Geen nader onderzoek in de zaak-Stalmann KLAVERBLAD THEE THEE P.T.T. gratificaties oog eens overwegen I Enkele Kamerleden: onfrisse kwestie'' Zuivelbedrijf krijgt standje van minister 'Regering heeft beperkte taak bij modernisering landbouw' Minister Mcirijr en acht het niet nodig Naar Europees graanbeleid Edet zachtheid uit Zweden Moderne mensen Mezen Edet Begroting z.h.st. aangenomen Minister Marijnen tijdens Kamerdebat Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 maart 1962 Derde blad no. 30597 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Marijnen acht het niet lop zijn weg liggen, een nader on derzoek in te stellen naar de zaak italmann. Dit heeft hij gisteren in Tweede Kamer verklaard in het lebat over de begroting van Land- iouw. De heren Droesen (KVP), 'redeling (PvdA) en Van Dijk [VVD) hadden inlichtingen ge raagd over deze zaak, waarbij aan jen Duitse ambtenaar is venveten, rkpenningen te hebben aangeno- ien om de invoer van Nederland- tuinbouwprodukten in Duitsland vergemakkelijken. HierbU zou het federlandse Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen een rol heb- gespeeld. i Minister Marijnen ontkende, dat )het Centraal Bureau regelmatig met 4em overleg had gepleegd en even- >fcn met ambtenaren van zijn de partement. Het Centraal Bureau zou tamelijk hebben gesuggereerd, dat ,julk overleg wel had plaatsgevonden, sjjet de directe ambtsvoorgangers pan mr. Marijnen is ook niet ge praat. Of minister Mansholt inder- fld was benaderd liet minister Ma- Advertentie INHOUD 100 GRAM SINDS 1769 GOUDGELE GEURIGE AFSCHENK MAAKT IEDER KOPJE TOT EEN GULDEN GENOT Een dagelijkse weldaad '«theehandel het klaverblad LEIDEN rijnen in het midden. Hier bestaan tegenstrijdige verklaringen over (De hele kwestie zou al hebben ge lopen sinds 1950, zo is beweerd. Dr. Mansholt was toen minister). Er is wel overleg geweest, maar dat is ge houden, nadat minister Marijnen de zaak had aangesneden. In antwoord op een vraag waarom hij niet eer der was opgetreden, zei mr. Marij nen. dat het niet op zijn weg had gelegen direct publiekelijk te reage ren. Niet te snel Aan de andere kant was gevraagd of de bewindsman niet te snel was geweest met zijn kennisgeving aan de Duitse autoriteiten, dat er een vermoeden van corruptie bestond. .Integendeel, ik ben niet over één nacht ijs gegaan", aldus de minister Driemaal had hij gesproken met de voorzitter van het Centraal Bureau die hem had gezegd: „Als u, excel lentie, meent dat wij moeten stop pen met de contracten met het Oost Westsyndicaat (de de bemiddelen de instantie in deze zaak), dan stop pen wij, maar dit kan gevolgen hebben voor het Duitse invoerbeleid" De minister heeft toen gezegd, dat er inderdaad een eind aan moest komen, ondanks de te verwachten onaangename gevolgen. Minister Marijnen verklaarde contact met de Duitse justitie te hebben gezocht, omdat de voorzitter van het Cen traal Bureau de verantwoordelijk heid bij hem had gelegd, althans had willen leggen. Geld weggegooid De minister merkte op, dat het heeft gediend, dat er geld was weg gegooid. Al met al bestond de be doeling buitenlandse ambtenaren om te kopen en daarvan heb ik mij vol ledig verre willen houden, aldus de bewindsman. Hangende het onder zoek is de relatie met de Duitse autoriteiten iets bekoeld geweest, maar toch bestond er begrip voor de stappen, die mr. Marijnen had on dernomen. De minister achtte het niet mo gelijk, dat het produktschap voor Groenten en Fruit bemoeiens zou krijgen met de gelden van het Cen traal Bureau, een privaatrechtelijke organisatie. Het enige publiekrech telijke aangrijpingspunt zou de veil plicht kunnen zijn. Zoals in de aanhef gemeld wilde de minister geen nader onderzoek instellen, omdat hij het niet op zijn weg achtte, als rechter te fungeren. Enigszins aarzelend zei hij ten slotte, dat het contract met het Oost Westsyndicaat in mei 1961 was op gezegd. Niet tevreden Bij de replieken toonde niet ieder een zich bevredigd. De heer Biewen- ga (AR), die in eerste instantie niet te veel had willen zeggen, meende nu dat er bij het betoog van de mi nister enige vraagtekens gezet moes ten worden. De Kamer zou verplicht zijn alle partijen te horen. De heer Biewenga sprak nog over „een on welriekende zaak, waarin men niet te veel zou moeten roeren". Iets dergelijks zei de heer Mellema (CH) die verwonderd was over de datum van beëindiging van het contract. Ir. Vredeling (PvdA) wilde we ten of er misschien ambtenaren van andere departementen door het Cen traal Bureau waren benaderd. Hij deed het voorstel, aan de vaste Ka mercommissie voor Landbouw te vragen een verslag van haar contact met leden van het Centraal Bureau openbaar te maken. Mr. Van Dijk (VVD), die thans nog geen motie wilde indienen, drong nogmaals aan op een onder zoek naar eventuele medeverant- Centraal Bureau geen goede zaak woordelijke personen of instellingen. IN DE TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Volgens de minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, is het bij zonder teleurstellend, dat het Neder landse zuivelbedrijfsleven nog te wei nig bereidheid toont een zekere orde op het prijzenfront te handhaven. De minister vertolkte deze mening giste ren in de Tweede Kamer. Het zou veel beter zijn als de bedrijfsgenoten zelf in goede samenwerking hiernaar zouden streven dan dat de regering maatregelen moet treffen. Met klem wees de minister op de noodzaak, gebruik te maken van de mogelijkheden om via de gemeen schappelijke markt tot een betere Vrouw aangerand ,'n; (Van onze Bredase correspondent) Een 48-jarige vrouw is in de nacht ïf^van maandag op dinsdag het slacht offer geworden van een aanranding OP de Rijsbergseweg te Breda. Zij .ging op de fiets haar man ophalen u.en werd daarbij achterop gereden >r een man, die haar van achteren gen op achterhoofd en nek toe- 'acht. De vrouw viel van de fiets, elukkig kwamen er snel voorbij- ingers langs. De aanrander vlucht- °p zijn fiets. Enkele mannen heb- a hem per brommer nog achter volgd. Daarbij is het tot een hand- -femeen gekomen, waarbij de aan- ;$ï*nder klappen in zijn gezicht moet hebben gekregen met een schoen. Hij pst evenwel te ontkomen. De vrouw flie "Pheel overstuur was, is in een lejpekenhuis behandeld. 0 De Bredase politie heeft gisteren oenen 29-jarige los arbeider uit Breda aangehouden als veracht van de aan landing. De man is een bekende van politie. Kamercommissie zal nota-v. (1. Putten bestuderen Zoals wij gisteren nog in een ge deelte van onze oplage konden meld den heeft de Tweede Kamer gisteren besloten de nota-Van der Putten in handen te stellen van een commissie van zeven personen. Deze commissie zal de nota en bij behorende stukken bestuderen. Zij zal de Kamer adviseren ten aanzien van de te volgen procedure alsmede zich beraden over de vraag of bepaalde punten in aanmerking komen voor een parlementaire enquête. De heer Bakker (CPN) wenste een snellere procedure en bovendien op schorting van het ontslag van de heer Van der Putten. De voorzitter verklaarde, dat de procedure in de Kamer een politieke is, die geheel los staat van de juri dische procedure over de rechtsposi tie van de heer Van der Putten bij het Ambtenarengerecht. Deze proce dures mogen elkaar niet doorkruisen. De commissie zal de uitspraak van het Ambtenarengerecht afwachten. Deze uitspraak kan eventueel de politieke positie van de minister van Defensie beïnvloeden. De heer Bakker betoogde, dat de nota als bewijsmiddel voor het Amb tenarengerecht zal worden gebruikt. De Kamer moet over de nota oor delen en zou tot andere conclusies kunnen komen dan het Ambtenaren gerecht. De voorzitter zeide, dat de commis sie slechts zal adviseren over de hou ding van de Kamer en de te volgen procedure zonder zich over de nota uit te laten. In de commissie werden benoemd de heren Van Rijckevorsel (KVP), Blom (PvdA), Diepenhorst (CHU), Van Doorn (KVP), Franssen (PvdA), Meulink (AR) en Berkhouwer (VVD) prijs te komen. Het is bijvoorbeeld bepaald niet nodig dat de groothan- delsprijs voor volvette Goudse kaas in Nederland beneden f. 2.per kg ligt, terwijl de overeenkomstige prij zen voor dezelfde kaas in België. West-Duitsland en Engeland tussen de f. 2.50 en f. 2.75 per kg bewegen. Dergelijke verhoudingen zijn in het kader van de EEG ook niet vol te houden. Voor de boter geldt vrywel het zelfde. In 1960 is het binnenlandse prijspeil voor boter met behulp van een toeslag zeer laag gehouden. In 1961 is er daarentegen doelbewust naar gestreefd het» binnenlandse prijspeil zoveel mogeiyic te stabilise ren. Zowel de afzet als de prijs lagen in 1961 ongeveer 7 procent hoger dan in 1960. Hiermede werd tevens een bijdrage geleverd tot vermindering van de prijsspanning tussen Neder land en België, waarvan de boter smokkel het gevolg was. De minister heeft gisteren ook ge zegd, dat hij ernaar zal streven bij de invoering van het Europese graan beleid aan de producenten tenmin ste dezelfde waarborgen te bieden als nu in het nationale beleid liggen opgesloten. Hij is ook bereid, zodra de nieuwe regelingen in de EEG zijn vastgelegd, de vaste Kamercommissie voor de landbouw in te lichten. De verplichte bijmenging zal in de toekomst moeten vervallen. Deze past niet meer in het Europese graanbeleid, omdat daarin op andere wijze, n.l. via prijsprikkels zal worden gestreefd naar voldoende afzetmogelijkheid voor de Europese tarwe. Het is volgens minister Marij nen nog wel de vraag, of wij de ver plichte bijmenging reeds direct bij de invoering van het Europese graan beleid moeten afschaffen. Misschien zal het gewenst zijn deze maatregel bij wijze van veiligheidsklep te hand haven totdat gebleken is, dat de in het Europese graanbeleid ingebouwde prijsprikkels ter bevordering van de afzet van Europese tarwe, voldoende effect hebben. De minister verwachtte van de nieuwe politiek geen grote invloed op de broodprijs. Dat is Edet toiletpapier, het zachtste dat er is! Zachter en daarom béter. Beter voor een goede persoonlijke verzorging, voor frisheid en hygiëne in huis. Kies daarom Uw toiletpapier even zorgzaam als Uw toiletartikelen. Vraag voortaan Edet, produkt van het moderne Zweden voor moderne Nederlanders die weten hoe het hoort Edet, in wit, rose, geel of groen, bevat ca. 350 vel per rol - bijna 3 x zoveel als een rol gewoon toiletpapier. Edet King Size alleen in witbevat ca. 500 vel per rol - bijna 4 x zoveel als een rol gewoon toiletpapier. KING'S COLLEGE KOOPT BIBLIOTHEEK PROF. ENK Klassieke verzameling De klassieke bibliotheek van prof. dr. P. J. Enk, oud-hoogleraar in de Latynse taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is, aangekocht door King's College te Londen. Deze aankoop is mogelijk ge maakt door een gift van de „Nuffield Foundation". Gedurende het leven van prof. Enk (thans 77 jaar oud) zal de waardevolle bibliotheek in diens woning aan de Kraneweg in Groningen blijven. De eerste verdieping van het huis is met ijzeren balken versterkt om de 14.000 klassieke werken, de grootste particuliere collectie op dit gebied, te herbergen. Daarenboven bezit prof. Enk nog rond 10.000 andere, maar moderne werken op het gebied van Deimelse litteratuur, Franse historie enz. Na de dood van de prof. Enk gaat de collectie klassieke werken naar King's College' waarvan de klas sieke bibliotheek de naam „Enk Li braries" zal krijgen. Prof. Enk is gedurende zijn leven een verwoed boekenverzamelaar ge weest en nog steeds is hij bezig de Minister Korthals in Eerste Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) De weigering van minister Korthals om de centrale directïft van de PTT toestemming te geven een gratificatie aan het per soneel uit te keren over 1961 is hem gisteravond in de Eerste Kamer bijna op een motie komen te staan. Slechts de toezegging van de minister de zaak nog eens te overwegen, weerhield de H™t Ïh'ÉS: Heer J. Tialma (AR) ervan de in diens brein vertoevende motie in HU heeft er gestudeerd en er vele le- te dienen. De heer Korthals, die maandag over deze zaak nog zingen en colleges gegeven Voorts is |e h f, qepieeqd met de drie grote vakcentrales en de direc- prof. Enk vice-president van de u teur-generaal van de Pil. kon niets concreets toezeggen, maar beloofde wel zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen. De door vrijwel alle fracties gewraakte aanvankelijke beslis sing van de minister om over 1961 geen gratificatie uit te keren, bij de toch zo gunstige bedrijfsresultaten van de PTT, moet vol gens de bewindsman worden gezien tegen de achtergrond van de loonpolitiek van de regering. Deze gedoogt geen uitzonderings behandeling voor PTT-ambtenaren. Minister Luns sprak met Ikeda Minister Luns heeft gisteren tijdens een beleefdheidsbezoek aan de Ja panse premier, Ikeda, gesproken over E.E.G.-aangelegenheden. Vanmiddag zal de minister het woord voeren op de conferentie van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten. Daarbij zou hij een overzicht geven van de econo mische inspanningen van Nederland in westelijk Nieuw-Guinea en de le den van de Ecafe verzekeren dat de E.E.G. algemene uitbreiding van de handel en geen verlegging van de handel beoogt. prof. Enk vice-president Classical Association. In 1953 ver kreeg hy het eredoctoraat in de lette ren van de universiteit in Leeds. Een andere voor de fracties moei lijk te verteren gerecht vormde het lange uitblijven van het rapport over de status van de PTT. De heer Chr. Matser (KVP) wist van de minis ter de toezegging los te krijgen, dat het rapport Van de status-studie, die nu al 15 jaar duurt, nog dit parle mentaire jaar de Kamers bereikt. Dezelfde afgevaardigde dwong de ze minister, die gisteravond bepaald niet uitmuntte in het doen van con crete toezeggingen en het noemen van exacte cijfers, tot de erkenning, dat het tekort aan academici bij het PTT-bedrijf vrijwel 65 bedraagt. In dit verband had mr. D. Del- prat (VVD) al opgemerkt dat eigeniyk het gehele personeelsbeleid bij de PTT op de helling moet. Een suggestie van ir. M. A. Geuze (CH) om, evenals bij de NS, Belgische ar beidskrachten aan te trekken, wil de de heer Korthals maar liever niet overnemen. Het verloop onder de Belgen bij de NS is groot, zo zei hij. Bittere woorden werden er nog gesproken over het AZZ-tarief. De instelling van dit tarief betekent volgens de heer Delprat een discri minatie tussen de verschillende ca tegorieën telefoongebruikers. Het bedrijfsleven heeft er weinig aan, de particulieren veel, aldus deze afgevaardigde, die zijn voorzitter schap van de Amsterdamse Kamer van Koophandel hier wel een beetje deed meespreken. Waarop de minis ter voor de belangen van de parti culieren in de bres sprong: het be drijfsleven heeft het meest gepro fiteerd van de revaluatie van de gul den, de particulieren trekken op hun beurt het meest profUt van het AZZ-tarief. De minister zal doen bestuderen of In kleine plaatsen de kosten van telefoonabonnementen niet te hoog zijn in verhouding met de grote ste den. waar men immers „voor het zelfde geld" een veel groter aantal lokale gesprekken kan voeren. Ondanks alle bezwaren werd do begroting van de P.T.T. z.h.s. aan genomen. Eerder op de dag was dit ook het geval geweest met de be grotingen van Ned. Nieuw-Guinea en de scheepswerf „Konynenburg" voor 1961, en hoofdstuk V. Binnen landse Zaken (Ned. Nieuw-Guinea) van de Rijksbegroting voor 1961, zij het dat mevr. van Ommeren-Ave rink en de heer Haken, beiden C.P. N. geacht wensten te worden tegen gestemd te hebben. Gezien de huidi ge situatie met betrekking tot Nieuw Guinea achtten minister Toxopeus en de Eerste Kamer het beter ora over deze wetsontwerpen niet te de batteren. In de Tweede Kamer is een commissie van zeven personen benoemd ter bestudering van de nota-Van der Putten. Prof. Oud had over deze zaak een hartig onderhoud met zijn fractiegeno ten mevr. Stoffelsvan Haaf ten en mevr. Van Someren-Downer. Weer een dode door pokken in Engeland In zuid-Wales hebben de pokken gisteren een tweede slachtoffer ge- eist. In dit geval was het de arts, die een lijkschouwing had verricht op een vrouw, die de vorige week aan pokken was overleden. Pres. curator Groningen Bij K.b. van 6 maart is in de vaca ture van mr. Offerhaus, benoemd tot president-curator van de Rijksuni versiteit te Groningen mr. N. J. Po lak, vice-president van het gerechts hof in Leeuwarden. (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse landbouw zal zijn voorsprong in. Europees verband moeten handhaven. Steeds zal de nadruk moeten blijven vallen op modernisering en kostprijsverlaging om onze agrarische concurrentiekracht te behouden. Minister Marijnen zei dit gisteren in de Tweede Kamer in het debat over de be groting van Landbouw. De minister stelde, dat boer en tuinder zelf een belangrijke taak hebben en dat de overheid zich be perkt tot „een handje helpen". De overheid werkt mee door het treffen van basisvoorzieningen, zoals verbe tering van de „infrastructuur" (ont sluiting en waterbeheersing) en ver standige verkavelirg. Mr. Marijnen had goede hoop, dat met de beperkte beschikbare geld middelen een maximum aan resul taat kan worden bereikt. Een verge lijking met het buitenland is zeker te verdedigen, gezien onze ervaring, en de doeltreffende voorbereiding en uitvoering mede door de grote cul tuurtechnische maatschappijen. Zo sterke constellatie kent het buiten land niet. Voor pessimisme zijn geen voldoende doorslaggevende redenen aanwezig, evenmin als voor een wan verhouding tussen financiële maat regelen in het kader van het prijs- en marktbeleid en het structuurbe leid, zo zei de minister. Motie Bij de replieken toonde de heer Biewenga (AR) zich niet geheel te vreden met het betoog van de mi nister. Gesteund door leden van de vier andere grote fracties diende hij een motie in, waarin wordt uitge sproken, dat de gelden, die zijn uit getrokken voor de uitvoering van cul tuurtechnische werken (120 miljoen), onvoldoende zijn om de structuur van onze land- en tuinbouw tijdig aan te passen aan de zich snel wijzi gende economische en technische produktievoorwaarden. De regering wordt uitgenodigd na der te overwegen of de nu uitgetrok- j ken bedragen voor het begrotingsjaar 1963 en volgende jaren niet aan zienlijk moeten worden verhoogd. Van het resultaat van dit beraad zou de regering mededeling moeten doen bij de indiening van de begro ting voor 1963. Sjeik vaart liet volgend jaar in boot uit Lisse Sjeik Khalifa T>in Soelman al Kahlifa van het in de Perzische golf geleger eiland Bahrein heeft de scheepswerf van Jan Akerboom te Lisse opdracht gegeven om een zee waardig jacht te bouwen, dat met de modernste snufjes moet worden uit gerust De bouwsom van het schip bedraagt, 1 miljoen gulden. Per vliegtuig kwam de sheik naar Nederland, trok door ons land van scheepswerf naar scheepswerf en liet uiteindelijk zijn keuze vallen op de scheepswerf in de bollenstreek. De boot die een lengte zal hebben van 100 voet krygt een dubbel dek en zal plaats bieden aan ruim 20 personen. Bovendeks komen de lounge en een grote eetzaal. Bene den komt het privé-vertrek van de sjeik en de gastenkwartieren. Het jacht zal over 16 maanden afgeleverd worden. Erepoorter van Nieuwspoort Mr. Y. Scholten, de staatssecreta ris van O.K. en W. is benoemd tot erepoorter van het perscentrum „Nieuwspoort" in Den Haag. De staatssecretaris heeft deze benoeming aanvaard. Nieuwe wet op Raad van State „Bij de tijd" (Van onze parlementaire redacteur) Het gewijzigde ontwerp van de wet op de Raad van State, een moderne versie van de meer dan een eeuw oude wet, is giste ren met instemming in de Eerste Kamer ontvangen. Het „nieuwe" van de wets wijziging bestaat in een soepe ler procedure dan voorheen voor de afdeling geschillen van bestuur (ook wel afdeling con- tentieux genaamd) en in een uitbreiding van het aantal leden tot 16. De soepeler procedure voor de afdeling contentieux maakt het mogelijk, dat deze af deling getuigen en deskundigen oproept, als zij dat wenselijk acht. Was minister Toxopeus erover verheugd, dat de Raad van State door deze nieuwe wet de mogelijk heid is geboden „bU de tijd te blij ven", al te ver ging hem het denk beeld van mr. R. Pollema (CH) om staatsraden in buitengewone dienst op te doen treden in verschillende plaatsen van het land. „Overigens zou de Raad van State zelf hier in moeten beslissen" zei de minister. Aan de socialistische afgevaardig de. mr. J. In 't Veld, die in de nieuwe wet een accentverschuiving zag van het adviserende naar het rechtsprekende gedeelte, gaf de be windsman te verstaan dat hijzelf de adviserende functie van de Raad nog zeer belangryk acht. ook al wil de hij deze niet zien uitgebreid tot koninkiyke besluiten en ministeriële beschikkingen. Het wetsontwerp werd zondof hoofdelijke stemming aangenomen»

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5