wijk VI, no. 383. De onderge- teekende heeft de eer te be- rigten, dat hij een fraai ca- rembolbillard heeft doen plaatsen. G. A. J. Tethoff. DirecteurE A E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel y Leuie" airü ao 57055 hoofdredacteur: J. Brouwer r 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand: 10 59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1