„Zijn verzekeringen: één zwenclelpartij NAKAARTEN OVER ZAAK-STALMANN Ver. Naties garanderen Tsjombes veiligheid GUN GUN Directeur van AVRO ten grave gedragen Handvol Kamerleden bespreekt visserij CHROESJTSJOW voorzitter Landbouwcommissie Weinig belangstelling p. Zware boetes voor Hagenaar DAF-TRUCKS CEBR. VAN LILDEN Geen nieuw onderzoek Rood offensief in Z.-Vietnam Kassein dreigt Kritiek op te scherpe kritiek aan open groeve van D. Repko Plannen centrale tv-antenne in Bezuidenhout schieten op K.A.B. ZAL AANWIJZING OPVOLGEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 maart 1962 Derde blad no. 30598 oe lang duurt nog lijdensweg voor de Scheven, haven? Van onze parlementaire redacteur) Van meer dan één zijde is gisteren p de Tweede Kamer gevraagd, wan eer er nu eigenlijk zal worden be tonnen met de verbetering van de Jcheveningse vissershaven. De heer Van Dongen (KVP) zei, ht hij was geschrokken van de me- jedeling der regering, dat bij de (oorbereidingen voor de verbetering ian de Scheveningse buitenhaven zo «ogelijk een nuttig gebruik zal wor- |en gemaakt van de ervaringen die jorden opgedaan met de verbetering nn de havenmond te IJmuiden. Hoe |eze ervaringen zullen zijn, is volgens b regering nog niet te zeggen. De (eer Van Dongen wilde nu van mi- (dnster Marijnen weten, of er direct pet het werk in Scheveningen wordt jonnen, zodra de resultaten van Jmuiden bekend zijn. Iets dergelijks vroeg de heer De juiter (CH), die benieuwd was hoe- eel jaar met deze zaak nog zou zijn lemoeid. Wat de zeevisserij betreft rees de heer De Ruiter erop, dat onze loot voor een groot deel is ver- Bderd. Oude loggers worden niet an het register afgevoerd, omdat de Kering er niet voor voelt een sloop- Cemie te geven. Nu de drijfnetvisse- jj plaats maakt voor treilers komen leine reders in moeilijkheden gezien te hoge prijs van treilers. De heer |e Ruiter was bevreesd, dat er in- Hddels nog meer drijfnetloggers ouden worden opgelegd. Hij meende erder, dat het niet juist was de fcserij aansprakelijk te stellen voor je overbevissing van de Noordzee. Te weinig Mr. Van Djjk (WD) meende, dat huidige visserijbeleid van het de- irtement te weinig „lijn" vertoont, zou volgens hem een nieuwe rich- ng moeten worden uitgestippeld. De eer Van Dijk noemde de viscon- unptie in ons land laag in verge- king met andere landen. Wordt er el voldoende propaganda gemaakt? lok mr. Van Dijk vroeg, hoe het zal lan met de verbetering van de :heveningse buitenhaven. De mi- Ister van Landbouw en Visserij is ant van zijn college van Verkeer en aterstaat. „De klant is koning" en ,rom zou minister Marijnen nog s bij minister Korthals moeten formeren, hoe het staat met de toe- imst van de Scheveningse haven venals een haven voor Katwijk!). Dr. Vermooten (PvdA) verklaarde, it de Nederlandse zeevisserij een tzonderingspositie inneemt. Zij is jjwel de enige die geen overheids- eun krijgt. Ook hij besprak de moei- kheden in de drijfnetvisserij. Het mogelijk, dat men tenslotte tot de inclusie komt, dat deze vorm van sserij geen toekomst meer heeft. Mr. Aantjes (AR) meende, dat rerheidssteun op den duur wellicht aontbeerlijk zou zyn. OVERHEID steunt - kernontwikkeling (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gister- Biddag na korte discussie zonder hoofdelijke stemming een wetsont werp aangenomen, waarin gelden ter 'beschikking worden gesteld ter bevor dering van ontwikkelingsactiviteiten ;*an de industrie op het gebied van de kernenergie. i Minister De Pous zag op dit punt -geen principieel verschil tussen zijn pening en die van ir. Porthumus SffvdA). Op het gebied van de kern energie zal de overheid de industrie moeten steunen. Dit is niet alleen ioofd, maar ook nodig. In het temeen zal de industrie de „cost >r de baet" laten uitgaan, maar it is niet te verwachten bij de ioomenergie. De communist Bakker 'as tegen het ontwerp, omdat het 3U strekken tot voorbereiding van de atoombewapening van West-Duits- id. Dit was volgens minister De iis een misverstand. Kuilvisserij De inkrimping van de vangsttijd voor de zogenaamde kuilvisserij op het IJsselmeer stuitte op bezwaren o.m. bij de heren Van Dongen (KVP) en Kodde (SGP) onder de betrokken vissers is onrust ontstaan. Zij zullen wellicht in financieel opzicht schade lijden. Er zou weer vergunning moe ten worden gegeven om te mogen vis sen van 1 mei tot 30 september in plaats van tot 31 augustus, zo meen den deze sprekers. De heren Van Dongen en Van Dijk spraken nog over de noodzaak van een regeling tegen de vervuiling van onze binnen wateren en dr. Vermooten drong nog aan op een vast plan voor de bevis sing van de Waddenzee. Slechts een handvol Kamerle den was bij de bespreking van het hoofdstuk visserij in de vergaderzaal aanwezig. Het gaf de VVD'er mr. Van Dijk aanleiding tot de verzuch ting, dat de belangstelling voor dit onderwerp blijkbaar niet groot was. Enige in klederdracht getooide vis sers keken van de gereserveerde tri bune neer op de hoofden van de schaarse volksvertegenwoordigers Minister Marijnen zou vandaag antwoorden. Kamerlid Bakker vraagt opschorting ontslag v. d. Putten Het communistische Tweede-Ka merlid M. Bakker heeft minister Visser schriftelijk gevraagd het ont slag van de heer Van der Putten op te schorten tot na de behandeling van de zaak in de Kamer, „opdat het Ambtenarengerecht de beschik king heeft over een bewijsvoering, die door het parlement op haar waarde is getoetst". De heer Bakker is ervan overtuigd, dat de minister bij zijn bewijsvoering voor het Amb tenarengerecht steunt op dezelfde argumenten, die hij gebruikt in zijn nota aan de Kamer. Zo zou het kun nen gebeuren, dat de minister voor het Ambtenarengerecht in het ge lijk wordt gesteld op een argumen tatie die later voor de Kamer te licht wordt bevonden. De Engelse zanger en filmster Franhie Vaughan is gistermid dag uit Londen op Schiphol aan gekomen. Zaterdagavond zal hij in het programma van Teddy en Henk Scholten op de Nederlandse tv- schermen te zien zijn. „Ik heb een eivol programma. Na een tournee van drie weken door Denemarken ben ik nu en kele dagen in Nederland om samen met mijn vrienden Teddy en Henk het programma voor zaterdag op te nemen", zei hij. „Vrijdag vertrek ik naar Mi laan voor twee t.v.-shows. Van de zomer ga ik in Italië een film maken. Ditmaal geen muziekfilm maar een dramatische. Portugal heeft gisteren bij de Internationale Organisatie van de Ar- bedi een klacht tegen Liberie inge diend, waar 29 jaar na de conventie tegen dwangarbeid nog „een wet be staat die het opleggen van dwang arbeid toestaat". Het bestuur van de organisatie zal de kwestie aan een commissie van onderzoek voorleggen. De Liberiaan Edward R. Moore zei dat de klacht terzijde behoort te worden gelegd omdat deze op politieke gronden is gebaseerd. (Van onze Haagse correspondent) „Deze man is op schandelijke wij ze omgesprongen met de gelden, die voornamelijk minder draagkrachti- gen hem betaalden voor een verze kering tegen schade aan hun tele visie-toestel", zo zei gisteren de of ficier van justitie bij de economische politierechter in Den Haag. „Het was één grote zwendelpartij De man over wie hij sprak was de niet ter zitting verschenen 39- jarige directeur van de voormalige schade- en reparatieverzekering „De Internationale" in Den Haag met agentschappen in het gehele land. Bij verstek werd de directeur overeenkomstig de eis veroordeeld tot drie geldboetes van f. 5.000.- voor drie overtredingen van de wet op de assurantiebemiddeling. In zijn requisitoir ging de offi cier van Justitie uitvoerig in op de praktijken van de niet verschenen verdachte. „Wanneer er weer aan meldingen voor verzekeringen bin nenkwamen", aldus de officier „stak deze verdachte het geld in zijn zak en verscheurde de formulieren. Er was in het geheel geen administra tie". Toen het de verdachte te benauwd werd, verdween hij plotseling In een half jaar tijds heeft de man echter kans gezien f. 25.000,- tot f. 30.000,- aan verzekeringsgel den op te strijken. Daarna zyn de Aanval Formosa op Rood-China „komt nabij" Wang Joen Paoe, vice-premier van d? nationalistisch-Chinese regering op Formosa heeft in het parlement gezegd, dat de tijd voor een aanval op het vasteland van communistisch- China „steeds meer nabij komt". Hij zei dit in antwoord op uitlatingen van twee nationalistische parle mentsleden, die er bij de regering op aangedrongen hadden spoedig een „beperkte aanval" op het vasteland te doen. nu communistisch-China de handen vol heeft met voedseltekor ten. binnenlandse onrust en ontevre denheid onder zijn strijdkrachten. - De Hollandse Scheepsbouw Asso ciatie te Amsterdam heeft medege deeld, dat de heer Z. Yechieli, alge meen directeur van de Zlm Israel Navi gation Company Ltd de contracten heeft getekend voor de bouw van zes schepen. Vier van deze schepen zullen een draagvermogen hebben van 3000 ton en twee van 3300 ton. De schepen zullen worden gebouwd, door de Am- sterdamsche DroogdokMaatschappij N.V te Amsterdam en door de N.V. Scheepswerf De Waal te Zaltbommel, zulks in samenwerking met de N.V. Scheepswerf De Hoop te Lobith. De Hollandse Scheepsbouw Associatie is een combinatie, waarin tien Nederland se werven deelnemen. De schepen zul len worden uitgerust met Werkspoor hoofdmotoren. p k I O DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 In de Tiveede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Minister Marijnen heeft gisteren de Tweede Kamer zijn verklaring van dinsdagavond herhaald, dat zij nerzijds een hernieuwd onderzoek in de corruptiezaak-Stalmann niet is te verwachten. „Maar", aldus de be windsman: „De Kamer heeft na tuurlijk het recht van haar kant te besluiten tot een onderzoek door een commissie uit haar midden. Mr. Van Dijk (VVD), die in derde termijn het woord kreeg, zei dat de Kamer zich zou moeten beraden over een nieuw in te stellen onderzoek. Ook thans diende hij nog geen motie tn, maar wel behield hij zich zijn oordeel voor. Zo het tot een nader onderzoek komt, dan zal dit kunnen worden Ingesteld door de vaste commissie voor Landbouw in combinatie met de commissie voor Justitie. Minister Marijnen verklaarde dat de zaak eigenlijk niet de aandacht ferdiende, die zij had gekregen. In middels is aan de Duitse ambtenaar Stalmann genoegdoening verschaft 'oor de onaangenaamheden, die hij door de aan zijn adres gerichte be- tthuldigingen heeft ondervonden. °P de vraag of er naast het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen nog andere medeverantwoor delijk waren, antwoordde de minister, dat het „zonneklaar" was, dat er met hem of een van zijn ambtenaren geen overleg was gezocht. Dit had hij in eerste instantie ook al gezegd, daarmee in het midden latend of wellicht andere overheidsinstellingen over het „corruptiecontract" waren benaderd. Mr. Marijnen leek onge veer aldus te redeneren: „Mijn de partement is een deel van de rege ring. Met mijn departement is niet gepraat, dus ook niet met de rege ring". De minister achtte het niet passend een oordeel uit te spreken over wat er wellicht is gebeurd onder het be wind van dr. Mansholt, die tot eind '57 minister van Landbouw was. Over de rol van minister Mansholt in deze zaak bestaan tegenstrijdige verklaringen. Ten slotte legde minister Marijnen er nog eens de nadruk op, dat zijn doel was geweest, omkoperij bij het gemeenschappelijke Europese land bouwbeleid te bestrijden. Vandaar, dat er bij de Duitse justitie aangifte werd gedaan, dat Duitse ambtenaren zich zouden hebben laten bewerken met Nederlandse steekpenningen. Tot zover de affaire-Stalmann. De Tweede Kamer heeft zich zon der hoofdelijke stemming akkoord verklaard met de motie-Biewenga (AR) waarin de regering wordt ge vraagd zich te beraden over meer geld voor cultuurtechnische werken. zaken overgenomen door een ander bedrijf. De maximum-straf op deze over treding is een geldboete van f. 10.000 De officier achtte een zware straf noodzakelijk en stelde vervolgens de eis. waarmee de politierechter zich geheel kon verenigen. Twee verzeke ringsagenten, die voor de verdachte gewerkt zouden hebben zonder te zijn ingeschreven als assurantie-be zorgers, werden veroordeeld tot geldboeten van f. 35.-. De eis tegen ieder van hem was een boete van f. 75.-. Advertentie en lees deze week =5 eens in de jeugd bladen: Okki, Sjors en Tap toe hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. uzelf en uw gezin de heerlijke produkten, waar mee Jonker Fris elke tafel genoot verwent: President Tsjombe van Katanga heeft meegedeeld van de Verenigde Naties plechtige verzekeringen voor de garantie van zijn veiligheid gedu. rende zyn bezoek aan Leopoldstad op 15 maart te hebben ontvangen. Waarnemers menen, dat hiermee de laatste hinderpaal voor een ontmoe ting tussen Tsjombe en premier Adoela in Leopoldstad uit de weg is geruimd. Tsjombe kondigde aan, dat de tele foonverbindingen tussen Elisabeth- stad en Leopoldstad, die al maanden lang verbroken zijn, zullen worden hersteld, ook al omdat hij hierdoor de gelegenheid zal hebben met Adoe la persoonlijk over allerlei zaken en eventuele meningsverschillen te pra ten zonder de buitenwereld hierin te betrekken. De twee kamers van het Kongolese parlement hebben hun voorzit ters voor dit jaar gekozen. In de Kamer van Afgevaardigden kreeg Yvon Kimpiobi van de (anti-loe- moembistische) Afrikaanse Solidari- teitspartij 59 stemmen tegen de loe- moembistische kandidaat Bertib Mwamba 51 stemmen. Kimpiobi volgt Joseph Kasongo op, die vice-voorzit- ter is van de Kongolese nationale be weging, die door Loemoemba werd opgericht. In de Senaat werd de ge matigde regeringsaanhanger Victor Koemoriko herkozen. Volgens waarnemers blijkt uit de verkiezingen een zwenking naar rechts en een verzwakking van de invloed van de volgelingen van wij len Loemoemba in Stanleystad. Deze groep beschikte in augustus, toen de regering-Adoela aan de macht kwam, over een meerderheid in het parle ment. De chef van de VN-operaties in Kongo, Robert Gardiner, heeft bij president Tsjombe van Katanga for meel geprotesteerd tegen de gebeur tenissen van maandag, waarbij een Ghanese patrouille door Katangese Communistische guerrillastrijders hebben dezer dagen de militaire be zetting van een district in midden- Vietnam onder de voet gelopen, zo is gisteren in Saigon vernomen. Hierbij zijn aan regeringszijde dertien mili taire gesneuveld en acht gewond. Voorts werden 62 regeringsmilitairen door de communisten gevangen geno men. Het thans door de communisten beheerste district is Hau Due. dat on geveer 1.100 kilometer ten noordoos ter. van Saigon is gelegen. Overlevenden die zich door de vlucht wisten te redden, hebben me degedeeld dat de kapitein van het le ger, die tevens hoofd van het dis- trictsbestuur was. doorvocht totdat de communistische guerrilleros zijn post binnendrongen. Toen schoot hij zich voor het hoofd. De autorit eiten van de naastbij - zijnde Zuidvietnamese provincie heb ben versterkingen naar Hau Due ge zonden. Deze troepen hebben veer tien communistische guerrillastrijders gedood en twee gevangengenomen. Ook in het district Dan Doi. in de provincie Xuyen. in het uiterste zuiden van Zuid-Viet-nam. hebben communistische guerrilleros een re geringspost bezet. In de aangrenzende provincie Ba Xuyen hebben de communisten een regeringspost na bezetting in brand gestoken. soldaten in een hinderlaag zou zijn gelokt. In het protest wordt tevens gezegd dat die dag ook op een Zweeds vliegtuig is geschoten en ge klaagd over „de absoluut onnauw keurige beschrijving van het inci dent" door Tsjombe, die beweerde dat de VN „een massale aanval op de stad Kamina waren begonnen". Gardiner verzoekt de betrokken Katangese soldaten „onmiddellijk te bevelen dergelijke provocaties na te laten de voor deze agressieve daden verantwoordelijke personen te straf fen". Het betrokken Zweedse vlieg tuig was op een verkenningsvlucht. Het is aan de „opmerkelijke zelfbe heersing van de piloot" te danken dat hij niet terugvuurde, aldus Gar diner. jams vruchten- en groentenconserven 'n feest op uw dis VAN WAGENBERG-FESTEN N.V. HEUSDEN Generaal Abdoel Karim el Kassem, premier van Irak, heeft gisteren bij de opening van een Arabisch medisch congres in Bagdad gezegd, dat Irak een „sterke macht" heeft samenge steld om met „verrassende slagen het hart van het imperialisme te treffen". In een heftige aanval op het „on derdrukkende en agressieve Britse im perialisme", in het Midden-Oosten zei de premier dat Irak een plan had op gesteld om de „agressor" van het Arabische schiereiland, het „geplun derde" Koeweit inbegrepen, te ver drijven. Hij zei tot het congres, dat Irak een miljoen pond sterling aan de Algerijnse voorlopige regering zou be talen als een onderdeel van zijn hulpprogramma aan de Algerijnse opstandelingen. Ook met volautomatische wasmachines Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op de Noorderbegraaf plaats te Hilversum het stoffelijk overschot van de plotseling overleden directeur van de A.V.R.O., D. Repko, ter aarde besteld. De overledene maakte zyn laatste tocht via het studiogebouw aan de 's-Gravenland- seweg. Op het kerkhof werd het laat ste eerbetoon omlijst met orgelmu ziek uit de Mattheus Passion. Vele honderden bewezen de heer Repko de laatste eer. Praktisch alle vooraan staande figuren uit de radio- en t.v.-wereld waren aanwezig. Het overgrote gedeelte der belang stellenden kon geen plaats in de aula krijgen en luisterde stampvoetend of langzaam heen en weer wandelend om de kou te trotseren, buiten naar de afscheidswoorden, die twaalf spre kers ter nagedachtenis uitspraken. Radio en televisie maakten opna men. De schier eindeolze woorden stroom moet voor de toch al zo be droefde weduwe en haar jonge zoons Han en Hugo, een op dat moment moeilijk te aanvaarden in memoriam zijn geweest. „Wees trots" Grote indruk maakten de woorden van de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. Boot, die kort en kern achtig zijn deelneming betuigde en de overledene roemde als een raadslid, die er altijd op uit was oplossingen te zoeken voor problemen. Zich rich tend tot de zoons, zei de burgervader: „Jongens wees trots op jullie vader, die zo'n plaats in de samenleving in nam". Over de hoofden der vertegen woordigers van de publiciteitsmedia heen, zich kennelijk richtend tot een De verkeerde Tijdens een proces voor een I militaire rechtbank in Parijs I werd een luitenant-ter-zee van I de Franse marine, Jacques-Ma- rie Roy, ervan beschuldigd tegen een hoger geplaatste officier ge- zegd te hebben: „Wij gaan een 1 netwerk voor de O.A.S. vor- i I men I De officier viel hem in de rede I met de woorden: „Arme jongen I je hebt de verkeerde man te I pakken" en stelde Roy in ar- I rest. Gisteren werd Roy tot drie I jaar voorwaardelijke gevangenis- 1 I straf veroordeeld. Het Centrale Comité van de Sowjetrussische communistische partij heeft gisteren een commissie ingesteld om besluiten op land- bouwgébied uit te werken. De voorzitter is Chroesjtsjow, aldus het persbureau Tass. Een partijleider uit Smolensk, Abrasimow, drong aan op grotere produktie van landbouwmachines, omdat de bevolking tijdens de laatste oorlog in zijn gebied tot een vierde is teruggebracht. Een andere spreker, Koetsjoemow, vroeg om meer reserve-onderdelen voor het repareren van landbouwma chines. De directeur van het instituut voor landbouwonderzoek in het Altai-ge- bied, Naliwajko, zei dat 25 jaar lang geen enkel werk verricht is ter op lossing van de voornaamste land bouwproblemen. Tijdens de periode van „persoonsverheerlijking" werd Minister Strauss Kroll streeft goed doel na De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Kroll, streeft bij zijn pogingen om een vergelijk tussen Moskou en Bonn tot stand te bren gen een goed doel na, aldus de me ning van de Westduitse minister van Verdediging Franz-Josef Strauss die tot de christelijk-sociale Unie, de Beierse zusterpartij van de christe- lijk-democratische Unie behoort. Hy gaf aan deze mening uiting op een bijeenkomst van de CSU in Vilsho- fen maar voegde er aan toe dat een dergelijk vergelijk „geen prijsgeven van ons zelfbeschikkingsrecht, de eenheid van Europa en het samen gaan van Europa met de Verenigde Staten mag betekenen". Strauss noemde het de levenstaak van de huidige Duitse generatie het sa mengaan van Europa met de VS te behouden en een vergelijk tussen Duitsland en de Sowjet-Unie te be reiken. Maar zolang het zelfbeschik kingsrecht niet wordt gewaarborgd, aldus de minister, is er geen sprake van een vergelijk. De Sowjetrussi sche machthebbers moesten erken nen dat een verhouding van goede i vier nabuurschap beter is dan een met ontvangen, zou het via zo'n centrale geweld in stand houden van de ver- I antenne heel gemakkelijk gaan. deling van Duitsland. Voorlopig zullen we het echter nog iedere poging tot experimenteren bij het gebruik van gronden beschouwd als revisionisme, zo zei hy. De eerste secretaris van het Cen trale Comité van de Armeense com munistische partij. Zarobian, zei dat de prijzen voor landbouwprodukten en de technische uitrusting van de kolchozen en sovchozen moeten wor den herzien. Ook oefende hij kritiek op de salaris-schalen voor de collec tieve boerderijen, die „onvoldoende garanderen dat de arbeiders in de kolchozen meer belangstelling tonen". De Sowjetrussische minister van Landbouw, Olchanski, verdedigde de belangen van de landbouwspecialis- ten. Hij wees op de wanverhouding tussen de salarissen van geleerden en I arbeiders. bepaald dagbladorgaan, sprak de heer Boot als zijn mening uit, dat kritiek altijd opbouwend, maar vooral men selijk dient te zijn. „Het radio- en t.v.-leven is hard", zo besloot hij zijn toespraak. Met geëmotioneerde stem nam ook het Eerste Kamerlid dr. P. G. van de Vliet, namens de V.V.D. en de raadsfractie van deze partij in de ge meente Hilversum, afscheid van zijn collega, die hy prees om diens vele verdiensten. Hartelijke warmte klonk tevens door in de stem van Ben Steggerda, die. sprekend namens het gehele per soneel, de grote interesse roemde, die de heer Repko voor de werknemers- belangen altyd aan de dag had ge legd. In dit verband releveerde de heer Steggerda aan 1961. dat een bijzon der moeilijk jaar voor de personeels commissaris werd. „Te veel" Opmerkelijk was een passage in de rede van de heer M. van Veen, de regeringscommissaris voor het radio wezen, die staatssecretaris mr. Y. Scholten bij de plechtigheid vertegen woordigde. Hij stelde nJ. de vraag of, nu dit fel brandende leven was gedoofd, weer één man mag worden blootgesteld aan de hoeveelheid werk, welke de heer Repko verzette. Naar de mening van de heer Van Veen waren door diens verscheiden ver schillende plaatsen opengevallen. Bij de onder een ware bloemenzee bedol ven groeve citeerde dr. A. A. van Ruler, hoogleraar in de theologie en morgenwijdingspreker voor de AVRO- microfoon, een kort bijbelwoord en ging voor in het gebed. (Van onze Haagse correspondent) Er begint schot te komen in het plan van de P.T.T. om in het Be- zuidenhoutkwartier te Den Haag een centrale televisie-antenne voor vijf duizend woningen te leggen. Draad televisie zou men kunnen zeggen, al is het dat niet helemaal, want éch te draadtelevisie is het doorsturen van tv-beelden via kabels. Maar de voordelen van zo'n centrale anten ne zijn groot: een ontvangst die storingvrij is en bij uitbreiding van de antenne de mogelijkheid om zelfs vier programma's te ont vangen. In Den Haag biedt het experiment een gegarandeerd storingvrije ont vangst van één televisieprogramma en de ontvangst van acht tot twaalf Nederlandse en buitenlandse radio programma's op de FM-band. Dit alles via een antenne van der tig meter hoogte, die waarschijnlijk zal worden geplaatst op het terrein van de Gemeentelijke Reinigings dienst aan de Johan Maetsuycker- straat. Van die antenne af naar de huizen loopt dan een uitgebreid net van kabels en tenslotte kabeltjes voor het aanbrengen waarvan in middels aan de betrokken huiseige naren toestemming is gevraagd. Met dit experiment uitgebreider dus dan de centrale antennes die men al vaak in de nieuwe wijken aantreft hoopt de P.T.T. weer een nieuwe stap te zetten op weg naar een feilloze ontvangst van t.v. en FM-radioprogramma's. Zoals ge zegd, wanneer we in West-Nederland programma's zouden kunnen met één moeten stellen. Al eerder nam de P.T.T. een dergelijk experi ment, ofschoon dat in het Bezui denhout geldt als het eerste in de „oude stad". In Dronten, het tot le ven komende dorp in Oost-Flevo land, zette men een grote stalen steigertoren neer. Omtrent de ver goeding. die de P.T.T. voor het aan leggen van zo'n centraal antenne stelsel gaat berekenen, heeft men nog geen beslissing genomen. Het Verbondsbestuur van de KAB heeft zich in zyn gisteren te Utrecht gehouden vergadering uit voerig beziggehouden met de situatie die thans is ontstaan op het terrein van de loonpolitiek. Het betreurt, dat het „akkoord van Oud-Wassenaar" blijkbaar niet in volledige overeen stemming is uit te voeren. Het Ver bondsbestuur onderschrijft volledig de reeds op 5 maart door de ver- bondsvoorzitter. de heer J. A. Mid delhuis afgelegde verklaring. Het bestuur staat op het standpunt, dat de algemene aanwijzing van de re gering opgevolgd dient te worden. De vertegenwoordigers van de KAB in de Stichting van de arbeid heb ben van het verbondsbestuur vrij heid van handelen gekregen om te trachten alsnog een crisis in de Stichting van de Arbeid en een breuk in de samenwerking van de vakcentrales te voorkomen. Alvorens zich verder uit te spre ken wenst het verbondsbestuur van de KAB de uitslag van de interpel latie Roemers in de Tweede Kamer- af te wachten. Deze wordt op zijn vroegst woensdag a.s. gehouden. De looncommissie van de Stich ting van de Arbeid, die gisteroch tend bijeenkwam om enige loonvoor- stellen van advies te voorzien is na korte tijd onverrichter zake uiteen gegaan. Na het besluit dat het NVV maandagavond heeft genomen handelen zijn vertegenwoordigers in de commissie alsof de jongste re geringsaanwijzing niet bestond. Dit had kunnen leiden tot een verdeeld advies. C.N.V. en KAB legden zich zoals bekend bij de aanwijzing neer. Liever echter dan een verdeeld advies uit te brengen, verkozen de leden van de commissie af te wach ten tot welke conclusies het bestuur van de Stichting, dat hedenavond op verzoek van het C.N.V met spoed bijeen is geroepen, zal ko men. Golf overs poelt Engelse trein In Cornwall, het uiterste zuidwes ten van Engeland, zijn gisteren on geveer 200 gezinnen in de plaatsen Penzance en Newlyn door een over stroming getroffen. De zeewering, die eerder op de dag was bezweken, en tijdens de eb grotendeels werd hersteld is gisteravond bij vloed op nieuw vernield. De twee grote spoorwegen naar Cornwall zijn gisteravond laat ten gevolge van aardverschuivingen on bruikbaar geworden. Op één van deze lijnen werd een sneltrein ge troffen door een huizenhoge golf. De locomotief kwam tot stilstand en de twee personeelsleden in het voer tuig liepen verwondingen op doordat de ruiten uit de sponningen werden gedrukt. Vrijspraak voor kunstcriticus De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een kunstcriti cus uit de hoofdstad vrijgesproken van de hem ten laste gelegde mede plichtigheid aan oplichting door het afgeven van certificaten van echtheid voor valse schilderijen en valsheid in geschrifte meermalen ge pleegd. Ten aanzien van dit laatste punt werd in het vonnis overwogen dat niet is gebleken dat de afgege ven certificaten in het maatschappe lijk verkeer worden beschouwd als bewijs van echtheid van een schil derij. In deze uit de jaren 1956—1958 daterende zaak hebben naar be kend twee valse El Greco's een rol gespeeld. De officier van Justitie, mr. H. G. van Everdingen. die 6 maanden ge vangenisstraf waarvan 3 voorwaar delijk had geëist, met als bijzondere voorwaarde dat de kunstcriticus zich zal onthouden van het afgeven van verklaringen of expertisen over schil deryen, heeft tegen het vonnis appel aangetekend. Naar de mening van de officier is het afgeven van ver klaringen van echtheid, door een des kundige die weet dat de schilderyen vals zijn en dat deze verklaringen in de handel gebruikt worden, vals heid in geschrifte.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5