gerije al Politie arresteert 12 OAS-moordenaars Papoea-delegatie bij staatssecretaris Bot STREEP ONDER dictatuur van t proletariaat Voorzorg tegen vergeldingsactie Ieren stoppen niet illegale guerrilla Minister Luns naar Washington-Tokio LUCHTAANVAL OP PALEIS VAN PRESIDENT DJEM schade WEERBERICHT Ernst niet zelfbeschikking? Koningin Juliana op ontvangst in Kurhaus KENNEDY OP RUSSISCHE EN (HROESJTSiOW OP AMERIKAANSE BEELDBUIS In communistische satellietlanden Hamburg rouwt (Auc/ Qlte teutos Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 No. 20590 Directeur, e a e. van Disnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN £N OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tengevolge van aanslagen en gevechten zijn gisteren in Algiers 37 doden gevallen. Het aantal gewonden bedroeg meer dan zestig. Hierdoor is het aantal doden in geheel Algerije gedurende een tijdsbestek van drie dagen (zaterdag, zondag en maandag) geste gen tot 103. Bij een reeks aanslagen door Europeanen in het centrum van Algiers kwamen gisteren tien Algerijnen om het leven. De Europeanen trokken per auto en te voet door de stad en schoten op iedere Algerijn die ze zagen. Deze „operatie" duur de drie kwartier. Onmiddellijk na het vallen der eerste schoten rukten honderden Franse militairen, die de J>escbikking hadden over pantserwagens en op motorvoertuigen aangebrachte machi negeweren, de hoofdstraat van Algiers binnen. Tevens vloog een hefschroefvliegtuig over het toneel der aanslagen. i aan de pers te kennen gegeven, dat zij de universiteiten niet meer zullen bezoeken. Zij hebben hun besluit ge- nomen in verband met aanslagen die op verscheidene van hun studiegeno- ten zijn gepleegd. i De staking zal duren tot er een krachtig bestuur in Algiers zal zyn gevestigd, aldus de verklaring. Van Franse officiële zijde in Algiers werd medegedeeld, dat de aanslagen kennelijk door het geheime leger (OAS) waren gepleegd met het oog merk afbreuk te doen aan de wapen stilstandsovereenkomst, die zeer bin nenkort door de Franse regering en ijui, het voorlopige Algerijnse bewind zal n<a(>Jam r. - 1 J \'.i >1 nil.]., .tn.. Ja worden gesloten. Van de zijde van de OAS is later trouwens openlijk toe gegeven, dat deze ultra-rechtse orga nisatie verantwoordelijk is voor de reeks moorden in het centrum van Algiers van gisteren. De Franse mili tairen namen voorzorgsmaatregelen met het oog op vergeldingsmaatrege len van de zijde der Algerijnen. Pant serwagens werden op strategische punten bij de Algerijnse wijken op gesteld. Dwars over bepaalde straten werden prikkeldraadversperringen op gericht. Er deden zich verder geen incidenten meer voor. In verband met de moorden van de laatste dagen zijn twee Fransen in Algiers gearresteerd. Zij worden er van verdacht zaterdag zes aanslagen te hebben gepleegd. Voorts zijn giste ren aan de Rivièra zes leden van de OAS gearresteerd nadat hun huizen, in Nice en Cannes, waren doorzocht. In Parijs werden vier jongelui aan gehouden. eveneens onder verdenking van medewerking aan de OAS. Vol gens de politie zijn twee der gear resteerden de leiders van een groep, De leiders van het Ierse Repu blikeinse Leger" (I.R.A.) een verbo den organisatie, hebben gisteravond in een communiqué meegedeeld dat zij hebben besloten een einde te maken aan hun gewcldcampagne aan de grens met Noord-Ierland, dit vt gens „de houding van het publiek" Alle leden van de organisatie heb ben de opdracht gekregen hun acti viteit onmiddellijk te staken en zich van de grens terug te trekken. De IRA begon in december 1956 haar acties uit protest tegen de verdeling van Ierland. Noord-Ierland is een deel van Groot-Britannië. In de verklaring van de IRA wordt gc-zegd dat in vijf jaar meer dan 600 operaties zijn uitgevoerd en dat zes Britse soldaten en politiemannen van Noord-Ierland in die tijd zijn gedood en 28 gewond. (Aan de zijde der nationalistische organisatie zijn tien man gedood). Charles Haughey, minister van Justitie van Eire (de Ierse republiek) heeft zijn voldoening over het be sluit uitgesproken. De regering van Dun! in zal zich echter blijven verzetten tegen het bestaan der organisatie en erop toe zien dat alle wapens worden ingele verd na het uitgeven vap een amnes tiedecreet. De vijftig leiders van de IRA die thans gevangen zitten, zul len niet worden vrijgelaten voordat zij zich verplicht hebben alle illegale activiteit te staken. Haughey zei dat de grote meerder heid der Ieren de verdeling van Ierland betreurt, maar alle verant woordelijke mensen hadden het dwaze geweld herhaaldelijk veroor deeld. die een aanslag pleegde op het huis van André Malraux, de minister van Culturele Zaken, waarbij een vier jarig buurmeisje zo zwaar werd ge wond. dat zij voorgoed blind is ge worden. Gisteren was opnieuw het huis van 'een minister het doelwit van de ..plastiqueurs", namelijk van de minister van Oorlog. Messmer. De schavuiten vergisten zich echter in de etage, waardoor de minister de dans kon ontspringen. Nu werd het huis van een benedenbuurman tot ruïne. Er vielen overigens geen slachtoffers. Zoals gezegd gelooft de politie met een van de hierboven ge noemde arrestaties de hand te heb ben gelegd op het 24-jarige hoofd van de OAS-gang, die onlangs in het flatgebouw van minister Malraux opereerde. Het buitenhuisje in de buurt van Parys. waar hij werd ge grepen. was een wapendepot in op tima forma. Ook nam de politie correspondentie en instructies in be slag. Algerijnse studenten. die aan universiteiten in Algiers studeren, hebben gisteren in een communiqué Minister mr. J. M. A. H. Luns zal zich op 1 maart naar Wash ington begeven om besprekingen met de Amerikaanse regering te voeren. Na een kort verblijf aldaar reist minister Luns door naar Tokio om voor enkele dagen de leiding op zich te nemen van de Nederlandse dele gatie naar de Ecafe-conferentie die op 6 maart in de Japanse hoofdstad aanvangt. De minister wordt op 14 maart in Nederland terugverwacht. Incident, geen grote samenzwering Zware materiële Twee vliegtuigen van de Zuidvietnamese luchtmacht heb ben hedenochtend om zeven uur plaatselijke tijd vier bommen op het paleis van president Djem in Saigon afgeworpen. De toestel len kwamen uit oostelijke rich ting, wierpen hun bommen af en verdwenen in westelijke rich ting onder een hagel van af- weervuur van de op de terreinen van het paleis gelegerde troe pen. Volgens ooggetuigen werd het paleis zwaar beschadigd. Een correspondent van het Brit se persbureau meldt, dat hij de bommen zag vallen. Hij telde twintig ontploffingen. Het hier boven genoemde getal vier komt voor in een korte verklaring van de president voor alle Vietna mese diplomatieke missies in het buitenland. De getallen lopen dus nogal uiteen. Reuter maakt trouwens melding van twee „aanvalsgolven" van vliegtui gen. De 61-jarige president, die in 1955 door een volksstemming gekozen werd in de hoogste functie des lands, handhaafde zich ondanks een in november 1960 door parachutisten uitgevoerde militaire opstand. Men beschuldigde hem toen van een zwakke houding tegenover de com munisten. Nadat hy, samen met zijn ministers, dertig dagen in zijn paleis een belegering doorstond, zakte de opstand ineen. In 1957 ontsnapte hij op het nippertje aan de dood, toen hü een tentoonstelling opende. Een jongeman vuurde toen op de presi dent, doch deze werd niet getroffen. De minister van Landbouw, die naast hem zat, werd toen gewond. Volgens officiële kringen in Wash ington is één persoon bij de aanval- <len) gedood en werden er twee ge wond. Er zou sprake zijn van een mislukte opstand van een deel van de luchtmacht. President Djem zou het leger opgedragen hebben deze te onderdrukken. Men is geneigd eerder te spreken van een incident op kleine schaal dan van een belangrijke samenzwering tegen de pro-Westerse leider van Zuid-Vietnam. Om acht uur plaatselijke tijd verliet Djem zijn paleis in Saigon voor een reeds vast gesteld bezoek aan het binnenland. MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Overdrijvende wolkenvelden met af en toe wat sneeuw. Overwegend matige wind tussen oost en noord oost. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur.) 28 FEBRUARI Zon op: 7.30 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 2.42 uur; onder: 11.40 u. Hoogwater te Katwijk te 8.58 en 21.34 uur. Laagwater te 4.17 en 16.52 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Minister Robert F. Kennedy in gesprek met minister-president prof. dr. J. E. de Quay tijdens zijn kort bezoek aan ons land. Gisteren is overste Glenn uit Cape Canaveral in Washington aangekomen, waar hij met zijn echtgenote in een open auto naar \zenden toe, die langs de route het Witte Huis reed. Glenn en van de tocht samengestroomd zijn vrouw Anne wuiven de dui- waren. De grootmeester van de Konink lijke hofhouding, vice-adnjiraal tit. b.d. N. A. Rost van Tonningen, cn zijn echtgenote hebben gisteravond in het Kurhaus te Scheveningen een Gisteren heeft staatssecretaris mr. Th. Bot van Binnenlandse j ontvangst gegeven ter ere van de Zaken, een delegatie ontvangen van een der politieke groeperin- nieuwe grootmeester van H.M. de gen in Ned. Nieuw-Guinea.' de Partei National (Parna). De I delegatie bestond uit de algemeen voorzitter van de Parna, de heer Wajoi en de vice-voorzitter, twee leden van het hoofdbe stuur en twee gewone leden. De delegatie bracht als wens van de Parna naar voren, dat in gezamenlijk overleg tussen de Nederlandse overheid en de Papoea's, een streefdatum zal worden bepaald voor het verlenen van zelfbeschikking aan de bevolking van West-Papoea. Volgens de delegatie moet Indonesië bij dit overleg niet wor den betrokken. Als aldus de heer Wajoi in dit onderhoud het de Nederlandse regering werkelijk menens is met. het toekennen van deze zelfbeschikking, dan zal zij Papoea's in de gelegen heid moeten stellen, door middel van kleine commissies's hun zaak te be pleiten in verschillende landen over de gehele wereld, speciaal in Azië en Afrika, met inbegrip van Indonesië. De „Parna" acht het niet juist, dat de Nederlanders afwachten, tot Soe- karno iets zal doen. „Zij kunnen", aldus deelde de heer Wajoi mr. Bot mede. „thans een daad stellen door de ooncrete erkenning, dat de Pa poea's recht hebben op zelfbeschik king. In West-Papoea" zei hij ver der bestaat nog te zeer de in druk, dat de Nederlandse regering haar instemming met het recht op zelfbeschikking van de bevolking daar alleen maar belijdt met woor den, en eerst na een daad van In donesië tot de eigenlijke toekenning wenst over te gaan. De delegatie bestond uit Papoea's, leden van de Parna, die thans in Ne derland vertoeven. Zij zijn alle zes in opleiding voor de dienst der belas tingen en werken daarvoor in ver schillende Nederlandse steden. Geen overhaasting Uit het antwoord, dat staatssecre taris mr. Bot heeft gegeven bleek. Amerika en de Sowjet-Unie zijn van plan televisieprogramma's uit te wisselen, waarbij Kennedy en Chrocstjsjow de sprekers zyn. Dit is in Washington meegedeeld. De programma's zouden gelijktijdig wor den uitgezonden aan het eind van de volgende maand. Vorige maand zou in Parijs door de perschef van het Witte Huis. Sa linger. en de Russische perschef C'haiiomow een voorlopige regeling voor de uitwisseling zijn getroffen. Van elke toespraak zal in het eigen land een opname worden gemaakt dit dan naar het andere land wordt overgestuurd. Het bericht is nog I n et officieel bevestigd. Chroesjtsjow heeft thans ook Mac j millans antwoord ontvangen op zijn nota. waarin hij voorstelt de ont wapeningsbesprekingen in Genève met een topconferentie te laten be ginnen. De Britse premier is. aldus dc brief, nog steeds van mening dat het Brits-Amerikaanse plan om de 18-mogendheden-conferentie te doen beginnen op het niveau van de mi nisters van Buitenlandse Zaken de beste manier biedt ..om te bereiken wat wij allen willen". Hij verzoekt Chroesjtsjow het idee van het door bet Westen voorgestelde topgesprek opnieuw te willen overwegen. (Van onze Weense correspondent) Er schijnt zich een bijna onzichtbare, maar toch onmiskenbare verandering in de communistische satellietstaten te voltrekken. I. Szirmai. lid van het communistische Centrale Comité in Hon garije. heeft namelijk verklaard, dat er een einde begint te komen aan de dictatuur van het proletariaat en dat de maatschappij zon der klassen reeds is begonnen. Volgens hem wordt er dan ook niet meer gestreden tegen klassen, omdat zij niet meer bestaan, doch hoogstens tegen de overblijfselen daarvan. De draagwijdte van deze verkla- .zoeken. Nu echter schrijft het Tsje- ring is enorm, omdat men zich niet chische blad „Zivot Strany" dat in meer kan beroepen op de parolen de eerste plaats de bekwaamheid van van het proletariaat om bepaalde de leerlingen en toekomstige studen- ten de doorslag moet geven by het verdelen van studiebeurzen. Er is slechts één enkele uitzonde ring op deze regel. Wanneer na melijk twee studenten even bekwaam zijn en de een uit een arbeidersge zin komt en de ander uit burgerlijke kringen, dan krijgt de arbeidersjon gen de beurs. Hoe dit beginsel ech ter in de praktijk wordt toegepast, is natuurlijk een andere vraag en vooral zal een beslissing moeilijk worden, wanneer de beide kandi daten uit een arbeidersgezin ko men. Maar in elk geval betekent dit beginsel een orote verandering. rechten te verkrijgen of te verdedi gen. In plaats van dictatuur van het proletariaat heeft een nieuwe, klas senloze maatschappij haar intrede gedaan met een geheel nieuwe rechtsorde. Consequenties van deze veran dering openbaren zich reeds in Hon garije en zelfs in het stalinistische Tsjecho-Slowakije. Enkele jaren ge leden proclameerde men in deze twee landen nog het beginsel, dat in de allereerste plaats kinderen van prole tariërs een kans moesten krijgen om hoger middelbaar onderwijs te volgen en vooral om de universiteit te be- Openhartiger In verband hiermee openbaart zich ook een grotere openhartigheid over de beslissingen van de regering en de partij, waarover de pers vroeger bij voorkeur had gezwegen. Een Hon gaars vakblad voor economische vraagstukken zegt bij voorbeeld heel openlijk, dat de uitvoer van schoe nen naar het Westen sterk is terug gelopen en dat dit verschijnsel te wij ten is aan de verouderde modellen die in Hongarije worden gefa briceerd. Zonder zyn toevlucht te ne men tot de vroegere communistische slogans schrijft het blad onomwon den, „dat wij alleen dan aan de con currentie kunnen deelnemen wanneer wij op de bijna dagelijks veranderen de eisen van de mode goed voorbe reid reageren. Wij moeten ons aan passen, wanneer dit door het buiten land wordt gevraagd". Eenzelfde openhartigheid toont het Poolse blad „Kurier Polski" door te schrijven dat de communistische Comecon-organisatie die enigszins met de EEG vergeleken kan worden beslist niet zo almachtig en auto ritair is als wij ons dit in het Westen voorstellen. Deze internationale raad voor wederzijdse economische en technische hulpverlening „mag de soevereiniteit van de geassocieerde landen niet aantasten. De besluiten hebben alleen het karakter van alge mene aanbevelingen en zijn niet bindend voor de lidstaten, die verkla ren dat zij voor een bepaald vraag stuk geen belangstelling hebben". dat de Nederlandse regering onder de gegeven omstandigheden voortgaat met het door haar uitgestippelde be leid ten aanzien van Ned. Nieuw- Guinea. Mr. Bot meent, dat elke overhaaste stap slechts zou kunnen leiden tot nodeloze complicaties, die een oplos sing van het probleem bepaald niet zouden bevorderen. Een betere metho de acht mr. Bot. dat de kwestie eerst op internationaal niveau wordt ge regeld, waarbij zaken, als die der zelfbeschikking vanzelf aan de orde zouden komen. Hij acht dit vooral voor de bevolking van West-Papoea de meest gunstige werkwijze. Marine paraat De Indonesische marine heeft haar reservisten opgeroepen, zich in staat van paraatheid te brengen. De ma rinestaf heeft een order uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat voormalig marinepersoneel zo spoedig mogelijk contact moet opnemen met de dichtstbijzijnde marine-basis en het land niet mag verlaten. De Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik, 1ie op het ogenblik in Djakarta verblijft voor besprekingen met zijn regering, zei dat zijn ambassade is overstelpt met verzoeken van Russen om mee te mo gen vechten tegen de Nederlanders in Nieuw-Guinea. De heer Malik verklaarde dat tot deze vrijwilligers was gezegd, dat Indonesië hun dank baar is, maar dat het zich sterk ge noeg acht, om het betwiste gebied zelf te kunnen „bevrijden". President Soekarno heeft meege deeld, dat de bedevaart van moham medanen uit Indonesië naar Mekka dit jaar zal doorgaan, „ondanks de strijd voor de bevrijding van Weste lijk Nieuw-Guinea". Enige tijd gele den had de Indonesische minister voor godsdienstzaken, Wahib Wahab, verklaard dat de bedevaart dit jaar mogelijk niet zou kunnen worden gehouden. Nieuw-Guinea op Anzus-bijeenkomst De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, zal de bijeenkomst van de raad van de Anzus (Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten» bijwonen, zo is in gewoonlijk welingelichte kringen verklaard. De bijeenkomst zal op 7 en 8 mei in Canberra worden gehou den. Volgens genoemde kringen is geen agenda opgesteld. Tot de onderwer pen die van wederzijds belang zijn zou echter de kwestie Nieuw-Guinea behoren. Lynden. Luit.-koL baron J. J. L. van Lynden zal op 1 maart de functie van grootmeester van de heer Rost van Tonningen overnemen. Onder de zeer talrijke gasten waren het het vrijwel voltallige diploma tieke korps, de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal, dr. L. G. Kortenhorst en mr. J. A. Jonkman, de minister-president prof. J. E. de Quay en vele leden van het Kabinet, vertegenwoordigers der Ko ninklijke hofhouding, zeer vele ver tegenwoordigers van hoge colleges van staat en de vroegere minister president dr. W. Drees. Onverwacht verscheen om zes uur Koningin Juliana. Zij arriveerde zon der gevolg. Om zeven uur heeft de Koningin de ontvangst verlaten, daarbij uitgeleide gedaan door vice- admiraal tit. b.d. N. A. Rost van Tonningen en diens echtgenote. De Koningen vertrok per auto naar Soestdyk. De 100.000 op no. 8948 In de 554ste staatsloterij, vierde- klasse en tiende lijst, is een prijs van f. 100.000.gevallen op lot no. 8948. IN DURAND NIEUW-GUINEA Gisteren is de vertegenwoordiger van het internationale comité van het Rode Kruis de Zwitser Durand. die de repatriëring van de Indone sische krijgsgevangenen in Nieuw- Guinea regelt, uit Biak naar Hollan ds a teruggekeerd. In zijn functie van vertegenwoor diger van het internationale Rode Kruis heeft Durand vorige week ook Tanahmerah. in Boven-Digoel be zocht om te spreken met een aantal Indonesiërs die bij vorige infiltra ties gevangen waren genomen. Ook m Hollandia zal Durand nog enige gevangenen bezoeken. In Hamburg is gistermiddag een rouwplechtigheid gehouden voor de slachtoffers van de overstromings ramp, die West-Duitsland heeft ge teisterd. Er waren honderdduizend belangstellenden. De vlaggen woeien halfstok. Op de plechtigheid werd het woord gevoerd door Bondspresident Lübke, die er onder meer op wees dat het gerief, dat de moderne samenleving de mensen biedt-, het gevoel voor de gevaren, die de-natuur kan opleve ren. heeft verzwakt. De president richtte woorden van dank tot allen, die aan het reddingswerk hadden deelgenomen, waarbij hy speciaal met waardering gewag maakte van de door buitenlanders en uit het bui tenland geboden hulp. President Lübke zei ook nog dat een aantal slachtoffers zonder nood zaak het leven had verloren. „Er zijn mensen geweest in het kustgebied, die geen acht hebben geslagen op de ge geven waarschuwingen voor het ge vaar van een springvloed, omdat zij zich veilig voelden achter hun dij ken. Zy konden zich eenvoudig de verschrikkelijke omvang van het ge vaar niet voorstellen", zei hij. De schepen, die zich gistermiddag in de haven van Hamburg bevonden, hadden gedurende de rouwplechtig heid de vlaggen halfstok gehesen. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Februari 1862: Volgens de Delftsche Stu denten-Almanak bedraagt het aantal studenten, in geschreven aan de Deljtsche Academie 281. Het academie dagblad van Petersburg deelt mede, dat bij den raad der academie een jongedame zich heeft aan gemeld om de collegiën bij te wonen voor chirurgijn. Men is besloten dat vrouwen in alle faculteiten kunnen worden toegelaten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1