Jan („Palet") Koopman Met stilettomes zijn buurvrouw gedood Aardappel een gruwel de Italianen voor Radiowerk is enig Manifestatie Wanhoop van een elektricien „Voor mij bestaan er siecSiis twee soorten muziek goede en slechte" Gehunkerde agressie Carel Briels: Vrije binnen E.E.G. migratie van arbeiders op 1 oktober Wolkenkrabber groeit B. en W. van Brussel boven het hoofd Opgericht 1 maart I860 Donderdag 8 maart 1962 Vierde blad no. 30598 zijn huis is een instuif voor binnenen buitenlandse artiesten Advertentie W E R K K L E D Kan Langer Mee! KLM-overalls nu ook in indanthren-blouw onder merk KLM-EXTRA Vraag er naar! „Ik handelde in drift Tegen een 30-jarige elektriciën te Amsterdam, die op 8 septem ber van het vorige jaar zijn benedenbuurvrouw A. Kroonde Waal met een stilettomes zes dodelijke steken toebracht heeft de officier van Justitie mr. H. Bouma 4 jaar m.a. geëist, waarmee hij rekening hield met de omstandigheden waarin het gezin ver keerde. „Treiteren en pesten Jan en Miep Koopman met hun katten op de so[a. „We hebben er nu vijf, maar elf dagen naar Engeland om ge sprekken te hebben met Amerikaan artiesten. „Neen, ik ga ditmaal niet mee", zegt zijn vrouw Miep. Ze j was nog niet zo lang geleden in I hehhen er wel eens zes ae- Engeland. De voormalige AVRO- neooen er wet eens zes ge- hostess „uit de tijd van de Bon- j had. Maar dat is dan ook wel tetrein voor het ontvangen van bui- „jtpref? free'laifce SSSSkT t Engeland 27 interviews in negen da- gen. Vanzelfsprekendmet ar- een luide toegejuichte show van tiesten Frankie Vaughan. „Ja, je zou een eed op durven doen. dat het dat was", glimlacht Jan Koopman fijn tjes. „Toch is het dat niet. Ik had een niet uitgebrachte langspeelplaat van deze Britse zanger. In Enge land heb ik toen de aankondigin gen met hem opgenomen. Daarna hebben we heel zorgvuldig (Gerard Harms is een enige technicus) ap- piaus en geluid van zaalrumoer in- gedubd. Het is een verschrikkelijk karwei geweest. Maar iedereen dacht dat het een echte show was. Die grapjes haal ik trouwens wel meer uit. Zo heb ik twee jaar lang het programma „Tivoliciub" gehad, waarin kleine onbekende orkestjes, zanggroepjes en solisten optraden. Het waren stuk voor stuk plaatjes met ingemonteerde aankondigingen. Maar tijdens de uitzendingen stond de telefoon soms roodgloeiend van de mensen die wilde weten, waar die leuke club toch wel was. Er zijn muziekuitgevers geweest, die hier de gehele streek hebben rondgereden, om de club te vinden. En een dag blad schreef heel onvriendelijke din gen. Ik zou de boel beduveld heb- In de flat van de familie Koop man vindt men talrijke bewijzen van hun relaties. Toegezonden gram mofoonplaten met opdrachten op de hoes. En in de gang op de witte muur vele handtekeningen van ar tiesten, die op bezoek zijn geweest. Helemaal bovenaan staat Sonja Cor- deau, het zangeresje, dat kortgele- - den zo'n aandacht trok minder door I ben met- bandjes, die ik kant en haar liedjes, die zij voor de televisie klaar van buitenlandse shows liet bracht als wel door ae gewaagdekomen. Het was bijzonder leuk. kleding, waarin zij op het scherm Maar ontzettend inspannend. Over verscheen. „Ze had mij opgebeld, dat twee programma's werkten we van ze op weg was naar Keulen en een negen uur 's ochtends tot over zes dagje in Nederland zou blijven. Ze 's avonds. vroeg of ik iets wilde arrangeren „En in de zomermaanden heb ik met radio of televisie. Ik heb haar 1 met Flip van der Schalie eens een toen in contact gebracht met Ger gek programmaatje gemaakt. We Lugtenburg en het kwam voor el- noemden het „Discolaria". Zonder kaar. Maar teen ze later vroeg of ik tekst. We hebben zomaar wat gebab- het- programmaatje leuk had ge- beid. We hebben wat gezongen en vonden, heb ik gezegd, dat ik zo ge- ik heb viool gespeeld Natuurlijk boeid had gekeken, dat ik vergeten moest het gek zijn. Maar niet had te luisteren iedereen in de studio heeft dat be grepen. De reacties van het publiek AT rêhïnf j waren erg leuk, maar de volgende 1™GI Cl ISO J |dag tijdens de programmavergade- J ring zei iemand: „Heb je Koopman „Maar moet u eens horen", on- gisteren met zijn viool gehoord? Wat derbreekt hij dan plotseling het zeer j speelde hij lelijk!" geanimeerde gesprek. Hij zet een bandje op. Uit de luidspreker klinkt Lopende haTld En zo gaat het maar door. Her inneringen aan de lopende band. En als Jan Koopman even stokt vult zijn vrouw „Mijn geheugen" hem wel aan. „Weet je nog die twee kolossale 1 honden, die Jan van Rheenen eens j mee nam naar de studio. Ze moes- j ten tijdens de uitzending blaffen. I Dat dezen ze. Zo hard, dat de zen- der uitviel „En dan dat leuke interview, dat we kortgeleden met Paul Anka in Brussel hebben gehad. Er stonden enkele bussen met fans op hem te wachten. Ze scheurden hem zowat de kleren van het lijf. Maar hij was een erg aardige jongen. Heel gewoon en erg bereidwillig". „En dan die keer, dat Willy Ver voort zich vergiste. „Verhip Jan, dat couplet heb ik al gehad. Kan ik het even overdoen"?, vroeg hij. het was een live-uitzending Sinds 2 jaar woonde dit in de Crommelinstraat in Amsterdam oost en van het begin af had de conflictstof met de buren zich opgestapeld. In het voor verdachte uitermate gun stige reclasseringsrapport werd de wanhoopsdaad toegeschreven aan het feit, dat het gezin eigenljjk in een verkeerde buurt was terechtge komen. „Men sloot zich teveel van de bui- tenwereld af en dat werd in die buurt niet geaccepteerd, heette het in het rapport. Een doorlopend treiteren en pesten van de boven- en de benedenbuurvrouw het 36- jarige slachtoffer) was daarvan het gevolg. De echtgenote van de dader was veelal het doelwit. Enkele ma len werd zij mishandeld. Pogingen om een ander huis te vinden misluk ten. en daarom had ik de vrouwen al eens aangeraden ermee te stoppen, maar ja vrouwen dryven hun zin toch door" zei deze getuige. Mr. Bouma achtte niet de primair ten laste gelegde moord, maar wel de doodslag bewezen Hij geloofde wel dat de dader in uitermate moei lijke omstandigheden heeft geleefd, maar hij heeft deze moeilijkheden wellicht groter gezien dat ze in wer kelijkheid waren. De raadsman mr. E. W. Catz vroeg begrip voor de situatie waarin het gezin van de dader in de volks buurt leefde. Ook wees hij op de persoon van zijn cliënt, die in de m in In het reclasseringsrapport werd de reactie van de buurt op het in zichzelf gekeerde gezin van de da der vergeleken met een vorm van rassendiscriminatie. Zijn kinderen werden soms van school thuis ge houden en als het echtpaar op weg naar huis was en de buren voor de woning zag staan, liepen zij liever een straatje om teneinde ruzies te voorkomen. In huis trachtte men elk geluid te smoren. En toch was er steeds kritiek op „lawaai" en werd de vrouw beledigd, gesard en getreiterd. De psychiater, die de verdachte voor zijn wanhoopsdaad sterk ver minderd toerekenbaar verklaarde, noemde de steekpartij op de avond van 8 september een uiting van „ge bunkerde agressie". „Zijn angstige verwachtingen, de bedreiging dat ze hem wel in elkaar zouden slaan, brachten he min een nerveuze situa tie, waarbij tenslotte een kleine druppel voldoende zou zijn om de emmer te laten overlopen", zei dr. J. M. Scholten. Tot die razernij kwam de man op 8 september. Een paar weken tevo ren had hij een stilettomes gekocht. „Ik voelde me bedreigd" zei hij. Toen hij hoorde bellen, was hij het portaal opgerend. Hij zag mevrouw Kroon-De Waal voor zich en meen de dat zij zich weer over lawaai zou komen beklagen. rapporten werd beschreven als een rustige, hardwerkende man en een prettig collega, wiens gezinsgeluk door invloeden van buitenaf werd verstoord. Uitspraak 21 maart. Nieuwe buisleiding Shell in Indonesië Vergroting der produktie Een wereld of geen Carel Briels, o.m. bekend door een aantal stadionspelen zoals ,,Het drama der bezetting" en ,,De Waterweg heroverd" die kort na de bevrijding in Amster dam resp. Rotterdam zijn opge voerd, heeft thans weer een gro te manifestatie in voorbereiding. Hij kondigt deze aan als "One world or none" (Een wereld of geen") de grootste manifestatie die ooit in Europa is georgani seerd. Van dinsdag 4 tot en met zaterdag 8 december zullen vijf voorstellingen worden gegeven in Amsterdam of Rotterdam, die onder elke weersomstandigheid doorgaan. Voor de verwezenlijking van deze manifestatie wil Carel Briels kun stenaars van 't eerste plan aantrek ken voor het ontwerpen van de cho reografie. de muziekprodukten, de verantwoording van de teksten, de technische verzorging van geluid en licht, en uiteraard voor de uitvoering met een soliste als Elisabeth Schwartzkopf of Ella Fitzgerald, begeleid door het beste uit ons or kestwezen en de moderne muziekwe reld. „De krachten van het atoom, die door hun afschrikwekkend vernieti- gingspotentieel de machtige mogend heden van geweld moeten weerhou den, zouden ook de sleutel kunnen betekenen om welvaart te ontsluiten waar deze thans nog ontbreekt, op dat de volkeren een betere basis voor een vreedzaam samenleven kunnen bereiken". Dit is het thema dat Carel Briels ten grondslag wil j leggen aan zyn manifestatie. r»o r t Carel Briels wil uitbeelden: de pri- naar «S* f tri, f.'mitieve muziek en een bruisende ne- k P J gerdans, als symbolen van de oor- ,ee," b,'VÏld,.ns aanee"sprong van de bevruchtende ontwik- Z" kelingsgaJig. waarin de mens gelei- de raffinaderij op Balikpapan. Door de nieuwe buisleiding, die per jaar twee miljoen ton ruwe olie kan ver voeren, wordt de produktiecapaciteit van de Shell Indonesia met de helft vergroot. Dit betekent, dat de Shell in de toekomst minder uit andere landen in het Verre Oosten gewon nen ruwe olie in haar raffinaderijen in Indonesië zal behoeven te verwer ken. De Shell/Indonesia heeft in Indo nesië twee raffinaderijen, namelijk een te Pladjoe op Zuid-Sumatra met een capaciteit van ongeveer vijfmil joen ton en de raffinaderij op Balik- delijk naar de moderne eeuw is ge groeid; een uraniumballet en ten slotte een smeekbede „ons ervoor te behoeden dat de balans zou worden verbroken en overgaan in een ont steking van het geweld". De manifestatie beoogt geen winst te maken. papan, die een capaciteit heeft van ongeveer 3 miljoen ton. De buisleiding, die een lengte van 240 km heeft, is aangelegd door een Amerikaanse en een Engelse aanne mingsmaatschappij. Explosie „Ik explodeerde op dat moment, ik handelde uit drift" zei verdachte, die zich van de steekpartij die volg de nadat de vrouw hem zou hebben geduwd niets kon herinneren. Hij besefte pas wat er gebeurd was, toen hij korte tijd later door de politie was gearresteerd en de reeds ster vende vrouw boven aan de trap zag liggen. Ze zou op weg zijn geweest naar de bovenburen. De elektriciën verklaarde dat hij het mes als wapen had gekocht om zich eventueel te kunnen verdedi gen. „Met een paar man zouden ze me in elkaar slaan" had de dader van een van de vrouwen gehoord. „We werden dagelijks lastig geval len". De echtgenoot van de bovenbuur vrouw zei als getuige, dat hij nooit bij een ruzie aanwezig was geweest. „Ik wist wel dat het niet goed zat Er komt geen zou met deze (Van onze Haagse correspondent) De tewerkstelling van vreemde werkkrachten krijgrt op 1 oktober a.s. een nieuw karakter. De vrije migratie van werkkrachten bin nen de Europese Economische Gemeenschap wordt dan een feit. Dit is de belangrijkste reden geweest voor de sociale commissie van het Europese parlement om een delegatie uit haar midden een rondreis te laten maken door Nederland. West-Duitsland en Italië teneinde zich een beeld te vormen van de wensen, moeilijkheden en problemen, die verbonden zijn aan deze migratie. In Nederland heeft de delegatie zich op de hoogte gesteld van de situatie in Twente en in IJmuiden. waar mannelijke Italianen zijn tewerk gesteld. De delegatie, die gisterochtend be sprekingen heeft gevoerd met de mi nisters Klompé en Veldkamp, bracht in het perscentrum Nieuwspoort te Den Haag verslag uit van haar be vindingen. In Twente, waar Italia nen werken in Enschede, Almelo en noten. Het geven van taalles is na tuurlijk bijzonder nuttig. De Italianen komen naar Neder land om zoveel mogelijk te verdie nen en daarom willen zy ook lang werken. Hun zal de sociale betekenis Oldenzaal, zijn zij veelal gehuisvest I van de beperkte arbeidsdag moeten bii nartic.llliprp o,P7inripn Tn TTmni. u*nnl»n Hiiirlsliit non,\.t einde aan. Men Partj?uliere gezinnen In IJmui- genoeglijke prater den heeft men accommodatie gevon- lerinnerineen kun- 5™ _aan Jboord yan Sun". urenlang leuke herinneringen kun- werken", vertelt zijn vrouw. ,,En dan denkt ik: hoera, zondag vrij af. Maar de volgende morgen duikt hij weer weg. Dan heeft hij weer een nieuw ideetje ge kregen. Prompt maakt hij alles weer over. En dan duurt het we' tot de avond eer hij klaar is. Eet hobby kan ook te ver gaan". (Foto Leidsch Dagblad) nen ophalen. Als we op het punt staan afscheid te nemen, zegt hij nog: „Weet u wat ik het beste ra dioprogramma vind? „Weer of geen „„*...„„,,4. ~r weer" van Bergt Garthof. Alles, wat optieedt, met gewaardeerd. Maar die man doet, is even goed. Hij is j Een_ der belangrijkste klachten le- dat een drijvend hotel is. In het al gemeen wordt de huisvesting in de gezinnen, zo vertelde de heer G. M. Nederhorst, die als voorzitter van de enig (Van onze Brusselse correspondent) De gemeente Brussel heeft moeilijkheden met de bouwers van een wolkenkrabber van 82 meter hoogge legen tussen de Sint- Goedelekerk en het Centraalstation. Men zou wellicht ook kunnen zeggen, dat de bouwers moeilijkhe den met de gemeente hebben. Aanvankelijk was toe- lemming tot het op richten van het hoge yebouw verleend, omdat le gemeente veronder stelde dat men de top ervan niet zou kunnen zien vanaf de befaamde Brusselse Grote Markt met zijn vergulde 18de- eeuwse en middeleeuwse (zij het zeer gerestau reerde) gevels. Thans, nu het gebouw nog maar 65 meter hoog is, blijkt dat een mis rekening. Dat wil zeg gen: van de straat af heeft het een en ander nogal wat stof doen op waaien. Vele leden heb ben burgemeester en wethouders verweten, dat zij te laat tot het inzicht zijn gekomen, dat zij zich hebben ver keken en dat het ver keerd is van de toch al zo gerestaureerde oude ziet men nog niets van stad een soort museum de top van de wolken krabber, doch van de hogere verdiepingen van de oude huizen af wel Onder de aandrang van een deel van de publieke opinie en van de heem schutters - door - alles - heen heeft de gemeente thans een brief aan de bouwonderneming ge zonden en stopzetting van de werken geëist. In de gemeenteraad te maken zonder aan de eisen van de nieuwe tijd te denken. De bouwmaatschappij zal het er zeker niet bij laten zitten en een pro zes tegen de stad be ginnen. Bij vele Brusse laars bestaat de vrees, dat het centrum nog lange jaren opgescheept zal blijven meteen ijzer constructie die niet wordt voltooid. vert het voedsel. Is het eten van aardappelen een enkele keer reeds een gruwel voor de Italianen, het vrijwel dagelijks nuttigen van aard appelen is voor hen een penitentie, zo zei hij. In IJmuiden hebben de men sen hun eigen gemeenschap en daar is de Italiaanse keuken met Italiaan se koks een belangrijk voordeel. Het probleem waarvoor men staat is, dat er geen sociale werksters zijn, die zelf met de mensen kunnen spre ken. Daardoor is er onvoldoende be grip voor de persoonlijke omstandig heden van de Italianen. De grootste handicap wordt ge vormd door de taal. Veelal heeft men te maken met mensen, die niet meer dan 2 of 3 jaar onderwijs hebben ge- Busramp in Mexico worden duidelijk gemaakt. Purdom lieeft het druk met trouw en filniplannen Edmond Purdom, de Amerikaanse filmster, is gisteravond met een lyn- toestel uit Genève op Schiphol aan gekomen. „Ik bljjf hier slechts één dag, morgen reis ik door naar Mexi co", zei hij bij zijn aankomst. „Ver halen als zou mijn huwelijk met Linda niet doorgaan zijn uit de lucht gegrepen. Het wachten is al leen op de uitspraak van een Zwit sers gerechtshof, dat op het moment mijn echtscheidingsprocedure met Alicia Clark in behandeling heeft. De scheiding is in Mexico reeds uit gesproken, maar is niet geldig in Europa". eist dertig doden In Mexico zal Edmond Purdom Linda Christian terug zien, ver- gaarde hy op Schiphol. .Het huwe- Bij een botsing tussen een autobus lijk zou reeds lang hebben plaats en een auto in de toeristenplaats gevonden, ware het niet dat ik in Cuernavaca, tachtig kilometer ten Rome tijdens de opnamen van een zuiden van de stad Mexico, zijn gis teren 30 personen omgekomen en 28 gewond. Zestien van de slachtoffers zyn kin deren die terugkeerden van een car navalviering in een plaats in de om geving. film ziek geworden was", vertelde Purdom. „We komen niet samen te rug, want Linda gaat eerst nog drie weken uitrusten in Californië. Ik ga dan wel naar Rome terug om en kele zaken te bespreken over films, die ik de komende zomer ga maken"i (Van een onzer redacteuren) De Koopmannen zijn dik ge zaaid in ons vaderlandse om roepbestel. Bij de VARA produ ceert Joop Koopman showpro gramma's. Bij de Nederlandse Radio Unie behartigt Henk Koopman de orkestzaken. „Toch zijn wij geen familie van elkaar. Het is puur toeval", vertelt Koopman nr. 3 als wij een praatje met hem maken in zijn flat aan de Oude Loos- drechtseweg in Hilversum. Zo'n gesprek met Jan Koop man is een gesprek over muziek. Het kan ook nauwelijks anders. Zijn moeder was een cum laude geslaagd pianolerares en zijn zuster bezocht het conservato rium. Reeds in zijn jeugd dus1 was deze nu lange, slanke, grijze vijftiger omringd door muziek, j Hij hoorde het dagelijks. Muziek werd al spelend zijn hobby, zo als het later min of meer toeval lig een belangrijk onderdeel van zijn werk werd. Verzamel ivoede Zijn jong ontsproten liefde voor muziek leidde al heel snel tot een verzamelwoede van grammofoonpla ten. En deze hobby heeft hem langs vele omwegen weer naar zijn huidige werkkring gevoerd. Want de jonge Jan Koopman, die zijn vader moest gaan opvolgen als directeur van een Britse verzekeringsmaatschappij in Nederland, werd in het assurantie vak een „groot debacle", zoals hij zelf zegt. „Ik heb dat kwistig kun nen demonstreren op kantoren in Londen en het Schotse Perth". Na een jarenlange ziekte gaf hij er dan ook spoedig de brui aan. Een baantje bij de Maatschappij Zeebad Scheveningen werd hem voor het einde van het seizoen al te machtig: teveel nachtwerk en te lastig publiek. Beter ging het bij de NIWIN, waar men graag gebruik maakte van zijn uitgebreide kennis van grammofoon platen en waar hij zich als een han dig bedelaar ontpopte, die bij het corps diplomatique veel geld kon los peuteren voor de jongens overzee. Daar vond ook de Stichting Onze Lichte Muziek hem. Zij zochten een nieuwe secretaris en Jan Koopman was daar met zijn muzikale kennis en zijn enorme relatiekring in Enge land bij uitstek geschikt voor. Het balletje rolt verder: de AVRO zag wel iets in die lange sympathieke secre taris en bood hem een baantje aan bij de afdeling lichte muziek. .Graag' zei Jan en hij zei dat later nog eens, toen Netty Rosenfeld wegging en men hem vroeg of hij zin had haar ziekenprogramma over te nemen. Hij heeft er nooit spijt van gehad. Inte gendeel. Als men hem nu vraagt, hoe hij zijn werk vindt, krijgt men als antwoord zijn stopwoordje te horen: „Enig Heel gewoon Alles Is enig. „Enig" vindt hij de sfeer, die hy in al zijn rechtstreekse ziekenuitzendingen poogt te bewa ren. „Wy doen heel opgewekt. We praten nooit over ziekte. We doen niet cultureel, niet ingewikkeld. We proberen zo gewoon mogelijk te zyn. We lachen als er iets te lachen valt. We interrumperen als we daar de neiging toe hebben. We willen de zie ken het idee geven, dat we als het ware bfj hen aan bed zitten". Nog een keer „enig" voor de erva ringen, die Jan Koopman heeft opge daan met de ontelbare binnen- en buitenlandse artiesten, die in zijn programma zijn opgetreden. „Ze wil len er graag in terugkomen. Ze bel len mij er herhaaldelijk voor op. Aankomende artiesten om ze zo maar eens te noemen zien er een soort springplank in. Als zodanig is het ook gebruikt door b.v. het Cock tail Trio en Job van de Marei. Bui tenlandse artiesten, die toch in Ne derland moeten zijn, telefoneren mij soms uit Londen of andere plaatsen of ze iets voor „Palet" kunnen doen. Als ik dan zeg. dat ik zoveel niet kan betalen, bieden ze nog wel eens aan om het voor niets te doen. Zo kreeg ik Sheila Buxton. Peter Sellers. Max Geldray, The Coronets, het Hadley Ward Trio, The Keynotes, The Springfields, Andy Steward en nog vele anderen. Mijn huis lijkt af en toe wel op een instuif. Ze komen al tijd even langs. Zo werden wij eens op een nieuwsjaarsmorgen al heel vroeg uit ons bed gebeld. The Coro nets ze zijn alweer uit elkaar stonden zingend op de stoep. Maar als ik voor radio of televisie iemand hoor. die ik graag in mijn program ma zou hebben, dan loop ik er hard achter aan. Zo heb ik Marie Cecile Moerdijk in Palet gekregen. Nu treedt ze trouwens geregeld voor de AVRO op". Uniek Geen wonder, dat AVRO-directeur D. Repko uiting gaf aan z'n tevreden heid over 't werk van Jan Koopman en de vele banden, die hy voor deze omroepvereniging met bekende bui tenlandse artiesten heeft gesmeed. Wat dat betreft is zyn positie uniek by de AVRO. Voor zijn „Discotaria* heeft hij interviews gemaakt met befaamde grootheden als Rosemary Clooney, Peggy Lee „een enige vrouw" Helen Shapiro, Diana Dors, Frankie Vaughan en talloze anderen. Binnenkort gaat hij weer „Enig" is volgens hem het groepje vaste medewerkers, waar hij mee werkt. Ds. L. A. Bodaan van de Ned. Herv. Zeemansraad voorep. „Een eni ge kerel. Een zeer onorthodoxe do minee, die heilige zaken met humor kan brengen. Hij heeft nu pas een grammafoonplaat gemaakt Hy zong tijdens zijn opwekkend woord wel eens enkele regels. We heb ben de jongens van de platenmaat- schappy er op attent gemaakt. De dominee heeft een leuke stem. Het is een enig plaatje geworden". Verder werken aan het ziekenprogramma mee: Cors Tonneman, die eens in de veertien dagen de puzzelrubriek verzorgt „men kan het boekje „Palet" winnen, geschreven door ar tiesten, die in ons programma hebben medegewerkt" Tosca Hoogduin, die filmnieuwtjes brengt, Mary Mi- chon, die voordrachtjes doet en ten slotte Jan van Rheenen met praatjes over dieren. Met Jan van Rheenen maakt Jan Koopman trouwens ook het radioprogrammaatje „Dieren in en rondom het huis". Ook daarin is de heer Koopman op bekend terrein, want in zijn flat lopen niet minder dan vijf katten rond: Dinky, Tippy, Babet, Joepie en Panda. Reacties „Enig" zijn ook de reacties van de luisteraars. Brieven komen bij bos jes binnen. Soms zelf van tien kantjes. Een mijnheer schreef eens, dat hij een slippertje had gemaakt, maar daarna wegens een hartaanval bed moest houden. Hy overstelpte Jan Koopman met telegrammen. Of hij alsjeblieft een bepaalde plaat wilde draaien. Jan draaide die plaat hiet, maar hy wenste in de uitzen ding de man wel beterschap. „Ik zou maar lekker bij moeder thuis biy- Uren, dagen kan Jan Koop man in zijn werkkamertje door brengen achter zijn schrijf machine. Teksten maken voor zijn radioprogramma's met zijn duizenden grammofoonplaten in rekken langs de muur. Zoals an deren hun boeken bewaren. Zo voor het grijpen. „Soms heeft hij een hele zaterdag daar zitten Want zonder muziek zijn de pro gramma's ondenkbaar, die hij nu voor de AVRO-microfoon brengt: „Palet" (al meer dan 300 maal), voor de zie ken, „Discotaria" voor de late luis teraars en „Muziek is troef" zondag middag voor iedereen. De licht muze is daarin troef, hoewel zijn persoon lijke voorkeur naar de klassieke uit gaat. Niet, dat hij een scherpe scheidslijn trekt: „Voor mij bestaan er maar twee soorten muziek: goede en slechte. En ik houd van alles, wat in die eerste categorie valt". ven", voegde hij er aan toe. Ze heb ben van die mijnheer nooit meer iets vernomen Er zijn er ook, die op bellen tijdens de uitzending. Of Jan Koopman maar even aan de tele foon wil komen. En ze snappen dan vaak niet eens, dat dit niet mogelyk

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13