Vernieuwd interieur chr.geref.kerkBoskoop Veel belangstelling voor ingebruikneming Communistische ,EE(v erg bureaucratisch Vliegtuig vermist Hotel Witte Singel aan de Witte Singel Wat trouwe samenwerking vermag MR. KLAASESZ BIJ DE POLITIE IN KATWIJK Oostkust VS rampgebied sterk... prachtig LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 9 MAART 1962 Het is ongeveer vier jaar geleden, dat men in de Christelijke Gereformeerde Kerk te Boskoop begon met een z.g. schilder-actie. De bedoeling hiervan was om aan geld te komen teneinde het in sombere kleuren geverfde interieur van het kerkgebouw aan de Nieuwstraat wat lichter te maken. De gelden kwamen er en men wilde beginnen. Eigenlijk moest aan het plafond ook „iets" worden gedaan, een bekleding met zachtboard zou het aanzien zeer ten goede komen. Maar dan moest de ouderwetse verlichting toch ook onderhanden worden genomen. Nu ja, ieder begrijpt hoe het dan verder gaat. De oude banken met onmogelijke hoge opstapjes en de weinig moderne preekstoel werden een doorn in het oog. Prijsopgave gevraagd voor nieuwe preekstoel en banken. Maar tegen het kostenbedrag, dat toen uit de bus kwam, was het resultaat van de schilder-actie niet opge wassen. Grote prestatie Toen kwam de mooie prestatie, dat de enkele daartoe in staat zijn de gemeenteleden van een kerk met in totaal 300 belijdende en doople den binnen de kortst mogelijke tijd het verdere benodigde bedrag bijeen brachten. Daarnaast hebben de vak mensen onder de kerkleden en de „handige" groep onder leiding van deze „vaklui" zich ingespannen om gedurende 18 weken alles zelf op te bouwen door alle avonden in de week op te offeren voor de verfraai ing van hun kerkgebouw. Het bewijs van „hart voor de zaak" werd dui delijk geleverd: er zijn mannen bij, die nimmer verzuimden. behalve de eigen verjaardag die thuis moest worden gevierd. Wat de afwerking betreft mogen ook de vrouwelijke gemeenteleden niet worden vergeten. Op deze manier heeft men thans een kerkinterieur verkregen dat een lust is voor het oog. De nieuwe lam- brizeringen, gordijnen en vloerstof fering doen het uitstekend bij de in functionele kleuren gebrachte wan den, plafonds en orgelfront. Gemeentebijeenkomst De ingebruikneming van het ver fraaide kerkgebouw had gisteravond plaats in een gemeente-bijeenkomst, waarvoor veel belangstelling-, bestond. De voorzitter van de werk-com- missie, de heer D. van Gemeren, droeg het resultaat over aan de ker- keraad, waarbij in het bijzonder werd gememoreerd de opofferingen, die tal van kerkleden zich hadden getroost bij de daadwerkelijke uit voering van de verbeteringsplannen. Na het zingen van Ps 68:10 be steeg de plaatselijke predikant, ds. P. J. de Bruijn, de nieuwe kansel. De predikant hield een korte toe spraak naar aanleiding van Psalm 27:4 „Een ding-heb ik van den Here begeerd, dat zal ik zoeken: dat ik alle de dagen mijns levens mocht wonen in het huis des Heren, om de liefelijkheid des Heren te aanschou wen en te onderzoeken in zijnen tempel. Een hartelijke felicitatie namens de classis Gouda der Chr. Geref. Kerken sprak ds. J. de Jong te Gouda. Deze spreker was bijzonder verheugd over de ruimere opgang tot de preekstoel, aangezien de vo rige kansel naar ds. De Jong ont hulde voor hem wel eens moei lijkheden opleverde. Bijzondere be wondering had ds. De Jong voor de geleverde prestaties, maar bovenal voor het nieuwe doopvont en de nieuwe avondmaalstafel. De eertijds te Boskoop werkzame chr. geref. predikant, ds. L. Kleisen, thans predikant der varende ge meente van de chr. geref. Kerk, sprak ook zijn vreugde uit over de nieuwe aanwinst. Dank In het slotwoord dankte de eigen predikant, ds. De Bruijn, zijn ge meenteleden voor hun opofferingen en de Ned. Herv. Kerkvoogdij voor de terbeschikkingstelling van de kerk tijdens de restauratie van het Herv. Verenigingsgebouw voor de kerkdien sten. Na afloop van de openingsplech tigheid maakten velen gebruik van de gelegenheid om het kerkgebouw te bezichtigen. Jaclrt op honden in de duinstreek Een tuinder aan de Vinkenlaan te Noordwijk kwam gistermorgen vroeg tot de ontdekking dat negen van zijn konjjnen waren doodgebe ten. Een politiepatrouille rukte uit om de zaak te onderzoeken, maar toen zij daarmee bezig waren werden de agenten mobilofonisch naar een wei land aan de Achterweg gedirigeerd, waar twee honden achter de scha pen van de heer Van Duin aan zou den jagen. Toen zij enkele minuten later ter plaatse arriveerden bleek, dat de honden reeds verscheidene schapen en lammeren ernstig hadden ver wond. Bij het verschijnen van de politiemannen namen de beide hon den de benen. Na een ware klop jacht over het grondgebied van Voorhout en Rijnsburg, renden de honden de duinen in. Zij werden ge volgd en bleken toen toe te beho ren aan bewoners van „De Zuid". Het braaksel van de dieren werd onderzocht in het politielaboratorium en daar werd vastgesteld dat zij ook aan de moordpartij onder de konjjnen debet waren. De schade, die de honden hebben aangericht, Is groot. Baldadigheid in Noordwijk Baldadige jeugd gooide een groot aantal ruiten in van de Prinses Ma- rjjkeschool. De schade bedraagt on geveer f. 250. Van de Openbare School sneuvel den enige ruiten als gevolg van het voetballen door jongens op het schoolplein. Op de Bronckhorststraat gooide een 7-jarige jongen een steen tegen een rijdende personenauto. Hij werd door een surveillerende agent gepakt en bestraft. In de duinen werden enkele jon gens betrapt toen zij een vuurtje stookten met oude planken. Drie jongens werden in de kraag gepakt, omdat zij stukken bevroren sneeuw smeten in een werkplaats aan de Offemweg. Een politiepatrouille nam maatre gelen tegen zeven jongens in de leeftijd van 11 tot 14 jaar. die langs de Van de Mortelstraat aan het vuurtje stoken waren. Zij zullen een middag strafregels moeten schrijven op het politiebureau. Advertentie OLIFANT CADEAU Moet U ze zien glunderen, als U thuis Uw gasten op zo'n echte Olifant-borrel (oude of jonge) trak teert, onder het motto: Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE. Proost (Van onze Weense correspondent) De bekende Rusland-kenner, E. Halperin, die een van de beste boeken over Joego-Slavië heeft gepubliceerd, schreef on langs dat de communistische Comecon-gemeenschap steeds meer overeenkomst gaat verto nen met de EEG. echter met dit grote verschil dat de communis tische organisatie veel lang zamer en bureaucratischer werkt dan de economische gemeen- schap in het Westen. Deze theorie wordt op het ogen blik bevestigd door herhaalde klach- ten, die in de Poolse pers over het i communistische handelsverkeer wor- j den gepubliceerd. Het weekblad „Ty- godnik Demokratyczny" begint zoals gewoonlijk met een loflied op de Sowjet-Unie, die het sterkst op de voorgrond treedt in de Poolse in- en uitvoer. Dit pluimpje dient echter aanloop voor een lange rij van klachten. De Sowjet-Unie had bijvoorbeeld „een paar duizend" tv-toestellen ge leverd, doch men had vergeten er de gebruiksaanwijzing in het Pools bij te doen, zoals contractueel was vast gelegd. Toen deze zaak na veel ge schrijf eindelijk was geregeld en men de toestellen aan de Poolse con sumenten kon verkopen, waren er bijna zes maanden overheen gegaan. Verder klagen de Poolse impor teurs over het feit dat de Russische fabrieken wel machines leveren, maar er veel te weinig onderdelen bij doen. die eveneens zijn besteld en die men nodig heeft voor repa raties. Deze reserve-onderdelen heb ben zo lang op zich laten wachten, dat de transacties vrijwel waarde loos zyn geworden. Volgens het Poolse blad be staat het grootste euvel in de bu reaucratische procedure, omdat er maanden en zelfs jaren wordt ge correspondeerd over de vraag, wie er nu eigenlijk gelijk heeft. De schuld ligt niet uitsluitend bij de Russen, maar even goed bij de Po len. De Sowjet-Unie had bijvoorbeeld lange tijd geleden een grote partij stroommeters geleverd, die reeds door het Russische ijkkantoor waren goedgekeurd. Toch werden deze toe stellen niet vrij gegeven, omdat het Poolse ijkkantoor elk toestel nog maals wilde controleren. Door deze vertraging werd de hele transactie geannuleerd, omdat de Russen in tussen een andere gegadigde hadden gevonden. Bij Katwijk in zee Sinds vanmorgen kwart voor twaalf wordt een Hawker Seahawk van de Koninklijke Marine Luchtvaartdienst, die op Valkenburg was gestationeerd, vermist. Het toestel was met een andere Seahawk van Valken burg op weg naar de naviga- tie-gevechts-informatieschool in Den Helder voor het houden van schietoefeningen. De Seahawk is een straal jager, die slechts door één piloot wordt bemand en geschikt is vanaf vliegdekschepen te opere ren. Het vliegtuig is, zo is desgevraagd door de Marine-Voorlichtingsdienst meegedeeld, om 11.11 uur opgestegen van het marinevliegkamp Valken burg. Om 11.20 uur werd het bericht van de vermissing ontvangen. On middellijk na het bekend worden van de vermissing is, om 11.38 uur, een toestel van de Marine Luchtvaart dienst van het vliegveld Valkenburg opgestegen. De vermoedelijke plaats, waar de „Seahawk" in zee zou zijn gestort, ligt tussen Katwijk en Zandvoort. De schepen, varende in deze omge ving zijn verzocht attent te zijn. De tweede Seahawk is inmiddels op de i basis teruggekeerd. JAARBEURS, Julianahal, Croeselaan, 1e ét. Stand 2050 ES NED. KAMERKOOR TERUG UIT DE V.S. Na een tournee van bijna twee maanden door de V.S. is gistermiddag het Ned. Kamerkoor uit Amerika op Schiphol teruggekeerd. We hebben ontzettend veel succes gehad", zei de heer Felix de Nobel, de dirigent van het koor. Met o.a. oude en moderne Neder landse liederen op het programma is het koor opgetreden in Washington, Detroit, Chicago, St.-Louis en New York. Verder zijn er concerten gege ven voor scholen en universiteiten. Het was de tweede concerttournee van het Ned. Kamerkoor. Twee jaar geleden werd een soortgelijk pro gramma in de V.S. afgewerkt. De Amerikaanse oostkust, van New York tot Noord-Carolina, is gisteren tot rampgebied verklaard na twee dagen zware storm, waardoor 35 men sen zijn omgekomen, tientallen wor den vermist en ongeveer zesduizend dakloos zijn geworden. De schade wordt op meer dan honderd miljoen dollar geraamd. President Kennedy heeft een gede tailleerd onderzoek van het door storm'en overstroming getroffen ge bied bevolen. Er worden kantoren ge opend waarin men langlopende le ningen voor herstel van vernielde ge bouwen kan verkrijgen. In New Jersey is de evacuatie van tweeduizend mensen uit verscheidene kustplaatsen als voorzorgmaatregel tegen ziekte bevolen. In deze plaatsen is gebrek aan drinkwater en brand stof en kan het vuilnis niet meer worden opgehaald. De storm heeft zich nu naar de At lantische Oceaan verplaatst. Voor de kust van de Amerikaanse staat Virginië is vannacht het 1.354 ton metende Britse schip „Gem" tij dens een vliegende storm in tweeën gebroken. Na ettelijke reddingspogin gen slaagde de Liberiaanse tanker „Victoria" er tenslotte in acht zee lieden van het voorschip te halen. De Amerikaanse kustwacht heeft de 27 opvarenden die op het achterschip verbleven, opgepikt. NAVO-OEFENING „DAWN BREEZE VII" Van 10 tot 30 maart a.s. zal in de omgeving van Gibraltar een NA- VO-oefening worfden gehouden ondre de naam van „Dawn Breeze VII". Deze oefening is ontworpen door het geallieerde Kanaalcommando en dat. van het Oostatlantische zeege bied en heeft tot doel de deelnemen de oorlogsschepen en maritieme vliegtuigen van Canada, Frankrijk, Nederland, Portugal en het Verenigd Koninkrijk, in de tactische oor logsvoering te trainen. Van Nederlandse zijde zullen schepen van smaldeel I aan ae oefening „Dawn Breeze VII" deel nemen. Van de betrokken landen zullen verschillende schepen voor en na de oefening een operationeel bezoek aan Gibraltar brengen. VOETGANGERS Wilt (J oversteken op een zebra pad? O neeft daai voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit ol het rij verkeer U die voorrang nog geven kan dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken IBBaaiBIOlBIBaBBBll Het Poolse blad besluit zijn open hartige klachten met de opmerke lijke mededeling dat de economische uitwisseling met „kapitalistische" landen veel vlotter verloopt. a Vier lammetjes. In het veehouderijbedrijf van l de heer J. de Bruin, heeft een i schaap vier lammeren ter we- reld gebracht. Dit gebeuren is des te opmerkelijker nu blijkt, dat het schaap alle vier lammel tjes aanneemt en deze bij twee tegelijk voedt. Meestal worden het derde en eventueel daaropvolgende lam - verstoten en moeten de diertjes J met de fles worden grootge bracht. De Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan het Katwijkse politie korps. Hij stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden op de verschillende afdelingen van het politiebureau en maakte kennis met het personeel, de ver tegenwoordigers van de politie bonden en enkele leden van de reserve-politie. Nadat de com missaris op het plein naast het bureau het motormateriaal had k«.,v aan de Rijnmond had bezichtigd reed hij naar de politiepost te Katwijk aan den Rijn. Tijdens dit bezoek heeft mr. Klaasesz zich geruime tijd onderhouden met burgemeester H. Duiker en de hoofdinspecteur-korpschef, mr. J. Blanken. Het politieperso neel was voor deze bijzondere gelegenheid in nieuw uniform gestoken. Op de foto ziet men mr. Klaa sesz (rechts) in gezelschap van de burgemeester tijdens de rond gang door het politiebureau. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 maart Veemarkt: aan voer scieien 2*. melkkoeien ïoo, vette Koeien zou, vare Koe*en *o, pinken 12, vette Kalveren 62, nuchtere kalveren 26o, vette scnapen 26, fokschapen 50, vette lammeren 96Ö, geiten 3, zuig- en weidelainm. 36, totaal 1Ö43 stuks. Prijzen: stieren f 6.00-8.00 per kg schoon gew., melkkoeien f9u0-ilö0 p. stuk, vette koeien f 2.65-3.45 per kg schoon gew.. vare koeien f 575-1025 p. st., pinken f 325-475 ld., vette kalve ren i l 80-2.40 per kg levend gewicht, vette schapen 1 95-125 p. st., fokscha pen f 140-165 ld., vette lammeren 100- 135 ld. Handel: stieren kalm, melkkoeien rustig, vette koelen matig, vare koelen kalm, pinken kalm. vette kalveren stroef, nuchtere kalveren traag, vette schapen traag, fokschapen kalm, vette lammeren traag. LEIDEN, 9 maart Kaasmarkt: aangevoerd 1 partij Goudse kaas en nul partijen Leidse kaas. Geen note ring, geen handel. AALSMEER, 8 maart C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Se ringen: Mad. Stepman 4 kop 85-145, ld. 2 kop 60-85, Marle Legray 4 kop 55-77, ld. 2 kop 40-54, Prunus triloba 45-70, ld. serrulate 185-325, Forsythia 40-75, Sneeuwballen 85-135. Gerbera 30-70, Euphorbia 45-80, Calla 45-70 per tak.Amaryllls 40-68 per kelk. Fre sia 100-185, Cyclamen 100-170. Iris 350- 580. Lathyrus 140-225, Anemonen 100- 145 per bos. Anjers: rood 30-46, roze 35-58, wit 45-71, Orchid Beauty 20-34, Rozen: Roselandla 55-95, Parel van Aalsmeer 50-90, Geh. Dulsberg 90-120, Pechtold 40-68. Towny Gold 40-65, Mad. Ofman 50-90, Baccarat 75-120, STADSNIEUWS Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doctoraal examen Nederlands recht de heer D. Knot tenbelt te Hengelo; voor het kandi daatsexamen Nederlands recht mej. E. M. de Groot te Leiden en de heren P. L. Folmer te Rijswijk, J. J. F. Kruijt te Den Haag, H. Prinsen te Amstelveen, F. Ph. Kuethe te Laren, J. A. Bennebroek te Den Haag, F. D. Wiersma te Groningen, A. C. H. v. Schelle te Wassenaar. W. J. Thate te Gorssel en W. Nieuwmeyer te En schede; voor het kandidaatsexamen Nederlands recht (notariaat) de heer J. Huijssen te Klaaswaal. FILMVOORSTELLINGEN VOOR VOLKENKUNDE GROOT SUCCES Het initiatief van de directie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde: het houden van filmvoorstellingen op zondagmiddag, blijkt goed aange slagen te zijn. J.l. zondag waren velen aanwezig. Kreeg men deze middag een Indruk van het wonen, werken en leven in Suriname, a.s. zondag staan Indonesië en Ball op het pro gramma. ONZE RELATIES MET DE BEIDE CHINA'S Vragen van jhr. Van Rijckevorsel Het lid van de Tweede Kamer jhr. j Van Rjjckevorsel (KVP) heef. as minister van Buitenlandse Zaken j schriftelijk gevraagd, of deze de wen selijkheid en mogelijkheid heeft j overwogen de diplomatieke betrekkin- I gen met de regering van communis tisch China te verbreken door erken- I ning van de op Taiwan zetelende I vrije Chinese regering. De heer Van Rjjckevorsel wijst daarbij op de door I de regering van communistisch China toegezegde en verleende mili taire steun in geval van een Indone sische gewapende aanval op de vrijheid en veiligheid der bevolking van West-Papoea. Hij vraagt voorts dat het erkennen van de vrije Chinese regering niet zou kunnen geschieden in het ver trouwen dat deze Chinese regering, die zich in de vergadering van de V.N. heeft uitgesproken vóór het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's de Nederlandse regering niet zal be letten, door het verbieden van tus- j senlandingen van chartervliegtuigen, I haar zedelijke plicht en rechtsplicht tot bescherming van de Papoea's te vervullen. Sferf Van wettewinkel De VW Leiden kan de vakantiegangers het komende seizoen achttien bedden meer bieden dan het vorig jaar. Het zal een welkome aanvuling zijn van het bestaande aantal bedden, want het tekort liet zich elk jaar duidelijker troelen. Wanneer alle plannen verwezenlijkt worden, dan staat er voordat het grote zomerseizoen begint een hotel aan de Witte Singel Twee dames uit Leiden hebben het aannemingsbedrijf J. Bekooy uit Oegstgeest de opdracht gegeven het pand 9S aan de Witte Singel te ver* bouwen. Het is de vroegere pastorie van ds. D. Kuilman. De verbouwing»* werkzaamheden zijn reeds in volle gang. Binnen niet al te lange tijd zal men dus kunnen overnachten in het hotel-garni, dat de naam Witte Singel" zal krijgen. Warm en koud stromend water, telefoon op de kamers, volledig sanitair en een uitge breide serxnee moeten de vakantiegangers, die dit jaar van plan zijn Leiden te bezoeken, overhalen hun intrek in „De Witte Singel" te nemen Het hotel zal met zijn vier eenpersoons- en zes tweepersoonskamer* gedurende het gehele jaar voor zijn gasten openstaan. Het hotel is niet ingericht op het bereiden van diners of uitgebreide lunches. Yorker 50-90, Carroll 35-67, Pink Sen sation 80-120 p. st. KATWIJK AAN DEN RIJN. 8 maart Groenteveiling: waspeen per kist Al 14.80-16.90, A2 5.20-12.80, BI 15.80- 17 30. B2 3.30-9.40, Cl 10.50-10.90. C2 9.10, witlof 85.tot 93.knolselde- rle per 100 st. 1.tot 33. Aanvoer waspeen 96.000 kg. waarvan 64.000 kg voor export werd verkocht. LISSE. 8 maart Gladiolenvelllng De gladiolen zijn duur, doordat de vraag groot blijft. Gladiolen 14, op, 12/14: Acca Lauren- i tla 7.50-6.65. Agnlta 5.80-5.65. Allard j Pierson 6.50-5/10, Are de Triomph 8.60- I 7.20, Atlantic 7.20-6.10. Benaris 8.35- i 7.50, Bloemfontein 7.85-6.50. Flower Dream 8.55-8.50, Golden Fiction 9 25- 7.10, Hopman s Glory 9-7.10. Johan I Strauss 5.80-4.85, Leeuwenhorst 8.10- 6.65, Lustige Wltwe 6.80-5.80, Mansoer 6.50-5.65. Memorial Day 6-5.55. Nieuw Europa 6 40-5.50, Pactolus 8 50-7.50. Palet 8.60-7.10. Pandion 6.70-5.75. Pa triot 6.40-5.65. Rosa Polka 7.65-6.10, Sneeuwprinses 7.60-6.10, Spie and Span 7.80-5.90, Van Zanten's Glory 6 20- 5.60, Washington 6 35-5.80, Winston Churchill 6.50-5.65. RIJNSBURG, 8 maart Bloemen veiling Flora Tulpen: Lafeber's fa voriet 215, Rijzende Zon 140, Olaf 165- 170, Apeldoorn 195-210, Oxford 200- 205, Parade 200-215, Bartigon 200-210. Bellona 200-215, Pink Attraction 210- 230. Carara 145-150, Mont Gomery 190- 195. Sweet Harmony 195-210-255, v. d. Eerde 160-170. Mr. v. d. Hoeff 100-115. Telescopium 150-155, Ibis 100-115. Eli sabeth II 165 per bos. Narcissen: ii*,in- brandt 105-120, Carlton 110-125. Scar let Elegant 100, Golden Surprise 120- 125. King Alfred 110-125, Flower Re- I cord 75-80, Laurens Coster 70-75 per j bos. Hvarlnton gemengd 95-115, Bl.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7