ïn Duitsland staat een geleed schip op stapel DR. BERNHARD GRZIMEK Brug in Bodegraven ruim een uur geopend Revolutie in scheepsbouw Voordelen P. BOOT JR. OVERLEDEN maakte van Frankfurter dierentuin EEEEE een der meest bezochte van Europa Veel hinder voor liet verkeer DAGBLAD - ZATERDAG 10 MAART 1962 Daar stonden ze. zilverachtig glanzend in de zon. op de Rijn en de benedenloop van de Elbe. Er zijn er op de gehele wereld ®aar vier van. Het zijn schepen uit licht metaal gebouwd, die alle onder Hamburgse vlag varen. Volgens de verklaring van de eigenaren hebben de J schepen van aluminium gedu rende de anderhalf jaar, dat zij in gebruik zijn, aan alle (hoog- i gestemde) verwachtingen vol- daan. De voordelen zijn duidelijk. Schil ders- en conserveringswerkzaamhe- t den zijn overbodig geworden. De la- - ding loopt bovendien weinig kans a verontreinigd te worden. i In geval van averij zal de schade tot een minimum beperkt blijven door de elasticiteit van het materi aal. Vonkvorming, waardoor vaak de ernstigste scheepsrampen ont staan, is uitgesloten. De schepen die van dit lichte materiaal gebouwd zijn, hebben een grotere snelheid dan hun op conventionele manier gebouwde broers, doordat zij een ve le geringere wrijvingsweerstand heb ben. Marleen I De „Marleen 1" is zo'n schip. Het opereert op de Elbe tussen Hamburg "1 en de Noordzee en doet dienst als bunkerschip. De „Marleen 1" is, evenals het op de Rijn gestationeerde zusterschip, 31 meter lang en 5,4 meter breed. De diepgang bedraagt 2,2 meter en het draagvermogen is 200 ton. u Het schip heeft een zeer goede wendbaarheid en vaart met de be trekkelijk hoge snelheid van 16 kno- ïf pen, een snelheid, die het schip in ri staat stelt andere schepen geduren de de vaart van brandstof te voor zien en tegemoetkomende schepen in - te halen. Het tanken en de controle daarvan gaan sneller en eenvoudi ger dan tot nu toe het geval was, omdat de installaties voor het tan ken en de overzichtelijk aange brachte meetklokken zich niet meer op de brug maar oo het achter schip bevinden. De schepen kunnen ook van water en olie worden voor zien, terwijl tevens de mogelijkheid bestaat afgewerkte olie over te ne men. Op een werf aan de Wezer is men op het ogenblik bezig met een hoogst interessant project in de reeks van aluminiumschepen. Daar staat een „prefab"-schip op de helling, de „ATR 1". Het schip bestaat uit ver scheidene zelfstandige scheepseenhe- den met verwisselbare uiteinden en verbindingsstukken. Achteraan be vinden zich de machinekamer en de comfortabele verblijven voor de be manning. Aan dit deel kunnen een of twee andere eenheden gekoppeld worden. Het kan echter ook zelfstan dig dienst doen. De delen kunnen binnen de vijf minuten uit elkaar worden genomen. In dezelfde tijd kan men ze aan brengen. Het aan- afkoppelen geschiedt automa tisch. Nieuw perspectief Deze moderne manier van scheepsbouw opent, volgens de Duit se constructeurs, geheel nieuwe per spectieven. Het grotere laadvermo gen, dat ontstaat door de mogelijk heid allerlei scheepseenheden naar believen in te voegen, gecombineerd met de grote snelheid en wendbaar heid van het schip, biedt belangrij ke economische voordelen. De gelede tanker kan zich beter aan de plaatselijke omstandigheden aanpassen dan een conventioneel 6chip en, eventueel in verscheidenen delen gesplitst, door een nauwe bocht in de rivier varen. De diep- STADSNIEUWS Onze stadgenoot, de heer M. de Water, slaagde -te Delft voor het 1 kandidaatsexamen civiel ingenieur (met aantekening). Dansen voor goed doel Een betrekkelijk klein gedeelte van de middelbare schooljeugd was gis teravond naar „Den Burcht" getogen om te dansen voor een goed doel. Er heerste desalniettemin een gezel lige stemming. Het feest werd ge vierd in het kader van de 10 xl 0-ac- I tie. Medewerking verleenden het Leids Studenten Jazz Gezelschap en het Kwartet Kees Nix. De balleiding berustte bij de heer D. J. Visser van de dansstudio „Plantage". Leerlingen van deze school gaven enkele demon- I straties van oude dansen. Overigens was het al foxtrot entwist wat de klok deze avond sloeg. Filmlessen voor Leidse Smalfilm Liga l| Gisteravond kwam een groot aan- j tal leden van de Leidse Smalfilm Liga voor de maandelijkse werkavond in restaurant Van der Heijden byeen. Spreker was de heer E. Timan, die I aan de hand van een aantal voor- I beelden de muzikale illustratie van de film besprak. i Begonnen werd met de vertoning van ,De Gracht" uit 1940. Een stem mige documentaire over de Waard- 1 gracht. We treffen hierin o.a. het draaiorgel, de peuëraar en een water- stoker aan. Na de pauze draaide Emile Timan „De Lift", waarin de geluidseffecten grote aandacht trokken, vooral door de eenvoud, waarmee ze verkregen J waren. Een zeer goed voorbeeld van iilmritme, dat ondersteund werd door passende muziekfragmenten, was de film „Water". De heer M. J. de Vries vertoonde deze avond bovendien nogmaals ..Lei(ij)den op Zondag" met treffen- de beelden van Leiden in de vroege ochtend. j In een levendig gesprek werd naar aanleiding van de films gediscus- I sieerd over artistieke en technische I problemen in de amateurfilm. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN Gerard, zn van G. Polane en E. Pret; Bebenus Geert Johannes, zn van J. van eeuwen en J. R. Bouman; Liana Re- lene Pauline, dr van W..A. J. Tlmmers e& E. H. Plaszmeier; Thea Gerda, dr van VV. van Dam en G. de Koning; Ariênne Geraldine, dr van T. Kranen burg en J. j. Dijkshoorn; Johanna AI- wruina, dr van M. W. de MooiJ en T. M. Bakker; Maria Hildegard Emilia, dr van H. L. Verdel en M. T. C. Appel man; Astrid Francisca, dr van F. J. «entzij en E. v. d. Steen; Hendrikus Wilhelmus, zn van H. A. L. v. d. Berg en C. M. H. Necllssen; Johan George, 01 van N. A. Hartman en G. L. Erades. ONDERTROUWD P. A. A. Roosenstein en M. A. Hin- nen; P. J. Schipperus en J. J. M. Rut gers van der Loeff; H. L. Langendoen jo M. C. Koree; S. J. Bey en N. J. C. wolswijk; G. Paauw en E. E. Kralt; B- C. Verblsen en C. P. Haans; I. Lens ®n G. van Fulpen; J. Stroeve en N. T Kroese; P. J. den Hoed en F. van P'Jk; W. H. Stikkelorum en L. M. Ver- jjpolj; N. Heijboer en A. H. N. H. Kampman; C. Klinkenberg en H. S. Wassenaar; W, Blok en H C. Later- veer; p. l. de Ridder en M. Noorder- V'let; A. G. H. Sanders en A. M. Ho- gervorst; J. F. Vermeer en K. M. van Kempen. OVERLEDEN K. van der Plas, 87 Jr. w.v. W. Ra- vensbergen; J. van der Melj. 30 Jr. e.v. L. Breedeveld; J. H. Zwaan. 84 Jr. man; A M. Stuivenberg. 74 jr. man; D. Smit, 80 Jr, man; J. M. Geerling, 80 Jr. w.v. A v. d. Goot; J. C. P. den Hollander, ,52 Jr, man; L. M. M. van Rijswijk, ]_0 Jr, zoon; P. van der Velden, 66 Jr, man. gang van de „ATR 1" is bovendien aanzienlijk minder dan die van de gebruikelijke binnenvaarttankers. Zonder enige bezwaar kunnen de nieuwe schepen onder zeer lage bruggen doorvaren: en kan de stuurhut laten zakken en het bo venste gedeelte ervan kan zelfs bin nen enkele seconden worden wegge nomen. Een tanker dus. die zich uitermate goed leent voor de bin nenvaart, temeer, omdat dit schip met de modernste roerconstructie is uitgerust voor het manoeuvreren in nauwe havenbekkens. Aangezien de mogelijkheid bestaat de scheepsuiteinden en de verbin dingsstukken te verwisselen kan het schip nu eens dienst doen als tan ker. dan weer als vrachtschip, al naar gelang de behoefte van de klant. Kolen, olie en chemicaliën kunnen zonder speciale maatregelen tegelijkertijd vervoerd worden. Ook kan men de afzonderlijke ladingen op verschillende plaatsen lossen. Enthousiast Een prototype van het nieuwe „ge lede schip" ls reeds meer dan een half jaar In de vaart. Het werd ver vaardigd uit aluminium en staal. Deskundigen tonen zich nu reeds enthousiast: het schip gaat alle ver wachtingen te boven. Een tweede schip ln deze serie loopt ln de zomer van het volgend jaar van stapel. In de Verenigde Staten heeft men zich verrast ge toond over de resultaten van het eerste proefschip. Daar, aan de an dere kant van de oceaan, heeft men het plan opgevat om de „ATR 1" in licentie na te gaan bouwen! Het model van de tanker ..ATR. 1". Boeg en achtersteven liggen hier naast el kaar. De beide ver bindingsstukken op de foto met zwart dekzijn verwissel baar. Het op de foto in tweeën gedeelde schip bestaat dus uit zes stukken. I figuur. Vele Jaren was hij voorts I penningmeester van de 3 October 1 Vereeniging, die hem bij zijn aftre den benoemde tot ere-lid. Hij was verder nog oprichter, voorzitter en i ere-voorzitter van de Tennisclub „De I Munnik" en oud-voorzitter van de Ned. Scheepsbouw-Exportcentrale te Den Haag. De regering erkende zijn grote verdiensten voor het bedrijfsleven j door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Met de heer Boot ls een man heen gegaan met een helder verstand en grote werkkracht; iemand die zyn werk in grote bescheidenheid en een voud verrichtte en die zich door deze I eigenschappen, zowel ln de zaken wereld als ln het particuliere vlak, vele oprechte vrienden had verwor ven. Zijn nagedachtenis zal bij zeer velen in dankbare herinnering blyven voortleven. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt woensdagmid dag om 3 uur plaats op de begraaf plaats aan de Hoogmadeseweg te Leiderdorp. Dr. Bernhard Grzimek, die in West-Duitsland door vele publika- ties en de televisie sedert jaren een gTote bekendheid geniet, verkreeg door zyn kleurenfilms over de die ren van Afrika „Serengeti mag niet sterven" ook in het buitenland vele vrienden. Zijn zoon Michael Grzimek, die tijdens de Serengeti-expeditie met een sportvliegtuig verongelukte, had dit onderwerp oorspronkelijk als dis sertatie gekozen. De film kreeg een „Oscar" en daarbij vele andere on derscheidingen. Het gelijknamig boek werd in vele landen uitgege ven. Dr. Grzimek. die zeer getroffen werd door het verlies van zijn zoon, heeft het onderzoekingswerk in Afri ka niet opgegeven. Daarbij rust op hem nog een ge heel andere taak: De dierenarts, die Wijlen de heer P. Boot Jr. Op de dag, dat hij de leeftijd van 72 jaar bereikte, is nog onverwacht te zijnen huize in Leiderdorp overleden de heer P. Boot jr., sinds 1913 direc teur van de N.V. Scheepswerf „De Hoop" voorheen Gebrs. Boot alhier. Tijdens zijn veeljarig directoraat is grote uitbreiding gegeven aan de bui tenlandse relaties van dit thans 85 jaar oud bedrijf, waardoor met recht kon worden gezegd, dat schepen, wel ke op de werf van de firma Boot zyn gebouwd, thans alle wereldzeeën be varen. In 1960 trok de heer Boot zich terug uit de directie om vervolgens als adviseur aan het bedrijf verbon den te blijven. De heer Boot was heden ten dage nog steeds voorzitter van het Cen traal Scheepsbouw-Bureau en oud bestuurslid van de plaatselijke A.R. kiesvereniging. Gedurende een aan tal jaren had hij voor de Antirevo lutionaire Partij als wethouder zit ting in de gemeenteraad, waar zijn kundig en weloverwogen oordeel steeds aandachtig gehoor vond. Ook m kerkelijke kringen was hij een bekende en algemeen gewaardeerde Medische Dienst Leiderdorp Dokter P. van 't Woud Hoofdstraat 40, Leiderdorp, tel. 30070. Oegstgeest Dokter Meisner, tel. 24865. Voorschoten Dokter v. d Kooy, J. W. Frisolaan 3—5, tel. 2527. Wijk verpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter Bots. Voor hout, tel. 02532—7393. Wijkverple ging: zuster Meijssen, Kerklaan 14 a, Voorhout, 02532—7796 of 01711—206. Wassenaar Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075. En dokter H. D. Boer. Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apotheken: de Wasse- naarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. WASSENAAR Morgenavond 11 maart wordt in het Verenigingsgebouw in de Kerk straat een dansavond georganiseerd ten bate van de actie „10 x 10". De dansmuziek wordt verzorgd door „The Flying Comets" onder leiding van Henk Pelke en met zang van Jos Remmerswaal. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar in het WV-informatie kantoor in de Johan de Wittstraat en 's avonds aan de zaal. DENEMARKEN - KERSTBOMENLAND De teelt en export van kerstbomen is in Denemarken een belangrijke aangelegenheid geworden. Er worden flinke hoeveelheden geëxporteerd naar Groenland, Ierland, West- Duitsland, Italië en Zwitserland. In Denemarken zelf worden jaarlijks één miljoen kerstbomen gekocht. De buitenlandse vraag neemt sterk toe. In 1960 namen West-Duitsland, Zwitserland en Italië 2/3 van de to tale xeport afomdat er in 1959 een gebrek aan kerstbomen in deze lan den was. Men zegt dat de onvoldoen de aanplant in de vijftiger jaren de oorzaak is van het tekort aan kerst bomen. De Deense bosbouwers hebben in allerijl de oppervlakte van de aan plant vergroot en hopen dat met een jaar of vier vijf aan de vraag voor export kan worden voldaan. Onderzoek van eieren De grote verscheidenheid van mon sters die het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek voor onderzoek krijgt toe gezonden blykt ook wel uit het feit dat onlangs een grote partij eieren voor onderzoek op de gehalten aan mineralen werd ontvangen. Bij dit breed opgezette onderzoek werden niet alleen de eieren onderzocht maar ook het voer dat de kippen kregen. Op deze wijze hoopt men een nader inzicht in de mineralenhuis- houding in het lichaam van de kip te krijgen. In ons land worden ongeveer 30 miljoen legkippen gehouden. Jaar lijks verorberen deze ongeveer an derhalf miljoen ton voer en leggen ruim 5 miljard eieren. Hieruit blykt wel dat een dergelijk onderzoek niet alleen een belangrijke technische, maar vooral ook econo mische waarde heeft. tevens een hartstochtelijk zoöloog is, werd in 1945 door de vroede vade ren van Frankfurt belast met de lei ding van een dierentuin, die eigenlijk geen bestaansrecht meer had. Toch heeft hy kans gezien in de loop van enkele jaren van een verwoest en verlaten terrein één van de mooiste, modernste en meest bezochte die rentuinen van Europa te maken. De dierentuin van Frankfurt bezat in 1945 slechts vyftien dieren. Thans zyn er 700 verschillende diersoorten vertegenwoordigd, waarbij vele zoo logische kostbaarheden. Steeds weer ontdekken de bezoe kers tijdens de rondgang op ver scheidene hekken bordjes met het opschrift „Enig exemplaar van deze diersoort in West-Duitsland" of „Het enige exemplaar in Europa". De Frankfurter dierentuin heeft er enkele weken geleden een nieuwe attractie bjjgekregen in de vorm van een reusachtig vogelhuis van glas. In drie ruime hallen zyn bomen en planten uit de meest verschillende vegetatiegebieden tot een harmoni eus, natuurlijk aandoend minia tuurlandschap samengevoegd en in een werkelijk paradijsachtige vrij heid leven hier exotische tweevoe ters naast binnenlandse zangvogels. Geen gaaswerk, geen hekken scheiden de sierlijke gasten uit het tropische oerwoud meer van de die rentuinbezoekers. Slechts halfhoge glazen wanden, schuin opgestelde spiegels of schermen van koord voor komen, dat de dieren wegvliegen. En zo is de verraste bezoeker in staat de levensgewoonten van de uitheem se vogels in een helder verlicht, tropisch natuurlandschap gade te slaan, of in de grote hal, die het aanzien van een bos heeft, de bin nenlandse vogels bij hun gedragin gen te volgen. Het buitengewoon grote aantal bezoekers van de laat ste weken toont duidelijk aan, dat het pas geopende vogelhuis by vele vrienden van de Frankforter dieren tuin zeer in de smaak gevallen is. Reeds enige tyd geleden lanceerde de Frankfurter dierentuin een no viteit. die wel uniek genoemd mag worden. De binnen- en buitenlandse bezoekers van het reptielenhuis en het aquarium, die graag meer willen weten over de aanwezige dieren, kunnen gebruik maken van een zeer klein radio-ontvangstoestel. Via dit toestel vertelt de directeur van de dierentuin hen persoonlijk alle mo gelijke wetenswaardigheden. De dierentuin heeft hiervoor, met medewerking van de Duitse Posterij en, de beschikking gekregen over een eigen korte golf. Het idee, aan belangstellende bezoekers een soort populair wetenschappelijke uitleg te geven, is afkomstig van directeur dr. Grzimek zelf, zoals tenslotte weder opbouw en uitbreiding van de die rentuin toch in hoofdzaak een ver dienste van deze ongewoon veelzijdi ge en succesvolle zoöloog zijn. De expeditieleider en directeur van de Frankfurter dierentuin dr. Bernhard Grzimekhier af gebeeld met een jonge zebra uit Serengeti. heeft steeds weer nieuwe ideeën om zijn dierentuin uit te breiden, te moderniseren én te verrijken. Dit bronzen beeldje ..Kapper" van Auke Hettema is te zien in de Rijksakademie voor beelden de kunsten in Amsterdamwaar een tentoonstelling van jonge Amsterdamse kunst wordt ge houden. Het Bodegraafse "publiek is gistermiddag wel weer even op onaangename wijze herinnerd aan een plechtige belofte van de Dijkgraaf van het Grootwater schap van Woerden. Het was pre cies drie maanden en twee dagen geleden dat de Dijkgraaf tijdens een openbare gemeenteraadsver gadering de Bodegraafse burge meester telefonisch beloofde, dat het Grootwaterschap ernst zou maken met de oplossing van het Bodegraafse brug-sluis-probleem. De Dijkgraaf zegde de plaatsing op de sluis van een zogenoemde „veilige" lierinstallatie toe, waar mee schepen in voorkomende ge vallen door de Bodegraafse sluis getrokken zouden kunnen worden. Gistermiddag werd nog eens dui delijk en op onaangename wijze gevoeld, dat deze belofte in ieder ge val nog niet in zoverre vervuld is, dat de lier er inmiddels ook staat. Van half twee tot even over half drie heeft de klap van de brug ver ticaal omhoog gestaan en dat be tekende voor het wegverkeer een even zo lang uitvallen van de zo on misbare enige Bodegraafse oeverver binding. De Citosabus die om even over half twee naar Utrecht behoort te vertrekken kon met precies een 1 uur vertraging zyn rit beginnen! Vele voetgangers, wandelaars en I treinreizigers hebben kostbare tyd I nutteloos zien verstrijken. Afgezien nog van de hinder, die de buspas sagiers tussen Bodegraven en Utrecht hebben ondervonden door het tevergeefs wachten op de niet komende bus. Dankzij het feit dat omwonenden de politie waarschuwden kon een to tale verkeerschaos voorkomen wor den. Overigens ondervond vooral het eerste halfuur het doorgaande ver keer tussen Leiden en Alphen en Rijksweg 12 veel hinder. Dank zR het optreden van de Rijkspolitie kon dit verkeer later echter in goede ba nen worden geleid. Men vraagt rich in Bodegraven echter opnieuw af hoe lang het nog moet duren voor er nu eens daadwerkelijk een oplos sing in deze belachelijke situatie komt. „DOORGAANVERBOD" Waar een doorgaan verbod geldt rode cirkel met daarin een zwarte en een rode pijl dient men ALLE verkeer uit tegenovergestelde rich ting steeds voor te laten gaan. Hier over blykt nog wel eens misverstand te bestaan. De ANWB wijst er daar om op dat het verbod ook geldt wanneer men zelf een auto bestuurt en het tegenkomende verkeer uit wielrijders bestaat en ook wanneer men door het verder rijden de te genligger zou hinderen. Het door gaanverbod geldt gewoonlijk voor een bepaald weggedeelte, zoals een smalle brug, een spoorwegovergang of een andere wegversmalling. Men dient daar dan voorrang te geven aan alle verkeer uit tegenge stelde richting dat dit weggedeelte ZOETERWOUDB Wereldgebedsdag De protestantse en rooms-katholie- ke vrouwen van Zoeterwoude hielden gisteravond in Ons Huis de wereld gebedsdag. Hiervoor bestond grote belangstelling. Een collecte ten bate van het landelijke comité voor noden aller gezindten bracht f63.30 op. is genaderd of zich reeds daarop be vindt. Bovendien mag men zich niet zo danig voor dat weggedeelte opstel len dat het uit de tegengestelde richting komende verkeer hiervan hinder onvervindt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9