Land bank wil Den Haag weer leefbaar maken In de toekomst: Europa's hoofdstad Ik wil ruimte scheppen Er zijn vele mogelijkheden Uiteenlopende meningen over subsidie R.K. - Leesbibliotheek Uerste bouwfondswoning te Oegstgeest in gebruik LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 99 (Van onze Haagse correspondent) ,Hoe ik mijn vak moet omschrijven? Daarover heb ik eigenlijk nog nooit nagedacht. Dat is moeilijk in enkele woorden samen te vatten. Ik moet daar even over denken", zo zegt de heer Zwols man, directeur van de Landbank N.V., en .uitgaande van het feit, dat ik een directe taak zie in het scheppen van leefruimte, wil ik proberen die leefruimte te creëren, teneinde ons allen in onze dagelijkse taak zoveel mogelijk in een goede sfeer te kunnen op vangen. Ik wil dus trachten ervoor te zorgen, dat de mensen voor het verrichten van hun dagelijkse werkzaamheden en voor hun vrijetijdsbesteding zoveel mogelijk ruimte krijgen, ruimte die af gestemd zal moeten zijn op de geaardheid en de behoeften van de mensen zelf. Door dat ruimte scheppen wil ik de mensen geluk kiger maken en hen tot een hoger niveau brengen". De Landbank, die de laatste tijd 'm het centrum der belangstelling is komen te staan door enkele formi- iabele aankopen we noemen lechts het Haagse Gebouw voor K. m W. en de Exploitatie Maatschap- rij Scheveningen heeft allereerst iet oog gericht op Den Haag. „Ik woon in Den Haag en zie elke dag, wat onze stad in haar geheel aan eetbaarheid te kort schiet. Dage- ijks word ik geconfronteerd met ülerlei mogelijkheden. Als het economisch verantwoord zou zijn, ou ik in staat zijn heel Den Haag Ie kopen, maar dat zou natuurlijk jeen zin hebben. Het enige wat ik oil is: Den Haag leefbaar maken, k heb fantasie, die mij in staat itelt, om mijn vak uit te oefenen verklaart de heer Zwols man. Binnenstad avonds doods En htf vervolgt: „Allereerst dient binnenstad, die 's avonds te doods onder handen te worden genomen, st de warenhuizen, die er reeds moeten in de „city" woonge- óuwen komen. Een groot aantal kinkels (shopping-centers) en ver- culturele- en amusementsgele- jenheden. Daardoor èn door het anbrengen van veel meer verlich- [ing kan 's avonds in de binnenstad ten gezellige sfeer worden geschapen, |ie nu geheel ontbreekt. Ook dienen meer hotels te worden gebouwd, kant door buitenlanders worden veel leizen gemaakt. En voorts moet de dossing van het parkeervraagstuk één van de grootste problemen hand worden genomen, alsmede bouw van scholen, niet alleen in .et centrum, maar obk in andere blen van de stad. Want: Den Haag een internationale stad. dus oeten er internationale scholen jn, opdat aan buitenlanders met nderen de mogelijkheid kan wor- n geboden hier te wonen. Ook enen die buitenlanders in onze stad er kantoren te kunnen beschik- n". Vrijetijds besteding Eén van de belangrijkste vraag- lukken van deze tijd is, naar de lening van de heer Zwolsman, dat er vrijetijdsbesteding. Er wordt aan e bevolking geen of te weinig gele enheid gegeven haar vrije tijd ntstaan door de vijfdaagse werk- eek te besteden. „De mensen loeten bezig worden gehouden en ier ligt primair een overheidstaak. Ie ellende van deze tijd is het be- Mrip „nozems". En waardoor moet nu an nozems worden gesproken? Hier- oor: vroeger moesten de jongens, Hls zij de school hadden doorlopen, Hfard gaan werken om iets te kunnen rdienen. Maar tegenwoordig krij- en zij al aanstonds zo'n hoog loon at zü een bromfiets kunnen kopen, aarop ze door de straten razen. Om at kwaad de kop in te drukken, ienen er in de stad vermaakcentra komen, waar men in autootjes kan ijden, met een geweer kan.schleten, f in een treintje kan zitten. Derge- jke gelegenheden tot vermaak zul- 'n de gezelligheid van de stad en aar aantrekkingskracht verhogen". Voorts ziet de heer Zwolsman een pvoedende taak in de televisie, met aar documentaires. De minder sociaal bedeelde kinde en en de armen van geest kunnen eel leren uit hetgeen op het beeld- :herm wordt gebracht. Door de tele- isie komt de wereld binnen het be- eik van de jeugd, die zich als zij d het beeldscherm een film heeft eden ook door de bioscopen aan- etrokken zal voelen als daar een oede film wordt vertoond. De televi- r. kan dan ook, naar het oordeel an de heer Zwolsman, indirect het licscoopbezoek stimuleren. Scheveningen parel der kust Op onze vraag, welke plannen hij oor Scheveningen heeft, kan de leer Zwolsman op dit moment nog een antwoord geven. „Wat de EMS «treft is de situatie thans nog lechts zó, dat de Landbank alleen naar de meerderheid van de aan telen in handen heeft gekregen. Een lesturende taak heeft zU echter nog liet. Jarenlang is de EMS zelfstan- iig geweest. Ik heb grote waarde- ing voor de leiding en het zou on- ïeus zijn jegens haar om nü reeds nijn plannen die intussen al vast staan, zij het dan nog niet op papier - aan de openbaarheid prijs te ge ren. Vermoedelijk zal de EMS zelf ook met plannen komen. We zullen moeten besluiten welk object voor lang dient te hebben en hoe het tempo van uitvoering zal zijn". Wel laat de heer Zwolsman, die over veel scheppingsdrift beschikt h\j noemt zichzelf „een roerig man netje, met het bezit waarvan elke burgemeester blij moet zijn" los, dat het in zijn bedoeling ligt de ge hele boulevard te veranderen en in drie klassen: een luxe-, midden- en gewone klasse te verdelen. En dat het plan tot de bouw van een hotel aan het noordelijk eind van de bou levard, dat in samenwerking met de EMS gewijzigd is, gerealiseerd zal worden. „Gezamenlijk met de EMS", zo zegt hij, „zullen wij ons er voor inzetten om Scheveningen tot de parel van de Europese kust te ma ken. Langs die gehele kust is nergens een plaats zo gunstig gelegen als Scheveningen, omdat het een «rrote stad als Den Haag als achterland heeft". Grabbelton zonder nieten „Ik doe mijn werk, waaraan een zekere ijdelheid natuurlijk niet vreemd is niet in mijn eigen be lang, maar in het algemeen belang met het grootste plezier. Het leven is nu eenmaal niets waard, als men niet een bepaald idealisme heeft. Ik wil mijn creatieve eigenschappen ter beschikking stellen van de gemeen schap en ik verkeer in de gelukkige omstandigheid, dat ik mijn vleugels breed kan uitslaan. Van het ene in teressante object kom ik in het an dere en dat vind ik prettig", zo ver klaart de heer Zwo'sman. En dan komt hij weer op zijn plannen: al zijn plannen, meer in het bijzonder die voor Den Haag, zijn urgent maar ten aanzien ven de rea- t lisering daarvan is hij afhankelijk van „de muts van de overheid". In tussen moeten alle plannen tegelijk worden opgezet en ontwikkeld opdat men daarmee gereed zal zijn, wan neer zij op een gegeven ogenblik te verwezenlijken zijn en met de uit voering kan worden gestart. „Het is bij ons een grabbelton en we hopen een grabbelton zonder nieten", aldus de heer Zwolsman, die eigenlijk in de gehele kust wat ziet. Verantwoorde investeringen De vraag, hoe het mogelijk is, dat hy over zovele gelden kan beschik ken, beantwoordt de heer Zwolsman als volgt: „Kennelijk geniet ik zoveel vertrouwen, dat vele instellingen my grote bedragen verstrekken. Die gel den kan ik aanwenden voor investe ringen, die mjj winst moeten opleve ren, omdat ik niet kan terugvallen op de overheid. Derhalve dienen deze investeringen economisch verant woord te zijn. Elk aanbod wordt dan ook grondig bekeken. De reken meester dient in dergelijke gevallen uit te maken of er al dan niet van een haalbare kaart sprake is. Je moet immers niet verder springen dan je polsstok lang is? Je moet wachten tot je de zekerheid hebt, dat je iets kunt gaan doen". „Intussen", zo gaat de heer Zwols man verder, „is het adembenemend wat wij aangeboden krijgen. Ik wist niet, dat er zoveel te koop is". En dan herhaalt hij, dat bij al zijn plan nen de omgeving van de Hoef- kade, een schandvlek van Den Haag, eist dringend sanering uitgaat van het algemeen belang. Maar voor de realisering van zijn plannen heeft hij de steun nodig van de overheid, die ook haar taak heeft en regule rend moet optreden. Gegrepen voelt de heer Zwolsman zich overigens door de taak, waar voor hij zich door omstandigheden en door een speelsheid van geest ziet geplaatst: de taak om gebruik makend van zijn kennis van onroe rend goed en van zijn creatieve eigenschappen de gemeenschap te dienen. Een taak, die hem grote vol doening geeft. „Mijn plannen gaan verder dan Den Haag. Zij strekken zich uit over heel ons land, dat als invoerhaven van West Europa zo bijzonder gun stig gelegen is. E:i wat Den Haag be treft: met vereende krachten dient er door de overheid, het bedrijfsleven en de bevolking gewerkt te ^rden, om van de residentie de „hoofdstad van Europa" te maken". Bundeling in bedrijfsleven De heer Zwolsman is verder van oordeel, dat er in het bedrijfsleven te veel improduktieve uren zijn, ook door te grote concurrentie, waar mede het nationaal belang niet is ge diend. Er zijn in ons land 20.000 aan nemers. Als er werken worden aan besteed komen er lange lijsten van inschrijvingen. Met het maken van de berekeningen wordt dan ook veel al het object kan immers slechts aan een inschrijfster worden ge gund improduktief werk verricht. En daarom heeft hij getracht enige bundeling te verkrijgen. „Het is je reinste waanzin", zo zegt hij, „dat er zoveel energie nutteloos wordt verspeeld en dat er zoveel uren verloren gaan". Verder wijst hij er op, dat er zoveel overheidsvoorschriften zijn, tal van beperkende bepalingen, bouwstoppen enz., dat de aannemers gebonden zijn aan die voorschriften van de ge meente, van het provinciaal bestuur en van de centrale overheid. Dit alles heeft tot gevolg dat zij vaak niet meer aan de uitvoering van de gemaakte plannen toekomen. Maar de aannemers willen omdat zij in ons land wel eens een werk toegewe zen kunnen krijgen de kern van hun personeel behouden. En zo ziet men, dat velen van hen werken in Duitsland aannemen. Intussen gelooft de heer Zwolsman, dat Nederland op zijn tellen moet passen en er voor rnoet zorgen, dat het straks niet door andere landen wordt overspoeld. De grenzen vallen immers geleidelijk weg en daarom moeten we nu al gaan proberen de Europese gedachte door te zetten. Er zal dan ook aan de toekomst moeten worden gedacht en met 't oog daar op zal samenbundeling van bedrijven in een groot Europa noodzakelijk zijn. Verder zullen meer internatio nale zaken in Nederland moeten worden gebracht, daar wij anders niet opgewassen zullen zijn tegen buitenlandse concurrentie en op den duur door landen achter het IJzeren Gordijn verdrongen zullen worden. Aan de verwezenlijking van deze brede visie zal de Landbank gaarne haar deel bijdragen. „Iedereen, die werkzaam wil zyn in het belang van de nationale economie en het alge meen b^lan» wil dienen, zal dan ook bij de Landbank van harte welkom zijn", zo besloot de heer Zwolsman. D.E.V. ontwikkelde vele activiteiten De Leidse Tuiniers- en Bloemisten vereniging ,Door Eendracht Ver bonden" hield gisteravond in café „Aniba" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. H. Smit, kon wederom wijzen op een zeer actief verenigingsjaar, dat zich ook nu weer kenmerkte door de goede onderlinge harmonie en een gestadige aanwas van het ledental. Na voorlezing van de notulen gaf de secretaris, de heer J. Roman, een gedetailleerd overzicht van de vele verenigingsactiviteiten in het afgelopen 73ste verenigings- jaar. Behalve een aantal goed be- J zochte en zeer instructieve ledenbij- J eenkomsten, werden ook in 1961 weer enkele interessante excursies ge houden en behoorden de onderlinge kweekwedstrijden tot de zeer ge- I slaagde jaarlijkse evenementen. Het jaaroverzicht van de penningmeester de heer A. Hofman, gaf niet alleen blijk van een uitstekend financieel beleid doch ook van een gestadig toe nemen van het voordelig saldo, zowel van de verenigingskas als van het gestichte jubileumfonds. De be stuursverkiezing leverde geen moei lijkheden cp, daar de periodiek af tredende heren J. Roman, P. Helven- steyn en B. J. Korenhof bij accla matie werden herkozen. Na de pauze hield de voorzitter 'n interessant en leerzaam praatje over het zaaien van zomerbloemen. Hier in zette hy uiteen, dat vele soorten z.g. éénjarige zaadbloemen vaak laat in bloei komen en dus eerst van hun kleurenpracht kan worden genoten als de zomermaanden al bijna voor bij zijn. Het verdiende daarom, aldus spreker, de voorkeur om deze soor- ten tijdig, bijvoorbeeld voorlopig on- I der glas, uit te zaaien zodat ze reeds vrcep in de zomer tot volle bloei komen. Bij de keuring van de inzending eigen gekweekt materiaal kende de jury, bestaande uit de heren A. Hof man, P. Staffeleu en H. F. Neder- berger vele woorden van lof en 8 punten voor het z.g. „puntenstelsel" toe aan de inzending van de heer A. Crama t.w. een pot met fraaie paar se krokussen. Inbraak bij C. A. Gisternacht is ingebroken in het Leidse filiaal van C. A. Na zich door het verbreken van een ruit aan de achterzijde van het gebouw toe gang te hebben verschaft, zijn diverse afdelingen doorzocht. Men bleek al leen belangstelling te hebben voor herenkleding. Bij een voorlopige in ventarisatie wordt voor een bedrag van enkele honderden guldens aan deze kleding vermist. BEUTH HEFT DEEL van bedrijf op Aan 23 personeel-leden, werkzae-m ln de veren-, kapok- en wattenefde ling van de N.V. v/h. R. M. Beuth aan de Kaiserstraat, is per 30 april a.s. ontslag aangezegd. Het ontslrg van deze personeelsleden is niet bij het Gew. Arbeidsbureau aange vraagd, terwijl hierover ook geen contact met de vakorganisaties is op genomen. De dekenfabriek. met een bezet ting van circa 50 man personeel, blijft normaal doorwerken. Het is eohter de vraag of deze fabriek, wel ke ligt op een deel van het uitbrei dingsterrein van de Universiteit, in de toekomst niet moet verdwijnen. Te veel betaalde huur Het dagelijks bestuur van de Woningbouwvereniging „Eensgezind heid" heeft zich in een rondschrij ven tot de leden van deze vereniging gericht, inzake het terug betalen van te veel betaalde huur. Het be treft hier woningen, waarvan de be woners. op grond van gebreken, me nen voor een re-titutie in aanmer king te komen. Het bestuur, dat er op rekent deze zaak binnenkort af te kunnen werken, heeft nog even fewacht met de terugberallr c - aarvoor mmerking komende huur ders. aangezien aan het College v. n B. en W. is verzocht om alle bewo ners ontheffing van de ingevoerde verhoging te verlenen. Zoals bekend komen hier alleen woningen met een bepaalde huur voor in aanmerk'ry? en dan met terugwerkende kracht tot 1 april 1960. IN DE RAAD VAN VOORSCHOTEN Dr. G. B. W. Huizinga geïnstalleerd Een van de belangrijkste agenda punten van de gemeenteraadsverga dering van gisteravond vormde een voorstel van B. en W. tot subsidiëring van de Stichting R.-K. Leesbiblio theek Voorscholen, waarover de me ningen in de raad zo uiteenliepen, dat voor de stemming over het voor stel nauwelijks te bepalen was of het aanvaard of afgestemd zou worden. Uiteindelijk bleek, dat de stem van het juist op deze avond geïnstal leerde lid de doorslag gaf en het voorstel werd met 8 tegen 6 stem men aangenomen. De WD verzette zich bij monde van mevrouw De Waal Malefyt Spruyt sterk tegen het voorstel, om dat B. en W. menen, nu deze stich ting niet in aanmerking kan komen voor Rijkssubsidie, en dus ook geen provinciaal subsidie verleend kan worden, dat de gemeente boven het gemeentelijk subsidie het bedrag van de provinciale bijdrage moet geven. Ook de P. v. d. A. was tegen, me vrouw Stoker zei, dat voor een derde van de Vcorschotense bevolking een regeling getroffen werd, die vergun- stiger was dan voor de rest. De in december gestichte Algemene Open bare Eibliotheek is immers voor de hele bevolking bedoeld. Eeide spreeksters verklaarden zich niet tegen subsidiëring als zodanig, maar wel tegen het h.i. te hoge be drag. i-/e VVD veelde meer voor een sub sidie als voor de Alg. Bibliotheek mét een „startsubsidie". De P. v. d.A. meende, dat samenwerking best mo gelijk zou zijn en zou aan de r.-k.- groepering dan nog wel met een sub sidie voor een „oriëntatie-bibliotheek" willen steunen. Aan de Korenbloemlaan Het eerste complex woningen van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten te Oegstgeest is gereed ge komen. De heer J. F. M. Steenmetser, wet houder van Openbare Werken en voorzitter van de plaatselijke com missie van het bouwfonds, droeg gis termiddag de sleutel van één van deze aan de Korenbloemlaan gelegen wo ningen over aan de eigenaar, de heer J. A. C. de Vos. Het nieuwe huis maakt deel uit van een contingent van twaalf Bouw fondswoningen, die naar een ontwerp van architect Nic. van Warmerdam uit Heemstede zijn gebouwd door de aannemer A. W. v. d. Poll, eveneens uit Heemstede. Onder degenen, die van de gelegenheid om de reeds in gerichte woning te bezichtigen ge bruik maakten, bevond zich burge meester H. L. du Boeuff. De heer R. R. Karsten bood de bewoners na mens het bouwfonds een elektrische koffiemolen aan. Tijdens de feeste lijke bijeenkomst eerst in de LEIDERDORP Raadsagenda Agenda voor de openbare raadsver gadering op maandagavond 26 febru ari. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de halve dag sluiting van winkels: tot het verle nen van een subsidie voor de uit zending van een kind naar een ge zondheidskolonie voor een tweede periode van 42 dagen; tot het verle nen van een subsidie voor de uitzen ding van een kind naar een gezond heidskolonie: tot verkoop van grond, gelegen in de Zijllaan en Meyepolder aan Eurowoningen NV te 's-Graven- hage, aan het Bouwbedrijf Joh. Noor- lander en Zonen Leiden en aan Stik- voorts Bouwbureau te Voorschoten; tot wijziging van het algemeen amb tenarenreglement voor de gemeente Leiderdorp; tot aanwijzing van een architect voor het maken van een plan voor de tweede openbare lagere school; tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting Muziek school te Leiderdorp; idem aan het Concertcomité alhier, ten behoeve van de organisatie van een school- concert; tot aankoop van de water molen in de Bospolder; tot wijziging van de Bezoldigingsregeling Leider dorp 1959; tot het toekennen van 'n uitkering-ineens aan de eerste amb tenaar ter secretarie en de gemeen te architect; tot wijziging van de verordening regelende de beloning van het brandweerpersoneel. nieuwe woning, later in „De Beuken hof" werd de verwachting uitge sproken, dat er over twee jaar hon derd bouwfondsvvoningen in Oegst geest zullen zijn verrezen. Men is nu al weer bezig met de bouw van een nieuw contingent vant tien woningen. OEGSTGEEST Wat de raad te behandelen krijgt De raad van Oegstgeest komt woensdag 28 februari 's avonds half acht in de raadzaal in vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: Benoeming van een lid van de com missie tot wering van schoolverzuim; voorstel van burgemeester en wet houders tot het geven van een naam aan een nieuwe weg; voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan Overveerpolder-Oud-Poelgeest met bijbehorende bebouwings voorschrif ten; voorstel tot- ontbinding van een pachtovereenkomst; voorstel tot ver lenging van de verhuur van grond achter de Emmalaan Boonstraat; voorstel tot het verlenen van een krediet voor de uitvoering van het wegenplan Bijdorp, voorstel tot het verlenen van krediet voor de aan koop van een stenenschrap- en schoonmaakmachine; nota van bur gemeester en wethouders over het toekomstig beleid met betrekking tot de bouw van scholen; voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van een krediet voor het vernieuwen van schoolborden en het aanschaffen van een schrijfmachine ten behoeve van de Terweeschool voorstel idem tot het verlenen van medewerking voor de bouw van een' hulplokaal ten behoeve van de Dr. K. Schilderschool. Burgerlijke Stand Geboren: Geert, zn van G. Warnar en F. Duel; Paulus F., zn van P. C. van der Vooren en E. A. van Rooden; Abraham M. M„ zn van S. de Jong en C. A. van Veen; Cornelia G„ dr van C. J. van Rijn en M. Reyn; Jollet, dr van A. P. Hartman en W. J. Lookman; Johann P. T„ zn van P. E. R. Rhem- rev en M. C. Fischer. Getrouwd: G. B. F. Dofferhof. 25 Jr en A. P. P var Rijn. 26 Jr. Overleden: M. van der aMrk. w.v. M. van Waveren; H. P. L. de Boeck; L. de Moolj. e.v. K. Pluimgraaff: S. Cohen, w.v E. de Vries; L. C. V. A. Flaes, w.v. G. W. Groen; M. van den Bergh, w.v. J. Bruggeman; C. van DuUvenbode. w.v. W. Rosema. De Britse ambassadeur in ons land Sir Andrew Noble heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan de bedrijfsautoten toonstelling in de RAI. De am bassadeur in actie met het spel met miniatuur race-autootjes, waarmee hij geruime tijd geboeid speelde. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Helena M. E., dr van W. J. de Vries en T. B. M. Demes; Elisa beth B. G„ dr van T. G. van Bemme- lcn en B. E M. van Noord; Nlenke, dr van W. Iestra en C. A. Lanting; Jeanne G. S., dr van C. Vijgeboom en A. v. d. Sluis: Sandra M. W„ dr van G Reljns en T Zevenhoven. Ondertrouwd: C. J. A. v. d. Meer en J. P. Haneveld; G. J. v. d. Poel en A. J. M. van der Weijden. Overleden: C. A. B. Jeursen, 70 Jr, e.v. H. H. Elferink. WARMOND Medische Dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door dr. Bots. Voor hout, tel. 02532-7393 Zuster Meiden, Kerklaan 14a, Voorhout tel. 02532- 7796, b.g.g. tel. 01711-206. Verhoging van (le rijvaardigheid KNAC- en ANWB-cursus in brief gewraakt (Van onze Haagse correspondent) De commissie van overleg autorij scholen, waarin de A.B.A.N., de B.B.N., de Bovag en de F.N.O.P. sa menwerken, heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Water staat zyn „bevreemding en bezorgd heid" uitgesproken over het feit, dat i de KNAC en de ANWB voortgezette i rij-opleidingen voor automobilisten j gaan verzorgen. Tegelijk is bekend gemaakt, dat de vier bonden van I autorijscholen, zelf ook een dergelijke 1 cursus hebben georganiseerd. De autorijschoolhouders erkennen grote nut, dat een cursus ter ver hoging van de rijvaardigheid van reeds geroutineerde automobilisten kan hebben. Zij zijn echter van me ning, dat een dergelijke na-scholing niet door de verkeersbonden, maar door de autorijschoolhouders dient te geschieden. Rond 1000 van de 5- h 6.000 rij-instructeurs die ons land rijk is. zullen binnenkort de tests en de cursus verhoogde rijvaardigheid kunnen verzorgen. De commissie van overleg autorijscholen acht dit een belangrijk effectiever middel in de strijd tegen de verkeers-onveiligheid dan de cursussen op zeer beperkte schaal die de ANWB en KNAC in staat zijn te geven. Om deze rede nen hebben zij de minister verzocht te bevorderen, dat de verkeersbon den hun activiteiten op het gebied van de rij-instructie zullen staken, resp. intermediair te verlenen tot het verkrijgen van een oplossing in de thans tussen rijschoolorganisaties en verkeersbonden gerezen controverse. Expositie winkels in nieuwe wijken" Op de voorjaarsbeurs, die van 12 tot en met 20 maart in Utrecht wordt gehouden, zal het middenstandscen trum dit keer byzonder aandacht schenken aan de bouw van winkels in nieuwe wijken. Door middel van een expositie „Stedebouw en midden- stad" zullen de jaarbeursbezoekers- middenstanders zich op de hoogte kunnen stellen van de laatste ont wikkelingen op dit gebied. Er zullen o.m. maquettes en foto's te zien zyn van ongeveer 35 nieuwe winkelcen tra uit verscheidene delen van het land. Daarnaast zal de voorlichting aan de bezoekers een belangrijke plaats innemen. De expositie wordt georganiseerd door de vier landelijke midden stand en de Kon. Ned. Jaarbeurs. Programma bezoek Robert Kennedy gewijzigd In het programma van het bezoek van de Amerikaanse minister van Justitie, Robert F. Kennedy, is een wijziging gekomen: H.M. de Koningin zal de heer en mevrouw Kennedy in het Paleis Huis ten Bosch in Den Haag ontvangen en niet in het Pa leis Soestdijk. Deze ontvangst zal, zo als aangekondigd, plaats vinden in de middag van 25 februari. De toespraak van minister Kenne dy tot vertegenwoordigers van de Ne derlandse studentenwereld zal op 26 februari te 13.30 beginnen. Mevrouw Kennedy zal maandag 26 februari het officiële programma van haar man niet meemaken. Op de luchthaven Schiphol zal zij zich pas bij hem voegen. Mevrouw Kennedy zal die dag bezoeken brengen aan de Amerikaanse ambassade voor een ontmoeting met het daar werkende vrouwelijke personeel. Daarna gaat zy naar het kostuummuseum en de ridderzaal. In de ambtswoning van de ambassadeur drinkt zij vervolgens koffie met de echtgenoten van de stafleden van de Amerikaanse am bassade. Na afloop hiervan gaat de tocht naar Delft voor een bezoek aan de Delftsche aardewerkfabriek „De porceleyne fles", waarna tenslotte een bezoek wordt gebracht aan het Burgerweeshuis in Amsterdam. België heeft weer een ambassadeur in Kongo (Van onze Brusselse correspondent) Voor het eerst sedert de moeilyk- heden met Kongo heeft België er weer een ambassadeur. De Kongolese regering heeft haar goedkeuring ver leend aan de benoeming van de 50- jarige graaf Kerkhoven de Denter- ghem, die sedert september 1960 zyn land ln Pakistan vertegenwoordigt. De nieuwe Belgische ambassadeur in Kongo is direct na de bevrijding van zyn land in 1944, toen hy terugkeer de uit Londen, enige tijd consul-ge neraal van België in Eindhoven ge weest. Tot zover onze Brusselse correspon dent. Een functionaris van de VN, de Noor Lehmkuhl, heeft gisteren ver klaard, dat er tekenen zfjn die wij zen op kwade trouw van de Katan- gese regering jegens de VN. Presi dent Tsjombe van Katanga voert volgens hem „berekende oppositie" tegen de volkerenorganisatie. De Noor vraagt zich af, of Tsjombe en zijn medewerkei 3 wel een oplossing van het geschil met vreedzame mid delen wensèn. Er zyn ook tekenen van hernieuwde militaire activiteit van Katangese zyde. Dani's bezoek aan Moskou had „succes" Het bezoek van de Indonesische vice-luchtmaarschalk Dani aan Mos kou, met het doel de verzending van Russirche wapens voor Indonesië te bespoedigen, is volgens een Indone sische militaire woordvoerder „met succes bekroond", aldus Antara. Vice-maarschalk Dani, die zich in Honkong bevindt, op de terugreis naar Indonesië, heeft gezegd, dat de Sowjet-Unie reeds een eerste hoeveel heid militaire uitrusting heeft ver zonden. De Prot. Chr.-fractie bleek verdeeld te zijn. Mr. dr. Van der Wilde was voor de voorgestelde regeling, maar de heer Dirksen was tegen. De heer Van der Wilde meende, dat de raad geen oordeel mag uitspreken over de subjectieve aanpak van anderen, dat men niet zijn eigen standpunt aan die anderen mag opdringen en dat de geestelijke vrijheid van de ander niet aangetast mag worden. De heer Dirksen meende, dat dit voorstel in het financiële beleid van de gemeente niet tot zijn recht komt. Doordat een kleine bevolkingsgroep op verschillende punten bevoordeeld wordt boven een grote, kon spreker niet aan dit voorstel zijn steun ge ven, temeer niet, omdat dit een precedent kan betekenen. Dr. P. S. Pels (PvdA) legde de na druk op de algemene kant, waarbij hij stelde, dat het proces om tot samenwerking te komen in Neder land sterk leeft, en dat ook hier samenwerking mogelijk moet zyn. De rooms-katholieken, die lid zijn van de PvdA zouden het in hoge mate be treuren als de PvdA dit voorstel zou steunen en een kleine groep een zo hoog subsidiebedrag zou geven, waar een algemene bibliotheek mogelijk zou zijn. In een emotioneel getint betoog pleitte de heer Fortanier (KVP) voor een zekere soevereiniteit in eigen kring. Nu de r.-k. groepering in Voorschoten om principiële redenen niet mee kan doen aan een R.-K. Bibliotheek, moesten aar zijn mening deze principiële redenen geëerbiedigd en gehonoreerd worden. De totale subsidie van de Alg. Bibliotheek komt uit de belastinggelden van Nederland en de gemeentelijke financiën komen voor 85% uit diezelfde Rijkspot. Volgens spreker zou het voorstel van mevrouw Stoker de doodsteek aan de R.-K. Bibliotheek geven. Burgemeester De Kool verdedigde het voorstel van het college van B. en W. dat een objectief standpunt inneemt, omdat men niet mag op treden als rechter der geesten. Met deze subsidie is beslist het algemeen belang gediend. Spreker had er wel begrip voor dat er in de raad leden zijn, die het jammer vinden, dat de beoogde samenwerking niet tot stand kon komen. Op verzoek van vele leden werd een hoofdelyke stemming gehouden, waarbij het tot bijna aan het eind nog onzeker bleef hoe de uitslag zou zijn. Toen de heer Huizinga (het nieuwe lid, dat als lid van de CHU thans een AR-zetel inneemt) voor stemde was het pleit beslist. Het voorstel werd aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de VVD en de PvdA (de heer v. d. Werf was wegens ziekte afwezig) en de heer Dirksen (Prot. Chr.). De overige voorstellen werden zon der uitvoerige bespreking en zonder stemming aangenomen. Voordat de raad aan het afwerken van de agenda begon werd dr. G. B. VV. Huizinga, rector van een Chr. Ly ceum in Den Haag als lid beëdigd en geinstalleerd. Voor het eerst na enkele maanden was ook wethouder Dekker weer het grootste gedeelte van de vergadering aanwezig. De heer Pels informeerde bij de rondvraag naar schuilgelegenheden by de bushalten. Daarover is contact met de NZHVM opgenomen, zei de voorzitter. Op een vraag over bezwa ren tegen de doorbraakplannen naar de Voorstraat en intekenlysten voor handtekeningen die in de gemeente de ronde doen of gedaan hebben, om tegen deze doorbraak te protesteren, kreeg de heer Pels te horen, dat bin nen de nu gesloten termyn een res pectabel aantal bezwaarschriften is binnen gekomen. Het verheugde de burgemeester, dat er zo meegeleefd wordt, ook door niet by de doorbraak betrokkenen, maar de heer Pels vreesde toch ook dat dat verwarring zou geven. De heer De Groot informeerde naar het advies van Ged. Staten inzake de annexatie, waarop de voorzitter ant woordde, dat G.S. deze adviezen niet openbaar mochten maken, en dat B. en W. inmiddels aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd heb ben van dit advies op de hoogte ge steld te mogen worden. In verband met (Te besprekingen van de uitbreidingsplannen in de ge meenteraad van Leiden, waarbij zelfs al over de demping van de Korte Vliet (nu nog de grens met Voorscho ten) is gesproken zei spreker: „Hou ze in de gaten". Europese samenwerking bij ruimteonderzoek Twaalf Europese landen, waar onder Nederland, hebben gisteren te Parijs overeenstemming bereikt over een ontwerp-conventie voor de op richting van een Europese organisa tie voor ruimte-onderzoek De voor zitter van de conferentie over deze organisatie, de Brit Massey, zei dat het ontwerp in de komende twee of drie maanden by de regeringen van twaalf landen ter ondertekening zal worden ingediend. De byeenkomst te Parijs heeft drie dagen geduurd. De afgevaardigden hebben tevens besloten de Europese voorbereidende commissie voor ruimte-onderzoek te laten voortbestaan. Speurtocht naar vermiste jongen afgelast De Rijkspolitie heeft de speurtocht in de omgeving van 't Harde naar de vermiste Gijsbertus Wilhelmus Verrips uit Amsterdam afgelast. De hele dag zijn nog ongeveer 500 militairen en 200 mannen van de Rijkspolitie aan het zoeken geweest. Nu is echter komen vast te staan, dat de personen die de vermiste jongen meenden gezien te hebben een spijbelende schooljongen hadden ontmoet, die sprekend op de vermiste jongen leek. Over Gijsbertus Verrips, die sedert twee dagen in Amsterdam vermist wordt, is verder nog niets bekend.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9