Westen bereid aantal controles te halveren Bond van Bloembollenliaiidelaren heeft geen reden 0111 boos te zijn Harmonisatie en wetgeving in E.E.G.-landen dejuin voormannen 'met hoop' naar Geneve Moslims vieren Ramadhan Qliadl-OS terug Regionale regering in Brazilië Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 maart 1962 Tweede blad no. 305S3 Opdracht van Leids hoogleraar Prof. mr. A .Mulder, hoogleraar In het strafrecht aan de Leidse Uni versiteit, is door een conferentie van nationale deskundigen uit de E.E.G.- landen belast met het opstellen van een rapport over ervaringen, die men in de Benelux en de Raad van Europa heeft opgedaan op het ge bied van de harmonisatie der wet geving. De conferentie was door de E.E.G. commissie in Brussel belegd, omdat volgens haar het onderzoek naar de, voor de werking der gemeenschap pelijke markt belangrijke strafrech telijke problemen, zo snel mogelijk dient te beginnen, opdat criteria worden vastgesteld die bij de toe komstige werkzaamheden op het ge bied van de onderlinge aanpassing der wetgevingen gehanteerd moeten worden. De werkzaamheden die de E.E.G.- diensten zich hebben voorgenomen, gaan vooralsnog alleen over die wet telijke bepalingen, die rechtstreeks van invloed zijn op de instelling en de werking van de gemeenschappe lijke markt. Deze werkzaamheden zouden in de eerste plaats moeten leiden tot het stellen van beginselen en regels inzake overtreding van na tionale voorschriften, die voor uit voering van gemeenschapsregelen werden of worden vastgesteld, zijn grapjes en zong hij zijn ont wapenende liedjes. Het feest werd be sloten met een gezellig bal. De feestavond werd geopend met een toespraak door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. N. Wittenaar, die in het bijzonder wet houder A. J. Jongeleen verwelkom de. Verder verheugde het spreker ongeveer zestien gepensioneerden van de Lichtfabrieken en de twee Uitstekende show voor personeel van lichtfabrieken Ondanks de belegenheid die zijn grapjes vaak kenmerkten, vond con ferencier André Meurs gisteravond een dankbaar en gul applaudisserend publiek tegenover zich in de Stads gehoorzaal. Dat publiek bestond uit leden van de personeelsvereniging van de Stedelijke Licht-Fabrieken, voor wie deze jaarlijkse feestavond georganiseerd was. En die van de Lichtfabrieken heb ben genoten. Want er werd hun een uitstekend en vlot programma voor geschoteld. Het orkest „de Gwsoni- ans" opende de rij met een muzikale tocht door Europa en Amerika. Het orkest was verstrekt met een ham mondorgel en het zangeresje Anne ke Ligtveld, dat o.m. zeer verdien stelijk „Summertime" van George Gershwin zong. Joe Andy bracht de toeschouwers in vervoering met en kele prachtige staaltjes van balan- ceerkunst, die soms niet van gevaar ontbloot leken. Ook de Fouryo's blij ken nog steeds met succes naar de gunst van het grote publiek te din gen met him vrolijke liedjes. De Ni- buco Brothers lieten de aanwezigen zien, dat büna alles mogelijk was en boekten daarmee een geweldig succes. Wat laat in de avond kwam de man, op wie men eigenlijk de ge hele avond gewacht had: Johnnie Kraaykamp, die zo'n tijd op nonac- tief gesteld is geweest door een been breuk. Deze Amsterdammer met zijn „gekke koppie" bleek nog niet aan originaliteit ingeboet te hebben. Ruim een half uur lang bracht hij Weinig verandering werkeloosheid in en rondom LEIDEN Wat de werkloosheid betreft is er in en om Leiden gedurende de maand februari weinig veranderd. Dat be tekent echter, dat het aantal werk lozen, dat eind februari in het Ge westelijk Arbeidsbureau stond inge schreven (260) aanzienlijk hoger lag dan een jaar tevoren (204). De oor zaak daarvan moet men zoeken in de ongunstige weersomstandigheden, waardoor b.v. de plaatsingskansen voor land- en tuinbouwarbeiders, hotelpersoneel en ook voor losse ar beiders beperkt bleven. Het ziet er echter naar uit, dat deze wrijvingswerkloosheid niet van lange duur zal zijn. De geregistreerde vraag blijft immers onveranderd groot. Eind februari stonden er nog 598 genoteerd tegen 572 op het einde van de vorige maand. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten is vrij gering n.l. 56. De vraag daarentegen is nog altijd aanzienlijk (259 aanvragen). In hoofdzaak bestaat er vraag naar werkneemsters voor de confectie, en textielindustrie en naar huishoude lijke krachten. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. 1 ?iden en omgeving op de Jaarbeurs Uit Leiden en omgeving nemen de volgende ondernemingen aan de van 12—20 maar te houden Jaarbeurs (bouw- en transportbeurs) deel: Be- ton-industrie Zwammerdam, Ma chinefabriek Eicon te Oude Wete ring, J. M. Elderhorst te Zoeterwoude (Ryksnijverneidsaienst;, e.n.v.o.- Fix te Bodegraven, N.V. Imenexco te Leiden, Radio-Electro Apparatenfa- briek Jesse te Leiden, N.V. Kon. Ned. Kunstvuurwerk- en Munitiefabriek A. J. Kat te Leiden, KOCO te Voor schoten, Lasconie te Nieuwkoop, N.V. Mulder te Waddinxveen, N.V. Han delsonderneming Neveka te Leiden, N.V. Houtindustrie Northgo te Noordwijk, N.V. M. den Os en Zonen te Leiden, Rotodyne te Katwijk, J. Verloop en Zoon te Voorschoten, J. P. Vink en Zonen te Lisse, Vlessing en Co. te Wassenaar en N.V Wer- ninks Beton- en Aanneming My. te Leiden. zilveren jubilarissen H. Rijnhout, en H. J. van Haastrecht te kunnen be groeten. De algehele leiding van de show was in handen van Tonnv Bakkenes. Volgens de huidige bepalingen gaat de voor een overtreding in eer ste verantwoordelijke buitenlandse fabrikant dikwijls vrijuit, terwijl de importeur-verkoper in bepaalde ge vallen niet ter verantwoording kan worden geroepen, in het bijzonder als het produkten betreft die niet gecontroleerd kunnen worden. Men gaat in de E.E G. steeds meer be seffen dat absolute toepassing van het territorialiteitsbeginsel bij het strafrecht niet altijd verdedigt. „Neerlandia" en „Kunst na Arbeid" concerteren Het laatste concert in de Stadsge hoorzaal vóór de sluiting van deze zaal op 15 maart a.s. in verband met de komende restauratie zal een bui tengewoon concert ztfn op 14 maart, te geven door het Leidse Accordeon Orkest „Neerlandia" (dirigent Lauw Boellaard) en het Mannenkoor „Kunst na Arbeid", onder leiding van Louis van Wijngaarden. Naar men weet heeft het gezamenlijk optreden van deze beide ensembles in 1958 reeds tot verheugende resultaten geleid. Medewerking wordt ver leend door de Leidse pianist Henk Briër, wiens bekend en succesvol Concertino voor piano, accordeon orkest en slagwerk wederom ten ge hore zal worden gebracht. Voorts zal Henk Briër diverse begeleidingen van koorwerken verzorgen. Het Accordeonorkest zal uitvoeren Rossini's „Die Italienerin in Algiers" de Ballet-suite van prof. Hans Breh- me, de „Schweizerische Rhapsodie" van Rudolf Würthner, „Caramba" van Jos. Rixner, „Foxtrott-Vision" van Hans Rauch en „Springreiter" van Alfons Holzschuh. „Kunst na Arbeid", het koor dat sinds 1898 in onze stad een goede re putatie geniet, begint met negro spirituals in de bewerking van H T. Burleigh (Deep river en Haev'n). als mede een (Poem) van Joh. Eorde- wijk-Roepman. Vervolgens wordt ee- zongen „Vale Carissima" van Hogo Kaun, „Der Abendhimmel" van An ton Bruckner en „Motet" van Willy Sendt. Met pianobegeleiding zingt het „Het Spook", gecomponeerd door Adriaan Vanderbilt, met tekst ont leend aan het Ned. Volksliederenboek („Uit de oude doos") Ook wordt de „Sérènade d'Hiver" van Camille Sain Saëns ten gehore gebracht. Koor en orkest zijn ten besluite gezamenlijk te horen in het „Heimat, ich griisze dich" van Curt Mahr. f 1- in beker of pot NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Diploma-zwemmen Leden van de Zwemvereniging „De Watervrienden" hebben in de Over dekte gezwommen om het diploma. Na afloop werd het A-diploma uit gereikt aan: Evert Hanselaar. Henry de Reede, Peter Weeda. Harry v. d. Blom., John Bekooy, Rob van 't Zelf de Chris Volkers, Robert Menger, Wim Mieremet, Aad Laman, Paul Verhoogt Jan van Dam, Laurens Cerdijn Hans v. d. Mee. Robby Bakx, Andre Hansen Henk van Zonneveld, Loe Verhoeven. Albert van Zonne veld. Marti Laman. Peter Nagtegaal, Adri v. d. Berg,, Dik Willemse, Willy Singerling, Wilma Nollens Leny Ma- rijt, Ansje v. d. Weyden, Elske Hen zen. Joke Seriier. Carin van Ark, Ka- rinnedeBeer. Gerda v. d. Hulst, Han- ny Gerla Enny v. d. Zeeuw, Monika v. d. Blom,, Willy de l'Ecuse, Willy Rekelhoff, Janny Dein. Ria Taffijn, Els Vermont Ria Piket Anny Piket, Nienke Pina, Hanny Huisman, Anne ke Zandvliet en Tineke van Gent. Een kandidaat werd afgewezen. OPENBARE LES JHR. DR. J. DE GRAEFF Jhr. dr. J. de Graeff. lector in de pathologie der electrolyten stofwis seling en de nierziekten, zal zijn openbare les niet. zoals meegedeeld, op 13 maart, maar op 1 mei houden. Zilveren huwelijksfeest Koninklijk Paar De burgemeester zal donderdag 15 maart in het Stadhuis een comtié van aanbeveling installeren, dat is gevormd ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van het Ko ninklijk Paar. Schietpartijen bij Tunesische grens Verscheidene moslims die dichtbij de grens met Tunesië woonden, zijn in de nacht van maandag op dinsdag gedood door mortiervuur vanaf Tu- nesisch grondgebied dat gericht was op de onder stroom staande ver sperring langs de grens. Dit speelde zich af in het gebied van Koeif, zo is gisteravond van militaire zijde in Algiers vernomen. Het juiste aantal doden en gewon den werd niet meegedeeld. Franse troepen die dinsdag bezig waren de versperring te herstellen, zijn het doelwit geweest van machi negeweervuur. Van genoemde zijde werd gezegd dat verscheidene solda ten werden gewond. Amerika Advertentie cit*0 De V.S. en Engeland zullen de Sowjet-Unie nieuwe belangrijke wijzigingen van hun voorstel tot het staken der kernproeven voorleggen. Dit is gisteren in welingelichte kringen in Londen vernomen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, zal maandag in Genève, voor de opening van de ontwapeningsconferentie van deze veranderingen op de hoogte worden ge bracht door zijn amtgenoten Dean Rusk (Amerika en Lord Home (Engeland). Londen en Washington zouden bereid zijn het aantal controles voor het ontdekken van kernexplosies van twaalf tot vijf of zes per jaar terug te brengen. Het Westen zou dan gebruik maken van nieuwe zeer geperfectioneerde opsporingsapparaten. Zoals bekend hadden de Russen steeds bezwaar tegen het tot dusver door het Westen geëiste controle-systeem. President Kennedy heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat Amerika „met hoop" aan de Geneef- se ontwapeningsconferentie deel neemt. „Ik doe geen optimistische voorspellingen over het welslagen van Het initiatief tot dit concert is uit gegaan van „Kunst na Arbeid". Naar wij vernemen zal „Neerlandia" dat in 1963 zijn 10-jarig jubileum zal vie ren, op 7 en 8 april concerten geven in Rheinhausen (D). waartoe het or kest is uitgenodigd. Ook zal „Neer landia" enige malen door de radio te beluisteren zijn. de eerste maal op 24 maart a.s. Het concert op 14 maart belooft niet alleen interessant, maar gezien de prestaties der beide ensem bles ook waardevol te worden. Vele Nederlandse Moslims heb ben gisteren met Arabieren, Tur ken, Indonesiërs, Zuid-Slaven, Perzen, Zuid-Afrikanen en Pakis- taners in de Haagse Moskee aan de Oostduinlaan het Islamitische feest Id-ul-Fitz gevierd. Van de Imam Q. U. Hafiz (Hafiz betekent „Hij, die de koran uit het hoofd kenthadden ook wij een uitno diging ontvangen om deze viering, j welke aan het einde van de vaste- i maand Ramadhan, bij te wonen. j Gedurende deze maand mochten i de moslims van zonsopgang tot j zonsondergang niet eten of drin- ken, terwijl zij de nacht van j.l. zondag op maandag in de Mos- I kee in gebed en meditatie hebben I doorgebracht. Het feest van Id- ul-Fitz iverd geopend met een j dienst waarin delmam ivees op de j zedelijke betekenis van deze vas tentijd. Hij zei: onthouding is een belangrijk goed. Het heeft voor de opbouw van het religieuze leven een grote betekenis. Bovendien leren ivij, aldus spreker, door vasten ivat honger is. Deden ivij dit slechts één maand en dan nog maar op een bepaalde tijd van de dag. Drie kwart van de wereldbe volking ondervindt dagelijks aan den lijve wat honger betekent. Na de dienst volgde een veel talige onderlinge begroeting en waren het jonge Nederlandse moslims, die rondgingen met kof fie met cake. Hoogtepunt van de dag was een gezamenlijke maal tijd naar Pakistaans gebruik. Onze foto brengt het moment in beeld, dat de Iman (rechts) en dr. Omar al Hadji Sullaiman uit Londen zich bedienen van deze maaltijd. de conferentie, maar ik zou pessimis tische voorspellingen kunnen doen over haar mislukking", aldus Ken nedy, die verder meedeelde een brief gezonden te hebben aan premier Chroesjtsjow met voorstellen voor sa menwerking in de ruimte. Op de vraag of Amerika voorstan der is van besprekingen van de kwes ties Berlijn en Zuidoost-Azië in Ge nève, zei de president, dat hoewel dat niet de bedoeling van de conferentie was, de VS uiteraard bereid zouden zijn om over alles te praten, wat de betrekkingen kon vergemakkelijken of de situatie in Berlijn of Zuidoost- Azië kon verbeteren. Kennedy was van mening, dat er een rechtstreeks verband bestaat tussen deze politieke kwesties en bewapening en ontwa pening. De president zei tot besluit, naar een topconferentie te zullen gaan als er enige overeenstemming zou zijn bereikt waarop in een topbijeenkomst de kroon zou kunnen worden gezet. De Engelse premier, Macmillan, schrijft in zijn laatste brief aan Chroesjtsjow, dat hij bereid is in elk stadium van de ontwapeningsconfe rentie naar Genève te komen als blijkt dat dit van waarde kan zijn. De Westduitse Bondskanselier, Adenauer, heeft gisteren tegenover het bestuur van de CDU verklaard sceptisch te staan tegenover de komende ontwapeningsconferentie. Hij had niet de hoop, dat het overleg in Genève veel zou opleveren. De uitwisseling van televisiebood schappen van president Kennedy en premier Chroesjtsjow is op verzoek van Moskou uitgesteld, zo is gisteren in Washington meegedeeld. Volgens de Russische autoriteiten is het met het oog op de jongste Russisch-Ame- rikaanse dialoog over ontwapening en kernproeven niet wenselk de bood schappen op 25 maart uit te zenden zoals aanvankelijk de bedoeling was. President Kennedy was niet van me ning, dat de ontwikkeling van de laatste tijd de uitwisseling van tv- boodschappen onwenselijk heeft ge maakt, maar hij heeft er zich wel mee akkoord verklaard de uitzending uit te stellen. De regering van de VS heeft Enge land verzocht de mogelijkheid van een toekomstige overdracht van zijn atoombewapening aan de NAVO in gedachten te houden. Diplomaten in Washington ontkenden, dat de VS ooit aan Engeland verzocht zouden hebben zijn atoombewapening op te heffen. NATUURZUIVER De zes maanden geleden afgetre den Braziliaanse president Janio Ouadros is gisteren na een wereld reis met het Nederlandse schip ..Wil lem Ruys" in Santos aangekomen. Hij werd verwelkomd door tiendui zend Brazilianen en een honderdtal versierde vissersbootjes, die om het schip zwermden. Waarnemers merkten op dat Qua- dros nog uitbundiger werd begroet dan na zijn verkiezing in 1960. Zoals bekend is Quadros in augustus afge treden omdat hij ..verslagen was door de reactie". Hij werd opgevolgd door zijn vice-president, Joao Goü- lart. Surinaamse ministers naar ons land De Surinaamse ministers van Op bouw, dr. ir. F. Essed, en van Finan ciën dr. J. Sedney, zullen binnenkort naar Nederland vertrekken voor het voeren van besprekingen over het tienjarenplan en de instelling van een „grondkamer" in Suriname. Minister Essed vertrekt aan het einde van deze maand naar Neder land. Hij zal worden vergezeld door de heren H. Teunissen, directeur van het Planbureau Suriname, en Ch. Calor, onderdirecteur van het minis terie van Opbouw. Minister Sedney zal begin april naar Nederland vertrekken. Volgens het Productschap voor Siergewassen Oud zeer „Laten we hopen dat de Bond van Bloembollenhandelaren nog eens tot de ontdekking komt, dat het hier geen Produktschap voor Bloembollenexport is. maar voor Siergewassen". Deze minder vleiende opmer king aan het adres van de Bond van Bloembollenhandelaren werd gemaakt tijdens de openbare ver gadering van het Produktschap, die dinsdagmiddag in Den Haag werd gehouden. Oorzaak van dit alles: het oud zeer, de bolbloe- menexport. Veertien dagen gelden raakte het contingent bolbloemen, dat naar Duitsland gestuurd mocht worden uitgeput. Onder bepaalde voorwaar den mocht dit contingent worden overschreden tot de hoogte van het EEG-globaal contingent. De voorzit ter van het PVS, dr. A. J. Verhage zocht toen contact met de voorzitter van het Zentral Verband, Sievert. Toen hij de Duitser aan de telefoon kreeg, hem vertelde dat het contin gent was uitgeput en men dus zou stoppen, zei de heer Sievert dat men door kon gaan. De Duitse vakorgani saties hadden besloten verder te gaan dan de aanvankelijk overeen gekomen D.M. 1 miljoen. De voorzitter van het PVS dr. Ver hage liet onmiddellijk de exporteurs op de hoogte stellen dat men door kon gaan. De Bond van Bloembollen handelaren was zeer verontwaardigd over het feit dat dit besluit was ge nomen zonder de bond te raadplegen. Er ging een brief naar het PVS, die er niet om loog en men stuurde een i afschrift naar de leden en andere personen. Ter vergadering bleek dat de voorzitter volkomen gerechtigd was dit besluit te nemen zonder be paalde organisaties er in te kennen dat was in de praktijk trouwens niet mogelijk geweest en diverse leden wezen er op dat de Bond van Bloembollenhandelaren moet besef fen dat PVS de belangen van de ge hele Nederlandse sierteelt dient te behartigen. De brief van de bond was een dag voor de vergadering binnengekomen en dr. Verhage toonde zich verheugd dat het schrijven in een openbare vergadering behandeld kon worden. Hi; zette uiteen hoe hij contact had gezocht met de heer Sievert en hoe deze onmiddellijk uit de doeken had gedaan dat met de export van bol bloemen niet gestopt behoefde te worden. De bolbloemen waren in Duitsland zeer hoog in prijs. En daar dit kopers afschrikt, had men er geen bezwaar tegen als men van Holland se zijde bolbloemen bleef sturen. Daar het verzoek van Duitse zijde werd gedaan zonder dat enige aan drang werd uitgeoefend, had dr. Ver. hage geen enkele term aanwezig ge acht om eerst het bestuur van het PVS te raadplegen, laat staan een bepaalde organisatie. Eerst alle orga nisaties op de hoogte stellen behoor de tot de onmogelijkheden, want dan had de vergadering van dinsdag af gewacht moeten worden. De export had dan een kleine veertien dagen gestopt moeten worden en dat kon niet. De bezwaren van de bond getuigen van een onjuiste opvatting, aldus dr. Verhage. De regeling wat betreft de bolbloemenexport, is niet getroffen voor de Hollandse bollenexporteurs, maar om de overgangsperiode naar een geheel vrije bolbloemenexport voor de Duitse afnemers acceptabel te maken. De bond, zo zei dr. Verhage, is zich kennelijk niet bewust dat we de Duitse afnemers zeer voorzichtig be handelen. Spr. deelde verder mee, dat decontingentsuitputting strikt ge heim blijft. Op het PVS dragen drie leden kennis van de cijfers. Hangt men aan de grote klok dat het con tingent bijna is uitgeput, dan bestaat immers het gevaar dat men te ma ken krijgt met grote export-„stoten". Dan krijgt men juist marktversto ring. Dat willen we in het belang van de Duitse afnemers voorkomen, aldus spr. De heer Th. de Vroomen wees er op dat de Duitsers blijkbaar wel van de te nemen maatregelen op de hoogte waren. Op de veiling in Neuss (Duitsland) had de bond het grote nieuws vernomen. Wat de Duit sers doen, moeten zij weten, aldus de voorzitter. De heer Sterringa meende, dat de voorzitter die trouwens door het bestuur is gemachtigd zelfstandig stappen te nemen, wanneer dat no dig mocht zijn volkomen terecht heeft gehandeld. Spr. achtte het on juist dat de bond uiting aan haar misnoegen gaat geven door brieven rond te sturen, „laat men eerst in formeren hoe de zaak zit". De heer Elferink betoogde dat het geen nu gebeurd is, precies dat is wat het bestuur altijd gewild heeft. De bond, aldus de heer Elferink, ma tigt zich een positie aan die alle per ken te buiten gaat. „Ik hoop dat de bond nog eens tot de ontdekking komt dat het PVS er is voor de ge hele sierteeltsector en niet uitsluitend voor de bloembollenexport". Ook de heer Van Braam achtte de houding van de bond niet juist, ter- wijl de heer Kralt naar voren bracht, dat zeer beslist in het bestuur is af gesproken hoe men in dergelijke ge vallen dient te handelen. Hij ver heugde zich over de koers die de voorzitter had gevolgd. Er is gehan deld in het algemeen vakbelang. De heer Steinmetz verwonderde zich over het feit dat de bond zo veel ruchtbaarheid aan zijn ontstemming heeft gegeven. Waarop dr. Verhage: We zullen de bond laten weten wat hier vanmiddag is gezegd en ik hoop dat de relaties van de bond ook een afschrift van die brief zullen ont vangen. Geen wijziging De definitieve kortingspercentages bloembollen oogst 1962 werden ver volgens vastgesteld: in het systeem van de vakheffing komt geen wijzi ging. Nadat enkele verordeningen onder de hamer waren doorgegaan en men uitvoerig had gesproken over de mi nimumexport en minimumaan koopprijzen van boomkwekery-pro- dukten sloot dr. Verhage het openbare gedeelte van deze vergade ring. Over vijf dagen beslissing in EVIAN (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Het Frans-Algerynse slotoverleg is vandaag in Evian voortgezet in de meest volstrekte geheimhouding. Zij, die willen weten, of de Frans-Alge- rynse tragedie werkelijk zijn einde nadert, zullen nog een paar dagen geduld moeten koesteren. Tot maan dag of dinsdag zeggen de Fransen, die zich zeer optimistische tonen. Als er dan nog geen akkoord is over het staken van het vuren, zullen de Al gerijnen, die zich vrij wat voorzich tiger uitlaten, aan de pers bekend maken om welke punten het overleg nog stokt. De Fransen kwalificeren de at mosfeer, waarin de besprekingen be gonnen, als „goed". De Algerijnen onthouden zich nog van een om schrijving. De opzet van beide par tijen is duidelijk: Zfj zoeken 'n positie waarin zij de schuld op de ander zullen kunnen schuiven in geval on verhoopt het akkoord, waarnaar men reikhalzend uitziet, alsnog zou stran den. Over de inhoud der besprekingen is nog geen syllabe uitgelekt. Men weet slechts, dat het over een aantal technische problemen gaat, die alle maal verband houden met de kardi- Trento-Alto Adige afgetreden De regionale regering van Trento en Alto Adige is gisteren afgetreden na veertien maanden geregeerd te hebben. Tot het gebied van Trento en Alto Adige behoort het district Bolzano waar vorig jaar talrijke bomaanslagen zijn gepleegd. De Duitstalige bevolking daar wenst autonomie. De regering verloor tien dagen ge leden haar meerderheid toen het enige sociaal-democratische lid. prof. Molignoni, aftrad omdat hij een re gering wen9t van christendemocra ten, liberalen en leden van de Zuid- tiroolse Volkspartij van Trento, In politieke kringen wordt ver wacht dat de christen-democraten zullen trachten steun te krijgen van de Zuidtiroolse Volkspartij voor de vorming van een nieuwe regering. Deze partij wilde tot dusver niet aan de regering deelnemen omdat het autonomie voor Bolzano wenst. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat deze Zuidtiroolse Volkspartij haar politiek thans zal wijzigen. Papoea's wenden zich tot mr. Luns Tien bekende Papoea's, o.w. de vice-voorzitters van de Nieuw-Guinea Raad, Kaisiepo en Jouwe, de voor zitter van de Partai Papoea Merdeka, Mozes Roemainoem, de voorzitter van de Kenau Embai-partij, Itaar en de voorzitter van de democratische volkspartij, Roetoeboy, hebben van ochtend een telegram aan „de minis ter van Buitenlandse Zaken" in Den Haag gezonden, waarin zij uitdruk kelijk verklaren niet akkoord te gaan met een regeling waardoor West- Papoea op welke wijze ook aan Indo nesië zou worden overgedragen. Zij herinneren aan de plechtige Nederlandse belofte om West-Papoea te zullen leiden en besturen tot het tijdstip van zelfbeschikking. Elke ver andering in de status die geen volle dige garantie biedt dat West-Papoea in alle vrijheid het zelfbeschikkings recht zal kunnen uitoefenen, verwer pen zij met klem. Eventuele Indone sische garanties zijn voor hen van geen waarde. Bovendien hebben zij alleen vertrouwen in de onbaatzuch- zuchtigheid en deskundigheid van Nederland terzake van de wijze van uitvoering van het ontwikkelingswerk ten behoeve van hun land. Boven dien verlangen zy dat een Papoea delegatie als partij aan a.s. onder handelingen zal deelnemen want noch Nederland noch Indonesië is gerechtigd beslissingen over hun land te nemen zonder hun toestemming. Zij waarschuwen dat wanneer In donesië deelneming aan het bestuur zou verkrijgen, overal ongeregeld heden zullen optreden en dat deze zullen eindigen in een toestand als die in de Kongo. Zij zijn liever bereid te vechten dan toe te staan dat In donesia de soevereiniteit verkrygt. Vakbondsbestuurders tevreden naar Nieuw-Guinea terug Met een tevreden gevoel, dat het overleg met de Nederlandse regering grotendeels aan de verwachtingen heeft beantwoord, zyn gistermiddag twee vakbondsbestuurders uit Nieuw- Guinea na een verblijf van ruim 7 we ken in ons land van Schiphol naar Biak vertrokken. „Wij geloven, dat wij met de rege ring onder de huidige situatie ten aanzien van de volledige status van Rijksambtenaren voor onze mensen in Nieuw-Guinea het hoogst bereik bare tot stand hebben gebracht, maar zoals U weet is er een wetsontwerp ingediend en blijven er enige bespre kingen", zei mr. J. H. G. Boekraad, voorzitter van de regionale afdeling Ned. Nieuw-Guinea van ARKA Mr. L. O. A. Moll, vice-voorzitter van het christelijk werknemersverbond in Nieuw-Guinea (CWNG>, voegde er aan toe: „Wij waren bij onze aan komst in Nederland bepaald geladen over de situatie. De grote waarde van de besprekingen ligt vooral ook in het opklaren van de vele misverstan den. die nu goeddeels uit de weg zijn geruimd. nale vraag: heeft de Franse regering werkelijk de macht om een akkoord, dat aan de oevers van het Meer van Geneve wordt bereikt, uit te voeren tegen de wil van de obstinate Fran sen aan de overkant van de Middel landse zee? Over die technische de tails kan men eindeloos speculeren Het heeft weinig zin. Over enkele da gen zullen wij weten op welke ma nier de contracterende partyen die elkaar meer dan 7 jaar bevochten hebben, hun gezamenlijke wil zullen pogen op te leggen aan de ^ranse bevolking in Algerije en haar sr«.tfe arm, de OAS.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3