IK VOND ONBEKENDI WINTERVRUCHT Heb meer OOG voor de „make-up" van uw huis SPANNEND SCHAAKSPEL Kamers vol meubels kunnen „leeg" zijn KIJKJES IN DE NATUUR Merkwaardige POSTZEGELS Zaterdag 10 maart 1962 Pagina 4 wikkeld worden zowel bij de vak man als bij de leek. Hier raken we een teer punt aan. Want wie durft voor zichzelf be kennen dat hij geen goede smaak heeft? Ieder mens heeft in zich de drang naar schoonheid. Bij de een is dit schoonheidsgevoel wat dieper in het onderbewustzijn begraven dan bij de ander. Deze zin voor schoonheid „op te graven" en te ontwikkelen, is niet onmogelyk. fectie die we wel eens aantreffen in Deskundige voorlichters die qua instelling een kruising zijn van ar tiest en zakenman, kunnen bü dit opgravingswerk goede resultaten Sommige mensen zoeken het het inrichten van hun huis bereiken. Maar de nil om zich open een combinatie van oud te stellen moet van ons zelf komen. Met schoonheid bedoelen we in deze nieuw. regels overigens niet de steriele per- Strakke lijnen zijn typerend voor het moderne interieur. Zonde van het geld Steeds meer mensen krijgen oog voor de inwendige make-upvan hun huis. Zij "beginnen zich te realiseren wélk een voldoening het geeft in een harmonisch ingericht huis te wonen en te leven. Een prettig huis, ook waarvan we de bewoner graag zouden leren ken nen, omdat de inrichting van zijn huis zijn specifieke levensstijl weerspiegéit. Bovendienkunnen we aan de buitenkant van onze woning weinig of niets veranderen, binnenshuis hebben we de vrijheid de make-upnaar eigen smaak uit te voeren. We kunnen naar hartelust creëren en combineren of zelfs ex perimenteren. Uitkienen waar onze „ontspanningsfauteuil" moet staan, bescheiden in een hoekje van de kamer of by de haard. We kunnen de vrye zaterdag gebruiken om uit te zoeken welk behang het beste bij de vloerbedekking en by het pla fond past. Maar zoals bij alle vryheden geldt ook hier: vrijheid in gebon denheid. Een gebonden zijn met het oog op het budget by voorbeeld, be perking in de kleuren in het inte rieur, de groepering van de meu bels. Dan kan er een harmonisch evenwicht zijn. Langs lynen van zelftucht bouwen we in de ruimte van het vertrek de harmonie op. vryblyvehd alles wat u weten wilt. .Over smaken valt niet te twis ten",zegt men in leken-krin- gen. Insiders weten wel beter. Het tegendeel is m.i. waar. Vandaar die debatten! Goede smaak kan ont- huizen die als musea zyn ingericht. Maar eenvoudig iets moois, dat het hart verblydt. Datgene vinden we mooi wat het hart verwarmt en correspondeert met ons innerlyk. Voor ieders gading Ieder heeft zyn eigen smaak. De Nederlandse meubel- en textielin dustrie houdt voortdurend rekening met de smaak van het publiek. Zelfs de meest verwende cliënt kan op de Nederlandse markt meubels en wo ningtextiel vinden naar de hoge eisen die hy stelt. En ook iemand met eenvoudige eisen, kan zonder al te veel moeite iets van zyn gading vinden. De mensen echter die tegen de gewone prijs, d.w.z. niet te duur maar ook niet te goedkoop, een wo ninginrichtingsartikel willen kopen hebbende grootste keuze, omdat de meeste produkten op de markt op deze normale prys zijn afgestemd. De nouveautés in de woningin richting worden op de bekende Jaarbeurzen in Utrecht en Amster dam tentoongesteld, zodat we gere geld de ontwikkeling van de meu belindustrie kunnen volgen. Dan zyn er de lente-campagnes van S.P.W. (Stichting Propaganda Woninginrichting), die onder de naam „Tiendaagse voor de woning inrichting" beogen publiek en wo ninginrichting by elkaar te bren gen. Deze ontmoetingen maken dat het Nederlandse publiek en de wo ninginrichter elkaar beter leren kennen en daardoor ook vertrou wen. Een goede woninginrichter zal een klant niet iets verkopen wat hy zelf graag kwijt wil. Hy gaat van de wensen van de klant uit en geeft waar nodig advies. Deze ontmoetingen zullen er zeker toe bydragen de wooncultuur in het algemeen op een hoger plan te brengen. COR MUS We zyn, als ik dit schryf, nog pas in de tweede helft van februari, maar het voorjaar is er, dat staat als een paal boven water. Abnormaal vroeg en zo onmiskenbaar, dat we de felle decemberaanval, al haast vergeten zijn. Nog even zo door gaan en de eerste sneeuwklokjes gaan open en dan zyn ze al gauw niet meer te houden, al die vroe ge tuinplanten, de krokussen de primula's, de scilla's. Ho, ho, la ten we toch niet te hard van sta pel lopen, we zijn nog maar aan 't begin, maart staat ook nog voor de deur! In ieder geval heb ik er al een mooie voorjaarswandeling op zitten. Ik moest en zou langs de oude paadjes gaan om er eens poolshoogte te nemen. De lucht blauw, het licht glansde op de groene eiken tot boven in hun warrelige kruinen. Op de buitenwegen was de voor jaarswind nog scherp, daar schudde hij de struiken en liet de droge bladeren van de beuken rit selen. Maar op de zijpaden, in de beschutting van hoge houtwallen, won de zon aan kracht en daar was werkelyk al wat van het voor jaar te bespeuren. Daar stonden hazelaars, hun takken volgehan gen met bleekgele katjes, die bij de lichtste aanraking poeierwolk jes loslieten. De elzen zijn altijd iets later dan de hazelaar. Hun katjes zyn nog korte vingertjes, prachtig rood tot violet van kleur. Eind februari echter hangt de els ook vol bengelende katjes. En tus sen al de elzenbloei prijken dan de donkere proppen, de vruchten van het vorige jaar, waar rond scharrelende vogels, mezen en sysjes, de zaadjes uit weten te peuteren. Terrr! daar zit al zo'n mooie mees, geel en groen en zwart met witte wangen. De kool- Erg Jammer is het wanneer iemand zijn vrijheid niet goed ge bruikt wanneer hy door gebrek aan goede smaak of door ondeskun dige voorlichting een karakterloos interieur om zich heen aanbrengt. Wat is een karakterloos interieur? Een karakterloos interieur is een vertrek, dat hoewel vol meubels en andere woninginrichtingsartikelen, leeg is. Leeg door het ontbreken van een persoonlijke sfeer. Het is alsof we in de wachtkamer van een sta tion zyn. Zo iemand is bij zichzelf op visite. ,Op de koffie gekomen", zegt het spreekwoord in zo'n geval met de bijgedachte aan het resul taat van de aankoop. Zonde van het geld Wy geloven niet Cat er in ons land op het gebied van de woning inrichting gebrek aan voorlichting heerst. Gratis kan iedereen van woninginrichter, groothandel of fa brikant voorlichtende brochures toegezonden krijgen. Wij behoeven maar een binnenhuisarchitect te raadplegen of bij een woning inrichter binnen te stappen om al onze vragen beantwoord te zien. Ontwikkeling mogelijk Er zijn mensen die menen dat ze per se iets moeten kopen als ze een woninginrichtingszaak binnenlopen. Dat is niet zo. Met plezier vertelt de vakman-woninginrichter, geheel Deze trein reed nooit in Uruguay VIII Hoe kwam de afbeelding van een Britse locomotief, die omstreeks de eeuwwisseling de Great Northern- Expres trok, terecht op een post zegel van Uruguay, waar een der gelijke locomotief nooit werd ge bruikt? De zegel, die het eerst in 1895 en later nog eens in 1897 werd uitgegeven, was gedrukt door een Engelse firma, die opdracht had ge kregen er een locomotief als af beelding voor te gebruiken. De Britse drukker nam echter niet de moeite om te onderzoeken, welke locomotieven er in Uruguay reden. Kom er achter 1. staart vogel, 2. vertakking rechter boom, 3. rand van de grond links, 4. neus man links, 5. haar tweede man van links, 6. cape tweede man van rechts, 7. zon, Hy zocht eenvoudig naar een bruikbare tekening van een loco motief en die was snel gevonden, want toevallig was hy ook de druk ker van de Great Northern Rail way. Om er een Zuidamerikaans tintje aan te geven, liet hy naast de locomotief een cowboy tekenen' 8. kruis op auto. De Urugezen, op het punt van accuratesse klaarblijkelyk niet kin derachtig, accepteerden het ont werp. Daardoor ontstond later het gerucht, dat de Uruguese spoorwe gen een locomotief van de Great Northern Railway hadden gekocht en deze naar Zuid-Amerika had den verscheept. Een onlangs ingesteld onderzoek heeft echter uitgewezen, dat daar van geen sprake is geweest. POLITIEKE bedrijvigheid is aan de orde van de dag! Het leven lykt een schaak spel. waarin de ene zet de an dere volgt. In het groot zowel als in het klein. Niet zodra heeft „vadertje" •Chroesjtsjow iets nieuws be dacht om zijn tegenstanders een hak te zetten of de mannen aan de andere kant van de muur hebben hem al door en ontwik kelen een nieuwe flitsende ge dachte, om deze „kameraad" zo mogelijk bliksemsnel schaakmat te zetten. Wanneer Soekarno en Soe- bandrio een lumineus idee lan ceren om Nieuw-Guinea in te pikken schiet Luns. als een dui- veitje uit een doosje naar voren en staat parmantig paraat om zich te verweren. Als de OAS het in haar hoofd krygt kneedbommen te laten exploderen, zit daar de fiere De Gaulle kalm op zyn hoge zetel en verordineert zyn tegen maatregelen. En de gewone man wacht iy- delijk af. wat hem boven het hoofd hangt en wie van alle lei ders tenslotte het pokerspel gaat winnen. ZO rustig als het leven hier- nog-verloopt, zo onrustie is het elders. Wie had in 1945 kunnen den ken, dat er in 1962 zoveel be weeglijke schaakspelers in de weer zouden zijn om elkaar vlie gen af te vangen? Wat is er van onze verwach tingen uitgekomen? De gespannenheid der poli tieke schaakspelers is hoger op gevlamd dan ooit: wie zich rond het wit-zwarte bord strategisch heeft opgesteld, weet van het ene op het andere moment niet, wat hem boven het bedrukte hoofd hangt. De strijd tussen „wit" en „zwart": wie meent dat het spel snel geëindigd zal zyn, ver gist zich deerlijk. Er zullen nog vele stukken ge slagen moeten worden, voordat men er achter zal komen, wie „.winnaar", wie „verliezer" is. HET kan ook best zó lopen, dat niemand „mat" komt te staan maar dat het eeu wig „remise" blijft. Remise in al die gevaarlyke en onrustige „spelletjes", waar over de politici zich dag in dag uit de tobbende hoofden breken. Geen prettig vooruitzicht! Het schaakspel vereist de hoogste waakzaamheid, de grootste intelligentie, het zorg vuldigste overleg en speciaal het nemen van risico's. Elke speler is zich daarvan bewust. Elke speler op het internatio nale politieke terrein naar wy hopen ook. EEN ogenblik van onbedacht zaamheid heeft onheilspel lende en onherstelbare ge volgen: de wereld komt er door aan een zijden draad te hangen. Laten wy erop vertrouwen, dat zij die het nu voor het zeg gen hebben, hun figuren in zo- Foto Will Eiselin, Ryswijk danige slagorde weten op te stellen, dat er tenslotte een ver helderend inzicht komt in alle onduidelijke posities. Hoe ingewikkeld het halsbre kend? en benauwende wereld schaakspel ook is. FANTASIO. mees zingt al, hoewel hy beslist niet veel moois weggeeft en ook de pimpel oefent zyn huwelijks liedje. De mezen hebben immers allang paren gevormd, wat we kunnen zien op het tuinvoer, waai de elkaar goedgezinden niet drei gen en niet afweren, in tegenstel ling tot. de loslopende mezenjon- gens, die altyd haken en ogen hebben. De merels heb u natuur lijk ook al gehoord in uw omge ving, ze zyn eind januari al be gonnen, aarzelend wel en nog he lemaal niet op dreef, maar het be gin is er! door Sjouke van der Zee Jk kan nooit nalaten, als ik in deze tijd langs mijn paadjes zwerf van allerlei bomen en struiken wat takken mee te ne men, wat vergemakkelykt wordt omdat er in het vroege seizoen al tijd wordt gesnoeid en dat heb je 't maar voor 't oprapen. Het zijn vooral de knoppen in al hun ver scheidenheid van vorm en kleur, die me aantrekken. Bovendien kun je in de warme huiskamer het uitschuiVen van die knoppen verhaasten en dat le vert koolzwarte hoekige knoppen van de es, juist omdat ze zo prach tig passen bij de zilvergryze kleur van de essetakken zelf. Dan acht ik ze ook wel ln staat) tyd van nood, in een zwaar n klimop begroeide boom naar ka opbessen te zoeken. Waar vruchten zyn, moet bloei zyn geweest, n die zullen we in febru vergeefs zoeken. Om klimop blo end te zien, moeten we wach tot het weer herfst wordt, sepfc ber of oktober. Plantenliefhebb die deze bloei niet kennen, ga t eens kijken by een klimopbegn ing, die goed in 't licht staat, zult u de groenachtige gele blo pjes, in dezelfde bolvormige scl men als de vruchten aantref! Deze klimopbloemen hebben bl baar de insekten wel wat aan bieden, want ze krygen druk zoek van bijen, hommels en t ders. Ook van vliegen, die, ik, wel zullen afkomen op de die herinnert aan rottende fen. Voor vliegen is dit laatste mers een aanbeveling! Als u nu een takje met bessen en vooral met bybeht bladeren, afplukt en in een vo op tafel zet, moet u eens aan vrienden of familieleden, die wend zijn. goed hun ogen te bruiken. vragen of zy deze herkennen. Tien tegen een, dat zy er raad mee weten. Dat komt door de eigenaardigheid van bladeren aan deze bloemstelen, ze bladeren hebben namelyk de bekende klimopvorm met ingesneden rand en hand) mige nervatuur, maar ze zyn pi Wat nu, op de grens van win ter en voorjaar, ook heel mooi is, dat is de klimop, die muren en bomen bedekt, maar ook heel goed over de grond kan kruipen. Dat mooie slaat niet alleen op de klimop bladeren, die inderdaad met hun glans, hun donkere kleur en wit groene nerven zeer fraai zyn, maar meer nog op de bessen, die we nu in trossen kunnen waarne men. Bessen aan de klimop? Ze ker en heel duidelyk te zien, maar we moeten langs de boom of de muur wel goed omhoog kijken. Want hoog boven de grond, op lange stelen, zodat ze het licht van de zon kunnen vangen, daar prijken altyd aardige bijzonderhe den op. De elzeknoppen zyn paars en iets bedauwd, die van de eik zijn helderbruin en ze staan dicht bij elkaar aan de toppen der takken, maar de allermooiste vind ik deze, de omberbruine ronde vruchtjes, die op den duur bijna zwart wor den. Alleen al de wijze waarop de ze mooi gevormde bolletjes, op hun steeltjes tot ornamentjes zijn geschikt, maakt ze bijzonder. Des te verwonderlijker, dat zo weinig mensen ze kennen. Deze bessen moeten voor ons vergiftig zyn, maar verscheidene vogels lusten ze graag, zoals merels en zanglijsters, houtduiven en waterhoentjes. Dit laatste klinkt wel wat vreemd want bij waterhoentjes denkt men niet bepaald aan bomen en boom takken. Maar wist u, dat water hoentjes de nacht wel doorbrengen boven in 'n boom, zo'n 10 m. boven de grond? Een van de lezers zond me eens een winterfoto van een boom. waarin 4 tot 5 van die wa- terkippen hoog en droog zaten. tig eirond en afwykend van 3 vatuur. Vandaar dat ze haast r| met de bekende klimop in vertf worden gebracht. Wie in een flora iets over de klimop, vindt als geslachtsnaam ,J ra". Dit woord hëdera moet Keltische oorsprong zyn en zeer oud, en de betekenis heb van „grijpen". Als we nu zien, hoe een kl opstengel zich aan de muur aan de boomstam vastgrypt een groot aantal kleine wortel wordt die naam ons wel duide Deze liechtworteltjes doen boom geen kwaad, het zyn geen zuigworteltjes. die hun f heer van zyn levenssappen b ven, maar alleen grijpworte! En zo ontzettend sterk klenu die dingen zich vast aan de dergrond, dat je soms de klic stam wel stuk breekt, maar jo ten, ho maar! Worden de kik koorden te dik en boren ze door de voegen van de muüM kan het wel gebeuren, dat op duur de stenen worden losgeW Altijd groen, het hele jaar d Geen wonder, dat in de zou wintermaanden ieder blaadje beert, van dat schaarse licht deel te krijgen. Kijkt u maar' hoe mooi de bladeren van klimopkleed aan een booms naast elkaar zijn geschikt. over elkaar, maar naast éi in een duidelijk mozaiek, een inlegwerk van glanzende vlakjes lichtgroen of zwarts» al naar de tijd van het jaar Weet u, voor wie klimopW ren dagelyks brood zijn? Voo: wandelende takken! Ik heb een kweek van! Dus zweer it klimop, winter en zomer!

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 18