Levendig spel en vaart in Breals" De Huzaren Aanleg van wegen in plan Oegstgeest-N. „Verrassing" in Weverstraat Complicaties in de Napoleontische tijd Opvoering „Litteris Sacrum WEINIG BELANGSTELLING VOOR EHBO - WEDSTRIJDEN VOORSTELLEN AAN DE LEIDERDORPSE RAAD BEURS VAN AMSTERDAM Opgericht 1 maart 1860 Maandag 26 februari 1962 Tweede blad no. 30589 Gespannen wachten de leden zoals zaterdagavond in de Leidse Schouwburg het geval was telkens de nieuwe keuze van „Litteris Sacrum" af. Met de in 1953 door de Franse auteur Bréal geschreven tragi-comedie „De Huzaren", spelend in Italië tijdens de eerste veldtocht in 1796 van generaal Bonaparte is men zeker niet bedrogen uitgekomen! Iedere oorlog brengt een eindeloze reeks conflictsituaties mee. Men behoeft daarvoor slechts aan 1940—'45 terug te denken. Bréal behandelt een van die problemen zo kostelijk, dat men er, ondanks de ernst, welke er aan ten grondslag ligt en ondanks de oorlog, volkomen vrede mee kan hebben. Het laat geen wrange nasmaak na. Bovendien worden er £een per soonlijke wonden uit een "»g voor tallozen benauwende tijd mee opgen- gereten want er is niemand die zich van die Napoleontische tijd ook maar iets herinneren kan. Wel waren de complicaties toen precies dezelfde als onder het motto; „Dat is oorlog" of „Bevel is bevel'' gebeurden er ver schrikkelijke dingen of. bijna, zoals in deze spirituele comedie, waar in de vleugels van de, humor zich over de ernst spreiden, maar toch duidelijk wordt aangetoond, hoe vol strekt redeloos en dom het in de stryd om de macht toegaat. Dat Bréal daarbij geïnspireerd werd door eigen herinneringen uit de wereld oorlog is vanzelfsprekend. Hoe de twee huzaren waar het 'hier om gaat op het laatste nippertje ont komen aan executie nadat zij hun kapitein een vals rapport hadden uitgebracht over een op hen door de bevolking zogenaamd gepleegde over val. verteltü dit aan spannende be- toeurtenissen rijke verhaal. Bijna was een ander het slachtoffer geworden van „sluwheid", maar tenslotte ko men allen er als door een wonder le vend af Die twee huzaren verbeelden, zonder dat men het in dit luchtig behandelde geval te zwaar moet nemen, toch twee volkomen contras terende persoonlijkheden: de een is door dik en dun „soldaat", de ander vóór alles „mens", maar volgt ten slotte onder de kreet „Leve de gene raal" toch ook als laatste parool op nieuw het „ten strijde", wanneer het •om zijn eigen hachje gaat. Zo gaat dat nu eenmaal, omdat het niet an ders kan Alles speelt zich af in de winkel van Giuseppe Lippi, lakenkoopman in de omgeving van Milaan. Daar heerst de grootste opwinding by de nadering der Fransen. Van het eerste moment eist de situatie van de spe lers, die immers Italianen zijn, tempo en radheid van tong. Welnu: aan deze dringende voorwaarde voldeden de „Littteris'Meden onder de voort varende regie van mevr. Truus Hoo- gewind-Van Oortmersen volkomen. Men wordt onmiddellijk meege sleept door al dit drukke gedoe met de beweeglijke, levendig gesticule rende en trippelende Lippi, vertolkt door de voortreffelijk spelende Ad. van Leeuwen in het centrum. De angst voor de komende Fransen wordt er wel ingebracht, maar het sympathieke is, dat de schrijver geen partij gaat kiezen: die Fransen, in casu de twee huzaren blijken hele maal niet zo kwaad als gedacht werd. Afgezien dan van hun „leugen-om- bestwil", die fatale gevolgen had kunnen hebben, als nietnu ja, dat moet U zélf maar gaan mee maken. Die twee huzaren: Le Gouce (Jan Chr. Bartelsman) en Flicot (Bob Hageman) werden uitnemend op de planken gezet. Zij winnen de sym pathie der Italianen. De laatste komt zelfs in een liefdesverwikkeling te recht met Cosima (Truus Hogewind- Van Ootmerssen), wier vurige bewo genheid tenslotte naar een sugges tieve climax leidt. Zoals meestal, is nog een ander liefdespaartje: Pietro (Henk Fuchs), die bijna het slachtoffer wordt van de opzet der huzaren en Elisa (Tineke de Wit). Ook de bijfiguren dragen bij tot het grote succes en het vlotte verloop van het stuk. Een op Cosima hevig verliefde maar overigens laffe Ra phael (Syb van Aggelen), Mevrouw Baglione (Mevr. Reitsma-Klein Was- sink), Maria Lippi( Riekje Cool-Van Stek), Cesare Carotti (Hein Mol), Giacomo (Sjef Knooren),"de kapitein (Bram Harteveld) en een soldaat griffier (Bram Hasselbach)zij allen hebben hun rolletjes in dikwijls gees tige scènes met verve gespeeld. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30- en f40.- of het allerbeste van f 200- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle pryzen en merken. Het Wim van der Scheer ontwor pen kleurige décor oogstte bij het opengaan van het gordijn onmiddel lijk een waarderend applaus. Stuk en spel boeiden de aandacht constant. Na ieder bedrijf is er nadrukkelijk dank voor betoond, met na afloop hartelijke ovaties en een bloemen hulde voor de actrices. „Litteris heeft dan ook met ..De Huzaren" een prachtige greep gedaan. Het geheel muntte uit door een grote vaart en een voor een première opmerkelijke rolvastheid. Dat nergens naar het ..kluchtige", waarvoor in dit stuk toch wel gevaar bestaat werd over geheld. mag met ere gememoreerd worden. „De Huzaren" kan een op vallend goed voorbeeld genoemd worden in de reeks der amateuris tische „Litteris"-opvoeringen. Wij zijn ervan overtuigd, dat de nog ko mende eveneens buitengewoon in de smaak zullen vallen. Voor de aanvang herdacht de vice-voorzitter dr. K. Reitsma met enige gevoelvolle woorden het ver scheiden van mevrouw Adema, echt genote van de penningmeester. In stilte heeft zij, zowel als souffleuse als organisatrice, veel werk voor „Litteris" verzet. Na afloop bracht de voorzitter, de heer Bob Hageman, onder overhan diging van een fraai bloemstuk, hul de aan mevrouw Reitsma, die in ver band met vertrek naar elders, dit maal voor het. laatst een rol bij „Lit teris" vervuld heeft. Th. J. H. Op 5 ^er j.l. was het precies 10 jaar geleden, dat ingevolge de be schikking van de minister van Sociale Zaken iedere werkgever verplicht werd naar rato van het aantal werk nemers één of meer gediplomeerde E.H.B.O.'ers (sters) in zyn bedrijf werkzaam te hebben. Als gevolg hier van vormden zich in vele bedrijven reeds spoedig bedrijfs-EHBO-ploegen die bij een min of meer ernstig bij- drijfsongeval direct in staat zijn de vereiste eerste hulp te verlenen met alle ter beschikking staande midde len, welke eveneens bij ministeriële bescnikking aan bepaalde eisenWL moeten voldoen. Met het doel bij de bedrijfs-EHBO ploegen de EHBO-kennis te stimule ren en de paraatheid op peil te hou den heeft de E.H.B.O. Raad-Leiden in 1954 geheel belangeloos op zich genomen jaarlijks onderlinge be- drijfs-EHBO-wedstrijden te organi seren zowel voor senioren- als juni- orenploegen. Dankzij de medewer king van een aantal bedrijven kon den naast een wisselbeker (afd. se nioren) en een wisselzuil (afd. junio ren) steeds enige kleine aanmoedi gingsprijs j es en een ploegleidersprijs jeschikbaar worden gesteld. Gezien het doel, dat aan deze wed strijden ten grondslag ligt, is het wel bijzonder teleurstellend voor de or ganisatoren, dat de belangstelling voor deze wedstrijden by de Leidse Bedrijven in de afgelopen drie ja ren steeds minder werd Men mag aannemen, dat de paraatheid van de EHBO-ploegen in vele bedrijven hier mede gelyke tred houdt. Als gevolg van deze verminderde belangstelling kon de voorzitter van de E.H.B.O.- Raad. de heer J. Slegtenhorst zater- datmiddag in het Logegebouw aan de Steenschuur na de leden van de jury, de artsen J. G. Bazuin, J. H. Keegstra en J. van Hoorn, zijn wel komstwoord richten tot slechts vier wedstrijdploegen t.w. de Bedrijfs EHBO-ploegen van de V.T.L. de P.T.T. en V. en D. (twee ploegen). Nadat spreker de juryleden, in het bijzonder dokter Bazuin voor de sa menstelling van de opgave, zijn dank had betuigd voor hun onmisbare me dewerking tot het welslagen van de- achtste Bedrijfs-EHBO-ontmoe- ting, kregen de ploegen elk be staande uit een leider (ster) en twee helpers (sters) ruimschoots de ge legenheid om te demonstreren hoe aan twee slachtoffers van een speci fiek bedrijfsongeval op de meest doel matige wijze eerste hulp moet wor den verleend. Daar de geleverde pres taties hier en daar niet ver uiteen liepen was de onderlinge strijd bij zonder spannend en had de jury geen gemakkelijke taak een en ander met het juiste aantal punten te waarde ren. Nadat dokter Bazuin zijn gebrui kelijke résumé van de prestaties en van de gemaakte fouten had gege ven, kon de voorzitter bekend maken dat de A-ploeg van B. en W. weder om voor de vierde maal sinds 1954 beslag had gelegd op de Sikkens- isselbeker en dat de leidster van deze ploeg mej. J. Roman wederom in aan merking kwam voor de leidersprijs. De uitslagen waren als volgt: wis selbeker (Sikkns-lakfabr.) en le pr. (V. en D.-krans)A-ploeg V. en D. (153 pnt), leider mej. J. Roman (57 pnt)2e pr. (VTL-krans)ploeg VTL (133 ptn), leider L. Beijer (52 ptn); 3e pr. (Sikkens-tak)B.-ploeg B. en D. (131 ptn), leidster mej. J. de Jeu (55 ptn); 4e pr. (tak-EHBO-Raad: ploeg P.T.T .(87 ptn), leider V. Janse (41 ptn) Leidersprijs (medaille-EH BO-Raad) mej. Roman (57 ptn) Net- heidsprijs (LD-medaille) B.-ploegW B. en D. (8 pnt. Schedelbasisfractuur Doordat hij op de wegkruising Ma- rebrug-Alkemadebrug geen voorrang gaf aan een van rechts komende personenauto, liep een 51-jarigeW Leidse groentenhandelaar zaterdag ochtend omstreeks negen uur een schedelbasisfractuur op. De groen- handelaar die met zijn bromfiets vanaf de Marebrug naar de Korte Mare wilde rijden zag de personen auto te laat en kon een botsing niet meer voorkomen. De E.H.D. vervoer de het slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis. (Deze pagina is ged. gecorrigeerd) Ouwelriekende surprise De bewoners van de Hoge Rijn dijk ter hoogte van de Meerburger straat kregen zaterdagmiddag een onwelriekende surprise te venverken. De laadklep van een vrachtauto, die beladen was met dunne var- kensmest schoot los, waardoor de mest over een afstand vanl40 meter op de Hoge Rijndijk werd verspreid. Enkele uren heeft daar een door- Jubilea bij NEM Vrijdag herdachten de heren D. Braamzeel en G. Hueting het feit, dat zij 25 jaar geleden als leerling lasser in dienst traden bij de N.V. Ned. Electrolasch Mij. De jubilarissen werden 's middags door de jubileumcommissie ontvan gen. De adjunkt-directeur, de heer Stokman, sprak als eerste de jubi larissen toe en dankte hen voor het geen zij de afgelopen 25 jaar voor de N.E.M. hebben gedaan. Hij bood hun een enveloppe met inhoud aan. De voorzitter van de jubileumcom missie, de heer M. Derogeé, bood de jubilerissen namens alle collega's een geschenk aan. Als derd espreker trad de heer Ouwerhand naar voren, die hun kwa liteiten als elektrisch lasser prees en namens de montagechefs een ge schenk aanbood. De heer Hendriksen bood namens de personeelsvereniging „De Stalen Band" een kistje sigaren aan. VOORSCHOTEN St. Laurentius gaf goed concert Voor een geheel gevuld Cultureel Centrum te Voorschoten concerteer de de r.k. harmonie St. Laurentius voor leden, donateurs en belangstel lenden. Onder leiding van de heer L. Th. Jansen voerde de harmonie een drietal marsen uit The Thin Red Line, Lynwood en Marching Trum pets. Een hoogtepunt werd bereikt met het Concertino pour Clarinette van C. M. Weber uitgevoerd door een drietal klarinetten begeleid door de harmonie. De leiding was strak, de harmonie niet te luid, hetgeen moeilijk is in het Cultureel Centrum, dat voor alles ge- schik te maken is behalve voor mu- zie. Teveel van het goede kregen de toehoorders toen de drumband het Cultureel Centrum op zyn grondves ten deed schudden. Het ontaardde in een oorverdovend lawaai, hoewel de drumband ver achter op het to neel geplaatst was. De mars „De stad Amersfoort" uitgevoerd door ar- monie en drumband leed aan het zelfde euvel. Begrijpelijk is het ech ter dat de drumband toch ook een keer moet optreden. De vele ouders willen hun kinderen ook wel eens ho ren slaan, ook al heeft men na af loop last van doofheid. Hartveroverend was het optreden vande jonge Marianne Roodakkers, die begeleid door mevrouw Wester beek, een klarinetsolo speelde en wei- R.K. Jongensschool nu in andere bestuurslianden Jarenlang onderhandelingen tussen louders van de leerlingen van de r.k. [jongensschool, jeugdraad en kerkbe stuur der t. Bartholomeusparochie hebben nu tot resultaat gehad, dat - nAhiinioonTTr* ,aï „nn, rio ?4iet r.k. kerkbestuur, zijn zeggen- Inslaan Dahlialaan. Er zal voor ae <;ChaD in het bestuur van de ion- voorstel te behandelen tot het verle- aankoop van de Salvialaan nog een eens?chool heeft afeestaan in ande- nen van een krediet van 1492.151.90 'stuk grond van 36 m2 gelegen langs v?nall?anua"i ?962 bel voor het aanleggen van wegen in het de Bijdorplaan. gekocht moeten wor- r? vasn" ml ?er bevo'rde- derde gedeelte van het Bijdorpplan den van de heer W. den Dubbelden.,^" ™naehéf^raomsVtdholfek on- als onderdeel van het uitbreidings- HU is daartoe bereid maar wil als der|rijs ,e voorhout" Het bestuur plan Oegstgeest-Noord. De wegen compensatie van de gemeente een 4™deae stich?i,ig isah vobtt sa- zijn geprojecteerd op de gronden, ge- istuk grond kopen grenzende aan de meneesteid voorzitter A W Deute- legen binnen het gebied ten oosten Bijdorplaan. mengesteia. voorzitter aw. ueure van de Dorpsstraat en ten westen B. en W. adviseren de raad een van de Irislaan. extra subsidie van f260 beschikbaar De gemeenteraad van Oegstgeest, I Dorpsstraat te noemen Salvialaan en die woensdagavond in openbare ver- de weg van de Dorpsstraat naar de ee^aWe Wijttenbachv^e 44 ?vlnwiidie aan kaarten de leerlingen van lagere van de Korenbloemlaan en de Iris laan, het verbeteren van de Bijdorp laan en het aanleggen aan de noord kant van het wegenplan van een weg parallel aan de Floruslaan, die aan sluit op de Dorpsstraat en de Iris laan. Ook een gedeelte van de Cle matislaan zal worden doorgetrokken. Het werk zal bestaan uit het ma ken van terreinophogingen, het aan leggen van rioleringen en wegen, het van voorzieningen ter verzekering dempen van slote en het treffeWW van een goede ontwatering van het ten noorden van het wegeplan ge- lege poldergebied, dat voorlopig als zodanig zal wordèn gehandhaafd. De breedte van de rijwegen en parkeerstroken wordt respectieve lijk 6 en 2.25 meter. De rijweg van de door te trekken Irislaan krijgt een breedte van 8 meter overeenkomstig het reeds bestaande gedeelte. De trottoirs, die over het algemeen eerst na het gereedkomen van de bouw werken zullen worden aangelegd, krijgen een breedte van 2% meter, metuitzondering van de trottoirs aan de Irislaan, die 3 meter breed zullen worden. De rijwegen en parkeerstro- ke zullen respectievelijk worden be straat met klinkerkeien en betonste- nen en de trottoirs worden voorzien van grijze betontegels. De straatver lichting zal bestaan uit stalen licht masten met armaturen geschikt voor hogedruk kwiklampen. B. en W. geven de raad in over weging de nieuwe weg achter de gezonden aan het Konmklyk paar ter gelegenheid van het zilveren hu welijksfeest. Voorgesteld wordt ook medewer king te verlenen voor de bouw van een zesde noodlokaal voor de Dr. K. Schilderschool. De bouw en de in richting zullen een bedrag van f 27.000 vergen. Het college verzoekt de raad f 5200 beschikbaar te stellen voor de aan koop van een stenenschrap- en schoonmaakmachine ten behoeve van de dienst voor openbare werken. Een krediet van f 4575 is nodig voor de vernieuwing van de schoolborden en de aankoop van een schrijfmachi ne ten behoeve van de Terweeschool. Voorts stellen B. en W. voor de nieu we weg, die aangelegd is tussen de Hofdyck en de Lange Voort de naam te geven van Lijtweg. In een uitvoerig rapport heeft het college een prognose gegeven over de bouw van scholen, zowel voor het- openbaar- als bijzonder lager onder wijs, voor de jaren tot 1975. Wij ko men hierop nader terug. kom, secr. penningm. J. van der Lin den, leden de heren R. van Buul. M. van Gent en P. Warmerdam en mevr. Blank-Kolff aangevuld met als bisschoppelijk commissaris pas toor J. L. Bresser. Van bevoegde zijde vernamen we nog, dat momenteel ook onderhan delingen gaande zijnde, om de r.k. miesjesschool en r.k. kleuterschool onder te brengen in deze zelfde stichting. Hoofd van de r.k. jongens school is de heer B. G. A. M. Went, Margriestraat 27. nig last van plankenkoorts had. De operetteselectie Oklahoma van Rod- ges Hammerstein in een arrange ment van Cor. Mellema deed het goed. Twee trombonesv oerden de boven toon bij „Trombones to the fore" van H. T. Scull D. A. Pope. Vier trom- petisten traden naar voren in „Mar ching Trumpets" van Seymour in een arrangement Molenaar. De St. Laurentius bewees deze avond dui delijk dat het denieuwe uniformen en instrumenten waard is en zij kan dit jaar met succes weer gaan deel nemen aan de diverse concours. Na de pauze gaf de toneelvereni ging Altona een vertolking van „Rare Chinezen", een blijspel van Bruno J. Duin. Een swaas en erg grivool verhaal dat een goed slot had. Halve dag sluiting Het heeft het college van B. en W. goed gedacht, met een voorstel te komen de uitzonderingen op de hal- vedag-sluiting van winkels, voorheen opgenomen in de wet. thans in de ge meentelijke verordening te verwer ken. Hiertoe werd advies ingewonnen bij de Kamer van Koophandel. De Kamer meent, dat het onjuist zou zijn om, nu ter plaats slechts één leesbibliotheekbedrijf aanwezig is, voor dergelijke inrichtingen een hal- vedagsluiting voor te schrijven. Tot ontheffingen van de winkel sluitingswet 1951 behoorde de laatste aan Pasen en Pinksteren vooraf gaande aangewezen halve dag. Het blijkt, dat hieraan geen behoefte be staat. Dit zelfde geldt ook voor He melvaartsdag, behalve voor de aard- MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 26 febr. Kalveren- markt. Aanvoer 734 stuks, handel kalm. Prijzen per kg levend gew. le kw. f 2.55-2.70, 2e kw. f 2.35-2.50, 3e kw. f 2.10-2.30. KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 febr. Groenteveiling: waspeen per kist Al 15.00-16.80, A2 2.00-10.60. BI 13.70- 15.00, B2 2.00-5.50, rode kool 29.00. Aanvoer waspeen 55.000 kg. waarvan 34 000 kg voor export werd verkocht. ROTTERDAM, 25 februari. Vee markt. Totale aanvoer 1161. Vette koel en en ossen 1161. Prijzen: vette koeien le kw. f3.00- 3.30 2e kw. f 2.70-2.95, 3e kw. f 2.50- 2.70 per kg. Aanvoer vette koeien ruimer, han del: redelijk: prijzen: prijshoudend, pri ma exemplaren boven notering. RIJNSBURG, 24 febr. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Cordell Huil 175-185, Pink Attraction 180-195. Pre ludium 125-130. v. d. Eerde 125-140. Promincence 175-185. Remagen 135-145 v d Hoeff 110-115. Electra 105-110. Peach Blossom 110-125. Bellona 140-145 Edit.i Edyy 115-135, Brillant Star 48- 69, Copland 130-145 per bos; Narcissen: Insurpassible 145. Carlton 80-85, Rem brandt 85-90, Flower Record 55-65, L'Innocence 50-60 per bos. Robert Kennedy vertrokken Kort na twee uur is minister Ro bert Kennedy, vanmiddagm et zijn echtgenote van Schiphol naar Parys vertrokken. Vandaar keert h(j naar New York terug. 30500 30500 30500 „Leiden is als sta .d, architectonisch en histo risch, voor wie zien en voelen kan, een schat kist vol verrassingen. Bij iedere wending van ieder klein straatje loopt U de kans een ontdek king te doen die een vreugde des harten kan zijn". Een gevoel van trots vervulde ons toen we deze regelen tegenkwamen in het fraaie fotoboekje Leiden", dat geschreven werd door de niet-Leidenaar mr. E. Elias. Toen wij van ochtend een zwerftocht door Leiden maakten, deden wij in de Weverstraat een verrassende ontdekking, een ontdekking echter die nu niet bepaald een vreugde des harten was. De weg werd ons namelijk versperd door een giganti sche hoop puin. balken, latten en draden. Een bejaarde bewoner van de Weverstraat vertelde ons, dat de „verrassing" het werk was geweest van kwajongens, die in hun baldadigheid met behulp van enkele touwen en kabels een onbe woonbaar verklaarde woning omgetrokken hadden. Dat was dinsdag al. Het puin ligt er nu nog steeds. We vrag'en ons af wat mr. Elias zou schrijven, wanneer hij dit zag. appelen- en groenten- en fruithan del. Deze wenst de woensdagmiddag voor Hemelvaartsdag wel geopend te zijn. Het voorstel wil nu in de verorde ning tenslotte ook opgenomen zien, de verplichte halvedagsluiting voor de tabakswinkels. Grond voor woningbouw B. en W. hebben over de grondver- koop in de Zijllaan en Meijepolder, bij het fabrieksterrein Ouderzorg, on derhandelingen aangeknoopt met enkele aspirant-kopers en volledig overeenstemming kunnen bereiken. Zo zal Eurowoningen N.V. te 's-Gra- venhage 91 premiewoningen bouwen, bestemd voor de verhuur. Van dit aantal maken 29 woningen deel uit van het contingent premiewoningen 1961 terwijl een extra contingent van 12 woningen beschikbaar werd gesteld ten behoeve van de Konink lijke Marine. De overige 50 premie- woningen vormen het voor deze ge meente voor 1962 vastgestelde richt getal premiewoningen Het verheugt B. en W. te kunnen vaststellen, dat door de bouw van deze woningen een aanzienlijk aantal woningzoekenden in deze gemeente kan worden geholpen. Met de firma Joh. Noorlander en Zn. te Leiden en Stikvoorts Bouw bureau te Voorschoten is overeen stemming bereikt over de grondver- koop om de bouw van 114 woningen bestemd voor de verkoop. Geld voor muziekschool De lesgelden voor de Stichting Mu ziekschool te Leiderdorp zijn zodanig, dat de kosten van deze muziekschool niet door de inkomsten worden ge dekt. Het bestuur heeft daarom sub sidie verzocht. Voor de school bestaat goede belangstelling: 60 leerlingen volgen de lessen voor algemeen vor mend muziekonderwijs en 20 leerlin gen ontvangen blokfluitlessen. De aangevraagde subsidie bedraagt f340 en kan beschikbaar gesteld wor den uit het Cultuurfonds. Subsidie schoolconcert Het Concertcomité Leiderdorp heeft ditmaal subsidie gevraagd voor het geven van een schoolconcert. Dit is de eerst emaal, dat een dergelyk concert gegeven zal worden. Het is bestemd voor de leerlingen van de ulo-school en voor de leerlingen van de zesde klasse lagere scholen. Voor gesteld wordt de geraamde subsidie van f 145,- voor rekening van het Cultuurfonds te nemen. Aankoop molen Het volgende voorstel betreft de symbolische aankoop van de mohn in de Bospolder voor f. 1. Het bestuur van de Bospolder heeft zich bereid verklaard, de vergadering van stemgerechtigde ingelanden voor te stellen om de molen in deze polder en de 27 ca. grond waarop de molen staat voor de symbolische prijs van f. 1— te verkopen aan de gemeente. De molen moet geheel gerestau reerd worden. Eén van de roeden van de molen is zo slecht, dat die uit vei ligheidsoverwegingen verwijderd moet worden wanneer geen herstel zou plaats vinden terwijl ook de wieken- tuigage van de andere roede hersteld moet worden. Na overdracht zullen de kosten en de restauratiekosten voor rekening der gemeente zijn. B. en W. rkenen echter op subsidie hier voor van het Rijk en de Provincie. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur run. (zaterdags/! tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik- baar zijn, elke klacht onmid- - j dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BE'JRSOVERZICHT Philips willig in verdeelde markt Amsterdam 26 februari. De eerste dag van de nieuwe beurs- week heeft een „willige" stemming voor Philips te zien gegeven. By de opening op 1035 noteerden deze aan delen circa 27 punten boven de slot- koers vara vrijdag. Hoofdzakelijk Zwit serland. en Frankrijk namen de stuk ken uU de markt. Daarnaast waagde de beroepsspeculatie een kansje. Over het motief voor de aanhoudende zeer varyte tendentie van de elektro-aan- dxïlen tast de beurs nog steeds in het duister. Wel kan men ter beurze ver nemen dat op 13 maart het jaarver slag van het Philipsconcern uitkomt. De stemming voor de overige inter nationals viel wat tegen. Aku en Uni lever bij opening praktisch onveran derd, Kon. Olies min 50 cent en Hoogovens op 820 bijna 10 punten la ger. Gedurende de verdere beursduur zakte Philips in tot 1028 om zich daarna weer enige punten te herstel len. Aku deed 416%. De handel was /merendeels kalm. KLM. kreeg een hogere advieskoers op f 72.-. Wall Street sloot vrijdag gedrukt. Van de Nederlandse fondsen waren Philips en K.L.M. er zeer vast. De Westduitse beurzen gaven vandaag weinig veranderingen te zien. In de Scheepvaarthoek schommel den de koersen rond het vorige slot- niveau. De leiddene cultures werden wat lager verhandeld. Staatsfondsen iets zwakker mede in verband met de krappere geldmarkt. Aandelen Walvisvaart werden op 100, ex 6% dividend, geadviseerd, tegen vrijdag 105 cum dividend. Niet tegenstaande de slechte gang van za ken houdt de koers van de aandelen zich goed. De beurs begint er ernstig rekening mee te houden dat de maat schappij t.z.t. zal worden geliqui deerd. Alle remmen hiervoor zijn, al dus de directie in de gehouden jaar vergadering, weggenomen. Voor het fabrieksschip „Willem Barendsz" bo den de Noren indertijd f30 min. De gedachten aan een liquidatie hebben de laatste dagen kopers in de markt gelokt tegen oplopende koersen. De aandelen stegen vorige week van 96 tot 109. Claims Heineken werden op f 610 (f 630) en die van Heineken Be legging en Beheer Maatschappij op f190 (f170) geadviseerd. WISSELKOERSEN Londen 10.81%—10.81%; New York 3.61%3.61%; Montreal 3.441 3.44%; Parys 73.81—73.86; Brussel 7.26%7.27; Frankfort 90.36% 90.41%; Stockholm 70.15%—70.2Ó' Zürich 83.4283.47Milaan 58.24' 58.29%; Kopenhagen 52.54%—52.59% Oslo 50.77%50.82%Wenen 14 00%- 14.01%; Lissabon 12.69%—12.70%. Maandag 26 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 103% 10311 Ned. '59 4% 103% 103% Ned. '60-1 4% 103% 103% Ned '60 n 4% 103% 103% Ned '59 4y4 102 10111 Ned '60 4% 102 10111 Ned. '61 4% 102 10111 Ned '53 3% 98% 98% Ned Gb obi 3% 81% 82 B Ned. '47 3% 94% 94* Ned '51 3% 98% 98% Ned '53 I-n 3% 97* 97 Ned '56 3% 96%j B Ned '48 3% 91* 9111 Ned bel cert. 3% 90% Ned '50 I-II 3% 91% 91* Ned. '54 I-n 3% 92% 92% Ned '55 13% 92% 92% Ned '55 II 3y4 93% 93% Ned *37 3 93% 93 Ned. G.b obi '46 3 93% 98% Ned dol In '47 3 93% 93 Ned Inv cert. 3 99 f J 9911 Ned. 62-64 3 100* 991). Indië *37 3 100 99% Indië *37 A 3 96% 96 Ned. won. b.l. '57 6 109* 109* Ned. w.bJ. '58 4% 102% 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 114% 114 GB Ver. HVA-mij. 135% 134 A.K.U 421 416% Deli My cert 163 20 161.20 Hoogovens cert. 829% 818.10 Philips gem bez. 1008 1029% Unilever cert. 186.10 186.40 Dordtse Petr 627 629% P (50 f 20) 135.30 135 Holl Amer iyn 153% 153% Java China Pak. 152% 152% K.L.M 71.50 71.50 Kon. Ned. St.boot 186% 186% Kon Paket My 156 156 Stoom Mij Ned 171 168% Niev Goudr cert 149 148% v Ommeren cert. 340 337% Kon Rott Lloyd 155% 155 N Scheepv Unie 154% 153% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% idem 48 (3%) 96% R'dam *52-1 (4%) 100% 100% Id 37 I-II (3%) 96% 96% Z -Holl *55 4%.. iooy4 Bankwezen Bb N Gem 58 5% 104 104% id NWB'52 (4%» 100H 100% BVG rspbr f 500 196 195% BVG rspbr '52 144% 144% Industr. Obligaties Philips Doll. *51 94% 94% Premieleningen Vorige Slotkoer i koers v. heder A'dam '53 3 107 B 107 B ^,dam 86% 86% Adam 56 12%.. 86% 86% A dam '56 n 2% 91% 92 A'dam '56 III 2% 91% gin Eindhoven '54 83% Enschede '54 2% 83% 83% Den Haag *5212% 96% 95 Idem II 2% 9514 94., R'dam '52 I 2% 92 92 B Idem n 2% 97 Idem '57 2% 94% 94 Utrecht '52 2% 93% Z.-Holl 1957 2% 93% 93' Zuid-Holl '59 2% 105* 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Crediedlnstellingen Robeco254.50 254 Amst Bank 405 402 Cultuurbank 34 34% Holl Bank U eert. 225 225 Ned Handelmy 373% 369'- Rott Bank 390 389% Twentsche Bank 356 350 Senembah 410 B 410 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 742 740 Berkels Pat 313 319% Borsumy- Wehry 81 81 Calvè Delft eert 910 920 Electralasmy 394 400 B K Pap v Gelder 393 396 K Ned Grofsm 194% 190 Holl Constructie 450 Ing our Bnjj 246 240L Internatio 227% 228 Int Kunstst Ind 78% 77 v Kemp en Beg 153 15474 Leidse Wulsp.ry 556 556 Müller en Co N B 585 500 Ned Kabellabr 628 625 Philips prei 310 307 Rott Üroogd Mij 574 571 Sikkens Groep 965 955 Ver Touwtabr 417 Walvisvaart 105 101 exd Wernink's Bet my 221 228 Wilton Feyenoord 334 337%. v Wyk - Heringa 92% 92' Zaalberg 149 148 L Mijnbouw en petroleum Billton 2de r 515 510 Kon Petr if 20) 133 50 133 90 Amerik fondsen Canad Pacilic R 26 A 26% Intern Nickel 79% 78 Anaconda 50% 50 Bethlehem Steel 42% 42 Cities Service 58% 57% General Motors 56A 56* Tennecott 82 82% Republic Steel 57% 57 Shell Oil 38% 33'. 'Tnlon Pacific 33% Un States Steel 72%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3