mm Jaarbeursdirecteur waarschuwt jedrijfsleven: „Denk aan E.E.G. Bijzondere uitgave van eeuwenoude zee-atlas LUCKY STRIKE Dronken psychopaat na jaclif in arrest (SIINIL HALEN! INVESTERINGEN VERGDEN 17,5 MILJOEN samenbundeling van krachten en verbetering van kwaliteit Niet star Waarschuwing ZAANHAGEL de lekkerste chocolade-korrels in de leukste doos Samengesteld uit beroemde wereldkaart van Mercator Bedroog talrijke families Wetteloosheid in Boeganda RYKBENDE'S m GANGEVNl Nil Ipgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 maart 1962 Derde blad no. 30599 De laatste twee jaar heeft de Ko- nklijke Nederlandsche Jaarbeurs od f. 17.5 miljoen geinvesteerd in tillage en accommodatie, waar- lor dit nationale instituut in Utrecht lans over 140.000 vierkante meter positieruimte, waarvan 92.000 vier- jite meter overdekt, beschikt. Er moet echter, zo verklaarde itermiddag de Jaarbeursdirecteur I. J. H. D. van der Kwast tijdens D inleiding ter gelegenheid van de mende voorjaarsbeurs de groot- l beurs, ooit in ons land gehou- D —beslist nog meer gebeuren, de Jaarbeurs in de E.E.G. een jardige en doeltreffende plaats in- jnen by de verdediging van No rlands commerciële en industriële langen. «BIJ voortduring dienen wij er- lar te streven, aldus de heer Van r Kwast „dat in Utrecht, het cen- ïm voor ons land dat toch een in de belangrijkste toegangspoorten n het nieuwe Europa vormt een 21 de eisen van deze tijd aange- ste expositie-mogelijkheid ontstaat dient voldoende ruimte te zijn or iedere belangrijke manifestatie t alleen van het Nederlandse ar ook van het Europese bedryfs- en. Tegen de achtergrond van de eds nader komende E.E.G. moe wij ook op het gebied van beur- Europees gaan denken". )rs. Van der Kwast hield zijn re- In de congreszaal van het in de ip der ochtend door de oud-di- teur en oud-vicevoorzitter mr. J. geopende nieuwe secreta- atsgebouw aan het Vredenburg- in. onze industriële structuur meer dan tot nu toe mogelijk wordt. Dit im mers, zou in een Europese Gemeen schappelijke markt voor het Neder lands bedrijfsleven wel eens heel be langrijk kunnen zijn". Verder zal volgens drs. Van der Kwast de noodzaak van een ge leidelijke aanpassing van het onder ling nog zo verschillende kosten- en prijspeil in de EEG zich meer en meer doen gevoelen, naarmate de Europese gemeenschappelijke markt een realiteit gaat worden. „Het is voor ons dus dienstig zo goed mo gelijk na te gaan wat de conse- lij onderstreepte daarbij, dat de irbeurs noch uitsluitend voorstan- van een algemene beurs, noch sluitend van vakbeurzen is. Het nt drs. Van der Kwast dan ook eens voor, dat er nog steeds eel gesproken wordt over het be an van een controverse tussen de emene beurs en de vakbeurs. Het de realiteit bestaan van een der- jjke controverse wijst hij dan ook de hand. De steeds verdergaan- specialisatie in de maatschappelij- voortbrenging kan leiden tot i ontstaan van vakgebieden met i zodanige exclusiviteit van be- «hebbenden. dat een algemene urs niet altijd de meest aangewe- n plaats behoeft te zijn om als talisator van de verkoop op te tre in. De vergaande versnippering is pter volgens hem onefficiënt. En in de andere kant mag men niet (ellen, dat een algemene beurs uit I tijd is. Nog steeds bewijst een groot mogelijke concentratie van ét aanbod en van de vraag in het kier van een breder opgezet beurs- Sbeuren, regelmatig zowel hier te inden als daarbuiten op onmisken- »re wijze zijn bestaansrecht. Drs. Van der Kwast toonde zich rvan overtuigd, dat naarmate de. Oimtelijke mogelijkheden vérder oenemen, ook het internationale arakter van de beurzen sterker tot yn recht zal kunnen komen. Overigens heeft drs. Van der [wast het bedrijfsleven nadrukke- jk gewaarschuwd „Denk aan de .Terwijl de expansie in onze in- Mstriële produktie in '59 en '60 nog Kp. 9 en 13 pet beliep, bedroeg zy «rieden jaar nog geen 2 pet. Dit ilveau ligt aanzienlijk beneden het «middelde in de E.E.G. „De conse- penties van de arbeidstydverkor- m? doen zich wel bijzonder sterk «voelen", aldus de Jaarbeurs-direc- eur. ..Een vrije uitwisseling van goede- «n in EEG-verband ligt voor ons. ierwij 1 concurrerende ondernemin gen buiten onze grenzen in staat Hj.n hun bedrijven vrijelijk econo misch te versterken, wordt dit het «ederlandse bedrijfsleven nog steeds •emoeilijkt. En dat, nu onze indus- he het toch reeds zeer zwaar zal pjgen!" L..Wanneer men bijvoorbeeld be- F°kt, dat in Frankrijk groeperin- [en in de textielindustrie bestaan, Pe een grotere capaciteit hebben hn die van alle Twentse industrie el tezamen en dat wij hiermede ftraks in één markt moeten concur- «ereii, dan begrijpt men dat de toe- pmst niet overal zonder zorg wordt pgemoet gezien. Terecht vraag men *kh dan ook af of niet een zekere ^epelheid zou moeten worden na- Hef nieuwe administratiekan toor van de Jaarbeurs aan het Vredenburg te Utrecht, dat gis teren officieel in gebruik werd genomen. Het ontwerp was van prof. P. Elling. quenties van een dergelijke aanpas sing zullen zijn voor de Nederland se aanbodpositie, ook in landen bui ten de EEG. Als wij in aanmerking nemen dat thans bij een nog altijd relatief laag loon. en kostenpeil, in enkele bedrijfstakken de concurren tie zich reeds sterk doet gevoelen, is diepgaande bezinning zeker aan te bevelen. Concentratie, samenbun deling van krachten en kwaliteits verbetering der produktie zullen in toenemende mate onze aandacht vragen". Ontruimingsbevel voor bewoners flat Vijzelstraat (Van onze A'damse correspondent) De moeilijkheden rond het bouw vallige flatgebouw in de Vijzelstraat te Amsterdam, duren voort. In af wachting van het definitieve besluit tot slopen van het bouwwerk, dienen de voor- en achtergevels om instor ting te voorkomen, te worden veran kerd. De hiervoor noodzakelijke con structie moet dwars door de vertrek ken van de vierde en vijfde verdie ping worden aangebracht. De bewo ners van deze étages hebben echter geweigerd de werklieden toegang tot hun woningen te geven. Gisteren hebben deze bewoners een bevel van B. en W. van Amsterdam gekregen, om binnen 24 uur de woningen te ontruimen. B. en W. van Amsterdam hebben hiertoe besloten, nadat de eigenaresse van het gebouw het gemeentebestuur had medegedeeld niet in staat te zijn de door de gemeente voorgeschreven gevelverankering uit te voeren, van wege de onwil van de bewoners. Ondanks het ontruimingsbevel zul len de woningen echter vandaag nog bewoond zijn en wellicht de komen de weken ook nog. De bewoners zijn te weten gekomen, dat de tijdsduur „binnen 24 uur" slechts is genoemd omdat dit zo in de bouwverordening staat voorgeschreven, doch dat B. en W. het bevel uitsluitend hebben ge daan om het zo mogelijk op een la ter tijdstip te gebruiken. Inmiddels overweegt de eigenaresse via een kort geding voor de president van de rechtbank, de bewoners te dwingen de arbeiders tot de huizen toe te laten. De Vijzelstraat-affaire zal op 21 maart a.s. uitvoerig in de gemeente raad worden besproken. De bewoners blijven van mening dat het geens zins noodzakelijk is, het gebouw te slopen en dat het mogelijk is om alle gebreken te herstellen. Dodelijke val uit gelede tram Gisteravond is de 55-Jarlge mevr. R. Terwengel uit Amsterdam op het 's-Gravezandeplein in de hoofdstad uit een rijdende gelede tram van lijn drie gevallen. Met een ernstige hoofdwond werd zij naar het O.L.V.-gasthuis overge bracht, waar zij bij aankomst reeds was overleden. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zes. De tram was zeer vol. Mevr. Terwengel stond achter in de wagen tegen een der toegangsdeuren. In de scherpe bocht op het plein klapte de deur plotseling open. Reeds eerder is een dergelijk onge luk met een gelede tram in Amster dam gebeurd. Toen viel een bejaarde man uit een tram nadat een deur was opengeklapt, eveneens in een bocht. PAPOEA-ONDERWIJZER IN BALIEM-VALLEI VERMOORD Woensdagochtend is, een dag gaans van de bestuurspost Wamena in de Baliemvallei, een R.-K. Papoea-on derwijzer door leden van de Dani- stam vermoord. De moord geschiedde in het gebied van een van de mach tigste stamhoofden van de vallei, Boereloe. waar de onderwijzer werk te In dit gebied was destijds de Amerikaanse filmexpeditie van Bob Gardner werkzaam. Negen politiemannen uit Hollandia zijn naar de Baliemvallei gevlogen om de daders op te sporen. Het mo tief van de moord is nog niet bekend. MR. FOCK COMMISSARIS IN GRONINGEN Bij K.b. van 8 maart, is met ingang van 1 april benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. C. L. W. Fock te 's-Gravenhage. Deze benoeming hebben wij dezer dagen reeds aangekon digd. f 0,68 Het Maritiem Museum .Prins Hendrik" in Rotterdam heeft een bijzondere reproduktie-uitgave mogelijk gemaakt van een uniek stuk uit zijn verzameling: de ruim vier eeuwen oude zee-atlas van Gerard Mercator. Het origineel is sedert 1932 in hetb ezit van het museum. De toenmalige directeur, de heer J. W. van Nouhuys (nu 92 jaar oud), verwierf het voor slechts f. 3000 op een veiling in Luzern. Het is het enige exemplaar ter wereld, dat de beroemde carto graaf naliet. HU stelde het in 1959 samen uit zijn wereldkaart, waarvan men al leen nog exemplaren weet in Parijs en Bazel. De wereldatlas Merca tor is de eerste gebruiker van het woord „Atlas" heeft dus niet al leen waarde door zijn zeldzaamheid, maar ook door de wetenschappelijke betekenis. Het Maritiem Museum be schouwt het dan ook als het be langrijkste onderdeel van zijn ver zameling. De aankoop door de heer Van Nouhuys is in de dertiger jaren niet zonder tegenstand geschied. Alleen (Van onze correspondent) De Rijkspolitie heeft na een scherpe klopjacht dwars door Maastricht de hand gelegd op de bestuurder van een volkswagen. De chauffeur had voor de ogen van de patrouillerende politie mannen bij de afrit van de Wilhelminabrug in deze stad op het voorsorteervlak een fietser aangereden en was toen zonder stoppen in volle vaart doorgereden. Het slachtoffer, een 53-jarige arbeider, was er ernstig aan toe. Pas bij Beek, op de Rijksweg naar Sittard ter hoogte van het vliegveld Zuid-Limburg, slaagde de achtervolgende politie erin de volkswagen tot stoppen te dwingen. [p-jtropfri omdat versterking De aangehouden bestuurder bleek onder invloed van drank te verkeren en op het politiebureau te Maas tricht, waarheen de arrestant werd overgebracht, bleek tevens al spoe dig dat de man de volkswagen op de Bosscherweg te Maastricht had ge stolen. Eerst uren later, toen de dronken bestuurder kon worden ver hoord, kwam pas uit welk een goede slag was geslagen met deze aanhou ding. Het bleek namelijk een 42-ja- rige man te zijn, zonder vaste woon plaats, die op 4 februari jl. niet van een proefverlof naar het psychopa- teninst-ituut te Avereest, waar hij al geruime tijd verbleef, was terugge keerd. Hij had zich echter weer met grote ijver aan zijn oplichtingsprak tijken overgegeven. Onder andere in Rotterdam, Nij megen, Utrecht, Deventer, Opper- sum (Gr.) en Maastricht heeft de man zijn bedriegerijen gepleegd ten koste van goed gelovige families, wier zoon of dochter in Australië of Ca nada wonen. Hij liet het voorkomen dat hy de geëmigreerde zoon of dochter kende, hun groeten kwam overbrengen en de familie naar de emigrant of omgekeerd kon doen rei zen voor veel minder geld dan nor maal betaald moest worden voor der gelijke reizen. Hij wist met deze voorwendsels op verschillende plaat sen honderden guldens los te krijgen, in totaal zeker wel f2000. In Maastricht had hij een Rotter dams echtpaar wijsgemaakt, f 1600 voor goedkope Amerikaanse legerdol- lars te kunnen omwisselen. Het echt paar liet zich ompraten en gaf aan de man het spaarbedrag. dat zij voor deze reis hadden willen bestemmen. Hii verdween er prompt mee. eerst naar Luik en kwam later naar Maas tricht terug, waar de f 1600 binnen een week werden opgemaakt aan uit gaan en drank. De man zal zich nu voor de aanrijding, het doorrijden van na de botsing, het. onder invloed chaufferen en wegens de autodiefstal alsmede voor de oplichtingen en ge pleegde verduisteringen hebben te verantwoorden. Hij zal ter beschik king van de officier van Justitie te Maastricht worden gesteld. Grote reactor in ZUID-AFRIKA Even buiten Pretoria, nabij Harte- beestpoortdam, verrijst de grootste atoomreactor, die tot dusverre in Afrika werd gebouwd. De reactor, die een grote rol zal spelen in het Zuid- af rikaanse atoomonderzoek, ligt op 'n terrein van bijna 1500 hectaren. De kosten zullen naar schatting 14 mil joen gulden bedragen en verwacht wordt dat de reactor tegen het einde van het volgende jaar kritisch zal zijn. De nieuwe reactor, die de voorloper zal zijn van een in de naaste toe komst te bouwen atoomcentrale, spe ciaal aangepast aan de Zuidafrikaan- se energiebehoeften, is in de eerste plaats bestemd voor wetenschappe lijke navorsing op het gebied van radioactieve mineralen als uranium, beryllium en zirkonium en verder zul len er radio-isotopen in vervaardigd worden voor medisch, industrieel en agrarisch gebruik. Zuid-Afrika is vastbesloten om ook op het terrein van atoomnavorsing een belangrijke rol te spelen en het nieuwe centrum voor kernonderzoek nabij Pretoria zal het mogelijk kunnen maken dat de Republiek het wetenschappelijke cen trum van het gehele zuidelijke half rond wordt. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Betogingen iii San Domingo In de hoofdstad van de Domini caanse Republiek, San Domingo, is gisteren gedemonstreerd tegen het feit, dat de regering ex-president Ba- laguer en diens „sterke man" Eche- varria heeft toegestaan het land te verlaten in plaats van hen te berech ten. In de hoofdstraat van de stad wer den auto's omver geworpen en in brand gestoken. De pclitie gebruikte traangasbommen om de orde te her stellen. Nadat de verhitte gemoede ren wat gekalmeerd waren richtte de politie machinegeweerposten op in de Calle el Conde, de straat waar gede monstreerd werd. Ex-president Balaguer en generaal Echevarria zijn momenteel in San Juan, Porto Rico, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken in Washington gezegd. Zij hebben door- reisvisa van de V.S. ontvangen en zullen spoedig naar „andere bestem mingen, vermoedelijk Europa" door reizen. De minister van Binnenlandse Za ken van Oeganda heeft meegedeeld, dat in de deelstaat Boeganda, een semi-autonoom vorstendom, nieuwe eenheden der mobiele politie zullen worden gevestigd, in verband met de daar heersende wetteloosheid. Voorts kondigde minister Oda aan, dat deze deelstaat tot „onrustig gebied" zal worden verklaard, als aan deze wet teloosheid geen einde komt. Volgens de minister is deze een ge volg van politieke en godsdienstige verkiezingen. De politie is niet bij machte tegen het grote aantal inci denten, dat zich voordoet, op te tre den. Functionarissen van de Kabaka- party, die de verkiezingen in Boegan. da had gewonnen, verklaarden giste ren dat meer dan'honderd leden van de party zyn gearresteerd, op de be schuldiging van het bedreigen van aanhangers van de bij de verkiezin gen verslagen democratische party. Volgens deze zegslieden zouden deze zogenaamde dreigemtenten echter niets te betekenen hebben gehad en neerkomen op het aandringen op de afdoening van gesloten wedden schappen over de uitslagen der ver kiezingen. De Nationale Vergadering van Oeganda zelf is woensdagavond op reces gegaan in verband met op 25 april te houden algemene verkiezin gen. Cultureel verdrag Amerika-Ruslaud De Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie hebben gisteren een nieuwe tweejaariykse overeenkomst tot uit wisseling op wetenschappeiyk, tech nisch, cultureel, onderwysgebied en andere gebieden ondertekend. De on dertekening geschiedde in het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken door Charles Bohlen en Serge Romanowsky. Een nieuw gezichtspunt van de overeenkomst is een besluit tot aan moediging van wederzijdse bezoeken door leden van het Amerikaanse con gres en afgevaardigden van de Op perste Sowjet. Op het gebied van vreedzaam ge bruik van atoomenergie is besloten speciale uitwisselingsvoorstellen tus sen de Amerikaanse commissie voor atoomenergie en de Sowjetrussische staatscommissie voor het gebruik van atoomenergie. Overeengekomen is dat het New- yorkse Stadsballet en andere kunste naarsgezelschappen de Sowjet-Unie bezoeken en dat net Filharmonisch Orkest van Leningrad en het Oekra ïense Dansgezelschap naar de Verenigde Staten zullen gaan. Het aantal tijdschriften „Amerika" in Rusland en „USS" in de Verenigde 'staten zal van 50.000 op 100.000 wor- houden dpn gebracht. hond. hü namelijk onderkende het als een origineel van Mercator alle an dere deskundigen beschouwden het stuk als een kopij. Nu is men wel van de echtheid overtuigd. By de naspeuringen is gebleken dat de at las en een bijbehorende brief des tijds waarschijnlijk door Mercator zijn geschonken aan diens be schermheer en daarna verborgen zijn gebleven in een persoonlijke verzameling op slot Harf bij Keulen. De oorspronkelijke kaart is een afdruk van 18 kopergravures. Mer cator maakte haar ten gerieve van de zeevarenden, speciaal van de Ne derlanders. Daarvan getuigt de in het Nederlands gestelde tekst by de windrichtingen op de rand van de kaart een merkwaardigheid, want het stuk werd in Duisburg gemaakt. De andere tekst is in het Latijn. Het gehele werk geldt voor de we tenschap als een bijzondere samen vatting van de geografische ken nis in de 16e eeuw, die nergens an ders is aangetroffen. De reproduktie uitsluitend in zwart-wit heeft een oplage van 600 exemplaren, die over de gehele wereld zal worden verspreid. Mr. B. van 't Hoff, Ryksarchivaris voor Zuid-Holland, schreef er een weten schappelijke verhandeling by. Het eerste exemplaar werd gister middag tijdens een plechtige byeen- komst in het museum door dr. Noo- teboom aangeboden aan de heer Van Nouhuys. Dat gebeurde precies op de 450ste geboortedag van Gerard Mercator. Explosie verwoest liuis bij Brussel: twee dodeu (Van onze Brusselse correspondent) In Kraainem, een voorstadje van Brussel is gisterochtend een huis van twee verdiepingen volkomen verwoest als gevolg van een ontplof fing. De vrouw van de bewoner en haar 12-jarig dochtertje zijn gedood. De eigenaar van het huis is ernstig gewond onder het puin vandaan gehaald. Hy is taxi-chauffeur en toen hij 's ochtends de motor van zyn auto in de garage op de begane grond van het huis startte, is een hoeveelheid gas, waarschijnlijk af komstig uit een lekke fles butaan gas tot ontploffing gekomen. Het huis is volledig ingestort. Van de huizen in een omtrek van 300 me ter zijn alle ruiten gesprongen. Tragische bijzonderheid: de vrouw had een werkkring buitenshuis, doch zy had ten behoeve van haar huishouding Juist een dag vrygeno- men. Het dochtertje zou op school zijn geweest wanneer het niet met een verkoudheid te bed was geble ven. Advertentie een ronde 'jonge' jonge White Label dubbele klare f 8.55 per literfles exclusief glas MAATREGELEN VOOR DIERENBESCHERMING De minister van Justitie en de staatssecretaris van O. K. en W. mr. Scholten, hebben in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Peschar (PvdA) mee gedeeld dat voordat de in de op 25 januari 1961 afgekondigde wet op de dierenbescherming in uitzicht gestel de algemene maatregelen van be stuur kunnen worden afgekondigd, deze maatregelen gereed dienen te zijn. In deze algemene maatregelen van bestuur moeten regelen worden ge geven op het gebied van de dieren handel, dierenasiels, dierentuinen, circussen, dressuurinrichtingen enz. Het ontwerpen van deze regelingen vereist een zo specialistische kennis dat de staatssecretaris zich heeft moeten beraden over het aantrekken van deskundigen. Inmiddels is een aantal deskundigen met ambtenaren in een commissie samengebracht: de samenstelling van deze commissie heeft meer tyd gevergd dan was ver ondersteld. Voorts is gebleken dat het ncdig zal zyn groepen belanghebbenden in de gelegenheid te stellen aan de com. missie hun inzichten kenbaar te ma ken. Deze algemene maatregelen van bestuur kunnen niet op zeer korte termyn worden verwacht. Wel kan binnenkort een ontwerp-algemene maatregel van bestuur w orden tege moet gezien met betrekking tot het van een waak- of heem- Advertentle R MillSU'iM E LIGTV0ET Melkboeren in VS verkopen water In Amerika zijn sommige melk inrichtingen zich gaan toeleggen op de toinning van goed drink water. Na zuivering word dit in de fabriek gebotteld en door de melkbezorgers meegenomen in hun wijken. Veel mensen zijn ge wend gebotteld drinkwater te kopen, omdat de smaak van het normale leidingwater in sterk ge- industrialiseerde streken vaak zeer slecht is. Men verwacht een toenemende vraag naar dit speciale drinkwater, dat verkocht wordt onder de bena mingen „table water" en „drinking water". Een zuiveldirecteur, die op de Dairy Show te Chicago in het najaar van 1960 de voor Amerika nieuwe pa pierverpakking met plastic binnen- laag zag tentoongesteld, kocht on- middellyk een complete vul- en sluit- machine. Niet voor melk, maar voor water. Aldus een bericht in het or gaan van de Koninklyke Nederlandse Zuivelbond. Bij kolen scheppen 4900.— gevonden (Van onze Haagse correspondent) Een 49-jarige kassier uit Den Haag heeft onlangs een angstig avontuur beleefd toen hy besloot f4900,- een bundeltje van 39 bankbiljetten van f 100.- en één van f 1000,- te verstop pen in het kolenhok van zyn buur man. Want toen hy op zekere avond naar de verborgen spaarduiten ging kijken, bemerkte hij dat ze weg waren. De kassier beheerde het geld van zyn moeder. Hy zorgde ervoor dat zy er geregeld de rente van ontving. Mar. de bankrekening stond op zyn naam en toen de man de over tuiging kreeg, dat het bezit van deze rekening er de oorzaak van kon zyn, dat hij geen opslag kreeg, haalde hy het geld eraf en verborg het thuis. Toen zyn vrouw aan de schoonmaak begon raakte hy in paniek. Hy ging met het geld naar de kelderboxen onder zijn woning en verborg het in het kolenhok van zyn buurman, om dat zyn eigen kolenbergplaats hem ook nog niet veilig genoeg leek. Na een paar dagen was het geld weg. De buurman had het tot zyn stomme verbazing opgeschept en was ermee naar de politie gegaan. Toen de ra deloze kassier by zyn buurman aan belde waren de raadsels gauw opge lost, al kostte het nog wel even moei te de politie van de waarheid van dit 7nniiorUnrrn

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5