Algiers opgeschrikt door enorm bommenof fensief Jongen gedood Kans op besprekingen wordt groter geacht VLIEGRAMP IN KAMEROEN: 111 INZITTENDEN GEDOOD WIN! OAS maakt jacht op Italiaanse journalist Onderraketwagen' Verschil van mening in ons Kabinet jemtv halve zn/are! CAPSULE VAN DISCOVERER GEBORGEN DERTIG DODEN BIL BENZINEBRAND WEERBERICHT Viermotorig toestel stort in moeilijk toegankelijk moeras Nederlanders aan boord Eerder meer dan minder Probleem Nieuw Guinea Geen troepen meer via Tokio FLEXA (Due/ QCieuws Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 5 MAART 1962 No. 30593 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOk LEIDEN £N OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal: f '2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Algiers is vanochtend opgeschrikt door het grootste kneedbom- menoffensief waartoe de OAS ooit is overgegaan. Meer dan 130 bommen explodeerden in nagenoeg elke wijk van Algiers. Bijna alle aanslagen waren tegen winkels en café's van moslims gericht. Het aantal slachtoffers was vanmorgen in Parijs nog niet bekend; de materiële schade schijnt bijzonder groot te zijn. De politie slaagde erin dertien Fransen, die deel uitmaakten van drie ploegen „plastiqueurs", te arresteren. De brandweer moest in verschei dene gebouwen een begin van brand blussen. Terwijl de sirenes van de ambulance-auto's loeiden, hoorde men tussen het geluid van ontplof fingen door het geratel van machi negeweren. Vooral in de kasjba, waar de meeste aanslagen werden gepleegd, ontstond enorme verioar- ring. Politiepatrouïles bleven van daag in Algiers een nauwgezette controle uitoefenen. Deze nieuwe terreurdaad van het Geheime Leger brengt men in ver band met de verklaring van de Fran se minister van Voorlichting, Terre- noire, dat vermoedelijk morgen de laatste fase van de Frans-Algerijnse besprekingen begint. Dit overleg zal worden gehouden in hotel „Du Pare" in Evian. Dit weekeinde zijn in Algerije ten gevolge van gewelddaden 58 personen om het leven gekomen, terwijl er 131 werden gewond. Onder de doden zijn veertig moslims. Voorts is in Algiers meegedeeld, dat veertien leden van de OAS zijn aangehouden, onder wie „vier gevaarlijke moordenaars" wier identiteit met het oog op een nader onderzoek nog niet bekend worden gemaakt. Het Geheime Leger heeft zaterdag de Italiaanse journalisten in Algiers Na 75 omwentelingen Een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht heeft de aan een valscherm dalende ruimte cabine van de vier dagen geleden in een polaire baan gebrachte Discoverer XXXVIII met para chute en al ter hoogte van Ha waii onderschept. De capsule had 75 omwentelingen om de aarde gemaakt, een record voor een nadien onderschepte capsule. De Amerikaanse luchtmacht, die verantwoordelijk was voor de lance ring van de Discoverer XXXVIII, heeft niet onthuld wat voor instru menten zich aan boord van deze aardsatelliet bevonden. De Amerikaanse luchtmacht is er tot nu toe achtmaal in geslaagd een naar de aarde terugkerende ruimte cabine in de lucht te onderscheppen. Jack Wilson, de bestuurder van het toestel, dat de jongste onderschep ping volvoerde, is hier reeds eerder in geslaagd. Bovendien zijn tot nu toe vier ruim tecabines uit zee opgevist. In een Syrisch dorp zijn in het weekeinde dertig personen om het leven gekomen tengevolge van het in brand vliegen van een tankauto met benzine. De tankauto was op de weg van Latakia naar Aleppo in botsing ge komen met een vrachtauto, waardoor een lek in de benzinetank ontstond. Een zeventigtal dorpelingen snelde toe om de benzine op te vangen. Toen de benzine plotseling vlam vat te, kwamen twintig hunner direct om het leven. Tien mensen bezweken la ter aan hun brandwonden. In het ziekenhuis bevinden zich nog 39 dor pelingen, van wie er enige in levens gevaar verkeren. MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklarin gen, maar ook hier en daar een sneeuwbui. Matige tot zwakke noor delijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgenmiddag temperaturen enkele graden boven nul. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 MAART Zon op: 7.18 uur; onder: 18.27 uur; Maan op: 7.33 uur; onder: 18.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.09 en 15.25 uur, laagwater te 11.15 en 23.39 uur. Dit nummer bestaal uit 12 pagina's het ultimatum gesteld, dat zij de stad voor maandag moesten verlaten, daar anders een van hen zou worden ge dood. Elf journalisten zijn inmiddels naar hun land teruggekeerd. Eén Ita liaanse verslaggever is echter gebleven en naar hem wordt thans door de OAS naarstig gezocht. Zaterdag werd een van de Italianen door het Geheime Leger ontvoerd en voor een „rechtbank" voor de OAS geleid. Men zei hem, dat de Italiaan se journalisten teveel kritiek op de OAS hadden. „Wij waren van plan U te doden, maar hebben besloten U ditmaal nog te sparen. Als er maan dagochtend nog Italiaanse journalis ten in Algiers zijn, zullen we een van U doden. De Angelsaksische pers komt na jullie aan de beurt", zo werd hem gezegd. Gisterochtend was nog maar één Italiaanse verslaggever, Nicola Carac- ciolo van het Milanese blad „II Gior- no", in het hotel, waar ook zijn land genoten verblijf hadden gehouden. Zondagavond drong een twaalftal mannen van de OAS het hotel binnen. Toen vastgesteld was, dat Caracciolo het hotel had verlaten, gingen de terroristen weg. De meesten van hen I droegen het uniform van gendarme. Vijf minuten later, toen de gasten nog druk over de inval van de OAS spraken, stormden twintig man van de speciale politie, gewapend met machinepistolen, het hotel binnen. De commandant van de groep riep: „Handen omhoog. Niemand mag zich bewegen". Alle uitgangen werden af gezet en de identiteit van de gasten werd onderzocht. De gasten dachten eerst dat zij ge tuige waren van een tweede inval van de OAS. De commandant die in bur ger was, verzekerde hun dat zijn mannen werkelijk van de politie wa ren. Toen de politiemannen hoorden, dat enkele minuten tevoren een groepje van de OAS in het hotel was geweest, zei één van hen dat als zij de mannen van de OAS in het hotel hadden ontmoet, er geschoten zou zijn. Na de controle van de gasten be gon de politie hotelkamers te door zoeken. Het hotel telt 300 kamers. Slot pag 2 Een Brits chartervliegtuig, een DC-7C, is gisteravond kort na de start van het vliegveld van Doeala, in Kameroen West- Af rika), in een moeras gestort. Het toestel, dat door de lucht vaartmaatschappij Caledonian Airways van de Belgische lucht- vaartmaatsahappij Sabena was gehuurd, had 111 personen aan boord, onder wie een bemanning van tien Britten. Volgens de Caledonian Airways is het onwaarschijnlijk dat er overlevenden zijn. stad van het district Lourengo-Mar- ques in Portugees Mozambique, naar Lissabon of Luxemburg (daarover lo pen de berichten uiteen). Het vlieg tuig verongelukte in een hevige In een uitzending van de Zuidafri-1 storm. Het zou een tussenlanding kaanse radio-omroep werd gemeld, 1 maken in Lagos, de hoofdstad van dat de viermotorige DC-7c op weg Nigeria. De reddingsploegen moesten was van Lourengo Marques, de hoofd- op het daglicht wachten, aangezien het wrak in ontoegankelijk moeras lag. Een functionaris van een reisbu reau in Johannesburg verklaarde, dat 41 inzittenden Engelsen of Rhode- siërs waren, een evengroot aantal Zuidafrikanen en de overigen Duit sers, Italianen, Denen en Neder landers. SURINAAMSE PREMIER IN ONS LAND Zaterdagochtend is de premier van Suriname, mr. S. D. Emanuels, op Schiphol aangekomen. Hjj werd verwelkomd door zyn Nederlandse collega, prof. dr. J. E. de Quay en de minister van Verkeer en Water staat, drs. H. A. Korthals. De premier is naar ons land ge komen om o.a. te spreken over het a.s. bezoek van de Prinsessen Irene en Margriet aan Suriname, het on derwijs en het aftreden van de gou verneur van Suriname, de heer J. van Tilburg. Tijdens Carnavalsoptocht (Van onze correspondent) In Echt (L.) gebeurde gistermiddag om kwart voor vier, tijdens de Carnavalsoptocht, een tragisch ongeluk, dat aan de daar wonende 7-jarige Johnny Croughs het leven kostte. Het kind trok met enkele kornuitjes met de optocht mee en raakte tijdens het spelen onder een „raketwagen", die door een tractor werd getrokken. Het kind kwam met het hoofd onder het rechter voorwiel van de wagen terecht en was op slag dood. De bestuurder van de tractor en de man, die op de wagen had plaatsge nomen, hadden de jongens al enige malen gewaarschuwd niet te dicht bij de wagen te komen. Zij hadden n.l. reeds eerder geprobeerd op het ver bindingsstuk, tussen tractor en wa gen, te springen. Op de Kerkvelds- weg, bijna aan het eindpunt van de optocht, gebeurde het verschrikkelij ke ongeluk. Door het Carnavalscomi té waren, voor wat betreft de Prin senwagen, van waaruit Prins Carna val de jeugd snoepgoed pleegt toe te gooien, uitgebreide veiligheidsmaat regelen genomen. Een tiental mannen, onder wie en kelen van het Rode Kruis, voorkwam dat de jeugd te dicht bij de wagen kwam. In het verleden kwam het hierbij nog wel eens tot ernstige on gelukken. Het Carnavalscomité te Echt heeft onmiddellijk na het on geluk in overleg met de burgemeester de optocht ontbonden. Ook het open bare vertoon van de Carnavalsfesti viteiten is afgelast. De premier van Suriname, mr. S. D. Emanuels is zaterdag op Schiphol aangekomen, waar hij werd verwelkomd door minister president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals. De Verenigde Staten zullen, nieuwe onderhandelingen met de Sowjet-Unie over een verbod van proeven met kernwapenen, eerder meer toezicht dan minder eisen, al dus verklaarde het hoofd van het Amerikaanse Bureau voor ontwape ning. Foster, gisteren in een vraag gesprek voor de televisie. Foster sprak de berichten tegen volgens welke Amerika en Engeland mis schien wel zouden instemmen met minder toezicht dan zij aanvankelijk eisten. Deze berichten zijn onjuist, aldus Foster. Het is wenselijker de eisen hoger te stellen dan het omge keerde te doen. In antwoord op de vraag of er overeenstemming tussen Washington en Londen bestaat over een nieuw stelsel voor toezicht, ant woordde Foster ontkennend. Een bijzonder ongebruikelijk voortse strand waren nisteren de I tenten, welke de vorige week strandbeeld: zonnebaden tussen I eerste zon-aanbidders te vinden waren ingericht, de sneeuwpoppen. Op het Zand- op de terrasjes van de strand- Zaterdagavond om even over acht is in de Trèveszaal in Den Haag de ministerraad bijeengekomen. Alle ministers waren aan wezig, met uitzondering van minister Luns. Onderwerp van de beraadslagingen waren de rapporten, die minister Luns vanuit Washington heeft uitgebracht over zijn besprekingen met presi dent Kennedy en met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk over het probleem Nieuw-Guinea. De ministerraad werd ook bijgewoond door de staatssecretarissen De Jong (Marinebeleid), Van Houten (Buit. Zaken) en Bot (zaken betreffende Nieuw-Guinea). Om twintig over twaalf was de ministerraad geëindigd. Volgens de directeur van de afdeling Europa en Afrika van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Sjinsakoe Hogen, heeft minister Luns te Tokio verklaard, dat Nederland geen troepenversterkingen voor Nieuw-Guinea met KLM-vlieg- tuigen via Tokio zal vervoeren. Om twintig voor een in de nacht van zaterdag op zondag vonden wij ministerpresident De Quay bereid tot een kort vraaggesprek. De heer De Quay zeide nadruk kelijk: „Wij hebben de eerste be richten van minister Luns uit de V.S. besproken en er, rustig om de tafel gezeten, een analyse van ge maakt." Voorts zeide de ministerpresident: „Wij hebben niets besloten". Is, zo werd gevraagd, de kans op besprekingen gestegenY „Ik geloof, dat er een grotere kans om tot besprekingen te komen is", zo luidde het antwoord van de heer De Quay. Op vragen of het bezoek van de Amerikaanse minister van Justitie aan Nederland en de besprekingen van minister Luns met president Kennedy, minister Dean Rusk en an dere Amerikaanse hoogwaardigheids bekleders van invloed is geweest op de gang van zaken, antwoordde pre mier De Quay, dat „de bemoeiin gen van de V.S. natuurlijk een func tie hierin hebben vervuld". „Dit is een zaak, die het gehele Nederlandse volk en een groot deel van de wereld aangaat. Wij zijn er elke dag en eigenlijk ook elke nacht mee bezig". Voorts zeide'hij na de berichten van minister Luns niet minder optimistisch te zijn, dan voor heen. Wachten op minister Luns? Onze Haagse correspondent meldt, Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat in de boezem van de Nederlandse re gering geen algehele overeenstem ming bestaat over de mogelijkheid, die in het rapport van minister Luns moet zijn omschreven, zo vernamen wij gisteren in kringen, die geacht moeten worden op de hoogte te zijn van wat zaterdagavond in de kabi netsvergadering is besproken. Een overleg, dat om acht uur begint en eerst na middernacht eindigt zonder tot een besluit te hebben geleid, moet welhaast duiden op verschil (len) van mening bij de leden van het Kabinet. De mogelijkheid bestaat, dat men plaatsvervanger. Amerika's rol zou echter eveneens belangrijk kunnen zijn. Amerika zou de zaak kunnen bevorderen door de partijen met el kaar aan één tafel te brengen. Slot pag. 2 voor het nemen van een besluit wil wachten op de aanwezigheid van mi nister Luns om op onderdelen toe lichting te verkrijgen. Onze zegsman verklaarde de reis van minister Luns naar Tokio zeker waar hij inmiddels is aangeko men niet van belang ontbloot te achten. De door Japan tot uitdruk king gebrachte opvatting over het zenden van chartervliegtuigen met „burgers" naar Nieuw-Guinea en ook over het transport via de normale lijndienst, achtte hij zeker van vol doende betekenis om door minister Luns recht te zetten of althans een poging te laten ondernemen. Partijen aan één tafel? Onze correspondent te Washington telegrafeert. Minister Luns, die zaterdagochtend in Washington een gesprek gehad heeft met Nederlandse corresponden ten was van mening dat zjjn bespre kingen de kansen heeft vergroot van onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Mi nister Luns bleek zelfs geneigd niet alleen het woord „hoop", doch het woord „verwachting" te gebruiken, mits men voor ogen houdt dat die verwachting nog moest worden gerea liseerd. De bedoeling is nog steeds de onderhandelingen te voeren in aanwezigheid var Oe Thant, de se cretaris generaal der V.N.of diens EEN PR0DUKT VAN DE. SIKKENS GROEP N.V. Tabaksfabriek J. Gr uno - N ij kerk Uit het Leidsch Dagblad van i 5 maart 1862; De olieproductie uit de aardbronnen inde Ver. Staten en Canada ivordt zoo groot, dat er gebrek is aan middelen van vervoer. Niet lang gele den iverd een vat olie aan de onuitputtelijke bron betaald met één shilling, zelfs werden 100 vaten te samen voor 11 sh. verkocht. Naar men verneemt zijn voor het gecostumeerde bal. dat heden avond ten hove zal plaats hebben circa 800 uit nodigingen gedaan. Het laat zich aanzien dat dit bal wat de costuums betreft aller prachtigst zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1