BÊ€D DA EEN VEILIGE KEUZE Bierman's Laaiende geestdrift voor Joan Sutherland KENNEDY LAAT DEUR OPEN VOOR „TOP" VOOR 1 JUNI Minister Van Aartsen waarschuwt dringend fafeilIMil IRHBW| Vocale prestaties van hoogste rang Bonn ingenomen met voortvarende Bobby Felle P. y. d. A.-kritiek op woningbouwbeleid Chroesjtsjoivs voorstel afgewezen Gedood door dolle koe Zusd-Rhodesië laat geen VN-commissie toe de nieuwe SKODA Combi staat voor U klaar OOK OP DE RAI: STAND No. 32 - EUROPAHAL automobielbedrijf Dwingende persoonlijkheid Roosje Kohier overleden Bijeenkomst in Den Bosch LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 Advertentie President Kennedy heeft opnieuw het voorstel van premier Chroesjtsjow om het ontwapeningsoverleg in Genève op 14 maart op topniveau te laten beginnen van de hand gewezen maar hij laat de deur open voor een topbijeenkomst vóór 1 juni. Dit blijkt, vit het antwoord van de president aan Chroesjtsjow dat zon dag in Moskou is overhandigd en op dezelfde dag nog officieel werd be kendgemaakt in Palm Beach, Flo rida, waar de Amerikaanse presi dent zijn weekeinde doorbrengt. Volgens Kennedy zou men „aan het verkeerde einde van het pro bleem" beginnen indien de ontwa peningsbesprekingen op topniveau worden geopend. Hij stelt opnieuw voor dat de ministers van Buiten landse Zaken het overleg openen. In de brief, een antwoord op de tweede uitnodiging van Chroesjtsjow voor een topbijeenkomst, spreekt Kennedy de hoop uit dat vooruit gang op de conferentie in Genève en op internationaal vlak een per soonlijke deelneming aan het over leg door de regeringsleiders voor 1 juni „nuttig zal maken". De conferentie van achttien lan den in Genève moet per 1 juni ver slag uitbrengen aan de VN die de bijeenkomst hebben uitgeschreven. De Amerikaanse president spreekt de bewering van Chroesjtsjow dat hij en premier Macmillan te kwader trouw zijn wat de ontwapeningson derhandelingen betreft, tegen. „Het is niet waar, zoals u beweert, dat de V.S. volledige controle over de na tionale bewapening trachten in te stellen van het begin van het ont wapeningsproces af", aldus de pre sident. Hij verklaart voorts dat het vreemd is dat de Sowjet-TJnie, die het eerst de kernproeven hervatte, thans her vatting van de proeven door de V.S. als agressieve daad bestempelt. De hervatting der proeven door de Sow- jet-Unie deed de bewapeningswed loop herleven en dwong de V.S, die maatregelen voor te bereiden die nodig kunnen zijn om de veiligheid van dit land te verzekeren. Derge lijke maatregelen kunnen niet als agressieve daad worden gestempeld, aldus Kennedy, die de Amerikaanse politiek nodig oordeelt wegens het ontbreken van een doeltreffende overeenkomst over een gecontroleer de staking van de proeven, welke overeenkomst „wij zo ernstig heb ben nagestreefd". In gezaghebbende kringen in Wash ington werd verklaard dat Engeland de brief van de president had goed gekeurd. Dit betekent Brits-Ameri kaanse overeenstemming over de wij ze waarop men tegenover een top conferentie moet staan, maar niet over elk detail. Volgens Britse functionarissen is Macmillan iets optimistischer over het nut van topoverleg, maar men sprak tegen dat de Britse premier druk op Kennedy had uitgeoefend om zijn standpunt tegenover het Russische voorstel te verachten. Naar van gezaghebbende zijde in Londen is verklaard, zou premier Macmillan mogelijk vandaag een antwoord van gelijke strekking naar Moskou zenden. Zonder rijbewijs spoorbomen geramd In het Rotterdamse Bergwegzieken huis is de 54-jarige melkhandelaar N. J. Los uit Rotterdam overleden aan de verwondingen, die hij opliep toen hij op dinsdag 13 februari poogde een dolgeworden koe bij de veemarkt in Rotterdam te overmeesteren. De koe nam hem op de horens en wierp hem in de lucht. Later is het beest door politieagenten met revolverscho ten afgemaakt. De 69-jarige bromfietsberijder B. B. H. Thieman, steenhouwer van beroep, die dinsdag j.l. in botsing kwam met een bestelauto, is in het St.-Franciscus Ziekenhuis te Rotter dam aan de gevolgen van die botsing overleden. De 29-jarige verpleegster mej. M. Lijcklama a Nijeholt is zaterdagavond toen zij met haar auto de gesloten spoorwegovergang in Woerden ramde, door de sneltrein Den HaagUtrecht gegrepen en op slag gedood. Haar 28- jarige broer, Jelte, werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Woer den gebracht. Mej. Lijcklama a Nije holt had geen rijbewijs. De automa tische halve overwegbomen functio neerden normaal. De 54-jarige heer J. H. Bode uit Asperen, is zaterdagavond, toen hij met zijn fiets de Provinciale weg nabij Leerdam overstak, door een personen auto gegrepen en op slag gedood. „VERKIEZINGEN" IN BULGARIJE In Bulgarije hebben zondag ruim vijf miljoen stemgerechtigden de ge legenheid gehad om de 321 leden van de Nationale vergadering, de ruim 50.000 leden van plaatselijke be stuursorganen, 223 rechters en 11.150 juryleden te kiezen. Alleen het door de communisten geleide „Vaderlandse Front" had kandidaten kunnen stellen, nadat deze bij voorverkiezingen in de res pectieve kiesdistricten waren goedge keurd. Kiezers die bezwaren hadden tegen hun plaatselijke kandidaat, konden hiervan blijk geven door de naam van de betrokkene door te schrappen of een lege enveloppe in de stembus te doen. Verwacht wordt, dat vrijwel honderd procent van de kiezers de aangewezen kandidaten heeft gesteund. De zittingsperiode van het parle ment is vier jaar. De premier van Zuid-Rhodesië, Sir Edgar Whitehead, heeft zaterdagoch. tend in Salisbury verklaard dat hij geen commissie der Verenigde Naties voor een onderzoek in Zuid-Rhodesië za! toelaten. De beheerschapscommissie van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties heeft vrijdagavond jl. als gemeld een resolutie goedgekeurd, volgens welke een speciale, uit zeven tien leden bestaande commissie der VN, een onderzoek zou moeten gaan instellen naar de toestanden op maatschappelijk, economisch, en on derwijsgebied in Zuid-Rhodesië, dit om uit te maken of dit gebied „in derdaad volledig zelfbestuur geniet". Inzake goedkeuring voor bouwwerken De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal niet aarzelen een gemeente de haar gegeven bevoegdheden tot het verlenen van Rijksgoed keuringen voor bouwwerken te ontnemen, indien zij de daarop betrekking hebbende voorschriften niet nauwkeurig in acht neemt. Dit heeft de minis ter in een circulaire aan de gemeentebesturen meegedeeld. //T draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer- [J^SwkBHSS geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat - Super motor: 1221 cc - 47 pk - 125 km/u. H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010' DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 Volgens de wederopbouwwet is overtreding van het verbod om be trokken te zijn bij het uitvoeren van werken zonder de vereiste Rijksgoed keuring een economisch delict. De wet economische delicten is hierbij van toepassing. Derhalve lopen ook gemeentebestuurders en de met de uitvoering van besluiten belaste ambtenaren het risico van vervolging wegens deelneming aan een straf baar feit. De voorschriften worden niet alleen overtreden wanneer de gemeentelijke bouwvergunning wordt afgegeven alvorens een Rijksgoed- keuring is verleend. Dit is o.m. ook het geval als het in de rijksgoedkeu ring vermelde verwerkingsbedrag niet overeenstemt met dat van de bouwvergunning of wanneer tijdens de uitvoering van het werk het. in de rijksgoedkeuring vermelde verwer kingsbedrag in belangrijke mate wordt overschreden, en in beide ge vallen geen aanpassing plaatsvindt. Het is gebleken, dat in een aantal gevallen hieraan niet de hand wordt gehouden. De minister heeft de gemeentebe sturen er voorts nadrukkelijk op ge wezen, dat met betrekking tot de verlening van de Rijksgoedkeuring, ongesubsidieerde woningen die tot één complex behoren en die tezamen zullen worden gebouwd, als één werk worden aangemerkt. De afgifte van de Rijksgoedkeuringen geschiedt in dergelijke gevallen door de centrale overheid, ook als de bouwkosten van elk der woningen minder dan f 10.000 bedragen. Tenslotte heeft de minister de ge meentebesturen verzocht bij het hanteren van de hun verleende be voegdheid tot het verlenen van Rijksgoedkeuringen voor nieuwbouw, herbouw, verbouw en uitbreiding van woningen, welke zonder Rijkssteun plaats vinden en waarvan de bouw kosten tussen f 2.000 en f 10.000 lig gen, een stringent beleid te blijven voeren. Ruim 2100 hervormde predikanten Het aantal standplaatsen voor pre dikanten in de Ned. Herv. Kerk steeg in het afgelopen jaar met twee, maar het aantal dienstdoende predikanten klom met 43. Per 1 januari 1962 waren er 1273 predikantsplaatsen (in 1961 1275). Het aantal predikanten steeg van 2100 tot 2143. Een grote meerderheid, rond 1500 word geacht te behoren tot de modaliteit van de „midden- orthodoxie". Voorts worden 310 pre dikanten tot de vrijzinnigheid gere kend en 331 behoren tot de gerefor meerde bond. In 1961 steeg eveneens het aantal vacatures. Er zijn er nu 205 (v.j. 193). Advertentie VANDAAG SIMCA 1000 bekyken en berijden. SIMCA-SHOW in de Stadsgehoorzaal - Leiden OUDE SINGEL 65 LEIDEN Stormachtige ovaties en laaiende geestdrift lijn gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam de befaamde „prima donna assoluta", de sopraan Joan Sutherland na haar optreden voor de A.V.R.O. toege stroomd. Wij hebben een dergelijk enthousiasme nooit meegemaakt! Het scheelde een haar of dit uitzonderlijke concert had geen door gang kunnen vinden. Joan Sutherland was namelijk van de trap in de Antwerpse Opera gevallen en was daardoor ernstig aan de rug gebles seerd. 's Middags leed zij op de generale repetitie zulke onduldbare pijnen, dat zij halverwege het zingen moest staken. Doch na toediening van injecties en met de moed van een heldin heeft zij toch haar onnoe melijk zware taak 's avonds met uitbundig succes weten te volbrengen. Domper Eindelijk hebben we dan de stem van deze zangeres „in natura" kun nen beluisteren. Dus niet op het tele visiescherm. door de radio of op de grammofoonplaat. Nu kon dus een zuivere indruk verkregen worden. Onze verwachtingen waren on danks de zeer teleurstellende indruk, die zij onlangs tengevolge van een slechte telerecording gemaakt had, toch hoog gespannen. En hoewel de korte afkondiging omtrent haar slechte conditie even een zware domper legde op deze zo luisterrijke avond was 't onmiddellije herkenbaar: hier is sprake van een gouden geluid van „wereldformaat" een klasseapart, 'n magnifieke stem, begiftigd met alle kwaliteiten waar mee iemand gezegend kan worden, daarbij gebaseerd op een onverge lijkelijke technische scholing en een formidabele adembeheersin*. De gaafheid in alle registers tot in de allerhoogste regionen toe, is op zienbarend. Kristalhelder, zonder enige scherp te. zowel in het forte, als in het mezza voce als in het tederste, fluis terende pianissimo vult deze begena digde sopraan de kolossale ruimte van het Concertgebouw tot in de ver ste uithoeken met wonderbaarlijk gemak. Daaraan paart zich een even gave verantwoorde muzikaliteit. Fenomeen Joan Sutherland zong slechts vier aria's: het recitatief en aria ..Ah! Ruggiero crudel" uit de tweede acte van Hkndels ..Alclna", Violetta's aria strano" uit de eerste acte van Verdi's „La Traviata", waarin zij af wisselend zong met de tenor Ettore Babini van de Ned. Opera die zich van zijn verre standplaats af toch uiterst verdienstelijk naast haar vist te ïs&nditi'Aarv "SiKira'o eri a, De Australische zangeres Joan Sutherland met de eerste fluitist Sevenstern van het Amster damse Concertgebouworkest en de Italiaanse gastdirigent Fulvio Vernizzi tijdens het doornemen van de partituur voor het op treden gisteravond in het Con certgebouw. vergin vezzosa" uit de eerste acte van Bellini's „I Puritan!" en tot besluit en als gespannen en magistrale be kroning de „Waanzin-aria" van Lucia uit de derde acte van Donizetti's „Lucia di Lammermoor". Maar het was voldoende om tot de erkenning te komen, dat de talrijke beschou wingen over dit zangfenomeen, wier komeetachtige carrière frappant is, niet overdreven zijn geweest. Wij willen gran-g aannemen dat Joan Sutherlands zang wellicht een nog imponerender indruk gemaakt zou hebben, indien zij lichamelijk niet zo gehandicapt geweest was. Wellicht waren ook enkele onzekere intonaties daarvan het gevolg. Doch haar prestaties bleken ook nu al van een zelden gehoord formaat. Een onding Voor ons persoonlijk is het con- certmatige zingen van operafrag menten, waardoor alles uit zijn lo gisch verband gerukt wordt, eigenlijk een „onding". Des te groter bewon dering kan heersen voor een zange res. die desondanks muzikale ontroe ring wist op te roepen, al zal de ver dieping nog verder moeten rijpen, om ook qua voordracht het allerhoogste te kunnen bereiken. Daaraan moet iedere artieste haar leven lang blij ven werken. Vanzelfsprekend zijn vergelijkingen te trekken met de twee andere zang coryfeeën, die de vocale hemel van thans verlichten: Callas en Tebaldi. Laten wij dat liever niet doen. Een ieder bezie men in het eigen vlak het eigen genre, te eisen m^eli'jshedea. (Van onze correspondent in Bonn) Robert Kennedy, broer van de Amerikaanse president en minister van Justitie der Verenigde Staten, heeft dit weekeinde zijn succesvolle trip door de Bondsrepubliek afgesloten met een bezoek aan Bonn. Uitvoerig, een half uur langer dan was voorzien, sprak hij daar met Bondskanselier Adenauer, met wie hij volgens zijn eigen woorden op een persconfe rentie tolledige overeenstemming bereikte op alle punten der gemeen schappelijke Amerikaans-Duitse belangen. Wat precies tussen beide politici besproken werd, is echter niet bekend gemaakt. Hii trachtte verder de Oostduitsers een hart onder de riem te steken door Op zijn persconferentie zei Robert Kennedy, dat de Verenigde Staten hun vluchten naar West-Berlijn zul len voortzetten, ondanks alle chica nes van de Russen in de luchtcorri- dors. „Eventueel zullen wij onze toe stellen door militaire vliegtuigen la ten beschermen", aldus Kennedy, die het gerucht met klem tegensprak dat de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Thompson, bij zijn polsingen op een punt zou zijn aangeland, dat hij nieuwe instructies nodig heeft. De Amerikaanse minister van Jus titie zei nog dat Duitslands oos telijke grenzen pas ln een vredesver drag vastgelegd kunnen worden. Te gen regelrechte contacten tussen Bonn en Moskou heeft mijn regering niets", zo zei hij tenslotte. „De West- dultse regering zou de Westelijke bondgenoten immers toch op de hoogte houden van het besprokene". Robert Kennedy toonde zich overi gens sceptisch over de mogelijkhe den de muur in Berlijn door onder handelingen met Moskou te slechten: „De communisten weten veel te goed dat honderdduizenden Oostduitsers na verdwijning van de muur naar het Westen zouden vertrekken en dat kunnen zij zich niet permitteren". Zaterdagavond hield de Ameri kaanse minister nog een rede voor de Duitse vereniging van Buitenlandse politiek. Bij deze gelegenheid brak hij een lans voor ruime Europese econo mische hulp aan de onderontwikkelde gebieden. De Europese eenwording en vooral de Frans-Duitse verzoening noemde hij hoogst belangrijke ont wikkelingen, die een tegenwicht vor men voor het communistische machtsblok in Oost-Europa. Het bezoek van de broer van de Amerikaanse president aan Bonn werd afgesloten met een diner, dat in opperbeste stemming verliep. De 36-jarige Kennedy schertste met de precies 50-jaar oudere Adenauer naar hartelust en de goedgeluimde Rijn landse kanselier klapte daarbij van louter welgemutstheid enige malen vrolijk in de handen. Zeker is, dat men in Bonn met de voortvarende Bobby, die voor stander schijnt te zijn van een on verzettelijke en harde koers ten aan zien van Moskou, bijzonder in zijn nopjes was. Dat was het ook met de radiobood schap, die Kennedy nog vóór zijn ver trek van Bonn naar Den Haag tot de Oostduitse bevolking rechtte. Hij bracht hierin de groeten over van zijn broer de president en zei met klem hoezeer het hem gespeten had niet ook de Russische zone van Duitsland te hebben kunnen bezoeken. Vergelijkingen zijn niet te maken, omdat iedere persoonlijkheid ver schillend is. Doch wel zijn wij ervan overtuigd, dat Joan Sutherland zich met haar „rivalen" volledig meten kan en goede kansen heeft haar zelfs te overvleugelen. Bel canto Deze stem, voorbeschikt voor het pure „bel canto" en dus bijv. totaal ongeëigend voor zware Wagnerrollen Is gelukkig nog totaal onbedorven. Dat ,bel canto" wordt tegenwoordig meer en meer in ere hersteld: wQ vinden in Joan Sutherland een waar dige vertegenwoordigster daarvan. Vandaar ook het formidabele, ja on gekende succes, dat zij allerwegen oogst. Wij geloven dan ook oorgetuige ge- weest te zijn van een uniek vocaal gebeuren, zoals men dit ia de glans periode van het bel canto veelvuldig zal hebben meegemaakt, doch da<t thans toit de uitzonderingen behoort. Het Omroeporkest en het Omroep koor hebben behalve in de begeleidin gen van hetgeen Joan Sutherland zong in diverse operafragmenten sterk bijgedragen tot net waardevolle niveau van deze avond. Dit alles on der de bezielende leiding van de Ita liaanse dirigent Fulvio Vernizzi met de opera als weinig anderen meester - 11 lk vertrouwd. Wreed Na Joan Sutherland's waarlijk alles overheersende prestatie in de waan zinnig moeilijke Waanzinaria met de ongeloofwaardige coloraturen barstte het applaus los en het duurde minuten lang. Het publiek is wreed: steeds wil het méér. Men wist van de pijnen der zan geres. Desondanks rustte men niet, alvorens zij de Waanzinaria gedeelte lijk bisseerde. Toen eerst was men tevreden ge steld en kon men de vrouw die zich een briljante, dominerende en dwin gende persoonlijkheid had betoond, laten gaan. Haar fameus, stralend resonansvol en moeiteloos stromend geluid blijft in de herinnering vastgenageld. Men zal deze zangeres met haar vlam van rode haren boven een hel groen 'avondkleed niet spoedig ver geten. J. hen te wijzen op de veranderingen in liberale richting, die in de hele wereld en ook in het communistische blok te bespeuren zijn. Over het Oostduitse staatshoofd Walter Ulbricht zei Robert Kennedy, dat hij op zijn wereldreis gemerkt had dat deze alom voor een belache lijke figuur doorgaat, zowel bij de re geringen als bij de bevolking. „Ner gens in de wereld heeft men enig res pect voor Ulbricht en de Oostduitse communistische partij functionaris sen". (Van onze Haagse correspondent In het ziekenhuis Bethel te Delft is gisteren de oud-actrice Roosje Köhler-Van Ghelder overleden, die in ons land vooral bekend is gewor den als commère ln de Ter Hall-re vues. In Vlaanderen, waar z(J op 9 november 1886 werd geboren, heeft zij ook serieus toneel gespeeld. In ons land is zij daar als gevolg van baar successen in revues nauwelijks aan toegekomen. Roosje van Ghelder debuteerde als meisje van vijftien Jaar te Gent in „Salome". Aan het conservatorium aldaar behaalde zij de eerste prijs voor toneelspel. Haar eerste optreden ln ons land had plaats bij Conot en Poons in de Amsterdamse Plantage. In 1915 trouwde zij met Johan Kohier, mededirecteur van de Ter Hall-revue. Hoewel zij juist in die tijd onderhandelde met figuren als Willem Royaards, Jan Musch en Adriaan van der Horst over een engagement bij een van de toonaan gevende toneelgezelschappen, werd haar huwelijk het begin van een carrière in een andere richting. Zelf heeft zij daar wel eens om verzucht: „Ik ben niets anders dan een mooi aangekleed stootblok tussen twee ko mieken: Buziau en Siem Nieuwen- huyzen". De revue kon haar echter niet mis sen. In 1930 ging zij op tournee naar Nederlands Indië, maar halverwege werd zij teruggeroepen om bij de na tionale revue van Bob Peters een van de sterren te worden. Als eerste vrou welijke passagier ondernam zij toen de vliegreis Batavia-Schiphol, een feit dat vijfentwintig jaar later door de KLM is herdacht met het aanbie den van een vliegreis naar Majorca. Zweedse vliegers hadden te weinig rust gehad Aake Landin, een Inspecteur van de Zweedse raad voor de luchtvaart, heeft voor de V.N.-commissie, die een onderzoek instelt naar het boven Rhodesië verongelukken van een V.N. vliegtuig, waardoor wijlen secretaris generaal Hammarskjöld en vijftien andere V.N.-functionarissen, bene vens de drie koppen sterke Zweedse bemanning, het leven verloren, ver klaard dat de vliegers vóór de nood lottige vlucht niet voldoende rust hadden gehad. Hun rustperiode tus sen twee lange vluchten in was kor ter geweest dan de daarvoor bepaal de termijn, waardoor zij onvoldoende geslapen hadden. Landin, die op verzoek van de Zweedse regering getuigt, verklaarde het eens te zijn met de voorzitter der commissie, Samuel Jones uit Sierra Leone, dat een landing op het vlieg veld van Ndola, in Rhodesië, speciale aandacht van een vlieger vergt en zeker wanneer deze 's nachts wordt verricht. Hammarskjöld was als bekend, in dertijd op weg om met president Tsjombe van Katanga te spreken over een staken van de strijd in Ka- tanga tussen V.N.-eenheden en Ka- tangese marechaussee en militairen. Franse heroine in metselstenen.... De federale politie heeft zaterdag in New York een man gearresteerd die niet minder dan 40 kilo zuivere heroine vervoerde, een hoeveelheid, die op de zwarte markt een waarde van ongeveer 20 miljoen dollar ver- tegenwoodigde. Vijf rechercheurs van de afdeling verdovende middelen en zes Newyorkse detectives arresteer den de man, toen deze uit een kelder kwam van het flatgebouw waarin hij woont. Het was de 31-Jarige haven arbeider Anthony Fuca. Sinds zijn ar restatie in januari op beschuldiging van het in bezit hebben van verdo vende middelen, waarbij hij voorlo pig in vrijheid werd gesteld, Is hij zonder ophouden geschaduwd. Bij zijn arrestatie ln Januari werden twee Fransen eveneens beschuldigd van hetzelfde feit. Een inspecteur deelde later mee, dat de heroine Amerika Is binnen gesmokkeld ln metselstenen. Deze waren ln Frankrijk gemaakt en met een Frans schip naar Amerika ge bracht. Er zaten holten in .waarin de heroine in plastic zakjes was ver stopt. De oorlog maakte een eind aan de Nationale Revue. In 1942 vierde Roosje Kohier haar veertigjarige to neeljubileum in „Het achtste gebod" naar een roman van Anzengröber. Na de oorlog trad zij op bij Willem Goossens Volkstoneel en tijdens een tournee voor de militairen speelde zij de titelrol in „De moeder" van Cor Hermus. Haar hartewens een andere moeder te mogen spelen, die van Hamlet in Shakespeares tragedie, is nooit ln vervulling gegaan. Roosje Kohier wordt woensdag in haar woonplaats Rijswijk begraven. (Van onze Arnhemse correspondent) Als het waar is, dat grote gebeur tenissen hun schaduw vooruit wer pen, dan staat minister Van Aartsen morgen, wanneer in de Tweede Kamer de begroting van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid aan de orde komt, veei kritiek van P. v. d. A.-zijde te wachten. Op een demon stratieve bijeenkomst, door de P. v. d. A. zaterdag in Den Bosch belegd, is dit duidelijk aan het licht getreden. Vooral partijvoorzitter J. G. Suur- hoff oefende felle kritiek uit op het woningbouwbeleid van het kabinet- De Quay. Spreker noemde het beleid on-sociaal, om niet te spreken van anti-sociaal. Vooral onder die groe pen van de bevolking, die op woning wet- en premiewoningen zijn aange wezen, is de woningnood zeer groot. Van de 45.000 woningwetwoningen, in 1957 onder het kabinet-Drees ge bouwd, zakte men in 1961 terug tot 28.000 en van 36.000 premiewoningen tot eveneens 28.000. In hetzelfde tijd vak echter liep de bouw in de vrije sector uit van 3400 tot 42.000 wonin gen. Daarmede, aldus de heer Suur- hoff, is het gevoerde beleid veroor deeld als volstrekt on-sociaal. Grote vraag Na de heer Suurhoff kwam het Tweede Kamerlid van de P. v. d. A., de heer J. Bommer, aan het woord. De heer Bommer beschreef in korte trekken hoe het toenemende aantal huwelijken en het dalende sterftecij fer mede van invloed waren op de grote vraag naar woningen. Van alle in Nederland inwonende gezinnen, aldus spreker, heeft 93 procent een inkomen van minder dan f. 6.000 per jaar. Verder sprak de heer Bommer zijn verontrusting uit over het toe nemende aantal krotwoningen. De eissrv'ijke <"-4"za£js hiervan meende spreker te moeten zoeken in de jaren dertig, toen het geld en de mankracht om nieuwe woningen te bouwen en de krotten af te breken ruimschoots aanwezig waren, maar toen door de regering niet ter hand werden geno men. In 1957, aldus spreker, is een programma voor krotopruiming, met een looptijd tot 1970, ingediend. Maar tot dusverre is het programma on aangeroerd blijven liggen. „Slap" De heer Bommer oefende voorts felle kritiek uit op de KVP, die hij van een slappe houding beschuldig de. In 1959, toen het regeringspro gramma werd ingediend, heeft de KVP de belofte gedaan eraan mede te werken, dat er in 4 Jaar een einde zou worden gemaakt aan de woning nood. Nu het echter op haar daad werkelijke steun in de Kamer aan komt, nu verkiest zij partij te kiezen voor het kabinet-De Quay. Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken van vorige week in de Tweede Kamer, is bij het aan de orde komen van de ambtenaren salarissen duidelijk naar voren ge bracht, welke houding de KVP in neemt. „Wij moeten", aldus spreker, „nu de opruiming van de krotten ter hand nemen, willen latere geslach ten ons niet verwijten, dat wij onze plichten hebben verzuimd, zoals wij dat thans de regering uit de jaren dertig verwijten". Na de heer J. Bommer kwamen nog aan het woord de heer T. de Bruyn, wethouder van Volkhuisvesting van Vlaardingen, die de moeilijkheden in verband met de woningbouw in de gemeente besprak, en mevrouw Chr. A. de Ruyter—de Zeeuw, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die met name de sociale kant van de woningnood be lichtte. Ruim 2.000 personen woonden dit woningbouwcongres bij.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4