AMBASSADEUR KROLL WORDT VERVANGEN AFWEERGESCHUT op HET ELYSEE VERHOGING A.O.W. MET 15 PROCENT Amerikaanse vliegers vechten in Z-Vietnam stofzuiger-sensatie op de jaarbeurs! (45,- GREWE volgt hem waarschijnlijk op Ministeroverleg in Genève start maandag Persberichten tegengesproken Voorstel bij Tweede Kamer „Best bewaard geheimonthuld BANANEN WEERBERICHT t LOOS ALARM Pokken bleken waterpokken Ontploffing in rampmijn nog een raadsel (Due/ tylteuws Opgericht 1 maart 1860 P" ZATERDAG 10 MAART 1962 No. 30600 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Het cordon van zwijgzaamheid rond dr. Hans Kroll, die thans In Bonn vertoeft, is doorbroken: hij zal worden vervangen als Westduits ambassadeur in Moskou. Gisteravond maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn bekend, dat Kroll na een ziekteverlof eerst nog naar Moskou zal terugkeren, maar later zal worden overgeplaatst naar het ministerie van Buiten landse Zaken, waar hij adviseur wordt voor Oosteuropese zaken. stens en Globke, heeft Kroll met stel ligheid verklaard dat hij bovenge noemde denkbeelden niet koestert. De ambassadeur zei het te betreuren, al dus een verklaring van het ministe- Hans Kroll is de laatste dagen in Bonn geweest om rekenschap af te leggen over persberichten in de bla den „Die Welt en „Bildzeitung", vol gens welke Kroll enige tijd geleden zou hebben verklaard voorstander te zijn van erkenning van de Oder- Neisse-linie als Duitslands oostelijke grens, van opneming van twee Duits- landen in de Verenigde Naties, van demilitarisering en afscheiding van West-Berlijn en tenslotte van het ge ven van de 10 miljard mark aan de Sowjet-Unie in ruil voor politieke concessies inzake de hereniging. Volgens de persberichten zou Kroll dit alles voorstaan omdat hij ervan overtuigd is dat een Duits-Russisch vergelijk een eerste noodzaak is. „Koste wat het kost moeten wij met de Sowjet-Unie tot overeenstemming komen", zo zou Kroll hebben gezegd, „opdrt het Duitse volk eindelijk po litieke rust kan krijgen". In gesprekken in Bonn met minis ter Schroder, staatssecretaris Car rie, dat uitlatingen van hem in Bonn verkeerd zyn opgevat. Met kanselier Adenauer heeft Kroll dezer dagen geen ontmoeting gehad. Volgens welingelichte kringen in Bonn zal waarschijnlijk prof. Wil helm Grewe, de huidige Westduitse ambassadeur in Washington, Kroll in Moskou opvolgen. De „post" in Washington zal dan waarschijnlijk door ambassadeur Blankenhorn uit Parijs worden bezet. Het is nog moei lijk te overzien welke gevolgen, spe ciaal voor de Oost-West-politiek dit alles zal hebben. Interview Over de Oost-West-politiek heeft Bondskanselier Adenauer in het in terview met het Franse dagblad „Le Mond overigens weer eens ferm ge zegd dat hij tegenstander is van rechtstreekse onderhandelingen tus sen Bonn en Moskou. Adenauer zei zich niet te kunnen voorstellen, dat Chroesjtsjow bij dergelijke onderhan delingen inschikkelijker zou kunnen Ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West komen in het weekeinde in Genève bijeen voor de interna tionale ontwapeningsconferentie die waarschijnlijk eerder naar een topconferentie zal leiden dan naar een overeenkomst over ontwapening. De eigenlijke ontwapeningsbespre kingen beginnen woensdag. Zeven tien landen nemen eraan deel. Aan vankelijk zouden het er achttien zijn vijf Westelijke, vijf com munistische en acht niet-gebonden staten .rnaar Frankrijk heeft meegedeeld niet van de partij te zullen zijn. De Amerikaanse en de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rusk en Lord Home, ontmoeten elkaar zondagavond. De twee ministers zullen maandag en dinsdag met hun Russische ambt genoot, Gromiko, spreken. Aangeno men wordt dat de ministers van de drie grote mogendheden in het bij zonder van gedachten zullen wisse len over problemen als die van Ber lijn, Laos, en Zuid-Vietnam, nu de zijn dan minister Gromiko bij de hui dige besprekingen met de Amerikaan se ambassadeur in Moskou, Thomp son. Een gesprek BonnMoskou zou al leen wantrouwen bij de bondgenoten zaaien, hetgeen juist is wat Chroesjt sjow beoogt, aldus Adenauer, die er aan voorby ging, dat Washington en Londen juist voorstander zyn van rechtstreeks Duits-Russisch overleg. Fel keerde de kanselier zich voorts tegen het denkbeeld van een atoom- vrije zone in Midden-Europa. "Die heeft alleen zin als zij zich uit zou strekken van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral", zo meende hij. Oe Thant zet pogingen voort Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. zet zijn pogingen voort om Indonesië en Neder land te brengen tot geheime voorbereidende besprekingen voor onderhandelingen over de kwestie-Nieuw-Guinea. Volgens diplomaten te Wash ington zou Nederland te kennen hebben gegeven, dat Oe Thant de meest geschikte figuur zou zijn om bij deze voorberei dende besprekingen te fungeren als derde partij. Volgens hen wordt op dit punt nog op een definitief antwoord van Indone sische zijde gewacht. vooruitzichten op overeenstemming over ontwapening niet hoopgevend worden geacht. De Russische premier, Chroesjt sjow, had de ontwapeningsconferen tie met een topconferentie willen beginnen, maar later stemde hij in met het voorstel van president Kennedy en premier Macmillan in het eerste stadium de ministers van Buitenlandse Zaken de delegaties te laten leiden Maar zowel Kennedy als Macmillan verwacht in de ko mende maanden overleg op het hoogste niveau. Bij de Tweede Kamer is gisteren het aangekondigde wetsontwerp in gediend, dat een nadere wijziging van de Algemene Ouderdomswet en do wet on de ziekenfondsverzekering beoogt. Voorgesteld is, de pensioen bedragen krachtens de A OW. op korte termijn, nl. per 1 juli 1962, in cidenteel te verhogen met vüftien percent. Voorgesteld wordt ook. de inkomensgrenzen van de zieken fondsverzekering voor bejaarden te verhogen met het bedrag, waarmee de pensioenbedragen worden ver hoogd. In zijn memorie van toelichting op het wetsontwerp herinnert minis ter Veldkamp er a'an. dat een meer derheid van de S.E.R. onlangs als zijn mening heeft uitgesproken, dat, geen principieel geestelijk-zedelijk beginsel zioh er tegen verzet de A.O.W. meer te doen zijn dan een Van hooggeplaatste Amerikaanse zijde is gisteren toegegeven, dat Amerikaanse vliegers in de afgelopen drie maande^ betrokken zijn geweest bij de strijd tegen de communistische guerrilleros in Zuid-Vietnam, zo meldt Reuters correspondent in Saigon. Dit feit is een van de best bewaarde geheimen van deze guerrilla-oorlog geweest. Terwijl in Euian de Franse en Algerijnse onderhandelaars, met elkaar confereren, worden in Al gerije nog steeds aanslagen ge pleegd en arrestaties verricht. Onder gewapend escorte wordt een Algerijn in Algiers opge bracht naar het hoofdkwartier van de Franse veiligheidstroe pen. ZELFDE TEMPERATUUR Blijkens het weerbericht, dat het KNMI om 10 uur verstrekt, zal de wind naar het westen draaien. Aan vankelijk nog veel bewolking met plaatselijk regen of motregen en hier ea daar mist, maar later ook ver spreide opklaringen. Weinig veran dering in temperatuur. 11 maart Zon op: 7.05 uur; onder: 18.36 uur. Maan op: 9.56 uur; onder: 0.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.51 en 19.15 uur; laagwater te 2.32 en 15.02 uur. <12/3 hoogwater te 7.37 en 20.02 Uur, laagwater te 3.16 en 15.46 uur). Dit nammer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel Brits Koningspaar naar Nederland Koningin Elizabeth van Enge land en Prins Philip zullen naar Den Haag komen bij gelegen heid van de viering van de zilveren bruiloft van Koningin Juliana en Prins Bernhard op 1 en 2 mei aanstaande. De Amerikanen bevinden zich in Zuid-Vietnam om Vietnamezen tot bestuurder op te leiden. In de TA-28- gevechtsvliegtuigen, die tevens als op leidingstoestellen worden gebruikt, bevinden zich op het ogenblik steeds een Amerikaanse eerste en een Zuid- vietnamcse tweede bestuurder Het zelfde geldt voor de B-26-lichte bom menwerpers, die eveneens in de strijd tegen de communistische guerrilla strijders worden gebruikt. Daar de Zuidvietnamese tweede bestuurders nog in opleiding zijn, worden de fei telijke operaties tegen de commu nisten door de Amerikaanse eerste vliegers uitgevoerd. De Amerikaanse vliegers voeren ook verkenningsvluchten uit en speu ren naar vijandelijke toestellen. Van Amerikaanse zijde is meege deeld dat de Amerikaanse vliegers niet meer aan vluchten boven het front zullen deelnemen, wanneer de Zuidvietnamese vliegers volledig zijn opgeleid. Reuters correspondent te Saigon meldt donderdag j.l. aanwezig te zijn geweest bij een luchtoperatie boven het uiterste zuiden van Zuid-Viet nam. waarbij leden der bemanningen van Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen op communistische guerrillastrij ders schoten. Officiële standpunt Het officiële, in Saigon en in Washington ingenomen Amerikaanse standpunt is, dat de Amerikaanse vliegers in Zuid-Vietnam niet aan frontacties deelnemen. Zij worden geacht slechts terug te schieten en wel wanneer zy, als instructeurs van Zuid-Vietnamese vliegers, onder vij andelijk vuur komen. Reuter meldt uit Washington dat aldaar van officiële Amerikaanse zij de is bevestigd dat Amerikaanse vlie gers, tezamen met Zuidvietnamese collega's, deelnemen aan gevechts- vluchten tegen communistische guer- rillos in Zuid-Vietnam. Verklaard werd dat de Amerikaan se vliegers dit doen in overeenstem ming met het Amerikaanse program ma tot opleiding van Zuidvietnamese vliegers. In dit verband werd eraan herinnerd dat de Amerikaanse hulp op verzoek van Zuid-Vietnam wordt verleend. Deze officiële Amerikaanse zegslie den wilden niet verklaren of de Ame rikaanse vliegers, die dergelijke vluchten maken, dit als bestuurders of instructeurs doen. Zij legden er wel de nadruk op dat de Amerikanen „die aan enkele gevechtsvluchten boven Zuid-Vietnam hebben deelge nomen", zich altijd in gezelschap van Zuidvietnamese vliegers hebben be vonden. bodemvoorziening, zij het dat een eventuele uitbreiding toch nimmer verder zal kunnen gaan. dan te voor- z'en in een z.g sociaal minimum. De regering heeft, in afwachting van een definitieve keuzebepaling voor her te voeren pensioenbeleid op lan gere termijn, thans een incidentele verhoging voorgesteld. De aan de voorgestelde verhoging van de ouderdomspensioenen ge paard gaande kostenvernoging kun nen voor 1962 op globaal 1Ö0 miljoen gulden worden geraamd. Om dit te kunnen financieren zal een verhoging van het oremie percentage krachtens de A.O.W.. dat thans van 1 januari af 5.75 bedraagt, noodzakelijk zijn. Deze verhoging zal naar de mi nister reeds eerder bekend maakte tijdens de behandeling van de be groting van zijn departement in de Tweede Kamer met ingang van 1 januari 1963 worden verwacht en naar voorlopige schatting circa één percent bedragen. Een voorbijgangerdie in 1 Miami (Florida) zag, dat een man een lichaam in de bagage- ruimte van een auto duwde en 1 daarna wegreed, alarmeerde 1 onmiddellijk de politie. Deze 1 wist de auto op te sporen, open- 1 de de kofferruimte en keek in het besmeurde gelaat van een 1 verbaasde automonteur. Deze 1 had zich met behulp van zijn collega in de kofferruimte van 1 de auto geperst om te trachten 1 de herkomst van een piepend 1 1 geluid, dat de auto tijdens het 1 1 rijden maakte, op te sporen. (Van onze Parijse correspondent) Een nieuw teken dat het Frans-Algerijnse akkoord nu toch wel zeer spoedig men sprak van woensdag a.s. gesloten zal worden is wel. dat de openbare gebouwen in Parijs sinds gisteren ook in versterkte staat van verdediging worden gebracht. Zelfs in de kelders van de opera is een eenheid veiligheidstroepen ondergebracht, terwijl ook de generaal, die met de verantwoor delijkheid is belast over het Palais Bourbon, het parlementsge bouw, nu aanzienlijke versterking van manschappen en wagens heeft gekregen. De studio's van de radio en de t.v. worden evenmin als de Eiffeitoren. die aan de vier voeten nu van een heel netwerk tegen plasticbommen is voorzien, vergeten en zelfs alle vaste medewerkers en omroepers moeten zich sedert gisteren bij spe ciale schildwachten uitvoerig legiti meren. Met de meeste zorgen wordt echter nog wel het ambtspaleis van de pre sident der republiek, het Elysée, om ringd, waar op het dak en in het park nu overal afweergeschut staat opge steld. Buiten Parys is het vooral wel rond en in de gevangenis van Tulle, waar de ex-generaal Challe zit op gesloten, die met Salan de laatste putsch in Algerye voorbereidde en uitvoerde, en waar nu eveneens spe ciale veiligheidstroepen zyn gelegerd. Met de mogelijkheid van een nieuwe staatsgreep of althans spe ciale gewelddadigheden ter gelegen heid van de officiële bekendmaking van het akkoord wordt door de rege ring dus nog altyd ernstig rekening gehouden. Bovendien moet de politie gisteren op het spoor zijn gekomen van geheime instructies, waaruit zou kunnen blijken dat de OAS vanmid dag om vijf uur de televisie-stations in Parijs wilde opblazen. De brief zou in dezelfde termen zijn gesteld en op dezelfde schrijfmachine zijn getikt als de waarschuwing, die vorige maand het ministerie van Buiten landse Zaken bereikte vlak voor de explosie van een zware kneedbom op de binnenplaats, waarbij een koerier om het leven kwam. In Oran heeft zich gisteren een hevig vuurgevecht voorgedaan, waar- by leden van de veiligheidspolitie. Europese burgers en Algerijnen be trokken waren. Hierbij werden zestien moslims gedood. Het aantal slacht offers in deze stad steeg hierdoor gisteren tot tw'ntig doden en elf ge wonden. In geheel Algerye zyn gis teren 44 mensen, onder wie negentien Europeanen, gedood en 31 gewond. Militairen mochten kazerne niet uit Een geval van waterpokken is er de oorzaak van geweest, dat alle mili tairen van een kazerne in de Belgi sche plaats Elsenborn twee dagen geconsigneerd zyn geweest. Een van de militairen was tijdens een verlof in het ziekenhuis in Oostende opgenomen omdat hij ver schijnselen vertoonde, die aan pok ken deden denken. Om uitbreiding te voorkomen werden in de kazerne, waar hij is gelegerd, strenge maat regelen genomen en alle militairen van de buitenwereld geisoleerd. Gis teren werd officieel bekend gemaakt, dat de maatregelen waren ingetrok ken nadat was komen vast te staan, dat de militair aan waterpokken leed. Inmidd'ls blijven de veiligheids maatregelen in het Belgische arron dissement Verviers nog altijd van kracht. De bioscopen en schouwbur gen blijven gesloten en alle sport evenementen en bijeenkomsten blij ven verboden. Aan de Duits-Belgische grens heb ben zich in de omgeving van Lam- mersdorf weer drie nieuwe gevallen van pokken in de afgelopen dagen voorgedaan. Zware storm en hoge zeeën hebben geducht huisgehouden aan de Engelse zuidkust, waar vooral de .Engelse Rivièra" van Cornwall werd geteisterd. Deze foto laat zien, hoe de boulevard van Penzance werd beschadigd. Enige honderden mensen zijn dakloos geworden door overstromingen, welke op traden nadat de zee gaten in de zeedijk had geslagen. Enkele jaren terug was Tornado de eerste die een 'goedkope' elec- trische koffiemolen Introduceerde. Het werd een groot succes. Vele honderdduizenden malen vele ma len per dag. En wat nu..? Nu is Tornado er weer! Ditmaal met 'goedkope' stofzuigers. Op de Tornado Jaarbeursstand nr 517, Julianahal wordt dit re volutionaire nieuws voor 't eerst aan de openbaarheid prijs gegeven en binnen enkele weken zullen de 3 modellen t.w. een 'tweede' stof zuiger (f 45.-), een kleine univer sele stofzuiger (f 65.-), en een grote steelstofzuiger (f110.-) ver krijgbaar zijn. Dus nog even ge duld mevrouw, en ook kunt zich een van deze zeer bijzondere Tornado apparaten aanschaffen! Nog steeds bestaat geen zeker heid over het lot van de 26-jarige sergeant-vlieger E. Pijfers uit Wassenaar, die gisteren met een straaljager van Valkenburg op steeg en sindsdien wordt vermist Tussen Den Helder en Zandvoort is op zee een olievlek waargeno men. Deze plaats, waar de Sea- hawk vermoedelijk in zee is ge stort, is door een boeienlegger gemarkeerd. Van de olievlekken zijn voor een nader onderzoek monsters genomen. Vandaag zal een bergingsvaar tuig van de Koninklijke Marine uit Den Helder ter plaatse een on derzoek instellen. Het ligt in de bedoeling, dat bij dit onderzoek duikers worden ingeschakeld. (Van r-.ze correspondent in Bonn) Het is nog een raadsel, hoe de ont ploffing is ontstaan in de mijn Sachsen in het Westfaalse dorpje Heesen by Hamm, die gisteren aan 29 mijnwerkers het leven kostte. Kort voor de explosie was vastgesteld, dat op de betreffende plaats geen mijn- gas aanwezig was. Dat de voorman, die op het fatale tijdstip bezig was met het laten springen van steen massa's onvoorzichtig is geweest, wordt uitgesloten geacht. Terwijl in Heesen, Hamm, Essen Dortmund en vele andere plaatsen de vlaggen gisteren halfstok hingen, kwamen de eerste berichten over hulpmaatregelen voor de getroffenen al binnen. De Bondsregering zegde financiële steun toe voor de nabe staanden van de slachtoffers, in het bijzonder voor de 38 minderjarige kinderen, die hun vader hebben ver loren bij het ongeluk. De regering van de deelstaat Noordrynland-West- falen heeft al aangekondigd, meteen een bedrag van 100.000 mark ter be schikking te stellen. Dinsdag komt het kabinet van de deelstaat bijeen om over definitieve hulpmaatregelen te beraadslagen. Bondskanselier Adenauer en Bondspresident Lübke en het vakverbond zonden condo leance-telegrammen. Dinsdag zal in Heesen een rouwdienst worden ge houden. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Maart 1862: Naar men verhaalt, heeft Maandag l.l. te Waardenburg, door een weddingschap, een zeer treffend voorval plaats gehad. Men wedde, dat een der personen, met een lange pijp in zijn mond, zoo digt bij een der roeden van den wa termolen zou gaan staan, dat de roede de pijp aan stukken zou slaan. De roekeloze werd echter op slag gedood.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1