Loonbeleid blijkt ondanks Wassenaar" kwetsbaar Vliegtuig neergestort hij Idlewild: 95 doden STAKING dreigt bij Regering zal nu zelf knoop doorhakken Vier moeilijke vraagstukken hij Frans-Algerijns overleg Stichting van de Arbeid in impasse Onverzoenbare standpunten „Geen trek" Compromis Staatsgreep iis BIRMA Voornaamste knelpunt is de positie van liet Franse leger Weer incident in BERLIJN WEERBERICHT Laatste loodjes Wraak Grootste ramp uit historie Amerika9s burgerluchtvaart Neergesmaki in een moeras koopvaardij Moskou houdt vast aan plan voor de ,18' Prinses Irene terug uit Oostenrijk Druk van V.S. op Moskou inzake KERNPROEVEN (Auc/ F)ïi teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 MAART 1962 No. 30593 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 7.50 t-\U V W1VAO l ivJC. per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een gesprek van bijna vier uur over het loonbeleid tussen de regering en de Stichting van de Arbeid heeft de partijen geen stap nader tot elkaar kunnen brengen. Na dit gistermiddag gehouden overleg was er hoegenaamd niets veranderd in de verschillende standpunten over de interpretatie van de z.g. loonformule in het „akkoord van Oud-Wassenaar". De regering liet tenslotte weten, dat zij zelfstandig een beslis sing zou nemen. Staatssecretaris Roolvink van Sociale Zaken zou vanmiddag de aanwijzingen ter uitlegging van de loonformule aan de Stichting van de Arbeid bekend maken. De vergadering van gistermiddag, die werd voorgezeten door staatsse cretaris Roolvink werd gehouden in aanwezigheid van de ministers Zijl stra en De Pous. Zij hebben de kloof, die in de Stichting van de Ar beid is ontstaan over de wijze, waar op de in Oud-Wassenaar overeen gekomen beperking van de lonen (en bijkomstige arbeidsvoorwaarden) moet worden uitgelegd. Er werden krasse wooorden gesproken, er werd met de vuist op tafel geslagen, het hielp allemaal niets. De vraag of de voor volgend jaar berekende „ruimte" voor loonsverho gingen reeds mogen worden opgeno men in de collectieve arbeidsover eenkomsten, die een langere loop tijd hebben dan 1962, bleef voorals nog onbeantwoord. Het Centraal So ciaal Werkgeversverbond en het N.V.V. staan zij aan zij. Zij menen, dat dit wel moet gebeuren. De K.A.B. en het C.N.V. verzetten zich daar echter heel fel tegen. Zij me nen, dat de afspraak van „Oud- Wassenaar" te allen tijde geldig moet blijven. Zij veroordelen dus tussentijdse loonsverhogingen, indien daardoor de overeengekomen mati gingsformule geweld zou worden aangedaan. Gistermiddag is weer duidelijk ge bleken, dat de bezwaren van het C.S.W.V. en van het N.V.V. tegen de mening van anderen niet gemak kelijk opzij gezet kunnen worden, hoezeer ook getracht werd de zaken aantrekkelijk voor te stellen. „Hoe men de gerechten ook op diende, het lustte ons niet ervan te eten", verklaarde drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V. na afloop. De secretaris van het C.S.W.V. be treurde het, dat de regering zich niet toegankelijk heeft getoond voor de opvatting van het Verbond, dat zo genaamde overlopende contracten (met een looptijd van langer dan een jaar en eindigende in 1963), waarin een etappegewijze loonsver hoging in 1962 is opgenomen, in be ginsel voor goedkeuring in aanmer king komen als deze contracten ove rigens voldoen aan de voorschriften van het matigingsbeleid en de ver dere spelregels. Het Verbond neemt aan, dat een door de regering aan het College van Rijksbemiddelaars te geven algemene aanwijzing, geen oplossing zal kunnen bieden voor de bestaande moeilijkheden. De heer Van Mastrigt van het C.N.V. verklaarde te hopen, dat als nog een weg gevonden zal worden, die tot een voor alle aanvaardbaar compromis zal leiden. Evenals de heer Middelhuys van de K.A.B. ver trouwt hij er op dat de thans be staande tegenstellingen er niet toe zullen leiden, dat er een breuk in de Stichting van de Arbeid komt. Staatssecretaris Roolvink meent, dat bij de huidige loonpolitiek evenmin als voreger er „voor elk gat een spijker te vinden is". Er zal dus geïmproviseerd moeten worden. De regering, aldus de heer Roolvink, zou vanochtend op de kabinetszit ting volledig worden ingelicht en dan haar standpunt moeten bepa len. „Vermoedelijk zal er gehakt moeten worden", zei de staatssecre taris, daarmede bedoelende, dat de regering zal besluiten, hoe de over eenkomst van Oud-Wassenaar ge zien en geimterpreteerd moet wor den. Vanmiddag zou de regering met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid nog een nader ge sprek hebben. Daarna zal het rege ringsstandpunt bekend worden ge maakt. Drs. Roemers deelde ons nog mede dat het N.V.V. geen bezwaar heeft dat gesprek bij te wonen. Hij was echter nog pessimistischer ten aan zien van een door de regering aan het College van Rijk^bemiddelaars te verstrekken algemene aanwijzing. „In geen geval wensen wij voor wel ke aanwijzing dan ook de verant woordelijkheid te dragen", zo ver klaarde hij categorisch. En de heer Van Tilburg herinnerde nog eens aan het feit, dat de nieuwe C.A.O. metaal van juli 1961 nooit aanvaard had mogen worden, indien men er toen over had gedacht als nu de re gering en de andere partijen in de Stichting van de Arbeid doen. „Er is geen enkele reden om nu anders te oordelen dan toen", zei hij. „Ons is geen enkele argument bekend ge maakt, dat daartoe gehanteerd zou kunnen worden". In de afgelopen nacht heeft het leger in Birma zich van de macht meester gemaakt. Dit is medegedeeld door de opperbe velhebber van het leger, gene raal Ne Win, die ook premier is geweest. In een radiotoe spraak spoorde hij de bevolking tot kalmte aan. Hij verzekerde, dat het leger zijn uiterste best zal doen om aan de verlangens van het Birmaanse volk teqe- moet te komen en zijn belanden te behartigen. Zes leden van de Birmaanse rege ring zouden door de militaire veilig heidsdienst gearresteerd zijn. Mili taire vrachtwagens rijden door de straten van de Birmaanse hoofdstad Rangoon en het parlementsgebouw is door troepen omsingeld. Het vliegveld van Rangoon is voor alle verkeer gesloten. (Van onze Parijse correspondent) Vermoedelijk zondag of anders begin volgende week zullen de Frans-Algerijnse onderhandelingen in het openbaar voortgezet v/orden, waarbij in het bijzonder vier punten tot een oplossing gebracht moeten worden: de keuze van de twaalf leden (9 Algerijnen en 3 Fransen), die voorlopig het uitvoerend bewind in handen zullen hebben; de invrijheidsstelling van de Algerijnse politieke gevangenen, waarbij Parijs onderscheid wil maken tussen misdadigers en terroristen; de omvang van het gebied rond de oorlogshaven Mers el Kebir, welke Frankrijk voor 10 a 15 jaar wil pachten; het tempo, waarin het Franse leger in Algerije tot zijn vroegere omvang van 150.000 man zal worden teruggebracht. De Oostduitse grenspolitie in Ber lin heeft van de Russische comman dant in het oostelijk stadsdeel op dracht gekregen de Amerikaanse commandant in Berlijn, Watson, niet tot Oost-Berlijn toe te laten. Zoals bekend mag de Russische comman dant, Solowjow, de Amerikaanse sector van de stad niet betreden, zolang burgerlijke begeleiders van de Amerikaanse commandant hun pas sen aan de Volkspolitie moeten tonen. Tot dusver hebben de Britse en Franse commandanten het voor beeld van hun Amerikaanse, collega niet gevolgd. Voorts is hedenochtend een Ameri kaans militair voertuig met geüni formeerde militairen door de Oost duitse politie aan de doorlaatpost Friedrichstrasse teruggestuurd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft gisteren op zijn persconfe rentie in Washington voorge steld, dat een internationaal gezagsorgaan zal gaan waken over de Westelijke toegangs wegen tot Berlijn. AANHOUDEND KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk sneeuw. Matige, aan de kust wellicht tijdelijk krach tige wind draaiend naar noordelijke richtingen. Vannacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag tempera turen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 maart Zon op: 7.23 uur; onder; 18.22 uur. Maan op: 5.38 uur; onder* 14.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.27 en 12.56 uur; laagwater te 8.20 en 21.02 uur. Dit i ummer bestaat uit 16 pagina's Het ziet er wel naar uit, dat de toekomstige positie van het Franse leger in Algerije het voornaamste knelpunt van het nieuwe beraad zal vormen, o.m. omdat Parijs met de lange tenen van de hoge legerleiders rekening moet houden. Zij immers zijn van mening, dat de verdediging van Algerije tot het ogenblik der on afhankelijkheid een taak is, die al leen Frankrijk toebehoort. Een an dere ere-kwestie voor hen is, dat de Algerijnse-Tunesische grens, waar achter het FLN-leger zich verschanst heeft, tot datzelfde ogenblik gesloten zal biijven. Men behoeft over slechts weinig verbeelding te beschikken om te begrijpen, dat de Algerijnen juist op deze punten een geheel andere mening zijn toegedaan. Het FLN verlangt, dat zijn strijd macht, die de onafhankelijkheid van het land na zeven jaren en ten koste van ettelijke honderdduizenden do den bevochten heeft, na de wapen stilstand een feestelijk entree in Al gerije zal mogen maken. Een verlan gen, dat zeker niet alleen door ge voelens van nationale fierheid wordt ingegeven. De Algerijnse minister van Oorlog, Boussouf, die doorgaat voor een der „hardste" leiders van het PLN, heeft zijn Franse gespreks partner Louis Joxe verzekerd, dat hij kans ziet binnen zes weken een de finitief einde te maken aan de mis dadige acties van de OAS, die de Fransen zelf blijkbaar maar niet on der de duim kunnen krijgen. Maar om dat doel te bereiken moet het FLN dan natuurlijk over zijn eigen leger macht kunnen beschikken. Het probleem van de OAS werpt dus weer de vraag op, hoe het Franse leger zich gedragen zal, indien het FLN metterdaad eens korte metten met de fascistische terroristen zou kunnen maken. In elk geval zal de Franse regering wel gegronde rede nen hebben bij voorbaat geen onbe grensd vertrouwen te stellen in de kalme reacties van de hogere leger leiding, zodat het dus nog te bezien blijft of de laatste fase van het be raad volgende week wel zo van een leien dakje zal lopen De provocaties van de OAS hebben gisteren nieuwe kettingreacties opge wekt. In Oran heeft een moslim, Wiens familie door Europeanen was afgeslacht, wraak genomen door op zijn beurt de vrouwelijke concierge van het stedelijke sportpaleis en haar twee kleine kinderen op even beest- achtie wijze te vermoorden. Ook el ders heeft het bloed van Fransen en vooral van Algerijnen weer overdadig gevloeid. Het FLN echter heeft van zijn kant het Algerijnse volk opge wekt zijn koelbloedigheid te bewaren en op geen enkele provocatie van de OAS te antwoorden. De bange vraag blijft echter hoe lang dit beroep van enig succes verzekerd kan blijven, een vraag die ook het aanstaande beraad tussen het FLN en de Franse regering ongetwijfeld beheersen zal. Bij aanslagen in Oran zijn giste ren dertig doden gevallen. In geheel Algerije waren 33 doden en 38 ge wonden te betreuren. Twintig van de doden en evenveel van de gewonden waren moslims. In Parijs ontploften gisteravond en vannacht zeven kneedbommen. Er vielen geen slacht offers. In Nancy zijn verscheidene OAS-leden aangehouden. In Bre- tagne werden dertien rechtse terro risten gearresteerd. Een straalvliegtuig (Boeing 707 Astrojet) van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij American Airlines is gistermid dag 4 uur Ned. tijd onmiddellijk na de start vanaf het vliegveld Idlewild te New York, met be stemming Los Angeles, neerge stort in het moeras langs een inham van de Atlantische Oceaan. Het toestel explodeer de en vloog in brand en alle 95 inzittenden, onder wie 8 leden van de bemanning, kwamen om. Het was de grootste ramp uit de geschiedenis van de Ameri kaanse burgerluchtvaart. In een stand, die zich juist opmaakte om een glorieus welkom te be reiden aan de Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn, die een uur na het ongeluk landde op een ander Newyorks vlieg veld, werd de vreugde wèl ge temperd. Een der slachtoffers was W. Al ton Jones, oliemagnaat en miljonair, die op weg was naar ex-president Eisenhower in Palm Springs in Ca- lifornië. Zij waren grote vrienden en waren voornemens volgende week samen te gaan vissen in de Van het Centraal Station in Amsterdam vertrokken gisteren 189 Ambonezen uit ons land naar Indonesië, nadat zondag de definitieve toestemming voor hen was afgekomen om in hun oude vaderland terug te keren. Zij werden uitgeleide gedaan door landgenoten, die hopen met een volgende ploeg te kunnen terugkeren. Golf van Californië. Eisenhower werd onmiddellijk ingelicht. Jones was een hoge functionaris van Cities Service Oil Co. en Richfield Oil Corporation, en directeur van Chrysler Corporation. Het vliegtuig maakte bij helder weer een routine-opstijging. Toen een hoogte van ongeveer driehon derd meter was bereikt aan het eind van baan 31, begon het te schom melen, smakte neer, sloeg over de kop en ontplofte in duizend stukken. Hoewel de brandweer snel met veel materiaal ter plaatse was, verg de de blussing een half uur. Hon derden mensen werkten in koorts achtig tempo om de lichamen te bergen voordat het moeras door het getij werd overstroomd. Kennelijk waren alle slachtoffers op slag dood. Gezagvoerder James H. Heis, 58 jaar, die sedert 1940 acht miljoen kilometer bij de Ame- ricain Airlines had gevlogen, heeft kennelijk geen tijd gehad voor- een noodsein. Wanneer er geen ontwikkeling; ten goede komt in het dreigende conflict in de Nederlandse koopvaardij, ligt een staking in de lijn van de ver wachtingen. Op 1 mei loopt de col lectieve arbeidsovereenkomst af, die door de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (CKV) is op gezegd. Wanneer voor die datum geen overeenstemming is bereikt tus sen de Raad van Bestuur van de Scheepvaart, de werkgeversorganisa tie, en de CKV, welke gesteund zou worden door de conventionele orga nisaties, zou dat een staking beteke nen, want voor zeevarenden geldt het devies: „Zonder CAO varen wq niet!" Dit verzekerde de CKV-voorzitter, de heer C. W. van Driel tijdens een gisteren in Rotterdam gehouden persconferentie. Hij voegde er aan toe, dat zijn bij het NVV aangesloten organisatie een constructieve vorm geving van lonen en arbeidstijden verlangt, zoals die ook op de wal thans bestaat. De belangstelling voor de zeevaart neemt voortdurend af. De personeelssituatie is dan ook zorgvol. Dit geldt voor de gehele Westerse wereld. Om deze situatie te verbete ren is het nodig de beloning van het I beroep van zeeman af te stemmen op de beloning van een gelijkwaardige walbaan plus het verlenen van een compensatie voor het afwezig zijn van huis en het gemis aan comfort, dat een „landrot" kan hebben. Van de 11.000 officieren en 29.000 scheeps gezellen, die nu op de Nederlandse koopvaardijvloot dienen, zijn er 11.000 buitenlanders, van wie weer 7.000 Aziaten. Op buitenlandse sche pen varen rond 4.000 Nederlandse zeelieden, omdat ze er betere arbeids voorwaarden vinden. De drang naar het als romantisch veronderstelde zeemansleven wordt sterk terugge drongen door nuchtere cijfers, zoals de heer Van Driel verstrekte. Een Rotterdamse havenarbeider heeft by (Van onze Parijse correspondent) In een lange brief, waarvan de hoffelijke en soms bijna hartelijke toon frappeerde, heeft de Russische regeringsleider, Nikita Chroesjtsjow, gisteren aan de Franse president la ten weten, dat hy het niet eens Is met diens voorstel het probleem van de wereldvrede slechts door de vier atoommachten te doen bespreken. Chroesjtsjow houdt zich by zyn oor spronkelijke opvatting, dat een vraagstuk van deze draagwijdte in groot verband moet worden bestu deerd. De formule van achttien landen, die op 14 maart in Genève bijeen zouden komen, geniet dus nog altijd de Russische voorkeur. Ook de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft zich giste ren in zijn persconferentie voor dit zelfde plan uitgesproken, zodat die conferentie nu zeker wel door zal gaan. In zijn schrijven aan De Gaulle heeft de Russische staatsman zich duidelijk moeite gegeven de Franse generaal niet voor het gevoelige hoofd te stoten. De bijna weemoedige herinneringen, die hij aan zijn eerste ontmoeting, in 1960. met het Franse staatshoofd ophaalt, geven de indruk dat Chroesjtsjow, trots dit menings verschil, ook tegenover Frankrijk de weg der verzoening in wil slaan. Het is al enige malen voor gekomen, dat minister Luns zijn tas ergens liet staan. Voor alle zekerheid liet hij daarom gis teren zijn tas door een mare chaussee dragen, toen hij van Schiphol vertrok naar de Ver enigde Staten en Japan. Vlak voordat hij het vliegtuig betrad werd de tas hem overhandigd. 43 3/4 arbeidsuur per week een basis- loon van f 108.79. Een vol matroos daarentegen, die 56 uur per week werkt, komt op f 106.75 plus voeding, welke volgens de sociale wetgeving een waarde heeft van 6 x f 1,80. Een vrouw of een verloofde van een zee man kan, wanneer zij om zich heen kijkt, moeilijk meer inzien, dat va ren noodzaak is. Prinses Irene heeft in verband met haar enkelblessure het verblijf in Oostenrijk moeten afbreken. Gis teravond Iaat is zij op Schiphol te ruggekeerd. De Prinses heeft het operabal in Wenen niet kunnen bijwonen. President Kennedy zou heden in een toespraak voor de t.v. meedelen, dat hervatting van de kernproeven in de atmosfeer nodig is voor de vei ligheid. Hervatting van deze proe ven vóór 1 april a.s. wordt echter on waarschijnlijk geacht. Amerika zou zijn plannen dus nog kunnen wijzi gen als de Russen in Genève be reid blijken tot een internationaal gecontroleerd verbod van kernproe ven. Volgens waarnemers is de aan kondiging van Kennedy bedoeld om enige druk op de Russen te oefenen. In Nevada (Amerika) hebben En gelsen en Amerikanen gisteren een Britse kernbom ondergronds tot ont ploffing gebracht. Het was een lichte bom. met een kracht van minder dan 20.000 ton tnt. Het was de eerste Britse kernproef sinds 1958 en de eerste Britse proef op Amerikaanse bodem. Advertentie HONGAARSE SHASCHLICK f6.50 6 soorten vlees, rijst, frites, appelcompöte, incl. een karaf wijn f 6.50 KINDERDINERS f 3.25 'T KONINGSHUYS van 1628 Sassenheim - Telefoon 0 25323240 Uit het Leidsch Dagblad van 1 3 Maart 1862: Te Miinchen overleed ge- neraal-majoor, Vorst van Turn en Taxis, welke in zijn laatste levensjaren de stel- regel had aangenomen geen i enkelen aan hem gerigten i brief te openen. Men vond bij zijn overlijden 1000 onge- opende brieven. Op één der boulevards te Parijs is een nieuwe schitte rende sigarenwinkel geopend. J In de eerste 13 dagen werden er niet minder dan 103.450 si- garen verkocht tegen een som van 49.249 frs.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1