Grote stap naar vrijheid van internationale handel Soekarno: „Nederlands houding is soepeler Vader en zoon gedood Amerika en Zes van de EEG nivelleerden hun invoerrechten Frida Blokzijl" op drift in Ierse Zee Vooruitzichten zijn nu beter dan ooit" (9„d r WEERBERICHT Bemanning van 99 boord gehaald VS-satelliet voor studie zonnestraling PIPO-masker bj PELI lenws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 MAART 1962 No. 30598 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Verenigde Staten en de EEG (Europese Economische Ge meenschap) hebben gisteren in Genève een vérgaande overeen komst voor vrijmaking van het handelsverkeer ondertekend. Het overleg over dit akkoord, dat is gesloten in het raam van de Algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) heeft ruim anderhalf jaar geduurd. In het eerste stadium werd een tariefverlaging door de zes EEG-landen (waaronder dus ook Nederland) bereikt, die betrekking had op een handelsvolu me van 1500 miljoen dollar. Het tweede deel had betrekking op wederzijdse verlagingen en bracht de handelsstroom naar de EEG op 1600 miljoen dollar. Voor Amerikaanse auto's verlaging douanerechten Deze afspraak is een eerste stap op weg naar de volledige vrijmaking van de internationale handel, zoals een woordvoerder van de EEG-commissie het gisteren in Brussel uitdrukte. Overigens heeft de EEG er in toe gestemd over te gaan tot geleidelijke verlaging van 20 procent voor het grootste deel van haar invoer van in- dustrieprodukten, doch de Verenigde Staten hebben de Europeanen geen concessies van dezelfde waarde kun nen aanbieden. De EEG-concessies betreffen een handelsvolume van 1.6 miljard dollar, die van de V.S. be treffen 1.2 miljard dollar. Het gevolg van de overeenkomst van Genève is, dat „het algemene ni veau van de douanerechten van de EEG bijna gelijk is geworden aan dat van de V.S.", aldus een officieel Militairen niet meer vrijdagavond met verlof N.S. HEBBEN HET DAN TE DRUK De verkorte werkweek heeft de Nederlandse Spoorwegen ge dwongen de speciale treinen, die op vrijdagavond militaire verlof gangers plachten te vervoeren, te laten vervallen. Dit vervoer is nu verschoven naar de vrijdagmid dag of naar de zaterdagochtend, maar het zal de dienstplichtigen nauwelijks schaden omdat voor de uren die vrijdagavond van het verlof af gaan op maandag com pensatie wordt gegeven. Morgen gaat de nieuwe maatregel reeds in voor de dienstplichtigen die thans in opleiding zijn. Hun verlof loopt niet meer van vrijdagavond, maar van zaterdagochtend 6 uur tot maandagmiddag 12 uur. Dit „lange verlof" zal om de week worden afge wisseld met het onveranderd ..geble ven korte verlof, dat van zaterdag middag een uur tot zondagavond middernacht loopt. Voor de parate troepen worden de verloftijden pas in juni veranderd. Zij hebben nu eens in de vier weken verlof van vrijdag avond 6 uur tot maandagmorgen 12 uur en eens in de vier wgken van vrijdagavond 6 tot maandagmiddag 12 uur. Beide perioden worden 12 uur opgeschoven, zodat het weekeindver- lof voor de parate troepen gaat du ren van vrijdagmiddag één uur tot maandagmiddag 1*2 uur en twee we ken later van zaterdag één uur tot maandagavond te middernacht. De Ned. Spoorwegen zijn tot deze verschuivingen gedwongen, niet al leen door het eigen tekort aan perso neel, maar ook doordat de verkorte werkweek elders de piek in het week- eindvervoer van de zaterdagmiddag naar de vrijdagavond heeft verlegd. HOGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vrij veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Krachtige tot matige zuidoostelijke wind. Van nacht temperaturen om het vries punt, morgen hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur)). 9 MAART. Zon op: 7.10 uur; onder: 18 32 u. Maan op: 8.56 uur; onder: 22.45 u. Hoogwater te Katwijk te 5.21 en 17.40 uur. laagwater te 1.09 en 13.37 u. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's communiqué. Voorts blijkt daaruit, dat het bedrag der invoerrechten voor elke automobiel, die door de Vereni- de Staten naar de EEG wordt uitge voerd, met 126 dollar verlaagd wordt, waarvoor de Verenigde Staten be langrijke concessies hebben voor che mische en farmaceutische produkten, industriemachines en elektrische ma chines, textiel, fruit in kisten en fruitconserven alsmede vetten en oliën. President Kennedy deelde gisteren aan het Amerikaanse Congres mede dat de V.S. een overeenkomst hebben gesloten met de Euromarkt en met 25 andere landen, tot drastische ver mindering van een aantal tarieven. De Amerikaanse president zei, dat de overeenkomst noodzakelijk was ge worden voor de V.S. omdat Amerika waardevolle markten dreigde te ver liezen. De president zei, dat in een aantal specifieke gevallen de tarieven veel lager waren geworden dan vol gens de Amerikaanse tariefcommissie toelaatbaar was. Als gevolg daarvan zal een aantal Amerikaanse indus trieën het zeer zwaar te verduren krygen. President Kennedy zei, dat deze toestand onontkoombaar was geble ken, omdat er maar één alternatief was geweest: de ineenstorting van de onderhandelingen (die toch al lang genoeg geduurd hadden) en een fa taal verlies van overzeese markten. De EEG en de Verenigde Staten hebben, ter gelegenheid van de publi- katie van hun overeenkomst voor we derzijdse tariefverlaging, een ge meenschappelijke verklaring uitge geven waarin de EEG zich bereid verklaard met de Ver. Staten overleg te plegen om in het licht van de dit jaar te verwachten verdere ontwik keling alle handelsbetrekkingen, met inbegrip van de tariefaspecten, op nieuw te bestuderen. De verklaring wijst op de belang rijke ontwikkeling, die dit jaar te ge beuren staat, zoals de uitvoering van de landbouwbesluiten der EEG. de Nederlander vindt grotschilderingen in dal van Kwai Een Deens-Siamese oudheid kundige expeditie heeft op korte afstand van de rivier de Kwai in het bergachtige grensgebied bij Birma grotschilderingen ontdekt waarvan geschat wordt dat ze wel 20.000 jaar oud zijn. De eer voor deze ontdekking wordt ge geven aan de Nederlander dr. H. R. van Heekeren, die van de expeditie deel uitmaakt. Dr. Van Heekeren is krijgsgevangene van de Japanners geweest en moest werken aan de beruchte ..doden- spoorweg" van Kantsjanaboeri in West-Thailand naar. Birma. Hij vond daarbij primitieve werktui gen uit het stenen tijdperk. In de winter van 1960-'61 werd een voorbereidende groep naar het gebied van de Kwai gezonden om de weg voor de expeditie uit te stippelen. Deze laatste ontdekte een plek bij het Kwai-dal waar sporen van men selijke activiteit in een periode van meer dan 200.000 jaar kunnen wor den nagegaan. Er werden ook sporen van Europese invloed aangetroffen in de vorm van vier grote ketels die op het Oosteuropese ijzeren tijdperk wij zen. Men neemt aan dat het langge rekte dal van de Kwai een hoofdweg is geweest voor volksverhuizingen in de pre-historie. toepassing van het associatieverdrag van de gemeenschap met Grieken land, de komende nieuwe associatie overeenkomst van de EEG met de overzeese gebieden en landen, de on derhandelingen met Engeland, de multilaterale raadplegingen in het GATT en de mogelijke uitbreiding van de bevoegdheden van president Kennedy als het Amerikaanse con gres de nieuwe wet op de handels overeenkomsten goedkeurt. Deze ontwikkeling zal waarschijn lijk op alle gebieden leiden tot aan zienlijke veranderingen in de begin selen, die op het ogenblik bepalend zijn voor de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de gemeenschap van de Zes, in het bijzonder ten aan zien van de landbouw. Een nieuw on derzoek van de betrekkingen zal dus wenselijk zijn, aldus de verklaring. Russen het wisten wel Een advocaat in Washing ton, die voor een cliënt te weten moest zien te komen hoeveel ambtenaren werk- i zaam waren in het nieuwe a gebouw van de, uiterst ge- a heime, Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst, wendde zich hiervoor eerst tot deze f dienst zelf, waar men hem f echter de gevraagde gegevens a weigerde. Ook bij twee Se- naatsleden, bij wie hij zijn i licht trachtte op te steken, i had hij geen succes. Teneinde raad belde de ad vocaat de Russische ambas sade in Washington op. Na zijn verzoek kenbaar te heb ben gemaakt en even te heb ben gewacht, kreeg hij te ho ren: „Er zijn op het ogenblik 3500 ambtenaren, doch te zij ner tijd zullen het er 11.000 zijn". Storm in Europa en Amerika Jan Blokzijl (45), kapitein-eige naar van de 249 ton metende kust vaarder „Frida Blokzijl" heeft het gisteren niet kunnen bolwerken te gen de wilde elementen, die zjjn schip in de Ierse Zee in moeilijkhe den hadden gebracht. Het scheepje kwam als op 15 januari in nood, maar toen liep alles goed. Gistermid dag om één uur ving het Schotse kustradiostation Port Patrick Radio het bericht op, dat de „Frida Blok zijl" door nog onbekende oorzaak op drift was geraakt en sleepboot hulp dringend nodig had. .59 99 Volgens radio-Djakarta heeft president Soekarno vandaag ver klaard: „bepaalde aanwijzingen doen geloven dat de houding van Nederland soepeler is geworden wat onderhandelingen over een vreedzame regeling van de kwestie-West-Irian betreft". De Indonesische president voegde er echter aan toe nog niet met zekerheid te weten of de Nederlanders op basis van de door In donesië gestelde voorwaarden willen onderhandelen, volgens welke het bestuur over West-Nieuw-Guinea aan Indonesië moet worden overgedragen, of op basis van hun eigen voorstellen. De president heeft er voorts bij het Indonesische volk op aan gedrongen zijn krachten te verenigen om zijn order van 19 decem ber over de bevrijding van West-Irian uit te voeren. Optimisme Tractor kantelde Gistermiddag is achter de boerderij van de veehouder S. Jong bloed te Beneden-Knijpe (bij Heerenveen) de 36-jarige heer Jong bloed met zijn 3J^-jarig zoontje verongelukt. De veehouder was op zijn land bezig met de tractor. Op de tractor zat zijn zoontje van 3J^ jaar en twee buurjongens van 10 en 4 jaar. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak raakte de tractor op een gegeven moment in de zachte onderwal. Het voertuig kwam daarbij op zijn kant in de sloot terecht. De veehouder en zijn zoon tje Bonne raakten onder de tractor en verdronken. De 10-jarige buurjongen wist zichzelf en het 4-jarige knaapje in veiligheid te brengen. De 82-jarige Amsterdammer A. H. van der Lip is gistermiddag op het Marnixplein in Amsterdam onder een tramwagen van lijn 10 geraakt. Hij is aan zijn verwondingen overleden. Om ongeveer half vijf stak de man die enigszins doof is. plotseling de weg over, terwijl de tram al tot op tien meter genaderd was. Ondanks het krachtig remmen van de trambe stuurder kwam de man onder de wa gen terecht. Om het slachtoffer te kunnen bevrijden moest de tram wor den opgevijzeld. Na aankomst in het Wilhelmina Gasthuis overleed de heer Van der Lip. De 6-jarige Johannes A. G. E. E. Keuneii uit Amsterdam is gistermid dag omstreeks vier uur bekneld ge raakt tussen een vrachtwagen en het trottoir op de hoek Rechtboomslot— Lastageweg in Amsterdam Terwijl het kind vervoerd werd naar een zie kenhuis is het overleden. Woensdagochtend is door nog onbekende oorzaak brand uitge broken op de zolderverdieping van een kantoorgebouw aan de Oude Zijds Voorburgwal in Amsterdam. Hoewel de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, wist de brandweer het vuur in korte tijd te blussen. De jongen wilde zijn speel goed- pistooltje oprapen dat hy op de ry- weg had laten vallen. Hy kwam daar bij naast de vrachtwagen te lopen op het moment dat het voertuig de bocht nam, waardoor de jongen be kneld raakte. Gistermiddag vier uur is in de Bornsestraat te Almelo de 72-jarige heer B. Tesink uit Almelo, toen hy plotseling de weg overstak, gegrepen door een vrachtauto. De man was op slag rood. •ir Op de provinciale weg in Klimmen is d^ 27-jarige ongehuwde wegwerker H. G. Braam uit Heerlen met zyn personenauto in volle vaart tegen een links van de weg staande boom ge reden, waarbij hij op slag werd ge dood. Zijn 19-jarige passagiere, mej. H. Meijers uit Sittard, werd zwaar gewond. Zij is opgenomen in het St - Joseph ziekenhuis te Heerlen. De wagen werd totaal vernield. De oor zaak van het ongeval is niet bekend. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, sir Garfield Bar- wick, heeft aan het Huis van Afge vaardigden meegedeeld dat de voor uitzichten van onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea beter zyn aan Indonesië mogelijk afhangt van de benoeming van een minister van Financiën en Arbeid waaraan Mos kou zijn goedkeuring heeft gehecht. De minister antwoordde dat de In donesische ministers „slim genoeg zouden zyn om de val te zien en daar niet in te lopen". Sir Garfield Barwick heeft enkele dagen geleden besprekingen gevoerd met de Indonesische ambassadeur in Australië, brigade-generaal Soeadi, die kort geleden uit Djakarta was teruggekeerd. Besprekingen van Soebandrio De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gistermorgen een onderhoud gehad met president Soekarno over de kwes- tie-Nieuw-Guinea. De minister heeft voorts besprekingen gevoerd met de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones en de ambassadeur van de VAR, Fahmi. De kwestie-Nieuw-Gui- nea zou onderwerp van gesprek zyn geweest. Spijtoptanten Functionarissen van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken weigerden commentaar te geven op berichten, volgens welke de Indo nesische regering weer uitreisvisa aan spijtoptanten zou verlenen. Ge noemde functionarissen zeiden, dat dan zy ooit geweest zyn. Hij zei dit I Indonesische regering zich niet Jmeer bezighoudt met de kwestie van in antwoord op vragen over de ont wikkeling van het geschil. Een liberale afgevaardigde, sir Wil fred Hughes, vroeg of de minister meent dat Russische financiële hulp het vertrek van mensen uit Indone sië naar Nederland. „Als voormalige Nederlanders naar Nederland willen terugkeren, is dit een zaak voor het Rode Kruis", zo verklaarden zy. De Verenigde Staten zijn er gisteren in geslaagd, een satelliet in een baan om de aarde te bren gen voor het doen van waar nemingen betreffende de zon. De kunstmaan, die met behulp van een drietrapsraket van het type Delta van de basis Cape Cana veral -in Florida werd gelanceerd, beschrijft met een snelheid van 27.360 km per uur een baan op 560 km van het aardoppervlak. Het zilver- en purperkleurige apparaat weegt 200 kg en heeft een middellijn van een meter. Het bevat instrumenten voor het verrichten van dertien ver schillende waarnemingen en kost 4Yi miljoen dollar. De satelliet draait buiten de damp kring, die het merendeel van de zonnestralingen absorbeert. Men ver wacht met behulp van de waarnemin gen nauwkeuriger voorspellingen te kunnen doen omtrent de activiteit van kosmische stralingen in verband met erupties op de zon. De weten schap hieromtrent is van essentieel belang voor de voorgenomen lange- afstandsvluchten in de ruimte, zoals het plan om een raket met twee mannen naar de maan te zenden. Zodra de kunstmaan zich los had gemaakt van de laatste trap van de raket, kwamen er drie armen uit het apparaat te voorschijn, met aan de uiteinden met stikstof gevulde bollen voor de stabiliteit. Een ingewikkelde apparatuur moet er voor zorgen, dat een bepaalde zijde van de kunst maan steeds op de zon blijft gericht. De geleerden hopen ook gegevens te verkrijgen over de invloed van de vyf tot tien miljard jaren oude zon op de hogere lagen van de dampkring en het weer. het ontstaan en de ont wikkeling van het zonnestelsel en ook op de structuur en de evolutie van de sterren en melkwegstelsels. Men ver wacht dat dp satelliet ongeveer een half jaar zal werken. Minister Luns keert zaterdag terug De KLM heeft meegedeeld dat minister Luns geboekt heeft voor het KLM-vliegtuig (vlucht nummer 864) dat op zaterdag a.s. uit Tokio naar Schiphol ver trekt. Wilde jacht in Amsterdam Autodieven na 18 schoten gepakt Een spannende achtervolgingsrit, waarby agenten van een radio-auto van de Amsterdamse politie in to taal achttien schoten losten, heeft vannacht geleid tot de arrestatie van twee jonge autodieven, een 21- jarige leerling-fotograaf en een 17- jarige onderhoudsmonteur. Omstreeks het middernachtelijk uur constateerde de agenten op de Prins Hendrikkade, dat het achter licht van een voor hen rijdende auto kapot was. Zij passeerden de wagen en gaven de chauffeur een stopte ken. Juist toen deze de indruk gaf te willen stil houden schoot hij ech ter met en schijnbeweging naar links en verdween pijlsnel over de donkere Prins Hendrikkade. De agenten van de vyf maal acht"-wagen zetten onmiddellijk een achtervolging in, die via de Wester- doksdijk, de Haarlemmerdijk en de Houtmankade naar de Spaarndam- merstraat leidde. Onderweg los ten zij achttien schoten op de auto, waarvan er drie het plaatwerk raak ten. De andere vijftien schoten mis ten hun doel. Onder het viaduct in de Spaarndammerstraat gaven de jongelui in de auto zich gewonnen. Terwijl zy werden ingesloten door een inmiddels gearriveerde kordon van politie-auto's stopten zij. Geble ken is, dat zij de auto woensdag middag in Amsterdam hebben ge stolen. De leerling-fotograaf en de onderhoudsmonteur zyn in verze kerde bewaring gesteld. De vier bemanningsleden van hel scheepje-in-nood maakten dankbaar gebruik van de gelegenheid, die de reddingboot van Cloughey hun ruim drie uur later bood om over te sprin gen. Alleen kapitein Blokzijl weiger de toen nog zyn schip te verlaten. Hij wilde desnoods in zijn eentje hel slechte weer en de ruwe zee trotseren. Maar zijn schip dreef steeds verder af naar de kust. Toen het op slechts driekwart mijl van de rotsachtige kust van Kearney bevond, staakte Jan Blokzijl zijn verzet en liet zich door een reddingsboot aan land bren gen. Zijn bemanning had reeds eer der in Portavogia aan de Ierse oost kust vaste grond onder de voeten ge voeld. Later op de dag voegde de kapitein zich bij hen. Gevaar geweken Na het stormgeweld langs de En gelse zuidwest-kust was de zee van ochtend iets kalmer, hoewel nog steeds hoge golven op de gebroken zeeweringen van Cornwall en Devon beukten. Maar het gevaar (de storm viel samen met de hoogste vloed van het jaar) was geweken. Op ettelijke plaatsen langs de kust zijn grote ga ten in de dijken geslagen. Het stadje Penzance werd voor een deel over stroomd; honderd gezinnen moesten hun woningen verlaten. Bij Newlyn werden enorme na tuurstenen tegen de kleine huisjes ge smakt. De wegen in dit gebied zijn met puin en brokstukken bedekt. Al le spoorlijnen naar Cornwall waren gisteravond geblokkeerd. Een trein liep tegen de rotsen, nadat de rails door een aardverschuiving waren vernield. Totnutoe is geen melding gemaakt van doden. Vandaag werd storm in het noorden verwacht. Zware storm in VS Een zware storm aan de Ameri kaanse oostkust heeft tot dusver aan 23 personen het leven gekost; zeven mensen worden vermist. Er zijn plannen om duizenden bewoners van de voor de kust gelegen eilanden te evacueren. Voor de kust van Virgi- nië bevinden zich drie schepen in moeilijkheden, twee Amerikanen (een tankboot en een lichtschip) en een Chinees. ARRESTATIES IN VENEZUELA Van officieuze zijde in Caracas ia vernomen dat de Venezolaanse auto riteiten in de staten Portuguesa, Lara, Yaracuy, Me rid a en Falcon mensen heeft gevangen genomen die zij ervan verdenken guerrillastrijder te zijn. By leden van de communistische partij zijn wapens, radio-appara- tuur, drukkerijmateriaal en pam fletten in beslag genomen. Deze pam fletten waren afkomstig van Cuba. De guerrillastrijders worden in deze vlugschriften opgezet tot strijd tegen het huidige regime in Venezuela. Vier dagen geleden zijn in Merida veertien guerrillastrijders gevangen genomen. gratis wrijfwas en zelfglanzende was Zolang de voorraad strekt De kunstmaan is de eerste van een reeks satellieten voor de bestudering van de zon gedurende een volledige cyclus van elf jaar van zonnevlekac tiviteit. Uit het Leidsch Dagblad van 8 Maart 1862: Aan Burgemeester en Weth. is vergunning aange vraagd door J. W. Lanzen- dörffer en Abraham de Vroe de, tabaksverkoopers te Lei den, tot het doen plaatsen van een tabaks-eest op het Kortrapenburg en in de Pie terskerk Choorsteeg. De Leidsche kiezers voor den Gemeenteraad zijn opge roepen, om op Dingsdag den Hen Maart a.s. hun stembil- jetjes in te leveren ter ver kiezing van een lid in de plaats van Mr. N. Olivier, welke is benoemd tot minister van Justitie.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1