Presenteer Philip Morris AGENDA POTTER'S „LI NI A" MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 10 MAART 1962 1 L meer dan veertig jaar is in 7\ de Sowjet-Unie een stille, J~\ verbeten strijd gaande tus sen de landbouwende bevolking enerzijds en de fanatici van de partij anderzijds. Marx, Engels en Lenin-voor-zij n-machtsaan vaar- ding zagen de boeren als steunpilaren van de „oude garde" die alleen maar tot aanhangers van het „socialisme" konden wor den gemaakt door hen van hun grondbezit te beroven. In hun theoretische verdwazing hebben de communistische leiders nim mer begrip kunnen opbrengen voor het feit, dat de boer alleen bereid is zich tot het uiterste in te spannen indien hij, door de mogelijkheid van bezit, tot pro- duktiviteitsverhoging geprikkeld wordt. Van dit binnen redelijke perken gehouden „egoïsme" heb ben de rode theoretici niets willen weten, met alle gevolgen vandien. Want nog altijd is de landbouw, die in een gezonde samenleving de basis voor ontwikkeling vormt, in de Sowjet-Unie een gebrekkige organisatie, wier resultaten veel te wensen overlaten. Zojuist heeft het „centrale comité" (hoofdbe stuur) van de communistische partij een week lang vergaderd over de malaise in de landbouw. Chroesjtsjow gaf ronduit toe, dat er een onduldbaar tekort aan agrarische produkten heerst en dat met name de vleesschaarste aanleiding geeft tot grote onte vredenheid. HET is niet de eerste keer, dat theorie en praktijk in de Sowjet-Unie met elkaar in botsing komen. Reeds Lenin zag zich, kort na de eerste wereld oorlog, gedwongen van „oorlogs- communisme" over te stappen op een grotere mate van vrijheid en erkenning van bezit. Maar die periode van de N.E.P. (nieuwe economische politiek) duurde slechts kort. In 1929, toen de hon gersnood achter de rug was, ging Stalin over tot collectivisering. De tegenstand van de boeren sloeg hij met geweld neer, wat ten minste vijf miljoen mensen het leven kostte. In 1935 moest deze brute leider inbinden: achttien miljoen boeren kregen een stukje grond. Toen de tweede wereld oorlog eenmaal gewonnen was be gon hij echter weer met het door drijven van de theorie. Zeven jaar later werd, bij monde van Ma- lenkow, de „definitieve en totale oplossing" van het landbouw vraagstuk afgekondigd, maar een jaar later toen Stalin was over leden bleek die oplossing een „algehele mislukking" te zijn: de Russische boer bleek er toen slechter aan toe te zijn dan onder de laatste Tsaar!! In 1916 (na twee jaar oorlog) telde men in Rusland bijna 29 miljoen koeien, 37 jaar later waren er niet meer dan viereneenhalf miljoen Het rode systeem had dus letter lijk 25 miljoen koeien „verslon den". Toen kwam Chroesjtsjow, de landbouwspecialist, die een poging deed met één massale krachtsinspanning de malaise te overwinnen: in Kazakstan werd een kwart miljoen hectare grond omgeploegd en honderdduizend jonge boeren werden er aan het werk gezet. Resultaat: de pre mier klaagt thans over de vlucht van de jongeren uit het oosten, over verwaarlozing van de kost bare machines en ernstige ach terstand in de agrarische produk- tie OOK Chroesjtsjow, de deskun dige, heeft het landbouw vraagstuk dus niet kunnen oplossen. Hij beging bovendien een enorme propagandistische blunder door aan te kondigen, dat de Sowjet-Unie binnen weinige jaren de Verenigde Staten op landbouwgebied zou voorbijstre ven. Dit nu blijkt, zoals te ver wachten was, niet anders dan bluf te zijn. Want een Russische collectieve boer produceert slechts voedsel voor vijf mensen, zijn kapitalistische collega in Amerika voor twintig! De aantallen inwo ners van beide landen ontlopen elkaar niet veel, maar toch wer ken er in de Russische landbouw viermaal zoveel mensen als in de Amerikaanse, die desondanks veertig proceent méér aflevert. Zeker, het aantal runderen, scha pen, varkens en kippen in de Sowjet-Unie is sedert 1956 aan zienlijk gestegen, maar die stij ging heeft geen nuttig effect ge had door de snelle groei van de bevolking. In de eerste drie jaar van het lopende zeven-jarenplan nam de industriële produktie in Rusland met 33 procent toe, de agrarische steeg slechts met vijf procent in diezelfde periode. Door het instellen van ruim 300 be stuurscommissies en een ministe rie voor Produktie en Bevoorra ding zal nu getracht worden de landbouwresultaten te vergroten Maar het zal weinig helpen zo lang de communistische theorie het moet winnen van het rea lisme, zoals dat in de „kapitalis tische" landen bestaat. The cigarette of Quality and Prestige NIEUWE AFDELING Ook in Leiden vereniging Ouders van emigranten Voorlichting Op 12 december 1956 werd in Rotterdam op initiatief van een aantal ouders van emigranten de Ned. Vereniging „Ouders van Emigranten" opgericht met het doel de band met geëmi greerde kinderen hecht te hou den en onder het motto: „Een dracht maakt macht" te komen tot het organiseren van groeps reizen naar emigratielanden. Sindsdien groeide deze vereni ging uit tot een landelijke orga nisatie met vele plaatselijke afdelingen en kreeg zij eveneens in de emigratielanden de nodige bekendheid. Met het doel üe ouders van de emigranten uit Leiden e.o. nauer m te lichten over het doei en streven van de vereniging en tevens te ko men tot de opricnting van een Leid- se afdeling, Deiegue ue „u.V-e,." gis teren onaer groue belangstelling in het .St. Antoniuscluonuis een con- tactavönd onder voorzitterschap van cie neer P. uoornbos, voorzitter van het hoofdbestuur te Rotterdam, in zyn welkomstwoord gal ae voorzitter uiting aan zyn grote volaoeynig over het leit, dat ook in Leioen ë.o.-.zove- le ouders belang stellen in de organi satie. ±nj gai meriia een korte uit eenzetting van oe successen, die oe „O.Vjü." sinds haar opricnting wist te bereiken o.m. door zowel zeerei zen als cnarterviucnten naar oe erni- gratieianöen te organiseren tegen zeer voordelige tarieven, net hooiu- bestuursiid, mevr. A. C. Kastel, schetste vervolgens oe beiangryaste organisatorische wetenswaai uigne- den van de „O.V.E." en zette net uoel en streven uiteen. Zo organiseert de vereniging niet alleen bovenvermelde reizen en vluchten, doch verleent eveneens hulp bij het hersteilen van verbro ken contacten, geeft deskundige ad viezen betreflende reisgelegenneden naar de emigratielanden, verleent met inschakeling van oe overheids instanties bemiddeling bij het terug vinden van emigranten, die spoor loos zijn en beiegt eveneens con tactavonden en cursussen in En gelse spraakvaardigheid. Voorts heeft de „O.V.E." een nood fonds om in bijzondere gevallen fi nancieel de nodige bijstand te ver lenen. Zy staat bij dit alles op vol strekt algemene grohdslag met uit sluiting van vraagstukken op gods dienstig en politiek terrein. Nadat mevr. J. R. Kaptein-Esta- rippa,. de organisatrice van de char tervluchten, enkele bijzonderheden had verteld over deze vluchten, die dank zij de grote medewerking van de K.L.M. een groot succes werden en tot aprjl 1963 al zijn volgeboekt werd van de gelegenheid tot het stel len van vragen en de inschrijving van leden druk gebruik gemaakt. Staande dé bijéénkomst werd tot de oprichting van een Leidse afde ling besloten en werd een bestuur gekozen. Na de pauze werden de aanwezigen, dank zij de medewer king van het Emigranten Passage kantoor v/h Hesta Crans en Co te Leiden, vergast op de door de heer H. M. Buisman geprojecteerde Trans Ocean-kleurenfilm „Onder goed ge sternte". In deze film kregen de toe schouwers een interessant beeld van een reis per s.s. „Waterman" naar Australië. Nieuw Zeeland en New York. Het dagelijks bestuur van de af deling Leiden bestaat uit: de heer G. van der Kallen, voorzitter, mevr. H. Kop, Langebrug 43 Leiden, secre taresse mevr. R. Th. van Bockel- Verdam, penningmeesteresse. Advertentie Advertentie karsioormachines GBENJE BIEDT ONTSLAG AAN Christophe Gbenje, de kort geleden benoemde vice-premier in Kongo, heeft president Kasaveeboe zijn ont slag aangeboden, zo meldt het Bel gische nieuwsbureau Inbel uit Leo- poldstad. Gbenje, vroeger minister van Binnenlandse Zaken, volgde als vice-premier Gizenga op. De reden van zijn ontslagaanvrage is niet be kendgemaakt. Meer bedreigingen namens de O.A.S. (Van onze A'damse correspondent) De ruchtbaarheid rond de arresta tie van een vertegenwoordiger, die de Amsterdamse garagehouder H. Ta bak, f 15.000 had willen afpersen, waarbij hy zich bekend maakte als medewerker van de OAS en o.m. met plasticbommen dreigde, heeft tot ge volg gehad dat nog drie Amsterdam mers van soortgelijke afpersingspo gingen aangifte hebben gedaan. Twee gefortuneerde zakenlieden hebben gemeld dat zij ook namens de OAS telefonisch zijn benaderd. In het ene geval werd f 50.000 en in het andere geval f 15.000 geëist. Ook hier werd gedreigd dat er bij weigering van bommen gebruik zou worden gemaakt. Beiden meenden dat er een grappenmaker aan het werk was en gingen niet op de tele foontjes in. Het derde geval dateert van de dag, waarop de vertegenwoordiger werd gearresteerd. Een bewoner van de binnenstad kreeg een brief, waarin f 15.000 werd gevraagd, welk bedrag in 2 jaar tijd met 5% rente zou worden terugbetaald. Merkwaardiger wijze was tegenover de heer Tabak telefonisch téruggave op dezelfde voorwaarden beloofd. De recherche onderzoekt in hoe verre de vertegenwoordiger met deze pogingen tot afpersing te maken heeft gehad. Men acht het niet uit gesloten dat er nog meer aangiften van dergelijke praktijken volgen. Twee Duitsers bij Weert gedood Op de Eindhovenseweg bij Weert zijn gistermorgen twee Duitse auto's een personenauto en een bestelauto met elkaar in botsing gekomen. De 35-jarige bestuurder van de personen auto, de heer R. Pfleger, afkomstig uit Wiesbaden, werd hierbij op slag gedood, de bestuurder van de bestel auto, de 66-jarige J. H. Muller uit Wurselen overleed in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen de be stelauto uit de file ging en op de linkerbaan ging rijden, kennelijk om dat de bestuurder wilde zien of het mogelijk was een inhaalpoging te wagen. Engeland krijgt MILJARD MARK De Duitse Bondsrepubliek heeft zich by de financiële besprekingen met Engeland in Bonn bereid ver klaard, de positie van de Britse schatkist met een deviezensteun van één miljard mark (ongeveer 900 mil joen gulden) te versterken. Door deze hulp, waarvan de helft dit jaar en de rest het volgend jaar zal worden verstrekt, zal de Bonds regering bijdragen in de kosten voor het onderhoud van het Britse Rijn- leger. Dit akkoord is sneller dan ver wacht bereikt bij het overleg tussen de Britse plaatsvervangende minis ter van Financiën Brooke en de Westduitse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Lahr. Naar verluidt zal de deviezenhulp voor drie kwart bestaan in militaire aankopen door de Bondsrepubliek in Engeland. De rest van de steun zou de vorm hebben van burgelijke aan kopen en overneming van enige pro jecten voor ontwikkelingshulp. Advertentie MFNTHOLPEllETS' ATedcn hoest en Keelpijn Uitwerking frappanter CHEMISCH REINIGEN VERVEN Plan voor aardgasexploitatie Een commissie van drie deskundi gen heeft aan de minister van Eco nomische Zaken, drs. J. W. de Pous, een rapport gestuurd over de vorm, welke een particuliere maatschappij (bestaande uit de Staatsmijnen en de N.A.M.) moet hebben om de ex ploitatie van de hoeveelheden aard gas, die in Groningen zijn gevonden en minstens 150 miljoen kubieke meter bedragen, ter hand te nemen. Deze particuliere firma (waarin eigenlijk drie participanten zyn, om- Onthullingen (Van onze t.v.-medewerker). De lang verbeide uitzending van dr. De Jong over de drie verbijste rende oorlogsmaanden in Indië, gis teren j)iist 20 jaar geleden beëindigd eii overgegaan in een verschrikke lijke bezetting, was beheerst en ont hullend. Hij vertelde en toonde hahst' Uitsluitend zaken, die öf hier onbekend waren öf sterk vertekend én'/óf incompleet waren overgekomen óf liever doorgelekt. Een tragische tijd. waarin echter niet alléén de Koninklijke Marine -en eervolle rol speelde. Toch kreeg die een zwaar accent, tot in uiterste détaillering doorgevoerd, terwijl daar naast grote terreinen van het maat schappelijk leven volslagen wit ble ven. Dit is een constatering van een Advertentie dat de N.A.M. gevormd wordt door de Shell en de Esso) moet de exploitatie van het aardgas ter hand nemen, omdat het voor de Staatsmijnen te veel investeringen zou vergen. Met dit plan van minister De Pous is het Staatsgasbedrijf op de helling ko men te staan. feit, maar bedoelt geen kritiek te zyn. De oorzaak is nl. bijzonder een voudig te onthullen: er was weinig meer dan Japans filmmateriaal be schikbaar! In „Expresso" werd bij monde van dr van Proosdij, zelf een bedacht zaam roker, ernstig tegen het man- neneuvel gewaarschuwd. DeH rook- reclame kwam er sleoht af. Via huize ..De Ark" in Rotterdam hartver warmend. dat een enkele terloopse opmerking al direct „staande de uit zending" twee piano's en een vleugel opleverde kwam een onthullend nummertje Lou. Rudy Carrell gaf geen spot in beeld, maar spot in sport met wis selend succes, maar o.a. in de imita ties van reporters (en forumleden) recht in de roos. Een langzamerhand geneel gemo derniseerde „Spiegel der kunsten" besloot de uitzending. We zien het rennen door de staketsels van wat een huls worden moet, nog voor de geest hulde aan Charles van der Linden evenals de fraaie beelden van Maillol en we hebben de klank van Bach, door Grumiaux meester lijk vertolkt, nog in de oren. Prach tige bijdragen, een waardig, maar wel laat slot. ót'DE VEST' 180 - TEL. 24214 HAAKL .STR. 42A - TEL. 21T97 BINNENLAND Bij een brand aan boord van de Noorse tanker „Greta", die voor re paratiewerkzaamheden bij de N.D.S.M. te Amsterdam lag, is gistermiddag de 41-Jarige classificeerder B. Majoor om het leven gekomen. Het georganiseerd overleg ln amb tenarenzaken zal 16 maart weer ver gaderen. Hoewel de agenda niets ver meldt omtrent de ambtenarensalaris sen, verwacht men wel. dat erover gesproken zal worden. Het Ambtena- rencentrum heeft het verzoek gedaan aan minister Toxopeus om de verga dering ook ditmaal bij te wonen. De drie samenwerkende centrales (de al gemene, de r.-k. en de chrlsteiyke) hebben vooralsnog zo werd ons gezegd geen behoefte aan een ge sprek met minister Toxopeus. Aange zien minister Toxopeus gezegd heeft „niets te bieden" te hebben, bestaat er geen enkele aanleiding voor een gesprek, naar de mening van deze centrales. De 59-Jarige caféhouder-veehan delaar S. van Laar uit Maarsbergen ls gistermorgen, toen hij op zijn brom fiets de Stationsweg ln Woudenberg overstak, door een bestelauto gegrepen en op slag gedood. Vannacht ls een personenauto met twee Jonge Amsterdammers ln de Singelgracht te water gereden. De be stuurder. de 22-Jarlge dakbedekker, Ed Greve. kon tijdig door enkele polltic- mannen worden gered. Voor de even oude mede-inzittende, de scheepsjon gen P. J. L. Pauel. kwam de hulp te laat. Gistermiddag ls het anderhalf Jaar oude zoontje van de landbouwer J. Plels te Rossum verdronken ln een wasteil. die op het erf van de boer derij stond Het kind. dat voor het eer-.t bulten speelde, ls in de met water gevulde teil gevallen zonder dat iemand op de boerderij het bemerkte. Gistermiddag ls de 15-Jarige R Vlsscher uit Bunnik door een vracht wagen dodelijk aangereden. De Jongen reed met een vriendje op de fiets. Hy viel en kwam terecht onder een ach terwiel van de auto. Gistermiddag ls in het ziekenhuis „Ope Del" in Woerden overleden de 19-jarige matroos F. Hoekzema uit Groningen, die eergisteren uit de trein Utrecht-Gouda is gevallen. Het tweede I.C.C. concours voor Jonge Nederlandse-cabaretiers, dat ge organiseerd wordt door het Interna tionaal Cultureel Centrum te Amster dam, wordt in de tweede helft van april gehouden. Op het eerste concours, dat het I.C.C. drie jaar geleden op Initiatief van Wlm Sonneveld organi seerde. won Rudi Carrell de eerste prijs. Aan het concours kunnen kandi daten deelnemen (van 20 tot en met 28 Jaar), die cabaret beroepshalve be oefenen. De aanmeldingstermijn sluit op 6 april. De eerste prijs bedraagt f 1000. ae tweede f 600. de derde f 400 en f 250 Is voor het beste Nederlandse lied. De Jury bestaat uit Wim Sonne veld (voorzitter), Conny Stuart. Toon Hermans. Cor Lemaire en Albert Mol. Gistermorgen is de 21-jarige dui ker Corns. Kraus uit Oudenbcsch in de bouwDut van de Van Brlenenoord- brug op Kralinescheveer te Rotterdam gevallen en verdronken. BUITENLAND Meer dan 100 afgevaardigden uit landen uit alle delen van de wereld zullen van 1 tot 7 Jyli ln Wenen spreken over economische hulpverle ning aan minder ontwikkelde landen. Ruim twintig vooraanstaande perso nen uit Afrika. Azië, EuroDa en de Verenigde Staten hebben de laatste dagen in Wenen voorbereidende be- snrekingen gevoerd over deze conferen tie voor economisch deelgenootschap en samenwerking. De Veiligheidsraad van de V.N. komt woensdag op verzoek van Cuba bijeen om te spreken over de boycot van Cuba door de Organisatie van Amerikaanse Staten. De conferentie van Afrikaanse landen, die van 9 tot 15 april ln Tunis zou worden gehouden, is vol gens gezaghebbende Tunesrsche zyde voor enige maanden uitgesteld, om de deelnemers gelegenheid te geven zich beter op de conferentie voor te berei den. De bevolking van Canada be stond op 1 juni 1961 uit 18.238.247 zielen, 4.200.000 meer dan ln 1951. De failliet verklaarde „Scheeps werven van Vlaanderen" zullen waar- schynlljk in Juni openbaar worden verkocht. De Belgische Maatschappy voor Krediet aan de Nijverheid heeft by de koophandelsrechtbank te Brugge een procedure ingesteld, die bedoeld is de curatoren toestemming te verlenen de werven in het openbaar te verkopen. De kredietmaatschappij is de grootste schuldeiser ln het faillissement. De storm van de laatste dagen aan de Amerikaanse oostkust, die gis teren bedaard is. heeft minstens 40 slachtoffers geëist. De gouverneur van de staat Maryland. Millard Tawes, noemde het „de ernstigste ramp in de geschiedenis van Maryland". In een plaats, Ocean City, zijn enige hulzen en hotels door het water weggevaagd en ls bijna de gehele strandboulevard verdwenen. In Florida is donderdag een kuststrook van 200 km lengte door het water getroffen. De Poolse regering heeft zich achter een Zweeds plan gesteld, dat voorziet ln het vormen van een „club" yan landen, die geen kernwapens be zitten. Dit plan voorziet ook in het instellen van gebieden ln de gehele wereld, waarin zich geen kernwapens mogen bevinden. Het plan werd in ok tober 1961 door de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Unden ont vouwd ln het toen ln de Algemene Vergadering der Verenigde Naties ge houden debat over kernwapenproeven. Koning Saoed van Saoedl-Arabië heeft zijn zoon emir Chaled ben Saoed bij decreet benoemd tot hoofd van het konlnkiyk kabinet. Deze post was vacant sinds vorig Jaar emir Nawaf was afgetreden wegens meningsver schillen met de vorst over de algemene politiek. De Beierse minister van Culturele Zaken heeft twaalf leden van de Beierse Staatsopera en het theater Gartnerplatz toestemming verleend om de titel „Beierse kamerzanger (es)" te voeren zolang zy tot het 3eie> -e staats- toneel blijven behoren. Mevrouw Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de Amerikaanse presi dent, en haar zuster Prinses Radzlwlll zyn gisteren per vliegtuig uit New York naar Rome vertrokken voor een semi-offlciële reis naar India en Pa kistan. ZATERDAG 7.45 uur nm. Hooigracht 84: Receptie 50-Jarig be staan Arbeiderstoneelver. DOS. 3-5 uur n.m. Stille Mare: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur n.m. ZONDAG Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr. J. Cohen. 10.15 uur v.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zijlstra. 10 uur v.m. Ryksmuseum voor Volkenkunde Filmvoorstelling over Indonesië „Voed sel" en „Ball". 2.30 uur n.m. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Ama teur Fotografenver. 8 uur n.m. Rapenburg 6: Verbond van weten- schappeiyke onderzoekers. Spr. dr. Kwee Swan Liat over ontwikkelingen in China. 12.30 uur n.m. SchouwburgAbonnementsvoorstel ling Het Rotterdams Toneel Boeing- Boeing". 8 uur n.m. St.-AntoniusclubhuisDemonstratie fa. Swart met veiligheidsgordels. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Inter - scholaire contactavond. 7.30 uur n.m. De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Spr. prof. dr. A. A. Prins over Francis Bacon. 8 uur n.m. Haagweg 14: Openbare avond Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Luxor-theater: K. en O. filmvoor stelling voor leerlingen ULO - UTS. 2.30 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Maasbach. 8 uur n.m. Rembrandtstraat 17: Jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders Riedel Limonadefabrlelcen N.V. 4.30 uur n.m. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing Erof. dr. A. E. van Giffen over de unebeddencultuur. 8 uur n.m. SchouwburgAbonnementsvoorstel ling Het Rotterdams Toneel .Boeing- Boeing". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Jeugd- avond Ned. Ver. Expogé. 7.30 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Half uur van Bezinning 1-1.25 uur n.m. Casino-theater: K. en O.-filmvoor stelling voor leerlingen V.H.M.O. 2.30 uur n.m. Lido-theater. K. en O.-filmvoorstel ling voor leerlingen V.H.M.O. 2.30 uur n.m. Rapenburg 61: K. en O.-cursus psy- chomatiek o.l.v. dr. B. B. Stokvis. 8 uur n.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing prof. dr. J. Keuning over mens en samenleving in West-Nigeria. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Reisver. over Zwitserland. 8 uur n.m. StadsgehoorzaalConcert Mannen koor „Kunst na Arbeid" en accordeon orkest „Neerlandia". 8 uur n.m. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Na tuurvriend". 8 uur n.m. DONDERDAG Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Demonstratie van huishoude- ïyke apparaten. 2.30 uur n.m. Het Gulden Vlies: Contactcommissie Kinderbescherming. Spr. prof. dr. G. C. van Niftrik over modern, existentialis tisch levensbesef. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „De getatoueerde roos". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Alg. verg. Ver. van Onderwijzers en Onder- wyzeressen in de Inspectie Lelden. VRIJDAG Gem. Werkplaats (Groenesteeg 97): Receptie 25-Jarig bestaan. 2.45-4 uur. In den vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag". 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „De getatoueerde roos". 8 uur n.m. Zuiderkerk: LKK „Voor Allen". Lois Marshall en George van Renesse. 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Expositie „Samen op de kiek". 104 uur; zond. 14 uur (t/m 9 april). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering /an maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Hilversum I, 402 ni. VOOR HEDENAVOND KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd. 15.30 Orgelconc. 15.55 Bekende koorplaten. 16.10 Als de dag van gis teren. klankb. 16.40 Instr. kwart, en zangsolisten. 17.00 Sportperiscoop. 17.10 Instr. octet. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nwe klass. gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Stnjkork. 18.50 Praatje voor pol. voet gangers. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Wie het weet mag het zeggen, muz. wedstr. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Kamerork. en solist. 20.40 Gram. 20.50 Vragenbeantw. 21.00 Tierelantynen, gevar. progr. 22.00 Kopstukken, licht progr. 22.20 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Mees terwerken van de religieuze muziek, 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Lichte gram. 15.00 Radio Filharm. orkest, groot omroepkoor, zangsoliste en twee piano's. In de pauze: 15.50-16.10 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. met comm. 17.30 Weekjourn. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte gram.. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: Bijbelse miniaturen, lezing. 19.45 Klass. gram. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Een avondje thuis, gevar. progr. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Wie is het?, quiz. 22.30 Nws. 22.40 Vissen in troebel water, hoorsp. (2). 23.10 Walsork. 23.40 Lichte gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 15 00 Showbusiness in de ja ren dertig. 15.25 Documentair progr. 16.00 Verkeerverkeerd. 16.15 Jazz- ork. 16.40 Televisiefilm. 17.00-17.40 V. d. kinderen. NTS: 19.00 Jazzork. KRO: 19.30 Televisiefilm. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.30 Magazine de Paris. 21.00 Zaterdagavond-akkoorden: gevar. pro gramma. 22.00 Sport. 22.20 Hitchcock- film. 22.40 Epiloog. NTS: 23.00-24.00 Eurovisie: Grote Prijs van Europa Ball- roomdansen voor professionals te Mün- chen. VOOR ZONDAG 11 MAART Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Kerkorgel. IKOR: 8.30 Goedemorgen, progr. voor een goede zondagmorgen. 9.00 Lutherse vroegdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Kamerork. en solist. 9.55 In leiding Hoogmis. 10.00 Plechtige Hoog mis. 11.30 Gram. 11.35 Pianorecital met comm. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Ge var. gram. 12.55 Bisschoppelijke Vas- tenacte 1962. 13.00 Nws. 13.05 De Oele wappers, gevar. progr. 13.30 V. d. kin deren. 14.00 De luister van Uw huls, klankb. 14.30 Radio-Filharm. ork. en solist. 15.20 De Vliegende Hollander, lezing. 15.30 Lichte gram. 16.00 Sport. 16.30 Het Heilige boek in de Kerk. overdenking. Convent van Kerken 17.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 18.30 Gewijde liederen. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Orgelspel. 19.30 Door een geopende detir in de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nws 20.00 Testbemanning, hoorspel (24). 20.40 Gram. 20.45 Toer nooi van het lichte lied. 21.10 Het Wereldmuziekconcours 1962 te Kerk- rade. 21.25 Kamermuziek. 22.00 In de vergulde baars, licht pro^r. 22.20 22.25 Boekbespr 22.30 Nws. 22 40 In het land van de dichter, lit. lezing. 23.00 Avondgebed. 23.15 Kamerork. en zangsolist. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Koperens. 8.25 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. VPRO: V. d. jeugd: Zondagshalfuur. IKOR: 10.30 Evang. Luth. kerkdienst. 11.00 Vraag en antwoord. AVRO: 12.00 Mu ziek is troef. 12.55 De Nationale In zameling 1962 van het Leger des Heils, een opwekking. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Op de plaat... rust!, strydkrachtenprogr. 14.00 Plano kwintet: klass. muz. 14.30 Boekbespr. 14.40 Instr. trio met zangsoliste: lichte m,uz. 15.10 Toneelbeschouwing. 15.20 Kamerork. en solist: Oude en moderne muz. 15.55 Theaterork. met zangsolist, heden, lezing (IV). 17.15 Oog om oog - mens om mens, verkenningen van kust. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.25 Bij nader inzien, Journalistenforum. 19.00 Salonork. en zangsolist. 19.30 Zonder blinddoek, veertiendaagse open bare zitting. AVRO: 20 00 Nws. 20 05 Wiener Blut, operette (verkorte uit voering - gram.). 21.00 Portret van een oude man. hoorsD. 21.35 Piano en zang: lichte muz. 21.50 Ernst en humor ln mijmeringen. 22.05 Muzikale cory feeën: viool en Dlano. 22.30 Nws. 22.40 Act 22.55 Meded en snortultsl. 2e klas voetbal. 93 00 Met de Franse slag: nwe gram. 23 25 Strilkkwart.seml-klass. muz. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet: 11 uur ds. G. Toorn vliet (uitzending van dienst voor be langstellenden; 12.15 uur ds. F. Vroon van Rotterdam (Jeuedappèldlenst Am sterdam: 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. P. N. Kruvswyk. Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werfpark 1: tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen in Egypte" (tot 18 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage- ïyks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dageiyks 10-4 uur. Zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Don Camlllo op de barri cade". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een vrouw is een vrouw". 18 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Salome". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Ba- bette op oorlogspad". Woensdag middag gereserveerd. Lido: „Eddie slaat zich er door". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; woensdagmiddag 2.30 uur K. en O. Lxixor. „Verleiding". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. 9.15 uur; dinsd. 2.30 uur K. en O. Rex: „Zes zwarte ruiters". 14 Jr. Dag. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „In de schaduw der Nazi's". Astra-theater - Wassenaar: „De kanon nen van Navarone". 14 Jr. Vrijdag t/m donderdag 7.30 uur; zondag en woensdagmiddag 2.30 uur „Piefke de schrik van de compagnie" A.l. Weekeindedienst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts J. P. Kooreman, tel. 23119. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Centraal. Breestraat 74. tel. 20552. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is geopend. De Oegstgeester Apotheek, Wllhel- mb ïpark 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Tegelaar, tel. 34902, Veldhuyzen. tel. 20617; Gaasbeek, tel. 20266; Schae- fer, tel. 214dl. specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.30-15.30 De bezetting VIH, documentaire. 16.00-17.30 Rep. van de finale partyen van het Europese kam pioenschap ereklasse driebanden, bil jarten in Kaatsheuvel. 19.30 Weekjour- naal. 20.00 Sport in beeld. NCRV: 20.30 Documentaire film. NTS: 20.55 Am- sterdams kamerork. en solisteklass. muz. NCRV: 21.20 Esmoreit. een abel spel uit de 14e eeuw. 22.20 Dagsluiting, BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.20 Gram. m. comm. 13.10 Kri-1 tieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vragenbeantw. 14.40 Praatje. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Symfonie- ork. en -koor. (I. d. pauze: 16.30-16.45 Lezing). 17.15 Vragenbeantw. over skiën. 17.50 Gram. 18.00 Hoorsp. 13.35 Voordr. 18.50 Praatje. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Gods dienstig progr. 21.25 Liefdadigheids- oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Viool en' plano. "23.00 Nws. 23.10 Klankbeeld. 23.40 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.43 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Kerkdienst. 12.55 Progr.-overz. 13.00 Verz. prgor. 14.30 Amus. progr. I 15.00 Gevar. progr. 15.30 Hoorsp. 16.00 Film,progr. 17.00 Popul. muz. 18 00 In terviews met gram. 19.00 Popul. lied-1 jes. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Verz. progr. 2130 Godsd. samenzang. I 22.00 vragenbeantw. 22.30 Opcramuz. I 23.15 Onbekend. 23.30 Nws. 23.40 Lich te muz. 0.60 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.30 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.25 Amus. muz. 15.00 Opera- en amus. muz. 16.45 Dansmuz. 18.15 Svmf. ork. i 18.45 Klass. muz. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 21.45 Nws. 23.00 Dansmuz. 24.00 Nws. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Symfonie ork. 15.30 La Poupée, opera. 17.45 Klass. muz. 19.35 Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 22.45 Gram. Brussel, 324 en 484 in. 324 ni.: 12.00 Nws. 12.03 Vlaamse muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus ork. en soliste. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14 00 Opera- en Bel-Cantoconc. 15.30 Sportuitz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Pianore cital. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Lichte gram. 20.00 Amus. progr. 21.30 Caba ret. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.45 Klass. ork.muz. met solist. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.30 Chansons. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 12 MAART Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.20 Sportuitsl. van zaterdag, j 7.30 Gewijde muz. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw.! 10.10 Kamermuz. 10.20 Theologische etherleergang 11.05 Zangrecital. 11.35 Lichte gram. 12.25 Voor boer en tuin- der, lezing. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte ork.muz. 13.45 Volks liederen. 14 05 Schoolradio. 14.35 Oude muz. 15.00 Pianomuz. 15.35 Lichte ork.muz. 16.00 Bybeloverdenking. 16.30 Kamermuz. 16.50 Pianomuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- rlngsultz.: Aanpassingsproblemen in Nieuw-Guinea, door dr. P. J. van Dooren. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert. 18.30' Lichte ork muz. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Kamermuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. en zangsolisten. 20.15 Piano te koop. hoorspel. 21.10 Spaanse koorzang. 21.40 Kamermuz. 22 00 Pari.; comm. 22.15 Amus. muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23 05 Muzikale vraagbaak. 23.40 Lichte gram. 23 55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Ochtendvaria. 8.00 Nws. 8.15 Klank- Juwelen. 9.00 Gym. voor oudere luis teraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Wer ken uit de Duitse Barok. 9.40 Mor- genwydlng. 10.00 Arbeidsvitaminen. 11.00 Omroepork. en solist: klass. muz. 11.45 Voordr. 12.00 Licht ens. met so listen. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Een lied en een vleugel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Prom. ork. en solisten. 14.10 Klass. kamermuz. 14.40 Klass. muziek. 14.50 Corruptie in het bedryfsleven, lezing. 15.05 Radio Matinee: klass muz. 16.30 Orgel en zang: lichte muz. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 Gram. v. d. Jeugd. 17.50 Milit. comm. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Concoursmuz. 1962 (V). 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 La forz3 del destlno, opera, (verkorte uitvoe ring). 19.55 Gram. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23 00 Jazz Sociëteit. 23.30 Licht ens. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverzlcht VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 Filmvenster. 21.00 Wordt nader vast gesteld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.20 Gram. 17.30 V. d. oudere luisteraars. 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East, regio naal progr. 20.00 Pianorecital. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 22.45 Ca baretliedjes. 23.00 Nws. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, j 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dag-1 boek. 12.31 Lichte ork. muz. 13.00 Po pul. gram. 13.25 Voetbal. 13.31 Gevar. muz. 14.31 Pianospel. 14.45 V. d. kleu ters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dans muz. 1631 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uitsl. van ra ces. 17.34 Lichte gram. v. d. Jeugd. 18.31 Gevar. muz en ber. 19.33 Sport, 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hoorsp. 21.31 Gevar. muz. 22.00 Hoorsp. 22.31 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.41 Gevar. progr. 0.55- 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 ni. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Svmf. conc. 2145 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.50 Lichte gram. 24.00 Nws. 0.10 Ge var. muz. 1.00 Lichte gram. Frankrllk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.50 Lich te gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 16.00 Hedendaagse muz. 17.30 Lichte gram 18.05 Kamermuz. 19 00 Nws. 20.00 Klass. muz. 23.35 Lichte muz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Landb.kron. 12.43 Lichte gr. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolra' o. 15.45 Vlaamse muz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Lichte gram. 17.45 Franse les. 18.00 Amerikaanse balletmuz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 In en om de opera... 20.00 Kamermuz. I d. pauze: De zeven kunsten. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Amus. muz. 22.36 Popul. volksmuz. 22.55- 23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.18 Gram. 15.03 Kamermuziek 16.08 Operettemuz. 16.40 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.40 Belgische muz. 18.30 Lichte gram. v. d. Jeugd. 18.50 Lichte mut 19.20 Gevar. muz. 19.3Ü Nws. en sport* uitsl. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2