Rusk vermaant Gromiko: „Geen streken in Berlijn" Frankrijk woedend over laffe aanslag Nieuwe Westelijke voorstellen over staken kemp roeven AAN VOORAVOND VAN ONTWAPENINGSGESPREK WEERBERICHT Amerika lieeft tegen raketten geen waterdichte verdediging Drie doden en 47 gewonden in Parijs Eugène Black bemiddelaar? TWEE doden op overwegen Trèveszaal bijeen @ud GJiie. teitws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 MAART 1962 No. 30601 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) een akkoord met doeltreffende in spectie ondertekent, eind april ook nieuwe wapens in de atmosfeer zul len testen. Het obstakel is, dat de Sowjet-Unie iedere inspectie als spio nage wenst te beschouwen. Lagere eisen De Britten proberen nu alles om de Amerikaanse inspectieeisen omlaag te schroeven. Hoewel er tussen Britten Amerikanen nog geen overeen stemming is bereikt over de minima le controle-eisen, ziet het er toch maar uit, dat het Westen zeer bin nenkort met geheel nieuwe voorstel len zal komen. Nieuwe wetenschap- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, S*!f£*„d_e ont heeft gisteravond zijn Sowjetrussische collega Gromiko vriende lijk, maar duidelijk te verstaan gegeven, dat ieder vijandelijk initiatief van de Russen in Berlijn de komende Oost-West-onder- handelingen in Genève in gevaar zal brengen. Rusk gaf die waar schuwing op een door hem aangeboden diner, waar de plaatsvervangers van de grote drie (Gromiko, Lord Home en hijzelf) het vooroverleg van de nieuwe Oost-West-confrontatie in het diepste geheim openden. Rusk, gesecondeerd door de Britse minister Lord Home, doelde met zijn waarschuwing uiteraard op het storen van de Westelijke vliegtuigradar in de luchtcorridor naar Berlijn en de schoten die Oostduitse strijdkrachten in de nacht van zaterdag op zondag op een Britse militaire auto losten. Met deze waarschuwing werd het kelijk, dat het onhandelbare appa- accent van het Geneefse overleg, dat woensdag officieel zal beginnen met de ontwapeningsconferentie der 17 landen, onmiddellijk verschoven naar het onvermijdelijke onderwerp Ber lijn. Rusk heeft hier al te verstaan gegeven, dat Berlijn en Duitsland de werkelijke onderwerpen zullen zijn waar de Grote Drie hun tanden in zullen zetten. Niemand gelooft wer- Bewapening kost 120 miljard dollar per jaar Ontwapening zal de wereld niet voor onoplosbare problemen plaatsen, aldus de conclusie van deskundigen uit tien landen, die door de Algemene Vergadering van de V.N. belast waren met de bestudering van de economi sche en sociale gevolgen van algemene ontwapening. Er zijn thans ongeveer twintig miljoen man onder de wapenen en er zijn meer dan vijftig miljoen mensen, wier werk rechtstreeks afhankelijk is van de tegenwoor dige militaire programma's. De bedragen, die jaarlijks over de gehele wereld voor militaire doeleinden worden uitgegeven, worden op ongeveer 120 mil jard dollar geraamd, een bedrag dat ongeveer acht a negen pro cent uitmaakt van het totale nationale inkomen in de gehele wereld. Van deze 120 miljard dollar wordt 85 procent uitgege ven door zeven landen: de Sowjet-Unie, Rood-China en, in de vrije wereld: de Verenigde Staten, Canada, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Ontwapening zou de weg vrijma ken voor gezamenlijke internatio nale ondernemingen, als het gebruik van kerneniergie voor vreedzame doeleinden het ruimte-onderzoek, exploratie van Noord- en Zuidpool gebied, en klimaatveranderingen in grote gebieden der aarde. In het rapport wordt er verder op gewezen, dat na de tweede wereldoorlog- zeer grote legers onmiddellijk gedemobi liseerd werden zonder dat er werk loosheid van betekenis door ontstond en dat integendeel het tempo van de industriële overschakeling „indruk wekkend" was door *z(jn snelheid. Vooral de economische ontwikkeling in de Westerse landen zou versneld kunnen worden door gebruik te ma ken van de vrijgekomen arbeids krachten. De economisch minder ontwikkelde landen zouden kunnen profiteren van de groei van het han delsverkeer tussen Oost en West en van de vermindering van de in ternationale spanning. OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen maar ook enkele lokale sneeuwbuien. Overwe gend maige wind tussen noord en noordwest. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 MAART Zon op: 7.01 uur; onder: 18.40 uur. Maan op: 11.12 uur; onder: 2.21 uur Hoogwaier te Katwijk te 8.29 en 21.01 uur; laag water te 3.58 en 16.28 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's raat van de commissie van 17 mo gendheden waarin landen zetelen wier ervaring met bewapening zich voornamelijk tot pijl en boog beperkt! het vredesrijk werkelijk naderbij kan brengen. Het gaat erom over beperkter onderwerpen, beperkter overeenstemming vermoedelijk slechts enige toenadering teweeg te brengen. Nu zijn de Duitse en Berlijnse kwesties wel met het ontwapenings probleem verbonden. Daar is bijvoor beeld het plan tot het scheppen van een atoomwapenvrije zone in cen- traal-Europa, die de beide Duitslan- den, Polen en Tsjecho-Slowakije zou omvatten. De auteur van dat plan, de Poolse minister van Buitenlandse Za ken Adam Rapaeki kwam vanoch tend in Genève aan. De komst van hem en zijn Tsjechische ambtgenoot doet vermoeden dat het Oostblok dit plan in Genève in oorspronkelijke of een nieuwe versie weer op tafel zal brengen. Gesprek in Lausanne Het plan was ook een van de on derwerpen van het gesprek dat Rusk gistermiddag in Lausanne voerde met de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, die door de Oost duitse correspondenten hier steevast wordt aangeduid als „S.A.-mann Schroder". Zo'n Amerikaans-Duits gesprek voor een Oost-West-confe- rentie verloopt altijd volgens hetzelf de schema. De Westduitsers zijn bang dat men over hun hoofd heen com promissen sluit, de Amerikanen zijn geïrriteerd dat de Duitsers bang zijn. Gisteren praatten de vertegenwoor digers van de vrees en de ergernis tweeënhalf uur lang tegen elkaar aan. Daarna verschenen ztf samen stralend op het bordes en verzeker den dat er „volledige overeenstem ming" heerst. Maar ook daaraan is men gewend. De twee werkelijk trouwe bondge noten van de Westelijke alliantie, de Angelsaksische landen, behoeven vanwege die trouw hun meningsver schillen minder te maskeren. Gis termiddag confereerden Rusk en Lord Home tevergeefs met elkaar om tot een gezamenlijk uitgangspunt te komen over een ander onderwerp van gesprek met Gromiko: het sta ken van de proeven met kernwapens. De Russen hebben in september de jarenlange pauze van het atomische vuurwerk doorbroken met een nieuwe serie proeven. De Amerikanen heb ben nu doen weten, dat zij, als Chroesjtsjow niet zeer binnenkort dekking van atoomproeven op grote afstand veel gemakkelijker. Het Wes ten zou nu het accent verschuiven van de permanente internationale observatieposten (spionagecentra, menen de Russen) naar „vliegende inspectiebrigades" die ter plaatse ver schijnen als er gerechtvaardigde ver denking van clandestiene atoomproe ven bestaat. Als de Russen deze minimale inspec tie niet slikken, behoeft men over conventionele ontwapening nauwe lijks te praten, zo meent het Westen. Dit zijn maar een paar van de on derwerpen uit de gigantische hoe veelheid nauw met elkaar verbonden wereldproblemen waar de Grote Drie vandaag hun overleg over hebben voortgezet. In Zuidoost-Azië liggen er nog een paar, Laos bijvoorbeeld, waar de neutraal geachte koning het uiterst labiele driehoeksevenwicht tussen communisten, neutralisten en pro-Westelüken heeft verbroken door een appél aan het volk ten behoeve van ae pro-Westelijke Prins Boen Oem. Het Westen is daar ogen schijnlijk tegenstrijdig genoeg vol strekt niet mee in zijn sas. Oost en West waren immers overeengekomen Laos af te schrijven door het te neu traliseren. De Amerikaanse minister van De fensie, Robert S. McNamara, heeft zondag in een televisiegesprek met de Republikeinse senator Kenneth Keating verklaard dat „redelijkerwijs niet kan worden aangenomen dat het thans mogelijk is een waterdichte verdediging tegen aanvallen door vijandelijke raketten op te bouwen". De minister zei ook dat nu nog niet kon worden uitgemaakt of de Verenigde Staten voor hun verdedi ging voldoende hadden aan hun ra ketten op hun eigen gebied. McNamara verzekerde voorts dat het hem „noodzakelijk noch wense lijk" voorkwam de vervaardiging van de sneller dan het geluid vliegende bommenwerper van het type, B-70 te versnellen. McNamara zei verder dat het hem thans niet mogelijk was te zeggen wanneer de Verenigde Staten over een doelmatig anti-raketwapen zou den beschikken. Hij zette nader uit een dat de anti-raket-raket N ke- Zeus nog bepaalde tekortkomingen bezit, ,.die het thans niet aanbeve lenswaardig maken dit projectiel in serie te doen vervaardigen". Hij voegde hieraan toe: „Wjj weten thans geen betere oplossing voor dit vraag stuk". Baby gestikt Een baby van een half jaar, een dochtertje van het gezin Lubbers uit Bornerbroek (Overijssel), is zaterdag, nadat het kindje zich had om gedraaid, in een deken gestikt. In de Parijse voorstad Issy- les-Moulineaux ontplofte een auto met dynamiet voor het ge bouw, waarin een nationaal vredescongres zou worden ge houden. Drie mensen kwamen om het leven en 25 werden ge wond. Politie-ambtenaren bij het wrak van de ontplofte auto. Vliegende treiler Er is in Engeland een ontwerp ge maakt voor een vliegende treiler vol gens het Hover-principe. Dit zweef- tuig zou een snelheid kunnen ontwik kelen van 90 knopen en zich drie meter boven zware golven kunnen verheffen. Dit door middel van ver ticaal gerichte straalmotoren. Het is rechthoekig en zal de grootste tijd, dat het op zee is voor de visserij kunnen worden gebruikt. In Frankrijk heerst grote verontwaardiging over de zware bom aanslag die het Geheime Leger zaterdagmiddag in de Parijse voorstad Issy-les-Moulineaux heeft gepleegd. Door het ontploffen van een met explosieven geladen bestelauto, die voor een verga derzaal stond waar een pro-communistische vredesconferentie zou worden gehouden, kwamen twee politie-agenten en een voor bijganger om het leven, terwijl 47 mensen werden gewond. Meer dan twintig gewonden moes ten in ziekenhuizen worden opgeno men. Onder hen bevinden zich ver scheidene personen voor wier leven vanmorgen nog werd gevreesd. Van andere slachtoffers moesten ledema ten worden geamputeerd. Twee kin deren hebben voor hun hele leven het gezichtsvermogen verloren. Zowel kardinaal Feltin als de mi nister van Binnenlandse Zaken. Frey, hebben deze aanslag van de OAS in scherpte bewoordingen ver oordeeld. Zaterdagavond hielden dui zenden mensen een protestdemon stratie in Issy-les-Moulineaux, waar bij kreten als „schiet de plastiqueurs dood", „OAS-moordenaars" en „naar de guillotine" werden gehoord. Vak bonden hebben opgeroepen vanmid dag om vijf uur een half uur te sta ken uit protest tegen de aanslag. De Frans-Algerijnse vredesbespre kingen in Evian vorderen snel in d^ richting van een slotakkoord, zo heb ben leden van de Algerijnse delega tie zondag verklaard. Ook in Franse regeringskringen verwacht men niet, dat zich nog moeilijkheden zullen voordoen. Van Algerijnse zjjde werd gezegd, dat het overleg waarschijn lijk binnen de komende drie d-.gen zou worden afgesloten. Intussen worden de veiligheids maatregelen in en rond Parijs nog steeds uitgebreid. Onder meer is met ingang van vanmiddag 12 uur het luchtruim boven Frankrijk gesloten voor alle burgervliegtuigen met uit zondering van lijntoestellen. Volgens het Zwitserse persbureau ATS is zondagmiddag een klein En gels vliegtuig, dat tengevolge van de mist terecht was gekomen boven Signal-de-Bougy, waar de Algerijnse delegatie verblijft, met mitrailleurs door de Zwitserse bewakingsdienst beschoten. Het sportvliegtuig werd niet geraakt. Een Zwitserse gen darme die een der versperringen ronr' om de verblijfplaats van de Alge rijnse afvaardiging bewaakte is zon dag per ongeluk dejr een colleg3 doodgeschoten In het afgelopen weekeinde zijn in geheel Algerije 35 personen, onder wie 21 Europeanen, door geweldda den om het leven gekomen. Er werden 59 personen gewond. In Lausanne hebben de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk (links) en zijn Westduitse ambtgenoot Gerhard Schroder besprekingen gevoerd. In doorgaans zeer goed inge lichte kringen te Washington verluidt, dat de Amerikaanse regering van mening is, dat Eugène Black, de president van de Wereldbank een geschikte bemiddelaar zou zijn voor de onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië over Nieuw- Guinea. Voorts wordt de naam genoemd van Frank W. Boland, de Ierse am bassadeur bjj de V.N. Men herinnerde er aan, dat noch s'ederland, noch Indonesië voorstel en hebben gedaan inzake een bemid delaar. Zowel Black als Boland zjjn be trokken bjj het werk van de V.N., hetgeen noodzakelijk geacht wordt om de kandidaat voor beide partjjen aanvaardbaar te doen zjjn. Er is intussen noch geen keus ge maakt. Op de met automatische knipper lichten beveiligde overweg aan de Zwarteweg bij Gouda is zaterdag de 11-jarige Janna M. Nyboer door de trein van de lijn Utrechtr—Rotterdam gegrepen en gedood. Het meisje had staan wachten voor de met knipper lichten beveiligde overweg tot een olietrein gepasseerd was. Vermoede lijk heeft het kind er geen erg in ge had, dat na het passeren van de olie- trein de lichten bleven knipperen ten teken dat er nog een trein zou komen. Het kind stapte op de fiets en reed de overweg op en werd bijna onmid dellijk gegrepen door de sneltrein uit Utrecht, die met hoge snelheid naderde. •fa De 25-jarige bromfietser G. W. Rolvers uit Vogelenzang is zaterdag bij het oversteken van de met knip perlichten beveiligde spoorwegover gang aan de Manpadslaan te Heem stede door een trein, komende uit Leiden, gegrepen. Hij was op slag dood. ie Op de overweg in de Hofstraat in Eindhoven is gisteravond een per sonenauto, die vermoedelijk door slippen op de spoorbaan was geraagt, gegrepen door een personentrein, die uit de richting Venlo kwam. De wa gen werd over een afstand van onge veer 300 meter door de trein meege sleurd en totaal vernield. De bestuur der, de 43-jarige A. J. Hol, uit Meer- veldhoven, die zijn voertuig tevoren had kunnen verlaten, kwam met de schrik vrij. De trein kreeg lichte schade en had een aanzienlijke ver traging. Kiezersleeftijd van 23 naar 21 jaar? (Van onze parlementaire redacteur) De ministerraad heeft een begin selbesluit genomen zijn goedkeuring te hechten aan een complex van grondwetswijzigingen, waartoe o.m. behoort een voorstel van minister Toxopeus om de kiesgerechtigde leef tijd te verlagen van 23 jaar tot 21 jaar. De regering wil dit voorstel nog vóór de Tweede-Kamerverkiezingen van 1963 doen behandelen. Indien het wordt aangenomen, zullen in 1967 I mannen en vrouwen van 21 jaar van het stemrecht gebruik kunnen ma ken. De mogelijkheid bestaat natuur lijk, dat er tussen 1963 en 1967 twee de-Kamerverkiezingen nodig blijken. De dan 21-jarlgen kunnen bij die ge legenheid, dus nog vóór 1967, hun stemrecht uitoefenen. Hedenochtend is in de Trèves zaal te Den Haag de minister raad in aanwezigheid van minis ter Luns bijeen gekomen. Over de besprekingen zijn geen mede delingen gedaan. Brits vorstenpaar Ministerraad in komt enige dagen in ons land (Van onze Londense correspondent) Volgens onze informaties zullen Koningin Elizabeth en Prins Philip wier komst ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van Koningin juliana en Prins Bernhard wy reeds aankondigden waarschijnlijk en kele dagen in ons land blijven. Het is mogelijk, dat het Engelse konink lijke paar in het paleis op de Dam zal logeren. Uit de invitatie blijkt opnieuw, dat ons Koninklijk gezin nauwe persoon lijke betrekkingen met de Britse Ko ninklijke familie onderhoudt en dat Koningin Elizabeth en Prins Philip zijn opgenomen in hun vriendenkring. Dit is niet te verwonderen. Koningin Juliana en Koningin Eli zabeth zijn immers de enige rege rende vorstinnen ter wereld. Prins Bernhard en Prins Philip bezitten een in vele opzichten gelijkgerichte belangstelling en zij werken wat hun internationale activiteiten be treft soms samen. In maart 1958 kwamen Koningin Elizabeth en Prins Philip by hun staatsbezoek voor het eerst naar Ne derland. Koningin Juliana en Prins Bernhard hadden reeds in november 1950 een staatsbezoek aan Engeland gebracht. Zij waren toen de gasten van Koning George VI. Grote meerderheid voor Faiifani (Van onze Romeinse correspondent) Met een grotere meerderheid dan na de oorlog ooit enige Italiaanse regering heeft behaald, werd zater dagavond het programma van het vierde kabinet-Fanfani goedgekeurd. In werkelijkheid is de meerderheid veel groter dan de cijfers aantonen. Van de 490 aanwezigen stemden 295 voor en 195 tegen, maar van de 83 Kamerleden, die zich van stemming onthielden, zijn er tachtig socialis ten, op wier steun Fanfani bij de tenuitvoerlegging van het program ma rekenen kan. De andere drie waren de vertegenwoordigers van de Süd-Tiroler Volkspartei, die uit wrok tegen de christen-democraten wei gerden hun stem aan deze partij te geven. De discussie, die een week lang heeft geduurd, stond in het al gemeen op een zeer hoog peil. Nooit in het verleden is een regeringspro gramma in Italië zó door alle par tijen gewikt en gewogen, aangevallen en verdedigd. Von Kara jan weer aan Staatsopera „De dirigent Herbert von Karajan, die op 7 februari als artistiek leider van de VVeense Staatsopera aftrad zal deze functie volgende week weer op vatten", aldus is officieel bekendge maakt. Dit spruit voort uit onder handelingen die de afgelopen weken zjjn gevoerd tussen de dirigent en een vertegenwoordiger van het Oosten rijkse ministerie van Onderwijs. De basis voor de bereikte overeen komst is het voorstel van V'on Kara jan. dat prof. Walter Erich Schafer, algemeen directeur van het Württem- berg-Badense Staatstheater, directeur wordt van de Weense Staatsopera, aldus de bekendmaking. Het is intussen nog niet bekend of prof. Schafer het aanbod reeds aan vaard heeft. Von Karajan was gelijk bekend een maand geleden afgetreden om dat, naar hij zei, een loongeschil met de technische staf van de Weense Opera buiten hem en de directie van de opera om was geregeld. Maar volgens dr. Heinrich Drimmel, de Oostenrijkse minister van Onderwijs, was de hoofdoorzaak „volkomen ver schil van mening" tussen hemzelf en de dirigent over belangrijke organi satorische vraagstukken. Uit het Leidsch Dagblad van 12 Maart 1862: 1 Maandag avond overleed te Leiden de Edel-Achtbare 1 Heer Mr. C. G. Razac, kan- 1 tonrechter te Woerden. (Advertentie) L. van Raalte, i Breedestraat. Berigt de ont- vangst van eene schone col- i lectie voorjaarsstofjes, als- i mede eene partij echte zwarte Lyonsche Zijde 4/4 van f 1.40 de El.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1