Prof. dr. N. Beets aanvaardde leerstoel psychodiagnostiek TOONKUNST INTRODUCEERT EMINENT JDANZI-KWINTET" Films van deze week in heiden „Iit verstaanbare taal Kerkelijk Leven Gero-cassetfe WAS HAAR EERSTE JAAR ALS KONINGIN MOEILIJK? Weergaloos knappe musici „SAMEN OP DE KIEK" Opgericht 1 maart 1S60 Zaterdag 10 maart 1962 Tweede blad no. 3C600 Het wonder van het leven Om het wonder van het leven als wonder te erkennen, behoeft men niet in de eerste plaats naar het immens grote te kyken. De wereld van het microscopisch kleine is even oneindig als de wereld van het onmetelijk grote. De bekende radiospreker A. J. van Leusen ging van het boven staande uit, toen hij gistermiddag in de grote zaal van „Het Gulden Vlies" een lezing hield over het onderwerp ,Het wonder van het Leven" voor de leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. Als voorbeeld nam spreker de be vruchte eicel, waarvan de kern zelfs met microscopen nauwelijks te on derscheiden is. En toch moeten in de :ern reeds de organen, het oog, de larmen, het zenuwstelsel, maar ook ie karaktereigenschappen van het toekomstige individu, reeds aanwezig zijn. Dat is een van de geheimen, die nooit ontsluierd zullen worden, want elke ontdekking heeft een se rie nieuwe geheimen tot gevolg. Het tweede voorbeeld, dat de heer Van Leusen gebruikte, was de ge boorte. Dit is een ontzagwekkend /onder, dat slechts met de grootste ,-erbied beschouwd mag worden, al- lus spreker. De mens wordt nooit ;erepeteerd. Nooit zal iemand er- ens op aarde zijn dubbelganger unnen vinden: h$j heeft er geen. ■n daaraan ontleent de mens het odaelijk recht een persoonlijkheid 3 zijn. Dat het leven een wonder is, al- lus de heer Van Leusen, blijkt wel lit- het feit, dat ook onstoffelijke orikkels een duidelijke invloed heb ben op het menselijk lichaam. De lezing van de heer Van Leu sen werd aangehoord door een groot aantal leden van de afdeling Lei den. De vergadering stond onder lei ding van mevr. H. A. Herwaarden- Wildeboer. Gistermiddag heeft prof. dr. N. Beets het ambt van buiten gewoon hoogleraar in de algemene psychodiagostiek aan de Leidse Universiteit aanvaard met een oratie in het Groot Audito rium onder de titel ,,In verstaanbare taal". Prof. Beets, die in 1915 werd geboren, legde in 1939 in Leiden het doctoraal en in 1941 in Batavia het artsexamen af. In mei 1950 deed hij doctoraal examen psychologie en in 1954 promoveerde hij cum laude aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Instrumentde test Psychodiagnostische arbeid bestaat uit observeren, zich een duidelijk beeld van een persoon vormen en overbrengen van het beeld dat men zich vormde in voor andere verstaan bare taal, aldus prof. Beets in zijn oratie. Het instrumentarium van de Advertentie Auto matic 485,- Vraagt demonstratie aan: MEERPOEL'S Naaimachinebedryf Breestraat 171 - Leiden Telefoon 01710—24815 NED. HERV. KERK Beroepen te Warmenhuizen-Dirks- horn W. P. E. van Kooten, vic. te Am stelveen te Giessen-Rijswijk (N.-Br.) (toez.) J. Voordouw, kand. te Katwijk a/d Rijn te Kerkwerve Serooskerke (Schouwen) G. Zonneveld, kand. en voorganger evangelisatie te Oostvoorne te Capelle a/d IJssel (wijk West) (toez.) A. Kastelein te Hei- en Boelcop te Amsterdam (als pred. voor bljz. werkzaamh., schoolpastoraat) K. Lür- sen, em. pred. aldaar en J. H. Mees ters. kand. te Schevenlngen. Aangeno men nr Brouwershaven R. Oort, kand. te Assen. Aangenomen de benoem,lng tot vic. te Velp A. W. J. A. Knorth, vic. te Zwolle. Bedankt voor Hattem (3de pred.pl.) J. Ewoldt te Kampen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Vries (Dr.) J. Jur- Jens, kand. te Gramsbergen, die be dankte voor Eén (Dr.), Scharendijke, Schoonre woerd, Suawoude en voor Zuid-Beijerland. Bedankt voor Zuld- wolde (Dr.) G. de Zeeuw te Ezinge. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Breda-Bergen op Zoom L. Evelein te Zwolle, J. W. Gunning, prop. te Amsterdam en K. Mostert, ld. te Den Helder te Utrecht A. Burg hoorn te Ede, S. G. van der Haagen te Schiedam en J. A. Roskam te Bever- wijk-Velsen. GEREF. GEMEENTEN- Beroepen te Zaandam A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. psycholoog, dat In hoofdzaak uit tests bestaat, kan op twee manieren be keken worden. Vaak wordt een test als een op zichzelf staand instrument dat bijna foutloos werkt beschouwd. Men kan echter ook de aandacht richten op het testen als een belang rijke gebeurtenis in het leven van een mens, en hecht dan een relatieve betekenis aan de uitkomsten van bepaalde tests. De psycholoog die een individueel mens onderzoekt gebruikt zijn in strumentarium op een andere wijze dan de research-psycholoog in een wetenschappelijke instelling. Men vertrekt vanuit zeer uiteenlopende uitgangspunten en heeft andere doel stellingen en gaat methodisch ver schillend te werk. De meer natuur wetenschappelijke methoden van on derzoek zijn op hun plaats wanneer de research-psycholoog aan het werk is. Wanneer een psycholoog de indi viduele vragen van zijn cliënt moet beantwoorden, is het hanteren van o.a. de fenomenologische methode noodzakelijk. Beide methoden moe ten beheerst worden. Het denkklimaat waarin de alge mene psychodiagnostiek thuis hoort, is niet een natuurwetenschappelijk, ook geen fenomenologisch, maar het wijsgerig-antropologisch denkkli maat. In de woning van de wijsge rige antropoloog treffen psychologen, artsen, pedagogen, predikanten, priesters, sociologen, criminologen en vele anderen elkaar, in een zich be zinnen op de essentiële vragen om trent het mens-zijn, het bewonen van de wereld door de moderne mens. Na de oratie, die met de gebruike lijke toespraken werd besloten, vond in de ontvangstzaal van de academie een receptie plaats. Zoekt U een van f 40.of f 400. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. Bestuur V.V.S.L. Het nieuwe bestuur van de VVSL, dat gisteravond werd geïnstalleerd, is als volgt samengesteld: preases mej. w. g. a. van Boxtel, ab-actis mej. M. O. Ramondt, Quaestrix mej. L a. Dekker, ass. I mej. w. J. Niënhuys Mulder, ass. II mej. N. Lachinsky. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden. Winkelhuis met garage, tuin, schuur en woonruimte Hoge Rijndijk 112 en twee afzonder lijke bovenwoningen aldaar 112a en 112b totaal in bod: f34.000 koper: J. C. G. Alkemade te Voorschoten, q.q. voor: f35.800. Prof. dr. A. Chorus (rechts) wenst prof. dr. N. Beets geluk met zijn benoeming tot hoog leraar. GEEN MAATREGELEN TEGEN MGR. DE SAIN De hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Saln Is ernstig gewezen op het onjuiste van zRn optreden op 27 februari op de luchthaven Schiphol. Aangezien de hoofdvloot aalmoezenier reeds op de ochtend na het gebeurde zijn verontschuldi gingen heeft aangeboden, zowel in algemene zin als aan de voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, worden geen verdere maatregelen overwogen. Dit antwoordt de minister van De fensie, de heer Visser op schriftelijke vragen van de heer Bakker (CPN). De minister zegt ook nog, dat de uitingen van de hoofdvlootaalmoeze nier een gevolg waren van een ver keerde indruk welke deze kreeg, na melijk, dat de betrokken dienstplich tige werd lastig gevallen. Daarom antwoordt de minister ontkennend op de vraag of mgr. De Sain liever niet belast dient te zijn met de ziels zorg voor militairen. VERKEERSEXAMEN VOOR KWART MILJOEN KINDEREN Dinsdag a.s. zullen bijna een kwart miljoen kinderen van 11 en 12 jaar zich buigen over de vragen van het schoolverkeersexamen, dat door het Verbond voor Veilig Verkeer wordt georganiseerd. Niet minder dan 240.000 kinderen zullen de 20 vragen moeten beantwoorden. Dit is voor de 17e maal sedert de oorlog dat het Verbond in nauwe samenwerking met zijn plaatselijke afdelingen, de gemeentebesturen en de politiekorp sen dit gigantische examen orga niseert. Aan het examen nemen deel over wegend leerlingen van de zesdeklasse van lagere scholen. -\ NIEUW TWEEDE-KAMER-LID Mej. G. A. M. Wintermans te Eindhoven is benoemd tot Tweede- Kamerlid in de vacature, ontstaan doordat de heer F. van Vliet 1 maart ontslag heeft genomen. Advertentie Een goed jaar geleden zei koningin Fabiola tot alle Belgen eenvoudig: „Mijn hart en mijn leven zullen voortaan niet meer alleen myn man, maar ook u allen toebehoren". Nü weet men allerwegen, dat Fabiola even populair is als Astrid was. Wat er gaande is aan het Belgische hof en welke veranderingen zich daar voltrekken, dat wordt onthuld in een artikelenreeks, die volgende week in Libelle begint. In het nieuwe nummer van Libelle bovendien: „de A.O.W. behoeft niet uw enige inkomen te zijn", „re cepten voor drie verschillende bruiloftsdiners" en „hoe boei ik mijn man?". Wanneer ook u deze nieuwe Libelle niet wilt missen, abonneer u dan per briefkaart bij Libelle, Nassauplein 8, Haarlem. De ongeëvenaarde prestaties van het Danzi-blaaskwintet, vernoemd naar Franz Danzi (17631826), Duits componist en cellist, zijn nu ook tot onze stad doorgedrongen en wel tijdens het derde en laatste Toon kunstconcert in dit seizoen. In korte tijd heeft dit kwintet in binnen- en buitenland roem geoogst, speciaal ook door de introductie van experimentele muziek. Daartoe hebben de leden, t.w. Frans Vester (fluit), Koen van Slogteren (hobo), Pem Godri (klarinet), Brian Pollard (fagot) en Adriaan Woudenberg (hoorn) zich ditmaal echter niet laten verleiden, al waren na de pauze wel enige „modernen" aan het woord. wiens bondig en structureel hecht kwintet geestig geschreven is. Jean Francaix, de Par ij se componist die wij hier op een Kunstkringconcert indertijd als fameus pianist leerden kennen, componeerde een kwartet voor fluit, hobo, klarinet en fagot, dat uitmunt door typisch Franse luchtige spiritualiteit. Dartelende ritmen wisselen af met een vleug van weemoed, inherent aan de Parijse sfeer. De virtuositeit vierde hier hoogtij, evenals in de enerzijds speel se, anderzijds mysterieuse „Kleine Kammermusik für fünf Blaser" van Hindemith. Speciaal in de laatste twee composities demonstreerden deze musici alle briljante kwaliteiten waarover zij met een ongeloofwaar dige souplesse beschikken. Wij zouden het ganse arsenaal aan superlatieven kunnen gebruiken om dit wonderbaarlijke spel te omschrij ven en zelfs dan nog zouden wij te kort schieten in het weergeven van een indruk. Het zij genoeg te verklaren, dat ons land trots mag zijn op een en semble van dergelijk subliem niveau, dat zó vederlicht weet te blazen. Het weergaloos knappe was telken male evident! Het enthousiasme van het audito rium bracht vanzelfsprekend een toegift: een herhaling van het Alle' gro uit het Danzi-kwintet. Even eminent opklinkend als al het voorgaande. Het succes ,dat dit Dat deze combinatie tot de meest effectrijke en uiteenlopende moge lijkheden aanleiding kan geven, heeft men overvloedig kunnen constateren. Deze vijf hoogst begaafde musici zijn allen meesters op hun instrumenten. Daarbij zijn zij tot in de uiterste ver fijning op elkaar ingespeeld. Er is in hun feilloos samenspel geen vlekje hoe gering ook, aan te wijzen. Kritiek verstomt bij deze onge loofwaardige homogeniteit, deze pre cisie, deze doorzichtigheid, deze superieure toongeving. Van dit alles hebben zij bewijzen te over gegeven. Allereerst in het me- lodieuse, doch tamelijk onbelangrijke kwintet van Francesco Antonio Ro- setti (1746—1792), Boheems compo nist, contrabassist en kapelmeester. Dan in een veel oorspronkelijker kwintet van Danzi, met treffende vondsten en vervolgens in de door Mozart in zyn laatste levensjaren, resp. 1789 en 1791 geschreven Andan te en Fantaisie voor de orgelrol ener mechanische speeldoos. Deze zijn uitermate kundig bewerkt voor blaaskwintet door Frans Vester, met absoluut behoud van de karakteris tieke klanksfeer, zoals deze oor spronkelijk door Mozart was bedoeld. Een staaltje van ongemene kun digheid! Na de pauze vertoefden wij in een gans andere wereld. In die van Hendrik Andriessen, Eddie slaat zich er door Journalist in de rol van amateur-spion Lido Natuurlijk slaat Eddie en even natuurlijk slaat hij zich er dóór. Want dat zijn de twee onver anderlijke hoofdbestanddelen van elke film met Const an tine in de hoofdrol. Alleen de bijkomende in grediënten wisselen van samenstel ling. En zo zien we Eddie ditmaal in de rol van journalist-spion, belaagd door verraad, omringd door char mante vrouwen, volop in actie bij talloze knokpartijen, overwinnaar in een achtervolging in raceboten, be mind door valse Annie en van een wisse dood gered door de trouwe Mercedes. Regisseur Pierre Grim- blat moest rekening houden met een niet al te doorzichtig scenario, ont leend aan een roman van Sorel, maar hij is erin geslaagd door een snel tempo de loop van het oor spronkelijke verhaal zo goed moge lijk te volgen. Liefhebbers van het echte Constantine-genre komen dus volledig aan hun trek: de situaties zijn tamelijk bijkomstig, maar Eddie triomfeert onder alle omstandighe den, soms door geluk .maar meestal door zijn ongeëvenaarde besluitvaar digheid en zijn keiharde vuisten. Rex ,.Zes zwarte paarden" is de film van Audie Murphy. Iedereen kent Murphy zo langzamerhand wel. Hij was een zeer dapper soldaat en ae Amerikaanse regering heeft zich indertijd dan ook gehaast, hem een ïecord aantal decoraties te verlenen. Zijn heldendom verkocht hij daarna aan een filmmaatschappij, die hem in zijn eigen levensverhaal („Terug uil de hel") de hoofdrol gaf. Dat doet aan zijn dapperheid natuurlijk niets af. het stelt hem alleen in een laten we zeggen merkwaar dig licht. In „Zes zwarte paarden" is hij een cowboy-held, die met een collega een wat mysterieuze juffrouw door een met Indianen bezaaid gebied Luxor „Verleiding" is de weer bijzonder op de kassa afgestemde vertaling van de Duitse titel ..Das Madchen mit den schmalen Hüften". Onder deze vlag zeilt een film, waar in regisseur Johannes Kai eien record aantal onwaarschijnlijkheden en toe valligheden heeft bijeen gebracht. En In de film zeilt een jacht op de Middellandse Zee. waarop enkele hyperverveelde mensen elkaar in een namaak-dolce-vita-sfeer nog meer zitten te vervelen. Wij kunnen ons Indenken, dat de jonge Robert (Claus Wlloke) dit in een dronken bui goed beu wordt. Hij neemt het kleine Salomé Niet erg bijbels l Casino Misschien zijn de ma kers van de film „Salomé" niet erg bijbelvast, maar waarschijnlijker is dat zij aan een Hollywood-idylle en een happy ending de voorkeur boven een waarheidsgetrouwe weergave van de geschiedenis van Johannes de Doper en Herodes. Het sterkste staaltje van feitenverdraaiing ter- wille van de fondantromantiek is wel, dat Salomé wordt voorgesteld als een braaf persoontje dat riet het hoofd van Johannes den Doper, maar diens vrijlating had gewild. Afge zien van dit gesol met de bijbel is „Salomé" een eastern van het be- kende soort met als hoogtepunt een illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Don Camillo blijft nog een weekje TRIANON De hernieuwde ken nismaking met Don Camillo (Fer- nandel) en zijn eeuwige rivaal, bur gemeester Peppone (Gino Gervi» is Leiden zo goed bevallen, dat dit duo in het theater aan de Breestraat nog een week „op de barricade" moet I blijven. Hierdoor zullen anderen in ,de gelegenheid zijn plezier te bele- 'ven aan de verschillende dolle avon turen, die in bonte opeenvolging op het witte doek worden gebfacht. „EEN VROUW IS EEN VROUW" Studio Deze modern geregisseer de film, waarin ondanks alle moderne opvattingen in een modern milieu, de vrouw toch in de grond dezelfde blijft die zij door de eeuwen heen geweest is, gaat in onze stad haar derde week in. kwintet ook hier wist te veroveren, is enorm geweest. .Toonkunst" deed er goed aan, dit ensemble hier te introduceren! H. Vliegtuigwrakken gevonden Gisteren zyn de wrakken gevon den van het transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht en het Turkse vliegtuig die, zoals gemeld, sinds donderdag werden vermist. De inzittenden van beide toestellen, in totaal 27 mensen, zijn allen om het leven gekomen. Een toestel van de Britse lucht macht ontdekte het wrak van het Turkse vliegtuig, een F-27 (Fokker Friendship), op een met sneeuw be dekte bergtop, 60 km ten noordwes ten van Adana. Het wrak van de Amerikaanse C-130, afkomstig van de Amerikaanse luchtbasis Evreux in Normandië, is gevonden naby Ecouve, in het departement Ome. Israël en de EEG De commissie voor de buitenlandse handel van het Europese parlement heeft op een vergadering in Brussel gepleit voor een overeenkomst van de EEG met Israël. Namens de EEG-commissie heeft de Belg Jean Rey de afgevaardig den evenwel gewezen op de moeilijk heden die in dit verband veroorzaakt worden door de politieke toestand in het Midden-Oosten. Hij geloofde dat men een oplossing diende na te streven door toepassing van de EEG artikelen inzake de coördinatie van de handelspolitiek en de invoering van een gemeenschappelijke han delspolitiek van de zes landen aan het eind van de overgangsperiode naar de volledig gemeenschappelijke markt. bootje, dat langszij ligt. en vaart naar een bijma onbewoond eilandje. Maar ook daar vindt hij geen rust, want het handjevol mensen, dat er woont, is in hevige beroering ge raakt door een heksje. Tenminste, zij denken, dat een meisje een heks is, omdat enkele jongens, die op haar verliefd zijn geworden, van de rotsen zijn gevallen. Net als Robert aankomt valt nummer drie naar be neden. Robert wordt verdacht van moord, maar hij wordt prompt ook verliefd op de langharige „heksige" schoonheid (Hanelore Eisner). Na tuurlijk ontdekt hij. dat een ander de moorden gepleegd heeft. Hij neemt het meisje mee, er ontstaat een politiejaoht op het tweetal, dat aan boord van het vaartuig vol „plezier" wordt teruggevonden. Maar vóór Robert zijn onschuld heeft kunnen bewijzen en hand in hand met zijn geliefde een lokkende toe komst tegemoet kan wandelen, moe ten we nog door heel wat hachelijke momenten heen. Er wordt wat ge hold, wat langs steile wanden ge klauterd. wat geschoten, wat gevoch ten, enfin er is genoeg te beleven In deze heel wonderlijke geschiedenis. Interessante expositie in de Lakenhal De fotografie werd rond 1840 ongeveer gelijktijdig uitgevonden door de Frans man Daguerre en de Engelsman Hill. De tentoonstelling „Samen op de kiek" welke momenteel in de Lakenhal wordt gehouden, Iaat de eerste foto zien, die Daguerre maakte: enige stenen of gipsen reliëfs. Men ziet verder een portret van de beroemde Fransman en men krygt ook de fameuze helio- grafieën van Hill te zien. Deze onthullende tentoonstelling over 120 jaar fotografie hebben we te danken aan de IKON, de Interuniversitaire Kunst historische Studenorganisatie, die de beschikking kreeg over het fotomate riaal, dat het Rijksprentenkabinet bezit. Het grootste deel komt uit de col lectie van Gregoir, de fotograaf, die zijn historische verzameling aan het Prentenkabinet naliet. Al spoedig zijn er in de geschie denis van de fotografie pogingen on dernomen kunst-fotografièn te ma ken. Wij zien vrouwen speels over het gazon dansen en worden ver wacht hierin „de zomer" te zien. Een prent van ritme in de arbeid, doet denken aan het impressionisme van Breitner. een mistige foto van de paardetram uit 1892 van A. Stieg- litz blijkt een vrij vroege poging sfeer in de foto te brengen. Invloe den van stijlen in de schilderkuns zijn in de fotografie te herkennen maar toch bewijst ook deze tentoon stelling, dat de foto od den duu een geheel eigen leven ging leiden dat. de camera op de eerste plaats d> stille getuige van het leven werd. Een jong meisje bespiedt door Marit Austria, een Parijs' volksrestauran gezien door Joan van Keuken, een aangrijpend beeld van hongersnoo in India door W. Bisschof, alle foto' uit deze tijd. zijn méér dan bij voor baat mislukte experimenten met ge duldig geplakte fotomontages. Ee tableau in een zijzaaltje laat zier hoe het rond 1890 bij de fotograa g- iteld was. Ook de beroemde Leide naar, J. P. Kiek. studentenfotograa wiens naam voor eeuwig voortleef in „het kiekje" is hier met „kunst gewrochten" vertegenwoordigd. Va hem wordt verteld, en een foto va: zijn atelier aan de Rijnsburgerweg on dersteunt dit verhaal, dat hij he bruggetje voor zijn deur opklapt* als het binnen te druk werd en hi. de stroom van belangstellenden niel bijtijds op de kiek kon krijgen. Tech nisch georiënteerde fotografen kun nen in „De Lakenhal" hun hart op halen aan een serie oude en zeer oude camera's. Ook in de vorige eeuw werden al toestelletjes ge maakt, niet veel groter dan een vuist, terwijl men tevens leert dat de reflexcamera niet van vandaag of gisteren is. maar in oervorm al in 1690 voorkwam. De tentoonstelling is gisteravond door ir. J. J. Terwen, conservator van het Prentenkabinet geopend. De tentoonstelling blijft tot 9 april geopend. Portret van een onbekende dame in 1843 gemaakt door een onbe kende fotograaf. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3