Aandelenkoersen sterk in februari gestegen Conjunctuurtest van bemoedigend JERUZALEM, een stad vol tegenstrijdigheden Kerkdiensten Leiden en omgeving Ondanks stijgende kosten en dalende winstmarges Kerkelijk Leven „Israëli's brengen iets ongelofelijks tot stand" CHALET KAAS LETDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 (Van onze financiële medewerker) Februari moge dan minder beursdagen tellen dan de meeste andere maanden, wat de omzetten op de aandelenmarkt van de Amsterdamse beurs betreft, zal zij ongetwijfeld een goed figuur slaan. Want tot dusver kan van een zich nog steeds uitbreidende handel worden gesproken, waarbij de dagelijkse omzet tot boven f 5 miljoen is gestegen, een cijfer dat sinds lang niet is voorgekomen. Stijgende koersen trekken doorgaans nieuwe kopers en daar het beschikbare materiaal beperkt is, voltrekt deze nieuwe hausse zich sprongsgewijs. Eind januari was het algemeen indexcijfer lager dan uit. 1961, vooral doordat de internationals het lieten zitten, maar in de eerste drie weken van februari is het algemeen indexcijfer van 404.50 tot 427 voor uitgegaan, waaraan zowel dat van de internationals als dat van de Neder landse industriële aandelen en de bankaandelen hebben bijgedragen. Aanvankelijk was de koersstijging bij de industriële en de bankaande len het grootst, een aanwijzing voor het vertrouwen dat de belegger in de Nederlandse economie bezit. Want ook al kan, als een min of meer technische oorzaak van de vraag naar aandelen op de voortgaande kapitaalvorming worden gewezen, er zijn naast aandelen immers ook an dere vormen van belegging en dat aandelen thans weer favoriet zijn moet dus wel iets met dat vertrou wen te maken hebben. Dit verdient temeer de aandacht, omdat de verwachtingen voor het Nederlandse bedrijfsleven niet be paald hoog gespannen zijn. Van de meeste beschouwingen in de jaarver slagen en van industrieleiders is de klacht over stijgende kosten en da lende winstmarges het refrein en tot dusver wijzen de cijfers over 1961 die bekend worden, merendeels een kleinere winst aan dan die van 1960, terwijl ook de dividenden hier en daar wat lager zijn. Dat er op dit punt altijd verrassingen zijn, is bij Wilton (scheepsbouw) gebleken, die haar dividend van 11 tot 16 ver hoogt. Aanpi ruim zelfs naar het oordeel van de regering, reden waarom ze met een 4 lening van f 300 miljoen is uitge komen, die tegen 99 1/4 zal wor den uitgegeven. Dat het rendement van deze obligaties niet meer dan 4.072 bedraagt wijst er op dat het aanbod van kapitaal in ons land nog altijd groot is. De oude 4 le ning (van 1961) was trouwens al tot bijna 101 opgelopen, wat een ren dement van iets minder dan 3,9 betekende, waarop onder invloed van de nieuwe lening deze week een lich te daling is gevolgd. Laatstgenoemde biedt voor de inschrijvers, mede om dat hierbij geen provisie behoeft te worden betaald, toch nog een hoger rendement en men zal het vermoe delijk weer beleven dat vooral de grote beleggers en weer als gieren op afvliegen. Zelffinanciering De nieuwe staatslening wordt niet wegens geldgebrek uitgegeven. Op 19 dezer had de schatkist nog een te goed bij de Ned. Bank van f 776 mil joen en het is blijkbaar alleen de bedoeling de beschikbare middelen in de geldsfeer te verminderen, ten einde al te grote investeringen t-e voorkomen. Of hiervoor inderdaad gevaar bestaat, is een tweede, waar over men het niet in alle kringen eens is. Want volgens vele economi sche deskundigen blijft industriële investering een van de belangrijke voorwaarden van een noodzakelijke produktiviteitsstijging en waarom mag het bedrijfsleven, dat thans met zoveel knelpunten heeft te kampen, niet tegen een lage rente aan kapi taal worden geholpen? De Staat gaat intussen voort met de consolidering van schuld. Met de opbrengst van de nieuwe lening zal schuld op korte termijn worden af gelost, zodat opnieuw een groter deel van de beschikbare kapitalen zal worden gebonden. De geconsolideerde binnenlandse schuld is sinds uit. 1958 met ca. f2 miljard tot ca. f 13 miljard gestegen, de buitenlandse is van fl.7 miljard tot beneden fl miljard gedaald en de totale staatsschuld, kort na de oorlog ca. f27 miljard, ligt thans be neden f17 miljard. Over zelffinanciering gesproken! NED. HERV. KERK. Beroepen te Rijswijk (Z.-H.), (5die pred.pl.) W. Pelleboer te Wageningen. Te Hemmen (toez.) W. B. A. Smits te Rotterdiam-Feijenoord. Te Dedeme- vaart W. Straaitsana te Saaxum. Te El'speet-Uddel'-VLerhouten (2de pred.- pl.) L. van Nleuwpoort, kand. te Lln- scnoten. Te Dordrecht (vac. J. v. d. Velden) C. Graafland te Woerden. Aangenomen naar Nleuw-Beijerland M. Bergsma te Eexnnes-Bulten. GEREF. KERKEN. Beroepen te Wierum J. van E(Jk, kand. te Emimen. Te Zeist (vac. J. Wilschut) A. van der Kooij te Woer den. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Zaamslag J. C. van RavenswaalJ te 's-Gra/venhage-Scheve- rulngen en E. Venemia te Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Utrecht Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en A. Hofman te Zeist. BRIEVEN UIT ISRAEL (II) Maar op Shabbath wordt geen zonnescherm opgehaald anno 1982 in Mea Shearim iets van te zien en te beleven. Er is ook een ander joods leven: wij zijn ook even geweest in de prach tige luxueuze synagoge van het op perrabbinaat, het tegenwoordige sanhedrin, juist op het ogenblik dat de dienst uitging. Moderne mensen, in hedendaagse kleding, een enkele vrouw zelfs zonder hoofdbedekking (tenminste in de hal van het ge bouw) Zo is Jeruzalem een stad vol tegen strijdigheden. Nergens ter wereld vindt men zo'n door een gekrioel van zoveel rassen en nationaliteiten. In het YMCA-gebouw is dat uiteraard ook duidelijk te merken. Er heerst hier een Amerikaanse stijl, ln de kamers en de maaltijden, maar men wordt bediend door een neger en allerlei andere oriëntaalse lieden. Jeruzalem, 7-2-'62 (Shabbat). Het laatste stuk van de reis naar Jeruzalem was bijzonder boeiend. Vrijwel alles wat we zagen werd uitvoerig verklaard door onze gids. Deze mensen krijgen een grondige opleiding van enkele jaren en moeten dan een bijzonder zwaar staatsexamen afleggen. Zjj zijn dus historisch en archeologisch prima op de hoogte en weten ook alles van het moderne Israël Het is natuurlijk onmogelijk om het allemaal weer te geven, wat hij vertelde. Twee, dingen zou ik naar voren willen halen. Allereerst hoe we onder de indruk kwamen van het feit, dat al die vruchtbare landouwen ln de laatste 10 jaar tot stand zijn gekomen ten koste van het leven van talloze jonge mensen. Jongens en meisjes, voor wie ergens langs de weg een groot gedenkteken staat, met het opschrift: „Als gij de Negeb verlaat, gedenk dan onzer". Wy reden, dichter bij Jeruzalem over de weg, die de naam draagt: weg der courage, die gebouwd is gedurende de nachten, vlak onder de neus van de Arabieren, tijdens de bekende strijd om Jeruzalem. En langs het gedeelte dat nog de oude weg is, dat in een ravijn ligt, zien we tientallen autowrakken. Hier zijn de jongens en meisjes by honderden gesneuveld. Toen ze in geïmproviseerde pantserauto's voedsel brachten naar het toen van de rest van Israël afgesneden Jeruzalem, gedurende de strijd met de Transjordaniërs. Zy die zich hiervoor gaven, wisten van te voren vrywel zeker dat het hun leven zou kosten. Maar het was voor Jeruzalem! Het is ook heel merkwaardig om b.v. bij Queriat Gath de straat waar precies te kunnen zien hoe de dorpen gebouwd worden: een kring van a- dorpen waar een 30 gezinnen wonen, in 't midden een to-dorp. waar de scholen zijn, de dokter woont, het postkantoor is enz. en c: de kleine steden. Tegelijk ziet men dan vaak, assen Op wat- langer zich twijfelt men blijkbaar niet aan de mogelijkheden voor de Nederlandse ondernemingen, waarvan de meeste financieel sterk en goed geoutilleerd zijn. Als ze dan ook nog over vaste goederen ter reinen, fabrieken, huizen beschik ken, is men bereid voor de aande len hogere koersen te betalen, om dat van de waardestijging dier ac tiva in verband met het hoger ni veau van lonen en prijzen in het buitenland, waarbij Nederland zich geleidelijk zal moeten aanpassen, vooreerst nog geen einde wordt ver wacht. Het is bekend dat de werke lijke waarde van dergeiyke activa bij de meeste Nederlandse onderne mingen verborgen wordt gehouden, maar reeds de aanwezigheid ervan is voor velen een prikkel tot aankoop van de aandelen. zy die, ondanks de litanie over stygende kosten en dalende winst marge, in de Nederlandse economie vertrouwen blyven koesteren, zyn daarin gesteund door de conjunc tuurtest voor januari van het C.B.S., dat stygende tendens van de gemid delde dagelykse bedryvigheid con stateert en eveneens een toeneming van de orders, niet het minst voor export. In de sector „consumptiegoe deren" is men zelfs zeer tevreden, hetgeen op grond van de consump tieindexcijfers niet kan bevreem den. Omerkeiyk Is voorts dat ook de Duitse beurzen sinds het begin van februari een betere tendens tonen en ook daar een niet onbelangrijke koersstijging op de aandelenmarkt heeft plaats gehad. West-Duitsland profiteert niet in de laatste plaats van de Euromarkt. Terwijl de export in 1961 in totaal met 6 steeg (van DM 44.4 miljard tot Dl\!l 51 miljard), ging die naar de E.E.G. landen met niet minder dan 14.4 vooruit. Ook de invoer uit die landen Is meer toe genomen dan de totaalinvoer en ja nuari heeft opnieuw gunstige cijfers doen zien. De ruimere kapitaalmarkt speelt ook in West-Duitsland een rol. De 6 obligaties noteren weer 1 2 boven pari en voor het eerst sinds lange tijd is weer een 5 3/4 lening van de Deutsche Bundespost tegen 99 aan de markt, waarbij in de Duitse beursberichten ook melding wordt gemaakt van een grotere be langstelling van het"" buitenland, ook voor de aandelen. Ontspanning By deze verbeterde tendens op de effectenbeurzen mag niet worden voorbygezlen dat -er ten aanzien van de internationale politiek een periode van opmerkeiyke ontspanning is (of schynt te zyn) ingetreden. Chroest- sjow en Soekarno zyn in de dagbla den van de frontpagina verdwenen, Frankrijk en Algerye zyn het over een vredesverdrag eens geworden en de schrikkelyke natuurramp in West- Duitsland heeft opnieuw een besef van humaniteit en internationale so lidariteit zichtbaar doen worden. Nu ook de economie meer en meer wordt geïnternationaliseerd, kunnen de beurzen voor dergelyke verschynse- len niet ongevoelig biyven. Er valt nog op een andere ont spanning te wijzen. Behalve in West- Duitsland, is ook in Engeland een verruiming van de kapitaalmarkt in getreden, als is het disconto tot dus ver nog op 6 gehandhaafd. Het pond wordt met minder wantrouwen beoordeeld, zoals blijkt uit de koers stijging van Engelse obligaties (ten onzent van de 3 War Loan) en de grote uitzettingen van buitenlands kapitaal (ook van Nederland) in En geland. Ook ln de V.S. tendeert de kapitaalmarkt naar enige verruiming en de dollar ligt sinds de laatste we ken vaster in de markt. Ruime kapitaalmarkt Ondanks de afvloeiing van kapi taal naar het buitenland, blijft in ons land de kapitaalmarkt ruim, te Woord en sacrament" in de Geref. Kerk te Lisse. (Foto Will Eiselin) Zondag 25 februari Leiden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. J. de Wit. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. H. Bouter; 5 uur ds. J. M. D. van den Berg. Marekerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hu- beek; 7 uur dr. P. L. Schoonheien en enkele Open Deur-medewerkers sters Je moet maar geluk hebben! Samen zang met koperblazers „Concordia". Oosterkerk: 10 uur dr. P. L. Schoon- heim; 5 uur ds. J. Groot (H.A.). Bethlehemkerk; 10 uur ds. J. M. D. van den Berg. Maranathakerk: 10.30 uur ds. J. A. Eekhof. Bevrijdingskerk: 9 uur dr. K. E. H. Oppenheimer; 7 uur ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 uur ds. P. A. A. Klusener te Delft. Aula school Marnixstraat: 10 uur d6. H. W. van den Brink te Den Haag. Ver. van Vrljz. Herv.: Geen dienst. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. M. Charensol. Acad. Ziekenhuis: 10 uur ds. I. S. Kijne. "Diaconessenhuls10.30 uur ds. J. H. Kappers te Oegstgeest. Jeugdkerk (Aula Gymnasium)10 uur dhr. L. de Liefde. Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 uur ds. Rothuizen (Openb. geloofsbelijdenis); 5 uur ds. Heule. Petrakerk, Surinamestraat: 10 uur ds. Haverkamp; 5 uur ds, G. L. R. Riphagen te Leidschendam. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dron- kert; 5 uur ds. de Boer; 7 uur ds. Ha verkamp. Maranathakerk: 9 uur ds. de Boer; 5 uur dr. Dronkert. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 10.30 uur ds. Heule; 5 uur dr. Wes terink (Openb, geloofsbelijdenis). Groenhoven: 10 uur ds. G. L. R. Rinhagen. Evangelisatie-samenkomst ,,De Mirt" (Lage Rijndijk 64): 10.30 uur dhr. Bikker. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (onderw. Wacht, want gij weet niet wanneer de Heer komt) en 5 uur (onderw. Valt er niets te verdienen?) dr. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur ds. C. Molenaar (vrijdag 7.30 uvu: ds. A. Ver- gunst). Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. W. de Graaff te Glessendam. Doopsgaz. Gem.: 10.30 uur dr. 8. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur dr. J. F. van Royen te Rotterdam. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3): 10 en 5 uur dhr. Th. Dikkes; dinsdag 8 uur bijbelstudie. Baptlstongemeente10 en 5.30 uur dhr. J. Malgo te Maassluis; vrijdag 8 uur bidstond. Oude Kath. Kerk: (Zoeterw. Singel 50)9.45 uur Hoogmis; woensdag 9 uur H. Mis). Vrije. Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): 10.30 gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Leger des Hells: 10 uur heiligings- dlenst- 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje: 7.30 uur opwekkingssamen komst (alle bileenkomsten o.l.v. kapi tein Van Engelen). Evang Luth. Gem.: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Engelse dienst (Oud Kath. Kerk. Zw. singel 50): 7.30 uur. Aarlamlerveen Herv. Gem.: 10 uur ds M. H. Boogert (H.A.); 7 uur ds. W. Radstake te Rotterdam (Jeugd dienst). Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 6.45 uur ds. D. H. Biesma te Lisse. Alphen aan den Rijn Herv. Gem.. Julianastraat: 10 uur ds. Bossenbroek te Rljsoord; 6 30 uur dr. G. Ph. Scheers te Haarlem (Jeugddienst). Aula Irama- nuëlschool, Anna van Burenlaan; 9.30 uur ds. M. Hanemaaijer. Kapel Gouw- sluis: 10 uur ds. Joh. Stehouwer. Ge bouw Jonathan: 10 uur dB. P. A. Le- feber. Oudshoornseweg9 uur ds. A. Breure; 10 30 uur ds. Saraber te Voor schoten; 6.30 uur ds. A. Breure. Mar- tha-Stlchtlng: 10.30 uur J. H. Bogers. Geref. Kerk, Maranathakerk. Raadhuis straat: 10 uur ds. J. H. Sillevis Smltt te 's-Gravenhage. Salvatorlkerk, W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. K. H. Schu ring. Herv. Kerk Julianastraat: 3 uur ds. G. Mulder, gezamenlijke afschelds- dienst. Hooftstraat: 10 uur ds. Bleek te Woubrugge; 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout te Hazerswoude. Geref. Kerk (Vrijgem.): 9 en 5 uur kand. R. van Nus te Amersfoort. Chr. Geref. Kerk, Jeruzalemkerk: 9.30 en 5 uur de heer J. van Leeuwen te Scheveningen. Oud Geref. Gem.. Van Mandersloostr.: 9.30 en 4 uur Leesdlenst. Rem. Geref. Gem.. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. A. Hoff-Visscher te Boskoop. Baptisten- gem., IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.; 9.30 uur lcand. Vroegindeweij te Bleiswij k; 6 uur ds. Van der Linden te Den Haag. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. van Eijk te Bergschenhoek; 6.30 uur ds. W. Kool te Woerden. Nieuwer- brug: 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Herv. Evang.: 9 uur dr. H. J. Honders te Sassenheim. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. A. C. Kersten te Utrecht. Nieuwerbrug: 9.30 en 6,30 uur ds. C. J. Tisslnk. Geref. Kerk (vrijgem.)10.30 en 3 uur kand. R. van Nus te Amers foort. Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees dlenst (woensd. 7.15 uur ds. C. Mole naar te Moerkapelle)Ev. Luth. Gem.: 10.30 ds. A. Jense. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. W. L. Heljmans. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. P. J. Luyendljk te Ermelo. Chr. Geref. Kerk: 9.15 en 4.30 uur (ln Herv. Verenigings gebouw) ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Rem. Gerei. Gem.: 10 uur da. A. Hoff-Vis scher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; 6.30 uur dr. De Graaf te Woerden. Geref. Kerk: 9.30 ds. N. W. v. d. Hout; 6.30 uur ds. W. Tom te Oudshoorn. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds, J. Veenendaal; 7 uur ds. J. v. d. Berg uit Leiden (jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr, Geref. Kerk: 9 uur ds. H. Biesma te Lisse: 3 uur ds. L. Floor te Nieuw Vennep. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatiesamenkomst 3 uur, ev. V. d. Berg uit Wassenaar (donderdag 8 uur in gebouw Haven 80 ev. J. ZU1< stra uit Gouda). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den R(jn Herv. Gem.: 10 en 6 uur ds. A. Makkenze. Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee. Gymnas tieklokaal school Narcisstraat: 10.30 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. H. de Valk; 5 uur ds. L. van der Linde te Rijnsburg. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Oude Kerk: 9 uur ds. Offerlnga; 10.30 uur ds. Tukker; 6 uur ds. Moerenhout. Kapel: 10 en 5 uur kand. Koppenhol te Rijswijk. Gr. van Prlnstererschool 10 uur ds. de Vos; 6 uur ds, Tukker. Aula Nwe begr.plaats: 10 uur ds. Moe renhout. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Pijlman. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. B. J. A. Streefkerk te Den Haag; 5 uur ds. Pijlman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Jong. Geref. Kerk (vrllgem.): 8.30 en 3 uur ds. J. Bos; 10.45 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur Leesdlenst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur Leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Bouma, Noordwijk a/Zee. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek; 6.30 uur prof. dr. H. Berkhof. Kerkzaal: 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 9 uur ds. J. Banga te Westerwljk; 11.15 uur ds. F. Mlnnema te Oosterwijk (Beide dien sten H.A.); 6.30 uur ds. F. Mlnnema. Kerkzaal: 4.30 uur ds J. Banga (H.A.). Ver. Vrijz. Herv., Gebouw Lindelaan 12a: 10.30 uur ds. J. G. Jacobs te Den Haag. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. GIJsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 2 30 uur ds. H. J. Koffrle. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers te Lelden; 7 uur ds. Jac. de Vos te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk (tijd. in Chr. Geref. Kerk): 9 uur ds. K. Schouten; 7 uur ds. C. Goeman te Haarlem. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur Leesdlenst. Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 4.30 uxor ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9 30 en 3 uur Leesdlenst (donderdagavond 7.30 uur Leesdlenst). Ned. Prot. Bond: 10.30 uur geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur dhr. G. Nieuwenhuijsen (jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. A. C. van den Koppel te Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer te Lelden. Noorxlwljk Binnen Herv, Gem.; 10 uur ds. J. W. Sepmeyer (Jeugd dienst); 7 uur ds. W. Hoekstra te Noordwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30, 5 en (11 uur v. d. Berghstichtlng) ds. W. Dekker. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur prof. dr. H. Berkhof; 5 uur ds. N. J. Cupédo; 10 uur (Sole Mlo) ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda. Herv. Geref. Ev.: 10 en 5 uur dhr. O. Keating te Dlrks- land. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 en 7 uxxr (leesdlenst) ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem.: Paulus- kerk: 10 uxxr ds. J. Irlk; 7 uur ds. G. F. Callenbach. Groene- of Willlbrord- kerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser. Ver. v. Vrijz. Herv.: Willem de Zwijgerkerk: 10.30 uur dhr. J. P. Hulsbosch te Sas- senhelm. Geref. Kerk, Mauritsl&an10 en 6 uur ds. Kappers, Geref. Kerk (vrijgem.): 9.30 uur ds. C. J. Breen; 3.30 uur ds. Hoelstra te Utrecht. Oude Wetering Herv. Gem.: 10 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur onbekend. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. D. Groenen- boer uit Zeist (jeugddienst). Bethel- kerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosliga. Geref. Kerk. Rapenburg: 9.30 uur ds. L. v. d. Linde; 5 uur ds. H. Post. Petrakerk: 9.30 uur ds. J. Bljleveld; 5 uur ds. H. de Valk uit Katwijk a/d Rijn. Maranathakerk: 9.30 uur as. H. Post; 5 uur ds. J. BU- leveld. Geref. Kerk (vrijgem,)10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 7 uur ds. D. ter Stegen (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 uur ds, H. van den Berg; 5 uur ds. C. W. Th(|m te Nw.-Vennep. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds, P. J. Pagêe, legerpred. uit Hilversum. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dhr. G. J. W. den Herder te 's-Gravenhage. Ter Anr Herv .Gom.: 9.30 en 6.30 uur ds, Neyenhuls uit Voorburg, Ge ref. Kerk: Ï0 en 6.30 uur ds. Mulder uit Amsterdam. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur dhr. D. Bouman te Katwijk aan Zee; 6.30 uur ds. J. H. Bogers te Alphen a/d RUn. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgem.) 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Cadee, Oudshoorn; 7 uur ds. Meljering (Jeugddienst). Rijndijk: 10 uur ds. Meijerlng. Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 uur ds. D. J. Modderaar. Geref, Kerk (vrijgem.)10 en 6 uur ds. G A. Hoekstra te Utrecht. Slmson geleefd heeft een ./tel", dat is een archeologische heuvel, waar onder de oude stad nog verborgen ligt. vlak onder de oppervlakte. Zo werd de profetie vervuld: „Ik zal de verwoeste steden herbouwen'". Hoe dichter we bij Jeruzalem kwamen, hoe drukker het werd op de weg. Auto's reden in hoge snelheid voorbij, „sneden" zelfs. Iedereen haastte zich om nog vóér de shabbat in Jeruza lem te zijn. Een merkwaardige span ning werd voelbaar. Wij gingen op naar Jeruzalem! De gids had het aan 't begin van de tocht al gezegd: „Je ruzalem, wij komen!" Eindelijk de ïn haar tweede reisbrief uit Is- f raël schrijft mevr. mr. A. Hon- nefBender, de predikants- j vrouw uit Leiderdorp, over haar 1 bevindingen in de Godsstad Je- ruzalem. Het eerste artikel werd gepubliceerd in ons nummer 1 van donderdag j.l. laatste heuvel en daar lag de stad. hoog op de heuvel. Veel hoger en veel eenzamer dan ik me had voor gesteld, blinkend in de zon. als een schitterende kroon. Zongen wij psalm 122: „Jeruzalem, dat ik bemin, wy treden uwe poor ten in, hier staan o Godsstad onze voeten. Jeruzalem is wel gebouwd wel saamgevoegd. wie haar beschouwt, zal haar als 's bouwheers kunstwerk groeten." Shcbbat in de sjoel Wij logeren hier in een van de mooi ste gebouwen van het Midden-Oos ten: het YMCA-hotel, met de be roemde hoge boren. Een verademing, na al het voorafgaande. Een uurtje na onze aankomst zijn we al onder gedoken in de orthodoxe wijk, om te proberen het begin van de shabbat in een „sjoel" mee te maken. Er zijn er tientallen hele kleine armoedige vieze synagogetjes. Ze zyn niet moeilijk te vinden, want overal zie je indruk wekkende figuren, met grote bont- hoeden en gehuld in gebedsmantels, die dan ergens in een deurtje ver dwijnen. Daar is dan een sjoel. WiJ kwamen terecht in een heel oud klein vervallen schuurtje. waar de Russi sche synagoge was. Uiterst orthodox, zo zelfs, dat de stok-oude rabbi niet met de .dienst wilde beginnen, omdat er christenen by waren. Tenslotte deed hij het toch maar; toen er 10 joodse mannen aanwezig waren be gon hy\ Wy vrouwen zaten boven achter de tralies en zagen door de kiertjes het vreemdste tafereel dat u zich kunt voorstellen. Slapende kin deren op de banken langs de mum- de .oude rabbi, die het bovenlyf heen en weer weigend de Thora las; een jonge man. getooid met slaaplokken, die het later overnam, op de galerij een paar oude in lompige kleren ge hulde vrouwtjes, ook verdiept in hun gebeden. Intussen allerlei heen en weer geloop en gepraat en toen we weggingen een vriendelijk „Shabbat Shalom Vanmorgen, zaterdagmorgen, zijn we weer de oude wijk Mea Shearim ingegaan en hebben weer een der gelyke sjoel bezocht. Eén was zó klein en zó streng, dat er niet eens een vrouwengalery was! er vlakbij was een andere met een galery. die op twee sjoelen uitkwam. Een van de vrouwen kwam naar me toe en liet me ln baar oude testament meelezen. I Vele stukken zei ze uit 't hoofd op I Weigingen weer: shabbat Shalom! I In zo'n synagoge heeft dus ook 1 C hristus verkeerd en meegedaan. Wat hebben we toeh een westerse figuur gemaakt terwiil Hij In wer kelijkheid een echte jood Is geweest en als jood geleefd heeft. Maar on dit joods godsdienstige leven heeft Hl| ook Juist Z(jn felle kritiek gehad, op net star formalistische ervan. Het En in de benedenverdieping is het een gaan en komen van de Jeruza- lemse jeugd. De scooters en brom mers staan op de parkeerplaats en binnen amuseren ze zich in de cafe taria en de pingpongzalen, en praten en schaken ze wat. Allemaal donker - ogige Jongens, met zwarte kuiven en baarden maar in net zulke spijker broeken en Jacks als in Leiden op de Steenstraat en Stationsweg. Vooral vandaag is het druk beneden. Het is shabbat en het giet van de regen! Ja heus. vanmorgen was er zelfs zo'n echte venijnig striemende Hollandse hagelbui. Het is misschien 8 graden (gisteren in Eilat 23 graden!) en het is maar goed dat we winterjassen bij ons hebben. Het gebouw is trouwens centraal verwarmd zodat onze spul len terwijl we zitten te schrijven, weer wat op kunnen drogen. Jeruzalem is volkomen uitgestor ven op shabbat en de zonneschermen die hier en daar nog uithangen, wapperen in flarden ln de storm achtige wind. Want opgetrokken worden ze vandaag beslist niet! Er staat hier in Jeruzalem nog heel wat op ons programma. Vanuit Ti berias zal ik wellicht weer kunnen schryven. Maar het is me nu wel heel duide- ïyk dat er veel tyd en bezinning nodig zal zyn, om de enorme inge wikkelde problemen die in Israël aan de orde zftn, een klein beetje te over zien. Eeuwen oud en hyper modern liggen hier vlak naast en vooral: vol komen dóór elkaar heen. In Jeruza lem gaat het om de verhouding van christendom en jodendom. Hier wordt het diepste gesprek met Israël ge voerd. door een kleine groep meest niet-joodse christenen. Joodse chris tenen zyn er maar een paar en him positie is heel moeiiyk. Hier wordt on eeuwen-oude manier geleefd ën een volkomen nieuw begin gemaakt. Maar wel is duideiyk dat de Is raëliërs iets ongelofeiyks tot stand brengen. „Wy maken alles zelf", zei onze gids „alles, alleen optische in strumenten uitgezonderd". Dat de God van Israël weer aan 't werk is, kwam geloof ik niet bij hem op. hoe wel hy uitstekend in de bybci thuis is. Het groene tapyt wordt uitgerold in dit land. en de industrie groeit en groeit. En het is het werk van de Is raëliërs zelf alleen of is Gods hand hier te bespeuren, bezig met zyn oude volk? Ik geloof: allebei. A. HonnefBender. advertentie 2 LITER KOSTELIJK! ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN DUS STEEDS Imp. J.C.N. Boering Amsterdam Nederlandse auteurs naar Berlijn Op uitnodiging van de „Vereinl- is' een enorme ""bèïevenU I EunS der Deutschen Schriftsteller oeievems, om er in Verwande" i(jn tien Nederlandse I schrijvers en twee schryfsters van I Schiphol via Hamburg met een Ujn- toestel van Pan American World Air ways naar Berlijn gereisd; de heren B. van Eysselsteyn, G. Bomans, P. Dubois. J. Fabricius, J. Panhuisen, M. v. d. Plas, S, Po!et, G. Smit, A. v. da. Werfhorst en dr. B. Rijdes, als mede mevr. M. ter Kuile-Scholten en mej. K. Josselin de Jong. Behalve de 12 Nederlanders zijn 6 Belgen, onder wie Karei Jonckheere, en 2 Denen uitgenodigd. „We gaan in i Berlijn kennis maken met de Duitse acteurs. Het programma is ons to taal onbekend. Vast staat echter dat we een museum en een schouwburg zaïllen bezoeken", vertelde de heer van Eysselsteyn. By het vertrek bleek dat de heer Van der Werfhorst zijn paspoort thuis had laten liggen. Met mede werking van d? Kon. Marechaussee op Schiphol die e°n toeristenkaart voor hom uitschreef, kon het gezel schap toch compleet vertrekken. Maandag keren de auteurs in ons land terug, Waddinxveen Herv. Gem.- 930 uur ds. J. Verwelius; 6.30 uur ds J t d &erus" Esdoornlaan: 9,30 uur ds aJ %erU?: 6:30„uur ds. Rijnsbur ger te Amersfoort. Stationsstraat: 9.30 1 ds' E- Kalkman. Geref Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Versluis te Schoonhoven. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds A. P. Verloop (woensdag 7 uur ds. A. P. Verloop). Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra; 7 uur ds. J. W. uit Voorhout. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr Th. C. Frederikse; 7 uur Jeugddienst ds. J. G. Panhuise ta Voorburg. Kie- vietkerk: 9 uur Jeugdkerk; 10 uur ds. G J. Geels te Bilthoven. Deylerhuls: 10.15 uur ds. J. Schipper, zendingspred. Dorpscentrum: 10 uur Jeugdkerk. Herv. Evang.: Dorpshuls: 10 en 5 uur K. Asmus te Zwijndrecht Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur prof. dr. P. Smits, Den Haag; 7.30 uur ds. J. Zuurdeeg.' NPB/Rem. Gcm./Doopsgez. 1 Gom.,a Johnnnahuls: 10.30 uur ds j G. J van Tterson te Vlaardingen. Ge- 1 ref. Kerk, Bloemcfimplaan10 en 5 uur ds, E. Pltlnvm. Zi.illaan: 10 en 5 uur ds. A, Vos. Soefibeweging, Wald. Pyr- I montlaan 6: 11 uur universele ere dienst. Woubrugge Herv. Gem.: 9 30 en 6,30 uur ds, G. F Overgaauw. Geref Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J l v. Bleek. Ned. Prot. Bond: geen dienst Zevenhoven Herv, Gem.: 9.30 uur kand. Duisterhof te Meeteren; 7 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9,30 er 6.30 uur ds. A. P. Heiner te Ter Aa- Zoeterwoufle Herv. Gem,.: 10 uu vlc. Hengstmangers te Vlaardingen. Zwammerdanv Herv. Gem.: 10 en I 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref Kerk: 10 en 0.30 uur ds. J. Wagenaar Rem. Geref. Gem.: Geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7