Leids Kamerkoor zong de „Johannes Passion" Albert Heijn Schtirmami confereert weer met Oe Thaiit Lyra-kwartet speelde met veel toewijding begint morgen! Mizee's prestatie trok bewondering Bewogen uitvoering Transparant en beweeglijk Kaartspel moet gezellig blijven Kerkelijk Leven stonc ZO ZACHT EN ZUIVER Toestand blijft nog delicaat De tekenen zijn bemoedigend meer m Leidscheiidam HAAL NU UW KIENKAART Leidse botanische expeditie in Ned. Nieuw Guinea geëindigd duizenden fantastische prijzen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 maart 1962 Tweede blad no. 30597 Advertentie Bijbelse stof uit te beelden heeft eeuwenlang tot de grootste opgave van een kunstenaar behoord. De Passio Christi betekende daarbij het culminatiepunt. In de Duitse landen is het vóór Bach wel Dürer geweest, wiens Passies de stof het suggestiefst hebben veraanschouwelijkt. Zij hielden hem zijn leven lang bezig en hij liet ons vijfmaal een Passions-cyclus na, vermeerderd met een „Unvollendete". Helaas zijn ons van Bach alleen .Johannes" en „Matthaus" overgeleverd. „De Johannes" was in z'n oorspron kelijke, kortere gedaante praktisch een bijlage bij de sollicitatiebrief voor het cantoraat in Leipzig. Daar moest jeugd haar vertolken. Er past dan ook jeugd bij en de bezetting van een kamerkoor. Het Leids Ka merkoor, dat overwegend jongeren in de gelederen heeft opgenomen een dertigtal koristen is dan ook een ideaal medium ter vertolking. De grote drager van het geniale gewijde drama is uiteraard de Evan gelist, die het verhaal aan anderen overdraagt om het een nog fascine render aspect te verlenen. Christus, Petrus, Pilatus, de opgeruide volks benden. De tegenspeler tot dit alles is de verzinnebeelde gelovige, wiens stem en bepeinzing in aria en koraal en in het „Ruht wohl" een muzi kale bewening tot uitdrukking komen. Ook de evangelietekst kan niet zonder bewogenheid bestaan, wil deze tegelijk beleefd kunnen wor den. Aldus heeft Willem Mizée de dingen verstaan. Intrede ds. J. Poort Zes mei in Pieterskerk Ds. J. Poort, hervormd predikant te Oosterbeek, die het beroep naar Lei den (vacature ds. J. N. de Ruiter) heeft aangenomen, zal zondagochtend 6 mei in de Bethlehemkerk door ds. D. J. Vossers, consulent van de Kooi- wijk, bevestigd worden als Leids pre dikant. 's Avonds om zeven uur zal ds. Poort in de Pieterskerk zijn in trede doen. Ds. Poort komt in de Boerhaavelaan te wonen. JEUGDAVOND VAN LEIDSE EXPOGE Naar wij vernemen zal de afd. Leiden van de Nederlandse Vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd op dinsdag 13 maart des avonds om 19.30 uur in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal wederom een jeugdavond organise ren. Voor deze jeugdavond zijn uitge nodigd de leerlingen van de hoogste klassen van de middelbare en soort gelijke scholen in Leiden en omge- ving. Het is de bedoeling op deze jeugd avond in het kort aan de jongeren uiteen te zetten, wat zich in het verzet tijdens de bezetting 1940/'45 heeft gemanifesteerd en bij hen be langstelling te wekken voor de ge beurtenissen die zij slechts in be perkte mate hebben leren kennen, maar die er in niet geringe mate toe hebben bijgedragen, dat de jeugd van thans in vrijheid leeft en werkt. Op deze avond zal kapelaan H. Kampschöer uit Alkmaar spreken over ..Hoofdmomenten van het ver zet" en mr. K. de Vries, directeur van de Christ. Kweekschool te Lei den over „Hoofdmotieven van het verzet". Verder zal worden vertoond de film .Honeer", een tijdens de hongerwin ter 1944/'45 illegaal opgenomen film, welke zal worden toegelicht door me vrouw mr. J. E. Glasstra van Loon- Boon uit Oegstgeest. terwijl mevrouw Enny Mols-De Leeuwe uit Amster dam enige declamaties zal verzorgen. Een passende muzikale omlijsting wordt gegeven door enige leden, van het Leidsch Politie-Muziekgezelschap. Op deze avond zal tevens met me dewerking van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie een kleine tentoonstelling worden ingericht (in de foyer van de Stadsgehoorzaal) van documenten, foto's, tekeningen en ander materiaal, betrekking heb bend op het illegale werk tiidens de bezetting, alsmede van voor de jeugd aantrekkelijke verzetsliteratuur. Weldadig Het weldadige van deze Passion in de Zuiderkerk (denkelijk voor 4/5 bezet) is ongetwijfeld de eenheid van alle betrokkenen in deze bele venis geweest. Chris van Woerkom, die op de preekstoel had plaats ge nomen, was een onbetaalbaar evan gelist, levendig, helder, fris, beitelend in zijn voordracht, een onfeilbare toontreffer, wiens „weinete bitter- lich" een proeve werd van roerende vocale schoonheid. En welk een begenadigde vocalist is de 65-jarige Herman Schey, nog immer magistraal, een koninklijke beeldhouwer, onwrikbaar in al de elementen van zijn rol. Beide werden tot algehele bevrediging gesteund, rsp. door de clavecinist Hans Schouw man en de organist Bram Martijn, welke laatste een zeer juist getroffen timbre als liturgisch bindende on dertoon aan het werk gegeven heeft. Het aandeel van het orkest mogen we fantastisch noemen, qua ensem ble zowel als in al de obligaatpar tijen. Deze uitvoering heeft ons de overtuiging bijgebracht, dat in de Johannes-Passion ook het koor de rang van solist valt toe te kennen, zelfs in de z.g. turbae of volkskoren, waar kracht- van uitdrukking artis tiek gaat boven massaliteit. Geen zwaarte Een zang ontdaan van zwaarte, zó transparant en beweeglijk in de reactiegevoeligheid, als we hoorden, heft massaliteit volledig op. Het sol- datenkoor werd een juweel, een kunststukje van dirigent, koor en orkest tezamen. Verrassend is de rijkdom op het vocale palet van deze koorzangers, wier prestaties die van hun Passion van 1961 nog overtroffen. Een grootse voldoening voor de kunstenaar Willem Mizée. Er mag dan in het gevaarlijke ope ningskoor met een foutje begonnen zijn, waardoor in het machtig Ineen, grij pende raderwerk aanvankelijk enig spanningsverlies optrad. Overi gens is het koor vrij gebleven van druk, aarzeling of welke onzekerheid ook. Zwijgende hulde Nieuw onder de solisten was de jonge alt Carla Brünett, aan het be gin staande van een carrière, waar in gezien de deugdelijke techniek en de stern-egalisatie zegen rusten kan. In de eerste, berucht ondankbare aria zouden de laagste tonen meer moeten kunnen aanspreken, maar „Es ist vollbracht" deed ons niet twij felen aan de toekomst van deze voca- liste. De bas Max van Egmond en de so praan Heieen Verkley, zijn gezochte oratoriumfiguren, wier zangmiddelen en scholing hen in de eerste garde onzer kunstzangers hebben gebracht. De tenor Simon van der Geest leek ons in zijn aria's vrijer tegenover de materie staan dan verleden jaar. Hij beschikt over een mooie, lyrische stem die aan expressivieit heeft ge wonnen. Alvorens afscheid te nemen rees het publiek spontaan als één man van de zetels. Deze zwijgende hulde was waarlijk verdiend! V. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE OVER o NED, HERV. KERK Aangenomen naar Hierden R. J. van de Hoef, kand. te Lunteren, die be dankte voor Arnemuiden, Garderen, 't Harde. Krimpen a/d IJssel (neven pastoraat). Schoonrewoerd en voor Tholen. Aangenomen naar Engwierum (toez.) A. N. Doornheim, vic. te Vlis- singen naar Winkel (N.-H.) (toez M. Leeflang, kand. te Rotterdam. Be roepen te Krallnscheveer (wijk West) (toez.) A. Kasteleijn te Hei- en Boei- cop te Arnemuiden S. P. van Assen- bergh, kand. te Lunteren, die bedankte voor Zuilichem-Nieuwaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum (vac. J. Gou- mare) A. van der Kooij te Woerden. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Huizen (N.-H.) C. hage te Hilversum-Centrum e Vlietstra te IJmuiden. Beroepen te Almelo A. W. Drechsler te Vlissingen. Bedankt voor Werkendam J. Brons te Wat is kaarten? Een spel, een tijdverdrijf, een gezellige bezigheid. Laat het dus voor alle deelnemers werkelijk gezellig spel blijvenStel dat U een doorgewinterd bridger bent, of een canasta-kampioen, en dat speelt met beginne lingen. Ai, wat is het dan vaak verleidelijk om spitse kritiek te leveren! Of om soms héél verwonderd, soms héél verveeld te gaan kijken. Arme partners, zij krijgen er nog een minderwaardigheidscomplex vanVermijd dit dus zoveel mogelijk! Wees geduldig! En, weet U wat? Presenteer een Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening? schenkt! Probleem Nieuw Guinea De waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft gisteren wederom met de Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de volkerenorganisatie, mr. C. W. A. Schürmann, over de kwestie-Nieuw-Guinea gesproken. Ramsey, in mei een bezoek zal bren- Vergen aan Istanboel en Athene, het- geen mogelijk, later in het jaar, zal worden gevolgd door een bezoek aan Moskou. J. M. Aartsbisschop op reis Dinsdag is te Londen van officiële zijde medegedeeld dat de aartsbis schop van Canterbury, dr. Michael Voor liet L.A.K. Jonge mensen werkelijk serieus muziek te horen beoefenen is altijcC een vreugde! Dat was gisteravond het geval in het Snouck Hurgronjehuis onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum. Daar presen- teerde zich het Lyra-kwartet uit Amsterdam, samengesteld uit gevorderde vakleerlingen. Zij zijn Gerard Hettema (viool), Janing Walta (viool), Frans Jansen (altviool) en Dok Vermeyden (cello). De aartsbisschop is voor het be zoek aan Istanboel uitgenodigd door de Oecumenische patriarch van Con- stantinopel, Athenagoras de Eerste. De uitnodiging voor het- bezoek aan de Orthodoxe Kerk in Rusland werd gedaan door de Sowjetrussische afvaardiging naar de bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken, die "in november te New Delhi is gehou den. Geen jeugddienst Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor 1 70.— en f 100.—. Of f 300 en f 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Astrid Reglna, dr van C. Boekkooi en J. H. Elfert; Elisabeth Johanna, dr van W. A. Weber en E. J. Schouten Alida Theresia Cornelia Adriana, dr van A. J. Zwetsloot en M. A. P. van der Ham; Hendrik Jacobus, zn van W. M. Eikelboom en N. J. Brink; Pe trus Johannes, zn van A. J. Stikkelo- rum en J. J. Neuteboom; Johanna Catharina Maria, dr van J. T. A. Noor- dermeer en J. A. M. Eijgermans; Jo hannes Hendrik, zn van H. Moenen en M. M. Lancel; Adrianus Jozef, zn van H. A. Roosemalen en A. J. van den Hoek; Hendrik Gijsbertus, zn van J. Jongkind en J. W. Joren; Richard, zn van P. Slootweg en H. M. Wijtsma; Marcel Maarten, zn van W. Moraal en P. Visser. OVERLEDEN R. K. B. Severs, 59 Jr, man; G. D. M. Briedé. 69 Jr, man; J. Kloos, 63 Jr, Reeds genoegzaam durf op te bren gen om zich tijdens studietijd in het openbaar te laten horen, verdient waardering, want hoe komt men an ders aan routine? Onder één voor waarde echter: de capaciteiten moe ten er aanleiding toe geven. Welnu; de leden van het Lyra- kwartet mogen tevreden zijn over het tot nu toe bereikte. Kwartetspel stelt onnoemelijk hoge eisen en daarvan zjjn zij zich ongetwijfeld bewust. Maar ondanks zijn kort bestaan, kan dit kwartet reeds bogen op verdien stelijke homogeniteit, technische be kwaamheid en muzikaal inzicht. De toewijding is daarbij groot. Schuberts' kwartet opus post. in g moll miste echter nog voldoende poëtische subtiliteit en mysterieuze sfeerwerking. Daarbij leek de eerste violist meermalen te kampen met een scherpe toongeving, welke de to taalklank nadelig beïnvloedde. Het ensemble heeft echter een uitste kende indruk gegeven van Malipiero's interessant kwartet „Cantari alia madrigalesca", opvallend door rijke welluidende klankeffecten, die meermalen aan een orgel doen den ken, waartussen verstilde passages voor een weldadig contrast zorg dra gen. Men wist zich door de vele moei lijke passages dezer belangwekkende en welgefundeerde partituur, waarin de reminicenties aan oude Italiaanse meesters Monteverdi! waarvan Malipiero een bijzondere studie maak te, al kranig en met veel durf heen te slaan. De persoonlijke wijze, waar op Malipiero in dit kwartet tewerk ging, boeit in hoge mate. Na de pauze gaf het Lyra-kwartet nog een stu wende voordracht van Beethovens' opus 18 no 4 in C. Ook daarmee be haalde het een dankbaar succes. Vanzelfsprekend is dit jonge, naar het zich laat aanzien hardwerkende viertal nog lang niet waar het zijn moet. Vooral in deze tyd, waarin su perieure kwartetten, bestaande uit beroepskrachten, veelvuldig de aan dacht trekken, zouden gemakkelijk kritische opmerkingen te maken zijn. Wat er nog aan geacheveerde toon geving ontbreekt, wat af en toe nog aan aarzelingen of onzekerheden te beluisteren valt, zij evenwel gaarne vergeven. Het volmaakte kan immers eerst na jaren en jaren van ernstige stu die bereikt worden. En bovendien. een kwartet van leerlingen ook al geven zjj bewijs reeds een heel eind op de goede weg te zijn! kan men onmogelijk met de maten van een be roepskwartet meten. De bemoedigende tekenen voor een hoopvolle toekomst zijn echter aan wezig. Daarvan hebben wij met er kentelijkheid acte genomen. Jammer dat slechts een handvol toehoorders aanwezig was. H. Leidschendams Hervormde Ge meente hakt de knoop door: er zul len geen speciale jeugddiensten meer worden gehouden. De plaatselijke predikant ds. Van Leusden zegt: „We hebben er alles aan gedaan. We hebben trompetten en koper in de kerk gehaald. Maar liet baatte niet. Tijdens de laatste dienst zaten er 7 jongeren in de kerk". Ook het elders in 't land als „altijd-succes-middel" aange diende „moderne muziek in de kerk dienst" faalde in Leidschendam. „De diensten floreerden in 't geheel niet meer. Predikanten van buiten, die hun preek speciaal op de jeugd af gestemd hadden, merkten bij het be gin van de dienst dat de weinige kerkgangers hoofdzakelijk oude ren waren", aldus ds. Van Leusden. Een dominee klaagde: „Ik moest een J e u g d-preek houden maar ik sloeg er een figuur mee. Er waren geen jonge mensen". Hervormd Leidschendam heeft nu besloten dat de jongeren de traditio nele zondagdiensten zullen bezoeken. Er is een jonge kerk-groep ge vormd, die wil trachten de jeugd in gesprekskringen op te vangen. Jubileumreceptie van J. H. Smit Nadat de beer J. H. Smit ter gele genheid van zijn 40-jarig jubileum by de Hortus gisterochtend in het bota nisch laboratorium in besloten kring officieel was gehuldigd, werd 's mid dags te zynen huize een receptie ge houden. Aangezien de jubilaris zit ting heeft in tal van tuinbouworga nisaties zowel voor vaklieden als voor amateurs, kwamen vele mensen uit deze kringen persoonlijk hun geluk wensen aanbieden. Namens de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde werd de ju bilaris toegesproken door hoofdbe stuurder ir. A. Raad, die hem namens de Maatschappij een eremedaille en de daarbij behorende oorkonde over handigde. De oud-patroon van de ju bilaris. de heer H. Buurman haalde in een geestig toespraakje vele oude herinneringen op. Onder de zeer vele receptiegangers bevonden zich o.a. de heer G. Hoo- gervorst, bestuurslid van de afd. Lei den van de Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde, de heer A. Zaalberg, afgevaardigde van de Leid- se Bond van Volkstuinverenigingen, de heer J. Vermande van de gemeen telijke plantsoenendienst, de heer C. H. v. d. Voort, afgevaardigde van de Leidse Bloemisten-winkeliersvereni ging. de heer A. Bernard, afgevaar digde van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de heren C. L. Mulder en J. J. Maandag namens de Bloemisten-patroonsvereniging. de heer H. de Pree. vice-voorzittor van de DEV en de heer J. de Jong. be stuurslid van „Floralia" (Tuinstad- wijk). Hoewel beiden reeds tegenwoordig waren geweest bij de officiële huldi ging, kwamen tijdens de receptie prof. dr. W. K. H. Karstens en de heer H. Veendorp hun persoonlijke gelukwensen aanbieden. „Bemoedigend" Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gisteren in Washing ton gezegd te hopen dat het onlangs door Amerika met Nederlandse en Indonesische functionarissen gevoer de overleg ertoe zal leiden dat de twee landen tot een regeling van het geschil om Nieuw-Guinea komen. Een rapport van bespreking tussen minister Rusk en minister Luns is naar de Amerikaanse am- bassade in Djakarta gezonden, die het naar de mening van de zegslie- i den zal gebruiken om de Indonesi sche autoriteiten tot directe onder handelingen te bewegen. De functionarissen achten berich ten over vermoedelijke directe be sprekingen zonder voorafgaande voorwaarden bemoedigend. Nederlandse kringen in Washing ton zeiden dat de toestand zo delicaat is, dat eventuele bijeenkomsten ge heim zouden zijn. Repatriëring Er is een regeling getroffen tussen de VN, de vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis Durand en het gouvernement in Hollandia, waarbij gestreefd wordt zaterdag 10 maart de Indonesiërs die op 15 januari by het treffen in de wate ren ten zuiden van N. Guinea ge vangen werden genomen, via Singa pore naar Djakarta over te brengen. Voorbereiding van China Het lid van de Tweede Kamer, de heer Goedhart (PvdA) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijke vragen gesteld over be richten die spreken van oorlogsvoor bereidingen welke communistisch China tegen ons land zou treffen. De heer Goedhart vraagt of de mi nister de juistheid kan bevestigen van berichten die spreken over het aanwerven van „vrijwilligers" in het zuiden van communistisch China voor een militaire onderneming tegen Ned. Nieuw-Guinea en die ver der zeggen, dat er in een haven plaats nabij Kanton voor hetzelfde doel oorlogsmateriaal en munitie voor verscheping naar Indonesië ge reed liggen. Hij vraagt verder of de minister kennis heeft genomen van radio-be richten van communistisch China waarin mededelingen worden gedaan over de aanmelding van Chinese communisten voor deelneming aan „de uitroeiing van het Nederlandse imperialisme op Nieuw-Guinea" voor welke „sympathieke gebaren" de pre sident van Indonesië zijn dank be tuigd zou hebben. De heer Goedhart vraagt verder of de minister van mening is dat in dien dit alles waar is, het verant woord is diplomatieke betrekkingen met dat land te blijven onderhou den. Tenslotte stolt hij de vraag of de bewindsman niet van mening is dat genoemde voorbereidingen van communistisch China de noodzaak om tot een snelle en vreedzame op lossing te komen in bijzondere mata vergroten. Reorganisatie Soekarno's kabinet President Soekarno heeft gis teren een organisatie en her schikking van zijn kabinet be kendgemaakt, zo meldt ,,An- tara". Het nieuwe kabinet, dat onder leiding blijft staan van Djoean- da Kartawidjaja, omvat 8 vice- premiers, n.l. dr. Soebandrio, die belast is met Buitenlandse Zaken. Sahardjo. Binnenlandse Zaken, generaal Nasoetion, De fensie en Veiligheid, generaal Soeprajogi, produktie, R. Lei- mena, distributie, Notahami Prodjo, Financiën. Moeljadi Djojomartono, Openbare Ge- (met rode opdruk) 2'serie Dr. Hans Kroll, de Westduit- se ambassadeur in Moskou, is uit Moskou naar Bonn vertrok ken om daar uitlegging te geven van enkele uitlatingen waarmee de Duitse regering zich niet kon verenigen. De ambassadeur en zijn echtgenote op het vliegveld van Moskou Duur van acht maanden Een Leidse botanische expeditie in de gebergten aan de noordkust van Nederlands Nieuw-Guinea, die ca. acht maanden geduurd heeft, is ge ëindigd. Twee botanici van het Rijksherba rium in Leiden, dr. H. O. Sleumer en dr. P. van Royen, waren op 5 mei 1961 vertrokken voor een wetenschap pelijke expeditie die een vervolg was op het botanische onderzoek dat dr. van Royen in 1954/1955 in enkele streken van Nieuw-Guinea had inge steld. De expeditie werd in Leiden ge organiseerd. omdat zich daar de grootste collectie botanisch mate riaal uit de Aziatische gebieden van de wereld bevindt. De financierine van de expeditie die van grote wetenschappelijke waarde was. geschiedde door de Ne derlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek en het .Treub Fonds" van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen. Het Ministerie van Bin nenlandse Zaken en het gouverne ment van Nederlands Nieuw-Guinea verleenden steun door zore te dragen voor de bevoorrading van de bases, aanvoer van materialen e.d. In brieven aan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, de gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea en de afdeling Boswezen te Hollandia heeft de directeur van het rijksher barium prof. dr. H. J. Lam thans zijn hartelijke dank betuigd voor de voort durende en zeer royale hulp die het Onze stadgenoot drs. E. Pelinck is benoemd tot ondervoorzitter van de Monumenten ra ad; ir. H. A. van Oerle, eveneens alhier, tot lid. gouvernement van Nederland Nieuw- Guinea aan de beide deelnemers van de exploratie heeft betoond. Over de resultaten van het onderzoek is nog niets bekend. Toezegging van V.S. aan Siam 10 grootbeeld-tv's, 15 wascombinaties, 17 afwasmachines, 86 mixmasters, 89 kooktoestellen, enz., enz. Haal meteen de nieuwe GRATIS kien- kaarten. Bewaar ze goed. Speel zo tegen het AH-Kienspel 2e serie no. 1, volgende week in deze krant. 75 jaar... en aktiever dan ooit! ■1 zondheid, en Mohamed Yamin, speciale aangelegenheden. President Soekarno heeft be sloten ook de titel van vice-pre mier te geven aan vier andere persoonlijkheden. Deze vier, waartoe behoren Cha- roel Saleh. Zainoel Arifin, en Sar- tono, zullen de bijeenkomsten van het kabinet of het overleg op het hoogste niveau bijwonen. Aan 'n der gelijk overleg zullen de president, de premier, de 12 vice-premiers en de vice-voorzit tors van het congres voor volksraadpleging en het parlement deelnemen. Tenslotte is prof. Iwa Koesoema- soemantri benoemd tot minister van Staat bij het kabinet van president Soekarno. De ontslagen ministers zijn: Goe- nawan (minister van Justitie), die wordt opgevolgd door Kadarroesman, Dipokoesomo (minister van Openbare Werken en Industrie), Soedjono mi nister voor Betrekkingen met Volks vertegenwoordigingen) en Roeslan Abdoelgani. Het gereorganiseerde kabinet telt 39 ministers met en zonder departe menten. Zij zijn onderverdeeld in 8 groepen, elke groep met een coördi natie-minister". Bevoegde waarnemers te Djakarta achten de enige verrassing bij de re organisatie van het Indonesische ka binet het elimineren van Roeslan Abdoelgani. wiens rol als voornaamste politieke adviseur van president Soe karno algemeen bekend is. Hij zou de geestelijke vader zijn van de meeste denkbeelden, die zijn ver vat in Soekarno's stelsel van „gelei de democratie". Iiy was leider van de PNI en minister van Buitenlandse Zaken in vroegere kabinetten. De nieuwe minister van Staat, die Ab doelgani vervangt, mr. Sartono, ook lid van de PNI, was voorzitter van het parlement dat door Soekarno in maart 1960 werd ontbonden. NSR niet naar Helsinki De Nederlandse Studenten Raad heeft een verklaring uitgegeven waar in de redenen worden uiteengezet" waarom deze raad niet officieel" ver tegenwoordigd zal zijn op het in augustus in Helsinki te houden acht- De Verenigde Staten hebben Siam (Thailand) de verzekering gegeven, dat zij ..in eevai van communistische agressie", voornemens zijn ten volle hun vemlichtingen op zich te nemen in bet bestek van de ZOAVO (de Zuidoostaziatische verdragsorganisa tie) om het hoofd te bieden aan „het gemeenschappelijke gevaar", zonder dat deze verplichting van hun kant afhankelijk is van een voorafgaand akkoord van de andere leden-landen van de ZOAVO. Dit is meegedeeld in een gemeen schappelijk communiqué, dat giste ren door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gepubli ceerd na afloop van besprekingen van de Thailandse minister van Bui tenlandse Zaken met president Ken nedy en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk. In het communiqué wordt verder gezegd dat de VB. van plan zün hun ste Werefdjeugdfestivai De raad leveranties van materieel zo veel mo-meent op grond van de ervarin -en ee«SlC n6 v/fr^neI.len- j dat deze jeugdfestivals niet bevorder- Thailand beeft van zyn kant op- lijk zijn voor internationale samen- nieuw zijn vastbeslotenheid tot uit- werking en begrip Voorts meent de drukking gebracht om het hoofd te raad, dat de organisatoren van het bieden aan „de dreiging van mdirec- achtste festival de wens van de re- te agressie" door energieke maatre- presentatieve Finse studentenorga na gelen om de veiligheid en het econo- satie om zich afzijdig re houden van mische en sociale welzijn van het, Thailandse volk te verzekeren. I evenementon van partijpolitieke aard I hebben genegeerd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3