EUROPASCHOOL IN WASSENAAR Laatste Berichten Ned. Chr. Vrouwenbond—Leiden centrum is actief Officiële publikatie Binnenbrand veroorzaakt veel schade Dierenpark kwart eeuw Flinke stijging aantal leden Volksonderwijs Voorschoten A VRO gaat in Rc(,e van Soekarno hoger beroep Kerkelijk L even BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 8 MAART 1962 Gelederen versterken! Onder grote belangstelling heeft de afdeling Leiden-Centrum van de >ed. Chr. Vrouwenbond gisteravond in de grote zaal van het wykge- tbonw „Levendaal" haar 41ste jaar vergadering gehouden. Na een kor te meditatie, gebaseerd op Math. 21: 5-13, opende de presidente, mevr. A. A. v. cl. Kwaak-v. d. Berg, de avond met een hartelijk woord van welkom waarin zij o.m. haar vreugde uit sprak. dat de zusterafdelingen via een aantal afgevaardigden eveneens van hun belangstelling blyk gaven. Vervolgens memoreerde spreekster hog het markante feit, dat binnen de N.C.V.B. zovele christenvrouwen van verschillende kerkelijke gezind ten elkaar eendrachtig de hand rei ken in het naar buiten uitdragen van Gods Woord. Hiervan uitgaan de was het enigszins teleurstellend, dat nog vele christenvrouwen geen lid van de N.C.V.B. zijn en het le dental van de afdeling daardoor steeds om hetzelfde aantal schom melt, aldus spreekster. Zij deed een ■beroep op alle leden om ieder voor V zich in het lopende jaar één nieuw I lid aan te werven en vooral de nieu- tare woonwijken als propaganda-ter- f irein te kiezen. Nadat spreekster met een enkel woord gewag had ge maakt van het feit, dat de afdeling het Bondsbestuur steeds dankbaar was voor de opgave van de op de bijeenkomsten te behandelen actu- lele onderwerpen en daardoor de bij eenkomsten altijd weer uitstekend J bezocht werden .gaf zij het woord pan de secretaresse, mevr. A. A. Reijneveldv. d. Gugten voor het jaarverslag 1961. Uit dit keurig ver zorgde en gedetailleerde verslag kwam duidelijk naar voren, dat de (hans 202 leden tellende afdeling we- ~7~ derom op een zeer actief en alles- zins geslaagd afdelingsjaar kan te rugzien. Naast een achttal byeen- °°P komsten, waarin steeds een actueel onderwerp in discussie kwam, orga- niseerde de afdeling o.m. een aantal excursies, waaronder een bezoek aan het Bouwcentrum in Rotterdam. jer, Nadat het afdelingskoor, dat on- ;r,T der leiding van haar nieuwe dirigent de heer J. Arnoldus, verrassende vor deringen heeft gemaakt, zowel „Zon- dagmorgen" als „Abendchor" ten ge- hore had gebracht, was het woord aan de penningmeesteresse, mevr. J. Donkers-Wetselaar. die in haar fi nancieel jaaroverzicht na een geestig getint voorwoord kon wijzen op een gestadige groei van het batig saldo. Nadat haar begroting voor 1962 eveneens blijk had gegeven van het nodige optimisme, bracht de kascom- missie by monde van mej. J. W. Boehmer verslag uit en werd de penningmeesteresse décharge ver leend. Nadat de presidente de dames hulde en dank had gebracht voor het vele werk, dat zij weer in het belang van de afdeling hadden verricht, gaf het koor een uitstekende vertolking van het altyd weer stemmingsvolle „De winter is vergangen" van J. Evertse. Na dit min of meer officiële ge deelte, volgde nog een gezellig sa menzijn, dat onder leiding van de presidente werd geopend met een spannend spel, waarby de dames in groepjes van vijf elkaar bekampten in het raden van plaatsnamen, die door de presidente in de z.g. crypto- gramvorm werden opgegeven. Hoewel de opgave niet. gemakkelijk was bleek het winnende team toch 13 van de 15 plaatsnamen goed te hebben geraden. Niet minder succesvol bleek de hier navolgende samenzang te zijn. Het hoogtepunt van dit gezellig samen zijn vormde de opvoering van de door Barbara van Kampen geschreven vrolijke éénakter „Rhapsodie in rood". In dit geestige kluchtje liet het afdelings-groepje onder regie van de heer H. Kres de aanwezigen zien welke komische verwikkelingen er kunnen ontstaan als twee cliënten in een dameshoedenzaak beiden haar zinnen hebben gezet op het zelfde „modieuze hoedje". <g- LEIDERDORP Zwembad wordt uk. uitgebreid De voorzitter van de zwemvereni ging De Does, die gisteravond een jaarvergadering hield, deelde mede, dat hoewel de goedkeuring op de uit breiding van het zwembad met 50 meter is ontvangen er nog geen bouwvergunning is gegeven. Het be stuur wil echter toch een krediet van f. 10.000 aanvragen voor het gereed maken van het bestek. Dat deze uitbreiding inderdaad noodzakelijk is bleek uit het jaarver, slag van de secretaresse, mej. M. van der Voort. Het aantal bezoekers, vooral van buiten Leiderdorp neemt nog steeds toe. Er zijn het afgelopen seizoen 2501 abonnementen en 32156 losse kaartjes verkocht. In totaal hebben 635 leerlingen aan 't school zwemmen deelgenomen. Aan 177 jongens en meisjes kon een diploma worden uitgereikt. Het Jaarverslag van „De Kleine JDoes", uitgebracht door de heer Van ;der Reyden, vertoonde eveneens een optimistisch beeld. Het ledental is tot 140 gestegen. De heren A. M. Kleissen en Welling werden als be stuurslid herkozen. ZOET ERWOUDE De Jaarlijkse collecte ten bate van de 12 Groesbeekse tehuizen wordt in deze gemeente gehouden in de week van 5 tot en met 10 maart BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Okke, zn van J Hoekstra en G. J. G. de Haas; Grietje Cornelia, dr van H. Uilenberg en A. _C. S. van der Mark; Johannes, zn van H. Uilenberg en A. C. S. van der Mark; Anne René, zn van W. Kammenga en J. Scheurwater; Cornells, zn van J. C. Plug en A. La- man; Akke Jantlna, dr van W. Vegter jeu J. de Vries; Ay Lee. dr van K. H. Llem en H. K. N. Teng; Gerrit, zn van |J. van Dam en C. J. Horsman; Paula I Deslree. dr van K. Tolner en J. van Heerden; Maria Jacoba Helena, dr van R- L. Kallenberg en J. C. M. van der Werf; Eric Cornells Jacobus, zn van ,J- J. van der Geest; C. A. M. van Oanu Maria, dr van J. J. den Os en C. G. Tijsterman; Gérardlne Marie- Josée Luclenne Christine, dr van N. I G Blonk en W. C. Godschalk; Alfred Rlcol, zn van C. Moolenaar en T C G. de Vries. OVERLEDEN J. Baas. 77 Jr, man; C. H. M. de Wit. 4 Jr, dochter; E. Mars, 64 Jr, e.v. G. T, J. Prinsen; i registratie namen en aandui dingen van politieke groepe ringen. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad, brengt ter openbare kennis, dat dit stembureau ju zijn vergadering van 6 maart 1962, ingevolge de daartoe strekkende ver zoeken van de desbetreffende politieke groeperingen, heeft besloten de vol gende namen dezer groeperingen, c.q. met de aanduidingen daarvan. In het door genoemd centraal stembureau in> gevolge artikel G 3, le lid, van de Kies ven,aan tC leggen reBlster in te schry- 1. Communistische Partij van Neder land; aanduiding C.P.N. 2. Radicaal Democratische Partij; Kavj?liCke Volkspartti: aanduiding 4. Staatkundig Gereformeerde Party; aanduiding S.G.P. 5. Pacifistisch Socialistische Partij aanduiding P.S.P. 6- Partij van de Arbeid; aanduiding P.v.d.A. 7. Protestants-Christeiyke Groep; 8 Christelijk-Nationale Volkspartij; 9. Positief Christelijke Nationale Unie; 10. Partij van Vrije Burgers; aandui ding Vrije Burgers. 11. Volkspartij voor Vryheid en Demo cratie; aanduiding V.V.D. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Ingevolge het bepaalde ln artikel G 3, 5e lid. van cle kieswet een leder binnen 14 dagen na de dagtekening van deze openbare kennisgeving van de genomen beslissing schriftelijk by de Kiesraad in beroep kan komen. LEIDEN. 7 maart 1962. De voorzitter voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. ECHTELIJK CONFLICT „Ik betaal geen cent boete, want ik ben onschuldig", zo sprak een 52- jarige Leidse ingezetene, die terecht stond, omdat ze haar man had mis handeld. Ze ontkende dat, doch het slachtoffer en ook een getuige ver klaarden, dat de verdachte niet al leen de man tegen een zeer been had geschopt, doch hem bovendien door een ruit had gegooid. De officier van Justitie vond het gedrag van verdachte wel ergerlyk en inplaats van boete, eiste hy een week gevangenisstraf. De politierechter liet het toch op een boete aankomen, hy legde f 40 boete of 5 dagen hechtenis, en 2 we ken voorlopige gevangenisstraf met een proeftyd van 3 jaar op. Duwel geblesseerd UVS zal het zondag a.s. in de uit- wedstryd tegen De Baronie moeten doen zonder rechtsback Gerard Du- wel. Hij heeft in de wedstryd tegen Helmondia een blessure opgelopen. Het tweede van UVS speelt za terdagmiddag a.s. in de Kikkerpol der tegen SJC. Aanvang 3 uur. De uitwedstryd tegen Hermes DVS 2 wordt van het programma geschrapt. Deze was reeds gespeeld. Op de Schiekade naby de heer Bokelweg te Rotterdam heeft een beschonken automobilist gisteravond met zyn wagen drie voetgangers van een zebra gevaagd. Na de aan rijding is hy met verhoogde snel heid doorgereden, maar men slaag de er in hem klem te rijden en aan de politie over te leveren. De drie aangeredenen werden gewond, zy zijn naar het ziekenhuis gebracht. De school in de van Zuylen van Nyeveltstraat te Wassenaar die en kele tientallen jaren de naam van „Openbare lagere school no. 1" ge dragen heeft, heet sinds gisteren of ficieel „Europaschool". De nieuwe naam staat in keurige blauwe let ters op de gevel en werd onthuld door burgemeester mr. W. J. Geert- sema, die tevoren in de gymnastiek zaal een toespraak had gehouden. De plechtigheid van de naamgeving werd bijgewoond door enkele wet houders en de gemeentesecretaris, leden van de gemeenteraad, hoof den van verschillende scholen en de leerlingen van de drie hoogste klas sen van de „Europaschool". Na een inleidend woord door het hoofd der school, de heer W. v. d. Worp, hield de burgemeester een toespraak over enkele aspecten van de Europese eenwording. Wie een halve eeuw geleden sprak over Euro pese eenheid, werd uitgelachen. In 1946 lanceerde Churchill de gedach te van de Verenigde Staten van Europa, maar het moest toch duren tot na de overweldiging van Tsje- cho-Slowakije, dat men de noodzaak van een meer verenigd Europa dui- deiyker ging inzien. In cultureel opzicht heeft Europa altyd wel een zekere eenheid ver toond, aldus de burgemeester. Op politiek gebied is het eeuwen lang verdeeld geweest. In het westen was het vooral de Frans-Duitse tegen stelling, die de mogeiykheid tot een toenadering afsneed. De enorme winst van deze tyd is, dat deze kloof kon worden overbrugd en dat daar voor het pad geëffend kon worden voor een streven naar grotere een heid. Op deze Dag van Europa wilde mr. Geertsema ook denken aan het deel van Europa dat in het Oosten ligt. wy zullen moeten blyven stre ven tot toenadering tussen het Oos ten en het Westen en wy moeten niet by voorbaat de mogelijkheid van een dergelyke toenadering als uitgesloten beschouwen. Wie weet zal ooit nog eens een bedreiging door China bydragen tot een dich ter tot elkaar komen van Oost en West-Europa. De burgemeester sprak nog over de taak van de jeugd van nu in het Europa van de toekomst. De Euro pese eenheid wordt slechts langzaam gerealiseerd en moet ook niet over haast worden. Daarom zal er voor de jeugd nog veel te doen zyn. Nadat burgemeester Geertsema de naam van de school onthuld had, hees de wethouder van onderwys, mevrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bou- vrie voor de school een nieuwe Euro- pavlag. Deze vlag is door het ge meentebestuur beschikbaar gesteld als wisselprys voor een ieder jaar onder de scholen uit te schrijven teken- en opstellenwedstrijd over de Europese gedachte. Begroting Nieuw-Guinea aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmid dag (op verzoek van de communist Bakker) hoofdelyk gestemd over de begroting van Nieuw-Guinea, die be hoort onder de verantwoordelijkheid van de minister van Binnenlandse Zaken. De uitslag van de stemming was 100 tegen 3. Tegen waren slechts de communisten Borst en Bakker alsmede de heer Lankhorst van de P.S.P. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 7 maart C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Se ringen: Mad. Stepman 4 kop 80-135, ld. 2 kop 65-90, Marie Legray 4 kop 50-76, ld. 2 kop 40-52, Prunus triloba 50-79, ld. serrulate 170-305, Forsythia 50-72, Sneeuwballen 95-130 per tak. BARNEVELD, 8 maart Coöp. Ve- luwse Eierveiling: weekaanv. 1.300.000 stuks, waarvan er thans 465.360 in velling werden gebracht. Handel rede- lUk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 44/49 gram f 6.93-7.10, van 51/57 gram f 7.67-8.70, van 57/63 gram f 8.73-9.45, van 63/69 gram f 9.43-10.62. Eierveiling S.B.E.: aanvoer 537.163 stuks. Handel redeiyk. Pryzen per 100 stuks: eieren van 42/44 gram f 5.73-6.00, van 52/57 f 8.16- 8.42, van 57/62 gram f 8.61-9.17, eende eieren van 65/60 gram f 8.10-8.62, van 67/72 gram f 8.75-9.00. Eiermarkt: aanvoer 2.000.000 stuks. Handel vlug. Prijzen per 100 stuks: eieren van 57/65 gram f 9.01-10.50, alg. prijs f9.45, kiloprijs fl.55 op basis 61 gram. Pluimveemarkt: aanvoer 44.000 st. Handel redelijk. Slachtkippen fl.25- 1.35 per kg, slachtkulkens f 1.70-1.85 per kg. GOUDA, 8 maart Kaasmarkt; Op de kaasmarkt zijn heden aangevoerd 7 partijen kaas. De notering was f 2.10- 2.24 per kg. De handel was matig. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 maart Groenteveiling: waspeen per kist Al 14.20-16.10: A2 620-12.00, BI 15.10- 16.40, B2 4.30-8.20. Cl 10.10-10.80. C2 9.10. boerenkool 64.rodekool 18. kroten per kist 1.10-4.10, selderie per 100 st.. 15.— tot 46.—. witlof 1 12.—, ld. 2 86 Aanvoer waspeen 110 000 kg. waar van 78.000 kg voor export werd ver kocht. LISSE, 8 maart Gladiolenveillng Prysnotering van de door de Coöp. Bloembollenvelling gehouden plant goedveiling van gladiolen. Gladiolen 6/8: Agnlta 1.25, American Express 1.30. Bloemfontein 1.50, Dr. Fleming 1.40. Firmanent 1.10, Flower- song 1.70, Gold Dust 1.40. Hochsommer 2.30, Leif Ericksson 1.40. Lustige Witwe 1.20, Mabel Violet 1.20, Mansoer 1.30. Maria Gorettl 1.30, Memorial Day 1.40, Nieuw Europa 1.40, Pride of Holland 2. Sans Souci 1.30, Spie and Span 2.30, Spotlight 140. Washington 2 50, Win ston Churchill 1.80, Gladiolen 3'4: Broadway Melody 28. Kardlnal SDell- man 32. Pride of Holland 50. Rosa Polka 22. LEIDERDORP KANDIDATEN A.R. In gebouw Irene vergaderden de leden van de A.R.-Kiesvereniging „Vryheid en Recht". De heer J. Wilschut, lid van de Provinciale Staten en raadslid te Rot terdam, sprak over het onderwerp: „Wat is groot en wat is klein bij de verkiezingen?" Hierna ging men over tot de kan- didatenverkiezing voor de gemeente raad. De volgende lijst voor A.R.- kandidaten werd vastgesteld: 1. C. Meerburg, 2. L. Los, 3. J. W. Boot, 4. M. Moraal, 5. J. H. van der Stoel, 6. C. Gordyn, 7. H. W. Heykoop, 8. mevr. W. S. van Duyn-Zuur, 9. drs. P. A. J. van wynmalen, 10. G. C. van Houwelingen, 11. D. Schouten, 12. J. Verduyn. Schoolconcert Dinsdag 13 maart 's middags om 2.30 uur zal het Westnederlands Symphonie Orkest een concert geven voor de leerlingen van de ULO- school en de hoogste klassen der la gere scholen te Leiderdorp. Dit con cert is ook bedoeld voor leerlingen uit Zoeterwoude-Hoge Ryndyk, Ha- zerswoude-Ryndyk en Koudekerk a, d. Ryn. OEGSTGEEST Kandidatenlijst VVD raadsverkiezingen Op de jaarvergadering van de Volksparty voor Vryheid en Demo cratie, afdeling Oegstgeest-Warmond werd de kandidatenlyst voor de aan staande verkiezing van leden voor de Gemeenteraad voor Oegstgeest, als volgt samengesteld: 1. Ir. W. H. B. v. Dunné; 2. mevr. P. H. Smits-Wit- vliet; 3. drs. J. A. Bouland; 4. mevr. E. de Tombe-Huurman; 5. mr. M. J. van Emde Boas; 6. mr. F. E. Ohlen- roth; 7. ir. J. van Dorp; 8. mr. F. E. de Wilde; 9. mevr. J. C. de Jong Diepeveen; 10. prof. mr. A. v. Oven; 11. H. Scheffer; 12. G. J. Jöbsis; 13. ir. A. van Driel; 14. mevr. I. M. van HoikSimon Thomas. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn uit de gevangenis van Fresnes (Frankrijk) zes Algerijnse po litieke gevangenen ontsnapt. Zij had den ongemerkt een tunnel onder een muur door gegraven. Commando Van Heutsz overgedragen Kapitein H. Goedhart uit Den Haag heeft vanochtend het com mando over de 432 ste compagnie van het regiment Van Heutsz over genomen van Kap. E. L. R. J. Lau- tenslager. Een défilé dat muzikaal werd opgeluisterd door het tam- boerscorps van het regiment uit Schoonhoven symboliseerde dit offi ciële gebeuren. Twee jaar lang heeft kapitein Lautenslager het commando in Lei den gevoerd en hij beschouwt het als de prettigste tyd uit zyn mili taire carrière. Het hoogtepunt van deze tyd was voor hem de opdracht die hy kreeg om met zyn mannen in januari van dit jaar de erewacht voor het Huis ten Bosch in Den Haag te betrekken. Vooral de ver standhouding met de onderofficieren is altyd bijzonder goed geweest. Voorlopig gaat hij drie maanden naar de cursus die in Den Haag en Harderwyk gegeven wordt. Na af loop kwam men byeen in de offi ciersmess van de Doelenkazerne, waar o.a. aanwezig waren de com mandant van het regiment Van Heutsz, kolonel v.d. Meyden, de ver tegenwoordiger van de TBW, ma joor Treu uit Den Haag, de territo riaal commandant Zuid-Holland, ko lonel H. J. van der Hage en de commandant van de koksschool. ko lonel Wessels. Vanmiddag zullen de gasten aanwezig zyn bij een caba ret-voorstelling te geven door de groep van Frans van Dusschoten. Vanavond is er een gemeenschappe- ïyke rystmaaltyd in de manschap pen-kantine van de Doelenkazerne. Tot slot volgt een by eenkomst van de leden van de personeelsvereni ging in de Onderofficierskantine, die dan afscheid kunnen nemen van hun oude commandant en de nieu we kunnen begroeten. Boete van f10,voor Demonstranten (Van onze Haagse correspondent) De ruim 20 meerderjarige deelne mers (sters) aan de anti-kernbom - demonstraties op 10 november van het afgelopen jaar in Den Haag zyn vanmorgen door de Haagse recht- hank in hoger beroep veroordeeld tot geldboetes van f. 10,- subsidiair 2 dagen hechtenis. De rechtbank overwoog in het vonnos, dat een punt ten gunste van de overtreders is. dat zij zich van hun verantwoor- delykheid ten opzichte van de maat schappij bewust zyn en uit edele mo tieven gehandeld hebben. Prijzen voor consumptiemelk De minister van Economische Za ken heeft, in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij, zijn goedkeuring gehecht aan een prijsverhoging voor gestan daardiseerde melk en karnemelk ge durende het tweede halfjaar 1962. De prijzen to de niet-gerationaliseerde (de niet-gesaneerde) gebieden to west-Nederland worden per 1 juli met 1 cent vexhoogd. Overigens bly ven de prijzen to het gehele land na 30 jnni en voor de duur van dit jaar ongewyzigd op het hiuidige peil. VOORSCHOTEN Bromoto-club De Bromototo-club „Voorschoten" organiseert op zaterdag 17 maart de eerste puzzeloriënteringsrit in 1962. De rit wordt gereden volgens het nieuwe KNMV-reglement en telt mee voor het clubkampioenschap. Gele genheid tot inschrijven in „Het wa pen van Voorschoten" van 13.30 uur af. In verband met deze rit en het nieuwe reglement, dat wordt aange houden, heeft „Voorschoten" besloten in café Ton Bakker te Wassenaar een causerie te houden, die om 8 uur 's avonds zal beginnen. Gistermiddag om drie uur werd de brandweer gealarmeerd voor een bin nenbrand in het perceel Schoolstraat 53. In de woonkamer was door tot nu toe volkomen onbekende oorzaak brand uitgebroken, maar dank zy het feit, dat onmiddellijk de brand weer gewaarschuwd was, kon de brand beperkt blyven tot deze kamer. Toch werd de schade, die door ver zekering gedekt wordt, nog geschat op enkele duizenden guldens. WASSENAAR Dit jaar bestaat het dierenpark in Wassenaar een kwart eeuw. Het was namelijk in 1937, dat de heer P. W. Louwman zyn aanvankelijk las liefhebberij begonnen dieren verzameling op velerlei verzoek voor belangstellenden ter bezichtiging stelde. In de afgelopen 25 jaar is deze verzameling uitgegroeid tot een dierenpark, dat uit binnen- en bui tenland vele bezoekers trekt. I jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Onverwachte vondst I Aan die oude fauteuil heb- II ben we toch niets meer, dacht de heer Hak uit Maurik (Be- g tuwe). Het ding is scheef en in elkaar gezakt. Daar maak 1 ik kachelhout van. De heer Hak liet hierop enige malen een bijl met forse slagen op het oude meubelstuk neer komen. Tot zijn grote verba zing rolde er een portefeuille uit de opengescheurde voe ring. Toen hij hem open maakte, bleek er f 3250 in te zitten. De heer Hak begreep on middellijk hoe „de porte feuille in de fauteuil paste" Hij had de stoel een jaar ge leden van de erfgenamen van zijn buurman gekregen. J)eze, de alleenwonende metselaar 1 B. van Gent, was met zijn I bromfiets dood langs de weg l gevonden. Bij de verdeling m van de meubels besloot men n een groot gedeelte hiervan 1 te geven aan buurman Hak. i De heer Hak heeft n.l. een g groot gezin en hij kon best een paar meubels gebruiken. f§ Zo kwam de fauteuil in zijn g bezit. De heer Hak heeft het geld g naar de politie gebracht. 1 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? De afdeling Voorschoten van Volksonderwijs heeft van haar jaar vergadering een genoeglyke avond gemaakt. Na het huishoudelijk ge- I deelte, dat in een prettige sfeer vlot I afgehandeld werd, werden nl. enkele culturele films vertoond, waarvan die over het werk van de Unicef en over het Kruger Wildpark in Transvaal, een diepe indruk maakten. De voorzitter, de heer J. H. van Eist, stelde in het kort het doel van Volksonderwijs in Voorschoten. De secretaris, de heer J. P. Uitten- bogaard, gaf een overzicht van de activiteiten sedert de her-activering van de afdeling in oktober 1960. Het ledental, dat toen 56 bedroeg, is thans reeds gestegen tot 102. De heer Zomers gaf een financieel overzicht. Inkomsten en uitgaven biyken elkaar ongeveer te dekken, maar het bestuur zag geen aanlei ding een voorstel tot contributiever hoging te doen. Mogelijk kan styging De NAVO-bondgenoten hebben een Amerikaans verzoek om zich aan te sluiten by landen van het Westelijk halfrond wat betreft het stopzetten van de wapenhandel naar en van Cuba. in „welwillende overweging" ge nomen. Dit ls gisteren door functio narissen van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken ver klaard. De besprekingen over deze zaak tussen de Verenigde Staten en hun NAVO-bondgenoten zijn op regerlngs- vlak nog gaande. Het dagelyks bestuur van de AVRO heeft besloten in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de president van de Amsterdamse rechtbank, die heeft bepaald dat de AVRO aan alle leden vóór 15 maart stembiljetten moet toezen den in verband met de verkiezing van de gewestelijke besturen. Het bestuur heeft besloten zich naar de uitspraak te gedragen, maar heeft ook meegedeeld, dat het ge bleken is, dat het „volstrekt onmo gelijk" is de biljetten aan alle leden vóór deze datum toe te zenden. De datum waarop de ingevulde biljet ten bij de notaris moeten zyn, is daarom verdaagd tot 1 mei. Het bestuur zal zorgdragen voor een tydige verzending van de stembil jetten. NED, HERV. KERK Beroepen te Den Bommel (toez.) S. P. van Assenbergh, kand. te Lunteren. Aangenomen naar Amsterdam,-West (wljkgem. Geuzenveld) (toez.) dr. J. Koper, laatsteiyk zendingspredikant te Oegstgeest. Aangenomen naar Elspeet- Uddel-Vlerhouten (2de pred.pl.) L. van Nieuwpoort, kand. te Llnschoten. die bedankte voor Nieuwpoort, Schoonre- woerd en voor Slnt-Phlllpsland. Be dankt voor Sommelsdyk H. J. de Ble te Alblasserdam. GEREF. KERKEN Beroepen te IJmulden (4de pred.pl.) J. M. van den Brink te Ny-Beets. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Bllthoven C. van Leeuwen te IJsselmulden-Grafhorst. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Drachten (2de maal) J. Ketelaar te Hoogezand. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen W. Hage te Middelburg. Rond de psaltcr-Hasper De generale synode der Geref. Ker ken heeft in de te Apeldoorn gehou den slotzitting aan het moderamen opgedragen de mogelykheden te on derzoeken over de geschilpunten in zake de psalmberyming-Hasper met de Stichting geesteiyke liederen uit de schat van de kerk der eeuwen tot een bevredigende oplossing te komen. Het moderamen droeg aan de afge vaardigde predikanten uit Noord- Brabant, ds. W. de Graaf te Almkerk en ds. P. Visser te Tilburg, op te on derzoeken of by het stichtingsbestuur bereidheid bestaat tot een vriend schappelijk gesprek met het mode ramen der synode. Wy vernemen thans, dat de synode-afgevaardigden met enkele personen uit de kring van de Stichting in tegenwoordigheid van mr. E. J. E. C. Vonkenberg te Gorin- chem overleg hebben gevoerd en dat zy een brief hebben ontvangen, gete kend door alle bestuursleden van de Stichting, waarin staat, dat 't voorne men van de synode om de Stichting uit erken telykheid en waardering voor haar arbeid een geldbedrag aan te bieden, haar alleen maar aange naam kan zijn. De Stichting verlangt naar herstel van de banden, die zy sedert 1937 met de Geref Kerken heeft. Zij ziet gaarne een bewijs van de waardering der kerken tegemoet en verzoekt beide predikanten het moderamen te vragen het initiatief te nemen tot het beleggen van een samenkomst. Ned. marinier op Curasao verongelukt Gistermiddag heeft zich op Cura cao een ongeval met een militaire vrachtwagen voorgedaan, waarbij een marinier om het leven kwam en 14 militairen werden gewond. Het slachoffer is de ongehuwde 20-jarige marinier der derde klasse, zeemilicien P. H. de Bie uit Delft. De militaire vrachtwagen, waarin zich een aantal marinemensen be vond, ls op het kruispunt van de Caracasbaaiweg en de weg naar Montagne, uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. Vyftien in zittenden werden gewond, van wie De Bie is overleden Van de overi ge militairen, wier verwondingen va riëren van licht tot min of meer ernstig, verkeert evenwel niemand in levensgevaar. Allen werden voor onderzoek naar het ziekenhuis over gebracht. IERSE ZEEMAN MET MES GESTOKEN Voor een bar in de Delistraat op Katendrecht te Rotterdam heeft van nacht tegen twee uur een Ierse zee man, J. Cornelly, opvarende van het m.s. Waveccest. een steek piet een stiletto in de linkerzijde opgelopen. De man werd voor behandeling van de wond naar het havenziekenhuis vervoerd. Een inwoner van Venlo, bleek by onderzoek in de bar door de politie, het bebloede mes ln zyn laars te heb ben. Toch wordt niet hy verdacht van het toebrengen van de steek. Daarvan verdenkt men 26-jarige zeeman uit Rotterdam. Er zou een vechtpartij zyn geweest. Beide mannen zyn in het politiebureau opgesloten. 25 MILJOEN DUITSERS KOCHTEN IN ONS LAND De kooptochten van Duitsers naar plaatsen in Nederland hebben vol gens de kamer van koophandel van Mönchen-Gladbach in het afgelopen jaar een ongekende omvang bereikt. De kamer heeft berekend, dat er in 1961 minstens 25 miljoen Duit sers naar Nederland en in het bij zonder naar de ln het grensgebied liggende plaatsen zijn getogen om levens- en genotmiddelen en andere goedkope verbruiksgoederen te ko pen. Op 1 januari is een wet tot ver- gemakkelyking van de douanefor maliteiten in werking getreden en op grond hiervan verwacht de ka mer een verdere toeneming van de „Hollandfahrten". Aartsbisschop van Canterbury naar Moskou De Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, heeft een uitnodiging van de Rus sische Orthdoxe Kerk, om geduren de dit jaar een bezoek te brengen aan Moskou aangenomen. Het is de eerste maal, dat een aartsbisschop van Canterbury naar de Sowjet- Unie gaat. Dr. Ramsey is daar ech ter reeds in 1956 geweest, toen hij aartsbisschop van York was. Hy wenst het contact met de Russen, dat hy in november op de conferen tie van de Wereldraad van Kerken in New Delhi vestigde, te verster ken. Soekarno heeft nog in zyn rede te Djakarta verklaard, dat Indone sië niet wenst dat West-Irian wordt overgedragen aan de VN. „Wy wil len, dat het aan ons wordt overge dragen en er moeten geen andere voorwaarden zijn". Voorts zeide hij, dat zelfs de Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy, had toegegeven dat West-Irian aan In donesië behoort. Soekarno zei dat hy een beroep op de Nederlanders had gedaan om voor het eind van de vastenmaand vreedzame inleidende stappen bij Indonesië te ondernemen. Hij had geen formeel antwoord hierop, slechts inlichtingen en tekenen die erop wijzen dat de Nederlanders voor onderhandelingen zijn. Verderop in zyn rede zei Soekarno dat de strijd krachten paraat moeten zyn voor 'n onverwachte opdracht die hy zou kunnen geven. De president hield zyn toespraak op een massa-bijeen komst voor het MerJeka-paleis na gebeden ter gelegenheid van het einde van de mohammedaanse vas ten. Na zyn rede heeft Soekarno zyn nieuwe ministers beëdigd. MR. H.W.VAN DOORN VOORZITTER COMMISSIE NOTA VAN DER PUTTEN (Van onze parlementaire redacteur) Bij de regeling van de werkzaam heden heeft de voorzitter der Twee de Kamer in de vergadering van vanmiddag medegedeeld, dat inr. H. W. van Doorn (KVP) voorzitter zal zijn van de commissie van ze ven leden, die zal onderzoeken hoe de behandeling zal moeten zyn van de nota over de zaak Van der Put ten. Medegedeeld is. dat de interpel latie-Roemers (PvdA) over het loon- beleid hoogstwaarschijnlijk reeds dinsdag a.s. zal worden gehouden. In Noorwegen zal een serie van zes radio-posten worden opgericht ter verbetering van de verbindingen tus sen de zeestrijdkrachten van de NAVO en de centra van de landstrijdkrachten, van het ledental reeds de behoefte voldoende dekken. Het bestuur, dat sedert oktober 1960 nog als voorlopig gebrandmerkt was, kreeg nu een officiële basis. Het is samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle openbare scholen en hun oudercommissies. Het ls daar door wel wat „topzwaar", zoals opge merkt werd, maar ten behoeve van het onderlinge contact werd besloten het toch zo te houden. Het is thans als volgt samengesteld: J. H. van Eist voorzitter, J. P. Uitenbogaard secre taris, T. Zomers penningmeester en leden A. Verkerk, L. P. Bergsma, A. J. Leenders, J. J. de Vries, J. H. Brust, H. Mulder en I. Broomans. Gedenkboek veiling Aalsmeer voor Koningin Een deputatie, bestaande uit de heren N. Hofman, voorzitter Coöpe ratieve Vereniging Centrale Aal smeerse Veiling G. A. P. Drost, secre taris, A. v. d. Zwaard, penningmees ter en A. van Es, heeft vanmorgen te Soestdyk de Koningin een exem plaar aangeboden van het gedenk boek „Vyftig jaar Centrale Aal smeerse Veiling", uitgegeven ter ge legenheid van het feit, dat deze vei ling op 10 januari J.l. 50 Jaar be stond. Het boek is samengesteld door de heer A. van Es. BEURSOVERZICHT PHILIPS FLAUW; KON. OLIE ZWAK Amsterdam, 8 maart. Van de internationale waarden hebben aandelen Kon. Olie vanmid dag een tamely k zwakke tendentie te zien gegeven op f138,60, tegen giste ren f 140,90 bij het slot. Deze koers daling werd hoofdzakeiyk veroorzaakt door het feit, dat Wall Street gisteren in dit fonds met kooporders verstek liet gaan. De verkopen aldaar hadden de overhand waardoor de koers een halve dollar lager sloot. Dit bracht vandaag in Amsterdam verkopers in de markt, waartegenover niet vol doende vraag aanwezig was. Philips moest de koerswinst van 3 punten op woensdag, vanmiddag geheel afstaan. Gedaan werd dalend van 1053 tot 1049 (1056). Unilever fractioneel lager. Hoogovens op 819, na 817, praktisch onveranderd. Aku min 4 punten op 399 Na een kalm eerste half uur kwam er plotseling leven in de Phi- lipshoek. Er meldde zich een grote verkoper, die meelopers kreeg. Tegen over dit aanbod stond te weinig vraag om een gevoelige koersdaling te kun nen tegenhouden. De prijs daalde dan ook van 1049 tot 1039, waarna tegen het slot een licht herstel in trad. In de leidende cultures kwam wei nig verandering, evenmin als in de Scheepvaartaandelen. De drukte in aandelen Oostzee van gisteren was vandaag afgelopen. Er werd nog wel in een open hoek gehandeld waardoor de koers daalde van 170 tot 162, om daarna weer op te lopen tot 169, tegen gisteren als slotkoers 177. Aan delen Hillegersberg werden 5 punten lager op 450 laten geadviseerd. De staatsfondsenmarkt bleef praktisch onveranderd. De nieuwste 4% lening 1962 was eerder iets beter, dankzij steunorders, aldus de beurs. WISSELKOERSEN Amsterdam. 8 maart. Londen 10.18—10.18%; New York 3.61 A3.61H; Montreal 3.44ft 3.44ft; Parys 73.79%—73.84%Brus sel 7.26%—7.26%: Frankfort 90.40— 90 45; Stockholm 70-11—70.16- Zürlch 83.38%—83.43%; Milaan 58.24%— 58.29%; Kopenhagen 52.56—52.61; Oslo 50.76%—50.81%: Wenen 13.99% —14.00%; Lissabon 12.69—12.70%. Koning Boudewijn en Koningin Fablola zijn gisteren uit Zwitserland in Brussel teruggekeerd. Het Belgische vorstenpaar was vrydag uit Belgic ver trokken Over de aard van het bezoek aan Zwitserland zijn geen mededelin gen gedaan. Donderdag 8 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103 102% Ned '59 4% 103% 102% Ned '60-1 4% 103% 102% Ned '60 n 4% 103% 102% Ned *59 4V4 101 102% Ned '60 4y4 101% 100H Ned '61 4y4 101% 100» Ned. *53 3% 98 97% Ned. Gb obi 3% 82% Ned '47 3% 94A 94ft Ned '51 3% 98% 98% Ned '53 I-II 3% 96% 96% Ned '56 3% 96% 96% Ned '48 3y4 90% 90% Ned bel cert. 3y4 90% 89ft Ned '50 I-II 3% 90% 90% L Ned '54 I-II 3% 91% 91% Ned 13% 91% 91% Ned '55 n 3% 92% 92% Ned *37 3 92% 92% Ned G.b obi '46 3 93% 93ft Ned dol In '47 3 93% 93% Ned Inv cert 3 99ft 99% 99 GL Ned. 62-64 3 99% GL Indië *37 3 99% Indië *37 3 95 ft 95% Ned. won. bJ. '57 6 109% 109 GL Ned. w. bJ. '58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 116% 117% Ver. HVA-my. 139% 139 AX.Ü403 %GB 400 Deli My cert. 164.80 164.50 Hoogovens cert.819 820 Philips gem. bez. 1052 1041% Unilever cert. 186.50 185.90 Dordtse Petr644% 634% Kon P (50 a f 20) 140.90 138.50 Holl. Amer iyn 148% 248% Java China Pak 152^, 152% K-L-M 694Ó 6990 Kon Ned St.boot 178% 178% Kon Paket My 151B 151% Stoom My Ned 171% 172% Niev Goudr eert 146% 148 v Ommeren eert 330 G B 330 G B Kon. Rott Lloyd 151% 152 N Scheepv Unie 152% 152 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% idem 48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 104% 100% ld "37 I-n (3%) 96% Z -Holl *55 4% 100% Bankwezen Bb N Gem 58 5% 104% 104% ld NWB '52 4% i 100 100% BVG rspbr I 500 195% 196% BVG rspbr '52 144% (ndustr. Obligaties Philips Doll. *51 94% 94% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 106B A'dam '51 12% 86 86% A'dam *56 I 2% 86% 86' A'dam *56 n 2% 91% 91% A'dam '56 m 2% 91% 91% Eindhoven '54 83 82% Enschede '54 2% 85% 84% Den Haag -5212% 92 Idem ET 2% 94% 95% R'dam *52 I 2% 9393y. Idem n 2% 101B Idem '57 2% 9090% Utrecht *52 2% 94 B 95B Z.-Holl. 1957 2% 93 92% Zuid-Holl *59 2% 104% 105 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credieiinstellingen Robeco255.50 255 Amst Bank 407 409% Cultuurbank 36 36 Holl Bank U eert. 223 222% Ned Handelmy 375 370 Rott Bank385% 385% Twentsche Bank 351% 356 Senembah 410 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 740 739 Berkei's Pat315 315 Borsumij-Wehry 83 83 Calvè Delft eert. 918 918 Electralasmy 390 380 K. Pap. v. Gelder 399% 392 K Ned. Grofsm. 197 196% Holl Constructie 445 Ing. bur v. Bny. 255 254 Internatio 233 233% Int. Kunstst Ind. 74 74 v. Kemp en Beg 160 156 L Leidse Wolsp.ry 565 565 Müller en Co NB 504 501 Ned Kabelfabr 620 610 L Philips pref 308 304 Rott Droogd My 584% 570 Sikkens Groep 965 962 Ver Touwfabr 412 408 Walvisvaart 107 108% Wernink's Bet.my 245 247 Wilton Feijenoord 332 334% v Wyk - Heringa 94% 95% Zaalberg 148 147% Mijnbouw en petrolrum Biliton 2de r510 Kon Petr (f20) 139.— Amerik fondsen 510 136.50 Canad Intern Pacific R Nickel Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 25ft 25% 77% 77% 49ft 49% 41ft 42% 56 56% 55% 55tf 81 82% 56% 56% 40 39 ff 33 ft 33% 71% 71

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9